'Ik ben atleet, geen dokter' Voetbalwereld wacht gespannen op de zaak F. Leidenaar Raul Wallaart laat profcontract, lopen U V s Sport Kraaijenhof verwacht vele 'dopinggevallen' Zaterdag a.s. 16700 uur Ajax Comb. in de sport JDAG 20 AUGUSTUS 1999 chef willem spierdijk, 071-5356464, plv -chef janet van d eens Hij ;NVB stelt regels voor stadiondak zu Tgenote Lt aan oor on< binnen het eede tc izelfde de ven iat. We ier moi jmaag Ajax en Vitesse, de vaste bespelers van de ArenA en i jïGelredome, kunnen niet langer zelf bepalen wanneer het 7\\ dicht gaat. De KNVB heeft bepaald dat het dak uiter- *een uur voor aanvang van de wedstrijd in een stand moet an die ook gedurende de wedstrijd wordt gehandhaafd. De heidsrechter kan, indien de weersomstandigheden dat nodig hethpl ^en' '3ePa^en dat het dak dicht moet. Dat kan hij zowel voor e tijdens de wedstrijd bepalen. Jokolov alleen op kop jerdam Schaker Ivan Sokolov heeft tijdens het Lost Boys- •rnooi in Amsterdam alleen de kop genomen. In de zesde en orlaatste ronde versloeg de Bosniër in een gave partij de Isra- ër Avrukh. Hij heeft met een totaal van vier punten een half int voorsprong op drie achtervolgers. Dimitri Reinderman •ft met nog één ronde te gaan 3 1/2 punt, net als Timman, Pi- en Nikolic. In de laatste ronde speelt Sokolov met wit tegen iderdorper Piket, die in deze ronde met wit in een handom- remise speelde tegen Predrag Nikolic. ichumacher weer achter het stuur neve Veertig dagen na zijn zware ongeluk op het circuit van Iverstone keert Michael Schumacher terug in de cockpit van jn Ferrari. De voormalige Wereldkampioen formule I kreeg bij n medisch onderzoek in Genève het groene licht van de art- n, Vandaag zal 'Schumi' op de baan van Mugello een paar (jidjes rijden. Schumacher brak tijdens de Britse Grote Prijs jn scheen- en kuitbeen. Als de testrondjes goed bevallen be aat de kans dat hij meedoet aan de Grote Prijs van België. Jammers Amsterdam in finale De dammers van Hiltex/Amsterdam hebben de finale be rt van het eerste Europacuptoernooi voor landskampioenen, je Nederlandse titelhouder versloeg in de halve eindstrijd de jissische club Melcom/Tver. Daarvoor was een barrage nodig, de finale zit Amsterdam tegenover medefavoriet NCD- /Minsk. De Wit-Russen wonnen met 7-1 van Karelius/Vilnius. iemerink naar halve finales DiANAPQLis Jan Siemerink heeft de halve eindstrijd van het nnistoernooi in Indianapolis bereikt. De Rijnsburger plaatste i ch voor de laatste vier omdat zijn tegenstander Patrick Rafter I ch wegens een schouderblessure heeft afgemeld voor de vartfinales. Siemerink versloeg in de derde ronde eenvoudig Zweed Magnus Larsson met 6-2 6-3. Vil Jopingvragen irriteren IAAF-baas villa» 'Atletiekbaas' Primo Nebiolo is het gezeur zo onder- and beu. „Ik ben president van de aüetiekfederatie en niet van •'peepee', de positieve plasjes." Nebiolo ging tijdens een jrsconferentie lastige vragen consequent uit de weg> „Wie be- iegt moet bestraft worden. Punt uit." De bond (IAAF) schuwt aarbij niet om zijn eigen sterren aan het kruis te nagelen. „We uilen in onze anti-dopingoorlog niemand ontzien. Het ver- aast me alleen dat bijna-veertigers nu onder vuur liggen. Een idy van 39 en 'a good boy' van 38. Ik hoop vooral voor Merlene itde nachtmerrie op een misverstand berust", sprak Nebiolo, irwijzend naar Merlene Ottey en Linford Christie. elinge wijze nar iilung' Voetballer in Slowakije enthousiast ontvangen bij topclub Ruzomberok leiden gertjan van geen Een korte vakantie in Slowakije heeft voetballer Raul Wallaart bijna een prof contract opgeleverd. Wallaart trainde een aantal malen mee met eredivisionist Ruzomberok, dat hem prompt wilde in lijven. „Het is niet zo dat ik wat con creets heb gezien, maar de trainer daar was wel geïnteresseerd", zegt Wallaart. De 22-jarige Leidenaar stapte dit sei zoen over van Docos naar de zaterdag- tak van Voorschoten '97. Wallaart wilde hogerop en zag bij de ambitieuze club kansen. Een vakantie met zijn Docos- vrienden Arjan Ciere en Martijn Goddijn liep bijna op nog meer uit. Het drietal kon bij toeval bij Ruzomberok meetrai- nen. Wallaart: „Martijn Goddijn had in Slowakije een meisje ontmoet en heeft met haar steeds contact gehouden. Haar vader is manager bij Ruzomberok, zo doende." Het drietal werd enthousiast ontvan gen. „Ik kon aardig meekomen, terwijl de competitie daar al vier wedstrijden aan de gang is en ik nog helemaal niet getraind had. Het niveau is niet te verge lijken met de Nederlandse eredivisie." De Slowaakse trainer dacht dat Wal laart serieus nadacht over een loopbaan in Slowakije. De student bouwkunde aan de TU in Delft liet echter de vakan tie prevaleren. „We hadden op dinsdag twee keer getraind en zouden de volgen de dag weer komen, maar we zijn gaan fietsen. We wilden toch wat van het land zien en genieten van de natuur en de bergen. Toen we op donderdag weer kwamen, was hij boos. We moesten voetbal serieus nemen, zei hij", aldus Wallaart. Wallaart kon 70.000 kronen in de maand gaan verdienen, omgerekend zo'n 3000 gulden. Niet te vergelijken met de bedragen die in Nederland worden betaald, maar toch een aardig inkomen voor een amateurvoetballer. „En je moet er rekening mee houden, dat het land zeker vijftien jaar achterloopt. Je doet daar voor vijftig gulden boodschappen voor de hele week. Dat ik het niet heb gedaan, komt doordat ik een beetje te conservatief ben om zo'n avontuur aan te gaan. Ik spreek de taal niet en ik kies ervoor om mijn studie af te maken. Ik mocht trouwens terugkomen als ik klaar ben over twee jaar. Dan lijkt het me wel wat, als ik nog geen baan heb." Niettemin was de verleiding groot. „De ploeg staat nu bovenaan. Stel dat ze kampioen worden, dan spelen ze voor ronde Champions League. Dat zou toch mooi zijn." Raul Wallaart. foto mark lamers sevilla frans dreissen Troy Douglas kon zijn ge luk niet op toen hij in februari Ne derlands kampioen op de 60 meter werd. Nu wacht hem mogelijk een schorsing van twee jaar. foto Troy Douglas weet niet wat hij fout heeft gedaan „How, how, how?" A] sinds maandag, de dag waarop Troy Douglas hoorde dat (ook) bij hem sporen van nandrolon in zijn urine zijn gevonden, vraagt de in Den Haag wonende aüeet uit Bermuda zich af hoe hem dat kon overkomen, „En ik weet het niet, echt niet." Sportpark Kikkerpolder Toegang gratis T i Het Motorhuis qpel^ sevilla pim van esschoten „Ik ben onschuldig, eerlijk", zegt hij vanuit zijn woonplaats. Want Douglas brak zijn stage in Spanje af en reisde naar huis. De sprinter besloot ook zelf niet deel te nemen aan de mondiale titelstrijd, die nog voor de ope ning geheel wordt overscha duwd door de affaires waarin de anabole steroïde nandrolon centraal staat. Douglas prijkt nu in het rijtje met Linford Chris tie, Merlene Ottey en Doug Walker. „Linford en Merlene zijn goe de vrienden van me. Het is een catastrofe. Echt, ik sta achter het systeem van controleren. Nu ben ik zelf schuldig. En ik begrijp het niet. Ik wil gezond en fit zijn, meer niet. Ik weet niet hoe dit kan. Ik ben atleet, geen dokter." Dan weer opge wonden en vastberaden („ik geef niet op"), vervolgens weer vol twijfel. Troy Douglas rea geert zoals hij is. Emotioneel, druk, spontaan. Thuis in Den Haag zijn er de vrienden, de rust en zijn gelief de jazz. „Ik heb tijd nodig nu, tijd voor mezelf om alles op een rijtje te krijgen. Ik ben teleurge steld in mezelf, dat dit me kon overkomen. Na al die jaren in de atletiek, waarom nu? Het is raar. Geloof me, het enige ver boden middel dat ik ooit heb genomen was een joint toen ik vijftien jaar oud was." Douglas (36) begon dit najaar met creatine, een legaal middel. Voedingssupplementen ge bruikt hij al een jaar of drie, zegt hij. Bij recente affaires rond nandrolon zijn vaker die supplementen naar voren ge komen als de boosdoener, om dat zij die gewraakte stof bevat ten zonder dat de atleten dat (zouden) beseffen. Voor Douglas is dat lang geen mogelijke verklaring: „Tijdens controles in de afgelopen jaren ben ik niet positief bevonden, waarom nu dan wel?" „Waarom zou ik nandrolon gebruiken? Waarom zou ik het risico nemen niet meer te mo gen doen wat ik het meest lief heb? Ik wil plezier hebben, naar de baan gaan en sprinten. Ik ben confuus, ik weet het niet meer." Douglas voelt zich nu arm. „Omdat ze mij de rijkdom van het sprinten hebben afge pakt. Ik weet niet wat te doen." Douglas dreigt - nu hem een schorsing van twee jaar boven het hoofd hangt - niet zijn be oogde afscheid in Sydney te krijgen. Hij was er al bij in Seoul in 1988 en beleefde ook de Spe len van Barcelona en Atlanta. In 1995 dreef de liefde voor een Haags meisje hem naar Neder land. Anderhalf jaar geleden besloot hij ook op grote toer nooien voortaan in het oranje te verschijnen. Al waren er de afgelopen twee seizoenen conflicten rond de ervaren maar ook zo emotio nele atleet, hij gaf gisteren evengoed hoog op over de Ne derlandse atletiek. „Ik zal zor gen dat 'Dutch track and field' straks weer in het middelpunt van de belangstelling staat, op een positieve manier. I'm pis sed off, maar ik geef niet op. Mijn trots is groter dan ooit." Óver de rol van de KNAU is hij overigens zeer te spreken. „Ze wilden voor me knokken, wilden me nog aan de start krij gen. Ik dank ze daarvoor. We zijn beiden slachtoffer, de fede ratie en ik. De IAAF heeft de KNAU gewoon overruled." Arie Kauffman, directeur van de KNAU, kwam gisteren overi gens met een andere versie van het verhaal: „We hebben maan dag een verklaring aan Troy ge vraagd en die bleek niet vol doende om aan zijn onschuld te twijfelen. De zaak wordt nu voorgelegd aan onze eigen tuchtcommissie. Tot die tijd mag hij niet aan wedstrijden deelnemen." Hij was een tikkeltje pissig. De nandrolon moet Henk Kraaij enhof gisterochtend immers al zo'n beetje de strot uit zijn ge komen, toen hem werd ge vraagd om een reactie op de ontmaskering, het positieve plasje, van sprintkoningin Mer lene Óttey. „Ach, het doet me niks: Ik ben een koele goser", reageerde hij quasi gelaten. Op dat moment wist hij uiteraard ook al welk noodlot zijn pupil Troy Douglas was beschoren. „Elke atleet loopt het risico op nandrolon gepakt te worden. Ook de Nederlanders", sprak hij nog. Kraaijenhof speelde het spel letje mee. „Douglas en nandro lon? Ook dat is mogelijk." Ver der zweeg de Amsterdammer 's ochtends als het graf. Geen woord over positieve test van de emigrant uit Bermuda. Gis teravond bleek dan dat niet al leen Merlene Ottey lelijk aan het eind van haar atietiekloop- baan lijkt te zijn gekomen, maar ook zijn 36-jarige pupil. Douglas, ook gepakt op nand rolon. Alsof de duvel ermee speelt. Douglas, Christie, Ottey, Bar nes, Walker, de Franse voetbal ler Dugarry, de tennisser Korda. „En het is nog maar het begin", beweert Kraaijenhof, in een nog niet zo ver verleden ook trainer- /adviseur van Ottey. Hij voor spelt dat de atletiek binnenkort zal worden overspoeld door een enorme golf 'dopinggeval len'. De grootscheepse ontmas kering is een gevolg van een re cente verfijning van het analy se-apparaat. Volgens Henk Kraaijenhof hangt er echter een mysterieuze waas rond de hele nandrolon- heisa. „Toeval of niet. Er is een ware explosie van positieve ge vallen. Er is een factor in het spel die we niet kennen. Ik heb een sterk vermoeden, maar zeg niks. Hoe meer gevallen, des te sneller het opvalt dat er echt iets vreemds aan de hand is." Nandrolon is vooral populair onder bodybuilders en power- lifters, omdat de spieren na meerdere kuurtjes als het ware worden opgepompt. Bekend is dat het spul onder de naam De- ca Durabolin vrij verkrijgbaar is via het internet. Maar het komt ook in zeer geringe mate voor in vlees van niet gecastreerde varkens en zelfs in voedings supplementen. Sporters kun nen dus ook op onschuldige wijze 'besmet' zijn geraakt. Er is reden voor gerede twij fel. „Ik zag de bui twee jaar ge leden al hangen", hult ook Kraaijenhof zich plots in ge heimzinnigheid. „Ik wil men sen echter niet te wijs maken. Kennis kan gevaarlijk zijn." Kraaijenhof, specialist op het gebied van voedingssupple menten, ziet geen kwaad in nandrolon. „Het heeft weinig met dopinggebruik te maken. Als iemand iets wil presteren, laat hij of zij dan iets sterkers nemen. Als je dronken wil wor den, drink je ook geen kinder champagne." Kraaijenhof dringt aan op on derzoek voordat wordt besloten een atleet voor twee jaar uit te sluiten. Het mysterie moet wor den ontsluierd. „Zoals de IAAF nu bezig is, slacht ze de kip met de gouden eieren. Het is naar de sponsors toe roepen: trek je maar terug. Het is het begin van het einde. Iedereen loopt het ri sico gepakt te worden op nand rolon. Ooit zal blijken dat nie mand iets opzettelijks heeft ge daan." Het aantal nandrolon-geval- len is nochtans opmerkelijk en noopt zelfs de IAAF tot een na der onderzoekje. „Aan de ande re kant hoor ik van de politie in Zweden dat de handel in nand rolon is verveelvoudigd. Dat zegt eigenlijk genoeg", aldus Arne Lungqvist, hoofd medi sche zaken van de IAAF. Halen de dopingjagers de at leten in? Wil de bond laten zien dat het hen menens is door echte grote vissen te vangen? Hebben de atleten zich mis schien (al jaren) veilig gewaand met nandrolon? De spuit, de ampul of var kensvlees? Henk Kraaijenhof houdt het op de onbekende factor x. En als er geen generaal pardon komt, voorziet hij zware tijden. „De ondergang van de sport." De vraag rijst wie het volgen de slachtoffer is. De sprinters Frankie Fredericks en Patrick Stevens misschien? In de ogen van Kraaijenhof maakt de LAAF zich straal belachelijk, zonder degelijk onderzoek naar de om vangrijke positieve tests. Na nandrolon dus de zondvloed. 3 -J -.1 1 %J. ■Tj I.I s. I 4 s puc lort en commercie omairmen elkaar inniger dan ooit tevoren, ilevisiemaatschappijen bieden miljoenen om wedstrijden uit zenden, multinationals hebben er kapitalen voor over om ijffl w naam te verbinden aan een wereld die garant staat voor T^ssale belangstelling en sporters zijn florerende eenmansbe- ijven met een schaars product in de aanbieding. Vandaag de Kde aflevering van een serie over geldstromen in de sport: De 'rtretrechten. „Het moet via een vennootschap in een belas- hgparadijs, anders schiet je er weinig mee op." 99 °or Frank Hendrickx jaar 0 kn1 '1 het gerechtshof in Den Bosch ligt de zaak Neder- ®dse Belastingdienst versus eheer F. klaar voor behande- 3g- De rechter moet zich bui- ïnover een simpele, maar 'or de sportwereld cruciale .ifög: Mag een voetballer zijn leelte örtretrechten uitbaten via een 71-583! bootschap in een belasting- radijs? Een bevestigend ant- Hord kan Nederland bedui- efid aantrekkelijker maken jiyfj r°or topsporters. De fiscus is ■°oralsnog aan de winnende Jtod, maar moet nu de degens misen met een wereldster. De eet F. is beter gekend onder de naam Romario de Sousa Fa- ria, kortweg Romario. De Braziliaanse vedette, die een aantal jaar bij PSV speelde, is niet de eerste voetballer die in conflict is geraakt met de Ne derlandse fiscus. Hoewel fiscale jurisprudentie altijd anoniem is, is bekend dat Gaston Tau- ment eerder al probeerde een Curagao-route te verantwoor den voor de rechter. Tot teleur stelling van de voetbalwereld trok hij aan het kortste eind, want de belangen zijn evident. Als een voetballer de mogelijk heid krijgt de belastingdruk in Nederland te ontlopen, wordt het voor hem interessanter hier te spelen. De zaak Romario kan een doorbraak betekenen. Het is tevens één van de laatste mo gelijkheden om een einde te maken aan de vermeende slechte concurrentiepositie van Nederland als voetballand. Iedereen weet dat voetballers in het buitenland schrikbarend veel meer kunnen verdienen. De jaarlijkse uittocht van Ne derlands talent zegt voldoende. Hoewel de bedragen in Neder land sterk zijn gestegen - de ab solute top verdient een jaarsa laris van rond de drie miljoen gulden - kunnen clubs over de grens vaak hetzelfde netto bie den als hun concurrenten hier bruto. Clubs veronderstellen om die reden vaak dat het fis caal regime in het buitenland aantrekkelijker is, maar dat is niet hard te maken. Het Fiscaal Wetenschappelijk College heeft recent een vergelijkend onder zoek gedaan onder acht landen, waaronder de grote voetbalna ties. Uit die studie is gebleken dat het fiscaal regime voor top sport in Nederland niet over dreven ongunstig is, hoewel in sommige landen de belasting en premiedruk iets lager is. „Dat is enigszins teleurstel lend", erkent belastingadviseur Pieter Asjes, die namens het ac countantskantoor PriceWater- houseCoopers optreedt voor meerdere voetbalclubs en en kele sporters. „Het was aardig geweest als we tegen staatsse cretaris Vermeend van Financi en hadden kunnen zeggen: 'Luister eens, we hebben in on ze fiscale concurrentiepositie Dani en Romario; de fiscus zit ze op de hielen. een achterstand, zou je dat goed kunnen maken?' Vóór die vraag is hij zeker ontvankelijk. In Ierland en andere landen was het bijvoorbeeld fiscaal veel gunstiger voor bedrijven om zicht te vestigen. Vermeend heeft dat vervolgens rechtge trokken. Voor sport kan dat dus niet. Het probleem is dat de stelsels overeenkomstig zijn, maar dat hoeft niet te beteke nen dat er ook op dezelfde ma nier wordt opgetreden. Ver meend kan echter moeilijk te gen zijn Italiaanse collega zeg gen: 'In jij eens wat beter belas ting'." Nu de voetbalwereld niet langer hoeft te rekenen op een gunsti gere fiscale behandeling, blij ven de portretrechten over om de netto inkomsten voor top- voetballers toch op te schroe ven. Dat er volop gehandeld wordt in portretrechten is dui delijk. Ajax is bijvoorbeeld via de tussenholding Teucrus weer eigenaar van Tekmessa bv, die de imagerechten van Ajax-spe- lers beheert en exploiteert. De club kan daardoor shirts, kof- fiemokken, dekbedden en an dere producten met afbeeldin gen en namen van spelers ver kopen. Spelers kunnen via Tekmessa echter o.ok hun imago verkopen aan televisiemaatschappijen, kledingfabrikanten en andere geïnteresseerde ondernemin gen. De dochter van Ajax be taalt ze dan naar rato uit. Het is onduidelijk hoeveel de afzon derlijke voetballers daardoor extra verdienen. In het jaarver slag van Ajax staan alleen de sa larissen en de jaarcijfers van Tekmessa zijn nog niet gedepo neerd bij het handelsregister, aangezien de bv vorig jaar pas is opgericht. Zeker bij spelers als Machlas, Laudrup en Dani zal het om substantiële bedra gen gaan. Het probleem is dat voetballers - net als alle andere welgestelde Nederlanders - 60 procent be lasting betalen als ze het met imagerechten verdiende geld rechtstreeks ontvangen. Spelers als Romario en Taument richt ten daarom een vennootschap op waar ze de opbrengsten in onder brachten. Als die bv in Nederland gevestigd is, schie ten de voetballers er niet veel mee op. Ze moeten dan 35 pro cent vennootschapsbelasting betalen. En als ze uiteindelijk het geld laten uitkeren nog eens ruim 25 procent inkomstenbe lasting. „Het is op die manier de moeite bijna niet waard", zegt Asjes. „In totaal ben je dan nog altijd 51,25 procent kwijt van watje verdient." Heel anders wordt het als de vennootschap in een belasting paradijs is gevestigd, wat bij Ro mario en Taument dus het ge val was. De vennootschapsbe lasting is daar geen 35 procent, maar hooguit één of twee pro cent. Als voetballers het geld uit de vennootschap naar Neder land halen, hoeven ze alleen maar 25 procent inkomstenbe lasting te betalen. Door het ont lopen van de belastingdruk stijgt het netto inkomen uit de portretrechten met meer dan de helft. Mocht het gerechtshof in de zaak-Romario oordelen dat een dergelijke constructie legitiem is, nemen de financiële perspectieven voor topspelers duidelijk toe. Portretrechten zouden dan een wezenlijk deel van het netto inkomen kunnen opbrengen. De Nederlandse fiscus verzet zich met hand en tand tegen dit soort constructies. Als voetbal lers het mogen, zullen artiesten, acteurs, schrijvers en anders zins bekende Nederlanders hun imago op een vergelijkbare ma nier willen uitbaten. De belas tingdienst ziet de inkomsten uit portretrechten als een direct uitvloeisel van het dienstver band dat de voetballer heeft met zijn club. Als Dani niet bij Ajax speelt, heeft hij niet eens een imago. Alles wat hij ver dient met zijn naam of portret is kortom gewoon salaris waar 60 procent belasting over ver schuldigd is. „De fiscus heeft een aantal goe de argumenten, maar wij ook", meent Asjes. „Iemand als Mar co van Basten is al jarenlang ge stopt met voetbal, maar hij heeft nog steeds een imago waar bedrijven zich graag mee willen verbinden. Dat een voet baller alleen een imago heeft als hij bij een bepaalde club speelt, klopt dus niet altijd. Ik denk nog steeds dat het moge lijk is om portretrechten uit te baten via een buitenlandse ven nootschap. Het moet een keer zorgvuldig worden opgezet, waarna de rechter een funda mentele uitspraak kan doen. Maar we hebben het natuurlijk wel over de toppers. De rechts achter van De Graafschap heeft geen imago."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19