Zijloordkade tegen komst bouwmarkt 'Ik kan niet het onmogelijke doen' MEEN E EMPRIJS SUPER DE BOER Regio O egende vuilniswagen el weer in Zoeterwoude Geen extra noodlokalen voor Poelgeest ENSDAG 18 AUGUSTUS 1999 t proi k succ Vatica stra kosten plan Valkenburcht vuk De kosten voor de ontwikkeling van een intergemeen- ke structuurvisie Marinevliegkamp Valkenburg zijn zo hoog elopen dat Valkenburg, Wassenaar en Katwijk het budget ;aan moeten vullen. De drie gemeenten moeten elk 150.000 k len bijleggen om de kosten van hun bouwplan "Valken- cht' te dekken. In 1998 werd een krediet van 300.000 gulden k raagd. Achteraf blijkt dat het budget niet toereikend is. ukenbrand in Leiderdorp bdorp Door nog onbekende oorzaak heeft gistermiddag in woning aan de Merelstraat in Leiderdorp een keukenbrand foed. De twee vrouwelijke bewoners van 78 en 81 jaar oud door de brandweer uit de vol rook staande ruimte gered. Zij den met ademhalingsmoeilijkheden naar het LUMC (Leids v versitair Medisch Centrum) vervoerd. rwoude erna straatsma >pa/epq vesl Drgaiij iding vroe| wete n in >loot icadi te ral:- )pleid|8 ever m, At uilniswagen die afval kan n gaat waarschijnlijk vol- week weer door Zoeter- rijden. Vandaag wordt ingepaste techniek van het Service Transport System S) getest. „Maar ik heb be- >n dat dat slechts een for- :eit is", zegt wethouder H. der Kooi. Begin deze id werd de vuilniswagen in irage gezet, omdat het afval ;oed werd gewogen, zijn wat technische aan gedaan aan de soft- zegt Van der Kooi. „Met toeters en bellen erbij. Nu 3p iet personeel dat op de wa- Tijdt niet zo snel meer fou- naken bij het wegen." Het systeem was volgens de te moeilijk in het ge- daamaast waren er regel- storingen in het systeem, door een juiste meting van valstoffen onmogelijk was. ,e- mgen lei ouder t De schade die Zoeterwoude heeft door de tijdelijke uitscha keling van het weegsysteem be draagt volgens de wethouder zo'n 10.000 gulden. Dat bedrag wil Van der Kooi deels verhalen op de dienst milieu beheer van de gemeente Leiden, die de vuilniswagen - inclusief perso neel - verhuurt aan Zoeterwou de. Zelf maakt de gemeente Lei den geen gebruik van de afval- wegende vuilniswagen. „Leiden is in gebreke gebleven", vindt Van der Kooi. „Dat het perso neel niet goed met de software kon omgaan lijkt mij verwijt baar aan Leiden. Dus we zullen kijken of Leiden een deel van de kosten wil betalen." Zoeterwoude weegt als enige gemeente in deze regio het af val van huishoudens. Het sys teem is begin 1998 ingevoerd om Zoeterwoudenaars milieu bewuster te maken; wie weinig afval inlevert hoeft ook maar weinig te betalen. chef erna straatsma, 071-5356437.plv -chef judy nihof. 071-5356416 'Stierebrug niet open tijdens spits' leiderdorp» naar de marktpartijen", zegt wethouder V. Molkenboer (PvdA/verkeer), die daarmee doelt op de binnenschippers. „Wij hebben te maken met fi les, die bijvoorbeeld voor de hulpdiensten uitermate pro blematisch zijn." Een woord voerder van de provincie laat weten dat de wens van Leider dorp in strijd is met het be leid. „De provincie propageert juist het vervoer over water." De Leiderdorpsebrug, in de volksmond Stierebrug, moet tijdens de spitsuren gesloten blijven voor alle scheepver- keer. Dat is de wens van het gemeentebestuur van Leider dorp, dat hierover met de pro vincie Zuid-Holland wil gaan praten. „Het kan niet zo zijn dat de provincie alleen maar kijkt lisse Een medewerker van De Keukenhof verricht de laatste werkzaamheden aan een bed van knolbegonia's die onderdeel vormen van de Zomerhof. Deze tentoonstelling gaat morgen open en duurt tot en met 19 septem ber. Het is de eerste zomertentoonstelling van het Lissese bloemenpark, dat dit jaar zijn 50ste verjaardag viert. Met de Zomerhof maakt de Keukenhof een begin met toe komstplannen, die erop gericht zijn om uit eindelijk het hele jaar open te zijn. De Zomerhof ontvouwt zich op een nieuw terrein van het bloemenpark, dat is ingericht met een natuurtuin, watertuin, thematuin en de bekende molen. Met een drie-eenheid van duinlandschap, dijklichaam en terp staat de uitbreiding van De Keukenhof in het teken van de Hollandse strijd tegen het water. Er is ook een waterspel van ruim 150 meter lengte met fonteinen. Langs dit waterspel loopt een kleurrijk bloemenlint van vaste planten, in combinatie met bol- en knolge wassen. Een eikenlaan met 120 eiken, die net als het park 50 jaar oud zijn, verbindt het nieuwe gebied met het oude Keukenhof-ter rein. Het nieuwe, multi-functionele paviljoen van 3.000 vierkante meter bevat verder een tentoonstellingsruimte, een restaurant en een vergaderaccommodatie. De Zomerhof keert jaarlijks terug op de ac tiviteitenkalender van de Keukenhof. foto anp 'Kolossaal' gebouw tegenover woningen De bewoners van de Zijloordkade lopen massaal te hoop tegen de komst van een in hun ogen 'kolossaal' bedrijfs gebouw tegenover hun huis. De gemeente heeft 23 brie ven binnengekregen tegen het nieuwe bestemmingsplan van bedrijventerrein de Baanderij, dat toestaat dat er een pand van tien, of mogelijk zelfs 15, meter hoogte komt op de plek waar nu nog een houtbedrijf van E. Klinken berg is gevestigd. Président roombrie 60+ pok 200g Ilni'l I ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE oegstgeest connie van uffelen wil geen extra nood lokalen zetten bij het nood- schooltje van openbare basiss- school Oudenhof-Bokkesprong in nieuwbouwwijk Poelgeest. Wethouder H. Steens vindt het 'financieel niet aantrekkelijk' om het noodschooltje van de toekomstige openbare basis school uit te breiden voor leer lingen die niet in de wijk wo nen. Nu zijn deze leerlingen een jaar lang niet welkom, om dat er slechts twee noodlokalen zijn. Steens bestrijdt het verwijt van de bestuursvoorzitters M. Danhof en C. van Beuningen - van respectievelijk de Hofdijck- school en de Stichting Katholie ke Scholen - dat er sprake is van een leerlingenstop. Deze scho len moesten destijds bij de kan didaatstelling voor de school af zien van een leerlingenstop en vinden dat de leerlingenselectie in Poelgeest in strijd is met het beginsel dat iedereen bij het openbaar onderwijs welkom is. „Kinderen zijn welkom en kun nen terecht bij Oudenhof-Bok kesprong, alleen niet op die lo catie, maar in het gebouw aan de Frans Halslaan", benadrukt Steens. „Het is een school voor de wijk zelf. De leerlingenstop waar de scholen van moesten afzien, gold voor leerlingen uit Poelgeest." Leerlingen uit het woonwagenkamp aan het Trek vaartplein zijn overigens wel welkom, omdat zij onder Poel geest vallen. Steens ziet extra lokalen bij de noodschool niet zitten om dat ze niet weet hoeveel kinde ren er in de loop van het jaar worden aangemeld vanuit de nieuwbouwwijk. „Je moet eerst de kinderen op je school heb ben voordat je subsidie van het rijk krijgt om extra lokalen te bouwen. Omdat het maar voor een jaar is, is het financieel niet aantrekkelijk om de noodvoor ziening groter te maken. Zodra de school klaar is, zijn alle kin deren welkom. De noodvoor ziening is een dependance en de school kan zelf bepalen wie waar wordt geplaatst." Hoe groot de vraag is vanuit Leiden heeft Steens niet laten onder zoeken. „Ik ga geen enquête doen. Dat zou een wervend ka rakter hebben en leerlingen trekken." Steens weert leerlingen van buiten Poelgeest omdat een mogelijke 'gigantische toena me' van leerlingen in de nood voorziening moeilijk te beheer sen zou zijn. „Het is niet goed scholen uit de Merenwijk leeg te trekken en iedereen naar Poelgeest te laten komen. Je kunt ze vanuit het gebouw aan de Frans Halslaan altijd nog overzetten als de nieuwe school klaar is." leiderdorp afke van der toolen Op deze plek komt - volgens Baanderij-ontwikkelaar W. Re geer voor 99 procent zeker - een bouwmarkt van Karwei. Het plan om hier een bedrijfsverza melgebouw te vestigen is van de baan. Vorig jaar nog kondig de CDA-wethouder A. Roest (economische zaken) aan dat zo'n complex voor kleinere on dernemers er zeker zou komen. De Zijloordkade loopt pal langs bedrijventerrein de Baan derij. Aan de overkant van de ongeveer 25 woningen staat nu een betrekkelijk lage hal. Als de mogelijkheden van het nieuwe bestemmingsplan volledig wor den uitgebuit, komt er een veel groter pand voor terug. Het feit dat de mogelijkheid wordt geschapen noemen de 23 bezwaarmakers 'een zeer onge wenste situatie'. „De geleidelij ke overgang van woonwijk naar bedrijventerrein is dan verdwe nen." Met alle gevolgen van dien, zoals meer verkeer. „Leuk voor de betrokken onderne mers, onaanvaardbaar voor de bewoners van het Zijlkwartier." Naast de gezamenlijke be denkingen dragen verschillende briefschrijvers nog eigen argu menten aan tegen het nieuwe bestemmingsplan. Zo is men bang voor schade aan de wo ningen als gevolg van heiwerk zaamheden. „Indien bovenge noemd plan wél doorgang vindt, kunt u een schadeclaim tegemoet zien wegens mogelij ke beschadiging van mijn wo ning en derving van woonge not", schrijft een bewoner. En een ander: „Is er eigenlijk wel aan gedacht dat onze wo ningen op slechts enkele me ters van dit hele gebeuren af staan. Wat blijft er over van on ze privacy, onze nachtrust, de verkeersveiligheid - met name die van onze kinderen? De Baanderij moet verbeterd wor den voor de bewoners, niet voor de bedrijven." Nicolette Rigter, gemeentesecretaris Leiderdorp eft li komt zakelijk over, to the ontac if, en spreekt de taal van die a jarenlange bestuurlijke en üeve itelijke ervaring. 'Toch i Dujekt er af en toe ineens een door. En ademen haar )rden het enthousiasme en toewijding van iemand die pies weet wat ze wil. Nicolet- Bfl '^er' jaar, echtgenote en ider van twee kinderen, is ls kort de nieuwe Leider gemeentesecretaris, derdorp moet mee in de rt der volkeren, maar ik hoef helemaal naar de top." t? Rigter heeft zich blijkbaar elemaal geïdentificeerd met gemeente. „Nou ja, ik werk jok al een tijd." Óm precies ijn sinds maart 1996, toen ze d benoemd als adjunct-se- aris. Toen haar voorganger 10tot' i Hofwegen dit voorjaar tseling opstapte, kwam* haar im direct bovendrijven. Zo minent zelfs, dat er een rel stond aan de Statendaalder. dsleden vonden het niet reet dat wethouder Roest di- zei dat Rigter favoriet was i,-b t de functie. Dat druiste in en^de sollicitatiecode, oor- rib'm !df?men' 'slag vi 'Ster wil weinig kwijt over de nmotie rond haar persoon. 't is niet goed gegaan. Voor >SE™ n opvolger moet dat beter n'!re 'open." Daar blijft het bij. iem tor het overige moet je niet et leje mij zijn." enwicht Hofwegen had zijn hielen ide g niet gelicht of Rigter gaf luid en duidelijk signaal af het adres van burgemeester wethouders. Het personeel in toenemende mate zijn in niet aan, was haar bood- ap. „Het Leiderdorpse be ur heeft best veel ambitie", [t ze daar nu over. „Daar is ts op tegen. Maar als je hoge En stelt, dan hoort daar een ®re bezetting bij. En als die n'et is, moet er gekozen wor- En dat is pijnlijk voor de ïtiek." let punt is dat de financiële ig verst situatie van de gemeente geen gelijke tred houdt met de ambi ties. Het is een slang die in zijn eigen staart bijt. Om de plan nen uit te voeren is veel geld nodig, maar ook meer perso neel. dat op zijn beurt weer geld kost. Heeft het college zich op de situatie verkeken? Het ge vaar bestaat immers dat het de geschiedenis ingaat als een coa litie van veel geschreeuw en weinig wol. Rigter balanceert. „Ik vind het heel gezond van een bestuur dat het iets wil. Maar het moet wel in even wicht zijn. Kijk, er is een keus. Of die ook gemaakt wordt, is overigens vers twee... Want het is een van de moeilijkste keuzes voor politici. Je bent net begon nen, hebt een prachtig» pro gramma, dan kan ik me heel goed voorstellen dat het lastig is. Ze hebben zich vastgelegd voor de kiezer. Hoe ga je dat uitleggen?" Het alarmerende signaal dat ze afgaf, was bedoeld om in ie der geval van haar kant helder heid te scheppen: „Wat wij wil len is: college en raad, wees duidelijk in je opdrachten, ook over de middelen die ervoor nodig zijn. De nieuwe ge meentesecretaris denkt niet dat zij met deze opstelling afwijkt van haar voorganger. Het is met wat nu speelt onvermijdelijk, zegt ze. „Gewoon heel helder: ik kan niet het onmogelijke doen." Zingeving Rigter is een gemeentesecreta ris zonder ambtenaren. Zelf neemt ze dat woord namelijk niet in de mond: zij spreekt lou ter over medewerkers. Dat is niet toevallig. Ze is zich terdege bewust van de slechte naam van 'de ambtenaar'. „Lui - komt laat - vertrekt vroeg." Een voor oordeel, vindt ze. „Maar ik zou graag toe willen naar een situa tie waarin mijn medewerkers met trots kunnen zeggen: ik ben ambtenaar." Een vernieuwing van de werkwijze is hoe dan ook on ontbeerlijk. Het hedendaagse toverwoord 'communicatie' komt te berde. Rigter zelf bezigt een opmerkelijk synoniem: 'doen aan zingeving'. Nee, dat vindt ze niet een te zware term. „De motieven van de overheid om bepaalde dingen te doen moeten duidelijk zijn. Als be sluiten worden ervaren als zon der betekenis, dan is het moei lijk voor de burgers om ze te ac cepteren. Zij moeten zich in het beleid gereflecteerd zien. Kijk, klagen over de overheid, dat zal natuurlijk wel altijd blijven. Want je kan niet iedereen tevre den stellen." Rigter praat met enhousias- me over haar taak leiding te ge ven aan het ongeveer 170 men sen tellende gemeenteapparaat en het in gang gezette verande ringsproces. „Niet zelf doen, maar anderen in staat stellen om te doen. Dat is hartstikke leuk. Zorgen dat je het beste uit mensen haalt. Dat is een kunst t de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Vrijdag 18 Augustus ALFEN - In het hotel 'St.-Joris' vergaderden gister avond de leden der Wilhelminavereeniging. Den le den werd door den voorzitter een hartelijk welkom toegeroepen, waarna werd medegedeeld, dat de jeugdige vereeniging reeds 60 donateurs en 300 le den telt. Een voorloopig program, in verband met de be schikbare gelden, was reeds ontworpen en werd aan de goedkeuring der vergadering onderworpen. Het voorstel, aan de kerkbesturen te verzoeken om den 31sten Aug. een godsdienstige wijding te geven, punt 1 van het program, werd met algemeene stem men goedgevonden. Vervolgens werd besloten in den middag van 31 Aug. een ringrijderij te houden, waaraan door paren uit de omliggende gemeenten kan worden deelgenomen. Ook zullen volksspelen gegeven worden door inge zetenen der gemeente Alten, een en ander door mu ziek opgeluisterd. Na afloop van ringrijderij en volksspelen, die in ie der geval voor de donker invalt moeten zijn geëin digd, zullen de prijzen worden uitgereikt met muziek op een nader te bepalen plaats. ANNO 1974 Maandag 19 augustus LEIDEN - Op het zonnige tuin complex van Ons Buiten in Noord is het jaarlijkse kindercor so zaterdag een succes gewor den. VIOS en Nieuw Leven zorgden voor de muziek, foto archief leidsch dagblad LEIDEN - John van der Wiel, de Leidse en Neder landse schaakkampioen van de jeugd tot 16 jaar, heeft de B-groep van een internationaal jeugdtoer nooi in Sas van Gent gewonnen. John van der Wiel greep als sterkste van achttien deelnemers de ECI- bokaal op het door de schaakclubs Het Witte Paard (Sas van Gent) en MSV (Eeklo) georganiseerde toer nooi. De uit Oegstgeest afkomstige jeugdspeler Joan Baart bezette in de A-groep een gedeelde tweede plaats. Op weerstandspunten werd hij tenslotte evenwel als vierde geklasseerd. John van der Wiel had zijn grootste concurrenten in Jaap Ramondt en Johan de Zwart uit Zeeuws Vlaanderen en Jean Luc Debouvrie uit het Franse Croix. Bij het begin van de laatste ronde zag het er nog allerminst naar uit dat de Leidse vertegenwoordiger van de KNSB de zege zou grijpen. Jaap Ramondt stond toen een vol punt voor omdat de net 15 jaar geworden Van der Wiel driemaal remise had gespeeld (tegen Ramondt, De bouvrie en de 11-jarige Helmut Cardon), Johan de Zwart toonde zich evenwel uitermate sportief door streekgenoot Ramondt te kloppen. Van der Wiel bleek zich toen winnaar te mogen noemen. Joan Baart had zijn inzending te danken aan een knappe zege in een nationaal toernooi in Doetinchem, eer der dit jaar. Winnaar in de A-groep werd de Engels man David Goodman. Tweede werd de Joegoslaaf Zoran llic, terwijl de Zweed Curt Johannson als der de eindigde. HAZERSWOUDE - De aanschaffing van de pers luchtmaskers voor de vrijwillige brandweer bleek dit weekeinde functioneel. Immers, nabij de vleeswa ren- en conservenfabriek aan de Rijndijk werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een lichte rookontwik keling waargenomen. „Maar het gebouw binnen gaan bleek onmogelijk", aldus commandant W. Soe- ters, die ontdekte dat in het gebouw kurkstrooisel in brand stond en een enorme rook veroorzaakte. Met een straal kon het vuurtje worden bedwongen. Zodat de (water)schade tot een minimum beperkt bleef Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overechrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 Dij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB loeiden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13