Ruim tien miljard voor begeleiding werklozen Binnenland Herdenking Japanse jongenskampen 'Slechts kleine kans op fout bij rekeningrijden' Twee jaar geëist tegen rommelende hoofdagent Noord-Holland: geldschieter van dure projecten Rechter: beperken van medicijnvergoeding mag Nederland krijgt snel bureau hennepteelt )AG 24 AUGUSTUS 1999 lot ^nvelde F.en mysterieus projectiel dat boer Toebes uit het terhoekse Mariënvelde gisteren in zijn maïsland vond, blijkt 'liefdeshart' te zijn. Dat concludeert de Rjksluchtvaartdienst die het gevaarte van twee bij vier meter heeft onderzocht. Deze11 van kunststof elektriciteitsbuizen is een frame ge- Jkt in de vorm van een hart. Aan de binnenkant is een licht - aangebracht", zegt een RLD-medewerker. Met een soort en elf weerballonnen moest het in de lucht een lichtge- ihart vormen. Wie de liefdesboodschap heeft verstuurd en wie deze was bestemd blijft ook voor de RLD een geheim. foto anp henk braakhekke is Jantje zonder pluim 1988: jij air 197( 27 ai vulka;rtAAG Met z'n vingertje en z'n duim, op zijn hoed draagt en pluim." Niet dus. Voor de vierde keer sinds het beeld Haagse Jantje in de jaren zeventig werd onthuld, is het van bronzen pluim ontdaan. Vanaf zijn sokkel aan de Lange Vij- erg in Den Haag verwijst Jantje belangstellenden al tijden ibolisch naar het huis van zijn vader, Floris V, de stichter v< ir(j tidderzaal. Vandalen slagen er telkens weer in de bronzen -d-csti van z"jn hoed te halen. Enkele weken geleden werd Jantje Bartl en (kosten: 6000 gulden) opnieuw aan het publiek cn van[esenteerc*> maar nu is het weer raak. Een woordvoerster beherende stichting hoopt dat kunstenaar Ivo Coljé de r\r\n koofr an pnol aan niann.a „aar Iran lairaran rlia rjan afa ns de naai nog heeft en snel een nieuwe veer kan leveren die dan ste- rop de hoed wordt bevestigd. enotec dA-Kamerlid Van Zuijlen vertrekt torisclHAAG' PvdA-Kamerlid Marjet van Zuijlen (32), secretaris van ai taetiebestuur, legt op afzienbare termijn haar Kamerlid- Coli ltschaP neer- Zij ^bieert geen nieuwe termijn in de Twee- imatis amer en ^aar Parhj en fractie nu al duidelijkheid ver- iffen. Het Kamerlid sluit niet uit dat zij bij het vinden van nieuwe baan snel het Binnenhof zal verlaten. Van Zuijlen ïoorkomen dat zij na het verlopen van de huidige Kamerpe- arbii ae (2002) werkloos op straat komt te staan. Ze voert volgens nze88en gesprekken met vijf kandidaat-werkgevers, waar- •poc[ er met het ministerie van economische zaken (EZ), later n aan, „odew Uitj zo tot na, zich 8 volg itsnapte man meldt zich een ti r de 5bezc e niet :eit is up )UW ci c se: min aJ.' Een 33-jarige man die zondagmiddag wist te vluchten penitentiaire inrichting Almere Binnen, heeft zich gister dag uit eigen beweging gemeld bij de politie in Lelystad. De kerke lza& 'cails ongehinderd over twee hekken en een metersho- etonnen muur te klimmen. De omheining van de bajes dt nog eens extra onder de loep genomen, zo liet de gevan- DenÏÏ's<^recteur gisteren weten. per telt aantal agenten op straat iaag Minister Peper (Binnenlandse Zaken) is erin geslaagd lekt b jyerkelijke aantal agenten in Nederland te tellen. Bij zijn geme re(^en 'n augustus vorig jaar waren het er 40.222. Aan het - j !van deze kabinetsperiode moeten er 43.622 agenten zijn, chrijft hij aan de Tweede Kamer. Pepers voorganger Dijkstal ofde de Kamer 3715 extra agenten. Het werden er 2577. De kerkii "ghjkste oorzaak hiervoor was dat Dijkstal te weinig geld Peper heeft dit tekort rechtgetrokken. Het kabinet trekt 325 oen gulden extra per jaar uit voor politie. Daarmee komt het albedrag voor uitbreiding van polkie en het oplossen van inciële knelpunten bij de politie' op 700 miljoen gulden. Beek ernstig ziek Bij de Drentse commissaris van de koningin Ter Beek (volgende week in Groningen een kwaadaardige tumor verwijderd. Ter Beek kreeg vorige week na zijn vakantie amelijke klachten. Na enkele onderzoeken in het Acade- ch Ziekenhuis in Groningen kreeg hij gisteren te horen dat prake is van een kwaadaardige tumor. Behandeling zou ech oed mogelijk zijn. Uit privacy-overwegingen heeft Ter Beek bekendgemaakt om wat voor tumor het gaat. Hij is enkele en uitgeschakeld. Zijn taken worden overgenomen door lo- De ommissaris Swierstra en andere gedeputeerden. ïg 74i tiënt gooit voor ton ruiten in q üi Een schadepost van ruim honderdduizend gulden heeft r 23-jarige patiënt uit Zwolle achtergelaten bij het psychia- h ziekenhuis St. Franciscushof in Raalte. Hij was zo boos zijn behandeling werd gestopt, dat hij twintig grote ruiten ,S(j toide van de recreatiezaal en de hoofdingang. De politie kon ^net voorkomen dat ook ruit nummer 21 aan diggelen ging. is niet bekend of hem de rekening voor het kostbare herstel igleilltSePresenteerd- Veel aandacht voor snelle terugkeer op arbeidsmarkt den haag anp In totaal meer dan 10 miljard gulden wordt dit jaar be steed aan de begeleiding van werklozen. Doel is om werkzoekenden aan werk, werkervaring of een opleiding te helpen. Ruim 70 procent van dit budget gaat naar langdurig werklozen. De werkloosheid is nog verder te ruggelopen. ding voor werklozen zijn de af gelopen jaren fors gestegen: van 3,8 miljard gulden in 1985 naar 9,3 miljard vorig jaar. Voor het eerst wordt nu de 10 miljard overschreden. De bewindslie den verwachten hiermee voor uitgang in de werkloosheidsbe strijding. Ze wijzen op de gun stige situatie op de arbeids markt, die ook kansen biedt voor langdurig werklozen (meer dan één jaar zonder werk). In 1998 kwamen er ongeveer 610.000 nieuwe werklozen bij. Van hen lukte het circa 270.000 mensen niet om op eigen Dat staat in een overzichtsnoti tie van minister De Vries en staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken en Werkgele genheid. Ze hebben de Tweede Kamer gisteren geschreven dat de uitvoeringsorganisaties steeds meer aandacht hebben voor reïntegratie. Uitgangspunt van deze nieuwe aanpak is dat op termijn iedere nieuwe werk loze binnen een jaar werk, werkervaring of een opleiding krijgt aangeboden. De budgetten voor herintre- kracht aan de slag te komen. Er zijn ongeveer 365.000 langdurig werklozen. Van dit zittende be stand is meer dan de helft ou der dan 40 jaar. Een kwart zit langer dan vijf jaar zonder werk. Bijna de helft van de langdurig werklozen wordt ge holpen via sociale activering (vrijwilligerswerk, persoonsge richte cursussen, therapie). Het budget gaat op aan de dienstverlening van de Arbeids voorziening en de uitkeringsin stellingen, reïntegratietrajecten, gesubsidieerde arbeid en socia le activering. Bij de reïntegratie trajecten draagt niet alleen So ciale Zaken bij aan de kosten, maar ook gemeenten en het Europees Sociaal Fonds. Dit jaar zijn er 96.000 trajec ten voor nieuwe werklozen en 40.000 voor langdurige werklo zen. Gesubsidieerde banen (70.000), werkervaringsplaatsen (15.000) en doorstroombanen (10.000) worden grotendeels toegewezen aan de langdurig werklozen. Voor arbeidsgehan dicapten zijn er 63.000 trajecten en daarnaast vinden 90.000 mensen werk in de sociale werkvoorziening. Dat aantal wordt nog dit jaar uitgebreid met 1100. Verder moet voor werk be middeld worden voor ongeveer 30.000 van de 110.000 mensen die op jaarbasis in de WAO te rechtkomen. De rest is niet in staat tot werken (40.000), een deel keert bij de oude werkge ver terug (30.000) of komt op ei gen kracht aan de slag (10.000). De bewindslieden verwachten de hele nieuwe instroom vol doende reïntegratietrajecten te kunnen bieden. arnhem Toespraken, een minuut stilte en daarna een spontaan mee gezongen eerste couplet van het Wilhelmus. Zeshonderd mensen herdachten gisteren in Arnhem de doden die vielen in de Japanse jon genskampen in Nederlands-lndië. „Wat we missen is dat Japan ge woon erkent. Gewoon zegt: sorry dat 't gebeurd is", zei voorzitter Weiffenbach van de Herdenking 1999. Vreugde was er bij de organi saties van de slachtoffers van de jongenskampen dat de Nederlandse regering van 15 augustus een officiële herdenkingsdag heeft ge maakt. Op die dag capituleerde Japan en was de Tweede Wereldoor log geëindigd. foto opd haarlem theo van der kaal) De provincie Noord-Holland beschikt over zoveel geld, dat het mogelijk is om voor geldschieter te spelen bij dure bouwprojec ten. Er worden plannen gemaakt om in pu bliek-private samenwerking (PPS) met het bedrijfsleven sneller te kunnen beginnen met bijvoorbeeld de aanleg van de nieuwe zeesluis bij IJmuiden, de tweede Coentun- nel of de Zuidas in Amsterdam. Noord-Holland krijgt elk jaar meer geld te besteden, zo blijkt uit de gisteren gepre senteerde begroting voor 2000. „Wij zijn betrekkelijk rijk en kunnen financieren wat we zouden willen," aldus de verantwoorde lijke gedeputeerde L. Klijn (WD), „Met al dat geld kunnen we iets doen waar de bur ger wat aan heeft. We zullen ook geld te ruggeven, als blijkt dat we belasting hebben geheven terwijl dat niet nodig was, zoals de opcenten over de wegenbelasting." De provincie wil meer dan voorheen ge bruik maken van de deskundigheid bij het bedrijfsleven in het opzetten van bouwpro jecten en wil niet alles zelf blijven doen. Klijn: „Per project willen we bekijken wat onze rol zal zijn. Bij PPS-constructies is het bedrijfsleven meestal geldschieter, maar als rijke provincie kunnen wij ook met geld over de brug komen. Er loopt al een klein project zoals de verbreding van de weg N201 van Hoofddorp via Aalsmeer naar Hilversum. Komend najaar heb ik een noti tie gereed om concreet met andere projec ten aan de slag te gaan." Van de 700 mil joen gulden die de provincie volgend jaar uitgeeft aan economie, milieu, cultuur, na tuur, zorg, wegen en vaarwegen is 20 mil joen gulden beschikbaar voor het uitvoeren van nieuw beleid. Daarnaast is er nog een Fonds Investeringen Noord-Holland van 238 miljoen gulden, waarmee projecten worden gefinancierd en er is een 'weer standsvermogen' van 427 miljoen gulden. Bovendien komen er straks vele extra mil joenen naar Noord-Holland door de ver koop van het stroomproductiebedrijf UNA. ANP Algemeen Nederlands Persl den haag anp De kans dat iemand een reke ning krijgt terwijl hij geen be- taalpoort heeft gepasseerd, zal bij de invoering van rekening rijden in 2001 minder dan 0,01 procent zijn. Bij de geteste be- taalpoorten bij De Meern was de foutenmarge afgelopen voorjaar minder dan 0,1 pro cent. Tijdens de test bleek dat drie procent van de geregi streerde kentekens niet kon worden verwerkt. Naar ver wachting kan dit worden ver kleind tot een half procent. Minister Netelenbos (Verkeer en Waterstaat) schrijft dat aan de Tweede Kamer. Vier consor tia hebben in februari en maart hun systeem getest langs de A12. De systemen van de com binatie Q-Free (Noorwegen), Peek Traffic en Brisa (Portugal) en de combinatie Siemens Ne derland en Saab Combitech Traffic Systems (Zweden) kwa men als de beste uit de bus. Van hen blijft er één over na nieuwe testen. De combinatie Bosch Telecom (Duitsland) en Philips en het consortium Alca tel CGA Transport (Frankrijk) en Nederland Haarlem zijn af gevallen. Volgens Netelenbos heeft de test uitgewezen dat het EFC- systeem, met de 'autobetaal- box' achter de voorruit, effici ent en betrouwbaar is. Het sys teem kan grote hoeveelheden gegevens aan en voldoet aan de privacy-eisen. Er zijn nog wel problemen. Het systeem werkt minder goed bij de combinatie van slecht weer en dicht asfalt beton. Als er ZOAB (zeer open asfalt beton) wordt gelegd, is het probleem uit de wereld. Werkgeversorganisatie VNO- NCW is niet onder de indruk van de minimale foutmarges. „De vraag of het systeem tech nisch haalbaar is, is niet inte ressant. Wij zien rekeningrijden niet als het middel om de file- problematiek te bestrijden", al dus een zegsman. Vanaf komend najaar gaan de twee geselecteerde consortia door met testen en ontwerpen. Zo moet het gebruik van een chipkaart in de betaalbox nog worden geregeld. Het Noorse Q-Free deed ervaring op rond Oslo. Het rekeningrijden stuitte echter ook in de Noorse hoofd stad op veel verzet. Verder zou het systeem het autogebruik niet noemenswaardig terug dringen. Siemens, de andere gelukkige, testte zijn tolpoorten bij Stuttgart. Na verzet van au tomobilisten en het bedrijfsle ven zagen de autoriteiten in Ba- den-Württemberg van hun re- keningrijplannen af. Er deden 400 automobilisten mee aan de test. Gezamenlijk 'betaalden' zij ruim 5000 keer elektronisch. De EFC-systemen detecteerden en registreerden in zes weken tijd zo'n twee mil joen voertuigen. rotterdam anp Surinaamse afkomst' in het Rotterdamse korps. Politiemen sen zouden betrokken zijn bij berovingen van drugshandela ren en uiterst gevoelige infor matie uit justitiële computer systemen doorsluizen. „Geluk kig bleek het niet zo ernstig als het eerst leek", in de woorden van Zwaneveld. De arrestatie van de hoofdagent bleek het enige resultaat van alle inspan ningen. Wel werd uit het onderzoek duidelijk dat de man op allerlei manieren rommelde. Zo speel de hij informatie door aan ken nissen en familie. Maar meestal ging het om relatief onschuldi ge zaken zoals uitstaande boe- Tegen een veertigjarige Rotter damse hoofdagent is gisteren een celstraf geëist van twee jaar, waarvan zes maanden voor waardelijk. Hij zou onder meer vertrouwelijke informatie uit het politiesysteem hebben ver kocht en betrokken zijn ge weest bij drugshandel. De man werd eind maart opgepakt. Zijn arrestatie was het sluitstuk van een zeer veelomvattend onder zoek. De politie dacht aanvankelijk iets veel groters op het spoor te zijn. In haar requisitoir verhaal de officier van justitie Zwane veld over een tip van de CID. Die zei in 1997 uit 'zeer be trouwbare bronnen' te hebben vernomen van 'een netwerk van corrupte politiemensen van den haag anp Minister Borst van volksge zondheid mag geneesmiddelen die ook zonder recept verkrijg baar zijn, uit het verzekerings pakket halen. De Haagse recht bank wees gisteren een eis van twee farmaceuten af die wilden dat hun middelen tegen hooi koorts ook na 1 september nog worden vergoed, de dag waarop de nieuwe regeling moet in gaan. Alleen voor chronisch ge bruik worden de zogeheten zelfzorgmiddelen dan nog ver goed, op de eerste vijftien da gen na. De farmaceutische bedrijven Schering-Plough en UCB vre zen dat ze hun hooikoortsmid delen Claritine (Schering) en Zyrtec (UCB) straks aan de straatstenen niet meer kwijt kunnen omdat hooikoortslij ders aan hun huisarts een an der middel zullen vragen dat nog wel in het ziekenfondspak ket zit. De Haagse rechtbank president gelooft echter niet dat artsen zich bij het voorschrijven van medicijnen op grote schaal zullen laten leiden door de vraag of het middel al dan niet wordt vergoed door de verzeke raars. Schering-Plough en UCB weten nog niet of zij hoger be roep aantekenen. staande bevoegdheden. Dat be tekent dat zij niet hoeft te wachten tot de Opiumwet is ge wijzigd. Er lopen twee internationale onderzoeken naar de medicina le werking van marihuana on der leiding van prof. R. Gorter, zo laat Borst de Kamer weten. Gorter doet onderzoek met capsules van hennepextract. Met name mensen met aids, kanker of multiple sclerose zouden baat hebben bij mari huana. Wanneer in Nederland marihuana geteeld mag wor den, zijn de onderzoekers niet meer afhankelijk van import uit het buitenland. STEVENHAGEN den haag» anp Nederland krijgt op korte ter mijn een bureau voor de hen nepteelt. Alleen wanneer er zo'n bureau is, mag op grond van internationale afspraken marihuana worden geteeld voor medische en wetenschap pelijke doeleinden. Het bureau is verantwoordelijk voor teelt van, handel in en toezicht op wat er met hennepproducten als marihuana gebeurt. Het streven is dat het bureau er op 1 november is. Het ministerie van volksge zondheid treedt voorlopig zelf als 'bureau' op. Minister Borst maakt daarbij gebruik van be- Bootverbinding Amsterdam-Lelystad op te nemen. Flevo Ferries heeft de beschikking over vijf snelle catamarans die tussen de 160 en 200 passagiers kunnen vervoeren. De vaartijd tussen Lelystad en Amsterdam be draagt circa 45 minuten. De bo ten meren in Amsterdam voor de Oranjesluizen af. De drie be trokken partijen zijn bezig de ferry-verbinding en het busver voer op elkaar af te stellen. amsterdam Er komt volgende maand een snelle bootverbinding tussen Lelystad en Amsterdam. De lijndienst is opgezet door Flevo Ferries, Gemeentevervoerbe drijf Amsterdam (GVB) en ver voersmaatschappij Conexxion. Ook is het de bedoeling om vanaf november Almere-Haven als tussenstation in het traject

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3