,eiden Regio Overslag ondergronds bij centrum Goedemorgen, er staat een GSM-mast voor onze deur' Kamer boos over verbod op zware vrachtwagens ekkage sporthal De Zijl Zorgen om 'gevaarlijke' bushaltes Sumatrastraat Buitengym aan Brahmslaan Jong en oud zwemt vierdaagse De Kamer van Koophandel voelt zich overvallen door de gemeente Leiden, nu die heeft besloten al vanaf 6 september het zware vrachtverkeer uit de binnenstad te weren. Volgens de Kamer was aanvankelijk af gesproken dat dat op z'n vroegst in november of de cember zou gebeuren. Onder nemers hebben op deze ma nier nauwelijks meer de gele genheid in te spelen op de nieuwe maatregel, aldus de Kamer in haar Kamerkrant. Leiden praat al enkele jaren met het bedrijfsleven om het goederenverkeer in de bin nenstad in betere banen te lei den. Daarbij is ook gekeken naar de afsluiting van de bin nenstad - behalve de hoofd wegen - voor wagens zwaar der dan 7,5 ton. Inmiddels is overeenstemming bereikt over een dergelijke regeling. Maar volgens de Kamer is afgespro ken de zaak pas eind dit jaar in te voeren. Tot haar verras sing heeft het college in juli besloten het verbod al 6 sep tember in te voeren. De Kamer van Koophandel betreurt de gang van zaken. Ze meent dat ondernemers nu het risico lopen vanaf begin september niet meer te kun nen worden bevoorraad. Bo vendien in het bedrijfsleven nog nauwelijks geïnformeerd over het verbod. Wethouder T. van Rij was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. jSDAG 24 AUGUSTUS 1999 luizen uit cafés gestolen Uit twee naast elkaar gelegen cafés aan de Nieuwe Bees- imarkt zijn het afgelopen weekeinde de kluizen gestolen. Gis- ochtend bleken de stalen kasten met daarin de weekomzet 'is n beide kroegen verdwenen en deed de eigenaar aangifte, rmoedelijk is bij de diefstal gebruik gemaakt van een steek- igentje van één van de bars omdat een kluis 400 kilo weegt. eidenaar krijgt kopstoot in verkeer Een 34-jarige Leidenaar heeft aangifte gedaan van ge ld in het verkeer. Hij reed gisteravond in zijn auto over de ïrggravenlaan richting Hoge Rijndijk toen er plotseling een idere auto voor hem schoot. De Leidenaar wist een aanrijding vermijden en toeterde naar de andere chauffeur. Die was ar blijkbaar niet van gediend, stopte, stapte uit en gaf de Lei- naar een kopstoot en een paar vuistslagen in het gezicht. De Jitie heeft het kenteken van de betreffende bestuurder. ëest aan Schuytlaan hter de Cornelis Schuytlaan is morgen een feestmid- ;ter gelegenheid van het opknappen van de omgeving. De zoekers worden daarbij wel geacht nog een keer de handen de mouwen te steken. Om 15.00 uur maken kinderen samen medewerkers van de gemeentelijke dienst wijkbeheer de igeving van de straat schoon. Na afloop zijn er enkele activi- len voor kinderen. Daarna opent directeur C. Noort van de iningbouwvereniging Zijl en Vliet officieel de nieuwe speel- rktuigen. illennium kost Leiden vijf ton lennium, zijn er nog wel wat kosten die indirect samenhan- estrijding van het millenni- gen met de komende jaarwisse- robleem heeft de gemeen- ling. Computerprogramma's eiden 534.000 gulden ge- die al wel waren afgeschreven Voor dat geld zijn externe maar verder nog goed werkten, aindigen ingehuurd om zijn nu massaal vervangen, puters te testen op millen- ïbestendigheid. Daarnaast Onder normale omstandig- len computers en pro- heden zouden die investerin- nmatuur die de stap naar gen over een aantal jaren zijn niet kunnen maken ver- verspreid. Omdat het hier ech- d afgeschreven. ter gaat om de vervanging van ivenop het dikke half mil- afgeschreven spullen, geldt dit dat de gemeente direct voor de gemeente niet als echte uitgegeven voor het mil- millenniumkosten. Het EWR-terrein aan de Langegracht is een uitstekende plek voor een ondergrondse overslagplaats van goede ren. De Langegracht ligt dicht bij het centrum van de stad waardoor het graven van een ondergrondse verbin ding voor het verdere transport van de goederen naar de Haarlemmerstraat en de Aalmarkt 'realistisch en haal baar is'. Dat schrijft het Centrum Management Leiden, waarin tal van ondernemersorganisaties uit de binnen stad zijn verenigd, als reactie op de gemeentelijke stu dies naar de mogelijkheden voor Leiden deel uit te ma ken van een grootschalig regionaal netwerk van onder gronds transport. Dat transport moet plaatsvinden door een netwerk van buizen. In die studies denkt de ge meente onder meer aan een overslagstation aan de rand van de stad. Centrum Management Leiden is daar op zich niet te gen, maar schat in dat de kos ten voor een ondergrondse ver binding naar de binnenstad hoog zijn. Bij gebruik van het EWR-terrein liggen die veel la ger. Voorzitter Bleijie benadrukt echter dat het nog niet om uit gewerkte plannen van Centrum Management Leiden gaat. „Het is een suggestie die wij de ge meente doen. Meer niet. De kosten hebben we bijvoorbeeld nog niet doorgerekend." Centrum Management Lei den vindt het in elk geval wel belangrijk dat genoemde moge lijkheid nader wordt bekeken. Een overslagstation aan de rand van de binnenstad, met een on dergrondse verbinding naar het centrum, kan een belangrijke rol spelen in de aanvoer van goederen naar het belangrijkste winkelgebied. Onder andere met het oog op de gemeentelij ke plannen voor het Aalmarkt gebied, dat onder meer door de aanleg van een nieuwe steeg naar de Haarlemmerstraat, het 'vrijmaken' van De Waag, een deel nieuwbouw en het op knappen van monumentale panden, meer allure moet krij gen. Probleem is op dit moment dat de gemeente en projectont wikkelaar MAB, nog geen idee hebben hoe de bevoorrading van de winkels in dit gebied ge stalte moet krijgen. Tot nu toe is vooral de variant ter sprake gekomen waarbij het vrachtver keer van de Breestraat gebruik maakt. Bleijie: „Daardoor be staat het gevaar dat de Bree straat een tweederangs gebied wordt voor het winkelend pu bliek." Centrum Management Leiden pleit er daarom voor de plannen voor het Aalmarktge bied in combinatie met de plannen voor het ondergronds transport te ontwikkelen. Anderhalf jaar geleden kwam een interdepartementale werk groep (verkeer en waterstaat, economische zaken, en ruimte lijke ordening en milieu) tot de conclusie dat ondergronds transport veel voordelen biedt voor milieu, veiligheid op de weg en bereikbaarheid. Leiden maakte deel uit van een lande lijk onderzoek naar de haal baarheid ervan. En onlangs werd bekend dat de eerste re sultaten van Leids onderzoek naar de mogelijkheden van een ondergronds transportsysteem positief zijn uitgevallen. Uit bouw van het transport naar Heineken in Zoeterwoude en distributiebedrijven in Alphen behoren zeker tot de mogelijk heden. Tien maanden cel geëist voor gooien met mes den haag/leiden persbureau cerberus Voor het verwonden van een vrouw met een mes en het bin nendringen van volkstuinen complex 'Ons Buiten' aan de Marnixstraat is tegen een 20-ja- rige Leidenaar gisteren voor de Haagse rechtbank een celstraf van tien maanden geëist. Bo vendien werd een voorwaarde lijke straf van vijf maanden ge vraagd. Daarnaast wil officier van justitie, mr. R.T. Bos dat de man een eerdere voorwaardelij ke veroordeling tot vier maan den cel uitzit en zijn slachtoffer 2000 gulden vergoedt. De Leidenaar wilde zich in de proeftijd van een eerdere ver oordeling niet door de reclasse ring laten helpen. Hij ging op nieuw in de fout en gooide op 22 maart van dit jaar met een mes naar een vrouw. Deze werd in het been geraakt en liep een beschadigde zenuw op. Enkele maanden eerder drong hij Ons Buiten binnen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. De politie wil dat busmaat schappij Connexxion de tijde lijke bushaltes voor basis school De Springplank aan de Sumatrastraat zo snel moge lijk verwijdert. Volgens de po litie maken de stoppende bussen de verkeerssituatie onoverzichtelijk en dus ge vaarlijk. „Elke dag dat ze er blijven staan, is er een te veel", aldus woordvoerder T. van der Meer van de politie. Connexxion is zich echter van geen kwaad bewust. „Niet wij maar de gemeente bepaalt trouwens de busrou tes en de plaats van de bus haltes." De bussen rijden tijdelijk een andere route vanwege de reconstructie van de Lage Rijndijk. Volgens gemeente ambtenaar Haagsman is er een alternatieve plek voor de halte. Ook zal er bij de school duidelijk aangeven moeten worden dat er daar een over steekplaats aanwezig is. Bur gemeester en wethouders moeten zich echter over beide punten buigen voordat ze verwezenlijkt kunnen wor den. De eventuele verande ringen kunnen daarin niet onmiddellijk worden uitge voerd. W. Spies, een van de klaar- overs van de school, vindt trouwens dat de automobilis ten, en vooral het vrachtwa genchauffeurs, schuld heb ben aan de onveilige ver keerssituatie. Het probleem wordt volgens de klaarover verergerd omdat sinds de af sluiting van de Lage Rijndijk er ook veel meer autoverkeer door de Sumatrastraat rijdt. „Ze gunnen ons nauwelijks de tijd om de kinderen veilig over te laten steken. Ondanks een door Veilig Verkeer Ne derland opgehangen span doek 'De school begint, denk aan het kind' rijden bestuur ders vaak met een hoge snel heid voorbij." leiden De gymzaal bij het gebouw van de Centrale Vakopleiding Rijnstreek aan de Bachstraat wordt momenteel gesloopt. Daarom wordt er tijdelijk uit geweken naar de zaal van tafeltennisvereniging Scylla aan de Brahmslaan waar kinderen van naburi ge basisscholen nu gymles krijgen. Niet alle tumtoe- stellen die van de Bachstraat naar de Brahmslaan zijn verhuisd, worden echter gebruikt. En daarom staan er sinds vorige week door een gemeentelijke 'communicatiestoornis' al drie bruggen met (on)gelijke leggers buiten te wachten op transport. Onbekenden hebben er vervolgens oude tl-bak- ken en -buizen en een ijskast bijgezet. Tot groot ple zier van de (school)jeugd uit die buurt die naar har telust kan ravotten. De lichtbakken zijn inmiddels voor het grootste deel gesloopt door de jongeren hetgeen het afgelopen weekeinde tot spanningen in de buurt leidde tussen de jeugd en oudere bewo ners. De politie moest er zelfs aan te pas komen om de zaak te sussen. De gemeente heeft de troep giste ren weggehaald. Volgens een gemeentewoordvoer der heeft Scylla de tl-balken buitengezet. Scylla op haar beurt zegt absoluut van niets te weten en ont kent dat de spanningen in de buurt een relatie herb- ben met de troep voor het clubgebouw. foto henk bouwman Suggestie Centrum Management Leiden thai De Zijl heeft opnieuw tegenslag te kampen ge- Een fikse lekkage tijdens regenbui zorgde er onlangs dat de vloer van de hal SBBk kwam te staan. De lekka- HBverd veroorzaakt door een P|Seerde koppeling tussen afvoerpijpen. De afvoer bovendien verstopt. Het Jtollige water moest met een ioL riale waterstofzuiger van de •R! leumvloer worden verwij- I. De koppeling van de af- pijpen is inmiddels gecorri- Volgens woordvoerster itter van de gemeente heeft 'e' ekkage geen gevolgen voor jl" ipening van de hal, die in de êde helft van september gepland. 'g^ e schade als gevolg van de mintage is overigens gering, zegt laron van sportbedrijf Lei- De vloer heeft geen nadeli- ma gevolgen ondervonden van ivater. „Als er al schade is, is hooguit aan het plafond, nu kunnen we dat nog 0 men, als de boel opdroogt." De eventuele schade komt voor de rekening van de Alphense aan nemer Gesman, die de hal bouwt. Eerder dit jaar trad ook al een lekkage op in de hal. Die werd echter veroorzaakt omdat de dakdekker zijn werkzaamheden niet had afgerond. Het bleek een van de vele fouten te zijn die het afgelopen jaar tijdens de bouw van de sporthal zijn ge maakt. De gemeente consta teerde bij haar inspecties tal van gebreken. Zo waren er pro blemen met de staalconstruc tie, het dak, de gevel, de buiten grap en de tegelvloer. Sportkoe pel NOC*NSF keurde de sport- vloer bovendien af. Door al de ze tegenslagen moest de bouw van de hal, die aanvankelijk 1 januari van dit jaar klaar had moeten zijn, een aantal malen worden stilgelegd. De gemeente stelde aannemer Gesman eijige tijd geleden in gebreke. De aan nemer zelf heeft zich daar tot nu toe van gedistantieerd. leiden In totaal 805 zwemmers hebben gis teren meegedaan aan de eerste avond van de 24ste Leidse Zwemvierdaagse. „Een mooi aantal", aldus Karei Caron van Sportbedrijf Leiden. „Ik verwacht dat er door het mooie weer vanavond in beide baden nog wel een mannetje of honderd bijkomt. Dan zitten we dus rond de duizend deelnemers. Een prima resultaat." Deelnemers aan de zwemvier daagse moeten per avond 500 meter afleg gen. Er kan zowel in zwembad De Vliet als in zwembad De Zijl worden gezwommen vanaf 19.00 uur. De zwemvierdaagse duurt nog tot 27 augustus. Deelname kost 7,50 gulden. foto henk bouwman vervolgens naar het huis van hun eigenaar terug te vliegen. Nou is er in het hele land het nodige te doen om GSM-mas- ten. Hooggeleerde heren zijn het er nog steeds niet over eens of zo'n paal wel of niet schade lijk is voor de gezondheid. Mensen en dieren zouden aan straling kunnen worden bloot gesteld. Daarom zou er eerst eens grondig onderzoek naar de milieu- en veiligheidseisen kunnen plaatsvinden. Maar ook daar is de Blauwkrassers niets van bekend. Bij Bouw- en Woningtoezicht zijn ze ook al verrast. Niet van wege die zendmast maar van wege de reactie van de Blauw krassers. „Want de aanvraag voor een tijdelijke bouwver gunning heeft wel degelijk in de krant gestaan", weet Linda van Mourik, die ook nog meldt dat de mast bedoeld is voor Telfort en Dutchtone. Formeel staat de gemeente dus hele maal in haar recht. Maar een beetje kinderachtig en stiekem is het natuurlijk wel. Inder daad, de aanvraag heeft inde gemeenteberichten gestaan in het Leids Nieuwsblad en dat had iemand van de postdui- venclub dus kunnen lezen. Dat is dus niet gebeurd en bezwaar aantekenen is niet meer moge lijk. Maar de gemeente had De Blauwkras natuurlijk ook kun nen inlichten als toekomstige buur van de mast. Dat was wel zo netjes geweest. Er is voor de postduivenvrien- den één troost. De tijdelijke bouwvergunning geldt voor vijf jaar. Maar zo lang zal die paal niet naast het clubhuis staan, Algemeen bestuurslid van postduivenvereniging De Blauwkras F. van de Wetering: „Zet die paal lekker bij een wethouder in de tuin en niet bij ons voor de deur." foto henk bouwman volgens de gemeente. „Maxi- Mourik. „Want het is de bedoe- maal twee jaar", schat Van ling dat er op de brandweerka zerne aan de Rooseveltstraat een permanente mast ver schijnt." De bewoners van de 5 Meilaan en Vrijheidslaan zijn dus ge waarschuwd. Shogi Leiden is van 27 tot en met 29 augustus het toneel van de Eu ropese kampioenschappen shogi. Shogi!? Jawel, een Japans bordspel gespeeld door twee spelers. Het Üjkt volgens ken ners nog het meest op schaken. Toch zijn er enkele grote ver schillen. Bij shogi kunnen bijna alle stukken 'promoveren' ter wijl dit voorrecht bij schaken alleen geldt voor pionnen. Daarnaast gaat bij shogi een geslagen stuk naar de tegen partij die het weer op het bord kan terugplaatsen. Het zal u niet verbazen dat dit opwin dende spel bijna geen remises kent. Veel sterke schakers spelen graag shogi. Maar hoewel mil joenen beoefenaren in Japan hartstochtelijk achter het bord zitten is het spel in Europa nauwelijks bekend. Daarin komt nu dus verandering. Want sportwethouder Alexan der Pechtold opent het EK don derdagavond om half zeven in het Denksportcentrum Leiden aan de Robijnstraat 4. De ope ningsceremonie vindt plaats tijdens een receptie die van 18.00 tot 20.00 uur wordt ge houden. De volgende dag be gint het toernooi dat tot en met zondag duurt. eric-jan berendsen nou de hik, wat is hier ge- urd? i ongeveer werd er afgelopen lerdag gereageerd door de le- van postduivenvereniging Blauwkras. Tot hun verras- p.rlg stond er pal naast het ter- Uu ivan hun clubgebouw bij embad De Vliet aan de Voor- inhei loterweg een 30 meter hoge M-zendmast. Een verrassing want noch de leden noch bestuur waren van tevoren wam de hoogte gebracht van de orea uw van deze mini-Eiffelto- huu l Weliswaar hadden de le- vice, n vorige week donderdag al :n dat er een fundament u betonnen platen werd ge- "TJ dmaar een toren? Nee, dat CU! 1 niemand verwacht. Een te ntje naar Sportbedrijf Lei den bracht ook'geen uitkomst. Daar bleek niemand iets van de paal voor mobiele telefonie af te weten. Het gaat de postduivenliefheb- bers eigenlijk nog niet eens om de horizonvervuiling door die mast. „Maar als wij een feestje organiseren of bijvoorbeeld het clubgebouw willen uitbreiden, moeten we overal toestemming dan wel vergunning voor heb ben", zegt algemeen bestuurs lid F. van de Wetering. „Zet die paal lekker bij een wethouder in-de tuin en niet bij ons voor de deur." Overigens worden de prestaties van de duiven niet beïnvloed door de mast. In het clubgebouw worden de duiven ingekorfd en dan naar de ver trekplaats getransporteerd om

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11