Spanje mag zelf beslissen over Heineken-overname MKB voor werkweken van wisselende lengte Economie Chipknip en pinpas op één abonnement Topman Van der Lugt laakt prestaties ING Pieperseizoen in volle gang Banken eisen snelle verkoop van Ceteco Telegraaf en Wegener pokeren om VNU-kranten NSDAG 18 AUGUSTUS 1999 JR ropese auto-industrie productiever en» De Europese auto-industrie produceerde per werkne- vorig jaar 52 wagens tegen 47 in 1997. De fabriek van Nis- n het Britse Sunderland was verreweg de productiefste: 105 's per werknemer. Nissan overtrof daarmee zelfs ook de ef- itste fabrieken in de VS die rond de 87 zitten. Tweede is OPJljswagen-vestiging in het Spaanse Navarra die 76 auto's per nemer maakte. NedCar in Born, waar Volvo en Mitsubishi •nwerken, ging fors vooruit van 36 naar 50 wagens per nemer. De cijfers worden jaarlijks gepubliceerd in het Brit- eekblad The Economist. Onderaan de ranglijst bungelt de •r-fabriek in Longbridge met 30 auto's per werknemer. ,M ontkent presentatie alliantie hol De Nederlandse luchtvaartmaatschappij KLM heeft end dat in oktober de alliantie met Northwest Airlines en lia zou worden gepresenteerd. De Britse krant Financial Ti- schreef gisteren dat die presentatie op losse schroeven staat at er onenigheid zou bestaan met een andere kandidaat ier, het Amerikaanse Continental Airlines. Een KLM- rdvoerder benadrukt dat gesprekken met Alitalia en North- over een zeerr nauwe samenwerking op dit ogenblik de •ste prioriteit hebben en dat pas daarna verder wordt on- andeld met Continental. Ook weerspreekt de KLM dat de m van de alliantie - Wings - al vaststaat. rtel van baggerbedrijven verboden iaag De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) heeft m baggerbedrijven verboden samen te werken. Met een «aandeel van 66 procent in beton- en metselzand, werken unen in de onderneming Nederzand. De afspraken over de riinge verdeling waarop Nederzand gebaseerd is, vormt illegaal kartel, zegt de NMa. De NMa wees ook opdrachten iet samenwerkingsverband af. Door het besluit komen en- grote ontzandingsprojecten in problemen. De baggeraars ;en in de provincies Gelderland, Noord-Brabant en Lim- In Nederzand zitten onder meer de zandbaggeraars Dek- Kaliwaal-Bijland, Van Waning, Goudriaan, Paes, van Ros in en Smals. en steun voor pomphouders iaag» Minister Zalm (financiën) ziet geen mogelijkheid om iphouders in de grensstreek alsnog tegemoet te komen, nu ist van de Europese Unie staatssteun moet worden terugge- erd. Hij schrijft dit in antwoord op Kamervragen van Stroe- (CDA). Door een verhoging van de accijns op benzine in zagen de pomphouders veel klanten met lede ogen de grens vertrekken. De regering kwam hen tegemoet met regeling. De Europese Commissie bepaalde dat die regeling lts voor 183 pompstations mag gelden. Zo'n 450 andere pstations vallen erbuiten en moeten ten onrechte ontvan- staatssteun terugbetalen. Zalm schrijft dat drie alternatieve [elijkheden onderzocht zijn voor een regeling voor de phouders, maar die zouden geen kans maken op grond van ipees recht. Ook is een alternatief bestudeerd dat werd aan- agen door een belasting-adviesbureau, maar ook dat zou ingeoorloofde staatssteun kunnen worden beschouwd. tstel van betaling Planet Hollywood york» De Amerikaanse restaurantketen Planet Hollywood uitstel van betaling aanvragen om een financiële reorgani- mogelijk te maken. Daarover is een akkoord bereikt met de ;atiehouders en een groep investeerders. Planet Hollywood sinds april geen rente meer over zijn obligatieleningen, inderneming zegt in de problemen te zijn geraakt door de e groei in 1996 en 1997. De restaurants blijven gewoon ien. Het plan omvat onder meer een kapitaalinjectie van 30 oen dollar van een groep investeerders met de twee grootste leelhouders, de Saudische prins Al-Waleed bin Talal en de icier Ong Beng Seng. Andere aandeelhouders zijn de ac- Sylvester Stallone en Arnold Schwarzenegger. ritiek Brussel op uitleg Coca-Cola iEi» Rapporteurs van de Europese Commissie bekritiseren litleg van Coca-Cola over de vergiftiging van zo'n 200 Belgi- kinderen na het drinken van cola, begin juni. De inspec- vermoeden dat er sprake was van een fout in het produc- roces, maar de Amerikaanse fri§drankproducent heeft dit tegengesproken. Volgens Coca-Cola is de vergiftiging ver- taakt door het gebruik van bijtende schoonmaakmiddelen, rvan een deel op pallets met blikjes frisdrank terecht is g ien. Doordat de precieze oorzaak van de vergiftiging, die Cola al 225 miljoen gulden heeft gekost, duister blijft, val- de ziekteverschijnselen ook niet te verklaren, zo menen de rapporteurs. Kinderen klaagden over braakneigingen, em- hoofd- en maagpijn en langdurige misselijkheid. landbouw 115.000 banen weg iselIn de Europese landbouwsector zijn vorig jaar 115.000 edige arbeidsplaatsen verloren gegaan. Daarmee daalde de kgelegenheid in de landbouw met 1,7 procent. Alleen in Ne- en Spanje steeg het aantal arbeidskrachten, met 1,3 res- tievelijk 1,2 procent. Uit gisteren gepresenteerde cijfers van ostat, het Europees statistisch bureau, blijkt verder dat vorig in totaal 130.000 banen verloren gingen van familieleden op boerderijen werkten. Volgens Eurostat komt dat er op dat per saldo het aantal tijdelijke arbeidskrachten in de dbouw is gestegen. De grootste daling in werkgelegenheid is liddels tot staan gekomen. In 1992 en 1993 daalde het aantal ien op boerderijen jaarlijks nog met zo'n vijf procent. In ver- jking met 1979 is ongeveer de helft van de 12,4 miljoen ar- dsplaatsen verdwenen. HP-voorzitter lonkt naar CNV sterdamVoorzitter Verhoeven van de vakcentrale MHP een oogje op de vakcentrale CNV. „Persoonlijk ben ik voor fusie met het CNV", zegt hij deze week in HP /De Tijd. CNV- irzitter Terpstra noemt het aanzoek verrassend en interes- „Als we kunnen komen tot een versterking van de belan- sluit ik niets uit. Maar onze identiteit is wel van groot be- De uitspraken van Verhoeven zijn opvallend, omdat de iP zich volop probeert te onderscheiden van de vakcentrales Ven CNV. Voorzitter Teuwen van De Unie, verreweg de lotste bij de MHP aangesloten bond, vindt de uitlatingen niet standig. „Dagdromerij in de zomertijd", zegt Teuwen. „Wij raden ons op de nieuwe koers. Daar komen we met z'n allen Verhoeven marcheert voor de troepen uit." De MHP heeft 000 leden en het CNV 365.000. lanagement neemt LTB over 35 1 irlem» Het accountantsbureau LTB is overgenomen door 47 Ien van het management. De zogeheten 'management buy- t' waarbij de aandelen werden overgenomen van een aan de 'stelijke land- en tuinbouworganisatie gelieerde stichting is erond. De deelnemers zijn bijna allen accountant, belasting- 'edrijfsadviseur. De maatschap die zij vormen kent drie re- Haarlem maakt deel uit van de regio Noord. Lisse, Sassen- im, Roelofarendsveen en Alphen aan den Rijn behoren tot de >io Midden. Behalve een vernieuwing van de huisstijl in het der van het 75-jarig bestaan wil LTB de bestaande dienstver- 'ing uitbreiden in de milieu-accountancy, internationale za- i en vermogensbeheer. In totaal werken er bij het bureau 530 vanii edewerkers. ij veil Bij hel Si lok in VS luchtverkeer vertraagd ÜÏÜJLi Op de dertien grootste luchthavens in de VS is het aan- vertragingen de eerste vijf maanden van dit jaar meer dan tiubbeld, zo maakte de Amerikaanse krant USA Today op uit a* 'C'^e cijfers- Trieste koploper is het vliegveld van Memphis, ;u,*^ar de toename meer dan 800 procent was. Maar ook in De en Las Vegas stijgen steeds meer toestellen te laat op. Net dl Europa speelt de toename van het luchtverkeer een be- il ïgrijke rol bij de vertragingen. Ook het weer speelt mee. Voor- het onweer in het middenwesten is berucht. MKB Nederland wil in het midden- en kleinbe drijf een 'flexibele werkweek' invoeren. In drukke tijden moeten werknemers vijf of zes dagen per week komen opdagen. In perioden dat het rusti ger is kan de werkweek makkelijk naar vier, drie of misschien wel twee dagen worden terugge schroefd. „Wij zijn op zich niet tegen een vierdaagse werkweek zoals het FNV wil", zegt voorzitter Hans de Boer, „maar die moet niet voor iedere werknemer het hele jaar door gelden. Misschien kunnen we samen met de vakbeweging zoeken naar een middenweg." Ik ken veel ondernemers die soms maanden met personeelstekorten kampen, terwijl ze een paar maanden later met een overschot zitten. Dat probleem kunnen we oplossen door werkne mers in de drukke tijd vijf dagen te laten komen en in de slappe tijd veel minder. Sommige bedrij ven experimenteren nu noodgedwongen met werknemerspools. In slappe tijden verhuren ze een deel van hun personeel aan een collega-be drijf dat het wel druk heeft." De Boer merkt dat veel ondernemers nu men sen aannemen die eigenlijk niet geschikt zijn voor de baan. „Maar ze scholen zelf bij- en om zodat ze na een tijdje wel aan de eisen voldoen. Het afgelopen jaar is het aantal MKB-bedrijven dat de werknemers op cursus stuurt toegenomen met 5 procent. Vooral technisch personeel wordt de schoolbanken ingestuurd." FNV-voorzitter Lodewijk de Waal reageert ge matigd positief op de voorstellen van De Boer. „Zijn uitspraken zijn een goede opstap voor het CAO-overleg. De vierdaagse werkweek is be spreekbaar voor MKB-Nederland begrijp ik uit zijn woorden. Daar moeten we op decentraal ni veau maar eens over doorpraten. Het kan overi gens niet zo zijn dat de werkgever de arbeidstijd bepaalt, dus wanneer er vier dagen en wanneer er vijf dagen gewerkt moet worden. Zo kun je als werknemer bijvoorbeeld je zorgtaken niet plan nen. Als de mensen een vierdaagse werkweek willen is het MKB gedwongen te luisteren, anders krijgen ze die moeilijk vervulbare vacatures nooit opgevuld. De Boer zal met ons mee moeten." Complicaties voor bierbrouwer bij inlijven Cruzcampo Heineken krijgt te maken met een belangrijke complica tie bij de overname van de Spaanse bierbrouwer Cruz campo. Europees commissaris Van Miert (concurrentie) heeft gisteren besloten dat de Spaanse mededingingsau toriteit haar oordeel mag vellen in deze zaak. utrecht anp brussel-zoeterwoude anp Spanje vroeg Van Miert vorige maand of het zelf de overname mocht behandelen. Madrid vreest voor een te invloedrijke positie van Heineken, dat ook al een meerderheidsbelang heeft in brouwerij El Aguila. Het was voor het eerst dat Madrid zo'n verzoek deed. Op grond van de 'bijzondere kenmerken van de Spaanse biermarkten' stemt Van Miert daar nu in toe. De afzet van bier in Spanje concentreert zich sterk op de regio's waar bepaalde brouwe rijen zijn gevestigd. Heineken zou met El Aguila en Cruzcam po een overheersende positie verkrijgen in Andalusië, de Ex- tremadura en de regio rondom Valencia. Traditioneel zijn dit de Spaanse regio's met de hoogste bierconsumptie per hoofd van de bevolking. Cruzcampo behoort met El Aguila, Mahou, San Miguel en Damm tot de vijf grote brou wers in Spanje, die gezamenlijk 82,3 procent van de markt in handen hebben. Mahou en San Miguel zijn voor het grootste deel in handen van het Franse voedingsconcern Danone. San Miguel heeft weer een minder heidsbelang in Damm. De Spaanse mededingingsau toriteit vreest nog verdere bui tenlandse overheersing als Hei neken alle aandelen in Cruz campo verwerft. Daarom wil zij de geplande overname diep gaand onderzoeken. Cruzcam po is nu voor 88,21 procent in handen van de drankengroep Diageo/Guinness. Het reste rend belang behoort toe aan de Deense brouwer Carlsberg. Heineken heeft met beide par tijen een akkoord over overna- Een woordvoerder van Hei neken zegt de Spaanse beslis sing met vertrouwen tegemoet te zien. „De concurrentiewetge- Wiinkeliers hoeven vanaf 1 sep tember nog maar één abonne ment af te sluiten voor de ver werking van transacties met een chipknip, chipper of pin pas. Tot nu toe moesten aparte abonnementen worden geno men. Interpay, dat het beta lingsverkeer tussen banken re gelt, hoopt dat de regeling de chipkaart populairder zal ma ken. Sinds de introductie bijna vier jaar geleden zijn negentien miljoen kaarten in omloop, die echter nauwelijks worden ge bruikt. Dat komt vooral doordat de chipper (van de Postbank) en chipknip (van de andere Ne derlandse banken) afzonderlij ke abonnementen kennen. Winkeliers zijn om die reden huiverig om beide systemen te hanteren. In maart bereikten de banken al een doorbraak door de chip- kaartapparatuur bij banken en winkels geschikt te maken voor zowel chipper als chipknip. Daar komt nu bij dat winkeliers vanaf 2001 nog maar één abon nement (15 gulden per maand) hoeven te betalen. Tot die tijd is de verwerking gratis. MKB-Nederland is blij met de stap vooruit. De belangenorga nisatie voor het midden- en kleinbedrijf verwacht dat de chipkaart meer in zwang zal ra ken. Ook maakt bredere accep tatie in 2002 de introductie van de euro makkelijker, denkt voorzitter Hans de Boer. ving in Spanje moet in lijn zijn met de Europese regelgeving. Wat dat betreft maakt het niet veel uit of een besluit valt in Brussel of Madrid." Volgens de woordvoerder mag de Spaanse overheid maximaal zeven maanden doen over het onder zoek. Heineken wijst erop dat de nieuwe combinatie Cruz campo/El Aguila in Spanje een marktaandeel zou krijgen van 37 procent. „Dat is minder dan de overheersende partij in bij voorbeeld Portugal, die 59 pro cent van de markt in handen heeft", aldus de woordvoerder. Volgens hem vullen beide Spaanse brouwerijen elkaar op regionaal gebied juist goed aan. „Beide bedrijven bedienen ei genlijk al totaal verschillende regio's." amsterdam anp ING-bestuursvoorzitter G. van der Lugt is ontevreden. De kos ten gaan te snel omhoog, terwijl de verkoop van nieuwe produc ten te gering is. Verder duurt het ontwikkelen van nieuwe fi nanciële producten te lang. Dit heeft een kritische Van der Lugt op een ING-conferentie in Noordwijk gezegd, zo meldt het bedrijfsblad ING News. De directie van ING Groep besteedt op het ogenblik veel aandacht aan de bestrijding van de te hoge kostengroei. In mei hebben alle divisies een brief gekregen met nieuwe doelstel lingen op het gebied van de kosten, zo verklaart een ING- zegsman desgevraagd. De bank-verzekeraar is groot geworden door het aanbieden van bank- en verzekeringspro ducten via diverse verkoopka nalen. Maar de onderlinge sa menwerking kan beter, tekent Van der Lugt aan. „We hebben hogere verwachtingen gescha pen dan we konden waarma ken. Investeerders zijn daar door teleurgesteld en vinden dat ING op het gebied van geïn tegreerde financiële diensten minder presteert", zegt hij. De topman vindt dat veel kansen worden gemist. „Dat kan zijn veroorzaakt door een te strikte focus op de eigen inte resses, onwetendheid van el- kaars capaciteiten of onverenig bare persoonlijkheden." De verkoop van producten moet meer aandacht krijgen. Om de onderlinge samen werking in de multinational te verbeteren, wordt de voertaal voor het management vanaf volgend jaar Engels. pesse De aardappelcampagne in ons land is op dit ogenblik in volle gang. Op het bedrijf van maatschap Bom in het Drentse Pesse werden giste ren de eerste vrachtwagens volgeladen met geoogste piepers en vervoerd naar de aardappelmeelfabrieken van Avebe. FOTO WFA NAT ASIA MELISSEN amsterdam anp De banken van Ceteco, de grootste schuldeisers van het met uitstel van betaling kam pende handelshuis, hebben de druk op de bewindvoerders flink opgevoerd. Het plan om een sterk afgeslankt Ceteco overeind te houden met een strategische partner, stuit op weinig liefde. Opvallend is dat de voorheen dwarsliggende Citibank nu één front vormt met de overige Eu ropese banken, zo meldt een betrokkene: „Er is geen contro verse meer tussen de banken." De banken, waaronder ING en ABN Amro, willen dat de be windvoerders snel afscheid ne men van Ceteco. Om dat te be reiken hebben ze de druk opge voerd: „Ze moeten Ceteco zo snel mogelijk verkopen", zegt een betrokkene. Tot nu toe worden sommige landendivisies in Zuid-Amerika nog financieel gesteund door de lokale banken, maar de angst bestaat dat de steun als nog wordt ingetrokken, \Vaar- door de financiële problemen groter worden. De bewindvoer ders wilden gisteren geen com mentaar geven. Tot voor kort waren de schuldeisers verdeeld over de toekomst van Ceteco. De Ame rikaanse Citibank die vooral geld had uitstaan bij de lokale Ceteco-dochters. in Zuid-Ame- rika, wilde aanvankelijk de divi sies liquideren. De Europese banken daarentegen hielden de mogelijkheid open om aan Ce teco een boedelkrediet te ver strekken. Ceteco vroeg in juni uitstel van betaling aan. De miljoe- nenverliezen in Argentinië en Venezuela hadden het concern - vermogen uitgehold. Ook werd het concern hard getroffen door natuurgeweld en een eco nomische crisis in Zuid-Ameri ka. Ondanks alles wilden de boedelbeheerders nog geen faillissement aanvragen voor Ceteco. Geprobeerd werd de Zuid-Amerikaanse dochters af te stoten, terwijl een afgeslankt Ceteco, met vooral vestigingen in Midden-Amerika, op zoek kon gaan naar een sterke part- den haag raymond peil achtergrond Het pokerspel rond de vier regionale kranten van uitgever VNU in oost- en zuid-Nederland is begonnen. De meeste betrokkenen verwachten dat De Telegraaf en Wegener Arcade de buit verdelen. De kranten in Limburg zouden naar De Telegraaf gaan, het restant in Gelderland en Zeeland naar Wegener. Noord-Brabant is nog de vraag. In totaal hebben de regionale VNU-kranten een oplage van 830.000. „Ik veronderstel dat VNU vrij veel haast heeft met de verkoop", zegt NDC-directeur Jan de Vries, uitgever van het Nieuwsblad van het Noorden en de Leeuwarder Courant. De samen werking op advertentiegebied tussen de regionale kranten van de Telegraaf, Wegener en VNU en NDC is de be langrijkste reden om rond de tafel te gaan zitten. Die samenwerking maakt het mogelijk ook,naar de gunst van landelijke adverteerders te dingen en te concurreren met landelijke bladen, radio en tv. Analisten becijferen de waarde van de VNU-kranten op ongeveer 1,8 mil jard gulden. Gezien de ongeveer 5,7 miljard die het Haarlemse bedrijf van de week uittrok om de Amerikaanse kijk- en luisterdienst Nielsen Media Research over te nemen komt de uit gever wat krap bij kas te zitten. De aankoop drukt de nettowinst met 130 miljoen gulden per jaar, terwijl boven dien een overbruggingskrediet van ABN Amro en ING Bank voor de finan ciering van de overname prijzig is. De economische staf van de Natio nale Investeringsbank (NIB) in Am sterdam zegt dat VNU duurdere lenin gen van Nielsen tegen een lager tarief kan oversluiten. Bovendien brengt de verwachte beursgang van Nielsen In ternetbedrijf NetRatings de nodig con tanten op. „Maar ik neem aan dat VNU een oorlogskas achter de hand wil houden voor overnames in Europa, volgend voorjaar bijvoorbeeld", aldus de NIB-analist. Op de lijst van mogelijke gegadigden voor de VNU-dagbladen plaatsen de meeste ingewijden ook uitgever PCM (Volkskrant, Algemeen Dagblad, NRC Handelsblad, Parool, Trouw, Rotter dams Dagblad), terwijl belangstelling uit het buitenland - Duitsland of Bel gië - niet wordt uitgesloten. De binnenlandse overnamekandida ten zijn daarbij gehandicapt door een 'herenakkoord', waarin zij afspraken dat iedere uitgever niet meer dan der tig procent van de markt in handen mag hebben. Volgens de oplagecijfers van begin dit jaar heeft PCM 31,2 pro cent, De Telegraaf 26,4, VNU 17,9 en Wegener 15,1. Schending van het ak koord kan tot ingrijpen van de over heid leiden. De vraag is hoe de Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa), die in het belang van consumenten over vrije concurrentie waakt, denkt over de ver dergaande concentratie in dagblad- land. De NMa kan een fusie verbieden als zij meent dat een uitgeefconcem een zo groot marktaandeel in handen krijgt dat eerlijke concurrentie niet ge waarborgd is. Waar deze grens ligt is niet duidelijk. De autoriteiten doen daar pas een uitspraak over wanneer een voorgenomen fusie bij hen wordt gemeld. De financiële positie van de betrok ken partijen is al evenmin onbelang rijk. De Telegraaf bulkt van het geld en wordt door beleggers schertsenderwijs als 'de bank' aangeduid in plaats van 'de krant'. Wegener Arcade is, mede door de minder fortuinlijke overname van Arcade, veel minder welvarend. Aankoop van een paar VNU-kranten is desondanks haalbaar, zeker als ingrij pende kostenbesparingen mogelijk blijken door kranten in elkaar te schui-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7