Gele Rijders maken plaats voor Russische militairen Cocaïne-gerucht zit Bush jr. flink in de weg Eenderde economie Turkije ligt plat Buitenland Russen woedend over nieuw Star Wars-plan Partijtwisten teisteren demonstratie Servië Churchill censureerde de BBC over 'de bom' s DAG 20 AUGUSTUS 1999 opvolle boot met zigeuners in Italië morese milities leveren wapens in Diverse pro-Indonesische milities op Oost-Timor hebben eren hun wapens ingeleverd bij de Indonesische politie. On- het toeziend oog van VN-waarnemers werden in de hoofd- d Dili en het dorp Baucau ruim tweehonderd wapens afgege- i. Indonesië, dat de pro-Indonesische milities ooit bewapen- staat onder grote druk om het geweld te beteugelen. De mi- is hebben dit jaar tientallen mensen vermoord op Oost-Ti- r. Zijn proberen daarmee te voorkomen dat het gebied onaf- ïkelijk wordt van Jakarta. Op 30 augustus kan de bevolking in een referendum over de band met Indonesië uitspreken. t-Timor was tot 1975 een Portugese kolonie. Vervolgens J het gebied door Indonesië bezet en geannexeerd. iliaanse KFOR-soldaten bestookt Twee Italiaanse KFOR-soldaten zijn lichtgewond ge- li toen zij woensdagavond werden bestookt met granaten en rbommen terwijl zij de wacht hielden bij een Servisch-or- loxe kerk in het Kosovaarse Djakovica. Dat heeft de NAVO eren bekendgemaakt. Over de identiteit van de daders werd fs gemeld. De afgelopen weken zijn KFOR-militairen steeds er het doelwit geworden van aanvallen. Hoewel de bewijzen breken, heeft het er alle schijn van dat deze acties het werk |van etnische Albanezen. Het is onduidelijk In hoeverre het )vo Bevrijdingsleger (UQK) van Hashim Thaci enige verant- rdelijkheid draagt is helemaal onduidelijk. Thaci verwerpt ^verantwoordelijkheid voor het geweld.' ieuw massagraf ontdekt bij Pristina Etnische Albanezen hebben net buiten de Kosovaarse fdstad Pristina een nieuw massagraf ontdekt. Dat heeft de W> gisteren gemeld. Volgens de patholoog Fadil Batalli lig- ier mogelijk 200 lichamen begraven. Batalli, de chef van het ensische Instituut van Pristina, werd vorige maand door Yic Hselijke zigeuners al gewezen op het open veld, boven op i heuvel. De lichamen lijken er in rijen begraven te liggen, tig graven zijn met houten kruizen gemarkeerd. De vondst worden doorgegeven aan het Joegoslavië-tribunaal in Den fazilië onderschept wapenvlucht ^aribo De Surinaamse regering wil worden betrokken bij onderzoek naar de inbeslagneming van een vliegtuig met pens in Brazilië. De Braziliaanse politie legde eerder deze jk beslag op het vliegtuig, dat uit Suriname afkomstig was. heeft vier Brazilianen aangehouden die de vracht in een an- :#s toestel overlaadden. De wapens, waaronder een raketinstal- e. zouden bestemd zijn geweest voor de linkse guerrillabe- png FARC in Colombia. Suriname onderstreepte gisteren dat 'nooit zal toestaan dat internationale criminele organisaties toaams grondgebied misbruiken. De Surinaamse pers meld- deze week dat drugskartels al drie jaar vanuit Suriname wa- hs naar Colombia sturen, in ruil voor drugs. Plan Knieval kabinet in prestigestrijd Kosovo den haag gpd Het kabinet gaat ermee akkoord dat het bataljon van de Gele Rijders bij Orahovac in Zuid-Kosovo wordt overge plaatst naar een andere locatie binnen de Duitse sector. Daarmee zwicht het kabinet voor de druk vanuit de NAVO-top om de verantwoordelijkheid voor het stadje over te dragen aan de Russen. ken, maar naarmate de tijd ver streek voelden de militairen steeds minder voor een verhui zing, net als minister Van Aartsen (buitenlandse zaken) en premier Kok. Het bataljon, sinds 14 juni gevestigd in een wijnfabriek bij Orahovac, heeft de rust in en om Orahovac in de afgelopen maanden weten te bewaren door frequent te patrouilleren en veel contacten te onderhou den met de lokale bevolking. Over deze kwestie is in de afge lopen twee maanden een pres tigestrijd ontstaan tussen Ne derland en Rusland. Volgens af spraken die de NAVO en Rus land in juni in Helsinki over KFOR maakten, moeten de met zware houwitsers uitgeruste Gele Rijders plaats maken voor een Russisch bataljon. Nederland stemde weliswaar met tegenzin in met de afspra- De Albanezen voelen niets voor de komst van de Russen, die zij als broeders zien van de Ser viërs. De meeste Serviërs zijn inmiddels gevlucht. Alleen in Orahovac bevinden zich nog drieduizend Serviërs en Roma (zigeuners). Die worden door Nederlandse militairen be schermd. Nederland betreurde een eventuele verplaatsing ook, omdat in de regio diverse Ne derlandse hulpprojecten zijn opgestart om de bevolking ter zijde te staan. Volgens militai ren is het bovendien geen sine cure om ergens anders een compleet nieuwe basis te vesti gen voor 500 militairen en bijna 250 voertuigen. De ministerraad bespreekt Schade bedrijfsleven minstens 45 miljard gulden izmit «jessica lutz CORRESPONDENT Eenderde van Turkije's econo mie is zwaar getroffen door de aardbeving van dinsdagmor gen. In het rampgebied wonen de best opgeleide Turken. Ze verdienen ook het meest. Vijf enveertig procent van de indu strie staat in de regio Istanbul en de helft van het bankwezen heeft hier zijn hoofdkwartieren. De stad Bursa is het hart van de auto- en textielindustrie. Bijna alle fabrieken liggen voor onbe paalde tijd stil. Gevraagd naar de gevolgen hiervan zei premier Egevit gis teren: „De economie was al in slechte staat, maar ik wil niet eens denken aan de gevolgen. We moeten eerst het leed ver helpen." De directeur van de Centrale Bank, Gazi Ercel, durf de wel met een schatting te ko men: 15 tot 20 miljard gulden schade voor de staat in de ko mende anderhalf jaar. Daar val len de wederopbouw van 14.000 woningen en de repara tie onder van de raffinaderij in Izmit die ook gisteravond nog volop brandde. De ramp gaat het bedrijfsleven minstens 45 miljard gulden kosten, meent Ercan Yuceoglu, de voorzitter van de Vereniging van Indu striëlen. Dat is een tiende van het Bruto Binnenlands Product. Onder de getroffen bedrijven is ook Bastas, een joint-venture van Philips en het Turkse Tek- fen. Het bedrijf maakt glas voor gloeilampen. De gigantische smeltovens zijn ontzet en moesten worden stilgelegd. Technici uit Eindhoven worden elk moment verwacht om de schade op te nemen. Het Internationaal Monetair Fonds heeft Turkije gisteren 700 miljoen gulden toegezegd. In een brief aan de Turkse rege ring schrijft IMF-directeur Camdessus dat Turkije goede vooruitgang heeft geboekt bij het invoeren van de door het IMF gewenste hervormingen. Ook zou de regering-Egevit in staat zijn de economische pro blemen het hoofd te bieden. Vóór de aardbeving spraken Turkije en het IMF al over een lening. Een deel van de economische schade in beeld. Bij de brandende raffinaderij van Tupras in Izmit zijn duizen den gascylinders door ontploffingen over het terrein verspreid. De brand is inmiddels bijna geblust. foto reuters MOSKOU Rtr vandaag een aantal voorstellen van NAVO-secretaris generaal Solana. Een maand lang is op hoog niveau overleg gevoerd tussen Washington, Moskou en de NAVO over deze slepende kwestie. Maar de positie van Nederland bleek onhoudbaar. De Russen eisten de verant woordelijkheid voor een eigen gebiedsdeel in de Duitse sector, zoals afgesproken in Helsinki. De Gele Rijders zullen in elk geval niet worden toegevoegd aan het Nederlands geniehulp- bataljon dat bij Prizren is geves tigd. Duitsland wilde niet dat Nederland zijn militairen zou terugtrekken, vanwege het zwa re geschut waar de Gele Rijders over beschikken. kaanse president Reagan in de jaren tachtig van droomde. De Russische onderhandelaar Berdennikov vindt het plan een schending van het AJ3M-ver- drag uit 1972. Dit verdrag ver biedt beide kernmachten syste men te ontwikkelen om eikaars raketten neer te halen. Hier door is het niet mogelijk een kernoorlog te beginnen die niet tot de eigen vernietiging leidt, is de redenering. De VS interpreteren het ABM-verdrag anders, en willen de tekst vernieuwen om dat duidelijk te stellen. Leiders van de Republikeinen in het Ameri kaanse parlement willen het ABM-verdrag zelfs volledig schrappen. Zij zien het als een erfstuk van de Koude Oorlog. De Russische delegatie heeft gisteren de onderhandelingen met de Verenigde Staten over ontwapening voortijdig afge broken, uit protest tegen Ame rikaanse plannen een afweer- schild in de ruimte te bouwen. Rusland beschuldigt de VS er van een nieuwe kernwapen wedloop in de ruimte te begin nen. De besprekingen, die dinsdag in Moskou begonnen, hadden de hernieuwde vriendschap tussen de landen na de Kosovo- oorlog moeten bekronen. Het liep echter mis met de nieuwe Amerikaanse versie van 'Star Wars', het ruimteschild tegen kernwapens waar de Ameri- belgrado anp De eerste grote demonstratie van de Servische oppositie gis teravond in Belgrado is in de ogen van veel deelnemers be dorven door partijtwisten. Dui zenden mensen verlieten de manifestatie toen Vuk Drasko vic van de Servische Vernieu wingsbeweging (SPO) zich door spreekkoren uit de eigen gele deren toch liet 'overhalen' te spreken. „De SPO doet net alsof dit haar demonstratie is. Ik word misselijk van hun spelle tjes", zei een aanhanger van Draskovic' concurrent Zoran Djindjic, de leider van de De mocratische Partij (DS). Met de geelblauwe vlag van de demo craten opgerold op de schouder toog hij halverwege de avond teleurgesteld naar huis. Dinsdag had Draskovic nog gezegd dat hij niet op het podi um zou verschijnen. Een groot deel van de menigte onthaalde hem op een half uur durend fluitconcert. De SPO-leider wil vervroegde verkiezingen onder toezicht van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (OVSE), met medewerking van de huidige regering. De regeringspartijen zijn bereid zijn om al in novem ber verkiezingen te houden. De rest van de oppositie wil dat Milosevic eerst aftreedt. Rond de 150.000 mensen ver zamelden zich vanaf zes uur voor het federale parlement. Onophoudelijk schreeuwde de menigte ('Boeven! Boeven! Ro de bende!') om Milosevic' ont slag. Voor Igor Zivkovic, een 32- jarige verkoper van computers, was de demonstratie een suc ces, ondanks de tegenstellingen in de oppositie. „Het is voor het eerst in twee jaar dat we in Bel grado weer zoveel mensen op straat hebben." Even leek er paniek uit te bre ken toen om half acht voor het podium een traangasgranaat ontplofte. Honderden mensen stoven geschrokken uiteen. Na een tweede traangasgranaat, een uur later, hield vele demon stranten het voor gezien. LONDEN ANP Winston Churchill is er tijdens de Koude Oorlog lange tijd in geslaagd documentaires of diepgravende reportages over de atoombom van het Britse te levisiescherm te weren. Pro gramma's over de gevolgen van een nucleaire aanval zouden de publieke moraal alleen maar aantasten, meende hij. De voormalige Britse premier en oorlogsleider wist in 1954 de BBC te overreden de reportages niet uit te zenden. Dat blijkt uit geheime documenten, die nu voor het eerst zijn vrijgegeven. Pas in 1966 zond de omroep een documentaire over het the ma uit. Het was de BBC zelf die er vanmorgen over berichtte. De Britse publieke omroep ver zette zich aanvankelijk tegen de censuurpogingen van Chur chill. Onder sterke pressie van ministers die deel uitmaakten van Churchills naoorlogse kabi net ging de omroep overstag. Churchill ging er zelf prat op dat de BBC 'zeer welwillend' zijn verzoek had gehonoreerd. De oorlogspremier kwam in 1954 tussenbeide. Hij had er lucht van gekregen dat de BBC een programma aan het voor bereiden was over de atoom bom. Churchill stuurde onmid dellijk een memorandum naar Earl de la Warr, de directeur van de posterijen, waaronder de omroep toen viel. Hij vroeg of het wel 'verstandig' was dat de BBC de uitzending zou laten doorgaan. „Ik ben er zeker van dat ministers het script vante- voren moeten zien, zodat zij ze ker weten dat het niets bevat dat in strijd is met het alge meen belang." In een ontmoeting met De la Warr kreeg de algemeen direc teur van de BBC, Sir Ian Jacob, dezelfde argumenten nog eens te horen. Het zou 'erg verkeerd' zijn van de BBC om iets te doen wat de publieke moraal zou aantasten. In een latere ont moeting met de BBC-voorman oefende minister van defensie Macmillan opnieuw sterke pressie uit, weliswaar op sub tielere wijze. Dat werkte. De BBC gaf zich gewonnen. WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT De Amerikaanse presidentsver kiezingen zijn pas over veertien maanden, maar voor enig graafwerk in de privé-levens van de kandidaten is het in de VS nooit te vroeg. In de nog jonge campagne gaat de aan dacht dezer dagen voor de ver andering eens niet uit naar bui tenechtelijke seks, maar naar potentiële struikelblokken in de sfeer van alcohol en drugs. De enige kandidaat die veel hinder ondervindt van de graafwerk zaamheden - en het bijbeho rende smijten met modder is de Texaanse gouverneur Geor ge Bush jr., zoon van oud-presi dent Bush en de absolute favo riet aan Republikeinse zijde. „Ik heb al eerder tegen het Amerikaanse volk gezegd dat ik enkele fouten heb gemaakt toen ik jonger was", beklem toonde Bush jr. gisteren voor de zoveelste keer. „Ik maakte die fouten ruim twintig jaar gele den. En ik heb er van geleerd." Bush, die al zijn Republikeinse tegenstanders ver vooruit is en in de peilingen eveneens voor ligt op zijn Democratische con current Al Gore, heeft een lijk in de kast liggen. Zoveel is duide lijk. Hij sprak eerder al van 'wilde jeugdjaren', waarin hij 'gekke dingen' deed. Dit wilde verle den weerhield Bush er zelfs eni ge tijd van om zich kandidaat te stellen voor het presidentschap. Toen zijn kandidatuur een feit was, kwam om te beginnen het verhaal naar buiten over zijn gevecht tegen de alcoholversla ving. Pas op zijn veertigste kreeg hij Koning Alcohol onder de duim, een wetenswaardig heid die een ander licht werpt op het door hem gehanteerde begrip 'jeugdzonde'. Sinds enkele weken doet het hardnekkige gerucht de ronde dat Bush cocaïne heeft ge bruikt. Bush weigert pertinent in te gaan op vragen hierom trent. Hij beweert dat het ver haal is ingestoken door zijn vij anden, maar met zijn geprikkel de, afwerende houding vdedt hij slechts de talrijke specula ties. Waarom geen glasharde ontkenning? „Ik word doodziek van deze manier van politiek bedrijven", zei hij deze week. „Ik ga mij hiertegen verzetten. Als het Amerikaanse volk wil dat de volgende president wordt gekozen op basis van roddels en geruchten, dan ziet het er slecht voor mij uit." Op zijn rondreis door het land wordt Bush nu al lastiggevallen op een wijze die associaties op roept met de manier waarop Bill Clinton op de hielen werd gezeten in d<- begindagen van George Bush jr. de Lewinsky-crisis. De presi dent liet het in die eerste dagen bij halve ontkenningen. Deze leken te bevestigen dat hij in derdaad seks had gehad met oud-stagiaire Monica Lewinsky. Zo lijkt Bush nu impliciet toe te geven dat hij van de cocaïne ge snoept heeft. Dat is niet best voor zijn imago. Zijn tegenstan ders zullen e, wel voor zorgen foto ap cuff schiappa dat de kwestie hem blijft ach tervolgen. „Beantwoord de vraag", schreeuwde gisteren een omstander toen Bush Ro anoke in Virginia aandeed. Tegenover het dagblad The Dallas Morning News sprak Bush op een wijze die ander maal deed denken aan Clintons gedraai tijdens de Lewinsky-cri sis, in het bijzonder aan diens definitie van het begrip 'seks'. In reactie op de vraag of hij als president van zijn potentiële ministers zal eisen dat zij ant woord geven op de standaard vraag van de FBI of zij ooit drugs gebruikten, zei Bush: „Als ik het goed begrijp, luidt die standaardvraag: 'Heeft u in de afgelopen zeven jaar op enig moment drugs gebruikt?' Als ik die vraag krijg voorgelegd, dan kan ik naar eer en geweten met 'nee' antwoorden." De positie van Bush is er niet makkelijker op geworden nu al zijn tegenstanders aan Republi keinse zijde hardop hebben verzekerd dat zij nooit van hun leven hebben geëxperimen teerd met illegale drugs. Vice- president Al Gore, de favoriet in het Democratische kamp, heeft via zijn woordvoerder laten we ten dat hij in de beginjaren ze ventig marihuana heeft ge rookt. De voormalig prof-bas ketballer Bill Bradley, voorals nog Gore's enige tegenstander bij de voorverkiezingen om de Democratische nominatie, maakte eerder al duidelijk dat hij in de vroege jaren zeventig 'ettelijke malen' een paar trek jes van een joint nam. Kortom, iedereen behalve Bush heeft zijn kaarten open op tafel ge legd. Voor marihuanagebruik in een grijs verleden geldt hstzelfde als een incidenteel slippertje: het is niet best, maar het is evenmin een doodzonde, al is het voor een Republikeinse kandidaat in eigen kring een aanzienlijk gro tere handicap dan voor een De mocratische. Talloze Ameri kaanse jongeren uit de jaren ze ventig weten uit eigen ervaring hoe een stickie smaakt. De meeste kiezers kunnen een on derscheid maken tussen soft en harddrugs, tussen een inci denteel blowtje en een hard nekkige drugsverslaving. Het is voor politieke overleving onno dig om - zoals Clinton dat deed - te benadrukken dat de rook bij het blowen bewust niet werd geïnhaleerd. Cocaïne is een harddrug, en dus een ander verhaal. Gore's woordvoerder liet deze week expliciet weten dat zijn baas nooit cocaïne gebruikt heeft. In het Republikeinse kamp maak te Gary Bauer, de ultra-conser vatieve vertegenwoordiger van christelijk rechts, bekend dat hij nooit van zijn leven enig middel heeft gebruikt dat bij wet ver boden is. En met een sneer naar Bush liet hij er voor de ca mera's van CNN op volgen: „Ie der van ons kandidaten moet zonder enige aarzeling kunnen zeggen: 'Nee, ik heb de drugs- wetten van de VS nooit overtre den en ik heb nimmer cocaïne gebruikt'." \R In de Zuid-Italiaanse havenstad Bari is gisteren een vis- aangekomen met meer dan 1.100 vluchtelingen. Het om Kosovaarse Roma-zigeuners die zijn gevlucht voor van het Kosovo Bevrijdingsleger (UQK). De boot, Montenegro was vertrokken, zat afgeladen vol met het Pg| otste aantal vluchtelingen dat in weken in Italië is aangeko- n. Tien opvarenden moesten in ziekenhuizen worden be- 2 Leii ideld. Het bericht dat een meisje tijdens de nachtelijke over- ht was overleden, werd later tegengesproken. Italië verklaar- "liatet in juli al de Roma niet als vluchtelingen maar als illegale im- *:ies rranten te zullen behandelen, wat betekent dat ze direct naar Haart sovo worden teruggestuurd. Daar zijn de zigeuners vaak het Iwit van het UQK, dat ze ervan verdenkt te hebben samen- nen met de Serviërs. foto ap michele piscitelli rwehme vandaag verder verhoord 'alp De gisteren opgepakte moordenaar Dieter Zurweh- een van de meest gezochte misdadigers van Duitsland, dt vandaag verder verhoord. Een rechter moet samen met openbaar ministerie beslissen wat met de man moet gebeu- l Zurwehme bracht de nacht door in een cel in het politiebu- J— pi u van Koblenz. Daar waren extra veiligheidsmaatregelen ge- III nen. Zurwehme werd gisteren gearresteerd in Greifswald, in noordoosten van Duitsland. Hij wordt ervan verdacht in iden. St art dit jaar twee echtparen in Remagen op gruwelijke wijze te 'beu vermoord. Zurwehme is ook korte tijd in verband ge- cht met de gruwelijke moord op twee Nederlandse echtpa- Iin het Franse Monfort. Hij nam in 1998 de benen tijdens proefverlof. Zurwehme zat sinds 1974 vast wegens moord. eisje over 'grens' Europa gegooid [A_i Een vierjarig Afrikaans meisje is gisteren over de afraste- gegooid die in de Spaanse enclave Ceuta in Marokko een ;je Europese Unie van Afrika scheidt. Het meisje is in een jienhuis opgenomen om te herstellen van de "val. Een grens- ,6UK :ht van de Guardia Civil in Ceuta vond het gewonde en hui- 71 de meisje uit Congo dinsdag tussen de vele afrasteringen irmee Spanje en de EU illegale immigranten pogen tegen te iden. Het meisje heet Clarice en heeft volgens papieren die >p haar lichaam droeg een Congolese vader die legaal in 5 mje woont. De autoriteiten zullen ervoor zorgen dat ze bij ir vader terecht komt. ghziliaanse agenten vrijgesproken ^^PAULODrie politieagenten die werden beschuldigd van de ird op negentien landloze boeren in Brazilië, zijn vrijgespro Amnesty International is 'verbijsterd' over de vrijspraak, drie hadden een leidende taak bij een volledig uit de hand )pen politieactie in 1996. Zo'n 1.200 boeren hadden uit pro- tegen de ongelijke landverdeling een boerderij bezet en kkades opgeworpen. Mensenrechtenorganisaties en getui- 1 beweren dat bij de politieactie die hierop volgde mensen geëxecuteerd. De rechtbank oordeelde dat de agenten 'niet I antwoordelijk' kunnen worden gehouden voor de slachting. T drie agenten waren de eersten van 150 dienders die zijn aan J laagd naar aanleiding van het drama. Naar verwachting zul Jï/ de processen tot in december doorgaan. tóna waarschuwt Hong Kong ic kong De Chinese vice-premier Qian Qichen heeft Hong y ig gewaarschuwd zich niet uit te spreken vóór Taiwanese "iankelijkheid. Omdat Hong Kong nu deel uitmaakt van ia mag het niet afwijken van de officiële regeringspolitiek, stelt dat Taiwan deel uitmaakt van China. Dat zei Qian giste- tegen het staatskanaal Radio Hong Kong. Het was onduide- of de vice-premier doelde op het Hong Kongse bestuur of hij de gehele bevolking van de voormalige kroonkolonie op oog had. In Hong Kong is nog steeds een aantal legale pro- ivanbewegingen actief.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5