Replica beeld Wolkers bij gemeentehuis Afstanden tellen niet meer. Ergernis over dure greekmuziekschool looft beloning uit eP» gouden tip branden 'Ik heb mijzelf en mijn patiënten niet gespaard' Idee voor golfbaan Klinkenbergerpolder Zes jaar cel jaar geëist voor overval op bejaard echtpaar Regio NSDAG 25 AUGUSTUS 1999 Eyecatcher uit de Collectie van Het Huis: multifocale glazen voor 450,- per paar. (rasbestendig en ontspiegeld. Alleen verkrijg- ir bij de opticien die zich Het Huis mag noemen. stemmingsplan Bijdorp 'opgelapt' icHOTENMeer huizenbezitters in de Voorschotense wijk irp kunnen in de toekomst hun woningen vergroten. De eente wil het bestemmingsplan aanpassen omdat nu on lelijk is waarom sommigen wel mogen uitbouwen en ande- oiet. Aan deze situatie wil wethouder P. Verschoor een eind Daaren' 20 '*et gisteravond weten tijdens een wijkbezoek van louders, raadsleden en ambtenaren aan de wijken Starren- jen Bijdorp. Tijdens het wijkbezoek kregen de gemeentebe- irders veel vragen over kleine ergernissen, zoals uitwerpse- ran honden en ganzen op de Buizerderf en stinkende GFT- itainers. De gemeente zegde toe sommige problemen op te Jige leVe!IL komt er een prullenbak bij de speeltuin aan de Vliet. babfgen botst op bus ome rdorp Een 8-jarige jongen uit Leiderdorp is gistermiddag oeci zijn hoofd gewond geraakt, toen hij tegen een bus op bots- on lat gebeurde toen hij op zijn fiets vanaf de Binnentocht de endijklaan opreed. De politie vermoedt dat de jongen de it wat te ruim nam, zodat de buschauffeur hem niet meer ontwijken. De jongen is naar het LUMC overgebracht. lajhenking van Leiderdorp aan Turkije Leiderdorp geeft 5000 gulden aan Turkije in ver- [IIIJ met de grote aardbeving van vorige week. Het gemeente- -p, uur heeft tot de gift besloten op verzoek van CDA-raadslid Ji ogervorst. Die had overigens een groter bedrag in gedach- "^een gulden per inwoner, wat neerkomt op ruim 25.000 gul- Burgemeester en wethouders willen één lijn trekken als het dit soort schenkingen gaat, en niet afwijken van het t destijds ook aan Kosovo is gegeven. Hogervorst noemt de isatie re gift 'pietepeuterig'. „We hebben een grote groep Turkse C ii iners in Leiderdorp. Daarom gaat dit ons allen aan." ireki ijk schade aan het gazon en M7 3J1611 honderd jaar oude langs de Herenweg is ïnlijk. Deze monumentale moet mogelijk gekapt n, omdat een groot ge- van de bast is bescha- len, waardoor er enkele mu ziekleraren werkloos in dienst waren. Het was niet mogelijk leerkrachten te ontslaan, omdat ze aanspraak konden maken op uitbetaling van een aantal 'ga rantie-uren'. „Een knettergekke regeling", noemde CDA-ff actie voorzitter L. Poell dit. Een meerderheid van de frac ties wil het liefst zo snel moge lijk uit de gemeenschappelijke regeling stappen, omdat nieu we tekorten niet uit te sluiten zijn. Volgens wethouder G. Kempen schiet Oegstgeest daar echter niets mee op: „Schrik niet, dat kost de gemeente on geveer vijf miljoen gulden." Ze hoopt dat de plannen voor ver zelfstandiging van de streekmu- ziekschool over een paar jaar verbetering in de situatie bren gen. digd en de boom die schade wellicht niet overleeft. De totale schade bedraagt inmiddels 11.000 gulden. Burgemeester I. van der Wel vermoedt dat alle branden door een en dezelfde dader zijn ge sticht. In alle acht gevallen zijn er autobanden op hetgazon neergelegd die vervolgens zijn aangestoken. De laatste brand vond plaats op zondagavond 1 augustus. Bij deze brand was de monumentale boom het slacht offer van de vlammen. Onder zoek van politie en brandweer heeft tot op heden geen aanwij zingen opgeleverd omtrent de identiteit van de dader(s). at TUS( ergernis is er in Oegst- js 2 over de zoveelste budget- chrijding van de streek- ikschool Leiden. De ge- q te moeten bijna 80.000 v n bijleggen om de in 1998 mos ikte kosten van de school politiek had gisteravond kritiek op de financiële ■aller. Al jaren zijn de ho- itvallende kosten van de muziekschool een doorn oog van de daarin parti- :nde gemeenten. De 5 recente tegenvaller onder meer veroorzaakt uitvallende perso- als gevolg van ziek- Ook bleek het bij bepaalde tegen te val- schroeiplek ontsiert de tuin van het gemeentehuis. FOTO HENK BOUWMAN van War- een beloning van uit aan degene die tip heeft in het on naar een reeks brand- ,0— in de tuin van het intehuis. In anderhalf jaar op deze plek acht maal szelfde wijze brand ge- Leiderdorpse huisarts Kemme stopt Actie brandweer Oegstgeest levert vier nieuwe mensen op leiderdorp judy nihof 'Of je draagt Frans Kemme op handen, of je hebt een hekel aan hem'. Het is een veelge hoorde opmerking over de Lei derdorpse huisarts, die per 1 september stopt. Kemme kan zich wel voorstellen dat men sen zo verschillend over hem denken. „Ik ben vrij scherp. Pa tiënten vinden me streng. Zelf noem ik het liever gediscipli neerd. Ik heb mezelf niet ge spaard, maar ook mijn patiën ten niet." Een voorbeeld? „Er kwam eens een vrouw bij me met een klacht over pijnlijke knieën. Ik heb direct gezegd dat ze moest afvallen. Dat werd me niet in dank afgenomen. Die vrouw heeft meteen een andere dokter genomen. Nog een voorbeeld. „Ouders komen bij me met klachten over hun lastige kind. Ik geef hen het advies om veel meer met het kind te doen, te gaan wandelen, voorlezen. Dat was niet wat ze wilden horen. Dan ben ik de rotdokter", zegt Kem me, die weigert om voor elke klacht klakkeloos pilletjes uit schrijven. „Ik wil weten wat er écht aan de hand is. Dat bete kent dat je soms aan dingen komt waarvan mensen abso luut niet willen dat je eraan komt. Dan voelen mensen zich betrapt. Maar er zijn ook pati ënten bij wie die aanpak juist wel werkt. Die mensen lopen met me weg." Frans Kemme (57) zit achter zijn bureau in zijn spreekka mer. Hij oogt vermoeid, opge brand. Een vlotte prater is hij niet, al wordt hij gaandeweg het gesprek steeds losser. „Mijn zwakke kant is dat ik niet zo goed onder woorden kan bren gen wat ik precies bedoel. Dat is wel eens lastig." De Leiderdorper werkt al een tijdje halve dagen. Het huisarts zijn valt hem steeds zwaarder. „Ik zeg wel eens tegen mijn pa tiënten: ik ben niet van jullie zo moe geworden, maar van al dat gedoe eromheen." Kemme doelt op de toename van het aantal regels, waaraan een huisarts zich dient te houden. „Voor sommigen zal dat mak kelijker zijn, al die regels. Maar voor mij werkt het belemme rend. Ik ben iemand die leeft naar de geest van de wet, niet naar de letter." Ook de veranderende menta liteit van patiënten is iets waar Kemme slecht mee uit de voe ten kan. „Het eisende gedrag van sommigen, het gelijk kwaad worden. Nee, ze hoeven niet te gen me op te kijken. Maar ze moeten me wel fatsoenlijk be handelen." Niet dat vroeger al les beter was. Kemme geeft toe dat er 'vroeger' ook lastige pati ënten waren en dat hijzelf óok veranderd is. „Vroeger kon ik dingen makkelijker van me af zetten. Nu ik ouder ben, glijdt het niet meer langs mijn koude kleren." Zes, zeven jaar geleden kon hij in zijn vrije tijd de batte- oegstgeestDe wervingsactie van het Oegstgeestse brand weerkorps voor nieuwe vrijwilli gers heeft succes gehad. Vier nieuwe vrijwilligers Komen het korps binnenkort versterken. De brandweer dreigde onlangs in de problemen te komen vanwe ge net vertrek van vier van de 31 medewerkers. Om de vacatures op te vullen ontvingen alle in woners van Oegstgeest tussen de 21 en 35 jaar enige tijd terug een brief met het verzoek zich aan te melden. De wervingsac tie leverde zeven kandidaten op, van wie brandweercomman dant A. Stam er binnenkort vier hoopt aan te nemen. Ondanks het succes denkt Stam niet aan een volgende brievenactie. „Volgend jaar bestaat de groep 21 tot 35-jarigen nog voor het grootste deel uit de mensen die dit jaar al een brief hebben ge- haa." Een replica van het vernielde glazen kunstwerk van Jan Wolkers, Vrouwen in Verzet, krijgt een plek in de tuin van het Oegstgeestse gemeentehuis. Dat deelde wethou der G. Kempen (CDA) gisteravond mee tijdens de raads commissie welzijn. Met die mededeling maakt Kempen een einde aan een al maanden slepende kwestie. Eind vorig jaar werd de twee meter hoge 'glazen vlam' van Wolkers met straattegels onherstelbaar beschadigd. Het kapotte kunstwerk werd van de sokkel aan de Abtspoel- weg gehaald, een voorstel voor herstel bleef uit. rij altijd wel weer opladen. „Dan ging ik zeilen en dan ver gat ik even alles. Maar ook ont spannen lukte me op een gege ven moment steeds minder." De dokter heeft zijn nek altijd graag uitgestoken voor zijn pa tiënten. „Ik zie iedereen als een vriend die geholpen moet wor den. Maar ik verwacht dan ook wat vriendschap terug. Dat men mij ook vriendelijk beje gent." Kemme is er stellig van over tuigd dat mensen een heleboel aandoeningen zélf kunnen overwinnen. „Ik ben altijd zui nig geweest met het voorschrj- ven van medicijnen. Verder doe ik altijd heel snel bloedonder zoek, ik heb een hekel aan gok ken en maar anti-biotica geven. Bloedonderzoek doen kost gen uit dan je denkt." Zijn werkwijze viel niet altijd even goed bij patiënten, colle ga-artsen en specialisten. Een voorbeeld. „Een man komt met rugklachten bij me, ik geef hem oefeningen op, maar hij oefent onvoldoende. Vervolgens moet hij naar de neuroloog, die een hernia constateert. En dan heb ik het gedaan." Kemme werd ervoor op zijn vingers getikt. „Ik vond dat ik geen foute beslis sing had genomen. Maar ik kreeg geen steun van collega's, en dit keer ook niet van specia listen die mijn werkwijze juist altijd zeer gewaardeerd heb ben." Of hij nu verbitterd is? „Nee, ik heb altijd met heel veel ple zier gewerkt. Hoe meer je doet, hoe meer fouten je maakt. Als je niets doet, heb je nooit pro blemen. Als huisarts heb je moeilijk, maar ook heel dank baar werk." Als kind wilde hij al huisarts worden. Net als zijn vader. „Om nu te zeggen dat het een roeping was, nee, roe ping vind ik altijd zo'n groot woord. Maar ik vind het wel een heel belangrijk vak." Na 1 september gaat Kemme 'rust houden'. Het afscheid grijpt hem aan. Tijdens het plakken van de etiketten op de Kemme: ïuisarts moeilijk, ook heel >aar werk." FOTO ELCO KUIPERS afscheidsbrieven aan zijn pati ënten, schoot hij even vol. Maar er zit niks anders op als je zo moe bent en nog langer mee wilt dan vandaag. „Het werk heeft me erg veel energie ge kost. Mijn vrouw zei laatst: je was vaak oververmoeid en niet erg gezellig. Dat klopt wel, ja. Frans Kemme houdt 28 augustus van 14.00 tot 17.00 uur een afscheidsreceptie in de Muzenhof in Leiderdorp. oegstgeest erna straatsma D66 stelde al vrij snel na de ver nieling voor om het beeld te verhuizen naar de tuin van het gemeentehuis. De kans op ver nieling zou hier kleiner zijn, omdat het in deze buurt 's avonds niet zo stil en donker is. Wolkers liet D66 weten dit een goed plan te vinden, maar het plan kon Kempen niet direct overtuigen. Vlak voor het zomerreces pleitte een meerderheid van de raadscommissie welzijn nog maals voor een verhuizing naar de tuin van het gemeentehuis, maar ook toen had Kempen haar twijfels. Ze stelde zelf voor om het beeld een plek te geven bij de geplande nieuwe brug naar nieuwbouwwijk Poelgeest, in het verlengde van de Lange Voort. De commissie stelde Kempen vervolgens voor Wol kers zelf de knoop door te laten hakken. „Wolkers is in Oegst geest geweest en had een dui delijke voorkeur voor een loca tie in de nabijheid van het ge meentehuis", aldus Kempen. D66-voorzitter B. Hoogland is blij dat de knoop is doorgehakt. „Toch leuk dat de wethouder nu eindelijk door de knieën is", aldus de voorzitter van de enige Oegstgeestse oppositiepartij in de gemeenteraad. Hoogland beschouwt het voorstel van de wethouder als een kleine over winning van zijn partij. „Wij wisten al lang dat Wolkers het beeld graag in de tuin van het gemeentehuis heeft, want daar over hebben we begin dit jaar met hem telefonisch contact gehad. Maar deze wethouder is nou eenmaal niet zo snel. Ze is een beetje star. Nog even en het is bijna twee jaar geleden dat het beeld werd vernield." De plaatsing van een replica van Vrouwen in Verzet gaat Oegstgeest waarschijnlijk ruim 100.000 gulden kosten. Leidsch Dagblad ANNO 1899 Vrijdag 25 Augustus LEIDEN - In de Vogelstraat No. 13, uitkomende aan de Langegracht, woont thans een gouden echtpaar, genaamd Willem Frederik Kershof en Elizabet Roos. De bruigom telt 80 en het bruidje 83 jaren. Ze heb ben het niet breed, want ze moeten hun brood ver dienen met het ophalen van aardappelenschillen. Daarin moeten ze hun bestaan vinden! Volgens ons verstrekte inlichtingen kenmerken zij zich niettemin door hun zeldzame zindelijkheid. In verband hiermede - en dus niet enkel om den naam, dien zij draagt - wordt de vrouw door buurtgenooten sedert jaren zelfs 'Roosje' genoemd, zoo proper is zij nog. Men kan zichzelven gaan overtuigen van de le venswijze in de huisdelijke omgeving van dit oude paartje. ADVERTENTIE - Sanders' Essence van Bergviool- tjes. Welbekendste Parfum. ADVERTENTIE-Afvallen, als: Lompen, Beenderen, oude Boeken, Metalen, IJzer, Paardenhaar, etc., etc., worden tegen de werkelijke waarde geregeld gekocht in de Pakhuizen, Levendaal 60, Janvossen- steeg hoek Clarensteeg. ANNO 1974 Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque fgecn overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naur bet Leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB lelden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. ij ontvangt de foto binnen drie weken. Maandag 26 augustus ZOETERWOUDE-RUNDUK - Hoe warm het was en I deelnemers aan de Rijnstreek molentochten, die zoa fotograaf hielp deze deelnemertjes over de brug. Zij kwam uit Weesp. TER AAR - Na drie dagen hardnekkig ontkennen heeft de 33-jarige W. van E. toegegeven dat hij vori ge week zondag in Nieuwveen de 44-jarige Aaltje van der Plaat heeft doodgestoken. Haar door zestien messteken verminkte lichaam werd maandagavond pas gevonden, achtereen berg zand in een maïsveld langs de Schilkerweg. Sindsdien hebben tachtig man politie gewerkt aan deze, naar zij zelf liet weten 'gruwelijke daad van een zwaar gestoorde man'. Honderdvijftig tips werden nagelopen en 285 men sen ondervraagd. LEIDEN - In de nieuwe raad zal Co v.d. Blom-Vijl- brief niet terugkeren. Omdat zij sinds 1946 zitting had in de gemeenteraad voor de CPN en daarnaast nog vele andere activiteiten ontplooide bood de par tij haar zaterdag een afscheidsreceptie aan in 't Par se ver.Het gold zaterdag en zondag voor de 330 gebruikelijk in Zoeterwoude van start gingen. De ehoorden tot de jongsten. De oudste was 77 en FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD lement. Er waren vele collega's uit de raad gekomen, evenals burgemeester Vis, en velen boden bloemen aan. Dries Hoeven, de enige vertegenwoordiger van de CPN in de nieuwe raad, zei: „Zonder jouw erva ring wordt het voor mij nu zwemmen of verzuipen." LEIDEN - Bewoners van de Marijkestraat hebben gisterochtend bij de politie geklaagd over 'dierenge- rucht'. Bewoners van een pand waren afwezig en hadden de twee huisdieren, een aap en een hond, alleen in het huis achtergelaten. Toen de politie via het balkon in het huis kwam, troffen ze een kenne lijk door de bewoners veroorzaakte onbeschrijfelijke chaos aan. De aap zat in een kooi zonder voer en de hond zat opgesloten in de douchecel. De beide beesten zijn ondergebracht in het dierenasiel. Later op de dag kwam de eigenaar de beesten ophalen. warmond judy nihof Een golfbaan in de Warmondse Klinkenbergerpolder. Dat idee duikt op in een nota van het Rotterdamse adviesbureau RBOI over de toekomst van het gebied achter Mariënhaven. De polder bestaat nu nog uit land- en tuinbouwgrond, maar RBOI sluit niet uit dat de agrari sche functie op de lange ter mijn uit de polder verdwijnt. Als dat inderdaad gebeurt moet 'een andere economische dra ger' de plaats van de landbouw innemen. Dat kan een golfbaan zijn, maar ook een landgoed met een combinatie van wo nen, werken en recreëren be hoort tot de mogelijkheden. Het bureau RBOI is in op dracht van de gemeente al eni ge tijd bezig met de voorberei dingen van het bestemmings plan voor het buitengebied. Daarbij hebben de adviseurs onder meer gekeken naar wat er met de Klinkenbergerpolder moet gebeuren. Het bureau heeft zowel een korte termijn-, als een lange termijnvisie opgesteld. Voor de nabije toekomst adviseert het bureau om de agrarische func tie in de Klinkenbergerpolder te handhaven, zeker als nog een veehouder het gebied komt ver sterken. Het gaat om een War mondse ondernemer die zijn bedrijf wil verplaatsen van de dorpskern naar de Klinkenber gerpolder. Wel moet de vee houder eerst aantonen of de verplaatsing 'bedrijfsecono misch haalbaar' is. Verder stelt RBOI voor om ook fiets-, wan del-, paardrij-, en kanoroutes in de polder aan te leggen. Mocht de agrarische functie op de lange duur toch verdwij nen, dan kan Warmond denken aan een andere functie, aldus RBOI. Dat kan een golfbaan zijn, of een landgoed, maar ook een park of een natuurgebied. Het zijn niet meer dan sugges ties, stelt het bureau met klem. De Warmondse politiek buigt zich 2 september over de bevin dingen van RBOI. den haag/wassenaar persbureau cerberus Zes jaar celstraf eiste officier van justitie B. van Roessel gisteren tegen een twintigjarige man uit Hoogvliet, die voor de Haagse rechtbank terecht stond voor een overval op een bejaard echtpaar in Wassenaar en een overval op een tankstation in Poortugaal. Op 10 december vorig jaar belde de man uit Hoogvliet om acht uur 's avond aan bij een wo ning in Wassenaar samen met twee tot op heden onbekende mannen. De 66-jarige bewoner opende de deur op een kier en kreeg meteen een pistool op zich gericht. In de woning gaf de man uit Hoogvliet de bewoner zo'n harde klap met het pistool op het achterhoofd dat deze door de knieën zakte. Onder dreiging werd het echtpaar gedwongen de inhoud van een portemonnee met vierhon derd gulden af te staan. Daar had de Hoogvlieter nog niet genoeg aan. „Geld, geld, waar is de kluis?", riep hij tegen het echtpaar. Vervolgens dwong hij de man zijn gouden Rolex horloge af te staan. Door zijn optreden ontstond bij de slachtoffers de indruk dat de Hoogvlieter de lei ding had tijdens de overval. Tijdens de rechts zaak zei hij echter te hebben gehandeld onder druk van de twee andere mannen. Hij zou een schuld bij hen hebben vanwege een drugstrans actie en wilde 'uit angst' hun namen niet noe men. Officier van justitie Van Roessel hechtte geen waarde aan zijn verhaal. „Uit het rapport van de psycholoog blijkt dat hij niet onder druk handel de maar slechts aan zichzelf dacht", zei de offi cier, die - gezien de kans op herhaling - een lange gevangenisstraf op zijn plaats vond. Bij de overval op het tankstation op 16 decem ber vorig jaar werd de Hoogvlieter vergezeld door dezelfde twee mannen. Bij het binnendringen van het tankstation kreeg een medewerker een pistool in zijn zijde gedrukt. Vervolgens deed de Hoogvlieter drie keer een greep in de kassa. Het drietal sloeg met een bedrag van 1196 gulden op de vlucht. De Hoogvlieter werd aangehouden aan de hand van een een anonieme tip naar aan leiding van het televisie-programma Opsporing verzocht. De rechtbank doet over twee weken uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13