Verordening taxivervoer kwam te laat Een rotonde in ruste Bekendmaking Regio ilkenboer bedreigd ilens verkeerschaos Leiderdorpse skeelerfreak op snelweg aangehouden VVD verdeeld over extra geld personeel Oegstgeest zoekt hulp bij opvang vluchtelingen iG 24 AUGUSTUS 1999 rschotenaar verliest zwembadzaak c Voorschotenaar F. van Nimwegen blijft voorlopig ÓTekkend en stinkend zwembad in zijn tuin zitten. Hij rechtszaak verloren tegen het bedrijf dat het bad heeft d. Tijdens een kort geding een week geleden eiste de p hotenaar van de firma Ambiance uit Veenendaal dat zij 0 jk het bad eens in orde zou maken. Hij beschuldige het van wanprestatie. De tegels van het bad zouden los zit- 'verlichting deugde niet, en de afvoerputten zouden lek- stinken. Ambiance reageerde dat deze fouten niet haar (waren, maar van de aannemer die ook een gedeelte van lamheden zou uitvoeren. Rechtbankpresident A. van blijkt die mening nu te delen. agbotsing op A4 Zes auto's waren gisterochtend betrokken bij een ongeval op de A4 ter hoogte van Leiderdorp.Tijdens de e rijstrook in de richting Amsterdam, remde een 30- Inan uit Rotterdam te laat om zijn voorganger in de file te ten. De bestuurster, een 31-jarige vrouw uit Willemstad tBrabant), is met rugklachten naar een ziekenhuis over- Hit. Vier andere achteropkomende auto's reden ook op de pe weg was korte tijd gestremd voor alle verkeer. I mishandeld i Een 18-jarige Leidse is gisteravond door twee p lastig gevallen op de Splinterlaan in Leiderdorp. Na afrontatie met de daders is de vader van de vrouw met Jierp voorwerp in zijn borst gestoken. Omstreeks elf uur Irde het stel er de bromfiets van de Leidse vandoor te lank zij hulp van een omstander kon zij met de brommer Inen. Thuis vertelde ze het verhaal aan haar vader, die Idellijk daarop, met zijn dochter en haar vriend, op zoek ir het tweetal. Op de Lage Rijndijk in Leiden herkende titer het stel. Toen de vader op hen afstapte werd hij in tt gestoken. Na een hechting in het LUMC mocht de man r huis. Het tweetal is ontkomen. CHEF ERNA STRAATSMA, 071-5356437,PLV.-CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 Leiderdorp maakt juridische misser Leiderdorp heeft een juridische misser begaan bij de in voering van de nieuwe verordening voor het leerlingen vervoer. Dit betekent goed nieuws voor het merendeel van de aanvragers. De nieuwe, strengere voorwaarden voor deelname aan het taxivervoer naar speciale scholen blijken voor de meesten ineens niet van toepassing. Waar de weg moet komen die nieuwbouwwijk de Leyhof verbindt met de buitenwereld rijdt nu alleen nog bouwverkeer. foto mark lamers IP» AFKE VAN DERTOOLEN der V. Molkenboer en eester M. Zonnevylle 1 lerdorp zijn tijdens de I Is beruchte verkeers- eind juni bedreigd en dien door boze inwo- olkenboer, die als wet- /erantwoordelijk is voor eer, kreeg meerdere te- Zo werd hem ge- of hij wel een glasverze- ïad', en er werd hem eeld dat als men hem tzou tegenkomen, hem ander stond te gebeu- rgemeester Zonnevylle jn beurt fysiek lastigge- de markt, jedreigingen vonden de dagen dat het Lei- e verkeer volledig twricht door een aantal lige wegwerken. De werd gisteravond tij de e raadsvergadering te ibracht door WD'er P. die hard uithaalde ze 'buitensporige' reac tie gemaakte fouten en altijd even handige' uit- van Molkenboer. Hij Leiderdorpers op voort hun grieven naar de raadsleden te gaan, in plaats van bestuurders persoonlijk te belagen. Wethouder Molkenboer rea geert zelf overigens betrekkelijk laconiek op de ervaringen. „Als politicus loop je altijd meer risi co. Je staat in de schijnwerpers, dit soort dingen horen bij het vak." Wel schuiven hij en bur gemeester Zonnevylle het agressieve gedrag van de Lei derdorpers op 'normvervaging': volgens hen kwam dit soort be dreigingen vroeger niet zo erg voor. Molkenboer hield gister avond een lang betoog, waarin hij zijn optreden van destijds verdedigde, maar ook meldde lering te hebben getrokken uit de kwestie. Hij zei zich in te zullen spannen voor een betere regionale samenwerking rond wegversperringen. Hoe moeilijk dat is, blijkt volgens hem uit het feit dat eind deze week tegelij kertijd de N445 in Rijpwetering en de Persant Snoepweg onder handen worden genomen. Mol kenboer vreest nieuwe opstop pingen, maar de provincie Zuid-Holland - eigenaar van de N445 - denkt dat die angst on gegrond is. LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN De grote rotonde op de provin ciale weg N445 ligt allang klaar. Maar een weg ernaartoe is er nog niet. De rotonde is aange legd om bewoners van nieuw bouwwijk de Leyhof toegang te verschaffen tot de buitenwe reld. Maar bouwbedrijf Inter- heem, dat druk bezig is met de uitbreiding van de Leyhof, re serveert de grond waarop de weg moet komen voor eigen ge bruik. En dat duurt nog een jaar. De 'Leyhoffers' moeten dus via de Buitenhoflaan de wereld in. En dat vinden de mensen die aan de Buitenhoflaan wo nen weer niet zo leuk. De be wonersvereniging van de Ley hof op haar beurt vindt de gang van zaken niet te verkopen. Ze ker niet in het licht van het feit dat de aanleg van de rotonde mede-oorzaak was van de grote verkeerschaos in Leiderdorp. Dat was dus allemaal niet nodig geweest, concludeert R. Koo van de bewonersvereniging. Dat laatste wordt overigens bestreden door de verantwoor delijk wethouder, Victor Mol kenboer van de PvdA. Die ro tonde ligt er helemaal niet voor niks, legt hij uit. Het ding maakt zich prima nuttig als verkeers- remmend obstakel. „Hij ligt er ook voor de verkeersveiligheid. Over een tijdje wordt de N445 Leiderdorps eigendom, en dan geldt er een maximum snelheid van 50 km per uur." De N445 wordt dan omgedoopt tot Nieuwe Provinciale Weg. Wat het tijdstip van de aanleg betreft: dat is volgens Molken boer helemaal alleen bepaald door de provincie Zuid-Hol land. Daar heeft de gemeente niets over te zeggen. Net zo min als over de grond van Inter- heem, waarover de toekomstige Schildwacht moet komen te lo pen en waar nu een bouwweg ligt. Interheem wil volgens Mol kenboer de grond niet vrijgeven met een beroep op de Arbo- wet. Als er een ongeluk gebeurt tussen bouwverkeer en gewoon verkeer is de bouwer namelijk verantwoordelij k. Wethouder Molkenboer gaat binnenkort wel met Interheem praten. „Het zat van het begin af aan in de planning dat de Schildwacht er pas over een jaar is. Laat niemand zeggen dat de gang van zaken belache lijk is. Maar ik ga wel proberen het proces te bespoedigen, en tegen Interheem zeggen dat het, nu de rotonde klaar is, toch wel jammer is dat hij nog niet gebruikt kan worden." LEIDERDORP AFKE V De nieuwe verordening is sim pelweg te laat van kracht ge worden: pas weken na de uiter ste aanvraagdatum. De ge meente heeft de nieuwe regels daarom met terugwerkende kracht toegepast. Dat blijkt niet te mogen. Alleen die paar mensen die na 8 juli - de datum dat de ver ordening is ingegaan - een aan vraag hebben gedaan, vallen binnen de nieuwe verordening. Alle anderen kunnen opgelucht ademhalen. Daaronder ook de negen 'twijfelgevallen', die slechts enkele dagen voor het schoolseizoen hoorden dat hun aanvraag werd afgewezen. Ten minste, voor zover ze de aan vraag op tijd hebben ingediend. De ouders die zich pas na 8 juli hebben ingeschreven, zijn door de gemeente benaderd voor een gesprek. Naar aanlei ding daarvan wordt het oordeel geveld. Het gemeentebestuur laat weten dat deze 'meer indi viduele benadering' voortaan altijd zal worden toegepast. Verantwoordelijk wethouder P. Kolman (CDA) erkende gis teravond tegenover de gemeen teraad dat ze in de fout is ge gaan bij de invoering van de nieuwe verordening. D66 en WD vonden dat ze niet blind had mogen afgaan op het ad vies van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) toen het ging om de vraag of ze de verordening met terugwer kende kracht in kon stellen. „Uw kritiek is terecht", ant woordde Kolman. Leiderdorp wil bezuinigen op de kosten van het gesubsidieer de taxivervoer van en naar de verschillende speciale scholen in Leiden. Daarom zijn de voor waarden voor deelname aange scherpt. LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN De ambtelijke achterstanden in Leiderdorp zorgden ook gister avond weer voor het nodige spektakel in de gemeenteraad. Er was een langdurige schor sing voor nodig voordat verant woordelijk wethouder A. Roest (CDA) onverkort kreeg waar hij om vroeg: twee ton om de erg ste gaten in de organisatie op te Rijkswaterstaat, Directie Zuid-Holland Terinzagelegging wijziging aanvraag en ontwerpbeschikking De minister van Verkeer en Waterstaat maakt, gelet op het bepaalde in afdeling 3.4 van de Algemene wet bestuursrecht, het volgende bekend. Het voornemen bestaat om een vergunning, onder te stellen voorschriften, als bedoeld in artikel 2, eerste lid, onder a. van de Wet beheer rijkswaterstaatswerken te verlenen aan de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, directie Zuid-Holland te Rotterdam. Het betreft een wijziging op de eerder ter inzage gelegde aanvraag en ontwerpbe schikking voor een reconstructie van rijks weg 44 (N44) plaatselijk bekend Rijksstraat weg te Wassenaar tussen km 27,050 t.h.v. de Landscheidingsweg en km 25,270 t.h.v. de Houtlaan, welke gedurende de periode van 14 april 1999 tot en mei 12 mei 1999 in het kantoor van de dienstkring Leiden als mede in het gemeentelijk informatiecentrum van de gemeente Wassenaar ter inzage heb ben gelegen. De wijzigingen bestaan uit: - het toevoegen in de westelijke tussen- berm aan weerszijden van de fiets- en voetgangerstunnel Kerkehout van par keervakken - het ongeveer 5 meter inkorten van het voetpad langs de westelijke parallelweg ter hoogte van de toegangspoort van het landgoed "De Wittenburg" - het laten vervallen van het voetpad in de binnenbocht van de oostelijke parallel weg ter hoogte van de fiets- en voetgan gerstunnel Kerkehout - het inkorten van de rechtsafstroojs pp de hoofdrijbaan en het verleggen vfflje oostelijke parallelweg, ter hoogte van het voormalig dierenpark, zodanig dat een monumentale rode beuk behouden blijft. Het ontwerp van de op de aanvraag alsmede de wijzigingsaanvraag te nemen beslissing en de daarop betrekking hebbende stukken (inclusief de wijziging aanvraag) liggen van 24 augustus 1999 tot en met 21 september 1999 ter inzage op de volgende adressen: - in het kantoor van de dienstkring Leiden van dfe Rijkswaterstaat in de directie Zuid-Holland, Hoge Morsweg 160 te - Leiden, op werkdagen van 09.00 uur tot 15.00 uur - in het gemeentelijk informatiecentrum van de gemeente Wassenaar, Johan de Wittstraat 45 te Wassenaar, op maan dag, dinsdag, woensdag en donderdag van 08.30 uur tot 16.00 uur, en op vrijdag van 08.30 tot 15.00 uur. Belanghebbenden, dat wil zeggen degenen die een rechtstreeks belang hebben Ijjj de aanvraag en de daarop te nemen beslissing kunnen gedurende de periode dat de stukken ter inzctj^ liggen hun zienswijze schriftelijk of mondeling naar voren brengen bij de heer P.A. van Alphen van de dienstkring Leiden. Voor het mondeling naar voren brengen van een zienswijze dient een afspraak te worden gemaakt. Indien mocht blijken dat er behoefte bestaat aan een gedachtenwisseling over de wijzigingsaanvraag/het ontwerp van de op de aanvraag alsmede de wijzigingsaanvraag te nemen beslissing, zal hiertoe binnen de hiervoor genoemde periode desgevraagd gelegenheid worden geboden. Voor nadere inlichtingen en/of het maken van een afspraak dient men zich te wenden tot de heer P.A. van Alphen, Hoge Mors weg 160, telefoon 071-5797971. Tegen vergoeding van de kosten wordt aan belanghebbenden op hun verzoek afschrift verstrekt van de ter inzage gelegde stukken. De minister van Verkeer en Waterstaat, namens deze, de hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat in de directie Zuid-Holland, namens deze, het hoofd van de dienstkring Leiden, ing. G. Broekhuizen vullen. Collegepartij WD kreeg te maken met een dissident: P. Kanters stemde tegen. Volgens hem is 'de zuiverheid van het bestuur' in het geding. Wel moest Roest beloven dat voordat er meer geld wordt uit getrokken - de wethouder denkt voor het jaar 2000 nog eens acht ton nodig te hebben - er een goede onderbouwing van de besteding ligt. Maar een diepgravend extern onderzoek, waar de raad eerder om had ge vraagd via een motie van D66, komt er niet. Daar is geen tijd voor, aldus de wethouder: zo'n onderzoek kost volgens hem een maand of negen. Roest kreeg veel kritiek te ver duren omdat hij ook zijn ver zoek om die eerste twee ton niet goed had onderbouwd. In eerste instantie had ook de WD-fractie behoefte aan 'man en paard'. De wethouder vol stond daarop met een algeme ne opsomming van vijf afdelin gen die met achterstanden te maken hebben. Toch gingen uiteindelijk alle drie collegepar tijen (WD, CDA, PvdA) ak koord. Alleen WD'er Kanters liet vanuit het 'collegekamp' een dissident geluid horen. „Ik heb noch in het voorstel, noch in de discussie vanavond iets van een onderbouwing gehoord." Na afloop van de vergadering sprak Kanters van 'adhocratie'. „Er wordt in Leiderdorp te veel ad hoe gereageerd op ontwikkelin gen", legde hij uit D66-voorman E. Grootaarts toonde zich bij zijn stemverkla ring hoogst verbaasd over de gang van zaken. Vóór de schor sing, die zo'n drie kwartier duurde en waarin het college druk met zijn achterban over legde, was van de collegepartij en vooral de WD niet zonder meer bereid Roest die twee ton zo maar te gunnen. Daarna was dat dus anders. „De collegepar tijen hebben kennelijk argu menten gekregen om van me ning te veranderen. Ik betreur het dat een belangrijk deel van de raad daar geen kennis van heeft kunnen nemen. Een deel van deze raad heeft daarmee een vorm van bestuur laten zien die in deze tijd absoluut niet meer kan", aldus Groot aarts, die GroenLinks-leider R. Manshanden hierin volledig achter zich kreeg. De college partijen verzekerden echter dat er van nieuwe argumenten tij dens de schorsing geen sprake was geweest. LEIDERDORP/ZALTBOMMEL Een 21-jarige man uit Leider dorp die in Den Bosch de laat ste trein miste, wilde gister- ochtendvroeg via de kortste weg naar huis. Daarom nam hij op zijn skeelers de vlucht strook langs de snelweg A2 (Den Bosch-Utrecht). Een automobilist waar schuwde rond drie uur de po litie dat er een man op de snelweg rolschaatste. Ter hoogte van Zaltbommel trof fen de agenten de hevig be zwete, skeelerende man, die verklaarde dat hij de trein had gemist. De snelweg naar Utrecht leek hem de kortste weg naar huis. Hij had al ruim tien kilometer afgelegd. De Leiderdorper kreeg een be keuring van 120 gulden en een lift naar het station in Gelder- malsen. Toen de politie ver trokken was zette hij zijn skee- lertocht voort, maar niet meer over de snelweg. „Een afschuwelijk verhaal", zegt zijn moeder, Y. Zandvliet, die het verhaal 's ochtends van haar zoon hoorde. „Het kippenvel liep over mijn rug toen ik het noorde. Je bent een gevaar voor jezelf en voor anderen. Maar het ergste is dat hij er zelf heel laconiek over deed." Geschrokken is de moeder van de Leiderdorper wel. maar verbaasd niet: „Hij doet zijn skeelers bijna nooit uit, het liefst houdt hij ze binnen ook aan. En hij is overactief. In de tijd dat wij even naar de slager gaan is hij al van Leiderdorp naar Den Haag geskeelerd. Dat zijn voor hem afstanden van niets." De man zelf was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Ministerie van Verkeer en Waterstaat Directoraat-Generaal Rijkswaterstaat de vluchtelingen, ruist dan ook een honend rumoer door de zaal. Eén keer per maand of één keer per week - dat verschilt - moeten ze naar Zevenaar of Rijsbergen. Alleen om een stempeltje te laten zetten. Een vrouw mompelt boos: „Terwijl de overheid ze geen geld geeft voor de reis!" De vrijwilligers willen uitge breid worden voorgelicht. Ze hebben veel vragen. Theoreti sche: Is het niet beter om de vluchtelingen in gezinnen op te vangen? Juridische: Wat ge beurt er met hen als een claim wordt gehonoreerd? En prakti sche: Koken de vluchtelingen zelf? Wie verzorgt de lakens? Hoe moeten we met hen om gaan? Op alle vragen krijgen ze een gedetailleerd, eerlijk ant- woord.Om die laatste vraag te beantwoorden zijn Dubbeldam en Hans Kapteyn aanwezig. Zij hebben in Leiderdorp veel er varing opgedaan sinds zij de vluchtelingen op 5 juni van Lei den overnamen. „Het belang rijkste is dat je ze niet isoleert", zegt Dubbeldam. „Spreek met ze. Verzin activiteiten. Vergeet ook niet dat het mensen zijn. Heb respect voor ze. Sommigen zijn moslim. Hou rekening met hun geloofsovertuiging." Aan het eind van de bijeen komst delen de Oegstgeestste coördinatoren inschrijfformu lieren uit, die bijna alle aanwe zigen direct invullen. Dominee Kooman doet tegelijkertijd een oproep. „We hebben nog veel nodig. Een video bijvoorbeeld, of spelmaterialen." Vanuit de zaal roept iemand: „Een sjoel bak." Een goede suggestie, meent de dominee. MAARTEN DESSING „Eén keer hebben we een con flict meegemaakt met de negen vluchtelingen die we in het Trefpunt in Leiderdorp opvan gen. Een paar van hen vonden dat een ander die corvee had, zijn taak niet had uitgevoerd. Het laaide midden in de nacht op - om een uur of twee - en eindigde ermee dat die vluchte ling 's nachts alsnog de wc ging schoonmaken. Ik wil u niet bang maken, hoor. Het was de enige keer." De rijzige Jaap Dubbeldam, opvangcoördina- tor in Leiderdorp, vertelt dit verhaal aan ruim zestig Oegst- geestenaren die binnenkort de opvang van zijn vrijwilligers over nemen. Vanaf 1 september zorgen zij gedurende zes weken voor een groep 'Dublin-clai- manten' in de Regenboogkerk. Dat zijn vluchtelingen die wachten op een asielprocedure in een ander Europees land en in Nederland geen onderdak krijgen. Sinds februari dit jaar zwerven zij door de Leidse re gio van kerk naar kerk. De vrijwilligers laten zich echter op de informatiebijeen komst, gisteravond in het Ge- meentecentrum op de Lijtweg, niet bang maken. Verontwaar diging overheerst. Hoe kan de overheid deze mensen zomaar op straat zetten, is de algemene gedachte. Hoe kan Nederland als het enige land in Europa zich niet aan de belofte houden tenminste voor 'een sobere voorziening' te zorgen? Als Ta mara Breton, juridisch adviseur van de 'Dublin-claimanten', vertelt over de meldplicht van uit de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Donderdag 24 Augustus BOSKOOP - Heden is opgericht een vereeniging ge naamd 'De Proeftuin', wier doel bestaat in de op richting en instandhouding van een proeftuin, om-. 1daardoor te geraken tot een juiste benaming van heesters, conifeeren, vruchtboomen en overblij vende planten; 2. de cultuur te beproeven van nieuwigheden en van plantensoorten, die handelswaarde bezitten en die geacht kunnen worden voor ons klimaat en voor onzen grond geschiktheid te hebben; 3. kosteloos verkrijgbaar te stellen plantendeelen voor de voortteling geschikt, van soorten en variëtei ten, waarvan de teelt aanbevelenswaardig is geble ken; 4. tot demonstratie- en oefeningsterrein te dienen voor de leerlingen der Rijkstuinbouw-winterschool te Boskoop, en 6. te bevorderen al datgene, wat verder op haar weg ligt en in nauw verband staat met bovenge noemde doeleinden. Leden van de vereeniging kunnen alleen zijn de leden der commissie van toezicht op de Rijkstuin bouw-winterschool te Boskoop en de directeur van die school. ANNO 1974 Zaterdag 24 augustus LEIDEN - Aandacht voor de sneltekenaar. Gistermiddag begon de braderie, die de winkeliersvereniging 'De Luifelbaan' op het 5 Meiplein en het Bevrijdingsplein organiseert foto archief leidsch dagblad TER AAR - De 33-jarige hooibergbouwer Van E. uit Ter Aar, aangehouden op verdenking van de moord op verpleegkundige Ada van der Plaat, blijft in verze kerde bewaring. De rechter-commissaris achtte het aantal feiten, die het onderzoek van de rijkspolitie aan het licht heeft gebracht, van zodanig belang dat de verdenking tegen hem wel heel sterk is. Zes ge tuigen hebben de man op de bromfiets zien rijden bij de plaats waar mej. Van der Plaat met messteken werd omgebracht. De kleding dis de man zondagavond droeg heeft hij verzwaard met een steen in het Aar-kanaal gewor pen. Hij zegt dit te hebben gedaan, omdat hij maan dagavond bij een poging tot inbraak verfsporen op zijn kleding heeft gekregen. Er is echter geen poging tot inbraak gedaan op de plaats die de man heeft aangegeven, aldus verklaarde majoor J. van den Ban van de rijkspolitie. De politie is vooral geïnteresseerd in de kleding die de man zondagavond droeg en wil graag weten of er iemand is die deze kledingstukken heeft gevon den. Van het slachtoffer zijn alle kledingstukken ge vonden. Bij het onderzoek is komen vast te staan dat de vrouw niet is verkracht. /aarde van vijl gulden (vooreen exemplaar van 13 bij Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Lelden of door a Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto bint totaling aan de balie v; Irie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13