Aanleg zeehaven Gaza kan in oktober beginnen Imago Surinaamse politie loopt deuk op Meer dan 30.000 noodwoningen voor Turkije Buitenland Spaanse enclave Ceuta in handen van Jesus Gil Albanezen werpen weer blokkade op paramaribo armand snuders correspondent Berichten over martelingen in politie cellen, de commandant van de Mobie le Eenheid die door Interpol wordt ge zocht in verband met de drugshandel, een toch al omstreden inspecteur die opnieuw op non-actief is gesteld en een arrestatieteam dat wel erg graag verdachten doorzeeft: deze voorvallen hebben in de afgelopen weken het imago van de Surinaamse politie een fikse deuk opgeleverd. Politiefunctio narissen leggen zelf de schuld bij het karige loon en de miserabele werk omstandigheden. Het Korps Politie Suriname staat onder zware druk. De criminaliteit in de vroe gere kolonie neemt steeds heviger vor men aan, de kwaliteit van het materieel is beschamend, terwijl de personele bezetting onder de maat is. Afgelopen week werd een zware crimineel dood geschoten nadat hij, in een poging aan houding te voorkomen, het vuur op le den van het arrestatieteam had ge opend. De jacht op de man, een ont snapte gevangene, kostte in de afgelo pen twee maanden nog drie mensenle vens. Hij doodde in juni een lid van de Narcoticabrigade en verwondde een ander toen deze hem in de kraag wilde vatten. Enkele weken later werden twee onschuldige broers, die de politie had den getipt over de verblijfplaats van de crimineel, door het arrestatieteam doorzeeft met kogels. Van de dood van de moordenaar ligt niemand in Suriname wakker. De kans dat hij na zijn arrestatie weer de kans zou krijgen om de benen te nemen was niet gering. Immers, sommige bewa kers zijn maar al te graag bereid om in ruil voor een wederdienst, gedetineer den een handje te helpen. Zo doet het verhaal de ronde van drie criminelen die de vrijheid tegemoet mochten gaan als ze bereid waren naar Nederland te vertrekken met cocaïnebolletjes in htm maag. Twee kwamen de afspraak na, de derde dook in het binnenland on der. Toen hij was opgespoord en zich wilde overgeven, werd hij zonder par don ter plaatse doodgeschoten. De grens tussen politie en onderwereld lijkt steeds meer.te vervagen. Niet ge heel onbegrijpelijk als men bedenkt dat een modaal salaris nauwelijks 150 Ne derlandse guldens per maand be draagt De verleiding is daardoor groot om een scheve schaats te rijden. Sinds 1996 zijn bijna zestig politiefunctiona rissen door collega's gearresteerd om dat ze zich hadden beziggehouden met zaken die het daglicht niet kunnen ver dragen. In de meeste gevallen gaat het om betrokkenheid bij de drugshandel. Daarnaast werden nog zon dertig agenten buiten functie gesteld. De criminaliteit is met het afglijden van de economie en levensstandaard in Su riname de afgelopen jaren enorm ver hard, ook door toedoen van de drugs handel. Criminelen beschikken over wapens waar de politie nauwelijks te genop gewassen is, waardoor bij aan houding van verdachten agenten veelal op scherp staan en bij de minste onver wachte beweging erop los schieten De korpsleiding probeert zoveel moge lijk controle uit te oefenen op de han del en wandel van de ongeveer acht honderd functionarissen. Een ondank bare taak, want het moreel is tot een dieptepunt gezakt. Niet alleen de belo ning laat te wensen over, ook het be schikbare materieel is, om het eufemis tisch uit te drukken, verre van ideaal. De meeste politiebureaus verkeren in abominabele staat, de inventaris da teert van decennia terug. Zelfs pennen en papier zijn nauwelijks voorradig. Van computers en andere hedendaagse hoogstandjes kan men alleen maar dromen. De kiem voor de malaise werd eigenlijk al na de onafhankelijkheid'in 1975 ge legd. Er veranderde bij het uitroepen van de republiek Suriname veel, en dus ook bij de politie. Toen militairen in 1980 onder aanvoering van sergeant Dési Bouterse de macht grepen was ook de politie al snel het spoor bijster. Politiefunctionarissen waren sindsdien slechts marionetten van de Militaire Politie, aan wie door de militaire lei ding algemene opsporingsbevoegdheid werd toegekend. Het imago van de politie kelderde in die periode met de snelheid van een komeet. Functionarissen gingen zich veelvuldig te buiten aan excessief ge weld. terwijl eind jaren tachtig en begin jaren negentig menig diender door col lega's in de kraag werd gevat wegens betrokkenheid bij de handel in cocaïne. Niet voor niets constateerde de onlangs overleden ex-minister van justitie, Soeshil Girjasing, enkele jaren geleden dat de politie als belangrijkste taak had om de verloren 'beste kameraad- schapsrol' weer terug te krijgen. „De politie zal op een professionele, maar bovenal legitieme wijze moeten aanto nen dat zij in staat is de haar wettelijk opgedragen taken middels vakman schap en overtuiging uit te voeren", al dus Girjasing. Maar de politie lijkt daar zelf nog niet van doordrongen. Volgens commissaris Chan Santhoki schort het aan de men taliteit binnen het korps. „Er is in veel opzichten sprake van normafwijkend gedrag", zo zei hij in een interview met het dagblad De Ware Tijd. „De kans om over de scheidslijn tussen boven- en onderwereld te gaan is groot. Beleids matig is er onvoldoende gewerkt aan de uitrusting. Over het algemeen heb ben we niet eens handboeien en mobi- lpfoons. Maar ook de mentale uitrus ting is onvoldoende ontwikkeld." 5DAG 24 AUGUSTUS 1999 Bezoek de Najaarsbeurs van Trade Mart Utrecht. het grootste non-food handelscentrum van Nederland. Dat is lekker inkopen! Heeft u nog geen TMU-kaart? Bel: 0800-0237 232 www.trademart.nl De Duitse bondskanselier Schroder wil het veertig jaar ou de programma met de grond beginselen van zijn partij, de sociaal-democratische SPD, herzien. Een nog op te richten commissie zal de partij daartoe in december voorstellen doen. „Wij willen met een frisse kijk bezien hoe de grondbeginselen van de partij kunnen worden gerealiseerd", zei Schroder na afloop van een bijeenkomst in de stad Saarbrücken. Volgens hem is het partijprogramma aan herziening toe door de toe nemende internationale con currentie, de nog steeds zware economische last als gevolg van de Duitse eenwording en de verschuivingen in de buiten landse politiek. tA heeft bestand niet geschonden :rdi£ WEI past» De Ierse minister van buitenlandse zaken Andrews gisteren gezegd dat hij en Mo Mowlam, de Britse minister Noord-Ierland, geloven dat het staakt-het-vuren van de nog intact is. Mowlam zelf zei dat ze meer informatie nodig voordat ze een definitieve beslissing zou nemen over de ko- nde vredesbesprekingen. Mowlam overweegt de politieke van de IRA, Sinn Fein, uit de vredesbesprekingen te weren blijkt dat de IRA het staakt-het-vuren heeft geschonden. De 'a ise minister moet de komende dagen beslissen of de moord een vermeende katholieke informant en wapensmokkelacti- eiten in strijd waren met het bestand. Er wordt verwacht dat wlam de partij niet zal weren, wel kan ze bijvoorbeeld de uoegde vrijlating van IRA-gevangenen uitstellen. omputer controleert spijbelaars TRANCiscoSpijbelen wordt voor de leerlingen van een Ame- aanse middelbare school in Antioch bij San Francisco steeds leilijker. In het nieuwe schooljaar neemt de school een com- teiprogramma in gebruik dat ouders in staat stelt vanuit huis te houden of hun kroost wel regelmatig op school komt. Het nputerprogramma informeert ouders over de cijfers en ntuele straffen van hun kinderen. De informatie wordt elk fuur geactualiseerd en via internet verstuurd. Leraren kun- [i met het programma huiswerkopdrachten of overhorings la doorgeven aan ouders. 27 jsmir^ngetje verongelukt in pretpark fa clara Een twaalfjarig jongetje is verongelukt in een Ame- aans pretpark. Het ernstig lichamelijk en verstandelijk gehan- n op d aPte maakte zondagmiddag een dodelijke val uit de op Zone Stunttoren in het Paramount Pretpark in Santa Clara Californië. In de Stunttoren, die in 1996 opende, maken men- ïmet een snelheid van bijna 100 kilometer per uur een vrije van ruim 140 meter. De passagiers zitten rechtop met hun Ben en schouders vast in een van de zes schommels. Oogge- ;n meldden dat het jongetje plotseling uit de veiligheids- ;els van zijn schommel glipte en viel. Medewerkers van het park hadden tijdens de rit via de computer gesignaleerd dat ee van de zes schommels kapot waren. Ze hadden de attrac- na de rit willen stilleggen om de storing te verhelpen. ewonden door botsing metro Keulen Door een botsing van twee metrotreinen in Keulen zijn teravond zeker 42 mensen gewond geraakt, van wie zeven istig. Door nog onbekende oorzaak botste een zogenoemde ■'S«« inter vo^e snelheid achter op een andere metrotrein. De AR» I 88 I 1966, r h.o.dJ 'nger; us 114 Ha 6, inter werd sinds enige weken als testwagen gebruikt. De heeft zich gedeeltelijk in de andere trein geboord. Onder aargewonden bevindt zich ook de bestuurder. ie doden bij brandaanslag Frankrijk ma-romaineUit woede over hun ontslag hebben twee isen samen met een vriend het restaurant waarin ze werk- in brand gestoken. Daarbij kwamen drie mensen om het le ien verloor een zwangere vrouw door de shock haar baby. drie slachtoffers bevonden zich in het woonhuis boven het taurant in het centrum van Vaison-la-Romaine, een stad in zuidoosten van Frankrijk. De brandweer wist twee mensen de vlammen te redden. De politie nam de drie daders gister- Kana3ond gevangen. Zij wilden naar eigen zeggen alleen het eethuis 1700. bnmd steken, maar werden verrast door de snelheid waar- le de vlammen om zich heen grepen. roaten in beroep om advocaatkosten ihaac Zeven Bosnisch-Kroatische verdachten van oorlogs- sdaden gaan in beroep tegen de beslissing van het Joegosla- •Tribunaal in Den Haag dat zij hun advocaten zelf moeten alen. Het tribunaal van de Verenigde Naties weigerde ander- re week geleden de verdediging van de zeven nog langer te ^anderen, omdat zij ruim vier miljoen gulden aan steun zou- hebben ontvangen van een Kroatische hulporganisatie. Ad- ratenkosten worden door het tribunaal alleen vergoed wan- er is aangetoond dat verdachten over onvoldoende financiële ddelen beschikken. Volgens de Bosnische Kroaten is het be- igvan de organisatie 'Hrvatski Uznik U Haagu' (Kroatische Jvangenen in Den Haag) aanmerkelijk lager dan de genoemde 3 r miljoen, enstee ater op Aarde over miljard jaar weg Y0« Over waarschijnlijk een miljard jaar is alle water van de verdwenen, net zoals op Mars is gebeurd. Dat conclude- Japanse wetenschappers in een rapport dat gisteren is ver lenen. Volgens de experts van het Technologisch Instituut li Tokyo verdwijnt voortdurend zeewater onder de korst van ze planeet. Dat komt doordat de rond twaalf aardschollen op - bol steeds onder elkaar weg blijven duiken. Dat gaat met een ïlheid van een paar centimeter per jaar. Maar toch gaat er ardoor rijf maal zoveel water mee naar het binnenste van de ineet als eruit komt, aldus de onderzoekers. Per jaar ver- ijnt volgens hen rond 1,12 miljard ton water onder de korst komt er maar 230 miljoen ton terug, riruiseschip botst tegen containerschip Haag Het op de Bahama's geregistreerde cruiseschip Norwe- w(ï in Dream is de afgelopen nacht op zo'n vijftig kilometer ten ordoosten van het Britse Dover in aanvaring gekomen met ïPanamees containerschip. Door de aanvaring op de Noord- i vielen er volgens de eerste berichten drie gewonden op het Here ijseschjp. Woordvoerders van de Britse en Nederlandse kust- icht melden dat het voorste gedeelte van het containerschip er Decent in brand staat. De circa veertig bemanningsleden irden geëvacueerd. Het schip zou water maken. Het cruise- gebouwd in 1992, heeft zo'n 2.400 mensen aan boord, icopters en reddingsboten zijn ingezet om de gewonden van te halen. Het cruiseschip is inmiddels in Dover afge- i deels schuldig aan dood Diana Dodi al-Fayed zou voor een deel verantwoordelijk zijn Ir de dood van de Britse prinses Diana op 31 augustus 1997. schrijft de Britse krant The Guarcliah vandaag op basis van I rapport van het parket in Parijs. Dodi al-Fayed en prinses a kwamen destijds om het leven door een auto-ongeluk in unnel in Parijs. Ze werden op het moment van het ongeluk tervolgd door een legertje persmuskieten. De chauffeur ri Paul, die gedronken had, raakte de macht over het stuur t. Volgens The Guardian gaan van het 24 pagina's tellende lort er zes over de buitengewoon overtrokken reactie van li al-Fayed op de aanwezigheid van de persfotografen op de ruste, fatale avond. De Britse krant schrijft verder dat ma's bodyguard, Trevor Rees-Jones, tegenover de Franse po- fe bevestigd zou hebben dat de uiterst scherpe veiligheids- patregelen rond de prinses Dodi altijd enorm bezighielden. Israëliërs en Palestijnen bereiken overeenstemming Israëliërs en Palestijnen zijn het eens geworden over de aanleg van een zeehaven in de Gazastrook. Het project, dat zal worden uitgevoerd door een internationaal con sortium onder Nederlandse leiding, kan op 1 oktober van start gaan. Voorwaarde is wel dat voor die tijd volle dige overeenstemming is bereikt over een verdere uit voering van het Wye-akkoord. Maar de Palestijnen zijn daarover sinds gisteren een stuk optimistischer. tel aviv ad bloemendaal correspondent Wekenlang was het hoofd van de Palestijnse onderhande lingsdelegatie, Saib Erakat, diep pessimistisch, maar gisteren toonde hij zich ineens vol goe de moed. Na een nieuwe over legronde met Israël zei hij dat er nu overeenstemming bestaat over alle geschilpunten, behal ve over de vrijlating van gevan genen en het tijdschema voor een verdere Israëlische terug trekking op de Westelijke Jor- daanoever. Erakat: „Als we het over die kwesties ook eens worden kan de aanleg van de haven op 1 oktober beginnen. Op dezelfde datum kunnen we dan gebruik maken van de zuidelijke door gangsroute tussen de Gaza strook en de Westoever. Drie maanden later kan dan de noordelijke route worden ge opend." De transitroutes tus sen de twee delen van de Pales tijnse gebieden zijn voor de in woners van groot belang. Tot nu toe zijn de meesten versto ken van bezoeken aan familie leden en vrienden buiten het gebied waar ze wonen. De delegaties staan nu onder zware druk om overeenstem ming te bereiken over de twee openstaande kwesties, waarvan met name die van de gevange nen moeilijk oplosbaar lijkt zonder een vergaand compro mis. Israël weigert gevangenen vrij te laten 'met bloed aan hun handen'. De partijen streven er officieel naar een oplossing te bereiken voor 1 september, als de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, Madeleine Al bright, in het Midden-Oosten aankomt. Maar Israël verdenkt de Pa lestijnen ervan dat ze met opzet de onderhandelingen vertragen om straks met Amerikaanse hulp druk te kunnen uitoefe nen. Premier Barak heeft al ge waarschuwd dat het hen niet zal helpen, omdat Washington in de kwestie van de gevange nen aan Israëls kant zou staan. barcelona henk van den boom correspondent Een grote politiemacht was gis termorgen in de Spaanse encla ve Ceuta op de been om even tuele ongeregeldheden de kop in te drukken. Duizenden men sen waren aanwezig om de machtswisseling mee te maken, lesus Gil, voorzitter en oprich ter van de Onafhankelijke Libe rale Groepering (GIL) had in ei gen persoon de oversteek van het Spaanse vasteland naar het Afrikaanse continent gemaakt om erop toe te zien dat alles vólgens de door hem bedachte regie zou verlopen. Om 12.55 uur stemden de twaalf GIL-vertegenwoordigers, plus de socialistische overloop ster Susana Bermudez, vóór de motie van wantrouwen tegen de burgemeester-president van de enclave, Jesus Fortes van de Spaanse Volkspartij (PP). Door het verlies van de ene stem van Bermudez moet Fortes na en kele weken zijn functie alweer afstaan aan GIL-kandidaat An tonio Sampietro. Jesus Gil, zelf burgemeester van Marbella en voorzitter van de voetbalclub Atletico Madrid, zei na zijn overwinning dat hij Marokko, waar Ceuta aan grenst, 'een verrassing' zal bezorgen in de vorm van nieuwe toeristische ontwikkelingen. Susana Bermudez, tot voor kort lid van de socialistische PSOE, was gisteren de meest besproken vrouw van Spanje. Nadat ze twee weken geleden bekend had gemaakt dat ze zich aansloot bij GIL, verdween ze spoorloos van het toneel. Volgens de Spaanse media was ze ontvoerd door Gil. Gisteren keerde ze terug naar Ceuta, af geschermd door lijfwachten van Jesus Gil. Deze wilde elk ri sico vermijden dat de 'beslis sende stem' alsnog door de so cialisten zou worden overge haald terug te komen op haar beslissing. Wijzigingen in programma SPD orahovac afp-dpa Voor de tweede opeenvolgende dag versperren etnische Alba nezen de toegangswegen tot Orahovac. De Russische KFOR- militairen zullen echter van daag opnieuw proberen het Nederlandse kampement te be reiken en het commando van de Gele Rijders over te nemen. Gisteren probeerde een voor hoede van vijftig Russische ver kenners Orahovac te bereiken. Zij maakten rechtsomkeert toen bleek dat bij de drie toegangs wegen wegblokkades waren. De' organisatoren van de ver sperringen hebben het Neder landse KFOR-detachement dui delijk gemaakt dat zij geen Rus sen willen doorlaten en ook geen Nederlandse soldaten zul len laten vertrekken. De Albanezen verwachten dat de Russen Servische oor logsmisdadigers willen be schermen tegen vervolging. De leiding van het Neder landse contingent in Orahovac wil de Russen vandaag in con tact brengen met de plaatselijke leider van het Kosovo Bevrij dingsleger, UQK. Russische leger meldt nederlaag rebellen Dagestan machatsjkala afp-dpa Het Russische leger heeft de is lamitische rebellen, in de stad Tando, in de deelrepubliek Da- gestan, geheel verslagen. Na een artillerieoffensief en lucht aanvallen is het ministerie van binnenlandse zaken begonnen met de 'schoonmaak' van de plaats. Dit meldde de persdienst van het Russische leger vanochtend vanuit Machatsjkala, de hoofd stad van Dagestan. Gisteren lie ten de opstandelingen vanuit de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny weten dat ze de Russi sche deelrepubliek in de nacht van zondag op maandag had den verlaten. Hun leider, Sjamil Basajev, noemde de aftocht een strategische zet om troepen el ders te kunnen inzetten en an dere gebieden te veroveren. Volgens de Russen is dit ech ter zuivere propaganda en trachten de rebellen hun neder laag te verbergen door te doen alsof zij zich vrijwillig hebben teruggetrokken uit Dagestan. De islamitische rebellen trok ken twee weken geleden vanuit Tsjetsjenië de grens met Dage stan over en bezetten enkele dorpen. Zij willen van Tsjetsje nië en Dagestan één islamiti sche staat maken. Een overlevende van de aardbeving in Turkije schuilt in een geïmproviseerde tent voor de regen. De organisatie Quick Home Systems uit Etten-Leur wil meer dan 30.000 noodwoningen le veren aan de Turkse stad Izmit. Achter de organisatie gaan drie idealistische ondernemers schuil die er al eerder in ge slaagd zijn voor Kosovo en Ma cedonië duizenden prefab huisjes te leveren. Ook na een tornado in de Verenigde Staten heeft de organisatie noodwo ningen geleverd. De prefab-huisjes zijn geïso leerde noodwoningen met een oppervlakte van vijftien en der tig vierkante meter, voorzien van dubbele stalen wanden. De huisjes zijn klaar voor winterse omstandigheden en kunnen zelfs nieuwe aardbevingen doorstaan. Ze moeten voor Turkije alleen gekoppeld wor den, omdat de gezinnen daar gemiddeld groter zijn. Woordvoerder Verwijs van de organisatie: „Wij zijn vorige week benaderd door de burge meester van Izmit om 30.000 van deze woningen te leveren. Tot nu toe konden we de huis jes leveren tegen kostprijs. Dat is ongeveer 4.000 gulden per stuk. We halen de huisjes in on derdelen bij verschillende fabri kanten in België, Engeland en Nederland. Wij verzorgen het transport." De vraag waarvoor de Etten- Leurse ondernemers zich nu gesteld zien, is of de fabrikan ten ook bereid zullen zijn zulke FOTO AP MURAD SEZfR grote aantallen tegen kostprijs te leveren. Volgens Verwijs zal de kostprijs wel iets hoger mo gen, maar de grote vraag is wie dan de miljoenen gaat betalen, die nodig zijn. Tot nu toe heeft Quick Home Systems alleen di rect aan de overheid geleverd. Als de huisjes tegen kostprijs worden geleverd, is alleen al 120 miljoen gulden nodig.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5