Wethouder Pechtold wil Leids Uitbureau Tap Dogs: wervelend spektakel zonder opsmuk Cultuur Kunst Sotheby's heropent met collectie Des Bouvrie roethe zonder fondant: na 250 jaar herondekt als mens 'Gijsbrecht ondanks vlucht toch een held' JENSDAG 25 AUGUSTUS 1999 chef jan rijsdam, 071 -5356444, plv. chef annet van aarsen 071 -5356443 ohn Lennons gitaar onder de hamer I 10- I- mden De akoestische gi- ar waar de 16-jarige John jnnon op speelde op de dat hij Paul McCartney ir het eerst ontmoette zal 1 Jgende maand bij het indense veilinghuis Sothe- 's onder de hamer komen. waarde van de Gallotone ïampion wordt geschat op 1.000 pond (335.000 gul- >n). Voor die prijs krijg je j toriginelè gitaarkoffer er- j. Lennon kocht de gitaar igeveer een maand voor n ontmoeting op 6 juli >7 met de anderhalf jaar igere McCartney. Lennon ieelde toen nog in The uarrymen. Een paar dagen vroeg Lennon aan Mc- irtney om de band te ko en versterken. Begin jaren zouden ze de groeps- oyzone kondigt laatste concerten aan jHDENDe Ierse jongensgroep Boyzone gaat definitief uit el- ar na de 'millenniumconcerten' op 3 en 4 januari 2000 in ublin. Dat meldt het Britse showbizzpersbureau WENN. Vol- is een anonieme bron zijn alle bandleden het erover eens dat 'tijdperk Boyzone' ten einde is. „Ze willen de rest van hun ten niet voor 7-jarigen blijven spelen." tedelijk niet blij met toneelstuk es vanLsTERDAM Het Stedelijk Museum in Amsterdam moet niets Theaters moeten niets hebben van 'stokpaardje' De directies van de Leidse Schouwburg en het LAKthea- ter moeten er niets van hebben, maar de Leidse wethou der van cultuur, D66'er A. Pechtold, is vooralsnog niet onder de indruk van al die weerzin. Hij zegt dat hij de discussie over de wenselijkheid van één centraal ver kooppunt voor losse kaarten voor voorstellingen of con certen op de verschillende Leidse podia 'boven tafel wil houden'. Binnenkort bespreekt Pechtold de 'oprichting' van een centraal Uitbureau met de betrokken directeu- leiden wim koevoet „lk praat hierover niet zozeer als wethouder die de zalen zijn wil meent te moeten opleggen, maar meer als de consument die een bepaalde behoefte heeft. En ik weet zeker dat ik daarin niet alleen sta." Pechtolds uitlatingen komen op een gevoelig moment, zo vlak voor het begin van het nieuwe seizoen. Het LAKtheater en de schouwburg hebben juist met het oog op een verbetering van de service hun verkoopsys temen aangepast,, maar kenne lijk gaat dit de wethouder niet ver genoeg. Bij de theaterdirec teuren bestond bovendien de indruk dat de discussie over 'dit onderwerp afgesloten was. R. Jurriëns, verantwoordelijk voor marketing en public relati ons bij de Leidse Schouwburg, heeft het over 'een gepasseerd station' en zegt dat 'dit stok paardje voorgoed moet worden opgeborgen'. Hij noemt de ei gen kassa 'de slagader van een theater' „En om de vinger aan de pols te kunnen houden moet de slagader erdoorheen lopen en niet buitenom. Bij de kassa begint de communicatie met het publiek. De terloopse op merkingen die daar worden ge maakt, komen allemaal bij de directie terecht en kunnen lei den tot beleidsaanpassingen. Ons kassapersoneel - en dat is geen verkooppraatje - kent elke stoel in de zaal, weet precies hoe de zichtlijnen lopen en kan de klant van uitstekende infor matie voorzien. Al bij de kassa krijgt de schouwburg smoel. Pleidooien voor één centraal punt, een Uitbureau of hoe je het ook verder wilt noemen, ko men bijna altijd voort uit bezui- nigingsdrang. Maar volgens mij win je er niets mee en is de kans groot dat je je eigen glazen ingooit." Ook directeur R. Helmer van het LAKtheater zit niet verlegen om een debat over een Leids Uitbureau, zoals Amsterdam dat heeft. „Ik denk dat als Am sterdam alles over kon doen, niet opnieuw een centraal ver kooppunt uit de grond zou worden gestampt. Dat heeft te maken met de ontwikkeling van een landelijk kaartverkoopnet werk. Als dat eenmaal goed draait dan moet je daar niet op lokaal niveau ook aan begin nen. Los nog van het feit dat de Leidse schaal daar niet groot genoeg voor is." Wethouder Pechtold zegt dat hij de pleidooien 'voor eigen kassa's en magazines' goed kan begrijpen maar dat hij nog maar weinig argumenten hoort. „Al bij de restauratie van de Stadsgehoorzaal werd ruimte geserveerd voor zo'n centrale balie. Ook toen hielden de di recties de boot af met min of meer dezelfde argumenten. Maar zowel toen als nu rede- Allar ting, GerarcL Ringt ty Wer ibben van het toneelstuk van theatergroep Toetssteen over de mieling van twee schilderijen van Barnett Newman. Het stuk fraid of red, yellow and blue' gaat op 5 november in première S museum Boijmans Van Beuningen. Vernieler G. van B. zette stanleymes niet om de kunst in de doeken, maar om aan- cht te trekken voor zijn anti-joodse gevoelen, zo blijkt nu uit stuk van Ger Beukenkamp. Van B. had het op Barnett New- m begrepen om diens joods-orthodoxe achtergrond. Hij eft dat kenbaar gemaakt in pamfletten die hij bij zich droeg, Toetssteen. Vooral daarom wil het Stedelijk geen onder men aan het stuk bieden. Nadat het stuk enkele avonden in lijmans te zien is geweest, zal het in januari in het Amster- se theater de Engelenbak worden opgevoerd. ertaler Marko Fondse overleden sterdam Slavist en vertaler Marko Fondse is dinsdag op 67- rige leeftijd in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Fondse rtaalde in de jaren zestig veel Russische klassieken. Maar de fderlandse slavist werd vooral bekend door zijn vertalingen jjfl5] n twintigste-eeuwse Russische meester&als Majakovski, iram Terts en Bulgakov. Voor de Majakovski-vertaling 'Een •ke >lk in broek' ontving Fondse in 1969 de Martinus Nijhoff- ijs. Zijn verzamelde Majakovski-vertalingen verschenen vori- jaar als dundrukeditie in Van Oorschots Russische Biblio- K*k- ïbileumconcert Harmoniekapel )enZomerse klanken in de muziektent van de Leidse Hout nneer aanstaande zondag de vijftigjarige Leidse Harmonie- pel haar jubileum viert. De harmoniekapel brengt onder meer nn j pklassiekers van Earth Wind en Fire, uit de musical Jesus irist Superstar en het sfeervolle Autumn Leaves ten gehore. Leidse Harmoniekapel wordt bijgestaan door enkele gast ee' elers op slagwerk. Het concert begint om 14.00 uur. wee miljoen voor Residentie Orkest haag» Het Residentie Orkest is een sponsorovereenkomst ngegaan met ABN Amro Bank, Aegon en ingenieursbureau ;ro te Leidschendam. De overeenkomst levert het orkest in [jaar circa twee miljoen gulden op. De periode van vijf jaar ïaf 1 september 2000 loopt synchroon met het contract van toekomstige chef-dirigent Jaap van Zweden. Het orkest wil h in die vijfjaar vaker in het buitenland presenteren. In no- mber 2000 maakt het orkest onder leiding van Van Zweden al i tournee naar Japan. Bij de ondertekening van de sponsor- itracten, gisteren, onderstreepte Van Zweden nogmaals de tekenis van tournees „om over enige tijd onze naam dezelfde ■kenis te geven als die van het Concertgebouworkest." Icentr, (e| theater recensie jan kuys Voorstelling: Tap Dogs. Gezien: 24/8, theater Carré, Amsterdam. Nog te zien al daar: t/m 4/9, (niet op zo 29 en ma. 30 aug.); di. 7/9 t/m za. 11/9 Lucent Dans theater, Den Haag; di. 14/9 t/m za. 18/9 Luxor Theater, Rotterdam. Het is de wereld van de werken de klasse: rauw en hard. De we reld van macho-gedrag en je ei gen leven leiden. Maar ook de wereld van de absolute uitspat ting. Het totaal uit de band springen en je onderdompelen in een orgastische dansshow. Het is de wonderlijke wereld van vijf kwartier tapdance in optima forma. De oorspronkelijk in Australië ontwikkelde voorstelling Tap Dogs is inderdaad een regel rechte danssensatie. Bij het be gin* van de show gisteravond in Carré Amsterdam kijkt het pu bliek de kat nog uit de boom. Immers, wat is er te verwachten van zes dansers, die met ijzer- tjes onder hun schoenen en vlugge voetbewegingen in be ginsel, zo lijkt het, weinig varia tie kimnen bieden. Maar onder leiding van be denker en grote man achter de Tap Dogs, Dein Perry, lukt het de dansers al snel hun bedoe lingen duidelijk te maken. De zaal moet plat en dat gebeurt dan ook. Tap Dogs is een wervelend spektakel zonder opsmuk. Per ry en zijn dansers presenteren in een enorm tempo en met veel enthousiasme al hun vaar digheden op tapdancegebied. Dankzij een ijzeren discipline, veel training en een professio nele choreografie slaagt de groep erin elke minuut van de vijf kwartier durende voorstel ling spannend m te vullen. Soms gebeurt dat met veel humor, vaker door een puur professioneel uitgevoerde dans. Bijzonder aan Tap Dogs is de Vijf kwartier tapdance in optima forma: de zaal moet plat en dat gebeurt dan ook. echtheid, die de dansers uit stralen. Hier geen voorgevorm de schoonheden, die het pu bliek moeten behagen. Integen deel. Perry zet dansers op het toneel met een geheel eigen ka rakter. In houthakkersbloes en spijkerbroek. Dat is de outfit van een arbeider die aan het tapdansen is. Door de show zich bovendien te laten afspe len in een omgeving van staal, krijgt het iets authentieks. Er is geen sprake van valse effecten. Het tappen gebeurt op alles wat op het toneel staat. De dans komt uit het hart. Hetgeen overigens niet wil zeggen dat de Europese cast van de Tap Dogs-producties uitsluitend het rauwe danswerk biedt. Nee, de show zit verfijnd in elkaar. Al direct in het begin, na de introductie van ploeg baas Perry die iets te nadrukke lijk de leidersrol speelt, schuift een deel van het decor omhoog en ziet de toeschouwer vijf paar voeten op een hilarische ma nier al tapdansend met elkaar communiceren. Een prachtig bedacht en uitgewerkt onder deel. De show zit vol met dit soort elementen. De groepsleden spelen letterlijk met vuur, plen zen met water, dansen tegen de steile wand aan en een danser presteert het zelfs terwijl hij on dersteboven hangt op een ijze ren plaat hetzelfde ritme te 'tappen' als zijn mededanser op foto back row productions de vloer. Dat alles biedt zoveel zuivere pret en vermaak dat je geneigd bent te vergeten, hoe veel inspanning zo'n optreden vergt. Het toenemend aantal rond vliegende zweetdruppels on derstreept nog eens het kaliber van deze tapdance-show en vergroot nog het toch al laaien de enthousiasme bij het pu bliek. Zonder veel pretenties steelt Tap Dogs veel harten. neerden ze vanuit de optiek van de zalen en in het geheel niet vanuit die van de consument. Ik denk dat je het de consu ment van de jaren negentig niet gemakkelijk genoeg kunt ma ken, zeker niet in dit tijdperk van Internet. Het besluit om uit te gaan, zo is de trend, valt te genwoordig vaak op het laatste moment. Dat heeft te maken met het gigantische aanbod. En mensen gaan niet speciaal naar een zaal of een bioscoop maar naar een bepaalde film, een concert of een voorstelling. In welk theater ze daarvoor moe ten zijn, zal ze worst wezen. Ze willen gewoon met één druk op de knop of met één gang naar één loket alles kunnen rege len." amsterdam anp Veilinghuis Sotheby's veilt bij de opening van zijn nieuwe vei lingzalen in Amsterdam de col lectie Moderne en Hedendaag se Kunst van interieurontwer per Jan des Bouvrie. De collec tie komt op dinsdag 19 oktober onder de hamer. Jan des Bouvrie bracht zijn collectie in de loop der jaren bijeen om zijn mede-vormge vers en interieurarchitecten te prikkelen. „De grote scheppers worden allen gekenmerkt door de capaciteit om vernieuwend werk te maken, grenzen te ver leggen en daardoor anderen weer te inspireren", zegt Des Bouvrie. De verzamelaar/ontwerper zal zelf de supervisie hebben wanneer de kijkdagen voor de veiling (16 tot en met 18 okto ber) worden ingericht. Tot de hoogtepunten van de collectie worden onder meer gerekend drie litho's van de hand van David Hockney, de gouache Cameroon Head van William Kentridge en werken van Da niel Spoerri, Joseph Beuys, An dy Warhol (o.a. zeefdrukken van Koningin Beatrix en Mao) en Robert Rauschenberg. Er zijn ook drie 'Tulp-schilderijen' van Jan Cremer, Composities van Eugène Brands, de sculp tuur Torso van Joseph Cals, te keningen en mixed media van Marlène Dumas, drie werken van Jeroen Henneman, foto's van Paul Huf, een aantal wer ken van Wim T. Schippers, Jan Schoonhoven, Co Westerik, Aat Veldhoen, Paul de Lussanet, Marthe Röling en Carel Visser De nieuwe zalen van Sotheby's zijn te vinden aan de De Boelelaan. ivan nuusenburg '19.< ie 31 island viert komende zater- dat het 250 jaar geleden is zijn 'grootste zoon' Johann ng von Goethe werd ge- Dat gebeurt met de on- -6 nijdelijke toespraken, ellen- 15 je en meestal onverteerbare lenkingsartikelen en een 1 Ezienbare reeks publicaties alles wat we over de dich- ve 1 en niet willen weten. De ronoom kan een kookboek :n met Goethes lievelings- pten, de feministe een bio- over zijn vrouw Christia- de Goethe-hater een idschrift over de slinkse ten van de dichtervorst en liefhebber kan bij talloze we uitgaven van het on- èlijke werk aan zijn trekken en. Maar er is één ding dat 1 opvalt: de verjaardag van ie wordt niet met een weldigend enthousiasme Dat is wel eens anders eest. het voorlaatste grote her- I angsfestijn, 50 jaar geleden, geen kritische noot te be- 1 eren. Er waren toen twee lenkingen, een in de DDR in de Bondsrepubliek. 3 ort na de oorlog had men aefte aan een 'grote' Duit- die niet door bruine denk- was besmet en dus hij door de kunstbonzen t oosten gevierd als een i« ialist avant la lettre' en in westen als een 'voorbeeldi- umanist'. e bewieroking kon, vergele- met de verafgoding die vrij- onmiddellijk na zijn dood ^onnen, nog net door de :1. In de 19de eeuw was er fondant over de dichter istort, dat alle menselijke ken aan de waarneming onttrokken. Goethe was universeel genie, Duits- lb iet Het standbeeld van Goethe in Frankfurt wordt schoongemaakt voor de viering van diens 250ste geboortedag. T ie' ,01 «1 f ten c lands geschenk aan de mens heid. Schrijver van onverganke lijke verzen, dichter van het grote nationale epos, Faust. Dat de 'Olympiër', zoals Goe the toen steevast heette, ook zijn zwakke kanten had, was in elk geval sommige tijdgenoten bekend. De joodse essayist Ludwig Boeme vond hem een draaikont en een 'vorsten- knecht' (Goethe was minister in Weimar). Zijn collega Heinrich Heine, als dichter minstens Goethe's evenknie, hield hem voor een onuitstaanbare ijdel tuit. Goethe's oude bescherm heer, de theoloog en filosoof Herder, miste 'menselijke warmte'. En ook de man, met wie hij het beroemde stand beeld in Weimar deelt, Friedrich Schiller, had zijn vriend liever niet de hele dag om zich heen. Hij was. zegt ook zijn huidige biograaf Nicolas Boyle, 'ongetwijfeld een grote egoïst'. Hij had ook, dat kunnen we er rustig aan toevoegen, een enorm gevoel voor pr. Het beeld van de Olympische geest werd door niemand beter ge cultiveerd en verkocht dan door J.W. von Goethe zelf. In een aantal van de publica ties die dit jaar zijn verschenen, is de fondant weer van de man afgebikt en komen weer eigen- föto epa schappen aan het licht die scherpzinnige tijdgenoten al hadden geregistreerd. Sterker nog, bij deze pogingen tot ver menselijking van de dichter, slaat de slinger regelmatig door. Goethe was geen democraat en dat hij kritische geesten wan trouwde, was bekend. Maar dat hij een soort Stasi-chef was (de Stasi was de binnenlandse vei ligheidsdienst van de DDR, red.), zoals Tillman Jens in zijn pamflet 'Goethe en zijn slacht offers' beweert, is net iets te zwaar aangezet. Hij was een kind van zijn tijd, niet overma tig verlicht, een groot bewonde raar van Napoleon, bij wie de idealen van de revolutie, waar aan hij zijn carrière had te dan ken, evenmin wortel hadden geschoten. Een hoofdstuk apart is Goe thes relatie met en tot de vrou wen. Vroeger werd eigenlijk het liefst ontkend dat de grote geest ook een onderlijf had. De be trekkingen met de dames zou den beperkt gebleven zijn tot gesprekken over kunsten en wetenschappen. Dat viel na tuurlijk niet vol te houden. De dichter lustte er wel pap van. Hij was niet met zijn vrouw Christiane, - 'simpel en levens lustig' zeiden de vroegere bio grafen ter rechtvaardiging van dit voor hen onbegrijpelijke hu welijk -, getrouwd voor diep gaande gedachtenwisselingen over poëzie bij de haard. Dat wordt nu zonder omhaal geme moreerd en is onlangs ook, zij het tamelijk beroerd, verfilmd. Uiteindelijk gaat het bij een kunstenaar toch om het werk en niet om de 'mens achter de kunstenaar'. Van dat werk zijn alleen nog een handvol soms sublieme gedichten, de 'Italie- nische Reise' en, voor de vol houders, de Faust nog te prui men en ook dat zullen de mees te Duitse scholieren met klem tegenspreken. De romans zijn vrijwel allemaal onleesbaar, net als het meeste toneelwerk. Goe the geldt als de schepper van het moderne Duits, maar (bijn- a) tijdgenoten als Boerne en Heine schrijven veel levendiger en dus beter. En zij hebben ook, wat Goethe ten enenmale mist en hem op den duur onge nietbaar maakt, humor en zelfspot. Edward van de Vendel: „Ik was zelf alleen maar op zoek naar een ver haal vol liefde." foto roland de bruin amsterdam frangoise ledeboer In de navertelling van Vondels 'Gysbreght van Aemstel' van Edward van de Vendel rukt de vijand de Nieuwe Kerk binnen. Gijsbrechts broer Arend laat weten dat ddarna 'het grootste en roodste bloedvergieten' be gon dat hij ooit aanschouwde. Van de Vendel kreeg gisteren in Amsterdam voor zijn 'Gijs brecht' de Gouden Zoen, de jaarlijkse CPNB-prijs voor het beste jeugdboek vanaf twaalf jaar. Ook elders vloeit het bloed rijkelijk, maar Van de Vendel benadrukt dat hij met zijn ver haal alleen wil aantonen dat een vluchtende held ook een held kan zijn. „Ik was alleen maar op zoek naar een verhaal vol liefde, vriendschap, drama tiek en heldendom." Van de Vendel hoeft niet lang na te denken over de ontwikke ling van zijn schrijverschap: „Ik heb eerst vooral uitgeprobeerd welke literaire uitingsvormen ik beheers, tegenwoordig is mijn gevoel van verantwoordelijk heid voor de jeugd belangrij ker." Als voorbeeld noemt hij de jeugdroman 'De dagen van de bluegrassliefde' die dit na jaar verschijnt. Daarin be schrijft hij de ontwikkeling van een homoseksuele liefde tussen twee pubers, een onderwerp dat uit zijn eigen leven is gegre pen. „Ik weet hoe moeilijk het voor jongeren nog steeds is daarvoor uit te komen. Ik ben blij dat twee zeventienjarige vrienden er veel in herkenden en het goed vonden. Maar des ondanks voel ik deze roman als mijn eerste echte debuut!"

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17