Hoofdredacteur Gaykrant blij met 'neurotische stoomt"1 'Ik doe in mijn leven niet anders dan instappen Kerk Samenleving VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1999 :a< VANDAAG 20 Bernardus van Clairvanx was in zijn leven (1090-1153) zowel populair als gehaat. Voor kerk en volk kon Bernardus lange tijd weinig kwaad doen. Hij bemiddelde tussen pausen, vorsten en edellieden en predikte met zoveel vuur en vaar digheid, dat hij weieens met de apostel Paulus werd verge leken. Veel van zijn geschriften zijn bewaard gebleven, en daaruit blijkt dat deze boeteprediker en abt van het door hemzelf opgerichte Cisterciënser-klooster van Clairvaux, ook zijn sporen verdiende in de theologie en mystiek. In het jaar 1145 vroegen de paus en de Franse koning Lode- wijk VII of Bernardus zijn reputatie en kwaliteiten wilde in zetten bij het optrommelen van vrijwilligers voor een kruis tocht. De muzelmannen (moslims) hadden de oude kruis vaardersburcht Edessa heroverd en moesten tot staan wor den gebracht. Bernardus wist de noodzakelijke edellieden over te halen en daarnaast tienduizenden mannen voor het voetvolk. De kruistocht werd een ramp. Weinigen overleef den de heilige oorlog. Aan het thuisfront kreeg Bernardus daarom veel kritiek. Uitgeput door het vasten overleed de heilige in zijn klooster te Clairvaux. Kerk: Ambon proeftuin heilige oorlog ermelo Ambon is een 'proeftuin voor de heilige oorlog', stellen christenen op het Molukse eiland. De politiek gemotiveerde aanstichters van het geweld tussen christenen en moslims zou den in heel Indonesië een islamitische staat willen vestigen. Dat schrijven vertegenwoordigers van de Molukse Protestantse Kerk (GPM) mede namens de rooms-katholieke bisschop van Am- boina in een open brief. De briefschrijvers roepen de hulp van de Verenigde Naties en de Verenigde Staten in. De onlusten op Ambon, waardoor sinds januari honderden mensen zijn omge komen, worden volgens hen op nationaal niveau geregisseerd. Daarbij zouden de Indonesische media ten onrechte suggere ren dat de christenen het geweld hebben aangesticht, waardoor een 'anti-christelijk klimaat' ontstaat. IKV: 'Multi-etnisch Kosovo opgeven' den haag De internationale troepenmacht in Kosovo moet het streven naar een multi-etnische staat opgeven. Kosovo is in fei te al Albanees gebied geworden.Alle idealen en goede bedoe lingen van KFOR ten spijt, is het op dit moment absoluut zin loos om naar verzoening tussen de verschillende bevolkings groepen te streven", zei secretaris Mient Jan Faber van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) gisteren bij zijn terugkeer uit Kosovo. In plaats van 'krampachtig' te blijven ijveren voor vreedzaam samenleven van Serviërs en Albanezen, kan KFOR volgens Faber beter de Serviërs helpen het gebied te verlaten. De Serviërs voelen zich volgens de IKV-secretaris 'vastgehouden door KFOR' en zouden het liefst onmiddellijk naar Servië ver trekken. Het heeft geen zin hen met een beroep op het onhoud bare ideaal van een multi-etnische staat in Orahovac te houden, vindt Faber. KFOR moet volgens hem wel de veiligheid van minderheden blijven garanderen. Hij verwacht dat de Servische gemeenschap in Kosovo geleidelijk uitsterft. Voor de Serviërs die blijven zit er niets anders op dan te assimileren en in ieder geval Albanees te leren. „Het valt te hopen dat het een demo cratische staat wordt die open zal staan voor de buurlanden, en dat het etnische element in de politiek verdwijnt", aldus Faber. Parkeren en geestelijk tanken eindhoven In de dorpskerk op het festivalterrein van het Flevo Totaal Festival zijn vier diensten per dag, waarvan de laatste om half een 's nachts begint. En op de 'Prayer Place' kunnen bezoe kers op elk moment van de dag 'parkeren' en geestelijk bijtan ken. Back tot the future is het thema van de tweeëntwintigste editie van het popfestival van Youth for Christ, waar naast mu ziek het geloof een hoofdrol speelt. Flevo Totaal is het grootste christelijke festival van Europa. Het duurt nog tot zondag. FOTO ANP groningen gpd De uitspraken over homoseksuelen die de nieuwe Groningse bisschop Wim Eijk in het verleden heeft gedaan zijn in de homowereld met verbijstering ontvangen. Hoofdredacteur Henk Krol (48) van de Gaykrant zegt het woord 'discriminatie' niet zo gauw op de lip pen te nemen. „Maar ik voel me wel beledigd," zegt hij. Begin dit jaar werd bij Krol darm kanker geconstateerd en nu volgt hij een chemokuur. „Juist nu ervaar ik hoe belangrijk het is om niet alleen door het leven te hoeven gaan", zegt hij. „Ik ben ervan overtuigd dat God de merjs heeft geschapen om een mede mens lief te hebben en samen door het leven te gaan. Als het waar is wat Eijk zegt, dat een seksuele relatie tus sen homo's niet meer is dan 'weder zijdse zelfbevrediging', was mijn part ner al twintig keer weggelopen. Als de bisschop zegt dat liefde tussen homo seksuelen 'intrinsiek onmogelijk is' voel ik me vooral ten opzichte van mijn vriend beledigd." Blijkens collegetraktaten zou dr. Eijk toekomstige priesters in het Seminarie Sint Janscentrum in Den Bosch heb ben voorgehouden, dat homoseksuali teit een 'neurotische ontwikkelings stoornis' is. Krol: „Als dat zo is, ben ik alleen maar blij dat m'n vriend en ik aan deze afwijking lijden." De hoofd redacteur van de Gaykrant, die joodse, vrijzinnige en katholieke wortels heeft, noemt zichzelf gelovig zonder kerkelijk te zijn. Hij bestrijdt dat homoseksuali teit door de bijbel wordt afgewezen. „Het woord 'homoseksualiteit' is ruim 100 jaar oud en komt in de bijbel niet voor. Wat in de bijbel wordt veroor deeld is sodomie: orgieën, waarbij mannen met mannen, kinderen of dieren seks bedrijven." Krol is blij dat de uitspraken van Eijk niet symptomatisch zijn vi standpunt van alle katholieke den in ons land. „Ik heb geho iemand als bisschop Muske Breda zich heel bewogen heeft ten over de zorgzaamheid seksuelen voor elkaar. Toi vriend en ik overgingen tot off gistratie van onze relatie krei Muskens een fijne brief. Hij graag willen inzegenen, maar niet van de kerk. ling «li in Peter Kat- tenberg (45) kan op veel manieren worden geduid: doctoran dus god geleerdheid, doctor in de letteren, auteur, beeldend kunstenaar, beleidsonderzoeker, adviseur, remon strants predikant, echtgenoot en vader van vier kinderen. De laatste jaren legt hij zich voor zijn boter ham hoofdzakelijk toe op het predikantschap in de Lokhorst ge meente in Leiden. Dit jaar studeerde hij af in de letteren op een proefschrift over Andy Warhold (1928-1987), waarin hij deze om streden Amerikaanse pop-art kunstenaar door ONNO VAN 'T KLOOSTER f Van zowel kunst als geloof kun je niet zeggen wat het is. Ze geven al- lebei een bepaalde visie op de wer- kelijkheid. Van die visie kun je zeg gen 'dat' hij is 'wat' hij is, of dat er elementen zijn die naar iets anders verwijzen. Meer is het niet. Door bijvoorbeeld je huis naar jouw smaak in te richten, geef je letterlijk vorm aan je leven. Het zegt iets over jou. Je maakt iets - dat kan een kunstwerk zijn, een zelfgebouwde keuken, of. je legt een tuin aan - en daarmee ver uiterlijkje met vormen een deel van jezelf. In dat opzicht ben ik een materialist. Het leven is in wezen vormeloos en chaotisch. En geestelijk leven materialiseert zich altijd en wil zichtbaar worden in dingen. In muziek, kleur, stof. Wan neer het geen vorm krijgt, zweeft het. Waarom leest iemand een boek? Nou, bijvoorbeeld omdat je op zoek bent naar de verwoording, of veruiter lijking, van een gevoel. De sensatie van: 'zo heb ik het altijd al willen zeggen, en hier staat het.' Daarom verwoordt een predikant het geloof van zijn gemeente, zodat de gemeente geconfron teerd wordt met de inhoud van haar eigen geloof. Mensen kunnen daarmee ergens instappen. Ik doe zelf in mijn leven niet anders dan 'instap pen'. Zo ben ik ook in 1990 in de Remonstrantse Broe- ^.eer pte, 1 mm. rijl S25 een 'priester' noemt. De kran tenartike len over Katten- bergs dis sertatie liggen keurig op een stapeltje in de werk ruimte bij zijn zelf tot woonhuis verbouwde bollenschuur in Oegstgeest. Op de vraag of hij als gods dienstwetenschapper en kunstenaar, die toch de nodige jaren in New York niet de eerste de beste oplei ding heeft genoten, religieuze motieven in zijn beelden verwerkt, antwoordt Kattenberg. „Mijn beelden zijn meer voor de gezellig heid. En ik ben hele maal niet religieus be wogen." P.A.P.E. Kattenberg: „Bij het roeien zie je weieens zo'n coach met een megafoon langs het water fietsen. Zo'n type ben ik. foto hielc re| derschap gestapt. Mijn vader was hervormd do minee, maar daarom ben ik niet theologie gaan studeren. Evenmin om predikant te worden. Ik wilde theologie studeren, omdat ik het één van de meest klassieke vooropleidingen voor het le ven vind. Religie als maatschappelijk verschijnsel of cultureel fenomeen heb ik al vanaf jonge leef tijd interessant gevonden. De vraag: 'wat ga ik la ter doen en hoe ga ik in mijn onderhoud voor zien', heeft mij geen moment beziggehouden. Mijn studie was ook niet gericht op het predi kantschap, maar op de godsdienst als sociaal maatschappelijk en cultureel verschijnsel. Zie het als een meer wetenschappelijke benadering van het christendom. Het had een zekere afstand tot de godsdienst als een onderwerp van persoonlij ke beleving. Die afstand heb ik altijd behouden. Nu nog in mijn werk hanteer ik een professionele distantie. Dat heb ik van kinds af aan al gehad. Aan Jezus wordt de uitspraak toegeschreven dat hij 'de weg' is. Op die weg, of in navolging van hem, lopen er velen. Voor wat betreft godsdienst loop ik nooit op de wég. Altijd op de stoep. Ik loop dus wel mee. Zo kun je als predikant voor mensen toch belangrijk zijn. Bij het roeien zie je wel eens zo'n coach met een megafoon langs het water fietsen. Zo'n type ben ik. Wanneer er een roeier uitvalt, ben ik niet te beroerd zijn om zijn plek in te nemen. Zoveel distantie heb ik nu weer niet. Maar in principe fiets ik langs de kant. Van remonstranten zegt men wel eens dat het ra re mensen zijn. In onze beginselverklaring staat dat de geloofsgemeenschap is geworteld in het evangelie van Jezus Christus. En ook al schrijf je evangelie met een kleine letter, het doet niets af aan de intentie van die uitspraak. Voor mij vormt de remonstrantse broederschap een 'geestelijk onderdak'. Ik vind er geborgen heid. Je krijgt er de vrijheid om als het ware een ongemeubileerd huis zelf in te richten. Daarom voel ik mij er thuis én ben ik ingestapt. Drie dingen zijn voor mij belangrijk: geborgen heid, tijd en de dood. Geborgenheid om de zo juist genoemde reden. Tijd omdat we leven in een samenleving waarin wordt gezegd: tijd is geld. Voordat ik gevraagd werd predikant te wor den - eerst in Amsterdam, later in Leiden - deed ik onderzoek bij het Leids adviesbureau Research en Beleid naar nieuwe arbeidstijden. De over gang van het bedrijfsleven naar het predikant schap betekende wat betreft het omgaan met tijd, alsof je van een storm in de luwte kwafti. Ik heb in het bedrijfsleven veel geleerd over hoe in de samenleving met tijd wordt omgegaan. Maar met de overgang van het bedrijfsleven naar het religieuze leven leerde ik dat tijd meer is dan geld. Het is het meest kostbare in je le 1. F predikant loop je met mensen mee in 1 ede van leven'. Toch komt in al mijn gesprek itgt mensen nooit ter sprake 'hoe lang dinger In een mensenleven is dat uiteindelijk' irrelevant. Het derde aspect: de dood, hangt samen tijd van leven'. Ik loop dus met mensen hun levensweg en krijg soms de uitnodi ook er aan het einde bij te zijn. Een exi moment. Ze laten je toe in de Intimiteit leven. Een van de belangrijkste redenen om bi monstrantse broederschap in te stappei ze de beste getuigenis kennen omtrent Het gaat zo: 'Te allen tijd en overal komt: leven kwam, de Dood. Hij breekt het k brooze leven af. Hij komt verwacht oi wacht; als vijand of als vriend; ondanks oi schen of door menschenschuld. Maar komt, hij is of wordt mee opgenomen in van God. Hierdoor is hij geen einde, do £S{ gang; brengt geen scheiding slechts, di hereeniging; en voert niet tot ver- nietiging, doch tot vernieuwing in i het licht.' ^kle Prachtig. Beter kan het niet wor den gezegd. ^|kat« je.l si ïny WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Vooral in het zuiden wolkenvel den en geregeld flink wat regen, soms ook onweer. In het noorden droger en af en toe zon. Maxima tussen 12 en 17 graden. Noorwegen: Naast wolkenvelden ook af en toe zon en met name langs de westkust kans op buien. Maxima van 10 graden in het noorden tot 19 in de buurt van Oslo. Zweden: Af en toe zon, maar ook wolken velden en vooral in het noorden en zuiden regen. In het midden droger. Middagtemperatuur van 12 graden in het noorden tot 20 plaatselijk in het zuiden. Denemarken: Eerst bewolkt en buiig, zaterdag minder buien en meer zon. Maxi ma rond 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vooral in het noorden flink wat zon. In het zuiden wat meer wol ken en mogelijk wat regen. Maxi ma van 14 graden in Schotland tot 20 in de buurt van Londen. België en Luxemburg: Vrijdag nog veel wolken en gere geld buien, soms met onweer. Zaterdag een stuk droger en ge leidelijk meer zon. Maxima rond 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Naast wolkenvelden steeds meer zon en waarschijnlijk droog. Maxima van een graad of 18 in de buurt van het Kanaal tot 23 in de oostelijke departementen. Portugal: Overwegend veel zon, maar in het noorden soms ook wolkenvel den. Waarschijnlijk wel droog. Maxima uiteenlopend van 21 graden langs de noordwestkust tot dik 30 in het binnenland. Madeira: Perioden met zon en droog bij maxima van ongeveer 25 graden. Spanje: In het noordoosten vandaag nog stevige regen- en onweersbuien. Verder vrij veel zon, droog en warm. Maxima aan zee meest rond de 30 graden, landinwaarts plaatselijk tot tegen de 40. Langs de Golf van Biskaje mid dagtemperatuur rond 22 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur tus sen 25 en 30 graden. Marokko: Westkust: veel zon en droog. Maxima vlak aan zee tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Veel zon en erg warm met maxi ma van 40 graden aan de stran den in het noorden tot ver boven de 40 in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Vrijdag in het uiterste zuiden nog buien met onweer. Zaterdag overal meest droog en geregeld zon. Maxima oplopend naar 25 graden in de Vendee en 30 in de buurt van Perpignan. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en zaterdag nog kans op een regen- of on weersbui. Maxima rond 31 gra den. Italië: In het zuiden veel zon, droog en warm. In het noorden meer wol ken en van tijd tot tijd een regen- of onweersbui. Maxima in het noorden rond 28 graden, in het midden en zuiden meest rond 35 graden. Corsica en Sardinië: Flink veel zon en alleen vrijdag op Corsica kans op een (onweers- )bui. Maxima tussen 30 en 35 Weerrapporten 20 augustus 08 uur: ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.34 Zon onder 20.52 Maan op 17.14 Maanonder01.ll Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.54 00.00 11.27 23.33 Laag 07.06 19.20 06.47 19.01 Istanbul Klagenfurt Kopenhagen L3S Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg regenbui licht bew. licht bew. - 3i dt bewolkt onweer "W™ warmtefront regen sneeuw V koufront Ate opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -1°0°- hect0 pasca( hall bew onbewolkt onbewolkt half bew. motregen regen temp neersl Malta 15 12.0 14 12.0 13 2:0 14 5.0 11 2.0 15 11.0 14 12.0 13 10.0 14 8.0 12 1.0 10 0.5 26 0.0 29 23 0.0 20 14 0.2 27 18 0.0 22 13 0.0 20 11 0.1 32 25 0.0 18 7 0.1 20 10 0.0 14 20.0 17 12 0.3 22 15 26.0 Bangkok r Buenos Aires o Casablanca 2 Johannesburg z Los Angeles 2 New Orleans z New Vork t Tel Aviv c Tokyo 0 Toronto half bew. onbewolkt onbewolkt 32 25 0.0 16 0.0 16 14 0.0 28 23 0.0 25 17 0.0 27 20 5.0 20 10 0.0 20 10 0.0 33 18 0.0 35 20 0.0 32 22 0.0 22 14 18.0 21 14 2.0 26 22 0.0 21 14 0.2 21 10 0.1 23 11 0.0 32 22 0.0 34 22 0.0 15 13 00 21 13 0.1 25 16 8.0 20 14 4.0 35 23 12.0 25 17 00 25 20 0.0 24 11 0 0 21 17 0.0 29 26 0.0 26 21 0.0 34 24 0.0 33 27 0.0 23 15 0.0 43 27 0.0 23 15 0 0 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 Zaterdag 10.00-12.00 ui DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 3if,*®' 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol 071-5356230 1 RUBRIEKSADVERTENUi 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging1 het automatisch afschrijven van he abonnements- geld, ontvangen V betaling. VERZENDING PER POSTjj Voor abonnementen die per post (bin worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET Voor mensen die moeilijk lezen, sk hebben of blind zijn (of e leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws Dagblad op geluidscassette besd informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur/ d vt ig ver l')ei itje ld n Iko do rks it I inderiN it het Li H boU ectuur, graden. Malta: Vrij zonnig en warm. Middagtem peratuur ongeveer 34 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en warm. Maxima op de meeste stranden rond 30 gra den, landinwaarts warmer. Turkije en Cyprus: Droog en overwegend zonnig. Maxima aan zee meest tussen 32 en 38 graden. Duitsland: Vrijdag in het midden en noor den de meeste wolken en buien, soms met onweer. Zaterdag over al droger en steeds meer zon. Maxima tussen 18 graden tegen de Deense grens en 24 plaatse lijk in het zuiden. Zwitserland: Perioden met zon en tijdelijk af nemend buiig. Maxima van 22 graden in het noorden tot 28 in het zuiden. Oostenrijk: Vrijdag in het zuiden nog stevige buien. Verder af en toe zon en een stuk droger. Middagtempe ratuur rond 24 graden. Polen: Tamelijk veel bewolking en vrij dag vooral in het noorden buien, zaterdag overal kans op wat re gen. Maxima tussen 20 en 25 graden, zaterdag enkele graden lager. Tsjechië en Slowakije: Naast wolkenvelden ook af en toe zon en zaterdag in het noor den kans op wat regen. Maxima meest tussen de 20 en 25 gra den. Hongarije: Perioden met zon, maar ook steeds kans op een regen- of on weersbui. Maxima rond 26 gra den. K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12