'Barak wil eigen staat Palestijnen' GOED KOOP ■y Buitenland Vliegtuigongeluk Hong Kong Geweld in Algerije weer opgelaaid Sterkte gebouw afhankelijk van geweten aannemers DRUIVEN WIT iNDAG 23 AUGUSTUS 1999 hade orkaan Bret beperkt pus christi De orkaan Bret die momenteel over de Ameri- nse staat Texas raast, lijkt minder schade te berokkenen dan jer werd gevreesd. De wervelstorm trekt vooral over dunbe- t landbouwgebied. Er zijn geen berichten over gewonden, iralsnog blijft de schade in de Texaanse regio beperkt tot gewaaide bomen en elektriciteitsmasten. In enkele plaatsen e stroom uitgevallen. In Colombia zou Bret gisteren een eer slachtoffer hebben gemaakt. Een vrouw overleed in Cartage- loen een muur instortte tijdens hevige regenval. De neerslag volgens een woordvoerder van het Colombiaanse meteoro- sch instituut een direct gevolg van de opmars van Bret via ;aribische Zee richting de Golf van Mexico. ddagslaapje kan dodelijk zijn Een dutje na de lunch kan gevaarlijk zijn voor de ge- dheid. Bejaarde mensen die siësta houden, gaan vaker dood bejaarden die slechts een keer per dag slapen. Dit blijkt uit erzoek van het Academisch Ziekenhuis Hadassah in Jeruza- Tijdens een zes jaar durende proef met 450 bejaarden bo de zeventig jaar overleed twintig procent van de proefgroep siësta hield. Van de bejaarden die niet aan een middagdutje n, stierf slechts elf procent. De artsen vinden het resultaat hun onderzoek verrassend. „De siësta is een aloud medi aan gebruik en wordt algemeen als weldoend beschouwd." mogelijke verklaring voor de hogere sterfte onder de siësta- Iers is de stijging van de bloeddruk en versnelling van de lag na het wakker worden. JJ7J ndelijk weer westerse pandababy wgeles-peking Voor het eerst in negen jaar tijd is in een i onze ii lie, iteren. Ierse dierentuin een reuzenpanda geboren. De baby is za- in San Diego ter wereld gekomen en maakt het goed. De reigde reuzenpanda plant zich zeer spaarzaam voort. Er zijn maar ongeveer duizend exemplaren op de wereld, voorna- ijk in China. Shi Shi en Bai Yun, de ouders van de panda- y in San Diego, komen ook uit China. Ze zijn uitgeleend aan ierentuin van de Amerikaanse stad. Dat gebeurt onder r om te bekijken hoe de voortplanting vlotter kan gaan, zo net kunstmatige bevruchting. lijn wil EU-waarschuwing alcohol De Europese Unie moet op flessen met alcoholische nken een waarschuwing voor de gezondheid verplicht gaan m 14.0 en. Met dit voorstel wil de Duitse minister voor volksge- dheid, Andrea Fischer, het alcoholmisbruik indammen. De indsvrouw van de Groenen denkt aan een waarschuwing |s jjg nu ai voor sigaretten op verpakkingen, reclameposters 2 Leid!advertenties verschijnt. De minister wil bereiken dat in ie- geval op elke fles sterke drank op de gevaren voor de ge- ïiate b dheid wordt gewezen. Twee jaar geleden pleitten de minis- voor volksgezondheid van de zestien Duitse deelstaten al Haarler een waarschuwing tegen alcohol, ook op bier- en wijnfles- Het plan werd echter in de ijskast gezet, na felle protesten de alcoholindustrie en drankimporteuren. ianse bosbranden geblust hjliai irid^ De Spaanse brandweer is er gisteren in geslaagd de branden te blussen die vrijdagavond hadden genoopt tot de uatie van circa 10.000 mensen. Zeven mensen raakten argewond. Zaterdag breidden de vlammen zich nog uit in rdelijke richting, waar zij het graf van dictator Franco be- igden. Monniken die op het terrein van het mausoleum le- 512j .moesten worden geëvacueerd. Het graf van de dictator is leschonden. De branden hebben duizenden hectare bos ver ereik st i/of-rekeningen veel te riskant 2a - Béüï Vrouwen lopen grote financiële risico's als ze met hun Igenoot of partner een en/of-rekening hebben. De Britse re- ng gaat binnenkort waarschuwen dat het beter is financiële ?n in eigen beheer te houden, schrijft de zondagskrant Sun- Express. Dat gebeurt naar aanleiding van een rapport van 51 btenaren van het Britse ministerie van financiën, die stellen vrouwen met een gezamenlijke rekening hun financiële on- ïng riskeren als ze geldzaken in goed vertrouwen aan hun aen overlaten. Ze moeten er rekening mee houden dat ze schuldeisers belaagd worden als hun mannen van het ite pad afraken en met de noorderzon verdwijnen. De helft de paren in Groot-Brittannië heeft een en/of-rekening. izichtsbedrog veroorzaakt paniek ibon» De stranden van de Algarve zijn gisteren met spoed 'acueerd, omdat een hoge vloedgolf de kust zou naderen, autoriteiten in het belangrijkste vakantiegebied van Portugal egen bewoners en toeristen hoger gelegen gebieden op te ken. Helikopters en vliegtuigen stegen op, maar konden vloedgolf ontdekken. Waarschijnlijk is er sprake geweest optisch bedrog door reflectie van een hete luchtmassa voor ust van Afrika. )de in landingsgestel vliegtuig den.. In het landingsgestel van een British Airways-vliegtuig isteren een dode man aangetroffen. De dode werd gevonden een vlucht van elf uur van Cuba via de Bahama's naar het idense vliegveld Gatwick. De politie heeft een onderzoek in- t teld. Begin deze maand werden twee jongens uit Guinee idgevroren aangetroffen in het landingsgestel van een vlieg- ;van de Belgische maatschappij Sabena. Zij waren gevlucht armoede in hun land. m ddam exporteert YN-hulpgoederen den_» De Iraakse leider Saddam Hussein verkoopt de VN- pgoederen voor de hongerlijdende baby's in zijn land net zo ;als ze het land binnenkomen. Volgens de Britse krant Surt- Telegraph financiert hij met de opbrengst van de producten P% ui Ier andere wapenaankopen voor zijn regime en de kosten U 1 zijn familie. Volgens de zondagskrant is de illegale handel I ^■hulpgoederen onweerlegbaar aangetoond toen de kust- mI ht van Koeweit vorige week een schip onderschepte dat met ton babymelkpoeder en flesjes onderweg was van Basra in ■■■ii 'naar India. VN-onderzoekers hebben geconstateerd dat de kort daarvoor in het kader van het humanitaire pro- mma van de VN naar Irak waren gestuurd. ïcf ntwerpen CS ontruimd na overval tPENHet Centraal Station van Antwerpen en metrostati- in de omgeving werden gisteren gedurende bijna twee uur als gevolg van een overval op een juwelier. De die- hadden wat juwelen weggegrist en in de winkel een ver- Ihte sporttas achtergelaten. Kort na één uur 's middags stel- JG explosieven-experts vast dat de tas ongevaarlijk was: hij be- 51j te een namaak-bom. De dieven hadden vermoedelijk de be- tling via het creëren van chaos hun eigen aftocht te verge- Gelijken. Tijdens de vlucht schreeuwden ze tegen de uitba- HKat in de bewuste sporttas een tijdbom zat. Het treinverkeer Nederland en België raakte ernstig ontregeld. De over- fflBers ontkwamen. an in woestijn teruggevonden SfiLi Ruim een maand nadat hij verdween in de Australische I at Sandy Desert is de Amerikaanse toerist Robert Bogucki 'ggevonden. De politie meldde vandaag dat ze de vermiste antieganger had getraceerd in een droogstaand beekje in de Ktijn en dat hij op weg was naar het kustplaatsje Broome, in noordwesten van het land. In welke toestand de avonturier 'bevindt, is nog onduidelijk. De 33-jarige Bogucki stuurde 'ouders op 13 juli een kaartje met de mededeling van plan te C 'met de fiets door de woestijn te trekken. Sinds die dag was n woord meer van hem voornomen. De vriendin van de roe tte Amerikaan verklaarde in een«erder stadium tegen de iüe, dat Bogucki zou proberen reddingsteams uit de weg te in om zijn uithoudingsvermogen te testen. Taiwanese partij wil kernwapens ontwikkelen TAIPEI Rtr-AFP De presidentskandidaat van de kleine Taiwan Onafhankelijk Partij (TIP), Cheng Pang-Cheng wil dat zijn land kernwapens ontwikkelt om de Volksrepu bliek China op afstand te hou den. De partij koos Cheng dit weekeinde tot kandidaat voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. De TIP is voor stander van een formele af scheiding van het Chinese vas teland en het uitroepen van de onafhankelijkheid van Taiwan. Cheng maakt niet veel kans om als president te worden geko zen. De huidige Taiwanese pre sident Lee Teng-hui zei onlangs dat China en Taiwan met elkaar als aparte staten zouden moe ten omgaan. Tot nu toe be schouwen beide landen zich nog als één land. Peking be schouwt het eiland als een op standige provincie. China ont stak in grote woede door de uit spraken van Lee en voert sinds dien een felle campagne tegen hem. Russisch leger en rebellen eisen overwinningen op LONPEN-MOSKOU Rtr De leider van de islamitische rebellen in de Kaukasische deelrepubliek Dagestan, Shamil Basajev, zegt dat het Russische leger 'catastrofale verliezen' heeft geleden. De rebellen, die van Dagestan en het naburige Tsjetsjenië één moslimstaat willen maken, zouden boven dien twee dorpen hebben inge nomen. Het Russische ministe rie van defensie meldt echter dat de Russische troepen hun opmars hebben voortgezet. Volgens een woordvoerder hebben de Russen het belang rijke dorp Tando veroverd, als mede de belangrijke bergpas Kharami naar Tsjetsjenië. Zon der die pas kunnen de opstan delingen geen zwaar militair materiaal aanvoeren. Om Tando in het zuiden van Dagestan, is de afgelopen twee weken zwaar gevochten. De op standelingen hebben hier hun hoofdkwartier. Volgens de zegs man worden de artilleriebe schietingen van twee andere dorpen, Ansakta en Rakhata, voortgezet, maar is de Russi sche infanterie nog niet in de strijd geworpen. De opstandelingen ontken nen de Russische meldingen. Zij zeiden Tando nog altijd in handen te hebben en boven dien twee anderen dorpen te hebben veroverd. Tijdens de gevechten om het dorp Tando zijn volgens de fundamentalis ten veertien Russische militai ren gevangen genomen. De zegsman benadrukte dat de is- lamistische strijders geen ge bruik maken van de Kharami - pas. „De Russen zitten daar al een tijdje. Ik heb geen idee waarom zij besloten hebben dat nu in de openbaarheid te brengen." hong kong Een passagiersvliegtuig van de Taiwanese maatschappij China Airlines is gisteren bij de lan ding op de internationale luchthaven bij Hong Kong verongelukt. Volgens de Chinese regering zijn bij het ongeluk zeker twee mensen om het leven gekomen, 211 mensen raakten gewond. Er zouden zich ook twee Nederlanders in het toestel bevinden. Volgens ooggetuigen was het vliegtuig al in de lucht in brand gevlogen en stortte het kort voor elf uur 's avonds neer. Hongkongse functionarissen en de luchtvaart maatschappij ontkennen deze versie. Volgens hun lezing vloog het toestel pas in brand na de onzachte landing. Reddingsploegen waren al eerder op de hoogte gebracht van het naderende onheil en hadden op de luchthaven voorzorgsmaatregelen genomen. Het toestel, een MD-11, was met zo'n 315 passagiers en bemanningsleden afkomstig uit Bangkok en landde in zeer slecht weer. De wervelstorm Sam houdt op dit moment huis in het gebied. foto reuters bobby yip Van Aartsen positief na bezoek aan Israël De Israëlische premier Barak 'wil werkelijk een situatie naderbij brengen waarin een Palestijnse staat ontstaat'. Dat heeft hij gisteren tegen minister Van Aartsen van buitenlandse zaken gezegd. De bewindsman begon het afgelopen weekeinde aan een zesdaagse reis door het Midden-Oosten. „Barak begint aan dit proces, omdat hij precies weet wat hij wil", zei Van Aartsen. jeruzalem anp ALGIERS AFP-Rtr In Algerije is het geweld de afgelopen dagen weer opgelaaid. Sinds vrijdag vielen tientallen doden, vrijwel zeker vermoord door moslimfundamen talisten. In de stad Ouezra in de provincie Médéa zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag zeven tien mensen gedood, onder wie vier kinderen en een baby. Omwonenden vertelden dat een groep als mili tairen geklede mannen vrijdagavond een gebouw in Ouezra waar een besnijdingsfeest werd gege ven, binnendrongen. Zij sneden onmiddellijk de jongen die besneden zou worden en zijn vader de keel door. Vervolgens lieten de daders een bom ontploffen in het gebouw, dat daarop in stortte. Zaterdag werden op een bergachtige weg in de provincie Bouira zeven burgerwachten gedood door een bom. Het geweld in het Noord-Afri kaanse land is opgelaaid sinds president Bou- teflika het in juni op een akkoordje gooide met de AIS, een minder radicale islamistische militie. Sindsdien hebben de veel radicalere terreurmili- ties van de G1A de strijd verhevigd, met meer dan tweehonderd doden als gevolg. Op 16 september wordt in Algerije een referen dum gehouden over een gedeeltelijke amnestie regeling, waardoor de GIA in een nog sterker iso lement komt te staan. Sinds in 1992 de door militairen gedomineerde regering een verkiezingsoverwinning van de fun damentalistische partij FIS naast zich neerlegde, is het land in de greep van de terreur. Volgens Bouteflika zijn in die zeven jaar 100.000 mensen vermoord. Volgens de Nederlandse minis ter, die voor het eerst een offici eel bezoek brengt aan het Mid den-Oosten, is Barak 'een hele intelligente man bij wie je een militaire aanpak herkent, in de goede zin van het woord'. Ba rak wordt volgens Van Aartsen 'gedreven door de gedachte' dat de huidige generatie politici in het Midden-Oosten - ook al zitten daar veel mannen op leeftijd bij - een oplossing moet vinden voor de decennialange conflicten. „Hij is daar zelf zeer vastberaden in", aldus een op timistische Van Aartsen. Hij noemde de gesprekken die hij met Barak en zijn Israëli sche ambtgenoot Levy voerde 'zeer bemoedigend'. „Levy be loofde me dat er onder dit kabi net geen nieuwe nederzettin gen meer komen en Barak zei me dat hij de afspraken van het Wye-akkoord zal nakomen. Maar hij wil verder dan Wye, hij wil de echt grote vraagstukken op tafel leggen, dynamiek in het proces brengen en dat verbin den aan een tijdspad." Die grote vraagstukken in het Jakarta eens met meer VN-politie op Oost-Timor JAKARTA Rtr Indonesië heeft vandaag het groene licht gegeven voor de stationering van meer agenten van de Verenigde Naties op Oost-Timor. Dat moet gebeu ren na het referendum volgen de week maandag over onaf hankelijkheid voor de door ge weld geteisterde provincie. De opperbevelhebber van het In donesische leger, generaal Wiranto, zei dat de regering er geen moeite mee heeft als de VN besluit meer personeel in te zetten in de voormalige Portu gese kolonie. „Wij verwelko men de versterking van de bur- gerpolitie", aldus Wiranto. De volkerenorganisatie houdt toe zicht op het referendum 30 au gustus over de toekomst van Oost-Timor. Jakarta moet toe zien op de veiligheid. De laatste weken neemt het geweld van de pro-Indonesische milities ech ter enorm toe. GOLCUK* JESSICA LUTZ CORRESPONDENT De eerste aannemers zijn aan gehouden in Turkije. Na de aardbeving van vorige week, die al meer dan 10.000 doden heeft geëist, wordt de beschuldigen de vinger naar de aannemers gestoken. Zij hebben alle bouw voorschriften aan hun laars ge lapt. De aannemer Veli Göcer, wiens ingestorte flats talloze le vens eisten, is het land uitge vlucht. „Ik heb zeezand ge bruikt in die flats", geeft hij via de telefoon toe. „Het waren mijn eerste gebouwen. Ik wist van niks. Niemand vertelde me dat dat niet kon." Al jaren smeken de Verenigde Kamers van Architecten dat er eisen gesteld worden voor ie mand zich aannemer mag noe men. Die eisen ontbreken nu. De in korte tijd steenrijk gewor den Göcer was tien jaar geleden nog drukker. In Yalova verpul verde het beton van aannemer Metin Kocals luxe apparte mentsgebouwen omdat er nau welijks cement in zat. Minstens zeventig mensen werden onder het puin bedolven. Als hoofd van de lokale Kamer van Archi tecten zette hij dertien jaar ge leden zijn oom onder druk, de toenmalige burgemeester van Yalova, om een moeras droog te leggen. Ondanks heftige pro testen in de gemeenteraad, dat het in dit aardbevingsgevoelige gebied niet veilig was om daar bouwgrond van te maken, wist de burgemeester de raad om te praten en liet zijn neef er op bouwen. Die is inmiddels on vindbaar. „Het verbaast me niets dat al die gebouwen ingestort zijn", Veel gebouwen in Turkije zijn ingestort. Dit komt met name door de slechte bouwpraktijken van de aanne mers. foto gpd phil nijhuis zegt Fikret Ertugrul, een inmid dels dakloze bouwvakker. „Nooit worden de fundamen ten voldoende versterkt", ver telt hij. „Het is gewoon gewor den om betonijzers van tien mm doorsnee te gebruiken in plaats van zestien zoals het hoort. Het beton maken we al lang niet meer zelf. Maar van dat kant-en-klare beton weetje niet wat er in zit. Iedereen die wil, kan een betonfabriek op richten." Waarom hij nooit ge protesteerd heeft tegen die mal afide praktijken? „Dan zou ik mijn baan toch kwijtraken." Ironisch genoeg is de bouwsec tor Turkije's trots in het buiten land. Tot in Duitsland en Ka- zachstan bouwen de Turken flats, fabrieken en kantoorge bouwen die wel solide zijn. Ook in het zwaar getroffen Gölcük staan gebouwen rotsvast over eind, te midden van een zee van puinhopen. „Maar het is ook de schuld van de gemeen ten", meent Ertugrul. „Die con troleren niets. Als je betaalt, krijg je een bouwvergunning. Al bouw je een huis van stro. Dat wijst burgemeester Ismail Baris resoluut van de hand. „Niet in mijj^ijd. Toen ik in 1994 burgemeester werd, be stond het deel van de stad dat zo zwaar beschadigd is al. Van wat daarna is gebouwd, staat het meeste nog overeind." De burgemeester denkt al weer aan de toekomst. „Ik wil van Gölcük een wereldstad maken en ieder land uitnodigen om een wijk te bouwen. Dan hoeft het nie mand al te veel te kosten. Of misschien schrijf ik een inter nationale wedstrijd uit voor een stadsplan." „De aannemers die deze ge bouwen hebben gebouwd, heb ben een massamoord begaan", zei minister v/an binnenlandse zaken Saaaetön Tantan en be loofde vervolging. Na iedere aardbeving -de laatste was slechts een jaar geleden en toen werden er veertien architecten en aannemers gearresteerd- kondigt de regering maatrege len aan om de naleving van de bouwvoorschriften af te dwin gen. Maar de straf voor slecht bou wen is symbolisch omdat de boetes niet worden aangepast aan de geldontwaarding van techtig procent per jaar. Een simpel wetsvoorstel om ieder een te verplichten zijn huis te verzekeren -de verzekerings maatschappij zou dan als onaf hankelijke inspecteur optre den- ligt al sinds de aardbeving van 1992 in Erzincan te wach ten op behandeling in het par lement. De Wereldbank maakte toen geld vrij voor een grote in spectie en het opstellen van een advies om de wetten aan te passen. Dat project is nog steeds niet beëindigd. „Onze staat heeft nooit vol doende waardering gehad voor de studies van de Aardbevings stichting", schreef architec tuurprofessor Mete Tapan van de Technische Universiteit van Istanbul gisteren bitter aan de krant Radikal. „Onze staat heeft evenmin voldoende mid delen vrijgemaakt om onze ex pertise aan te wenden voor het controleren of gebouwen veilig zijn. Projecten voor urgentie woningen zijn ontwikkeld door de Technische Universiteit van Istanbul en het Directoraat voor Rampenbestrijding in An kara. Maar helaas heeft al deze moeite, al die wetenschappelij ke activiteit onze staat, noch onze regeringen kuryren mobi liseren." vredesproces in het Midden- Oosten zijn de Israëlische ne derzettingenpolitiek, de bezet ting van de Golanhoogte. de fi nale status van het door Israë liërs en Palestijnen betwiste Je ruzalem en de vrijlating van Pa lestijnse gevangenen. Barak wil toenadering tot alle Arabische landen in de regio, ook met Sy rië, maar hij gaf Van Aartsen geen boodschap mee voor de Syrische president Assad. „Ik ben geen bemiddelaar of tus senpersoon. Barak zei me: mo gen we het in de regio nu zelf een keer proberen, zonder druk van buitenaf." Van Aartsen stelde in zijn ge sprek met zijn ambtgenoot Le vy de zaak van de haven in Ga za 'hardnekkig' aan de orde. Nederlandse gelden daarvoor kunnen niet worden ingezet, omdat Israël de bouw van de haven altijd heeft tegengehou den. Nu zou een 'pragmatisch Israëlisch kabinet bereid zijn de Palestijnen met de bouw te la ten beginnen, om dan tijdens de aanleg van de haven te spre ken over definitieve veiligheids garanties'. Graf ex-dictator Bulgarije overleeft drie slooppogingen Het graf van de voormalige Bul gaarse dictator Dimitrov heeft dit weekeinde drie slooppogin gen doorstaan. Ex-communis ten en socialisten raakten in ju belstemming over de postume overwinning van de stalinisti sche dictator. Zaterdag werd tot twee keer toe zonder succes geprobeerd het mausoleum op te blazen. De kolos in hartje Sofia kwam wel iets scheef te staan. Na een crisisberaad van de regering over de mislukte afbraakpoging werd besloten een derde po ging met driehonderd kilo dy namiet te wagen. Deze faalde gisteren eveneens. Het mauso leum, met 1,30 meter dikke mu ren, is slechts licht beschadigd. Dimitrovs graf moet nu ma chinaal worden gesloopt. Het is niet mogelijk meer springstof te gebruiken, omdat het graf mid den in de bebouwde kom staat. Dimitrov, een van de oprich ters van het 'communistische bewind in Bulgarije, was van 1947 tot 1949 premier. Zijn lijk lag decennialang opgebaard in het mausoleum. Na de val van het communisme in november 1989 werd het mausoleum be smeurd met graffiti. Onlangs werd besloten het mausoleum af te breken. De stoffelijke res ten van Dimitrov zijn op ver zoek van de familie in 1990 ge cremeerd. kilo RUNDERGEHAKT ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5