Paus naar India A God op het Web Kerk Samenleving Non en kinderen zingen voor VN-waarnemers 1 - DINSDAG 24 AUGUSTUS 1999 REDACTIE AAD RIETVELD, C VANDAAG ni 'Is het velletje van Sint Bartholomeus op de bramen, dan kun je daar van sterven', luidt een AUG oud gezegde. Het gaat terug op een volksgeloof, dat aanraadt geen vruchten te eten waar spin nenweb op zit met nachtelijke dauwdruppels. Vanaf 24 augustus, de feestdag van Sint Bartholomeus, zijn die be dauwde spinnenwebben vaak goed te zien. Soms zitten de webben als een soort vel om de vruchten heen. Bartholo meus, een van de twaalf apostelen van Jezus, heeft de twij felachtige eer geassocieerd te worden met alles waarin een 'vel' een rol speelt. Zo is hij de patroonheilige van de leer looiers, schoenmakers en bonthandelaren. Dat heeft deze relatief onbekende apostel te danken aan zijn gruwelijke dood. Hij werd levend gevild en vervolgens onthoofd. Dat gebeurde nadat Bartholomeus een aantal jaren het evan- gelie had verkondigd in Perzië, India en Armenië. Boeddhistische ceremonie r*tf - f bloomingtonZijne Heiligheid de veertiende Dalai Lama van Tibet, Tenzin Gyatso, voert in het Tibetaans Cultureel Centrum in het Amerikaanse Bloomington de 'kalachakra-ceremonie' uit. Kalachakra betekent 'cirkels van tijd'. De ceremonie is bedoeld om de aarde te reinigen van geweld. Duizenden boeddhisten waren naar Bloomington gekomen om getuige te zijn van de ce remonie. foto ap Dameskoor Sint Jeroen 50 jaar noordwukHet rooms-katholieke dameskoor Sint Jeroen viert zondag in de gelijknamige kerk aan de Van Limburg Stirum- straat in Noordwijk het 50-jarig bestaan. Dat gebeurt in een plechtige hoogmis, waar onder meer de choralmis van A. Bruckner te beluisteren valt. Het jarige dameskoor staat onder leiding van Cees Burger en wordt begeleid door organist Anton Doomhein en trompettist Nico Zoet. De voorganger in de mis, die om 10.00 uur begint, is pastor B. van dern Helm. Deense bisschoppen kerngezond kopenhagen De twaalf bisschoppen van de lutherse staatskerk zijn de gezondste ambtenaren van Denemarken. Geen van hen hoefde zich de afgelopen drie jaar ook maar een dag ziek te melden, zo blijkt uit een overzicht van het Deense ministerie van financiën. Bisschop Jan Lindhardt van Roskilde voelt zich door hogere machten van ziekte gevrijwaard, zei hij in de krant Politiken. ,,Het klopt, wij hebben een ijzeren gezondheid. Ik kan dat alleen maar uit bescherming van hogerhand verklaren." Bisschoppen zijn net als bijvoorbeeld leraren en verpleegkundi gen in overheidsdienst en moeten zich in geval van ziekte bij de bevoegde instantie melden. Linhardt bekende dat hij niet eens weet welk nummer hij moet draaien als hij onverhoopt toch door ziekte geveld mocht worden. De gemiddelde Deense amb tenaar verzuimt jaarlijkse zeven dagen wegens ziekte. Bisschoppen pleiten voor dialoog new delhi dpa/rtr Paus Johannes Paulus II brengt van 5 tot 8 november een be zoek aan de Indiase hoofdstad New Delhi. Hij zal daar de re sultaten bekendmaken van de synode van Aziatische bis schoppen, die in 1998 in het Vaticaan plaatsvond. Bisschop pen uit heel Azië zullen een door de kerkleider opgedragen speciale mis bijwonen. De paus zal volgens bronnen in de Indiase Rooms-Katholieke Kerk in november ook een ont moeting hebben met president Narayanan. In een stadion in New Delhi draagt hij een mis op voor de Indiase gelovigen. De demissionaire regering van premier Vajpayee, leider van de hindoeïstische, nationalistische BJP, heeft toestemming voor het pausbezoek gegeven. India was het afgelopen jaar het toneel van een golf van ge weld tegen de christelijke min derheid, die ruim twee procent van de bijna één miljard Indiërs uitmaakt. Aan de BJP verwante organisaties van extremistische hindoes protesteerden op ge welddadige wijze tegen de ver meende bekeringsdrift van christelijke missionarissen en zendelingen. Christenen in India worden sinds begin dit jaar regelmatig het slachtoffer van bedreiging en geweld. Tientallen kerken en zendingsscholen en honderden huizen van christenen werden in brand gestoken. De auto waarin een Australische zende ling en zijn twee zoons lagen te slapen werd begin dit jaar met olie overgoten en in brand ge stoken. De zendeling, die al tientallen jaren onder lepralij ders werkte, en zijn zoons kwa men om het leven. President Vajpayee heeft de aanslagen op personen en kerkgebouwen steeds veroordeeld. Het is nog niet bekend of Jo hannes Paulus II in november ook andere Aziatische landen aandoet. China verbood on langs een bezoek van de paus aan Hongkong. De door Peking verfoeide diplomatieke betrek kingen van het Vaticaan met Taiwan staan een reis van de rooms-katholieke kerkleider naar de voormalige Britse kroonkolonie vooralsnog in de weg. De paus presenteert in New Delhi het slotdocument van de Aziatische bisschoppensynode. Tijdens die bijeenkomst klonk de roep om meer zelfstandig heid van de rooms-katholieke kerk in dat werelddeel ten op zichte van het Vaticaan. In de meeste Aziatische landen zijn rooms-katholieken een kleine minderheid temidden van mos lims, hindoes en boeddhisten. De bisschoppen pleitten op de synode dan ook voor intensive ring van de dialoog met die an dere godsdiensten. rsct Plu» Een katholieke non begeleidt de kinderen van een school in Dili op Oost-Timor op de gitaar bij hun optreden voor de VN-waamemers op het eiland. Vertegenwoordigers van de Verenigde Naties houden toezicht op de volksraadpleging van 30 augustus, waarin de bevol king van Oost-Timor zich kan uitspreken voor of tegen onafhank heid van Indonesië. De verwachting is dat de overgrote meerderli j voor onafhankelijkheid is. Dat daarmee een einde zou komen a geweld op het eiland wordt door velen betwijfeld. foto Internet is altijd al een plaats geweest waar vrijdenkers zich thuisvoelen, zeker in de pionierstijd toen internet nog bevolkt werd door studenten, actievoerders en anarchis ten. Atheïsten (die geloven dat God niet be staat) en agnosten (die het bestaan van God in het midden laten) zijn ruim vertegen woordigd op het net. Het atheism web is een overkoepelende site waar godsloochenaren vertellen wat ze vin den van religies en van zaken als de schei ding van kerk en staat en religieuze toleran tie. Er zijn artikelen over Godsbewijzen en waarom die geen hout snijden. Interessant om te bekijken is de pagina met vragen en antwoorden uit de usenef-groepen. Blijk baar zijn het vaak christenen die inloggen op deze nieuwsgroepen en die hun opmer kingen op het prikbord achterlaten, duide lijk met het doel de ongelovigen tot inkeer te brengen. „Albert Einstein geloofde in God. Denken jullie slimmer te zijn dan hij?" Het idee dat Einstein gelovig was komt voort uit zijn be roemde uitspraak: 'God dobbelt niet'. Maar, zo betoogt atheism web, uit andere uitspra ken van de geleerde blijkt dat hij niets moest hebben van religie, en zich nadruk kelijk losmaakte van zijn Joodse achter grond. En hoe zit het dan met dat andere genie, Blaise Pascal? Stelde deze briljante wiskundige niet dat je maar beter wel in God kan geloven, omdat je niets te verliezen hebt als je het mis hebt, maar wel in het vuur eindigt als je als atheïst ongelijk blijkt te hebben? Probleem met dit argument is volgens atheism web datje nog geen uit sluitsel hebt over de vraag in wélke God je moet geloven. Zelfs al word je gelovig, je loopt altijd nog de kans om, als je in de ene God gelooft, in de hel van een andere te be landen. Bovendien is het de vraag of God wel zo enthousiast is met iemand die aan de hemelpoort verschijnt en die uit koele bere kening in Hem blijkt te geloven. 'God' is het meest voorkomende woord op het inter- XI net. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke organisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Van de Evangelische beweging tot de Tali ban, van voodoo tot vaticaan. Deze aflevering: ook atheïsten bevolken het net. Op het gebied van atheïsme zijn nog wel wat merkwaardiger zaken te vinden op in ternet. Zo blijkt er een online 'Kerk van het Virus' te bestaan, een nieuwe religie geba seerd op een mengsel van atheïsme en we tenschapsfilosofie. De kerk bestempelt de traditionele religies als irrationeel en wil hier een wetenschappelijk verantwoord al ternatief voor bieden. De traditionele reli gies zijn aan het verdwijnen omdat ze ver ouderd zijn. De Viruskerk (www.lucifer.com/virus) ziet zichzelf als de olken reran eer, 1 ?s. Z of hij Andere vragen die aan de orde komen op atheism web: hebben atheïsten wel een ge weten? Bestaat er een atheïstische ethiek? Wat is de zin van het leven voor een atheïst, die vinden alles toch zinloos? („Voor atheïs ten een vraag net zo onzinnig als 'wat is de zin van een kop koffie'. Leven is er ge woon," luidt het antwoord). Waaraan ont leent iemand zonder geloof het gevoel van veiligheid en bescherming in tijden van ge vaar? Antwoord: aan familie, vrienden, huis dieren, eten en drinken, müziek, televisie, literatuur, kunst, sport, meditatie, psycho therapie, drugs, werk. and rgem jn be pde opvolger van deze oude godsdiensten, zoals bedri de zoogdieren die opkwamen toen de dino- j de sauriërs aan het uitsterven waren omdat ze niet meer waren aangepast aan de natuur lijke omstandigheden. Enkele leerstellingen van de Viruskerk: evo lutie is het belangrijkste mechanisme in de natuur, variatie en selectie zijn niet alleen jebrac de drijvende kracht achter de biologische soorten, maar ook kennis, cultuur, en het universum in zijn geheel worden hierdoor aangedreven. En waarom Virus'7. Omdat een virus iets is dat anderen besmet en dat zich razendsnel in een systeem verspreidt en vermenigvuldigt. Ook de Viruskerk beschikt over een selectie heiligen, met Sint Charles (Darwin) natuur lijk op de onbetwiste eerste plaats. Op de lijst van Heilige Boeken staan het onvermij delijke 'Gödel, Escher, Bach' van Douglas Hofstadter en boeken van de bewustzijnsfi losoof Daniel Dennett en evolutiebioloog Richard Dawkins. Uit hun boeken kan de ongelovige citaten halen om mee te strooi en in discussies. Zoals bijvoorbeeld een van Stephen L. Roberts: „We zijn allemaal a the- isten. Ik geloof alleen in nog éen god min der dan jullie. Als je begrijpt wat jullie rede nen zijn voor het verwerpen van alle andere denkbare goden, dan begrijp je ook waaron: ik jullie god verwerp. silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Finland: Wisselend bewolkt en nu en dan enkele regen- of onweersbuien. Woensdag in het zuiden droger. Maxima uiteenlopend van 13 in het noorden tot 16 in het zuiden. Woensdag in het zuiden warmer met maxima rond de 20 graden. Noorwegen: In het zuiden steeds meer zon en droog. In het noordwesten een flinke zuidwestenwind, meer be wolking en later op dinsdag en woensdag enkele regenbuien. Maxima van 10 graden in het noorden tot 21 graden bij Oslo. Zweden: In het uiterste noorden eerst nog kans op een enkele (onweers)bui en wolkenvelden. Verder perio den met zon en droog. Maxima uiteenlopen van 14 in het noor den tot 22 in het zuiden. Denemarken: Rustig weer met eerst nog nog enkele wolkenvelden. Verder steeds meer zon en droog. Mid- dagtemperatuur oplopend naar 21 graden op dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Schotland vooral dinsdag nog zonnig en droog.* Verder vanuit het zuidwesten meer bewolking en enkele pittige regen- of on weersbuien, met plaatselijk veel neerslag. Middagtemperatuur van 16 graden in Schotland tot 22 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Naast wolkenvelden ook nu en dan zon. Woensdag in de loop van de dag meer bewolking en van het zuidwesten uit enkele (mogelijk pittige) regen- of on weersbuien. Maxima oplopend naar 26, plaatselijk 30 graden op dinsdag. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en nu en dan zon. Kans op enkele regen- of on weersbuien, vooral woensdag eerst in het westen en later in het oosten plaatselijk met flink wat neerslag. Maxima uiteenlo pend van 21 graden langs het Kanaal tot rond de 30 op dins dag aan de noordflank van het Centraal Massief. Portugal: Perioden met zon, maar langs de noordwestkust, meer bewolking en enkele regen- of onweersbui en. Maxima uiteenlopend van 21 graden langs de noordwestkust tot 34 graden plaatselijk in het binnenland. Madeira: Perioden met zon, maar woens dag ook kans op een onweersbui. Maxima rond van ongeveer 25 graden. Spanje: Zonnig, maar in het noordwesten meer bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Maxima uit eenlopend van 23 graden langs de noordwestkust tot plaatselijk 40 graden in Andalucia. Canarische Eilanden: Zonnig, maar woensdag aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvelden en kans op een on weersbui. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Marokko: Flink veel zon, later op woensdag plaatselijk ook wolkenvelden en kans op een lokale onweersbui. Maxima vlak aan zee tussen 23 en 32 graden. Tunesië: Flink veel zon en droog. Warm met maxima rond 37 graden. Zuid-Frankrijk: Veel zon en op de meeste plaat sen droog weer. In de Alpen Weerrapporten 24 augustus 08 uur: meer bewolking en mogelijk een lokale regen- Of Onweersbui. station weer wind temp Langs de westkust meer bewol king en kans op een regen- of on- Amsterdam lichtbew weersbui. Warmer met maxima DeBiit haifbew. uiteenlopend van 27 graden in oeeien licht bew. de Vendee tot plaatselijk 34 op Eeide licht bew het Centraal Massief op woens- Eindhoven hchtbew Mallorca en Ibiza: Droog en zomers met veel zon en maxima van ongeveer 33 graden. Italië: Veel zon maar in de bergen in het noorden ook kans op een re gen- of onweersbui. Maxima tus sen 28 en 32 graden. Corsica en Sardinië: Flink veel zon en meest droog. Maxima rond 32 graden. Malta: Zonnig en droog. Maxima rond 31 graden. Griekenland en Kreta: Vooral langs de kust perioden met zon, maar landinwaarts meer wolken en eerst nog een re- gen- of onweersbui. Op de Egei- sche Zee waait een stevige noor denwind. Maxima tussen 28 en 32 graden. Turkije en Cyprus: In het zuiden en later langs de kust perioden met zon. Verder meer bewolking en enkele regen- of onweersbuien, plaatselijk pit tige buien, met veel neerslag. Maxima aan zee vaak rond 28 graden. Barcelona half bt Brussel Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innst jck Istanbul Klagenfurt Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta half bew half bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.40 Zon onder 20.43 Maan op 20.11 Maan onder04.35 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.34 16.06 03.07 15 39 Laag 11.50 «00.00 11.31 23.41 20 11 0.1 20 10 0.0 20 10 0.1 18 7 00 21 10 0.0 18 14 00 20 11 0.0 19 10 0.0 22 13 0.0 22 11 0.0 17 3 00 33 24 0.0 30 22 0.0 17 11 0.0 23 12 0.0 27 18 0.0 22 12 0.0 32 24 0.0 16 14 0.2 23 11 0.0 23 17 0 8 14 10 1.0 22 14 0.1 27 22 1.0 23 13 0.0 16 9 0.0 32 24 0.0 31 18 00 25 19 0.4 21 14 0.0 24 16 0.0 36 19 0.0 28 23 0.0 32 17 0.0 34 23 00 10 1.0 21 12 0.0 25 21 0.0 20 8 0.0 25 17 0.0 21 5 0.0 r.l 16 9 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 24/ éSi-y; X at h -f -r** 2g r 31 1 -:o:- 38- cm bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw y koufront aès opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging; Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512. DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1! 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot li 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstn het automatisch afschrijven van abonnements- geld, ontvangen 1, kff betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binn? worden verzonden geldt een toeslag va» aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES Voor mensen die moeilijk lezen, sleds hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvi van het regionale nieuws uit het Leid» Dagblad op geluidscassette beschikbai informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, G" K N H U I Z E Zurich Bangkok Buenos Aire Casablanca licht Johannesburg licht Los Angeles zwaai 21 9 0.0 New Orleans onbewolkt z3 15 9 0.0 Tokyo 28 21 0 0 Toronto 28 6 0.0 Tunis 22 17 0.0 Vancouver 31 26 0.0 26 18 0 0 34 24 0.0 35 27 0.0 28 16 00 36 23 0.0 24 14 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12