Het leven na televisie WEER- Het Gesprek van de Dag Geen weg terug psychiatrie Zomer in Japan Heropvoeding Duitse boefjes in Siberië Schommelaars in recordboek VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1999 Ham is1 Ie centi al één] ontstc MILLENNIU pUbii kelcen nog P'fo" tend h dagen Pder «.Eer nalso op eer verdw cwame Nog 134 dagen en hi ramp nieuwe millennium «°P v aan. Reden voor de; "en, om in een dagelijkst jCreed terug te kijken op b( Duitsi rijke gebeurtenissen rVenl« plaatsgrepen op cor ponderende data in WC gelopen 1000 jaar.gsE- i week: 16 aug 1948:1 itdoo. darische honkballet r Ruth dood; 17 aug 1 Indonesië onafhanl jse toe van Nederland; 18 a jinder 1960: Anti-conceptii )°bee' lanceerd in VS; 19 a ikmei 1960: VS-piloot Gar) i wers veroordeeld in aug 1672: moord op sas., broeders De Witt; 2] B'aar 1911: Mona Lisa ges uit het Louvre. idiea ïw vei Ie snel Dcaat 20 AUGUSTUS 1672 Jng 'De tong van Johan en de"' van Comelis'. De veelgen lichaamsdelen van de v de gebroeders De Witt! II1SJ] den zich ruim 300 jaar lynchpartij in de Gevat poort. „Een juiste plaati Michiel van der Mast, h j* conservator van het Ha;1 torisch Museum, daami f wijzend naar de plek w< op de 20ste augustus 16 maal begint. In de Geva1 poort komen Comelis d ept! en oud-raadpensionari de Witt, op wie eerder a mislukte aanslag is gepl )0Fl vast te zitten als het On zinde volk de broers va complot tegen de Prins r schuidigt. Wat er daarn lzee' beurt, is ronduit barbaa ie.r noemen. 'Wy zijn onno U1 schuldig) ende geen ve probeert Johan nog. Ma schutterij en burgers kn len en schieten net zola beiden dood zijn. De lij nis die volgt is zo mog( luguberder: ingewandei den eruit gehaald, gesl len afgesneden en verk; Restanten van de broen den in de Nieuwe Kerkl ven, tong en teen rester De Haagse gemeenterai digt veel later een expo; bod uit, om deze schari 7-jai de Gouden Eeuw gauw geten. „Formeel is datb nooit teruggedraaid", a) |atrji conservator. „Nu ik het zouden ze daar nog mo overdoen?" HENK RUUL* egen. £en MENSELIJ ded Een vrouw uit OOSTENR heeft het lichaam van ha jtjew leden moeder twee jaar thuis bewaard omdat zer haar gescheiden wilde w e ontl De dochter had het lijk ir 0-n vloerkleedgewikkeld.se js een Oostenrijkse krant d e[f' week. Het stoffelijk overs werd bij toeval ontdekt politieman het apparterrjui r zocht om de nummerpla: de auto van de 59-jarige resse op te halen. Ze had zekeringspremie niet bel agent merkte de ovei stank op. De Amerikaanse preside: TON gaat voor Hollywood seur STEVEN SPIELBERjo ken. Dat heeft hetgespei seerde blad Hollywood T gisteren gemeld. Clinton commentaar inspreken v 17 minuten durende filn een eeuw Amerikaanseg denis. De film is bedoeld nieuwe millennium fees! te luiden. Vertoning vintf tijdens een bijeenkomst: hington op oudejaarsavoi Onderweg naar de autops zijn lichaam begon eend p, klaarde FRANSE gepens de plotseling te kreunen; werd wakker en begon te schreeuwen. Dit heeft de van LYON gisteren mei. ,,Help, ik word beroofd!' pieren, mijn geld!", aldi j man tegenover stomverbi medisch personeel. Hij» dens het hardlopen in e tenwijk van Lyon onwel den. Ambulancepersonei troleerde zijn pols en ven hem vervolgens dood. Td zing van iedereen herleef man toen hij in een lijkv werd geplaatst die hemi mortuarium zou rijden. I ver in de zeventig, herste menteel in het ziekenhui Edouard Herriot In Lyon.I COMMENTAAR Een 27-jarige patiënte van psychiatrische inrichting De Geestgron den in Bennebroek trachtte de afgelopen tijd tot vijf keer toe zich zelf van het leven te beroven. De suïcidale vrouw veroorzaakte met haar vruchteloze pogingen veel onrust in het politiekorps Duin rand. De stress onder agenten die de vrouw meermalen voor de aanstormende trein moesten wegtrekken is inmiddels hoog opge lopen. Daardoor ontstond een spanningsveld tussen twee hulpverlenen de instanties. De politie eist maatregelen van De Geestgronden om herhaling te voorkomen. Plaatsing in een separeercel moet worden overwogen. De inrichting noemt langdurige isolatie echter strijdig I met haar behandelmethoden, die erop gericht zijn psychiatrische patiënten weer te laten terugkeren in de maatschappij. De muren van de moderne psychiatrie zijn veel transparanter dan enkele decennia geleden. Tot dat moment vormde de inrichting een autonome wereld, die geheel apart stond van het maatschap pelijke leven. Langdurig isolement en zware medicijnen om emo ties weg te vagen behoorden tot de normale gang van zaken. Bij zwaar problematische gevallen werd vaak de hoop op terugkeer naar het 'normale' bestaan opgegeven. Zij leefden een levenslang en uitzichtsloos bestaan in 'het gesticht'. Maatschappelijke ontwikkelingen in de jaren zestig kregen echter ook hun weerslag in de psychiatrie. De samenleving moest haar verantwoordelijkheid nemen voor mensen die veelal door haar ei gen toedoen ziek zijn geworden. Verder kreeg de patiënt in toene mende mate het recht om over eigen lichaam en geest te beschik ken. De moderne psychiatrie opende daarom de deuren van de in richting en richtte haar behandeling voornamelijk op terugkeer in het maatschappelijk leven. Als de politie Duinrand nu De Geestgronden aanspreekt op ter- kortschietende behandeling, dan spreekt zij daarmee feitelijk de gehele maatschappij aan. Niet ten onrechte stelt de inrichting im mers dat wij met ons allen de afgelopen jaren hebben gepleit voor een humane behandeling van de geestelijk zieke mens. Langdurige plaatsing van patiënten in separeercellen betekent terugkeer naar een systeem dat de maatschappij zelf zo verfoeid heeft. Die weg terug wil niemand bewandelen, ook de politie niet. De consequentie van die conclusie betekent dat de politie -mogelijk samen met de psychiatrie- moet zoeken naar een manier waarop dit soort onvermijdelijk problemen op een beheersbare manier kunnen worden aangepakt. Met oog voor de problemen van de politiemensen en in het belang van de psychiatrisch zieke mensen. MAARTEN 'T HART Tineke de Nooij bij Story in de voetsporen van Mona Ze gaf de beste jaren van haar leven aan radio- en televisie. Tineke de Nooij was discjockey voor Ve ronica. Daarna ontpopte ze zich als televisieregisseur, maakte vele buitenlandse reportages, had oog voor de paranormale wereld, voor muziek, kookkunst en belichtte de meest uiteenlopende onder werpen in haar eigen tv-show. Twee jaar geleden kwam plotsklaps een einde aan haar hectische be staan. De kijkcijfers daalden drastisch ('Ik moest op de woensdagavond opboksen tegen Ajax en daarvan viel niet te winnen') met als gevolg dat Tineke van de ene op de andere dag niet meer wel kom was bij RTL. Na een werkzaam leven van 38 jaar stond ze op de keien. Tineke de Nooij was even 'totaal de kluts kwijt', maar besloot niet lang te rouwen. „Ik dacht: laat ik me nu eens op din gen richten, die ik altijd al leuk vond om te doen, maar waarvoor ik nooit tijd had." Het zomert volop in het land van de rijzende zon. ledereen zoekt ver koeling. Een kraai, de impopulairste bewoner van Tokyo, probeert zijn dorst te lessen door water te drinken uit een fontein in de vorm van een pelikaan in het Hibiya Park in de Japanse hoofdstad. FOTO AP» KATSUMI KASAHARA Zon laat zich vaker zien In de maand juli is weinig regen gevallen. In onze regio ving Over- veen 30 en Haarlem-West 36 mm op. Augustus is echter grootgrutter geworden en wat de landelijke verdeling betreft is het bepaald niet gelijk oversteken. Tot gisteravond was in Nieuwerkerk a/d IJssel al 162 mm gevallen terwijl in het noordoosten lokaal het stof van de recente hittegolf amper van de straat is geregend. Op enkele plaatsen is daar nog maar zo'n 40 mm gevallen. Tijdens het afgelopen etmaal waren de hoeveelheden door soms van die onstuimige buien weer tamelijk groot. In Santpoort-Noord werd donderdagavond 25 mm afgetapt, Valkenburg 20 en op Schiphol 18. Nog meer regen viel boven het Noordzeekanaal, zoals in Krommenie en Heemskerk 36 mm. Tijdens de afgelopen nacht heeft het vooral in de Kop van Noord Holland hard geregend. De regens baren met name de graanboeren zorgen. Vanaf dit weekeinde is het leed echter geleden. Onder invloed van een hogedrukgebied bij Schotland nemen de regenkansen af, wordt het een stuk rustiger en laat de zon zich wat vaker zien. De met noordelijke winden aangevoerde lucht laat evenwel geen hoge maxima toe. Morgen wordt het op z'n hoogst 19 graden, zondag waarschijnlijk een graadje meer. Na het weekeinde wordt de stroming meer continentaal waardoor de temperatuur enkele graden stijgt. Het is nog niet zeker of de hele volgende week in het teken staat van stabiel zomerweer. Op dinsdag is er alweer een tijdelijke buienkans. Morgen kan er overigens tijdens de ochtenduren nog wel een enkele bui vallen. In de middag blijft het waarschijnlijk droog en komt de zon geregeld tevoorschijn: zaterdag avond klaart het helemaal op. Zoals het zich nu laat aanzien verloopt de nacht van zaterdag op zondag vrij koud met landinwaarts minima rond 6 graden. Op de Britse eilanden worden temperaturen tot lokaal 2-3 graden verwacht. jan visser Het leren herwaarderen van de Duitse civilisatie. Dat is het be langrijkste doel van een nieuw alternatief strafproject dat min derjarige Duitse criminelen naar Siberië stuurt om daar on der pedagogische begeleiding met minimale middelen te overleven. Volgens de Russi sche krant Vremja financieren zowel de Duitse overheid als de ouders van de veroordeelden de kosten van het heropvoe- dingsproject. Er is hiervoor on der meer een tweetal landgoe deren in het Siberische Omsk opgekocht en ingericht voor het langdurig verblijf van groepen jonge criminelen. De jongeren zullen in Siberië geheel zelfstandig in hun le vensonderhoud moeten voor zien. Volgens de betrokken pe dagogen betekent dit dat de jonge criminelen zowel verant woordelijk zullen zijn voor de aanleg van voorraden brand hout voor de verwarming in koude wintermaanden, als voor het houden van vee voor de vleesvoorziening. De initiatiefnemers van het al ternatieve strafproject menen dat het zware leven in Siberië de tieners onvermijdelijk de po sitieve kanten van het leven in Duitsland zal leren inzien. En hierdoor zullen ze volgens de pedagogen ook eerder geneigd zijn zich in de toekomst beter aan de spelregels van deze sa menleving te houden. De jeug dige delinquenten zijn voorna melijk veroordeeld wegens roofovervallen en drugshandel. Volgens een woordvoerder van de Duitse ambassade in Mos kou is het niet de eerste keer dat Duitsland een dergelijk al ternatief strafproject ten uitvoer brengt. Eerder hadden deze on der meer in Zuid-Amerika plaats. De krant Vremja beweert dat de Duitsers ook een andere reden hebben om hun minderjarige criminelen naar Siberië te stu ren. Dit zou namelijk veel goed koper zijn dan ze op te sluiten in een Duitse gevangenis. De woordvoerder van de Duitse ambassade in Moskou bena drukte juist dat deze projecten enorme kosten met zich mee brengen. Wie heeft vroeger nooit op een zomeravond uren op een schom mel doorgebracht? Gisteravond was wel geen echt mooie zomer avond, maar toch schommelden 320 Bleiswijkse kinderen gezellig heen en weer. En dat op één en dezelfde schommel. Daarmee bra ken zij een wereldrecord en worden zij opgenomen in het Guiness Book of Records. Het vorige record was 288 kinderen gezamenlijk op een schommel. Bleiswijker Jan van Giessen zag het oude record vorig jaar in Noord-Holland gevestigd worden en raakte hierdoor geïnspireerd. Hij ging op zoek naar wat handige vrienden om de reuzen-schom mel in elkaar te zétten en minstens driehonderd kinderen. Daar voor stapte hij naar de organisatie van de jarige jeugdspeelweek. Marian Zeelenberg van het kindervakantie-evenement: „Dit is erg speciaal en geeft aan onze tiende verjaardag een bijzonder tintje." In de modder op een stuk weiland staat de schommel van maar liefst 153 meter lang. De schommel is opgedeeld in veertig vakken waar steeds acht kinderen kunnen zitten. Los van een hoop plezier en de plaats in het illustere Guiness Book, heeft de recordpoging nog een positief effect gehad. Spon sors hebben beloofd bij het welslagen van de recordpoging een ge zamenlijk bedrag van negentienduizend gulden over te maken naar het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam. Big Brother In haar vakantieparadijs Zuid- Afrika bouwde ze aan een nieuw leven. Na twee jaar ploe teren kijkt Tineke de Nooij in verrukking om. Ze verkoopt en importeert wijn, oogst succes als makelaar en handelt in ge neeskrachtige chakiastenen. Vanaf volgende week kan Tine ke de Nooij twee nieuwe hoofd stukken aan haar rijkgescha keerde bestaan toevoegen. Ti neke gaat voor Radio Gooiland nieuwe programma's presente ren en hoofdredacteur Peter Lichtenauer van Story ziet in Tineke de ideale opvolger van Mona, jarenlang de praatpaal annex probleemoplosser van het weekblad. „Ik ga in elk geval een jaar lang, zo lang loopt mijn eerste con tract), de problemen van de brievenschrijfsters bespreken en verder schrijf ik in het blad een eigen column", vertelt Ti neke de Nooij vanuit haar va kantiewoning in de Zuid-Afri kaanse Kaapprovincie. „Ik vind het heerlijk om te schrijven. Vroeger heb ik columns gehad in Televizier en het Parool. Ik heb stukjes gemaakt voor Flair en sinds enige tijd ben ik zeer actief met een eigen website (www.tineke.nl). Hoewel ik al twee jaar van de buis weg ben, ontvang ik wekelijks nog tien tot vijftien brieven. Vooral van mensen die reageren op mijn paranormale programma's van vroeger. Peter Lichtenauer had mijn werkzaamheden al een tijdje gadegeslagen, zei hij. Hij vond me de ideale persoon aan wie zijn lezers en vooral leze ressen hun problemen kwijt konden." Sinds Tineke niet meer voor de televisie actief is, leidt ze een ander leven. „Ik geniet veel meer van de kleine dingen. Toch blijft het kriebelen. Toen ik ineens geen werk meer had en ik samen met mijn man lek ker van het leven genoot in ons vakantiehuisje in Zuid-Afrika, begon ik toch dingen te missen. Mijn kop barstte van de ideeën. Achtendertig jaar had ik elke dag weer onderwerpen voor mijn programma's bedacht. Die radertjes zet je niet ineens zo maar stil. Ik dacht: ik moet wel bezig blijven en aangezien ik op mijn 55ste geen zin had om in Hilversum bij de omroepen te gaan leuren, ben ik in Zuid- Afrika mijn neus achterna gelo- Na een lange televisiecarrière bouwde Tineke de Nooij in Zuid-Afrika een nieuw leven op. pen." Tineke de Nooij heeft een goe de neus voor zaken. Samen met een vriend verdiepte zich in de wijnkoperij in Zuid-Afrika. „Ik vond de wijn daar altijd al erg lekker, maar veel te duur. Afrika was als wijnland nog niet ont dekt. Ik heb daar met mijn Kaapse Nooi, drie soorten witte en een rode wijn, verandering in gebracht. En toen ik voor on ze wijn op pad was, ontdekte ik spelenderwijs de andere moge lijkheden van het land. De hui zenmarkt bijvoorbeeld. In Zuid- Afrika ben je voor nog geen an derhalve ton eigenaar van een villa met zwembad. Geen geld voor een land waarin je nog eindeloos kunt verdwalen. Waar de natuur je betovert en de mensen behulpzaam en vriendelijk zijn. Langzaam maar zeker ben ik me meer in de hui zenbranche gaan verdiepen, met als resultaat dat ik nu in Zuid-Afrika als makelaar be kend sta." Tineke de Nooij ziet haar werk zaamheden voor Story en Radio Gooiland als nieuwe aanvullen de aanwinsten. „Ik kan daarin lekker al mijn ideeën kwijt en me tussendoor blijven richten op mijn activiteiten in Zuid- Afrika. Een terugkeer naar de televisie? Nee, dat is een gepas seerd station. Ik dacht wel dat ik na verloop van tijd enorm naar het wereldje zou verlan gen, maar ik mis de televisie ge lukkig voor geen meter." mike belinfante Ik kreeg een brief. 'Uw barre ervaringen met rijles', las ik, 'peanuts vergeleken met wat mij is overkomen. Ik had les, reed in een rustig dreefje. Opeens vier politie auto's, twee opzij, één voor, één achter. Onze portie ren werden open genikt. We werden tegen een pui ge smakt. En gefouilleerd. En afgevoerd naar het bu reau. Urenlang verhoord. Uit de vragen begreep f ik langzamerhand wat men vermoedde. Ze dachten dat m'n rij-instructeur en ik lid waren van een criminele organisatie. Onder het mom van rijles reden we telkens langs dezelfde vil la's en hielden nauwlettend het doen en la ren van de bewoners in de gaten. Via onze GSM gaven we inlichtingen over hun gaan en komen. Gingen ze, dan kon de penoze z'n slag slaan. Al gauw was de politie duidelijk dat ik hier niets mee te maken had. Maar m'n instructeur zit nog vast. Gebruikte de rij les om in rijke buurten de bewoners te bespie den. Bracht rapport uit Het was me al vaak opgevallen dat we steeds weer langs supertui- nen met zwembaden reden, maar wie had nou kunnen vermoeden dat m'n instructeur een aar dige bijverdienste had. Met vriendelijke groeten, Jan. Eronder stond'P.S. Volledige naam en adres geef ik niet, want ik wil niet met m'n naam in de krant. Dat was jammer. Daardoor kon ik hem niet terug schrijven. Mij verbaast het niets. Wat is rijles en rij examen anders dan een subtiel, uitgekiend systeem om de leerlingen zo grondig mogelijk uit te schudden Een conspiratie van instructeurs en examinatoren. Torenhoge, mallotige eisen om maar te zorgen dat zo veel mogelijk mensen zakken en dus nog meer dure lessen moeten nemen. Het Nederlandse rijexamen is veruit het strengste ter wereld. WaaromOm zoveel mogelijk geld uit de kandidaten te persen. Ik begrijp er niets van dat de Consumentenbond, elke maand in hun periodiek goed voor soms tientallen pagina's over auto's, nog nooit over de grootschalige oplichterij van rijles en rij examen hebben gepubliceerd. Toch sta ik er. in weerwil van die oplichterij, van te kijken dat althans deze instructeur niet aan de verlei ding heeft kunnen weerstaan nog wat bij te verdie nen. Anderzijds is het heel begrijpelijkWat lijkt on schuldiger dan zo'n lesauto? Je kan er honderd keer mee langs dezelfde bungalows rijden zonder dat 't op valt. Waar je nog eens goed naar binnen wilt turen. kun je je leerling straatje laten keren of laten inparke ren. Je kunt vijf keer heen en terug langs hetzelfde adres zonder dat iemand de wenkbrauwen begint te fronsen. Je kunt stille straatjes in waar nooit auto's komen. Bovendien kom je, vanwege het feit dat je leerlingen moet afhalen en terugbrengen, op plekken waar je je ogen drommels goed de kost kunt geven. Het zou me niet verbazen als dit. veel vaker voor kwam. Het ligt enorm voor de hand. En natuurlijk is ook denkbaar dat je helemaal niet te maken hebt met een echte lesauto, maar dat er sprake is van fake, en dat zo'n bordje bovenop alleen maar bedoeld is om te camoufleren dat daarin Big Brothers zitten die je ake lig goed in de gaten houden. Bij mij, schiet mij te bin nen nu ik dit opschrijf is trouwens ook een tijd lang steeds dezelfde lesauto m'n erf opgereden, gekeerd en weer verdwenen. Waarschijnlijk heeft Big Brother al gauw gezien dat er bij mij niet veel meer te halen valt dan twee geitjes. Soms wou ik dat er inderdaad ie mand kwam die ze meepikte. Dat gemekker, de hele dag door, je wordt er horendol van. Ondertussen: wees gewaarschuwd. Let op die lesau to's. Komt er opvallend vaak één bij uw langs, noteer dan het nummer, en breng dievenklauwen aan!

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2