Leiden Regio 100 Leiden levert aandelen niet in bij EWR Gezocht: ambtenaren met groene vingers Vrachtwagen verbod leidt tot ergernis over en weer Een schone muur kost bijna niets LUUJAAR politie kan voortaan ook nge boefjes aanpakken ENSDAG 25 AUGUSTUS 1999971 iWIM WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 .X rouw mishandeld door ex-man Problemen binnen de relatie waren er de oorzaak van l een bewoonster van de Titus Brandsmalaan afgelopen cht door haar ex-man werd mishandeld. De vrouw is met on- iende verwondingen naar het Rijnland Ziekenhuis gebracht, verdachte is voortvluchtig. li erdachte misdrijven meldt zich jenEen 36-jarige Leidenaar heeft zich het afgelopen week- ide bij de politie gemeld. Hij werd gezocht in verband met del fetal uit een winkel in de Kopermolen op 20 augustus waar de kassa meenam. De verdachte verklaarde ook betrokken te n geweest bij een autodiefstal op 18 augustus en het meene- ;n van een geldla uit een winkel aan de Lange Mare op 24 juli. a' ïbrekers slaan drie keer toe Lpq, ütl: In een flat aan de Topaaslaan is gisteren op klaarlichte g ingebroken. De voordeur werd geforceerd en er verdwenen 10,8 raden en een onbekend geldbedrag. Gisteravond was een it roe iain8 aan de Hugo van Woerdenstraat (achter het GAK-ge- uvv) doelwit van inbrekers. Na het forceren van een raam vo° dden de daders vrij spel. De buit is nog niet bekend. Even- oolq 1S gisteravond werd een flat aan de Richard Holstraat door irekers bezocht. Door een opengebroken keukenraam kwa- 5n in de ongenode gasten binnen en verdwenen met geld, een ibiele telefoon, een horloge en een ketting. e sm 7/2 (esstekende echtgenoot: twee jaar cel i haag/leiden Een 45-jarige Leidenaar, die op 2 mei van dit r zijn vrouw met vijf messteken bewerkte, is gisteren door de agse rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, arvan acht maanden voorwaardelijk. Bovendien moet de in zich van de rechter onder reclasseringstoezicht stellen, idat 'herhaling niet is uit te sluiten'. OP-procedure in werking jan berendsen 1 100: 1 .aixl 7 Ondernemers boos op wethouder Van Rij beschuldigt Kamer van Koophandel van stemmingmakerij wim wegman De gang van zaken rond het verbod op zwaar vrachtverkeer in de binnenstad heeft zowel bij ondernemers als het college kwaad bloed gezet. De ondernemers zeggen dat hun vertrouwen in de politiek een flinke knauw heeft gekregen, nu de gemeente de verkeersmaatregel zonder over leg maanden eerder heeft ingevoerd. Wethouder T. van Rij op zijn beurt vindt dat de Kamer van Koophandel zich schuldig maakt aan stemming makerij en dat over het verbod uittentreure is overlegd. Leiden wil vanaf 6 september vrachtwagens zwaarder dan 7,5 torf uit de binnenstad weren. Met die maatregel zelf kunnen de meeste onder nemers nog wel leven, zeker omdat ze verwach ten dat hun leveranciers toch wel een ontheffing kunnen krijgen. Ze struikelen echter vooral over de haast die het college volgens hen heeft. Zij menen, zoals de Kamer van Koophandel gisteren al meldde, dat met de gemeente is afgesproken de maatregel in november of december in te voe ren. Volgens hen heeft wethouder T. van Rij op eigen houtje besloten de zaak te vervroegen naar 6 september. Secretaris C. Broeksma van de Kamer van Koophandel: „Deze gang van zaken is heel slecht voor de sfeer tussen gemeente en bedrijfsleven. En V&D-bedrijfsleider C. van Riet: „Ik denk dat dit een slecht signaal is voor de investeerders in het Aalmarktproject." De ondernemers proberen vandaag in een gesprek met de gemeente de in voering uit te stellen. Lukt dat niet, dat sluit V&D verdergaande stappen niet uit. Secretaris Broeksma van de Kamer van Koop handel: „Wij zien ook wel in dat het goed is om het overbodige vrachtverkeer uit de binnenstad te weren. Maar geef het bedrijfsleven dan wel de tijd om de regeling in te voeren. Nu de zaak is vervroegd naar september, hebben ondernemers nauwelijks meer gelegenheid om nieuwe afspra ken met hun leveranciers te maken. Sommigen moeten nu met buitenlandse transporteurs in de slag. Er is trouwens ook veel te weinig voorlich tingsmateriaal beschikbaar." Bedrijfsleider Van Riet van V&D denkt dat de maatregel voor zijn bedrijf weinig gevolgen heeft. Als je kunt aantonen dat je zware vrachtwagens nodig hebt voor een efficiënt transportsysteem, dan geeft de gemeente een ontheffing. Dat is bij ons het geval. Probleem is wel dat heel veel nog altijd onduidelijk is. Bijvoorbeeld over wat de ge meente nu precies onder een efficiënt transport systeem verstaat. Bovendien is de regeling be dacht door mensen die niets van transport we ten. Ze willen de ontheffingen verlenen per ken teken. Zo werkt dat dus niet. Bij V&D kunnen we onmogelijk lang van tevoren plannen welke vrachtwagen op welk moment in Leiden is." G. Wisse, bestuurslid van de winkeliersvereni ging Haarlemmerstraat vreest dat vele collega's in de problemen komen als hun leveranciers geen ontheffing krijgen. „Dan is het voor hen einde verhaal in de binnenstad." Hij denkt dat de maatregel van het college averechts kan werken. „Vrachtverkeer blijft toegestaan op de Hooi gracht. Ik wil nog wel eens zien wat er gebeurt als daar al die wagens gaan laden en lossen." Wethouder Van Rij zegt echter hogelijk ver baasd te zijn om alle commotie. „Ik heb de ge meenteraad in januari of februari nog moeten beloven om haast te maken. Die vond het alle maal veel te langzaam gaan. Toen is, ook met de ondernemers, afgesproken dat de maatregel voor de zomer van kracht wordt. Dat wordt nu sep tember. Invoering in november of december is nooit aan de orde geweest. De ondernemers heb ben er wel om gevraagd, maar ik zei hen dat de zaak dan misschien weer door alle sinterklaas- en kerstverkopen zou heenlopen. En voor de rest ben ik, vind ik, steeds heel erg helder geweest." De wethouder vermoedt dat de Kamer van Koophandel de jongste commotie heeft 'opge stookt'. „Ze willen het verbod namelijk ten koste van alles voorkomen." oud genoeg om juridisch 3 irvolgen, maar wel groot ge- om rotstreken uit te halen, die leeftijdsgroep, jonge- tot 12 jaar, werd gisteren de procedure in werking ge- De openingshandeling in loofdbureau van de politie ids Midden in Leiderdorp verricht door plaatsver- 'end korpschef C. Heijs- Fra Hij loste geen startschot, r gaf symbolisch een stop- aal door een verkeerslicht il 3 a°dte zetten. nderen komen op steeds diger leeftijd in aanraking de politie. Bij 12 jaar begint ens de wet strafrechtelijke m prakelijkheid. Tot die leef- was het voor de politie tot toe niet mogelijk 12-min- ,die strafbare feiten hebben tan, aan te pakken. Met de ering van de STOP-proce- komt daar verandering in. ;r het motto: hoe eerder hoe eerder crimineel ge- env kan worden gestopt. Ou- 20c '°Pvoeders moeten wél temming geven alvorens kind aan de STOP-proce- meedoet. et project waarin politie, Openbaar Ministerie, de bu reaus Halt, jeugdzorg en kin derbescherming samenwerken, kent twee doelgroepen. De zo genaamde 'first offenders zon der achterliggende problema tiek' en ciïe mét 'achterliggende problematiek'. Bij de eerste groep zorgt de politie voor een vermanend gesprek, registratie van de jongere én het delict. Vervolgens wordt er doorver wezen naar het Halt-bureau. Via bemiddeling van Halt moet de jeugdige dader excuses aan bieden aan eventuele gedu peerden, zijn er groepsgesprek ken tussen jeugdige boefjes en begeleiders en is er tot slot een eindevaluatie tussen kind, ou ders en medewerkers van de STOP-procedure. Ook is er sprake van een leerproject in plaats van een taakstraf. Bij de tweede groep verwijst de politie de jongere naar de Raad van de Kinderbescherming. De Raad kan dan zelf een onderzoek in stellen of de zaak verwijzen naar de Bureaus Jeugdzorg dan dan hulp biedt aan ouders én kind. De procedure 12-minners loopt voorlopig tot en met 30 april 2000. Het is de bedoeling dat na die datum de werkwijze wordt voortgezet. leiden heraaan joustra Niet om aan te zien. Walgelijk. Spuuglelijk. Bewoners van de binnenstad ergeren zich vaak groen en geel aan de graffiti op hun muren. Of op de muren recht tegenover hun huis, want daar kijken ze op uit. Gelukkig valt die graffiti wel te verwijde ren. Kost alleen een paar cen ten. En de nodige moeite. Maar als gemeente, de Leidse Wel zijnsorganisatie, de politie en de buurtverenigingen de hel pende hand toesteken, wordt het ineens een stukje makkelij ker en goedkoper. En dat is sinds gisteren het geval in de zuidelijke binnen stad, om precies te zijn in de Academiewijk, de Pieterswijk, Levendaal-West en Pancras- West. Bewoners in deze wijk kunnen meedoen aan een pro ject om graffiti van de muren te halen. Wie deelneemt kan erop rekenen dat alle vuilspuiterij de komende drie jaar gratis wordt weggehaald. Nou ja, gratis, deelnemers krijgen de eerste schoonmaakbeurt voor vijftig procent van de normale prijs aangeboden. Dat komt neer op 15 gulden per vierkante meter. Gisteren mochten een paar buurtbewoners, bij wijze van begin van het project, een ho gedrukspuit hanteren om zelf wat letters van een blinde muur op de -Kaasmarkt te wateren. Met een paar medewerkers van De Zijl Bedrijven, die normaal gesproken de schrijverijen weg poetsen, als deskundig begelei der. „Mooi hoor", zei een van de buurtbewoners. „Maar ik vrees dat het vechten tegen de bierkaai is. Binnenkort staat er weer gewoon wat op de muur En slechts een paar Een paar buurtbewoners mochten gisteren voor een keer de hogedrukspuit hanteren om zelf wat letters van een blinde muur op de Kaasmarkt te verwijderen. foto loek zuyderduin daagjes een schone muur, daar doe je het per slot van rekening niet voor. De deelnemende instanties denken echter dat het verwijde ren een preventief effect heeft. Als de spuiters en kliederaars elke keer weer hun plaatjes en teksten zien verwijderd, houdt het een keer op. Hetzelfde pro ject loopt al jaren in het winkel gebied in het centrum en de noordelijke binnenstad. Ook de gemeentelijke panden buiten het centrum maken deel uit van het project. Hoewel alle muren zeker niet graffitivrij zijn, staan er toch beduidend minder tek sten op. Nog een kritische opmerking van een buurtbewoner. De be woners hebben allemaal een brief op hun deurmat gekregen, met daarin tekst en uitleg over het project. Zo staat er onder meer in te lezen hoe men zich kan opgeven. „Punt is alleen dat de bewoners van een huis zo'n brief hebben gekregen. Dat zijn niet altijd automatisch de eigenaars. En dat zijn juist degenen die horen te betalen. Dat hoeft een huurder toch niet te doen." Maar ook dat komt voor de bakker, liet de een medewerk ster van het project weten. „Be woners kunnen natuurlijk met die brief naar de eigenaar toe stappen. Maar wij zijn ook van plan na te gaan bij het kadaster wie precies de eigenaars zijn." impje Schipholweg: dood. I l tiental boompjes voor en [enover het Belastingkan- ir: dood. Boompje naast het lastingkantoor: dood. Boom- Vijf Meilaan bij de brug jJIjfer Voorschoten: dood. Reeks ompjes Lammenschansweg st hoogte van de Tomaten- k aat: zielig gezicht. Gaan alle- lal dood door gebrek aan ter. Bomen Haven, West Ha- istraat en Haagweg: dood of st beschadigd door aanrij- 'g- edemorgendaar worden wij —•t vrolijk van. De boven- ande, trieste lijst werd ons tuurd door een Leidenaar blijkbaar zeer begaan is met lot van het openbaar groen. pt£ gin augustus heeft hij de ge- ,T- ;nte geschreven dat de jon- bomen water moesten heb ben tijdens de droge zomer. Nu verwijt hij de afdeling groen dat zij de bomen minacht door traag of niet in te grijpen waar door de bomen doodgaan en belastinggeld wordt wegge gooid. Die Leidenaar is Willy Tiele, taxichauffeur van beroep en dus dagelijks in alle hoeken en gaten van Leiden te vinden. Op zijn tochten komt hij geregeld misstanden tegen en zo af en toe schrijft hij daarom een brief naar de gemeente om de amb tenaren wakker te schudden. Wie anders moet ze achter hun bureau vandaan trekken, vraagt hij zich af. Tiele is begaan met het aange zicht van 'zijn' stad maar er vaart de respons van de ge meente als zeer teleurstellend. Even heeft hij overwogen om De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. maar helemaal niet meer te schrijven maar dat idee heeft hij gauw laten varen. Onder het motto 'de maatschappij dat ben jij' heeft hij de pen weer ter hand genomen en beschuldigt de afdeling groen van wange drag en ernstige verwaarlozing van de bomen in Leiden. Groe ne vingers? Daar moet Tiele om lachen want volgens hem zijn erbij de gemeente geen ambte naren te vinden die aan deze li chaamskenmerken voldoen. Fons Delemarre van Milieu en Beheer vindt dat Tiele wel héél erg snel naar de krant is ge stapt. Al is dat natuurlijk zijn goed recht. Mijnheer Tiele heeft ons 3 augustus geschre ven en die brief is 16 augustus beantwoord. Binnen twee we ken reageren is niet langzaam, zeker niet in de vakantieperio de." Volgens Delemarre is er door een gespecialiseerd onder zoeksbureau gekeken naar een deel van het Leidse bomenbe- stand. Voor de populieren is een snoeiplan gemaakt. „Vanaf 1 oktober worden er vijf popu lieren gekapt en 197 gesnoeid", aldus Delemarre. „De proble men rond de bomen aan de Haven zijn bekend. De bomen staan daar met de wortels in het grondwater en krijgen te weinig zuurstof. In het najaar worden er twee nieuwe ge plant. Die bomen aan de Ha ven zijn overigens afkomstig uit de omgeving van het station. Wegens de werkzaamheden daar zijn ze verplant en daar aan is altijd een risico verbon den." Schade aan bomen door aanrij dingen probeert de gemeente op de veroorzaker te verhalen, mits de identiteit bekend is ui- Het rijtje boompjes in de middenberm van de Lammenschansweg oogt niet bepaald florissant foto henk bouwman teraard. „Vroeger werd er voor beschadigingen aan bomen boombalsem gebruikt", aldus Delemarre. „Maar nu worden de wondranden gladgemaakt en moet de beschadiging uit zichzelf dichtgroeien. Leiden gaat niet onverantwoord met bomen om. Wij beheren er 36.000 en af en toe gaat er wel eens eentje dood. Bomen zijn levende wezens en er is ook voor hen een tijd van komen en van gaan." De Luifelbaan De Stichting Leefbaar Zuidwest behartigt de belangen van de bewoners in die wijk. Met als voorman het 'geweten' van dat stadsdeel: Henny Kwik. In de laatste circulaire van de stich ting constateert Kwik dat win kelcentrum De Luifelbaan aan het 5 Meiplein en Bevrijdings plein steeds verder achteruit gaat. Het winkelcentrum is hard aan renovatie toe maar al jaren wordt er geruzied over de vraag wie dat moet gaan beta len. Kan het Hollandser? Zolang er op deze niet geheel onbelangrijke vraag echter nog altijd geen antwoord is gevon den, wijken steeds meer men sen die boodschappen gaan doen uit naar de winkelcentra in Leiderdorp, Voorschoten, Leidschendam en Zoeterineer. Daar is het winkelen wel aan trekkelijk en bovendien is er goede parkeergelegenheid, constateert Kwik zuur. Hij be ëindigt het stukje met een noodkreet. Wie weet een oplos sing? Renovatie van De Luifelbaan, geopend in 1958, heeft een hoog déja vu-gehalte. Al in 1985 bleek dat het centrum (deels) moest worden ver nieuwd. Sinds die tijd zijn er met de regelmaat van de klok plannen gemaakt. Woorden ja, maar daden ho maar. Kwik zal een grondige opknapbeurt niet meer meemaken. Hij verlaat Zuid-West en gaat aan de Hoge Morsweg wonen. Dan kan hij zijn boodschappen voortaan op het Diamantplein gaan doen. Zijn die winkels daar ook niet aan een opknapbeurt toe? eric-jan berendsen Gemeente legt eis naast zich neer De gemeente Leiden legt de eis van de Energie- en Wa tervoorziening Rijnland (EWR) naast zich neer om het aandelenpakket in de EZH volledig in te leveren. Dat hebben burgemeester en wethouders vandaag aan het energiebedrijf en aan de regiogemeentes laten weten. EWR eiste vorige week dat Leiden voor vanmiddag twaalf uur zou laten weten dat ze het aandelenpakket met een waarde van 350 miljoen gulden inlevert. Volgens loco burgemeester T. van Rij is het ultimatum in strijd met af spraken die in juli zijn gemaakt tussen de gemeente en het energiebedrijf. leiden ruud sep De gemeente staat op het standpunt dat zij als juridisch eigenaar van de EZH-aandelen recht heeft op een groter deel van de verkoopopbrengst dan de 20 procent die Leiden puur als aandeelhouder van de EWR zou krijgen. „Wij hebben nooit gezegd dat we de 100 procent van de opbrengst willen heb ben", verklaart Van Rij. „Maar net als Den Haag, dat wat dit betreft in dezelfde positie zit, willen wij een groter deel van het geld. Leiden is dertig jaar 100 procent eigenaar geweest van het energiebedrijf. In die tijd zijn stille reserves opge bouwd. Het ligt voor de hand dat dat geld aan Leiden ten goede komt." Volgens Van Rij is het bij dit soort transacties gebruikelijk dat de juridisch eigenaar (Lei den dus) ongeveer dertig pro cent van de opbrengst krijgt, en de vruchtgebruiker (de EWR) zeventig procent. Omdat Lei den vervolgens weer mee deelt in de EWR, verwacht de wet houder uiteindelijk dat Leiden iets minder dan de helft van het EZH-geld kan opstrijken. Dat geld is overigens nog niet in de begroting opgenomen. Leiden rekent in de Perspectiefnota al leen met een hogere dividend uitkering van het energiebe drijf. Leiden heeft gisteren na wat telefoontjes met regiogemeen tes besloten aan te schuiven bij het overleg over de EZH-aande len dat morgen door de regio is belegd. Van Rij, die overigens niet zelf aanwezig zal zijn, gaat ervan uit dat Leiden hier tot een vergelijk kan komen met de re gio. De Alphense wethouder S. Lyczak is blij dat Leiden mor gen bij het overleg aanwezig zal zijn. „Ik hoop dat we er dan uit komen. Maar ik blijf erbij dat de uitkomst moet zijn dat Leiden de aandelen om niet inlevert. Er zijn contracten getekend waar in dat is vastgelegd, en ik ga er van uit dat degenen die hun handtekening hebben gezet bij hun volle verstand waren. En dat Leiden meer geld opeist? Ik kan er niks aan doen dat zij een gat in hun hand hebben." -T\ fin Oesters de Claire Voorstraat 133^ 2201 HS Noordwijk Binnen tel. 071-3648932 fax 071-3647149 geopend vanaf 17.00 u Ma./di. gesloten DE WERELD OM JE HEEN Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijkste voorpagina's van deze eeuw uit. De volgende special verschijnt op woensdag 6 oktober. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11