Flevo Totaal Festival trekt 10.000 bezoekei Predikant bidt om vergeving brandstichter Restauratie Schiedamse Liduinabasiliek voltoo Kerk Samenleving MAANDAG 23 AUGUSTUS 1999 redactie aad rietveld, 071 VANDAAG 23 Heiligen krijgen vaak, net als kunstenaars, pas na hun dood erkenning. Rosa van Lima (1586-1617) kan daar over meepraten. Deze dochter van Spaanse ouders, die zich in Peru hadden gevestigd, begon al op haar zesde op uitzonderlij ke wijze boete te doen. Rosa at bijna niets, deed aan zelf kastijding en ging op ziekenbezoek met alle gevaren voor besmetting van dien. Haar moeder schaamde zich voor het religieuze fanatisme van Rosa en probeerde van alles om haar te doen matigen. Niets hielp. Integendeel. Hoe meer ze bespot werd door buurtbewoners, hoe vaker haar moeder een maaltijd bracht, des te heftiger werd de zucht naar boete en versterving. Op haar zestiende sloot ze zich aan bij de derde orde van de heilige Dominicus. Ze sliep op een harde brits in een klein houten schuurtje op het landgoed van haar ouders en leefde van kruimels en wa ter. larenlang ging dat zo door, tot ze niet meer voor zich zelf kon zorgen en bij een bevriend echtpaar onderdak en verzorging ontving. Op 31-jarige leeftijd was Rosa uitge teerd en stierf ze. Pas toen begonnen mensen haar een heilige te noemen en verspreidde haar roem zich snel over heel Zuid-Amerika. 23 augustus is Rosa's heiligenfeestdag. Witte broeders begroeten zonsopgang rila Leden van de Witte Broederschap, een internationale reli gieuze beweging, begroeten de zonsopgang op de berg Rila in Bulgarije, zo'n honderd kilometer ten zuiden van de hoofdstad Sofia. De leer van de broederschap, gesticht door Peter Danov, is een combinatie van christendom en hindoeïsme. De broe ders prediken naastenliefde en een gezond leven in harmonie met de natuur. foto reuters Camera's in Jeruzalem tel aviv De Oude Stad van Jeruzalem wordt nog deze zomer voorzien van honderden veiligheidscamera's. Het gesloten cir cuit moet millenniumtoeristen beschermen tegen tasjesdieven en zakkenrollers. De verwachte pelgrimsstroom heeft enkele plaatselijke clans gestimuleerd zich te specialiseren in de kleine criminaliteit, zegt Benny Ohry van Administratie 2000, een overkoepelend regeringsorgaan dat de voorbereidingen voor het millennium coördineert. Met de camera's hoopt de politie deze families te identificeren en de toeristen een zo prettig mo gelijk verblijf in de stad te garanderen. Eind dit jaar zal Israël ook een nieuw centrum in gebruik ne men om de pelgrimsdrukte beheersbaar te kunnen maken. Vanuit een ruimte in Tel Aviv worden het verkeèr, de heilige plaatsen en de hotels in de gaten gehouden. Gidsen en bezoe kers kunnen er informatie krijgen over de wachttijden bij attrac ties en over slaapgelegenheden. Het computergestuurde sys teem is een variant op een soortgelijk coördinatiecentrum in Rome, waar volgend jaar 25 miljoen pelgrims worden verwacht voor de viering van de 2000-ste geboortedag van Jezus. Israël hoopt vier miljoen pelgrims te verwelkomen op de bijbelse plaatsen. Sint Petrus Banden zegent kerkhof roelofarenpsveen De parochie Sint Petrus Banden zegent ko mende zondag het nieuwe deel van het kerkhof naast de kerk aan het Noordeinde in Roelofarendsveen in. De plechtigheid vindt plaats na een feestelijke eucharistieviering, waarin ook het nieuwe school- en werkjaar worden 'geopend'. Aan die viering wordt meegewerkt door het schoolkoor, het gemengd parochie koor en het jongerenkoor Jump. De mis, met als thema 'stil staan en verdergaan', begint om half tien. Er is een kinderne- vendienst en er is een creche. Na de eucharistieviering en de in zegening van het kerkhof wordt er koffie en thee geschonken en kunnen de kerkgangers nog wat napraten "We mogen de kerk niet prijsgeven aan het postmoderne levensgevoel' eindhoven anp De tweeëntwintigste editie van het christelijke Flevo Totaal Festival heeft 10.400 bezoekers ge trokken. Dat waren er een paarhonderd minder dan vorig jaar. Dat zei een woordvoerster van de organisatie Youth for Christ gisteren bij het slui ten van het vierdaagse evenement. Flevo Totaal vond dit jaar voor de laatste keer plaats op een terrein van het vliegveld Eindhoven. Bijna veertig artiesten hebben tijdens het vier daagse festival opgetreden. Tijdens het concert van de Zuid-Afrikaanse rapgroep MIC (Men In Christ) raakten twee meisjes licht gewond toen de zangers vanaf het podium het publiek in do ken en op de tieners belandden. De meisjes wer den met blauwe plekken en schaafwonden naar de EHBO-post gebracht. De zangers van Men in Christ hebben na afloop van het optreden hun excuses aan de twee tieners aangeboden. De concerten van zaterdagavond waren voor het eerst rechtstreeks te beluisteren op radio 3FM. De EO werkte daarbij voor de gelegenheid samen met de NCRV. Het thema van Flevo was dit jaar 'Back to the future'. Het festival begon in 1977 met 1700 bezoekers in het Zeeuwse Kamperland. Vijf jaar later trok ken de jongeren naar de Flevohof in Biddinghui zen. Sinds 1995 komen ze in Eindhoven bijeen. De woordvoerster kon nog niet zeggen waar Fle vo Totaal volgend jaar plaatsvindt. Het Flevo Totaal Festival was dit jaar behalve 'vette' muziek ook 'toerusting en bemoediging'. „Er moeten jeugdleiders opstaan die de postmo derne cultuur begrijpen èn de gevaren ervan in zien", zei Corjan Matsinger, vrijwilliger van orga nisator Youth for Christ (YfC). Tot de kwalijke kanten van het postmodernisme rekent men in evangelische kring het individualisme, het zoe ken naar een persoonlijke waarheid en de afkeer van blijvende binding aan een instituut als de kerk. In de Xternal-tent op het vliegveld Eindhoven kregen de aanwezigen advies over het omgaan met buitenkerkelijke jongeren. Het Xternal-pro- gramma was ook een proeftuin van eigentijdse verkondiging. Zo presenteert de Jesus-is-the- Rock Church uit Ermelo een 'multimediaviering'. Veel aanwezigen bij een forumdiscussie over de kerk van de toekomst vonden de daar gepre senteerde visioenen wat al te postmodern. Bij al le mooie woorden over de kerk als open gemeen schap waar een ieder op zijn manier kan geloven, verwatert de ene waarheid over Jezus maar al te gauw, zeiden ze. Ze kregen de hervormde predi kant Van Kampen, docent aan de Evanglische Hogeschool in Ede, aan hun zijde. De kerk in Ne derland is volgens hem een 'zieke, verzwakte, vermagerde moeder' die genezing nodig heeft. Waarheid en eenheid moeten bij een tweede re formatie centraal staan. „We mogen h prijsgeven aan het postmoderne levensge Hulpbisschop De Jong van Roermond li tussen het grotendeels protestantse publii gister te voelen, hoewel hij het consequent mei sprak. In vurige slogans brak hij een 1 meer 'Jesus power' in de kerken. Jezus i< maar een toffe peer uit het verleden ma< vende geneesheer. „Jezus zal altijd joui zijn." Zijn advies aan de jongeren: zet de wat vaker uit en 'laat u lekker verwarme np magnetron van Onze Lieve Heer'. De Jong vertelde de jongeren op het dat hij wel begreep waarom de Rooms-K ke Kerk niet net als de EO en YfC tiendui jongeren op de been brengt. „Om eenl kerk te blijven moeten we terug naar Je kerk komt weliswaar op voor niets minder5' menselijke waardigheid, maar we zijn 1 leerd om over Jezus te spreken." naar ioudi ÏÏBez ieng( 'veren 'Penl Maranathakerk weer in gebruik alphen aan den run Dominee P. Wilschut van de gereformeerde Maranathakerk in Alphen aan den Rijn heeft gisteren in het smeekgebed, di rect na de preek, om vergeving gevraagd voor de dader, die in de nacht van 6 op 7 mei vorig jaar het kerkgebouw aan de Raadhuisstraat in brand stak. De predikant zei te hopen, dat de man zich realiseert wat zijn daad voor de kerkgemeenschap betekent. Wilschut sprak de wens uit, dat de brandstichter tot een an dere keuze in zijn leven kan ko men dan hij nu heeft gedaan. „Ik hoop, dat hij een beter le ven krijgt, dan dat wat hij zich zelf heeft aangedaan en dat hij inziet, dat hij op de verkeerde weg zat." Met man en macht is er afge lopen week gewerkt om de kerk gebruiksklaar te krijgen voor de eerste dienst na vijftien maan den. Zoveel tijd was er nodig om het door brand verwoeste kerkgebouw weer op te knap pen. Een tegenvaller daarbij was, dat de leverancier slechts de helft van de nieuwe stoelen op tijd kon afleveren. Om de gemeenteleden allemaal een plekje te geven moesten ook oude stoelen worden neergezet. Ds. Wilschut had voor de ge legenheid een preek gekozen, die was gebaseerd op Mattheus 16, de verzen 21 tot 28. Het the ma daarvan luidde: 'Wat geef je ervoor'. Anders gezegd: wat geef je voor mensen. De tekst ging over Jezus, die op weg is naar Jeruzalem en God, die naar mensen uitkijkt. Voordat de dienst begon droeg een kind een grote paas kaars de kerk binnen als sym bool van het licht van Christus. Eén van de oudste kerkleden, J. Snel, deed hetzelfde met de kanselbijbel. Aan de dienst, die werd bijgewoond door het ge meentebestuur van Alphen aan den Rijn, verleenden een trom pettist en fluitiste hun mede werking. Later dit jaar volgt de officiële opening van de Mara nathakerk. J. Snel overhandigt de kanselbijbel van de Maranathakerk aan dominee P. Wildschut. Opknappen kost acht miljoen meer dan begroot schiedam anp De Sint Liduinabasiliek in Schiedam mag weer gezien worden. De restaura tie van de ernstig in verval geraakte kerk heeft vijf jaar geduurd en meer dan 17 miljoen gulden gekost, meer dan twee keer zoveel als was begroot. In aanwezigheid van bisschop Van Luyn van Rotterdam en de Schiedam se burgemeester R. Scheeres vindt zondag 5 september de heropening plaats. „De restauratie heeft heel wat voeten in aarde gehad", zegt pastoor P. Vismans van de Sint Liduinabasi liek. „Maar het belang ervan is groot: in heel Nederland staan nog maar ze ventien basilieken." De neogotische kruisbasiliek aan de Singel werd in 1881 opgeleverd. Bijna een eeuw later - in 1980 - kwam het gebouw op de monumentenlijst. Toen al bleken herstelwerkzaamheden noodzakelijk. In 1985 werden toren en dakbedekking onder handen geno men. De tweede fase van de restaura- tie volgde in de afgelopen vijf jaar. In tussen bleek de fundering ernstige ge breken te vertonen. Na de restauratie tonen de glas-in- loodramen hun oude luister en heeft nieuw natuursteen de wanden opge frist. Ook zijn muurschilderingen in uiteenlopende pasteltinten tevoor schijn gekomen. De restauratie kostte uiteindelijk ruim tweemaal zo veel als de begrote 8 miljoen gulden. Ondanks alle acties voor financiële steun ontbreekt nog steeds 1 miljoen. „Desondanks heb ben we deze prachtige basiliek in de binnenstad van Schiedam kunnen be houden. En dat is toch pure winst", al dus een tevreden Vismans. De naam basiliek is een pauselijke eretitel voor een kerk. De vier belang rijkste kerken in Rome dragen de titel aartsbasiliek (basilica major). Buiten ovc Rome bestaan die niet. De silieken in de wereld zijn minores'. De eerste basiliek in land was de kerk Onze Lieve van het Heilig Hart in Sittard eretitel in 1883 kreeg. Basilieken onderscheiden a een conopeum, een halfgeope rasol met rode en gele banen (t elijke kleuren tot circa 1800), tintinnabulum, een ceremonie op een standaard. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Finland: Nu en dan zon en vooral later op maandag en dinsdag meer be wolking en enkele regen- of on weerbuien. Maxima uiteenlo pend van 13 in het noorden tot 17 in het zuiden. Noorwegen: Wisselvallig weer met vooral langs de noordwestkust enkele (pittige) buien. In het zuidoosten droger en meer zon. Maxima van 10 graden tijdens regen langs de westkust, tot 22 graden bij Oslo. Zweden: Wolken en met name in het noor den nu en dan regen. In het zui den ook nu en dan zon en meest droog. Maxima van 12 graden in het noorden tot 21 in het zuiden. Denemarken: Rustig weer met eerst nog nog enkele wolkenvelden. Verder zonnig en droog. Middagtempe- ratuur omstreeks 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en later ook in het zui den van Engeland meest bewolkt en van tijd tot tijd regen. In Schotland en eerst ook het zuid oosten van Engeland perioden met zon en droog. Middagtempe- ratuur van 14 graden in Schot land tot 20 in het zuiden van En geland en Ierland. Dinsdag iets warmer. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Dinsdag vanuit het zuiden meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Maxima oplopend naar 24 graden op dinsdag. Noord- en Midden-Frankrijk: Eerst nog droog en perioden met zon. Later maandag vanuit het zuidwesten wat meer bewolking en kans op enkele regen- of on weersbuien, vooral dinsdag in het westen plaatselijk met flink wat neerslag. Maxima uiteenlo pend van 20 graden langs het Kanaal tot plaatselijk 36 aan de noordflank van het Centraal Mas sief op dinsdag. Portugal: Zonnig, maar vooral dinsdag langs de noordwestkust meer be wolking, gevolgd door enkele pit tige regen- of onweersbuien. Maxima uiteenlopend van 21 graden langs de noordwestkust tot 33 graden plaatselijk in het binnenland. Spanje: Zonnig, maar in het noordwesten meer bewolking, dinsdag ge volgd door pittige regen- of on weersbuien. Maxima uiteenlo pend van 23 graden langs de noordwestkust tot 39 graden in Andalucia. Canarische Eilanden: Veel zon, maar aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Marokko: Perioden met zon, soms plaatse lijk ook wolkenvelden. Droog. Maxima vlak aan zee tussen 23 en 32 graden. Tunesië: Flink veel zon en droog. Warm met maxima rond 37 graden. Zuid-Frankrijk: Veel zon maar in de Alpen moge lijk een lokale regen- of onweers bui. Dinsdag in het Centraal Massief en in Limousin meer be wolking en kans op een regen-of onweersbui. Maxima uiteenlo pend van 24 graden in de Ven dee tot net boven de 30 langs de Middellandse Zee. Weerrapporten 23 augustus 08 uur: DINSDAG 24 AUGUSTUS 1999 Zon- en maanstanden Maan o Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.55 15.36 02.28 15.09 Laag 10.35 23.26 10.16 23.07 Istanbul regenbui Klagenfurt half bew. Kopenhagen onbewolkt Las Palmas bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen A* hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 53173: 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 te 071- 5356230 RUBRIEKSADVERTENTü Maandag t/m vrijdag van 8.30 te 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ve het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen V betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bf worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSEÜ Voor mensen die moeilijk lezen, sk hebben of blind zijn (of een and# leeshandicap hebben), is een san* van het regionale nieuws uit het li Dagblad op geluidscassette beschi informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur Mallorca en Ibiza: Droog en veel zon bij maxima van ongeveer 33 graden. Italië: Veel zon maar in de bergen in het noorden ook kans op een re gen- of onweersbui. Maxima tus sen 27 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Flink wat zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig maar in de bergen van het noorden uit toenemende kans op een lokale regen- of on weersbui. Op de Egeische Zee steekt een noordenwind op. Maxima tussen 28 en 32 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon, maar landinwaarts meer bewolking kans op een re- gen- of onweersbui. Maxima aan zee vaak rond 33 graden, in het noordwesten een stuk minder warm. Duitsland: Perioden met zon en dinsdag in het zuiden kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur oplopend naar 21 graden in het noorden en 27 plaatselijk in het zuiden. Zwitserland: Perioden met zon vooral dinsdag enkele regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10