eiden Regio Leiden: vrije tijden horeca 'Slechte weer gaf extra dimensie' permanent EL I Doppiatori: Een uit de hand gelopen geintje RUIM BAAN IN t-HOLLAND ZUID» ANDAG 23 AUGUSTUS 1999 et snorfiets uit bocht gevlogen Een 33-jarige Leidenaar is zaterdagavond zwaargewond raakt toen hij op de Morsweg met zijn snorfiets uit de bocht oog. Hij reed in de richting van de Morspoort en knalde op :n hek. Het slachtoffer liep diverse hoofd- en inwendige ver- londingen op. Volgens de politie verkeerde hij onder invloed in alcohol. eiderdorper beroofd iden Een 35-jarige Leiderdorper is gisterochtend rond 5.45 irop de Haarlemmerstraat ter hoogte van de Hartebrugkerk t eroofd. Hij fietste daar toen twee mannen hem om een vuurtje oegen. Plotseling verscheen er een derde man die hem met in mes bedreigde. In eerste instantie slaagde de Leiderdorper in te vluchten maar al snel werd hij door de eerste twee man- in ingehaald. De belagers trokken hem van zijn fiets en ging oven op hem zitten waarna zij de Leiderdorper zijn mobiele lefoon ontfutselden en vluchtten. eidenaar van fiets getrokken iden» Terugkomend van een feestje werd een 17-jarige Leide- lar gisternacht rond 1.00 uur in de Kabeljauwsteeg tussen eestraat en Boommarkt door twee mannen zonder enige aan- iding van zijn fiets getrokken. Daarbij kwam hij ten val en brak ree voortanden. De politie kon de twee daders, beide 22 jaar afkomstig uit Leiden, even later aanhouden. ïformatiedag De Pancrat De Pancrat houdt vandaag een informatie- en inschrijf- igvoor de computeractiviteiten in dit buurthuis. De Pancrat, in de Middelstegracht 85, is geopend van 15 tot 17 uur en van tot 20 uur. Vinkei oosterse artikelen Morsstraat )en De uitbreiding van restaurant Jill's aan de Morsstraat lat niet ten koste van een winkel in oosterse artikelen zoals wij rige week vrijdag abusievelijk vermeldden. Naast restaurant 's bevond zich op nummer 8 een Surinaams eethuis annex oarmazaak Halal. De winkel in oosterse artikelen met daarbo- n hotel Royal Class van eigenaar A.J. van Klarenbosch blijft veranderd gehuisvest aan de Morsstraat 18. roef met roetfilters op bussen den» Busmaatschappij Connexxion krijgt 600.000 gulden sub- lie van de provincie Zuid-Holland voor een grootschalige oef met roetfilters op autobussen. Connexxion gaat 150 bus- ii in de Leidse en Haagse regio uitrusten met de filters. De aatregel moet een belangrijke bijdrage leveren aan de verbe- (ing van de luchtkwaliteit in stedelijke gebieden. Voor de pro- ïcie is de proef belangrijk in verband met de aanstaande aan- steding van het busvervoer. Pakt het experiment met de roet- ers goed uit, dan wil het provinciebestuur de maatregel mee nten in het eisenpakket bij een openbare aanbesteding. De ovincie is verantwoordelijk voor het regionaal openbaar ver- JIVENBERICHTEN wim wegman, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 COMMENTAAR Kriiijts fiasco Wethouder Huib Kruijt van financiën heeft zich de afgelopen da gen niet populairder gemaakt in de regio. Leiden heeft al de naam een slokop te zijn. Kruijt heeft dat nog eens onderstreept met zijn halsstarrige weigering om ook maar iets van de 350 mil joen gulden aan EZH-aandelen met de regio-gemeenten te de len. Toegegeven, het is een bedrag waar een wethouder zijn poot wel voor wil stijfhouden. Maar dan moet die ook, om de beeld spraak maar even voort te zetten, een poot hebben om op te staan. En het is de vraag of Kruijt dat heeft. De gemeente Leiden beheert de EZH-aandelen omdat distribu tiebedrijf EWR die om juridische redenen niet in bezit mag heb ben. Dat gebeurt bovendien onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat ze de aandelen elk moment, zonder vergoeding of wat dan ook, aan EWR moet kunnen teruggeven. Met andere woorden: Leiden past tijdelijk op de spulletjes van het energiebedrijf. Dan komt het, op z'n zachts gezegd, niet erg netjes over om die boel door te verkopen en de winst volledig in eigen zak te stop pen. Na het ultimatum van EWR om de aandelen terug te geven, lijkt Kruijt hard op weg naar een enorme zeperd. Daarbij is het ge zichtsverlies dat het gemeentebestuur door de kwestie lijdt nog wel het minste probleem. Leiden heeft de opbrengst van de aan- delenverkoop namelijk al in de begroting verwerkt. Zodat de ge meente, als het misloopt, nog tot in lengte van jaren aan Kruijts fiasco wordt herinnerd. Het feest is voorbij. EL-CIDcommissieleden Ilse van der Meij en Robert Grijseels ruimen de laatste restjes introductieweek op. foto dick hogewoning duiven vlogen dit weekein- anuit Menen. De Blauwkras andesbergen 1,4,6,9,10; R. Geen 2,8; Groenendijk-Pi - 3,7; P. de Mooy 5. Leiderdorp de Roode 1,3,5,9; D. v. Seg- n 2; J.J. Koolmoes 4,8,10; ib. Hartevelt 6; T. Schoen er 7. Het Oosten de Groot en zn. ,5,6,8,9,10; W. Kop 2,7. De Rijnklievers adan 1; T.H. Kraan 2,3,7,9; Hogenboom 4,5,6,8; G.H. der Poel 10. De Vriendenclub lodijn 1; F. v/d Nieuwendijk en zn. 2,3,5,8,9; comb. Diers- man Kramer 4; P. Hartevelt 6; Straathof/vd Berg 7; IJ. Vinkes- tijn 10. De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Orleans P.V. De Blauwkras P. Landesbergen 1,10; P. de Mooy 2,5,6,7; Groenendijk Pi- kaar 3,4,8; combinatie v/d Blom 9. P.V. Het Oosten W. Kop 1; N. de Groot en zn. 2,3,4,5,6,7,8,9,10. P.V. De Vriendenclub F. v.d. Nieuwendijk en zn. 1,3,4,5,7,9; R. v.d. Nieuwendijk 2,6,10; comb. Diersman Kramer tessa böck en lesley grieten Terwijl de meeste EL-CIDdeel- nemers nog op één oor liggen, wordt er door de EL-CIDcom- missie en crew alweer hard ge werkt. Met witte gezichten, bloeddoorlopen ogen en in een beduidend lager tempo, maar toch. EL-CIDcommissieleden Ilse van der Meij en Robert Grij seels blikken tijdens het oprui men in het Kamerlingh Onnes Laboratorium terug op de in troductieweek voor eerstejaars studenten. Naast het weer was als van ouds de vermoeidheid deze week de grootste tegenstander. Robert had zo zijn eigen me thode om het tot het einde van de week vol te houden. „Ik ben erachter gekomen dat je ge woon niet moet gaan zitten." Met het schaamrood op de kaken moet de Commissaris Deelnemers bekennen dat hij op de eerste dag bijna een uur te laat kwam. Ilse was er wel vroeg bij en vond de eerste dag meteen één van de hoogtepunten. „Ik zat op de bok van de koets aan het begin van de hele stoet die naar de Pieterskerk ging. Toen ik achterom keek, was het echt een gaaf gezicht." Een klein luchtevenementen moesten er drie naar binnen worden ver plaatst. Daarvan was het pop festival de zwaarste dobber. De commissieleden konden de uit daging echter wel waarderen. „Ik voel me nu meer voldaan dan wanneer alles volgens plan zou zijn I minpuntje vonden ze dat de stu dentenver enigingen tijdens de EL-CIDweek soms te cen traal stonden. „Er werd vanaf de eerste dag op gehamerd om vooral lid te worden van een vereniging. Zelfs rector magnifi cus Wagenaar benadrukte dat", zegt Robert die zelf nergens lid van is. .Alsof je zonder lid te zijn van een studentenvereni ging geen leuke tijd in Leiden kan hebben." Van de in totaal vijf open- i i i i i i i i vindt Robert. „Een draai boek afdraai en dat kan ie dereen. De regen maakte - V__ A' deze week voor ons nou juist bijzon der." Hoewel er tijdens de hele week geen echte wanklank te horen was, viel de EL-CID-cd niet bij iedereen in goede aar de. De tekst van bijvoorbeeld het nummer 'EL-CIDReflexen' met onder meer de zinssnede 'zuipen en seksen, dat zijn de EL CID reflexen' ging sommi gen te ver. Volgens Robert viel het wel mee. „Als je de radio aan zet dan hoor je wel ergere dingen. We hebben ook een cd gegeven aan rector Wagenaar, maar daar hebben nog niets negatiefs van gehoord." Ilse verdedigt de tekstschrijver. „Hij wilde juist een persiflage maken op het machogedrag van som migen tijdens EL-CID-week." Het programma van de EL CID blonk ook dit jaar niet uit in orginaliteit. „Je moet tijdens deze week nu eenmaal vast houden aan drie pijlers; de uni versiteit, de verenigingen en de stad", legt Ilse uit. „Er zit dus elk jaar wel weer een stadswan deling in het programma." Hoewel het jaar samenwer ken erop zit, zijn de commissie leden nog niet op elkaar uitge keken. „We gaan met bijna de hele commissie een weekje naar Portugal." Ilse en Robert zijn van plan om hun ervaring volgend jaar als 'crewlid' in praktijk te brengen. „Wij weten in elk geval wat we moeten doen als het gaat regenen." t oprichten van clownsor- I Doppiatori was eigenlijk een geintje bedoeld. Maar iens de Fun Parade op de irdi Grass in Midsomer Nor- iwerd deze zomer wel even eerste prijs weggehaald. In l Engelse dorpje tussen Bris- en Bath werden namelijk de ropese kampioenschappen Dr Marching Brass georgani- De wedstrijden voor on- meer koperblazers werden ureerd door strenge, bloed- ieuze officieren van de be- mde regimenten de Welsh ards en de Black Watch. En ie hoge Britse militairen die h wel wat gewend zijn als om muziek gaat, vielen bij- ns van hun stoelen bij het en en zien van de ge- iminkte en in groen-paars fede Leidenaars. Met een 3,5953 3.5900 24,90 98135 straaüengte voorsprong op de concurrentie werd I Doppiatori winnaar. Eigenlijk is dat zo raar nog niet want het orkest is opgericht door Simon Dubbelaar. En die liep tot het einde van de jaren tachtig onverstoorbaar door de straten als tamboer-maïtre voor 'onze eigen' wereldkampi oen K&G. Omdat de broer van Dubbelaar (Hans) ook in het clownsorkest speelt was de naam snel gevonden: I Doppia tori is Italiaans voor De Dubbe- laars. Zij zijn uiteraard niet de enige orkesüeden. De band be staat uit 'rond' de 16 man want wiss.elt nog wel eens van sa menstelling. Zo spelen er oud- K&G'ers, leden van de Konink lijke Luchtmachtkapel en ook vrouwen mee. Daar kan het huidige K&G nog wat van leren. Ter gelegenheid van haar eerste cd en het behalen van een Europese titel gaf I Doppiatori zaterdagavond een kort concert in de Stevenshof. foto dick hogewoning De Blauwe Steen, die al 7001aar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Als vanouds loopt Simon Dub belaar als tamboer-maïtre voorop. Gekleed in het zwart wit met gouden sterren en op het hoofd een gouden hoge hoed. „We zijn een gelegen heidsorkest. Af en toe een schnabbel, meer niet." Dubbelaar heeft goede herin neringen aan Engeland. „Het was allemaal zottigheid maar het publiek vond het prachtig." Zo mooi dat II Doppiatori on langs een cd heeft opgenomen: Feest in de tent genaamd. „Een gezeliigheids-cd", aldus Dub belaar. Met nummers als De Clown van Ben Cramer, Tulpen uit Amsterdam en Daar bij die Molen. Maar ook Einzug Salto Mortale naar het nummer Ein zug der Gladiatoren van de componist Julius Fugik. Ren nu niet meteen massaal naar de winkel om die cd te be machtigen. Ze zijn namelijk al- leeen in beperkte kring (Vrien den, familie, café) verkrijgbaar. Voorlopig zijn er 300 exempla ren van gemaakt. Want het moet natuurlijk wel een geintje blijven. Op stelten Diezelfde Simon Dubbelaar heeft een bureau genaamd Marchingband Management, een impressariaat in muziek korpsen zeg maar. Samen met de winkeliersvereniging Haar lemmerstraat zet hij op zater dag 11 september de langste winkelstraat van Leiden en de Beestenmarkt op stelten. Op die dag maken de Steltenlopers van Merchtem uit België met orkest hun opwachting in de Sleutelstad. „De steltenlopers voeren een show op en de mu ziekkapel loopt eronder door", zo omschrijft Dubbelaar de groep die uit ongeveer 50 per sonen bestaat, half steltenlo pers, half muzikanten. Om 15.00 uur trekken de Belgen vanaf het Pelipleintje door de Haarlemmerstraat voor hun streetparade. Een uurtje later geven zij een show op de Bees tenmarkt. De Belgen hebben een leuke geschiedenis. Bij het dorpje Merchtem ligt een gehucht, Langevelde. Door de jaarlijkse overstroming van de Molen beek was dat gehucht afgeslo ten van de dorpskom van Merchtem. Door op stelten te lopen kónden de inwoners van Langevelde door het water en over de moerassige grond veilig naar Merchtem. Zaterdagavond 11 september treedt de groep ook op in de Rijntaptoe in Zoeterwoude. Mocht de Rijn door wat voor reden dan ook buiten haar oe vers treden dan is er in ieder geval één muziekgezelschap dat overeind blijft. Cronesteyn In de nacht van vrijdag 6 op za terdag 7 augustus kwam op het volkstuincomplex Cronesteyn op tragische wijze een 48-jarige Leidenaar om het leven. Hij lag in een tuinhuisje te slapen maar verbrandde levend toen zijn optrekje vlam vatte. Toen de brandweer arriveerde, was het vuur al door een achttal mensen geblust, blijkt nu. André van Tongeren, Gijs van der Molen, Remco Steenber gen, Carl, Frank en Kees van Hees, Jack Warmerdam en Marvin Kramer bedwongen de vlammen met emmertjes sloot water. Zij dachten aanvankelijk dat er ergens werd gebarbe cued maar al snel bleek het om brand te gaan. Hun optreden voorkwam dat het vuur zich over het park uitbreidde maar de acht wisten niet dat er zich in het huisje een slapende man bevond. Het stoffelijk over schot werd door de brandweer gevonden. eric-jan berendsen Vervolg van voorpagina De gemeente wil dat de regels uit de proef met de vrije sluitingstijden volgend jaar een permanent karakter krij gen. In de proef mogen de deelnemende cafés en restau rants zo lang open blijven als ze willen. Daar staat tegen over dat ze op doordeweekse dagen na 01.00 uur, en in het weekeinde na 02.00 uur, geen bezoekers meer mo gen toelaten. horecaondernemer aantonen dat hij onschuldig is. Die klach ten worden vervolgens 'margi naal' onderzocht, omdat de ge meente simpelweg te weinig personeel heeft voor een uitge breid onderzoek. En wanneer een goed lopend, maar overlast gevend café, te koop aangebo den zou worden, kan het ge beuren dat Leiden alleen een exploitatievergunning afgeeft wanneer de nieuwe eigenaar een restaurant gaat exploiteren. Kortom, de verantwoordelijk heden van de horecaonderne mers worden een stuk groter, vindt Ponsioen, die zegt dat de gemeente 'terug in de tijd wil'. „Een café-eigenaar kan het slachtoffer worden van één kla gende buurman. Ik zie de ex ploitatievergunning als een slechte reparatiewetgeving." Ankoné vindt dat Leiden een wel heel dikke vinger in de pap wil houden. „Door Europese regelgeving mogen cafés en res taurants steeds'langer openblij ven, maar Leiden wil het juist kort houden." De Leidse horeca vergadert woensdag over de voorstellen. Bij de gemeente was niemand bereikbaar voor commentaar. leiden eric-jan berendsen herman joustra Snackbars en shoarmazaken hebben ook geen vaste slui tingstijden, mits na 00.00 uur geen alcohol wordt verkocht of geschonken. De ruim 70 hore cabedrijven die meedoen, heb ben een zogeheten convenant met de gemeente ondertekend om in aanmerking te komen voor de verruiming van de slui tingstijden. Kroegen die niet meedoen moeten om 00.00 uur dicht. De gemeente, die binnenkort de Leidse afdeling van Horeca Nederland uitgewerkte voor stellen zal voorleggen, hanteert nu ook al sancties voor overtre ders van het convenant. Die va riëren van een gele kaart (een waarschuwing), een rode kaart (vervroegde sluiting gedurende een bepaalde periode) tot zelfs algehele sluiting van het bedrijf. In de nieuwe regels komt daar dus nog de invoering van de ex ploitatievergunning bij, waarin onder meer eisen worden ge steld aan het tegengaan van overlast. Daarbij is sprake van een 'omgekeerde' bewijslast. Bij klachten uit de buurt moet de den haag/leiden Jaar celstraf geëist wegens roof belde zou de Leidenaar haar een oplawaai hebben verkocht. De Leidenaar gaf de beroving toe maar ontkende een klap te hebben gegeven. Officier van justitie mr. E. Visser zei in zijn strafeis rekening te hebben ge houden met de jeugdige leeftijd van de verdachte. Maar hij hield er ook rekening mee dat de Leidenaar al drie keer eerder is gepakt wegens straatroven. Uitspraak 3 september. Tegen een 18-jarige Leidenaar is, wegens een beroving op het Centraal Station in Leiden, een jaar cel geëist. De jpngeman be naderde daar op 22 mei een vrouw in de buurt van de toilet ten en vroeg haar of ze een gul den kon wisselen. Nadat zij haar portemonnee had gepakt, griste hij die met geweld uit haar hand. Toen ze tegenstrib- ontmoeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland op zaterdag 30 en zondag 31 oktober 1999 in de Groenoordhallen te Leiden i». e*rG i ■flfi' Vj Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijs instelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. Wk.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9