A/ Einde aan permanente vakantie op campings u i A ÏVEER 136 WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1999 1SDA MILLE N NI nog dagen K Nog 136 dagen en nieuwe millennii aan. Reden voor uirjr deP® lij opk omineenc..0 terug te kijken op rijke gebeurtenissei plaatsgrepen op co ponderende data ii gelopen 1000 jaar. I week: 16 aug 1948:i darische honkballe Ruth dood; 17 aug >elg; Indonesië onafhanl van Nederland; 18; 1960: Anti-concepti ev lanceerd in VS; 19 a 1960: VS-piloot Gai wers veroordeeld ii aug 1672: moord of broeders De Witt; 2 1911: Mona Lisa uit het Louvre. misd 18 AUGUSTUS 1960 Oppositie is er genoeg, teres Judith Herzbergp ceert in 1967 het gedid begint met: 'Zeer tegen slik ik/Zondag, Maand voorts /dat roze rondje innerlijk verstoort'. Kat Nederland krijgt in dei Humanae Vitae te hore boortebeperking niet k al deze geluiden ten spi1 aat Amerikaanse onderzod 's8e^ vier jaar studie op 18 ai 'en 1960 officieel de pil pre 'aa[! ren, verandert het levei miljarden vrouwen ove wereld. Volgens z er suikerziekte van, oflle' of een slechte rug. Dest presenteert de hormooi im kant Organon in 1962 d Nederlandse versie van - babypil. Dat wordt een 1;.. succes. Circa vijfenveer cent van de Nederland»)en e wen in de vruchtbare 1( anno 1999 aan de pil. v derland is de pil inmidc:nae noniem geworden voor conceptie", stelt Hannii nl van de Rutgers Stichtinp ganisatie voor hulp env ting op het gebied van s teit en geboortebeperki !Aag is ook wel jammer, wan P*10' natieven worden onvolt n bekeken." Spiralen, prilr* staafje in de arm of 'baiens" thodes' zijn in de lande °P ons heel veel populairdt zouden ook in Nederlai rave vrouw het gewenste mit Sae- moeten voorschrijven." henkruijl» xiC hun> rst ;en «lan ia/St njze 'Liefhebbers Oranje Must uitstervend i Out Liefhebbers van het Ora seum Baarn zijn een uit jgj1 vend ras. Dat concludee richter Veldhuijsen. Volj ÜMC hem is sluiting van het i v«' um onontkoombaar. He e Gi lopend aantal bezoeken voornaamste reden voo ens besluit het nu al wegens tiewerkzaamheden museum definitief op ken. Veldhuijsen wil zo mogelijk een (voorlopig! chermuseum onderbren het pand in Baarn. „Hel toch vooral ouderen, die de Oranjecollectie gebtx den. Maar hun belangsti sloeg absoluut niet over jongere generaties. En voor de ouderen gold na een paar keer wel g hadden", aldus VeldhuijiNHEi Momenteel wordt met P Het Loo in Apeldoorn Oranje-Nassau Museum ren onderhandeld overó deling van de Baarnse Veldhuijsen: „We doeno de c lectie om niet van de hai maar we willen wel zekei s pl dat alles goed terecht koi )ees Mochten de onderhani' spaak lopen, dan zullen1 anders moeten verzinni dat geval blijft het muset even bestaan." Het in 1987 door prins B i hard geopende museum tot begin jaren negentig: nilit goed bezocht. Daarna de bezoekersaantallen sterl Verder werd het steeds ker om vrijwilligers te om het museum draaieD houden. De noodgedwö En sluiting doet Veldhuijser 'r pijn. „Natuurlijk, Oranje blijft een grote passie val Het belangrijkste is nu collectie goed bewaard b kn Maar ik ga nu verder mei andere passie: Escher.'' eel VI er. talie df ren lefiet Alg hel jus n war op d be! COMMENTAAR Geen vierdaagse Hij is terug van weggeweest, de vierdaagse werkweek. De vakbewe ging wil het thema weer op de agenda zetten, maar heeft daar wel een op het eerste gezicht merkwaardig moment voor gekozen. De vierdaagse werkweek is immers altijd bedoeld geweest om schaars werk over meer mensen te verdelen en zo de werkloosheid te be strijden. De arbeidsmarkt biedt op het ogenblik echter een over spannen aanblik. Bedrijfsauto's rijden rond met plakkaten dat de inzittenden nieuwe collega's zoeken, borden langs de wegen at tenderen de passanten op vacatures. De vakbeweging heeft de vierdaagse daarom opnieuw aangekleed: niet herverdeling van werk is nu het doel, maar fïlebestrijding en het beter kunnen combineren van werk en privé. De zaterdag moet bijvoorbeeld een bijna-normale werkdag worden en in de vier dagen van de werkweek kan in principe 38 uur worden ge werkt. Al moet gezegd worden dat vier dagen van negen uur meer voor de hand liggen. Het plan heeft zeker aantrekkelijke kanten. Minder woon-werkver- keer betekent minder files, al is nog de vraag hoeveel. Vier dagen werken in plaats van vijf biedt vaders de mogelijkheid om meer voor hun kinderen te zorgen, zoals zoveel van hen zeggen te wil len, en maakt het voor hun partners eenvoudiger en dus aantrek kelijker om te (gaan) werken. In het begin van de jaren negentig stuitte de vierdaagse werkweek vooral op de hogere kosten. Als mensen vier dagen werken, hou den ze als regel immers toch een bureau, speciale werkkleding of ander 'gereedschap' de hele week bezet. Dat kost geld. Daarnaast zullen die laatste uren op de langere werkdagen minder productie opleveren dan de eerste. De bonden willen die hogere kosten compenseren door de zater dag als bijna-normale werkdag te introduceren en ze kunnen erop wijzen dat al die file-uren nou ook niet bepaald productief zijn. Maar de werkgevers hadden en hebben nog een tweede argument tegen een vierdaagse werkweek, namelijk dat ze geen vervanging zouden kunnen vinden voor hun hooggekwalificeerde mensen. Daar kunnen ze deze keer nog aan toevoegen dat ze ook voor hun lager geschoolde personeel geen vervangers kunnen vinden. Wat hebben ze aan bedrijfstijdverlenging als ze geen mensen kunnen vinden om hun bedrijf dan open te houden? Het onderstreept de paradox die de vierdaagse werkweek al jaren in een verlammende greep houdt: toen de vierdaagse furore maak te om de werkloosheid terug te dringen stuitte de invoering op de kosten, en nu die kosten (even) geen onoverkomelijk probleem zijn, is de overvloed aan werk het obstakel om hem in te voeren. Misschien dat bij de komende CAO-onderhandeüngen her en der een eerste stapje kan worden gezet, maar de doorbraak van de vierdaagse werkweek zal ook in het magische jaar 2000 op zich la ten wachten. MENSELIJK In Nijmegen opent prins WILLEM- ALEXANDER y donderdag 9 JF september de nieuw bouw van de Sint Maar tenskliniek. Deze kliniek voor behan deling van problemen met houding en beweging werd negen jaar geleden door brand grotendeels verwoest. In 1993 werd begonnen met de nieuwbouw. Het laatste onderdeel daarvan, een sporthal die volledig is aangepast aan de eisen van gehandicaptensport, is dit voorjaar opgeleverd. De Sint Maartenskliniek opende in 1936 haar deuren als orthopedische inrichting. Sindsdien heeft de kliniek zich ontwikkeld tot een specialistisch ziekenhuis op het gebied van orthopedie, reumato logie en revalidatiegeneeskunde. De kliniek heeft een landelijke functie. Er zijn ruim driehonderd bedden, 250 plaatsen voor dag behandeling en een grote polikli niek. De Prins zal tijdens de ope ning een deel van een quad-rug- by (rolstoelrugby) interland tus sen het Nederlandse en het Bel- Een Italiaanse man met geheu genverlies heeft vier maanden in de bossen rond zijn huis gezwor ven. De Italiaanse politie zei gis teren dat de man zich had ge voed met knollen en bessen. De 42-jarige PAOLO BAGATTI werd maandag op slechts een paar ki lometer afstand van zijn huis door de politie gevonden. Omwo nenden hadden naar de politie gebeld omdat er een zwerver langs de weg sliep. Bagatti, die al eerder last had van geheugen stoornissen, was in april door zijn familie als vermist opgege ven. Volgens zijn dokters is de man ondanks wat gewichtsver lies redelijk gezond. De burgemeester van het Franse dorpje THAUVENAY heeft vier honden uit zijn gemeente ge dood omdat ze zijn loopse teefje achternazaten. Hij heeft de ka davers van de dieren in zijn ach tertuin begraven, maakte het ge rechtshof van Bourges in Cen- traal-Frankrijk gisteren bekend. De burgemeester hangt nu een boete van ruim 3000 gulden bo ven het hoofd. Zelf kon de man geen uitleg geven voor zijn daad. Ik wist met meer wat ik moest doen. De honden kwamen steeds weer. Ze wilden mijn teefje ver leiden, besprongen haar en wa ren agressief", aldus de burge meester in de Franse krant La Republique du Centre Ouest. gische team bijwonen. Vaste bewoners moeten weg van Vlaamse kampeerterreinen Een 'campingdecreet' zendt schokgolven van onrust over de Vlaamse kampeerter reinen. De tussen de vijf- en tienduizend Belgen die permanent op een camping wonen, zouden met ingang van 1 januari 2000 het veld moeten ruimen. Maar de meeste bewoners willen niet wijken van hun perceeltje.Al krijg ik een huis cadeau: ik ga hier nooit meer weg. Voor mij is het altijd vakantie." HAN MULDER Weersverbetering op komst Augustus zit behoorlijk in de verdrukking. Een weersverbetering ligt evenwel in het verschiet en terugkijkend op de zomer als ge heel stemt tot tevredenheid. Voor wat betreft de warmte hoort de zomer van 1999 namelijk tot de top 20 van de eeuw. Het Warmte- getal in De Bilt bedraagt tot dusver 80,9 tegen krap 55 voor mid denmoter 1998. De zomers van 1997 (extreem warme augustus), 1995 en 1994 (Provencaalse zomers!) horen bij de warmste zeven van de eeuw. De Warmtegetallen van deze zomers bedragen res pectievelijk 115,4, 169,7 en 147,9. Het Warmtegetal is een warmte- maat gebaseerd op dagen met een gemiddelde temperatuur van meer dan 18 graden. Door de overproductie te sommeren verkrijgt men de totaal som. Ook de bijwagens van de zomer, mei en september, kun nen een rol spelen bij de hoogte van het getal. Mei doet het wat dat betreft doorgaans beter als september. Misschien komt de herfstmaand dit jaar nog met een konijn uit de hoed. Een hal ve eeuw geleden, in 1949, beleefde Nederland de warmste september van de eeuw met temperaturen tot boven de 30, in het zuidoosten 35 graden. Net als vandaag draait het ook morgen nog om buien die van onweer vergezeld gaan. Ze worden uitgelokt door een actieve depressie op de Noprdzee. De zuidwesten wind is aan de kust krachtig tot hard. Morgen avond neemt de wind af. De temperaturen stijgen tot maximaal 19 graden. Ook op vrijdag worden nog buien verwacht. In het weekeinde verloopt de buiigheid en met name begin volgende week gaan de temperaturen omhoog. Gisteren viel het tegen met het weer. De bewol king overheerste en er vielen nog enkele buien. Medewerker Mare Putto uit Bloemendaal zag bo ven de Noordzee drie hoosachtige uitstulpingen aan de onderzijde van wolkenformaties: bij Mid den Beemster richtte een windhoos zelfs enige schade aan. jan visser steunen en opvangen." Een recent onderzoek van het Provinciaal Instituut voor de Samenlevingsopbouw in Ant werpen geeft Cruysberghs ge lijk. Meer dan 86 procent van de ondervraagde bewoners zegt tevreden tot zeer tevreden te zijn over zijn of haar onderdak. Een derde wil de camping on der geen beding verlaten. Vier vijfde van de bewoners zegt op een camping te zijn neergestre ken vanwege financiële of per soonlijke problemen. Cruys berghs: „Een jaar of vijftien jaar geleden is het pas goed op gang gekomen. Reden: gebrek aan betaalbare huisvesting, de vlucht uit verpauperde stads wijken, problemen met relaties, soms met de gezondheid. Op een camping hoef je geen trap pen te lopen. En we leveren hier alle nutsvoorzieningen: te lefoon, kabel, stromend water, elektriciteit." Het domein Klein Meerlaar is inderdaad uitgestrekt en vlak: rustig gelegen in een bosrijke omgeving, achter de beuken ruist wel de snelweg naar Ant werpen. Uitbater Cruysberghs heeft met opzet permanente bewoners en mensen met een seizoenplaats door elkaar ge plaatst. „Zo voorkom je ghetto- vorming", legt hij uit. De ver- blijvers en toeristen zouden el kaar goed verdragen. „Beiden hebben er voordeel bij. De toe risten brengen gezelligheid mee, de bewoners houden een beetje toezicht. Maar veel hangt af van de manier waarop je de mensen begeleidt. Je moet als uitbater ook een beetje sociaal werker zijn, anders loopt de zaak uit de hand." Bij een door de elementen groen uitgeslagen voortent zegt Rommain Vranken, al zeven jaar woonachtig op Klein Meer laar: „Het kwam me beter uit om hier te wonen, ook financi eel, na mijn scheiding en nadat ik was afgekeurd. En ik ben ge bleven." Vranken heeft inmid dels zijn toercaravan ingeruild voor een met houten panelen betimmerde stacaravan aan de overkant van zijn laantje. Dankzij het leven op de cam ping gaat het weer prima met hem, laat hij weten. „Het is hier net een grote familie. Iedereen kent iedereen en helpt ook ie dereen. Als je moeilijkheden hebt, of last met je gezondheid, steekt er altijd wel iemand een handjë toe. Je krijgt hier ge woon de kans niet om te pieke ren. In mijn woning in Diest voelde ik me opgesloten, hier ben ik veel vrijer." Rommain Vranken kucht, steekt een sigaretje op. „Eén long nog maar, ik moet veel wandelen", zegt hij naar adem happend. De rook kringelt om zijn hoofd als hij vervolgt: „In de winter is het ook prettig wo nen. We spelen petanque met elkaar, drinken een tas koffie bij de receptie als we 's ochtends de post ophalen. Als de Vlaam se overheid moeilijk gaat doen, zet ik mijn caravan voor het stadhuis en dan moeten ze maar zien wat ze met me begin nen. Al krijg ik een huis cadeau, ik ga hier nooit meer weg. Nooit niet!". paul koopman lige vlieghoogte. Ach. het is toch nog goed gekomen, zoals het bijna altijd goed komt. Wel weet ik voortaan tot in mijn diepste merg, hoe het voelt om volstrekt buitenstaander te zijn. Op Schiphol nog niet zozeer. De wesp is geland in de on begroeide zoetigheid. De koffer rolt gebutst maar fit van de band. Pas in de trein meldt het gratis verstrek te ochtendkrantje dat hier gisteren zonsverduistering was. Wat je noemt circus du soleil, maar wat grootser aangepakt. Een extra-voorstelling van Engeland tot diep in Azië. Helemaal niets van gemerkt in Amerika of in dat verzonnen insect van aluminium. Geen donker glas voor de ogen gehouden. Niet bedroefd hoeven te wezen vanwege de bewolking die in dit land altijd roet in de natuurverschijnselen strooit Ik heb part nog deel Californië viel niet in de prijzen. Deze eclips met al zijn gebreken zal nooit van mij zijn en een tweede komt er niet, omdat mensen het korter volhouden dan de sequoia's uit het Yosemite- park, naaldbomen van tweeduizend jaar oud. Ik houd het maar op mijn eigen verduistering du soleil, ooit in die circustent in Amsterdam. Uiteindelijk moet een mens leren tevreden te zijn. 72 Ludo Belien installeert zich met hondje op zijn gecapitonneerde bank. Zijn stacaravan meet am per zestien vierkante meter, maar Ludo kijkt alsof hij een koninklijk domein overziet. Buiten waken tuinkabouters over de grindtegels, een party tent zet een tafel en vier plastic tuinstoelen in de schaduw. „Er zijn heel veel mensen die stuk ken slechter wonen dan ik", zegt hij. „Ik zie niet in waarom ik hier weg zou moeten. Ik zit liever hier, dan in een gewoon huis." Ludo is een van de naar schat ting tienduizend Vlamingen die het hele jaar door op een cam ping wonen. Zomer, herfst, winter, voorjaar. Zij zien Neder landse toeristen met toercara- vans en vouwwagens komen en gaan. De bomen kaal worden en weer uitbotten. De post wordt 's ochtends bij de recep tie gehaald, de tanden gepoetst in de wasgelegenheid, of bin nen - aan een eigen 'lavabo'. Ludo prijst zichzelf gelukkig: „Ik zit hier in de winter zeker zo gern als in de zomer. Voor mij is het altijd vakantie." Hoewel het ook in Nederland voorkomt, is het permanent wonen op campings een ty pisch Belgisch verschijnsel, dat zich vooral in Vlaanderen ma nifesteert. In de ANWB-cam- pinggids wordt er - in bedekte termen - zelfs voor gewaar schuwd. „Vaak hoor je kam peerders zeggen: België slaan wij over, daar zijn zo weinig leuke campings", luidt de intro ductie. Om te vervolgen: „Het is inderdaad waar dat de cam pings al jaren worden geken merkt door de grote aantallen woonchalets en/of sta-cara- vans. Wat er dan nog voor de toeristische kampeerder over blijft, is vaak niet het aantrekke lijkste deel." Het feit dat zo vele Vlamingen zich op kampeerterreinen heb ben gevestigd, is het gevolg van een gril van de wetgever, ver borgen armoede in de grote steden en jarenlange desinte resse van de overheid in het rei len en zeilen op campings. „De Ludo Belien: „Ik zit hier liever dan in Karei Cruysberghs, uitbater van camping Kasteel Meerlaar: „Mensen vinden hun gevoel van eigenwaarde op een camping meestal snel terug." foto's gpd ceeszorn commissaris van de koningin. Daar zijn er maar twaalf van. Toch nog héél veel, wat u zegt. Intussen is een kaal hoofd een gebrek, waaronder een mens gebukt mag gaan. Ik zie nog mijn dochter. Ze lacht mee met de meute, maar vermengt dat met gê ne en mededogen. Wél zegt ze later tegen haar moe der dat die vrolijke en correcte landing van de vlinder op haar vaders hoofd dé act van de avond was. Dat eindeloze geoefen van die circusklanten op het vol maakte nummer had dus zijn vruchten afgeworpen. Er volgde trouwens meteen een perfecte doorstart. Dat vergeet ik er nog bij te zeggen. Over het voorval mijmer ik vaak als ik in een vlieg tuig zit. Verleden week nog, op de lange zit terug uit San Francisco. Wat is een vliegtuig anders dan ook zo'n verzonnen insect met vleugels? Het landt even eens doorgaans op plaatsen waar kaalslag de sche ring en lawaai en drukte de inslag zijn. Alleen het woord vlinder past minder in de vergelijking. Vlieg tuigen zijn meer wespen op jacht. Vol ongeduld. Een vliegveld is een met stroop bestreken schedel. Bij Ne wark met uit de linker kijkgaten zicht op Manhattan maken we een uur heftige rondjes vanwege de 'thun derstorms' boven New Jersey en de files op elke gevoe- vallen er helemaal buiten. En eigenlijk moeten alle campings die permanente bewoners heb ben hun poorten sluiten als ze daar geen eind aan maken." Timmermans doelt op het 'campingdecreet' dat de laatste weken schokgolven van veront rusting door het Vlaamse toe ristische landschap zendt. Vol gens het decreet, dat al in 1993 werd uitgevaardigd, moeten met ingang van 1 januari 2000 alle campings gesloten worden die niet over een correcte ver gunning beschikken. En om zo'n vergunning te kunnen krij gen, moeten de permanente bewoners verkassen. „Zij drei gen op straat te komen staan, tenzij hun tegen eind dit jaar een volwaardig alternatief kan worden geboden", stelt de Vlaamse administratie voor Ruimtelijke Ordening vast. „In verschillende gemeenten heerst een zeer acute situatie. Op de terreinen groeit de spanning en onzekerheid bij de bewoners." Volgens Mark Eerebout, voor zitter van de campingfederatie CKVB, is zijn sector jarenlang door de overheid verwaarloosd en wordt er nu met veel te grote haast een poging gedaan de zaak te saneren. „Men wil de si tuatie in één ruk rechttrekken, maar dat kan natuurlijk niet. Om alle campingbewoners on der te brengen, zouden zeven duizend sociale woningen ge bouwd moeten worden. Dat zie ik niet gebeuren. Ook al omdat veel campingbewoners een so ciale huurwoning simpelweg niet kunnen betalen. Wij plei ten daarom voor een uitdoof- beleid. Zet die mensen niet op straat, maar houdt ze op hun stek. Nu leven ze in angst en onzekerheid. Ik krijg al mensen aan de lijn die met zelfmoord plannen rondlopen." Op camping Kasteel Meerlaar in het gehucht Klein Vorst wijst uitbater Karei Cruysberghs op een lege plek: wat grind, hoog opgeschoten gras en een riool buis die als een open botbreuk uit de klei priemt. „Deze mens heeft het zekere voor het onze kere gekozen en is vertrokken. Misschien slaapt hij nu onder een brug, wie zal het weten", zegt hij met spijt in zijn stem. Cruysberghs heeft ook met de ze 'lege plek' nog ruim negentig permanente gasten op zijn ter rein. Omdat zijn bevolkings groep zo omvangrijk is, wordt hem nog maximaal zes jaar uit stel gegund. Maar volgens de beheerder walst de wetgever over één belangrijke zaak heen: de meeste campingbewoners hebben het fantastisch naar hun zin. Hij vertelt: „Vaak hebben deze mensen het een en ander in de maatschappij meegemaakt. Hier zoeken ze beschutting bij elkaar. Ze zien het leven soms even niet meer zitten, maar vin den hun gevoel van eigenwaar de op een camping meestal snel weer terug. Het is een fa miliaal soort leven, waarbij mensen die soms vereenzaamd zijn, merken dat anderen hen Tijdens een optreden van dat geniale Cirque du Soleil was ik nog eens de komische climax. Het is al weer lang geleden. Ik was er op uitnodi ging van het pr-bureau dat het rumoer en de aandacht voor het circus verzorgde en ik mocht iemand meenemen. Mijn doch ter heeft het er nog wel eens over. Halver wege de voorstelling zijn er een paar clowns in de weer met een kunstmatige vlinder die - vraag niet hoe het kan - fladdert en wentelt of hij van vlees en bloed is. Dan koerst het verzonnen insect opeens de tent in en maakt onverhoeds een landing op mijn destijds ook al da nig door kaalslag bezochte schedel. Gees tiger kan niet. Zeker niet voor dat deel van het hooggeëerd publiek met eveneens dun gezaaide vegetatie bovenop, dat aan mijn noodlot ontkomt. Ik weet nog dat ik maar zo'n beetje mee lachte. Niet blij of ge lukkig. Als ik boos was geworden had de menigte pas echt waar voor zijn dure geld gekregen, want als je zelf je kaartje koopt is het Cirque niet goedkoop. En nier iedereen is inschrijving in het bevolkings register is een federale verplich ting, waar een gemeentebe stuur niet onderuit kan. Maar bij veel burgers heerst de mis vatting dat uit een inschrijving automatisch een woonrecht voortvloeit", is te lezen in een brochure, bestemd voor ge meenten die met campingbe woners geconfronteerd wor den. Peter Timmermans, bestuurder van de dienst Toerisme Vlaan deren, geeft toe dat veel cam pings niet aan Europese nor men voldoen. „De Vlaamse campings hebben geen al te beste reputatie. Er is jarenlang veel te weinig in geïnvesteerd. Maar dat i.s weer het gevolg van het feit dat heel veel campings geen vergunning hebben. Van de 456 terreinen in Vlaanderen zijn er maar 270 in orde met hun papieren. Ruim honderd campings liggen gedeeltelijk in een juiste zone, 83 campings een gewoon huis."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2