Oegstgeest bekent fouten taxivervoer 'Gedeelde smart is halve smart' Regio rni n leid voor joodse iegraafplaatsen 'Plan Rijnfront is onvoldoende' IDAG 20 AUGUSTUS 1999 CHEF ERNA STRAATSMA, 071-5356437.PLV.-CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 eb i Muske heeft van Toi tot ol krei Hij maar olitie zoekt getuigen mishandeling ktgeest De politie is op zoek naar getuigen van de mishan- üng en beroving, zondagmorgen vroeg, van een 21-jarige in in Oegstgeest. De Oegstgeestenaar nam rond vier uur 's htends op de Hofbrouckerlaan een lifter mee achter op zijn is. Even later werd hij door deze man met een mes bedreigd, van zijn portemonnee beroofd. Toen hij wegrende werd hij itervolgd, waarbij zijn belager op de Haaswijklaan hulp kreeg een tweede man die uit een - vermoedelijk grijze - auto pte, waarin ook nog iemand anders zat. De twee tuigden de gstgeestenaar af bij de Haaswijkbrug, waarna ze hem in het iter gooiden. Getuigen wordt verzocht te bellen naar telefoon- 1 timer 071-4090200. rijfbeestenrace in Leiderdorp Kinderen tot en met 12 jaar kunnen woensdagmid- g25 augustus meedoen aan een luchtbedden- en drijfbees- irace in rivier de Does in Leiderdorp. De race wordt georgani- erd door buurtvereniging 2351. Deelnemers kunnen zich van- 14.00 uur inschrijven bij Kanovereniging Leiderdorp aan de auritssingel, waar de wedstrijd wordt gehouden. De kinderen ieten een zwemdiploma hebben en een luchtbed, drijfbeest 'emband of iets dergelijks meenemen. Deelname is gratis. Leiderdorp draait afwijzingen terug Oegstgeest heeft van het leerlingenvervoer een zo moge lijk nog grotere puinhoop gemaakt dan Leiderdorp. Tientallen ouders hebben te laat, of zelfs helemaal niet, bericht gehad of hun kind voor dit gesubsidieerde taxi vervoer naar speciale scholen in Leiden in aanmerking komt. „We moeten het boetekleed aantrekken: er is een hoop fout gegaan", zegt een woordvoerder van de ge meente. Onderwijswethouder H. Steens (Leefbaar Oegstgeest) wil zelf niet reageren. oegstgeest afke van der toolen deling onderwijs. „Die afdeling - op dit moment slechts één De woordvoerder wijt de fouten persoon - moet roeien met te aan een achterstand op de af- korte riemen. Maar daar mogen de ouders niet de dupe van worden." Ouders van kinderen die in Leiden naar een LOM- of ZMOK-school gaan kregen pas twee weken voor het begin van het schoolseizoen de afwijzing in de bus, als ze al iets te horen kregen. Eén van de ouders laat weten dat ze haar aanvraag al in maart had ingediend. De gemeente geeft, om het goed te maken, alle aanvragers die vorig jaar recht hadden op het taxivervoer de mogelijkheid om daar tot 1 januari gebruik van te blijven maken. Verschil lende gemeenten hebben dit jaar moeite met de toewijzin gen van het taxivervoer, omdat de regels onlangs zijn veran derd. De voorwaarden om in aanmerking te komen zijn flink aangescherpt. Ook Leiderdorp is bezig een aantal afwijzingen terug te draaien, maar WD- wethouder P. Kolman wil daar nog niets over kwijt. Een van de gezinnen, de familie Halen beek, laat echter weten dat hun zoon ondanks een eerdere af wijzing nu toch met de taxibus meemag. Vorige week werd bekend dat negen Leiderdorpse ouderpa ren slechts enkele dagen voor het begin van het schoolseizoen hoorden dat hun kinderen niet in aanmerking kwamen voor het taxivervoer. Wethouder A. Roest (CDA), die op dat mo ment zijn collega Kolman ver ving, meldde dat de gemeente die gang van zeiken betreurde, maar niet van plan was de ou ders tegemoet te komen door ze, zoals Oegstgeest, nog enige tijd te laten deelnemen in het taxivervoer. Oegstgeest gebruikt het half jaar respijt om tot een nieuwe afweging te komen. Alle aanvra gers krijgen een nieuwe be schikking, ook de mensen die geen bezwaarschrift tegen de beslissing hebben ingediend. De commissie voor beroep en bezwaarschriften vergadert zo snel mogelijk over de bezwa ren. De nieuwe beschikkingen worden in oktober verwacht. Wie nu geen beschikking heeft ontvangen, kan dan alsnog in bezwaar gaan. bsidie uit opbrengsten 'nazi-goud' fJACOBS Nederlands Israëlitisch Genootschap (NIK) krijgt miljoen gulden om op ver slende plaatsen in het land ise begraafplaatsen op te Jppen. Waarschijnlijk wordt Ideel daarvan gebruikt voor jestauratie van de begraaf- Jats in Katwijk. De Neder- Js Israëlitische Gemeente in Haag kan 200.000 gulden moet zien voor de restaura- ii de begraafplaats in Was- fcar en die aan de Scheve- |seweg. is een deel van de mQjoen gulden die het ka- te verdelen heeft uit de ingsten van het in de ;de Wereldoorlog door de :rs geroofde goud. Een icommissie onder leiding joud-Tweede Kamervoorzit- Dolman, die voorstellen it doen over de verdeling het 'nazigoud' heeft in to- 122 projecten uitgekozen. HIEL( regering heeft de suggesties in vorige maand overgeno- je lc I. Het woord is nu aan de in 1 iede Kamer, die de plannen rsprek it goedkeuren. Het adviescollege kreeg meer dan driehonderd aanvragen voor bijdragen. Een flink aantal werd afgewezen omdat ze bij voorbeeld geen relatie hadden met de Tweede Wereldoorlog, of omdat de gevraagde bijdrage te hoog was of geen wezenlijke invloed zou hebben op het wel slagen van het voorgestelde project. Zo werd de .individuele aanvrage van de Nederlands Is raëlische gemeente uit Leiden voor het opknappen van de Katwijkse begraafplaats niet ge honoreerd onder verwijzing naar de royale bijdrage voor het overkoepelende NIK. De stichting joods Alphen had geld gevraagd voor het 'herleven van de joodse ge meente'. Dit is volgens de com missie Dolman echter een taak van de kerkgenootschappen en komt niet in aanmerking voor steun. Het Joods Studiecentrum Lei den krijgt ook geen geld voor 'cursussen joodse cultuur' om dat de gevraagde bijdrage geen wezenlijke invloed heeft op de continuïteit. De 22,5 miljoen gulden is de tegenwaarde van het vierde en laatste deel van het 'nazi-goud'. De eerste drie keer is het geld E dag VAN... Ouderbegeleidster Henny Dijkshoorn O niteit' om b; tappei i het ol inksoi Maar my Dijkshoorn (62) is een en in ;ge VOgel. Eens per week - 'e> "ofir soms ook vaker - meldt ze om kwart voor acht in het land Ziekenhuis in Leider- HÉmp. Ze gaat direct door naar ^Jkleedkamer bij de operatie- en hijst zich in een blau- 'tatoenen broek en een dito je. Uit een kastje haalt ze speciale 'ziekenhuisschoe- waarmee ze niet buiten it. Haar grijze paardenstaart dwijnt onder een blauw (iverpmutsje, ze grijpt een ;je zakdoekjes mee en gaat 'olgens naar de uitslaapka- Daar wacht ze totdat ze 5317 3; vader of moeder met een d voorbij ziet komen. Hét ment om te beginnen aan taak als vrijwilliger: het be dden van ouders - vaak eders- bij de operatie van UENTiifckind. bent er voor de moeder of rader, maar meestal begin je thet kind", zegt Dijkshoorn, het kind zenuwachtig is, rden ouders meestal ook ze- vachtig, en andersom. Je /ei< 'beert het kind daarom een stje gerust te stellen. Is een Vl d rustig, dan zijn ouders kook rustiger." Jostibii lochtend staat er maar één dop de operatielijst. De bij- anderhalfjaar oude Tim rks. Wat hij precies heeft, 1 ht Dijkshoorn niet. „Meestal ag ik ook niet wat iemand Ouderbegeleidster Henny Dijkshoorn met de kleine Tim Klerks: Je bent er voor de moeder of de vader, maar meestal begin je met het kind." foto hielco kuipers IJZ0NDERE DEUREN? 'torn in de nieuwe showroom van Damid8ltink voor een kenr|ismak'n9 mel deuren van hoge kwaliteit, in aluminium of kunststof. Mundig vervaardigd uit de beken- Schüco profielen en geleverd met KOMO-keur. Tot gauw mankeert. Het kan heel pijnlijk zijn als je er naar vraagt.Op het moment dat ze Tim en zijn moeder voorbij ziet komen klampt ze hen aan. Tim zit in een 'box-op-wielen' met alleen zijn luier aan. Aan de spijlen hangt een bordje: 'Nuchter: ik mag niets eten en drinken'. Met traantjes op zijn wangen kijkt hij angstig om zich heen. Zijn linker wijs- en ringvinger in zijn mond. Dijkshoorn heet mevrouw Klerks namens het ziekenhuis welkom en 'stort' zich meteen op Tim, precies volgens haar scenario. Tim kijkt met zijn gro te bruine kijkers echter wat ver dwaasd om zich heen. Er gaan steeds meer mensen in blauwe pakken om zijn box staan. De uitslaapkamer stroomt rond tien voor acht langzaam vol met verpleegkundigen en ope ratiemedewerkers. Als moeder Klerks in een van hen iemand van de muziekvereniging in Roelofarendsveen herkent, voelt ze zich meteen al meer op haar gemak. 'Veners' onder me kaar, dat werkt geruststellend in deze steriele omgeving. Nu de moeder zich gerustge steld voelt, geeft dat Dijkshoorn de kans zich wat meer met Tim bezig te houden. „Hij is heel vriendelijk", zegt ze tegen een verpleegkundige. „Kijk maar, ik mocht zomaar zijn zakdoek hebben. Het is wel een beetje vreemd zo, met al die smurfen om je heen, hè", zegt ze tegen Tim. Dijkshoorn pakt een latex handschoen en blaast die op. „Dat doen we vaak als we lang moeten wachten en het kind onrustig wordt. Dan tekenen we er een gezicht op, waardoor het kind wordt afgeleid." De truc werkt. Als Tim rustig is, haalt Dijkshoorn een geel schort, een muts en blauwe, plastic sloffen voor zijn moe der. Ze helpt haar met aankle den en geeft complimenten over Tims geduld. „Ja, hij is een beetje suffig", zegt zijn moeder. „Ik weet niet waarvan, maar zo- lang-ie stil is vind ik het prima." Tim heeft twee 'verkleefde' vin gers. Precies de twee vingers die hij altijd in zijn mond stopt. „Dat wordt nog lastig als-ie straks weer wakker wordt", zegt moeder Klerks. „Hij had het van het begin af aan al", ver klaart ze ontroerd. Dijkshoorn grijpt automatisch naar haar zakdoekjes en biedt Klerks er een aan. „Hij sabbelt altijd op die vingertjes, hoe moet dat nou dadelijk?", vraagt Klerks zich af. „Ach, dan pakt-ie ge woon een ander", antwoordt Dijkshoorn. „Als-ie het straks echt moeilijk krijgt, mag u hem trouwens gewoon oppakken hoor." En dat is niets te veel gezegd. Als de stoet zich even later in beweging zet richting operatie zaal, begint Tim luidkeels te huilen. Eenmaal in de gang ziet hij van alles voorbij trekken en bedaart hij. In een zaaltje naast de operatiezaal legt Henny een moltondeken om het jongetje en houdt ze zijn moeder in de gaten. De anesthesist past ook Henny's tactiek toe. Eerst even wat met Tim praten en daarna met zijn moeder. Het is de eer ste keer dat haar kind onder narcose gaat. Als Tim het anesthesiekapje op zijn mond gedrukt krijgt begint hij te spartelen en te huilen. „Je mag zijn handjes wel even vast houden", zegt Dijkshoorn te gen zijn moeder. Zelf stort ze zich op zijn voeten. Daar het nog lang duurt voordat Tim on der narcose is, breekt de anes thesist de spanning door te zeg gen dat hij nu wat langer narco tiseert omdat 'de krant' er bij is. Klerks kan hier wel om lachen en voordat ze er erg in heeft is Tim onder zeil. Dijkshoorn slaat een arm om haar heen en loopt met Klerks het kamertje uit. „Viel het een beetje mee?", vraagt ze. Klerks vertelt dat ze toch wel ontspannnen is. „Ze nemen er echt wel de tijd voor", zegt Dijkshoorn. Ze brengt Klerks tot aan de deur waar ze Tim over twee uur weer 'terugkrijgt'. Dijkshoorns taak zit er voor vandaag weer op. „Ik dacht even dat de moeder ging hui len, maar het viel mee. Ik hou altijd even in de gaten of de moeder niet flauwvalt. Als moe ders echt overstuur zijn zegje dat ze even diep adem moeten halen. Dat scheelt vaak. Dan zeg ik dat ze maar even goed moeten uithuilen", zegt Dijks hoorn. „Een enkele keer wor den twee kinderen uit een gezin tegelijkertijd geopereerd. Dan gaat de vader met het ene en de moeder met het andere kind mee. Gedeelde smart is halve smart." connie van uffelen ;Leidsch Dagblad ilM/HIIïVliN ANNO 1899 Zaterdag 19 Augustus LEIDEN - De sedert jaren bekende zaak in chocola de en suikerwerken van den heer J. Pel, aan de Hoogewoerd, is thans uitgebreid geworden met een banketbakkerij en kpkerij. Daartoe is gelegenheid gevonden door aankoop van eenige aangrenzenden kleine, niet meer bewoond wordende peceelen, wel ke, na inrichting voor het nieuwe doel, voor de nieu we bestemming zeer geschikt geacht kunnen wor den. Door bijv. vier perceelen tot één te vereenigen is er een flinke bakkerij verkregen, andere vier per ceelen vormen weer een ruim magazijn, enz. In verband met de uitbreiding der zaak en de ver andering van den naam der firma heeft tevens de winkel aan de Hoogewoerd verandering ondergaan. Nieuwe winkelkasten, nieuwe étalage-inrichtingen van koper voor de ramen, nieuwe beschildering, nieuw behang, nieuwe verlichting enz. zijn er aange bracht, zoodanig dat er ook hier aan ruimte is ge wonnen en het geheel thans ook een zeer net aan zien heeft, iets, wat op dit gebied een voornaam ver- eischte mag genoemd worden. Dat de bediening bo vendien solide zal zijn, daarvoor zal de heer Pel na tuurlijk zelf wel zorg dragen. ANNO 1974 LEIDEN - Wethouder Den Haan opende gisteren het woonwagenkampje aan de Broekweg. foto archief leidsch dagblad TER AAR/NIEUWVEEN - Op de Schilkerweg, een af gelegen landweggetje tussen Ter Aar en Nieuwveen, is gisteravond het geheel ontklede lijk gevonden van de 44-jarige verpleegster Aaltje van der Plaat uit Go- rinchem. De ongehuwde vrouw werd door de rijkspo litie aangetroffen tussen een mais- en roggeveld. Zij was verborgen achter een hoop zand. Het slachtoffer was enorm toegetakeld toen twee politiemannen haar in het weiland aantroffen, vertelde majoor Van de Ban, districtscommandant van de groep Den Haag, vanmorgen tijdens een persconferentie in het gemeentehuis van Ter Aar. „De indruk bestaat bij het rechercheteam (achttien man sterk), dat er een stevig mes is gehanteerd waarmee de vrouw over hoop is gestoken. Wij achten een lustmoord beslist niet uitgesloten", aldus majoor Van de Ban. De ver pleegster logeerde al een week bij haar zuster in Nieuwveen. Zondagavond ging zij naar Ter Aar om daar een hervormde kerkdienst bij te wonen, die door ds. Kalf uit Heemstede, een kennis van haar, werd voorgegaan. Deze dienst was even over half acht afgelopen, Ondanks de regen gaf de vrouw er de voorkeur aan naar Nieuwveen te lopen, een af stand van ongeveer zes kilometer. Een lift, aangebo den door haar zwager, wees zij van de hand. Om streeks kwart over acht is zij nog gezien. Haar zwager en zuster ontdekten gistermorgen pas, dat het bed niet beslapen was en schakelden de politie in. WASHINGTON (AP) - President Ford heeft vanmid dag Nelson A. Rockefeller benoemd tot zijn vice-pre sident. De 65-iarige politicus is de kleinzoon van de beroemde bankier John D, Rockefeller. Hij adviseer de president F. Rooseveld in Latijns-Amerikaanse aangelegenheden, leidde een programma voor ont wikkelingshulp van president Truman en had een raadgevende functie onder president Eisenhower. In november 1958 won hij als Republikeins kandidaat de gouverneursverkiezingen voor de staat New York. n de balie van hel Leldsch Oegstgeest te weinig rekening houdt met de omliggende infra structuur van Rijnfront. Zo vindt Leiden dat er geen goede aansluiting is gepland naar het nabijgelegen biosciencepark Leeuwenhoek. Daarnaast vraagt Leiden om rekening te houden met eventuele woning bouw op het terrein van mari nevliegkamp Valkenburg. Het ministerie van VROM stelt dat er 'nauwelijks aandacht is voor consequenties voor de leefom geving', die de beoogde ontslui ting via de Rijnzichtweg met zich meebrengt. Vrijwel alle belanghebenden uiten hun twijfels over het voorstel om Rijnfront via het bestaande wegennet (Rijnzicht weg en Wassenaarseweg) te ontsluiten. Er gaan veel stem men op voor een nieuwe aan sluiting van het bedrijventer rein met de N206 (Ir. G. Tjalma- weg) of de A44. De universiteit Leiden trekt de economische haalbaarheid van het gehele plan in twijfel. De Oegstgeestse politiek deed dat in april van dit jaar overi gens ook, tijdens een besloten vergadering van de raadscom missie financiën/economische zaken. Projectleider Van Val- kenhoef sprak toen van een mogelijke negatieve exploitatie van negen miljoen gulden bij een omzet van 85 miljoen. De zerken van de joodse begraafplaats in Katwijk worden opgeknapt uit de opbrengsten van het goud, dat in de Tweede Wereldoorlog door de Nazi's werd geroofd. foto dick hogewoning dat het door de nazi's geroofde kabinet het vierde gedeelte te de voorstellen van de advies goud opleverde in de staatskas bestemmen voor groepen commissie worden aanvaard, gestort. Vorig jaar besloot het slachtoffers van de nazi's. Als gaat 95 procent van het geld naar joodse groepen en de rest naar de Roma en Sinti, Jehova's Getuigen en homoseksuelen. Het Oegstgeestse plan voor de inrichting van bedrijventerrein Rijnfront is op veel punten on voldoende uitgewerkt, zo vin den belanghebbende organisa ties. Dat blijkt uit de inspraak reacties op het voorontwerp structuurplan Rijnfront. De provincie Zuid-Holland en het ministerie van verkeer en waterstaat vinden het 'voor barig' dat Oegstgeest in het plan uitgaat van de aanleg van de Rijn Gouwelijn. Een besluit over deze sneltramverbinding tussen Gouda en de kust is nog niet genomen, maar Oegstgeest gaat er in het structuurplan al vanuit dat de lijn er komt. Zolang de aanleg van de Rijn Gouwelijn niet definitief vast staat keurt de provincie de plannen voor de bouw van kan toren in Rijnfront af. Zuid-Hol land stelt dat voor kantoor bouw een goede bereikbaar heid via openbaar vervoer noodzakelijk is. „Zolang er geen besluit is gevallen over de Rijn Gouwelijn stemmen wij dus niet in met kantoorbouw", licht een woordvoerster van de pro vincie toe. „Want dat staat haaks op ons beleid om de au tomobiliteit terug te dringen." Leiden, Rijnsburg en het mi nisterie van ruimtelijke orde ning en milieu vinden dat Dinsdag 20 augustus

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13