Ter Aar geeft Kraak gele kaart 'Op Maar se en Kroon kon je altijd vertrouwei Houthakkers stelen de show met kettingzaag Rijn Veenstreek ne) Rijnwoude: liever huizen garage langs Gemeneweg Dam vervangt bruï MAANDAG 23 AUGUSTUS 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417. plv -chef marieta kroft, 071- Goudse Schouw maand afgesloten alphen aan den rijn De Goudse Schouw tussen de Aziëlaan en de Conradstraat in Alphen aan den Rijn is vanaf vandaag tot 24 september afgesloten voor het autoverkeer in beide richtingen. De weg over het spoor wordt geasfalteerd. Omleidingsroutes staan met borden aangegeven. Sprookjesfeest bij Vreugdeoord alphen aan den run» Speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord in Alphen aan den Rijn begint het nieuwe seizoen op 28 augus tus met een sprookjesfeest in de speeltuin aan de Vorselenburg- straat. De spelattracties in de speeltuin zijn in sprookjesstijl. Een ballonnenkunstenaar opent het feest om 11 uur. Om 13 uur is er een optocht door de wijk onder begeleiding van een or kestje. Voor de mooist verklede kinderen liggen er prijzen klaar. De inschrijving begint om 12.30 uur. De oudere jeugd kan om 15.30 uur meedoen aan een touwtrekwedstrijd. Rond 16.30 uur worden de winnaars van de verkleedoptocht en het touwtrek ken bekendgemaakt. De feestdag wordt afgesloten met een sprookjesdisco vanaf 19 uur. Internationaal dansen in Alkeburcht roelofarenpsveen Dansgroep KOLO in Roelofarendsveen biedt vanaf 1 september een gevarieerd programma aan. Danslief hebbers kunnen in de Alkeburcht vele internationale dansen le ren, bijvoorbeeld uit Israël, Roemenië, Rusland en Japan. Ook Hollandse dansen komen aan bod, evenals het country-line- dansen. De lestijden zijn op dinsdagochtend van 9.45 tot 11.15 uur en op woensdagavond van 20.30-22 uur. Speciaal voor be ginners is er een groep op woensdagavond van 20-21.15 uur. In lichtingen bij Ella Schinkel (071-3312706) of Marian van Kam penhout (071-3314161). Septemberactiviteiten in Westerhaven alphen aan den run» Buurthuis Westerhaven in de Alphense Em- malaan heeft in september activiteiten voor jong en oud. Kinde ren van 4-10 jaar kunnen op woensdag 1 september kinderbin go spelen in de smurfenhut. Eens in de twee weken is er creatief knutselen op donderdagavond van 19-21 uur. De ene week voor kinderen van 8-10 jaar, de andere week 11-15 jaar. De eerste Crea Kids Club is op 2 september. De kinderactiviteiten kosten 2,50 gulden. De Crea inloopochtenden voor volwassenen begin nen op 13 september om 9 uur. Deze keer is er een demonstra tie van de techniek om bloemgezichtjes te maken. Deelname kost 5 gulden. Op de eerste maandag van de maand is er altijd rommelmarkt van 19-21 uur. Tafels reserveren kan via telefoon nummer 0172-475744 of 06-22404237. Thermen vrij van legionella alphen aan den run De douches van het Alphense zwembad de Thermen zijn vrij van legionella. Een hercontrole toonde aan dat de bacterie is verdwenen. Dat betekent dat de douches weer kunnen worden gebruikt. Controleurs ontdekten de besmetting in mei. Het hielp niet afdoende om de waterleidingen door te spoelen met heet water. Nu de leidingen met chemicaliën zijn gereinigd, is de bacterie verdwenen. De gemeente wacht nog op de resultaten van controles van de sportaccommodaties op de sportparken Zegersloot en De Bijlen. Naar verwachting zijn die binnen tien dagen bekend. Voetbalclub ARC ontdekte vorige week de bacterie in acht van de negen doucheruimtes. De uit slag van de hercontrole daar is nog niet bekend, net zo min als die van de douchgelegenheden in de gymnastieklokalen aan de Havixhorst en de Oude Wereld. De douches mogen voorlopig niet worden gebruikt. Lissenaar komt om bij botsing LissERBROEKEen 33-jarige automobilist uit Lisse is vrijdagavond laat om het leven gekomen, toen hij op de Lisserdijk met hoge snelheid achterop een 28-jarige Lisserbroekse bestelbuschauf feur botste. De Lisserbroeker - die licht gewond raakte - was kort daarvoor vanaf de oprit van zijn woning achteruit de dijk op gereden. Hoewel hij zijn autolichten had aangezet, zag het slachtoffer hem vermoedelijk over het hoofd. De bestelbus stond in de verkeerde rijrichting op de weg. De verongelukte Lissenaar was op slag dood. Hij droeg geen autogordels. De po litie zoekt getuigen van het ongeval. 'Busboek' van Alphenaar Hans van der Wereld na vier jaar klaar alphen aan den run constantun hoffscholte Vier lange, eindeloze en soms uitzichtsloze jaren heeft Hans van der Wereld op zijn 'bus- boek' moeten wachten. Maar de Alphenaar volhardde in zijn plan om een boek te schrijven over autobusonderneming Maarse en Kroon. Sinds afgelo pen zaterdag ligt het boek on der de titel 'Het begon met de Kloek...' in de winkel. Vlekkeloos verliep de voorbe reiding dus niet, maar met een flinke dosis doorzettingsvermo gen en inventiviteit is het kar wei dan toch geklaard. Vanaf het moment dat Van der We reld Maarse en Kroon in zijn hoofd had zitten, bleef hij in een boek geloven. Met hulp van zijn compaan Hans van Nieuw- kerk, die vooral de research voor zijn rekening nam en uit geverij de Europese Bibliotheek is de geschiedenis van een roemruchte busonderneming nu voor altijd vastgelegd. Maarse en Kroon. De combi natie van die twee namen zal veel mensen in Noord- en Zuid-Holland bekend in de oren klinken. Van 1923 tot 1973 behoorden de bussen van Maarse enKroon tot het straat beeld. En niet zonder reden, weet Van der Wereld. „Maarse en Kroon sprak tot de verbeel ding. Het was een particulier bedrijf, dat een enorme uitbrei ding doormaakte. Bij de men sen stond het bekend om de stipte dienstuitvoering. Op Maarse en Kroon kon je altijd vertrouwen." In zijn 268 pagina's tellende boek staat de schrijver uitge breid stil bij de man die Maarse en Kroon maakte tot wat het was: Jacob Maarse. Deze krui- denierszoon uit Aalsmeer was de oprichter van het bedrijf. bijzondere kiekjes bij. „Zo ik een frappant plaatje vai de oorlog, waarop een staand op een houten st met een bezem in de ha| bus schoon staat te mak ging het in die tijd, dat de krenten in de pap." j Miljoenenverlies Het einde voor Maan Kroon kwam in 1973, toej traal Nederland (onderde de Nederlandse Spoon He nen CS ide N Hans van der Wereld staat uitgebreid stil bij de geschiedenis van busonderneming Maarse en Kroon. Met een tot toerwagen omge bouwd vrachtautootje, door de bevolking 'De Kloek' genoemd, voltooide hij op 1 februari 1923 de eerste rit van Rijnsaterwou- de naar Leiden. Passagiers be taalden zeven dubbeltjes voor de reis. Van der Wereld, wiens eerdere boeken hoofdzakelijk over de geschiedenis van Ja- cobswoude gingen, heeft veel respect voor de man die het busvervoer in deze regio op de kaart zette. „Maarse was een pionier, hij zat altijd achter de bussen aan. Zijn hele leven heeft hij er alle energie ingesto ken om Maarse en Kroon tot één van voornaamste bedrijven van Nederland te maken." Onder aanvoering van Maar se groeide de onderneming en werd het lijnennet steeds uitge breider. „In die beginjaren stopte de bus overal op ver zoek, want wat reed er op die polderwegen nou aan verkeer? Nu is het ondenkbaar." In de oorlog kreeg Maarse en Kroon, met vestigingen in Lei- muiden en Aalsmeer, een zware tijd te verwerken. Buslijnen werden geschrapt en de bezet ter vorderde benzine en bus sen. „Door die vorderingen is het bedrijf tot de grond toe af gebroken. Een aantal bussen dook onder. Ze werden bij be vriende boeren onder een berg FOTO LOEK ZUYDERDUIN stro verstopt. Zo was er bij de bevrijding nog iets over om weer te beginnen." De auteur beschrijft de oor logsperiode in een apart hoofd stuk. Na 1945 heroverde Maar se en Kroon de positie van ge renommeerd vervoerbedrijf. In de jaren vijftitg volgde zelfs de grootste bloeiperiode. In het boek illustreren ruim 300 zwart-wit foto's dat. Daar zijn volgens Van der Wereld veel Waarschuwing voor lastig raadslid Het gemeentebestuur van Ter Aar heeft Progressief-Ak koordraadslid Emma Kraak een officiële waarschuwing gegeven. De fractievoorzitter van PA moet volgens loco burgemeester Jan Born oppassen met haar hulp aan in gezetenen. Als zij als raadsvrouw van een burger tegen de gemeente optreedt, overtreedt zij artikel 15 van de ge meentewet. ter aar gemeente onderhandelt over de verkoop van grond aan de Kor- Na ontvangst van de vertrou- teraarseweg, verricht als burger welijke brief ging Kraak meteen tot burger. „Als zij dat zegt, dan in de tegenaanval. Zij deelde neem ik dat van haar aan", zegt Born mee dat zij haar hulp aan Bom. „Wel moet zij als raadslid ingezetene Van Vliet, die met de beseffen dat zij andere ver plichtingen heeft dan andere burgers. Wij hebben Emma Kraak een tweede brief ge stuurd met excuses voor het feit dat zij de eerste brief als een bedreiging opvat. Daarvan is geen sprake. Ook hoeft zij niet bang te zijn voor een schor sing." Volgens Bom is Kraak, die in het verleden als sociaal raads vrouw werkzaam was, mede verantwoordelijk voor de ont stane verwarring. „Zij had er kennis van moeten geven dat zij die betrekking sinds april 1998 (na de gemeenteraadsver kiezingen, red.) niet meer heeft." Bom stelt dat de combi natie van sociaal raadsvrouw en gemeenteraadslid niet is toege staan. De wethouder van Ge meente Belangen ontkent ove rigens dat het college Kraak van een dubbelrol beschuldigt. De waarschuwing aan de op positieleidster was volgens Bom vooral bedoeld om haar te behoeden voor een uitglijder. „Wij hadden ook kunnen wach ten tot zij de gemeentewet overtreedt. Onze brief is geen pesterij en heeft ook niets te maken met het aanleggen van een dossier, tegeji een lastig raadslid. Wel hadden we er re kening mee gehouden dat Em ma Kraak zou reageren. Als zij helemaal niets had laten horen op onze brief, had ik mij toch achter de oren e Kraak, die een afschrift van de gewraakte brief aan haar adres naar gedeputeerde staten van Zuid-Holland stuurde, was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. het bedrijf overnam, niet meer te behappt dreigde miljoenenverlies oorzaken noemt Van de reld de toename van het verkeer en sterk stijgend soneelskosten. De ges schrijving van Maarse en is daarmee ten einde, boek van Van der Wen Van Nieuwkerk is echt een deel toegevoegd. In wordt aan de hand van het complete wagenpai 'j1 vijftig jaar Maarse en Kro schreven. |er, In gedachten is Van di reld alweer bezig me in nieuw initiatief: de opii van een busmuseum. „W mooier dan dat op het Maarse en Kroon-terrt idai Aalsmeer te vestigen? Ma pg< de oude locatie in Leimui ttei een mogelijkheid. We ti een Aviodome, een Si vaartmuseum, dan mi voor het openbaar vervoi ook wat mogelijk zijn.hce 'Het begon met de K tzt werd zaterdag officieel Ing boden tijdens de jaarlijks >rs- nie van Maarse en Kroc nr soneel. Het eerste exeian was voor Wim Maarse, o wp recteur van het bedrijf t zoon van de oprichtet boek kost 44,50 en is vt baar bij boekwinkels in lev Anthuriumsh i bij veiling Flo Op bloemenveiling Fit b1 Rijnsburg is tot eind a ïv tus een productshow icL anthuriums en 'exote Itln zien. Arrangeur Karei S raa heeft veertig arrangeni ila samengesteld. In totai ul zelfs 40 anthuriumso 15 en 30 exoten te zien. Tc met deze show heeft qj ook in het buitenlan shows lopen waar heü gee aanbod te zien is. De v n i probeert zo haar bred ire sortiment en de vele to ikjt singsmogelijkheden va s a ze bloemen te promotei las Winkelend publiek vermaakt zich uitstekend in Alphense Atlas alphen aan den run HARRY OOSTERVEEN „Wil jij verder hameren?", vraagt een meisje aan haar met gezellin. Deze bedankt echter vriendelijk. Dus moet Marco Mollink, houthakker van be roep, het nestkastje verder in elkaar timmeren. Na een mi nuut kunnen de twee meisjes het huisje voor vijf piek meene men. Afgelopen zaterdag deed een heuse houthakkersroads- how, initiatief van een rond- houthandel uit Raalte, Alphen aan den Rijn aan. Midden in winkelcentrum At las laten Eric Jonkman en Mar co Mollink zien wat zij kunnen met een meter lang stuk stam van een Douglas-spar. Onder grote belangstelling van het winkelende publiek maken de Raaltenaren met een ketting zaag van de stam in tien minu ten een voederhuisje. In die tien minuten vliegen de hout snippers je om de oren. De bo venkant van het stuk hout wordt het dak, de onderkant de standaard. De overkapte ruimte waar de vogels kunnen eten, ontstaat door het uitzagen van het binnenste van de stam. En de zagers kunnen meer. Op de achtergrond staan uitgezaagde kinderstoeltjes met een tafeltje. Daarnaast staan drie hoge, houten paddestoelen. Een lan taarnpaal behoort ook tot de mogelijkheden. Omstanders kunnen de objecten kopen. „Drie maanden geleden heb ben we deze houthakkersroads- how bedacht", zegt Eric Jonk man (36). Onze opdrachtgever Staatsbosbeheer doet steeds minder een beroep op ons, nu er grotere machines in de hout kap worden gebruikt. Omdat er minder werk voor ons over blijft, bedachten we zomerse bijverdiensten. Dat werd deze roadshow." Mollink (25): Ik had tweeënhalf jaar geleden ge zien hoe houthakkers van een boomstam leuke dingen maak ten. Dat komt ons nu goed te pas voor onze show." Jonkman: „Tot nu toe kunnen we er best van leven, want we zijn met vijftig aanvragen dit seizoen he lemaal volgeboekt." Voor deze aflevering van de show gebruiken de houthakkers één boom van zo'n twintig me ter lang. Volgens Jonkman be steden de houthakkers het hout goed. „Mensen vergeten maar al te gemakkelijk dat bomen moeten worden omgehakt. Als er geen houthakkers zouden zijn, zou er op een gegeven mo ment niets meer willen groeien. Door houtkap krijgen andere bomen weer de ruimte. Boven dien plaatsen we na de kap weer nieuwe bomen. De bo men die we nu gebruiken voor het zaagwerk, mochten we van SBB wegkappen en kopen." De houthakkers mikken met hun show vooral op kinderen. Het milieuvriendelijke aspect spreekt volwassenen weer aan. „Deze stukken stam zijn niet behandeld met carboleum om ze in goede staat te houden. Ook is dit hout duurzaam hout. Het draagt het FSC-keurmerk. Dat houdt in dat het hout uit een bos komt dat voldoet aan de milieunormen." Toeschouwers mogen niet aan de kettingzagen komen. „Zelfs volwassenen niet. Vol gens de regels moet je dan spe ciale beschermende kleding dragen", legt Jonkman uit. „Overigens is kettingzagen niet zo eng als het er uit ziet. Een zaag kan nooit door de speciale kleding heen, de tanden raken namelijk verstrikt in taaie ve zels. Op de zaag zit een veilig heidsklep. Als mijn arm een verkeerde beweging maakt, drukt hij de klep in, waardoor de zaag vanzelf stilvalt. Daar naast is het dragen van helm met vizier verplicht. Het onder deel bijlgooien hebben we van daag afgelast, want dat was te gevaarlijk." Mollink: „Er is nooit iets gebeurd, alleen wordt er bij het hameren wel eens op de vingers geslagen." Brood Figuurzagen is niet enige on derdeel van de show. Kinderen doen zich te goed aan brood, dat zij aan een lange tak boven een kampvuur gaarbakken. Voor de sportievelingen is er een trekzaagwedstrijd. „De snelste tijd tot nu toe is ander halve minuut", zegt Jonkman. Willem-Joost Vletter (12) uit Al phen doet met moeder, broers en zussen ook een poging. De bedoeling is een plak af te za gen van een forse lariksstam. Onder aanvoering van Jonkman valt de plak uiteindelijk op de grond. „Het was wel zwaar, maar als de zaag dieper in het hout zit, gaat het wel", zegt Wil lem-Joost die speciaal voor de houtkapshow naar het winkel centrum is gekomen. De nestkastjes, vinden, in te genstelling tot de voederpalen, gretig aftrek. Heel wat jongetjes en meisjes krijgen van Mollink stukjes plank. Met hamer en spijkers mogen zij op een lange tafel de kastjes in elkaar zetten. Gelukkig krijgen de jonge tim mermannen hulp van de aan wezige ouders of Mollink. „Dit gaat beter dan zagen", vindt Willem-Joost. Ondertussen slaat hij krachtig een paar spij kers in de plankjes die de mu ren moeten vormen. De laatste spijkers slaat hij krom, maar dat deert de jonge nestkastenbou- wer in het geheel niet. Die komt buiten tegen mijn slaap kamer te hangen." hazerswoude-dorp saskia buitelaar Rijnwoude wil liever zestien huizen dan een garage op het terrein achter de provinciale werkplaats tegenover de be: graafplaats langs de Gemene weg in Hazerswoude-Dorp. De bestemming van de grond bui ten de bebouwde kom van het dorp is al jarenlang onderwerp van gesprek tussen de gemeen te Rijnwoude en de gebroeders Schaap. Als de gemeenteraad nu koppen met spijkers slaat, is eigenaar Cor Schaap bereid de bouwwerkzaamheden voor de garage op te schorten. Volgens het bestemmings plan mag er op de plek een ga rage worden gebouwd. De voorbereidingen daarvoor zijn al begonnen, maar Rijnwoude voelt weinig voor de garage midden in de polder. De ge meente wil eigenlijk geen be bouwing buiten de bebouwde kom. In het structuurplan Sterk in het Groen stelde de gemeen teraad in 1994 vast dat het ge bied weer een agragrische be stemming moet krijgen. De bouwvergunning voor de gara ge en twee bedrijfswo bestond echter al veel lai is nog steeds van krach aai deelde de Raad van Statj&vi jaar. Inmiddels zijn de bom >ch bereidingen voor die I ming al aan de ganj Schaap weten. Over he: te stel dat de gemeente nnni heeft hij dan ook gemeiij vei voelens. „Als burger dit een fantastisch plan tuurlijk kun je er met d ningen iets veel mooif maken dan met die gara krikt de leefbaarheid dorp enorm op. Maari dernemer zeg ik: de g heeft al jaren de tijd g moet nu wel opschiete de gemeenteraad vt l£ maand met het voors P' stemt, schort Schaap de,ei op. Hij gaat dan op zot v' een andere locatie voor Dl rage. „Maar als we in di ts vaagheid blijven hangen 1 afgelopen jaren, staat de er volgend jaar." Op 31 augustus pratenF litieke partijen over hen 11 in de commisie ruimtel^ 1 dening. Brood op een houtvuur vormt een smakelijk onderdeel van houthakkersroadshow. ZUYDERDUIN De gemeente Rijnwoude wil de brug over de Ringvaart in Benthuizen vervangen door een dam met een duiker direct naast de bestaande brug. De brug, vlakbij de Dijk, verkeert al jaren in een slechte staat. Het is de verbinding tussen de Dorps straat en de Dijk en is de ont sluiting voor de. aanwonenden en enkele bedrijven. Daarnaast is de brug opgenomen in een landelijke fietsroute naar Zoe- terwoude. De gemeente wil de brug daarom graag vervangen en trok daarvoor eerder al 175.000 gulden uit. Protest van omwonenden te gen de plannen zorgden voor enig uitstel. Uit een infoi aL avond voor de zomerv bleek dat zij nogal wat a j. kingen hebben op de va n die Rijnwoude bedacht ,e| aanleiding daarvan stelt de meentebestuur voor oi duiker te plaatsen naast staande brug. Die kan je dens de bouw als nö ag dienst doen. Op de hoel Iei Dorpsstraat moet dan ei |s keerverbod komen, ot doende draairuimte aan' „q wagens met oplegger tel Vervangende parkeerg heid komt langs het wa )e voortuinen die op geB Sc grond liggen, moeten den veranderd in parkei n(

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12