Nederlandse orthodox adviseur Wereldraad Kinderen van één Vader Kerk Samenleving Oosterhuis bij Leerhuis Pauselijke zegen kwart duurder COC vraag gesprek mi bisschop El v x- Ik denk graag aan dromen. Ik droomde een keer over een leu- ke fee, en die gaf me hele mooie kleren. Als ik naar bed ga, ga ik bidden dat ik geen nare droom zal krijgen, want dat krijg ik heel vaak. Over een rivier met een zwarte overkant. Daar val ik in en dan blijf ik vastzitten. Of ik droom dat ik in de oor log zat. In Duitsland heb ik dat in het echt gezien. Je kon daar in een huis komen waar ze oorlog hebben gemaakt. Daar hin gen allemaal nare schilderijen. Dan deden ze de schuifdeur dicht. Later droomde ik ervan. Ze deden de deur op slot. Als je vrij wou, kreeg je een pak slaag. Ik droomde ook dat de duivel binnenkwam in onze kamer. Maar toen ging ik achter het bed van mijn vader en moeder. Daar kwam de duivel niet. Ik geloof dat we de deur op slot deden. Mijn vader heeft ook uitgelegd dat een duivel nooit kan binnen- Alice Zandstra (7 jaar, afkomstig uit Alphen aan den Rijn) vertelt over haar geloof komen. God houdt hem tegen. Alleen, in mijn droom weet ik dat niet. Ik bid ook dat Hij ons gaat helpen als we het moeilijk hebben op de zondagschool of de gewone school. Op de zondag school vind ik sommige werkjes lastig. Ik kan niet altijd precies op de lijntjes knip pen. Of ik maak een hele grote scheur. Op school hebben we schriften met lijntjes en daar mag je geen krasje in maken. Dan ben ik heel bang dat dat toch gebeurt. Wat ik zo gek vind is, als je geslapen hebt en dan wakker word, dan weet je niet wat je geslapen hebt. Maar ik droom ook wel eens dat ik in bed ben. Als ik iets leuks doe, dan denk ik niet aan dromen. In Duitsland was ik aan het schomme len en dacht ik nergens aan. In Duitsland durfde ik niet te slapen. Omdat we gingen kijken naar dat huis waar Qk oorlog was. Ik ben er nog steeds een beetje bang voor. VANDAAG Gregorius van Utrecht (707-780) hielp de be roemde Bonifatius bij de kerstening van de Frie zen. Na diens dood in 754 nam Gregorius het roer in de Nederlanden over. Koning Pepijn en paus Stephanus hadden één en ander zo geregeld. Maar tot bisschop heeft Gregorius het nooit gebracht. Hij was abt in het Sint Maartensklooster en hoofd van de daaraan verbonden kloosterschool in Utrecht. Deze stad herbergt tot de dag van vandaag een school met de naam Gregori- 25 AUG WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1999 BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Sioux Center (Iowa), J.J Tamste Middelburg-Centrum. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Finland: Wisselend bewolkt, ook nu en dan zon. Donderdag met name in het noorden kans op een enkele regen- of onweersbui. Maxima uiteenlopend van 13 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Noorwegen: Steeds meer zon en op de mees te plaatsen droog. Langs de noordwestkust nog kans op een bui. Later op donderdag langs de zuidwestkust meer bewolking en buien en een flinke zuidwesten wind. Maxima van 10 graden in het noorden tot 21 graden bij Oslo. Zweden: Naast wolken ook geregeld zon. Later op woensdag en donderdag vroeg in het noorden kans op een bui. Maximumtemperatuur uit eenlopend van 12 graden in het noorden tot 22 in het zuiden. Denemarken: Woensdag nog zonnig en droog zomerweer. Donderdag meer be wolking en van het zuidwesten uit enkele (pittige) regen- of on weersbuien. Maximumtempera tuur omstreeks 22 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en enkele pittige regen- of onweersbuien, met plaatselijk veel neerslag. Don derdag naast buien ook nu en dan zon. Middagtemperatuur van 15 graden in Schotland tot 23 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Toenemende bewolking en in de loop van woensdag en donderdag vanuit het zuidwesten enkele pit tige regen- of onweersbuien. La ter op donderdag ook een opkla ring. Maxima rond 25 graden, in buien iets lager. Woensdag in Luxemburg voor de buien uit rond de 30 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Van het westen uit bewolkt en enkele flinke regen- of onweers buien, plaatselijk met veel neer slag. Later donderdag van het westen uit opklaringen en dro ger. Maxima uiteenlopend van 21 graden langs het Kanaal tot rond de 31 op woensdag aan de noordflank van het Centraal Mas sief. Donderdag iets minder warm. Portugal: Zonnig, maar langs de noord westkust meer bewolking en eerst nog een enkele regen- of onweersbui. Maxima uiteenlo pend van 20 graden langs de noordwestkust tot 33 graden plaatselijk in het binnenland. Madeira: Perioden met zon, maar ook kans op een bui. Maxima rond 25 gra den. Spanje: Flinke perioden met zon, maar in het noordwesten meer bewolking en enkele regen- of onweersbui en. Ook in het binnenland plaat selijk kans op een regen- of on weersbui. Maxima uiteenlopend van 22 graden langs de noord westkust tot plaatselijk 39 gra den in Andalucia. Canarische Eilanden: Perioden met zon, maar vooral aan de noordkant van de eilan den ook kans op een onweersbui. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Marokko: Flink veel zon, plaatselijk ook wolkenvelden en kans op een lo kale onweersbui. Maxima vlak Met de Nederlandse russisch-ortho- doxe theoloog Hildo Bos krijgt de We reldraad van Kerken een kritische ad viseur. De beoogde voorzitter van de jongerenadviescommissie van het oe cumenische orgaan deelt de zorgen die de orthodoxe kerken over de We reldraad hebben: te veel nadruk op politieke en sociale vraagstukken, te weinig op het streven naar kerkelijke eenheid. Het centraal comité (algemeen be stuur) van de Wereldraad van Kerken moet de benoeming van Bos (30) nog bekrachtigen. Dat gebeurt tijdens de vergadering die van 26 augustus tot 3 september wordt gehouden in Genève. Bos, tevens vice-voorzitter van de internationale orthodoxe jongerenver eniging Syndesmos, ziet voor zichzelf geen brugfunctie tussen de Wereld raad en de lidkerken die de oecumeni sche organisatie te westers en te acti vistisch vinden. Hij noemt zijn kandi datuur zelfs een zwaktebod. „Ze wil den per se een orthodox op die func tie, en er zijn nu eenmaal weinig or thodoxe jongeren die daarvoor be schikbaar zijn en er zin in hebben." Een geloofsgenoot uit een traditioneel orthodox land zou volgens hem meer gewicht in de schaal hebben gelegd. „De relevantie die ik in mijn eigen kerk heb, is niet te vergelijken met die van iemand uit Rusland, Griekenland of Servië." Om te overleven moet de Wereld raad de dialoog tussen de kerken weer tot eerste prioriteit maken, vindt Bos. „De realiteit dat de kerken verdeeld zijn, en de behoefte aan theologische toenadering moeten weer centraal staan. Nu voelen degenen die zich in zetten voor kerkelijke eenheid zich in de Wereldraad in een hoekje wegge drukt." Dat de orthodoxen zelf het streven naar eenheid niet altijd ge makkelijker maken, erkent hij volmon dig. Bos uit forse kritiek op de praktische uitwerking van het zogeheten CUV- document (de afkorting van Common Understanding and Vision) over de koers van de Wereldraad. In een voor stel aan het centraal comité worden drie speerpunten van de oecumeni sche beweging in de toekomst ge noemd: kerk zijn, zorg voor het leven en een oecumenisch antwoord globalisering. Veel te vaag, vii11161 jonge slavist en theoloog. „Daar e" alles en niks onder vatten. Het11 document heeft nog een lange i gaan voordat het als handvest f1 Wereldraad kan dienen." In de toekomstplannen vindt! vendien weinig terug van de baen' die eind 1998 tijdens de assembl de Wereldraad in de Zimbabt hoofdstad Harare zijn genon belang om jongeren bij de oeciw sche beweging te betrekken oni |a|'j daarin volgens hem volledig. encj us. 'Betrokkenheid royaal laten blijken' NOORDWUK Huub Oosterhuis opent don derdag 7 oktober het Leerhuis van de hervormde kerk in Noordwijk. Hij spreekt die avond over de spanning in de relatie tussen christenen en jo den. Andere bekende inleiders bij de lezingencyslus van de kerk zijn dominee Albert van de Heuvel en priester Herman Ver beek. Het Leerhuisprogramma om vat tien avonden en wordt ge houden in gebouw Sartorius op de hoek van de Doelensteeg en de Voorstraat in Noordwijk- Binnen. Deskundigen van jood se en christelijke huize geven inleidingen over uiteenlopende zaken als het liberale joden dom, de bergrede, de millenni- umgekte en de God van Israël als krijger. Na de pauze kunnen de deelnemers daarover met de inleider in discussie. De Leerhuisavonden in Sar torius zijn steeds op donder dagavond en duren van acht tot tien uur. Deelnemers kunnen zich opgeven bij Ko Heijboer (071-3617567). Belangstellen den kunnen ook vrijblijvend een avondje komen kijken. VATICAANSTAD Katholieken die ter gelegen heid van een huwelijk, doop of een andere kerkelijke hoogtijdag een zegenwens van de paus willen ontvan gen moeten daarvoor per 1 januari een kwart meer neer tellen. De prijs van een paus elijke zegenwens gaat naar 5,70 gulden. De zegeningen, getooid met een portret van de paus, zijn te koop in boek- en sou venirwinkels die darvoor een vergunning hebben van het bureau van de pauselijke aalmoezenier. De opbrengst van de kaarten gaat naar de armen. Het Vaticaan besloot tot de prijsverhoging, omdat 'een groeiend aantal minder bedeelden een beroep doet op de paus.' aan zee tussen 23 en 32 graden. Tunesië: Flink veel zon en droog. Warm met maxima rond 37 graden. Zuid-Frankrijk: Van het westen uit toenemende bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Plaatselijk moge lijk met flink wat neerslag. Langs de Middelandse Zee droger en woensdag nog veel zon. Maxima uiteenlopend van 27 graden in de Vendee tot 33 op het Centraal Massief, donderdag iets minder warm. Mallorca en Ibiza: Eerst droog en zomers met veel zon. Donderdag ook wolkenvel den en kans op een onweersbui. Maxima van ongeveer 33 graden. Italië: Veel zon, maar in het noorden meer bewolking en enkele (pitti ge) regen- of onweersbuien. Maxima tussen 28 graden in het noorden tot 33 graden op Sicilië. Corsica en Sardinië: Flink veel zon. Later op donder dag ook wolken en een kleine kans op een regen- of onweers bui. Maxima rond 32 graden. DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.42 Zon onder 20.41 Maan op 20.42 Maan onder05.43 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.16 16.35 03 49 16.08 Laag 00.05 12.14 23.46 11.55 station weer wind temp neersl Amsterdam zwaar bew. o4 21 17 0.1 De Bilt zwaar bew o3 22 18 0.1 Amersfoort De Raad van Kerken roept zijn lidkerken op hun betrokkenheid bij de Turkse gemeenschap na de aardbeving in Turkije 'royaal te laten blijken'. In een brief aan acht islamiti sche organisaties en de Syrisch-Orthodoxe Kerk in Nederland betuigt het oecumenische orgaan zijn medeleven met de Tur ken hier en in hun vaderland.Als gelovigen brengen wij de diepe rouw van de tienduizenden nabestaanden, de zorg en pijn van de talloze gewonden en de wanhoop van de daldozen voor God", schrijft algemeen secretaris dominee Ineke Bakker van de Raad. „Moge de God van Abraham u allen genadig zijn." Tot de geadresseerden behoren de verschillende moslimorgani saties, de Alevieten en de radicaal-islamitische beweging Milli Görüs. De Syrisch-Orthodoxe Kerk krijgt een brief, omdat de meeste Turkse christenen in Nederland daartoe behoren. Open huis zen-centrum leiden 'De vijver leegscheppen met een emmer zonder bo dem'. Zo luidt de intrigerende titel van een lezing die zondag wordt gehouden in het zen-centrum Suiren-Ji aan de Hoge- woerd 162 in Leiden. Het centrum houdt zondag open huis. Om tien uur 's morgens en acht uur 's avonds zijn er open lessen zen-meditatie en om één uur wordt er een demonstratie gege ven van het reciteren van boeddhistische sutra's. De lezing be gint om twee uur. Reusachtige godenbeelden beijing Reusachtige godenbeelden in een buitenwijk van de Chinese hoofdstad Beijing krijgen een opknapbeurt. De Chinese regering erkent sinds enkele maanden een aantal godsdiensten. Het aanhangen en belijden van boeddhisme, hindoeïsme, tao- isme, christendom en islam is toegestaan. Sektes als Falun Gong worden door de centrale overheid de kop ingedrukt, maar de leiders van de 'goedgekeurde' godsdiensten zijn niet bang dat ook hun vrijheid weer zal worden beknot. foto afp Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt licht bew licht bew. motregen half bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew onbewolkt onbewolkt half bew Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 071-5128 030 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties: 071-5323 Familieberichten: 023- 5317 33f 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5356 230 rubrieksadverten' Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol 071- 5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ve het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- betaiing. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bin worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op casset Voor mensen die moeilijk lezen, sl hebben of blind zijn (of een ander leeshandicap hebben), is ee van het regionale nieuws uit het L Dagblad op geluidscassette beschi informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, 31 25 62 0 26 20 0.3 36 22 0.0 25 13 0.6 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. zijnp leks l k ho dit; iesl De belangenorganisatie homoseksuelen COC iifone ningen wil een gesprek i nieuwe bisschop van gen, dr. W. Eijk, over ziji tingen over homosei Het COC hoopt dat Eijk gerustheid kan wegnera is ontstaan na publicatie uit blijkt, dat de bisscho dat homoseksualiteit ee rose' is. Het COC hoopt dat een misverstand berust mgr. Eijk inmiddels zi mening is veranderd", de organisatie in een op aan de bisschop. Voor ete de beoordeling van de \in' bisschopEijk op homost^1 teit willen E. Hooijmake Goossen van het COC, bisschop eerst zelf comii geeft op de uitgelekte traktaten. Priesters kunnen hom mi elen het best doorve naar een psycholoog v nd behandeling van hun e sche ontwikkelingsstool verkondigde Eijk tijdens aan de priesterople Rolduc in Kerkrade en Janscentrum in Den Bos Ook zijn homo's vol_ niet in staat tot „de wedi zelfgave van twee persoi elkaar", zoals die alleen3. huwelijk gestalte krijgt, den daarom geen liefdt ry kunnen aangaan. De van de aan de bisschoj schreven mening past het COC bij tijden die 'j achter ons liggen. „Wij kunnen ons nii stellen dat zelfs binnen servatieve vleugel Rooms-Katholieke Kerk lijke standpunten nog Het geven en ontvanj liefde is een universele lijke eigenschap en n wel de kostbaarste die ben. De suggestie dat i genschap gebonden is relatievorm, en dat mens dus minder waai de andere, vinden wij de mond van een bissc verteerbaar", aldus het De organisatie hoopt gesprek met Eijk voor 6 ber kan plaatsvinden. 1 wordt Eijk tot bisschop „De nieuwe bisschop w; ren wegens vakantie niiui commentaar bereikbaar opklaringen mist zonnig Ébkb hagel lagedruk windrichting H hogedruk 19 temperatuur

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12