Afdeling welzijn Alphen loopt leeg 'Het zal kil zijn zonder de zaak' Dorps HU gezicht Het dorp is zichzelf gebleven' Rijn Veenstreek Alphense jakker Balk stopt ermee Amper bezwaren tegen hoofdkantoor Samsom Forse celstraffen geëist tegen hoofdverdachten Alphens drugsnetwerk IOENSDAG 25 AUGUSTUS 1999 CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417. PLV -CHEF MARIETA KROFT. 071-5356411 ilPHEN AAN DEN RIJN )e Alphense bakker Balk topt zaterdag met brood- iakken en sluit drie zaken Prins Hendrikstraat, Lijster- Drkot aan en Poortwachter). Balk, lie ruim veertig jaar in 'het ak' zit, stopt, omdat hij 'an&ieen opvolger heeft. Zijn thuli jeide zoons voelen er niets it son oor om het bakkersbedrijf toch an hun vader voort te zet- ïet nil en. De winkel en de bakkerij eterisian de Prins Hendrikstraat en en vorden verkocht. Balk is i. Dal laarover in onderhandeling :t als net een projectontwikke- ikinl aar. Van de andere winkels zo vi teeft hij inmiddels de huur ;ldX_ die Bakker Balk. een begrip in hun llphen aan den Rijn, nam in maai 962 de zaak van zijn vader ijg ui iver. Die richtte de bakkerij jewn 1932 op. De geboren en in aa [etogen Alphenaar is het >ekof lakkersvak zeker niet zat. trole ien bakker, zegt hij, is altijd waai an het werk. „Hij heeft geen illerl ijd om andere dingen te oen. Nu krijgen we daar- oor de gelegenheid. En die licati elegenheid pakken we, nu >ord\ iet nog kan, met beide han- len aan." Net als zijn collega an Zi ansen in Hoogmade vait root. lakker Balk met de sluiting uitde an zijn zaken onder een ut ni ^ïnstige Rijksregeling. Een ns oi root deel van zijn personeel ïaatsi eeft bovendien al een ande- ïlijkh e baan gevonden. Balk: „We id op ebben de mensen ruim te- poli oren geïnformeerd dat we iers| rmee wilden stoppen. Som- blijft ligen zijn nog aan het solli- eeftl iteren. Een bakker komt al- mon jd wel aan de slag. Dat zijn maai akmanen van wie er niet zo ndigl eel zonder werk rondlopen, rheid r is altijd wel vraag naar ondf en." Een feit is, dat er na n het aterdag ineens drie ver- ig je ooppunten voor brood /an z ainder zijn in Alphen. Balks grot lanten zijn er niet blij mee. je na eker niet zij, die elke och- lucht ind om dezelfde tijd voor e deur staan voor verse, stellekarme, broodjes. „Maar ;ebei lijn vrouw", zegt de bakker, omni is hartstikke blij dat het ein dige e in zicht is. Hoewel de i r situ cties van de klanten haar ioonl ich wel aangrijpen." Zelf en o< prlaat Balk de bakkerij ook an? I iet gemengde gevoelens, aats i Ik ben als het ware in de du w aak opgegroeid. Net als zegi "jn eigen kinderen. Daar iet hi et je nu een streep onder." an di Bakker Jansen hoopt op nieuw leven in Hoogmade MARUN KRAMP Na veertig jaar brood bakken voor de inwoners van Hoog made stopt George Jansen er mee. Triest voor het dorp, vindt de bakker en een moeilij ke beslissing voor hem en zijn vrouw Els. „Want als ik niet met mijn gezondheid had ge zeten, had ik de zaak niet ge sloten. Dan waren we lekker doorgegaan, want we doen het allebei nog met veel plezier." Bakker Jansen betreurt het dat hij geen opvolger heeft. „Maar dat zie je ook bij hotel Rijnland even verderop in de Kerkstraat. Daarvoor is ook nooit een jong stel opgestaan dat de boel oppakte. Dat is jammer, maar helemaal onge lijk kun je ze niet geven. Het kost nogal wat en vindt maar eens een financierder die ër brood in ziet. Voor ons telt dat niet meer. Wij zitten hier on dertussen gratis en dan kun je, ook als het allemaal wat min der wordt, blijven doorgaan." Het echtpaar zal de zaak missen. „We doen dit al zo lang en we hebben zo veel vas te klanten met wie we bijna da gelijks praten. De schept een band en die valt weg. Het zal kil zijn zonder de bakkerij." Een lichtpuntje voor hem is dat de projectontwikelaars in hun plannen voor het nieuwe dorpscentrum ruimte creëren voor een banketbakker. „Op die manier komt er nieuw le ven in het dorp en hoeven de mensen niet voor hun gebak het dorp uit." Voor brood hoeven ze ook niet in de auto te stappen. Dat kunnen ze kopen in de enige andere winkel die het dorp rijk is, de Troefmarkt. Jansen hoopt dat een collega-bakker voor deze winkel het door hem ontwikkelde brandnetelbrood wil aanleveren. „Dan blijft het Hoogmadenaartje toch in Hoogmade te koop. Dus ik zou willen zeggen: 'op naar de su permarkt allemaal'. Het zou immers zonde zijn als we die niet voor het dorp kunnen be houden." In andere gemeen ten als Leiderdorp en Leiden blijft het brandnetelbrood ook over de toonbank gaan. Jansen blijft voorlopig nog wel het meel mixen. „Maar dat is an ders. Öatiè niet ambachtelijk. Veertig jaar geleden ging hij aan de slag in de bakkerij aan de Kerkstraat die toen nog in handen was van bakker Van der Voom. Toen hij er in 1965 mee stopte, nam Jansen het bedrijf ovër. „Ik was direct door het vak gegrepen. Vond het prachtig, zo'n bakkerij. Mijn vader was metselaar en had een hoop stukadoor- en pleisterklussen, maar dat vond ik te koud. Daarbij was ik ook een snoeperdje. Het bakkers vak lag rriij dus beter:" Wat ze na de sluiting van de winkel volgende week zaterdag gaan doen, weten ze nog niet. Dat gaan ze bedenken als ze terug zijn van vakantie. „Door al die operaties van de afgelo pen jaren aan mijn heupen zijn we allang niet meer weg geweest. Na die reis zien we wel weer. Het duurt nog wel even voordat we de zaak volle dig hebben afgehandeld." Plannen heeft Jansen ge noeg. Hij' bedenkt zë alleen niet meer voor zichzelf, maar voor anderen en vooral voor het dorp. Want de leefbaarheid van Hoogmade is hem veel waard. „Ik ga aan de gemeente vragen of ze de winkel een ho- recabestemming kunnen ge- ven..Volgens mij kun je hiervan best een lunchroom en snack bar maken. Het dorp kan dat goed gebruiken. Misschien wil len die projéctontwikkelaars dat ook wel in het nieuwe dorpscentrum. Dat is dan pri ma. Het'gaat erom dat er wat leven terugkomt in het dorp. Voor mijn zaak dient zich vast wel een leuk plan aan. Dat ge voel heb ik bij dit pand. Er komt iets moois voor terug." Vacatures moeilijk te vervullen De afdeling welzijn van de gemeente Alphen aan den Rijn zit in grote personele problemen. Dit voorjaar stap ten vijf van de twaalf medewerkers op, onder wie het hoofd van de afdeling. De vacatures zijn moeilijk te ver vullen. Uitvoerige werving leverde tot nog toe slechts één nieuwe medewerker op. Ambtenaren van andere af delingen moeten straks waarschijnlijk bijspringen om de subsidie-aanvragen van welzijnsinstellingen (zoals ou deren- en jongerenverenigingen en sportclubs) vóór 1 januari 2000 te verwerken. ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR De moeizame relatie tussen de gemeente en de instellingen heeft een rol gespeeld bij het vertrek van de medewerkers, geeft wethouder F. Dales toe. Die relatie is er niet beter op ge worden nu de instellingen dit jaar voor het eerst tot in detail moesten opschrijven waarvoor zij subsidie vragen in 2000. Te gen die nieuwe methode pro testeerden de instellingen hef tig. En terecht, zegt Dales nu. „We zijn doorgeschoten in wat we willen weten. De instellin gen moeten geen administratie kantoren worden." Of het besluit om de subsi die-aanvragen anders aan te pakken verkeerd is geweest, laat Dales in het midden. „Mis schien is het een constructie fout, misschien zijn het kinder ziektes." In elk geval hoeven de instellingen wat hem betreft minder verantwoording af te leggen over het gemeenschaps geld dat ze gebruiken. „Natuur lijk moeten we weten wat voor activiteiten ze organiseren en of ze hun doelgroep bereiken. Maar of ze op woensdagmiddag knutselen of sporten, is een de tail." De verhouding tussen ge meente en instellingen is er. mede door de nieuwe aanpak, één van wederzijdse achter docht. „We hebben alleen con tact als er problemen zijn. Zo dra er een brief op de mat ligt, reageren beide partijen zoals de meeste mensen doen wanneer ze een blauwe enveloppe krij gen: 'wat nu weer?' Daar moe ten we vanaf." Ook van de stapel subsidie aanvragen die deze zomer bin nenkwamen, wil Dales af. „Wij stellen strenge eisen aan de in stellingen, onder meer over de tijdige indiening van hun aan vraag. Dat schept verplichtin gen. Vóór 1 januari moeten we hen laten weten hoe veel subsi die ze krijgen. Dat heeft priori teit." Met de krappe bezetting redt de afdeling dat niet. Daar om komt de directie binnenkort met een actieplan. Dales ver wacht dat andere ambtenaren moeten bijspringen. ALPHEN AAN DEN RUN ANNETTE LAMEUER Slechts één burger heeft be zwaar aangetekend tegen de bouw van het toekomstige hoofdkantoor van uitgeverij Samsom. Het 28 meter hoge ge bouw komt op het braakliggend terrein tussen de Laan der Con tinenten. het spoor Alphen-Leiden en de Europa- pleinrotonde. Samsom biedt werk aan 800 mensen. Daarmee is zij de grootste werkgever van Alphen aan den Rijn. Dat is de reden dat de gemeente dit bouwplan prioriteit geeft boven de rest van het Masterplan van het stationsgebied. Op de tweede informatie- -avond van de gemeente Al phen kwamen gisteren slechts vijf belangstellenden af. Be woonster van de Kopenhagen- singel, mevrouw E.Moylan, uit te haar ongenoegen over de ve le langparkeerders in de wijk Kerk en Zanen. Dat probleem Dorpsgezicht is een zomerserie over kleurrijke nwoners uit de Rijn- en Veenstreek. Zij kennen hun woonplaats, in veel gevallen tevens hun C geboorteplaats, als hun broekzak. Elke aflevering Momt een andere plaats aan bod. In deel dertien: Leo Krijger uit Roelofarendsveen. 'niet' 1 JTj1 JL_ O VJ en pft als veel Veenders komt Leo Bos< '8er een tuindersnest. lar, zoals zijn vrouw snedig merkt, zijn hart heeft nooit 'ldeb ^et gelegen. Toch „e d lcht de inmiddels 72-jarige |e bt feer een g1"001 deel van zijn üniij en tussen de groente en de eezieIemen door. Naast zijn werk v kweker en later als bode op gemeentehuis verrichtte hij t de F^nde organisatorische ac- hj, iteiten in zijn woonplaats, d oral daardoor kent hij Roe- irendsveen van haver tot noemden mij op het ge- n Gri 'entehuis wel het wandelen- register", zegt Krijger met laste trots. „Ik denk dat ik in (verleden zo'n tachtig pro- rz3lftvan a^e inwoners kende, de manier van 'die is er één i die'. Nu lukt dat niet meer. jn geheugen werkt nog goed, iar de Veen is zo gegroeid. van vendien is het dorp bijna sa- nwai ingevloeid met Oude Wete- rden g. Zo kunnen wij als rooms- rkelij atholieken kiezen uit drie pa- ;pi chies: Maria Presentatie of St. (rus Banden hier in de Veen iand( lacobus de Meerdere in Ou- oortJ Wetering." joui jger is blij met de ontwikke- anne gdie zijn dorp heeft doorge- gen lakt. Zonder de naoorlogse le v( Iverkaveling, is zijn stellige Javei Brtuiging, was het nooit wat liij ivorden met Roelofarends- Dlaaü en. Na de Tweede Wereld- dog gingen de Veense tuin- rs eerst massaal over van 'ententeelt op bloemen. „In de ide gevallen betekende dat or St rd werken, maar bloemen le- lUgui den meer op. Ook de bloe- •nveiling was belangrijk voor het dorp, al stond die altijd in de schaduw van de veiling van Aalsmeer." Veenders hebben de naam har de werkers te zijn. Krijger kan het niet ontkennen, al was hij altijd blij als hij zich kon losma ken van het familiebedrijf aan het Noordeinde en later zijn ei gen perceeltje aan het Zuidein de. Zelfs drie zware oorlogsja ren in Indonesië waren aan hem goed besteed, net als de 99 andere Veenders die onge schonden uit de Oost terug keerden. „Onze behouden te rugkeer heeft pastoor Onel uit de hemel gebeden. Voor jon gens uit de Veen betekende dat een avontuur. Tijdens de bezet ting konden we hier geen kant op. Pas op mijn achttiende zag ik mijn eerste film in een Leidse bioscoop. Tegenwoordig is dat anders. Nu kun je ook vanuit de polder alle kanten op." Het grootste dorp van de ge meente Alkemade dankt zijn groei volgens Krijger aan de combinatie van ijver, nuchter heid en saamhorigheid. Als kleine kweker werd hij vooral wijzer van zijn pro deo be stuurswerkzaamheden in aller lei besturen. Dat begon al met het voorzitterschap van de ka- tholieke-jongerenbeweging. La ter volgde hij in zijn schaarse vrije tijd nog cursussen. Een goede kruiwagen („Dat kan ik nu toch wel zeggen") in de per soon van wethouder Riebroek bezorgde hem op zijn 47ste een baan als bode op het gemeen tehuis. Stralend vertelt Krijger hoe hij burgemeester Bolten destijds chauffeurde toen Bea trix de gemeente aandeed. wordt alleen maar groter als straks al die mensen daar ko men werken. Als ik 's morgens naar mijn werk rijd, is mijn par keerplaats in een mum van tijd weer bezet." De beide aanwezige wethou ders, Diederik van der Veen Meerstadt en Hans Groen in 't Wout, trachtten haar gerust te stellen. „Samsom beschikt over een goed vervoersmanage- mentplan en doet er alles aan om mensen zo veel mogelijk met het openbaar vervoer te la ten komen", aldus Van der Veen Meerstadt. Volgens de nota ruimtelijke ordening is één parkeerplaats per 125 vierkante meter toegestaan. Het ontwerp voldoet aan die eis. Mevrouw Moylan en de an dere meegekomen bewoners waren niet overtuigd: „Het is al lemaal mooi, die verhalen over bedrijfsbussen en vervoers plannen. De praktijk is dat werknemers toch zo veel moge lijk de auto pakken." BRAND - Een schuurtje aan de Steekterweg in Zwammerdam is gistermiddag grotendeels in vlammen opgegaan. Even na half drie ontstond het vuur, vermoedelijk omdat er iets op een kacheltje viel. De bewoners waren op dat ogen blik niet thuis. Toen de brand weer het vuur onder controle had, was de schuur al half ver gaan. Jacobswoude verhoogt de koopprijsgrens met een ton JACOBSWOUDE De gemeente Jacobswoude verhoogt de koopprijsgrens met een ton tot 350.000 gul den. Woningen die te koop worden gezet onder deze prijs moeten eerst aan inwo ners van de gemeente wor den aangeboden. De ge meente schroeft deze grens op omdat de gemiddelde koopprijs van de huizen de afgelopen jaren aanzienlijk is gestegen. De leden van de commis sie welzijn gingen gisteren tijdens de vergadering ak koord met de verhoging van een ton. Van Th. Van Wieringen van het CDA mocht er zelfs nog wel een schepje boven op. Zijn fractie ziet de grens het liefst gesteld op 400.000 gulden. De overige commis sieleden hielden liet op de door burgemeester en wet houders voorgestelde prijs van 3,5 ton. Voor toekomstige verko pers van een huis onder dit bedrag betekent dit dat zij hun eigendom gedurende een bepaalde periode alleen mogen aanbieden aan Ja cobswoudenaren. Als dit niet lukt mag de woning ook aan mensen van buiten de gemeente worden verkocht. Leo Krijger is blij dat er voor de watertoren-met-de-tulp nog steeds plaats is in het hart van Roelofarendsveen. FOTO HENK BOUWMAN Dat hij zijn organisatorische ei in zijn nieuwe functie beter kwijt kon, betekende niet dat de oud-tuinder zijn nevenfuncties afstootte. Integendeel, hij somt een indrukwekkende rij op. Van onderhoudsman van de tennis banen (13 jaar) tot voorzitter van de personeelsvereniging op het oude gemeentehuis (10 jaar) en van bestuurslid van jongerencentrum De Alke burcht tol bestuurslid van de technische school. Dat geen van zijn zes kinderen die school ooit bezocht, maakte Krijger niet uit. Hij deed het voor de kinderen van de kwekers. Sinds hij in 1989 aan de vooravond van de verbouwing van het ge meentehuis met werken stopte, steekt de duizendpoot zijn energie in de Katholieke Oude ren Bond (KBO) en de plaatse lijke dragersvereniging, waar van hij voorloper is. Als Krijger terugblikt, dan doet hij dat met trots. Want de Veen is opgestuwd in de vaart der volkeren, maar in de kem toch zichzelf gebleven. De Floraweg, de Geestweg en de Kerkweg zijn uit de grond gestampt. De oude kerk is vervangen door een multifunctioneel gebouw, het oude driedelige gemeentehuis door een modem. „Sommige mensen vonden dat jammer vanwege de monumentale waarde van die oude panden, maar bij de meeste Veenders overheerst nuchterheid. Bij mij ook. Als bode wees ik tegen standers van de sloop van het gemeentehuis op de scheuren in de muren." In al zijn nuchterheid pleit Krij ger echter niet voor sloop van alle sporen uit het verleden. Zo is hij blij dat de karakteristieke watertoren een bestemming heeft gekregen. Het gebouw met de tulp dient nu soms als hangplek, maar kan als het weer in gebmik is het visite kaartje van het dorp worden. Belangrijker dan de Veense ge bouwen vindt Krijger de saam horigheid in het dorp. „We hebben, getuige de gemeente- gids, een bloeiend verenigings leven. Er heerst hier geen stam menstrijd. Ook arme wijken, zoals vroeger de Spoorstraat bekend stond, kennen we niet meer. Veenders zijn nog steeds hard werkende mensen. Maar het is bij ons niet ieder voor zich en God voor ons allen. Als wij klaar zijn met werken, zoe ken we elkaar op. Vroeger ge beurde dat op de kermis, maar het kan ook in studieclubjes van tuinders, in de kroeg of langs de lijn bij DOSR. Ik kom daar weinig, maar dat kan ver anderen als ze weer beter gaan voetballen. Ik ben een mooi- -weersupporter. TIM BROUWER DE KONING ALPHEN AAN DEN RUN/ DEN HAAG CONSTANTUN HOFFSCHOLTE Tegen een 26-jarige drugshan delaar uit Alphen aan den Rijn heeft de officier van justitie mr. M. Nooij van de Haagse recht bank gisteren drie jaar cel ge- eist. De man maakte zich sinds mei 1996 schuldig aan de han del in cocaïne en XTC. Een 31- jarige medeplichtige Alphenaar hangt een celstraf van twee jaar boven het hoofd en een 19-jari- ge Rotterdamse betrokkene acht maanden. De drie handelaren behoren tot de hoofdverdachten van een ontmanteld Alphens drugsnet werk. De politie kwam dat op het spoor, toen portiers van jongerencentrum Madonna in maart een bezoeker aanhielden met 750 XTC-pillen op zak. De bezoeker moest ook zijn mo biele telefoon afstaan, met in het geheugen een aantal num mers van dealers en afnemers. Door telefoongesprekken af te luisteren kwam de politie onder meer de 26-jarige Alphenaar op het spoor. Tussen mei 1996 en mei 1999 fungeerde hij als tus senhandelaar bij de verstrek king van cocaïne en pillen. Van af augustus vorig jaar leverde hij aan onder anderen een 31- jarige plaatsgenoot, die de drugs doorverkocht en deels voor eigen gebruik nam. Deze Alphenaar droeg zijn handeltje in april van dit jaar grotendeels over aan een 19-jarige vrouw, die inmiddels naar Rotterdam is verhuisd. De drie verdachten werden half mei door de politie aangehouden. De 26-jarige man zit nog steeds vast. Voor de rechtbank verklaar den de drie gisteren van de drugs af te zijn. Als voornaam ste reden voor hun optreden voerden zij financiële proble men aan. De 26-jarige zou daarbij volgens het reclasse- ringsrapport 'een hang naar geld' hebben. De man zei giste ren dat hij zich afgeschilderd voelde als een keiharde crimi neel. „Dat ben ik dus absoluut niet." De officier van justitie gaf hem daarin gelijk, maar wilde wel spreken van 'echte crimina liteit'. Zij eiste een celstraf van drie jaar, plus een boete van 35.000 gulden. De advocaat van de man drong aan op een half jaar minder straf, omdat de Al phenaar tussen 1996 en 1999 een half jaar niet gedeald zou hebben in een poging zijn leven te beteren. Uit geldgebrek was hij toch weer begonnen Tegen de 31-jarige Alphenaar eiste de officier 20.000 gulden boete en 24 maanden gevange nisstraf. waarvan acht voor waardelijk. De 19-jarige vrouw kreeg een eis van 2500 gulden boete en acht maanden cel, waarvan vier voorwaardelijk. De resterende vier maanden zou zij in een werkstraf kunnen omzetten. Rechter Van Engelen doet op 7 september uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15