Japanse Leidse haalt kunstbende in huis Cultuur Kunst iroot Chinees Staatscircus strijkt neer in Leiden Mardigrah presenteert nieuwe cd IJDAG 20 AUGUSTUS 1999 (ramatische schets Charley Toorop Jey, een l0_. In het kader van de tentoonstelling 'Dageraad van de een k oC^erne kunst' in De Lakenhal, speelt de Stichting Kumulth ld"" ilgende week zondag een portret van de kunstenares Charley IS jorop. In een aantal scènes wordt een beeld geschetst van de si Dchter van Jan Toorop als bevlogen kunstenares, zangeres en ird werkende moeder in een aan veranderingen onderhevig dperk. De avantgarde in Nederland van 1920-1950 is één van thema's die in korte monologen en een enkele dialoog wordt dicht. De voorstelling wordt afgewisseld met liederen en pia- omuziek. De toegang (16 jaar en ouder) bedraagt vijf gulden anvang: 14.00 uur). luitse deelstaat presenteert zich keldorf De Duitste deelstaat Noord-Rijnland-Westfalen jsenteert zich komende herfst met vijftig kunstprojecten in ederland. Onder de titel 'Herkennen- erkennen' zijn er van 27 :ptember tot 18 november in twintig steden dans-, muziek- en leatervoorstelllingen, exposities en architectuur- en nieuwe lediaprojecten. Het programma is een 'tegenbezoek' voor het ederlandse cultuurfestival van drie jaar terug in 38 steden in e Duitse grensregio. Cultuurminister Ilse Brusis van de Duitse eelstaat hoopt dat het festival laat zien dat Europa meer is dan echts een economische dimensie. Festivaldirecteur Loek van erSande zei gisteren dat hij op een jong publiek mikt, in het ijzonder op scholieren en studenten. anger The Spin Doctors is stem kwijt fw york De zanger van de Amerikaanse popgroep 'The Spin octors' is zijn stem kwijt. De 31-jarige Chris Barron is volgens oktoren geveld door een zeldzame verlamming. Zij vrezen dat jzijn stem nooit meer voluit kan gebruiken. De'medici kun- »n niet precies vaststellen wat er met Barron's stem is ge- ja eurd. De zanger zou te kampen hebben gehad met een ver- ide ludheid tijdens het opnemen van het album 'Here comes the ride', het eerste album sinds driejaar. Maar de verlamming du niets te maken hebben met overmatig gebruik van de stem. Barron werd op een ochtend wakker en had eigenlijk geen em meer", aldus een woordvoerder. De band uit New York, Ruis ie in het begin van de jaren negentig doorbrak met hits als ittle Miss Can't Be Wrong' en 'Pocket full of Kryptonite', heeft lorlopig alle promotie-activiteiten rondom het nieuwe album U jgeschort. luseum geeft aquarellen niet terug irschau Het museum van Auschwitz weigert ze n terug te geven die een joodse kunstenares tijdens haar ver- altern lijf in het concentratiekamp heeft geschilderd. De aquarellen elpen volgens de directie van het museum de geschiedenis 01 in het concentratiekamp zo getrouw mogelijk weer te geven, waterverfschilderijen verbeelden jonge zigeunervrouwen die het kamp opgesloten zaten. De nu 76-jarige Dinah Gottlebo- -Babbitt, die in de Verenigde Staten woont, maakte ze in op- acht van de nazi's. Leden van de Amerikaanse volksvertegen- oordiging voeren sinds een maand actie om de directie van ;t museum over te halen de aquarellen aan haar terug te ge in. Gottlebova-Babbitt poogde in mei vruchteloos de directie inschikkelijkheid te bewegen. lerdc '8, -dwijt ml SI, Kimiko Kawabata organiseert internationale Free Exhibition Nederland en Japan héb ben wat met elkaar. Al bij na vierhonderd jaar. Dat eeuwfeest wordt volgend jaar uitgebreid gevierd met talloze exposities. De Ja panse Kimiko Kwabata, die al jarenlang in Leiden woont, neemt daar met de tentoonstelling 'The Past in the Present' alvast een klein voorschot op. Zij haalt op 28 augustus een internationaal gezelschap van kunstenaars en hun kunst in huis om daar te praten over gezamenlijke passies. LEIDEN CEES VAN HOORE Het is de tweede keer dat deze 'Free Exhibition' plaatsheeft. Vorig jaar werd eenzelfde expo sitie georganiseerd in Milaan. Japanse kunstenaars als Kenji Toda, Akira Yamamoto zijn in Leiden met hun werk aanwezig naast Leidse kunstenaars als Annie Goddijn, Jan Willem Bruins, Christiaan van Tol en Jaap Blom. Beeldhouwers, foto grafen, dichters en schrijvers gaan op 28 augustus met elkaar in conclaaf over wat hen allen drijft. In haar woning aan de Hoog landse Kerkgracht is Kimiko Ka wabata, verre familie van de Ja panse schrijver Kawabata, al bezig met het installeren van de kunstwerken. Op een kast staat een prachtige marmeren brug van Kenji Toda. Kimiko: „Hij is een van de kunstenaars die ik hier graag wilde hebben. Hij zet natuurlijke bruggen in een landschap of laat zien hoe wa ter en wind bruggen hebben gevormd in de natuur. Zijn werk is misschien wel een beet je symbolisch voor wat er op deze expositie te gebeuren Kimiko Kawabata: „Wat mij zo opviel in de moderne kunst, is het gebrek aan traditionele diepgang." staat. Er wordt een brug gesla gen tussen nationaliteiten en disciplines." „De meeste deelnemers zijn de vijftig voorbij. Wat mij zo opviel in de moderne kunst, is het gebrek aan traditionele diepgang. Bij de mensen die ik heb uitgenodigd, is die traditie juist erg zichtbaar. Dat is wat hen verbindt. En ook het naja gen van een bepaald schoon heidsideaal. Je ziet daarin tus sen de westerse kunst en de Ja panse overigens een opvallend verschil. De westerse kunst is op de een of andere manier al tijd doelmatig. Je ziet eerst Je zus als kindje in de armen van Maria liggen en later hangt hij aan het kruis. Er is voortgang in tijd en ruimte, perspectief. Westerse kunst begint hier en eindigt daar. De Japanse kunst is veel horizontaler, heeft dat perspectief niet. Het is de kunst van het hier en het nu." „Kijk maar eens naar die Shunga", zegt Kimiko, terwijl ze gebaart naar een tafereel waar foto dick hogewoning op een liefdespaar is afgebeeld „Een pose van twee minnen- den. Hun plezier is vastgelegd met het penseel. Met prachtige details en kleuren, maar vlak weergegeven. Er is geen diepte. Daardoor dringt het tafereel zich veel meer op aan de toe schouwer. En dat in gunstige zin. De haiku, het Japanse ge de tradities en symbolen van Zhou dynastie herleven van tot en met 19 september als Groot Chinees Staatscircus een speciale pagodetent irstrijkt aan de Haagse touw in Leiden. Alle arties- i komen uit de provincie indong, de geboortestreek i Confticius en brengen op en wijze hommage aan de te wijsgeer. Circus als een gedicht' emt men het programma ge- Jpj pireerd op Confucius, 1 circus uit Shandong be ien si Dit tot de top van de 160 cir- igezelschappen die China t. De Shandong-regio heeft de rijkste acrobatische tra- van China die onder meer t sic uiting komt in de act van de igende Vissen, een verwij- naar de naam van Confu- zoon en de karper, de vis gelukbrengt. Andere acts ide 'Koninginnecompositie' irsch loemd naar één van de twee ïziekstukken die Confucius nponeerde, waarin het slan- imeisje een act met kande- rs doet, en de legendarische mel1 uvven-act waarin de heilige odschappers weer tot leven rden gewekt. De orde en de lans die een zo prominente ats innemen in Confucius' worden verbeeld door de van de Betoverende Pirami- en de Trap naar de Hemel, (aarten voor het Chinees tatscircus zijn te bestellen via reserveerlijn (0900-3005000) de Uitlijn (0900-0191). >ei Opzwepende acrobatiek en andere spectaculaire circushoogstandjes van het Groot Chinees Staatscircus. Het circus bregt een ode aan Confucius. In september strijkt het eenaantal dagen neer aan de Haagse Schouw in Leiden. foto wfa In succesvolle Marlboro Flashbacks-reeks Trijntje Oosterhuis 'doet' Stevie Wonder in Leiden LEIDEN WIM KOEVOFT De tweede editie van Marl boro Flashbacks brengt op dinsdag 21 september Trijntje Oosterhuis naar grand café Bacchus aan de Breestraat in Leiden. De zangeres van Total Touch, die op North Sea Jazz nog schitterde aan de zijde van Herbie Hancock, put die avond uit het repertoire van haar idool, Stevie Wonder. Diens 'vaste' achtergrond zanger Keith John komt speci aal uit Amerika over om Oos terhuis te begeleiden tijdens haar tournee. Behalve in Lei den speelt ze ook in Utrecht, Enschede Rotterdam, Tilburg, Maastricht, Arnhem en Am sterdam. Oosterhuis' broer Tjeerd, met wie ze de vaste kern van Total Touch vormt, is niet van de partij. Trijntje Oosterhuis houdt er nu al rekening mee dat haar bepaald niet eerste solo-uit stapje geruchten nieuw leven inblaast over het uiteenvallen van een van de succesvolste Nederlandse bands van dit moment. Volgens haar is niets minder waar. „Af en toe doen we dingen afzonderlijk. Dat vind ik gewoon heel erg leuk." De Marlboro Flashbacks waren het vorige seizoen een groot succes. Zalen liepen moeiteloos vol voor concerten van bekende Nederlandse ar tiesten die voor één keer de favoriete nummers van hun helden van het eerste uur ver tolkten. Zo stortte Caesar zich op Motown-klassiekers en le ken de songs van John Hiatt op het lijf geschreven van Ilse DeLange. Na Oosterhuis, zo melden de organiseren, is Is Ook Schitterend aan de beurt. Deze formatie zal een 'flash back' naar Dire Straits verzor gen. Veronica-tv begint in no vember met de uitzendingen van de Marlboro flashbacks, gepresenteerd door Jan Dou- we Kroeske. Oosterhuis heeft inmiddels een keuze gemaakt uit het enorme oeuvre van Stevie Wonder. Op de setlist staan onder meer 'Another Star', 'I wish', 'Don't you worry about a thing', 'Sir Duke', 'For once in my life', 'Superstition', 'Sig ned, sealad and delivered', 'Lately', 'Blamed on the sun', 'Knocks me off my feet', 'All I do' en 'Master blaster'. Het moeilijkst voor Oosterhuis was om uit te maken welke nummers ze niet speelt. Met een tweetal medley's denkt ze dit probleem te kunnen om zeilen. Net als DeLange vindt Oos terhuis het geen enkel pro bleem om de nummers van een man te vertolken. „Dat dat zo is drong pas tot me door bij de repetities. Mijn stem sluit goed aan bij die van Stevie. Hij zingt voor een man vrij hoog." penluchtconcerten oofdstad Operette Van local heroes naar nationale belofte LEIDEN PABLO CABENDA Hij had eigenlijk in januari al moeten uitkomen, maar de violist van de band liep toen stage in Amerika. De toegepas te psychologie won het even van de popmuziek. Dus werd de cd-presentatie van Mardi grah's eersteling 'La Mousti- que Mystique' naar augustus verschoven. Na een U-bocht die begon bij een optreden op de LVC-zolder in 1996, en liep via het Crossing Border festival in het Haagse Congresgebouw in 1998, kwam de Leidse band weer thuis. Weer in het LVC, maar nu in de grote zaal. Uit gegroeid van local heroes tot nationale belofte. Hoewel... voorlopig is een bescheiden aantal van 500 exemplaren van La Moustique Mystique uitgebracht bij het kleine Haagse Fount Records. Maar die worden wel in den lande gedistribueerd door het major platenlabel Sony Re cords. Vanaf aanstaande maandag is de cd overal te koop. Zo'n tweehonderd bezoe kers kregen gisteravond in het LVC al een voorproefje van La Moustique Mystique. Een vol uur lang 'sfeerpop', of mis schien wat scherper omlijnd: melodieuze poprock met hier en daar een eigenzinnig rand je. Op het podium staat een zeven man sterk combo waar in naast de wat conventionele re instrumenten viool en trom pet voor het kenmerkende Mardigrah-geluid zorgen. De band draait zijn hand niet om voor verrassende barjazz tin geltangel toetsen, een oriën taals huilende viool of een Afrikaanse djembé. Voeg daar nog een zanger aan toe met een gepassioneerd hees stem geluid, en een drummer die de solo niet schuwt en je hoort een charmante, expressieve band die het begrip toegevoeg de waarde van een heel eigen stempel voorziet. In 'Jigsaw Who' gaat zanger Bas Bonthuis een melodieus vocaal herendubbel aan met violist Kris van der Heijden. Stone Cold Pinocchio zit vol met tempowisselingen en djembé. En naar de reacties van het publiek te oordelen is de band de helft van de cd's al kwijt. Wie Mardigrah binnen kort wil horen kan onder meer weer terecht op het Crossing Border Festival dat van 6 tot met 10 oktober in Den Haag wordt gehouden. Mardigrah in het LVC: voorproefje van La Moustique Mystique. foto taco van der eb dicht van zeventien lettergre pen, is ook altijd een moment opname. Maar een moment dat je telkens weer kunt terughalen. Vandaar de titel van de ten toonstelling: 'The Past in the Present'. In de Japanse kunst is het veel meer het proces zelf dat centraal staat." Kimiko groeide op in Kanaza- wa en genoot een opleiding als ontwerper aan de Academie voor Esthetica aldaar. Momen teel werkt Kimiko voor Japanse tijdschriften. Ze schreef een co lumn voor De Volkskrant. In een van die columns noemde ze de maan 'het geheime wa pen van Japan'. „Ja", zegt ze, „de maan is voor de Japanner heel belangrijk. De maan staat voor zuiverheid. Westerlingen zoeken de natuur op als een van de vele mogelijkheden om zich te vermaken. De Japanner zoekt die natuur op als een toe vluchtsoord voor het ongeluk kige leven. Door het kijken naar de maan ondergaat hij een geestelijke reiniging. Ik heb wel meegemaakt dat Japanners tij dens een vergadering hier in het westen opeens naar buiten liepen om naar de maan te gaan kijken. Iedereen natuurlijk hoogst verbaasd. Maar voor hen was dat een traditie die hen even met het thuisland ver bond." „Het zijn dit soort cultuurver schillen die aan bod zullen ko men tijdens de expositie en de gesprekken van de kunstenaars onderling. Het gaat er niet om of iemand echt de hele dag met kunst bezig is, maar wel of wat hij maakt niveau heeft. Dat ni veau wordt bij elke bijeenkomst bewaakt door zogenaamde quality-watchers. Deze keer is dat de Itialiaanse hoogleraar en kunstenaar Giovanni Bai. Met hem en al de anderen zal het een kleurrijke en onvergetelijke gebeurtenis worden." Lubbers opent dertiende theaterfestival AMSTERDAM GPD Oud-premier Ruud Lubbers opent op 2 september in de Amsterdamse Stadsschouw burg de dertiende editie van het Nederlands-Vlaams Theaterfes tival. Directeur Arthur Sonnen kondigde voor volgend jaar al vast aan dat Het Theaterfestival zijn vleugels zal uitslaan naar Groningen en Utrecht. Het Nederlandse deel van Het Theaterfestival duurt van 2 tot en met 12 september. Tij dens het festival zijn traditiege trouw maximaal twaalf voor stellingen uit het afgelopen sei zoen te zien die door een jury als 'belangwekkend' en 'ver nieuwend' werden beoordeeld. Dat verklaart waarom de jury van vier Nederlandse en vier Vlaamse theatercritici onder voorzitterschap van dramaturg Carel Alphenaar, onder meer 'Wilhelmina' met in de hoofd rol Anne-Wil Blankers niet heeft uitgekozen, hoewel dit stuk van Ton Vorstenbosch vorig sei zoen meer bezoekers trok dan alle andere voorstellingen bij elkaar. Alphenaar prees giste ren de glansrol van Blankers, maar typeerde de voorstelling verder als 'een historisch plaat jesboek'. Opvallende afvaller dit jaar is Toneelgroep Amsterdam (TGA). Het gezelschap is na een aan wezigheid van vele jaren met geen enkele voorstelling verte genwoordigd omdat de jury het afgelopen TGA-seizoen 'geen jubeljaar' vond. Het afgelopen seizoen beoordeelde de jury overigens voor de meeste grote gezelschappen als 'een kwak keljaar'. De tien producties die de jury wél belangrijk voor de artistieke ontwikkeling van het Neder landse theater vond zijn: 'Blaat' van toneelgezelschap Dood Paard; 'De bitterzoet' van Thea tergroep Hollandia/Theater An tigone; 'De woudduivel' van Onafhankelijk Toneel; 'Iets op Bach' van Les Ballets C. de la B./Ensemble Explorations; 'My dinner with André van tg STAN/de Koe; 'Ongebluste kalk' van Theatergroep Hollandia i.s.m. Veemstudio; 'Pereira ver klaart' van De Tijd; 'Romeo en Julia' van Het Zuidelijk Toneel; 'Rotjoch' van Stichting Toneel schuur Producties en 'Weg' van Josse De Pauw/Kaaitheater. Het Theaterfestival duurt van 2 tot en met 12 september en heeft plaats in de theaters op en nabij het Leidseplein. Voor kaarten kan elke dag van 9.00 tot 21.00 uur worden ge beld met De Uitlijn (0900-0191 (75 ct pm).

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17