eiden Regio fc Ondergronds transport nader onderzocht Actie schooldirecteuren tegen hoge werkdruk Voor mij voorlopig geen gifslangen meer' J /erbroedering en leugje romantiek Waarschuwing na verkoop valse horloges en aanstekers Honderd fMnre//. sa böck en lesley i De directeuren van de openbare basisscholen in Leiden voeren volgende week woensdag actie bij de onderwijsinspectie in Zoetermeer. Ze eisen aandacht voor de werkdruk. Die is, zo menen ze, onverant woord hoog. Volgens landelijk onderzoek namen in het schooljaar 97/98 honderd van de 8700 schooldirecteuren, die Nederland telt, ontslag. Reden: bum out en onderwaardering. De actie is overigens niet in schooltijd. De schooldirecteu ren stappen pas om drie uur 's middags in de bus, samen met wethouder Baaij- ens van onderwijs. Ze proberen hun problemen in Zoetermeer op een 'aardige' manier onder de aandacht te brengen: met een sketch, een toe spraak van de wethouder, een liedje en het over handigen van eeif actiebrief. Volgens de actievoerders is het werk van een schooldirecteur de afgelopen jaren in een hoog tempo veranderd en zwaarder geworden. In hun takenpakket zitten werkzaamheden die er niet thuishoren. De regelgeving van de landelijke overheid wordt steeds complexer en het Rijk vraagt op de meest ongelukkige momenten met spoed om do cumenten en schoolplannen. De schooldirecteuren hebben veel kopzorgen over het perso neelstekort, vooral over het ge brek aan vervangers. En on danks al het papierwerk, heb ben de basisscholen niet de be schikking over administratief personeel. Ook al heeft een schoolhoofd een volledige werkweek aan leiding geven en administratieve rompslomp, van hem of haar wordt verwacht dat er ook nog les wordt gegeven. De actievoerders vragen de Rijksinspectie om hun brandbrief door te sturen naar het ministe rie van onderwijs. Directeuren demonstreren na schooltijd jan bij geldautomaat beroofd Bij de pinautomaat van de Rabobank op de hoek van de amsteeg en de Korevaarstraat is gistermiddag een 36-jarige idenaar van zijn geld beroofd. De man had juist geld opgeno- en, toen hij van achteren werd geschopt. De Leidenaar kwam lardoor ten val en de dief wist het geld uit zijn handen te aaien en ging er vandoor. De man heeft de politie een signale- ent van de overvaller kunnen geven. Ine inbraken Stevenshof Wethouder doet mee aan demonstratie Reuzenwaterlelie houdt zich in De Hortus Botanicus Leiden houdt deze week nog geen avondwake bij de bloeiende victoria amazonica. De reuzenwaterlelie toont in de nachtelijke uren weliswaar zijn dertiende bloem, maar die is zo klein dat kaschef Art Vogel zich er een tikje voor schaamt. Hij wacht liever nog even met de avondopenstelling tot de zo mer weer wat aantrekt. In voorgaande jaren trokken de avonden waarop de amazo nica in bloei te zien was dui zenden bezoekers naar de Leid- se botanische tuin. aanstekers en andere neparti- kelen van merken als Camel, Nike, Adidas en Seiko. Voor de officier van justitie stond door de hoeveelheid valse goederen vast dat de Leidenaar wel op de hoogte moest zijn geweest van de illegale praktijken. Maar vol gens de advocaat van de man, mr. W. Janssen was het juist diezelfde hoeveelheid die niets voorstelde. Janssen: „De loods van mijn cliënt staat tot aan het plafond gevuld met dozen met allerlei bulk die voornamelijk aan kermisexploitanten wordt geleverd. Dat is allemaal handel waarbij je praat over een stuk prijs van kwartjes of hooguit guldens. Daar zit een minimale marge op. Een paar honderd horloges of aanstekers stelt niets voor. Mijn cliënt zou die dozen het liefst ongeopend weer doorverkopen." Dat deed hij voorheen ook, maar de ver dachte zei gisteren dat hij, sinds hij gepakt is met de illegale par tij. alles controleert. De rechter geloofde hem en besloot daar om tot de voorwaardelijke straf. persbureau cer8erus Een 28-jarige Leidenaar bij wie de politie zo'n duizend valse merkhorloges en aanstekers in beslag nam, kwam gisteren bij politierechter mr. A. van den Berg zo geloofwaardig over dat hij slechts een voorwaardelijke straf als waarschuwing kreeg opgelegd. De handelaar in ker- misartikelen mocht weer naar huis met een voorwaardelijke boete van vijfduizend gulden. De verdachte beloofde zijn handel voortaan netjes te con troleren. Officier van justitie mr. M. Horstman had de boete even daarvoor nog als onvoorwaar delijke straf geëist, en daar bo venop een voorwaardelijke cel straf van een maand. Zij geloof de niet in het verhaal van de verdachte en was ervan over tuigd dat hij bewust in de valse merkartikelen had gehandeld. Op 1 oktober 1997 trof de po litie in een opslagloods van de Leidenaar honderden horloges. Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijkste voorpagina's van deze eeuw uit. De volgende special verschijnt op woensdag 6 oktober Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch aT Dagblad s lerman Bronsgeest heeft genoeg van alle gevaren ^B*intig keer werd Herman Bronsgeest gebeten ^i>or een gifslang. Twintig keer. „Veertien keer •or een ratelslang, drie keer door een Kaapse 'bra, een keer door een Turkse bergadder en 'ee keer door een aspisadder. Bij de laatste keer acht ik: nou is het genoeg. Na een beet van de rzel® icifische ratelslang was dat, de crotalas uiridis 5) 'eganus. Daarvoor moest ik het ziekenhuis in. was de druppel die de emmer deed overlo- Dat was een paar jaar geleden. Sindsdien oudt Bronsgeest geen gifslangen meer. „Daar "fam nog bij dat ik toen op kamers ging wonen, lijn huisgenoten waren er niet zo blij mee." Dus Judt hij het nu bij koningsslangen. Hij heeft er - ..Schitterende beesten." En niet gevaarlijk. Klopt. Gifslangen wel. Die Turkse bergadder bij- torbeeld die mij beet, heeft een death rate van 1 procent. Binnen twee minuten was ik in een tock. Ik heb acht dagen in het ziekenhuis op de intensive care gelegen. Ik ben aan de dood ont snapt. En zéér dat het deed...De pijn waar je doorheen moet is onbeschrijflijk. Ik had het ge voel alsof ik in brand stond. Dat was fysiek de ergste pijn die ik ooit heb meegemaakt." Zoals elke beet van een gifslang met eiwitsplit- sende enzymen in zijn gif pijnlijk is. „Die enzy men zorgen ervoor dat de próoi sneller verteert. Nou, dat gebeurt dus ook in je lichaam. Het weefsel rondom de beet wordt zwart. Necrosis, koudvuur, het sterft af. Je krijgt ook nog eens zwellingen en de druk op de huid wordt aanzien lijk." Dat is echter niet de reden waarom ze niet te koop zijn in de reguliere dierenwinkel. Omdat de beesten maar op kleine schaal worden gehou den, ziet de doorsnee handelaar er geen heil in. ..Als je dit soort dieren wilt houden zoek je via verenigingen van slangenliefhebbers. Of je gaat naar speciale beurzen. Probleem is alleen: hoe raak je je nakweek kwijt, de jongen die je hebt ge kweekt. Er is niet zo veel vraag naar, dus kun je bijna niks verkopen. En je geeft ze niet zomaar mee aan iemand. Ik had een keer 104 jongen van een pofaddervrouwtje. Die heb ik uiteindelijk maar aan de cobra's gevoerd." Waarom hij dan toch jarenlang in de weer is geweest met deze giftige dieren? „Mensen die gif slangen houden, doen dat meestal vanuit een be paalde intellectuele invalshoek. Interesse in één bepaalde soort bijvoorbeeld. Bij mij zijn dat de groefkopadders. Die hebben in vergelijking met andere soorten een evolutionaire sprong ge maakt. In hun kop hebben ze twee zogeheten pitorganen zitten waarmee ze uitstekend infra rood kunnen zien. Dat helpt bij het jagen in het donker. Natuurlijk zijn er meer slangen die dat kunnen, maar groefkopadders kunnen dat beter. Ratelslangen, waartoe ook de lanspuntslang be hoort, vind ik het mooist van alle soorten groef kopadders." „Maar ja, ze zijn natuurlijk wel gevaarlijk. Het houden van gifslangen vergt enorm veel discipli ne. Zo is het beter om geen alcohol te drinken. De meeste ongelukken gebeuren juist als er alco hol in het spel is. Als je 's nachts met een paar biertjes op uit de stad komt, ziet dat de slang in zijn waterbak heeft gepoept en denkt: dat ruim ik nog wel even op. Niet dus. Je moet altijd op je hoede zijn en snel kunnen reageren. En je moet altijd een vangstok bij de hand hebben om de slang in bedwang te kunnen houden. Met een paar biertjes achter de kiezen heb je eerder de neiging het wat dat betreft niet zo nauw te ne- Toch zal hij altijd van deze dieren blijven hou den. „Soms zie ik nog wel eens een schitterende ratelslang als ik op een beurs loop. Dan denk ik: zóóóóóóóó'wat mooi! Maar ik loop toch maar door. Voor mij voorlopig geen gifslangen meer." Wellicht geldt dat binnenkort voor iedereen in Nederland. Bronsgeest voorspelt de gifslang in elk geval een weinig rooskleurige toekomst. ,Als er een groep verboden gaat worden is is de groep van de gifslangen wel denk ik. Vanwege het ge vaar. In een heleboel gemeenten is het al verbo den ze te houden. Zo'n incident als dit maakt het er niet beter op." den In een flatgebouw aan de Tine van Dethstraat in de Ste- •nshof is gisteren in drie appartementen op de elfde verdie- ng ingebroken. Bij alle drie de woningen werd het slot van de lordeur geforceerd. De buit bestond uit onder meer compu- rs en video-apparatuur. De eerste resultaten van het onderzoek dat Leiden heeft gedaan naar de mogelijkheid van een ondergronds transportsysteem zijn positief. Uitbouw van het systeem naar Heineken in Zoeterwoude en distributiebedrijven in Alphen aan den Rijn behoort tot de mogelijkheden. Dat meldt minister Netelenbos (verkeer en waterstaat), die daarom mede namens haar collega's Jorritsma (eco nomische zaken) en Pronk (vrom) voorstelt om door te gaan met de studie. den haag/leiden het een ideale oplossing. „Het hans jacobs spaart milieu, houdt de stad leefbaar en voorziet die van de Ondergronds goederentrans- benodigde goederen. Uit het port door middel van een bui- haalbaarheidsonderzoek blijkt zennetwerk kan in de volgen- inmiddels dat ondergronds de eeuw het antwoord zijn op transport een kansrijke en zeker dichtslibbende binnensteden, technisch haalbare oplossing Volgens wethouder Van Rij is biedt, maar vervolgacties zullen dit verder moeten onderbou wen." „Leiden is een bijzonder ge schikte plaats om de techniek te beproeven, vanwege de over zichtelijke schaal, de centrale ligging in de Randstad en de goede bereikbaarheid over weg, water en spoor", aldus Van Rij. Minister Netelenbos, die ook een verkenningsstudie onder steunde in Utrecht, is het, blij kens een deze week aan de Tweede Kamer aangeboden no ta, daar mee eens. De aanleg en inrichting van een ondergronds systeem kos ten volgens de eerste ramingen ruim honderd miljoen gulden- .Van Rij pleit ervoor dat het Rijk daar nu reeds geld voor reser veert. Netelenbos waarschuwt de Kamer alvast dat een stede lijk ondergronds transportsys teem alleen tot stand kan ko men indien marktpartijen en andere overheden het voor touw nemen. Bij het onderzoek in Leiden is onder andere gekeken naar de huidige problemen bij de goe derendistributie in met name de historische, moeilijk bereik bare binnenstad. De omvang van het voor ondergronds ver voer geschikte spullen bedraagt alleen voor de binnenstad al 7.000 kubieke meter per week. Voor de hele stad is dat ruim drie keer zo veel. Gezien het aanbod moet het ondergronds systeem geschikt zijn om rolcontainers en pallets te vervoeren. De buizen moeten daarvoor een diameter hebben van twee meter. Het transport systeem in de buis zal moeten bestaan uit automatisch geleide voertuigen, zo blijkt uit de eer ste studie. Leiden heeft nog problemen bij het aansluiten van het on dergronds netwerk op bestaan de distributiepunten. Een ge combineerde aansluiting van een zogenoemd 'Logistiek Stadspark' op spoor- en snel weg aan de rand van de stad is niet goed mogelijk, maar afzon derlijke aansluitingen wel. Over de exploitatie zijn de onderzoe kers niet onverdeeld optimis tisch. Het succes staat of valt met de mogelijkheid het onder gronds systeem een landelijke aansluiting te geven, en met de bereidheid van bedrijven er ge bruik van te maken. Hun eigen landelijke netwerk zou dan moeten vervallen. Een flink aantal benaderde bedrijven heeft daar vooralsnog geen zin in. De minister verwacht dat eind dit jaar al voorstellen op tafel liggen voor de uitvoering en exploitatie van een onder gronds transportsysteem tussen Hoofddorp, Schiphol en de bloemenveiling van Aalsmeer. Studenten, mentoren, en ouderejaars staan samen sterk wanneer ze bij Quintus strijden tegen de sterkste man van Nederland Tjalling van den Bosch. Na afloop liet hij nog even zien hoe het écht moest, en verbeterde de studentrecords met het drievoudige. foto marklamers de helft ouderejaars. Eerstejaars Wilbert heeft zijn groep verla ten om hier een spelletje te spe len. „Ik houd van spelletjes dus ik denk dat ik hier wel lid word. Angela denkt daar anders over: „Als ik spelletjes wil doen ga ik wel naar mijn vrienden, daar heb ik geen vereniging voor no- dig." Een geheel ander kaliber ver maak is bij Ekklesia. De religi euze vereniging neemt met twee cabaretières in de dop in vijftien minuten tijd het stu dentenleven op de hak. De grappen gaan van bedorven macaroni die de keuken uit loopt tot de remsporen in het toilet. Niet alle grappen worden opgepikt door de nieuwelingen. Hoewel het straatbeeld gis termiddag niet gedomineerd werd door de eertstejaars, bleek rond middernacht dat de nieuwbakken studenten er wel degelijk waren. Het was stamp vol bij Augustinus. De Neder landse band Romeo liet hier een klein staaltje van haar kun nen zien. IENSDAG 18 AUGUSTUS 1999 leiden Na 2000 (of volgens de puristen eigenlijk pas in 2001) kan ze zeggen dat ze in drie eeuwen èn in twee millennia heeft geleefd. Mevrouw A.M. van Teylingen-Straathof vierde gisteren in zorgcentrum Roomburg haar honderdste verjaardag. Wethouder H. Kruijt (rechts) bracht haar een felicitatiebezoek. Leiden kon deze dag opnieuw een honderd-plusser toevoegen aan de inmiddels indrukwekkende lijst. Mevrouw van Teylingen is geboren op de Zoeter- woudsesingel en heeft haar hele leven in Leiden ge woond. In 1990 verhuisde ze naar het Hof van Roomburg waar ze volgens eigen zeggen 'liefdevol wordt verzorgd'. Haar echtgenoot overleed al in 1922 en haar enige dochter in 1995. Maar écht al leen is ze niet ze is de trotse oma van twee klein zoons die haar iedere avond bellen en op zondag steevast bezoeken. foto hielco kuipers (keri i n Uith week meer tranen zullen vloei en. Als je vermoeid bent kan zelfs het verlies van een mentor lijkt een klein spitsuurtje bijhard aankomen. crisisbalie van El CID. De uwbakken studenten staan r, net na etenstijd, te wach- op woorden van steun, ost of uitleg. „Ik zit onder de irgiebul- vertelt de 'entienjari- blonde Mo ra. „Ik had iggenspul ';ocht maar wordt al- n maar er- Crisisteam-lid Anne drukt ar geruststellend een papier- in haar handen: „Naam en efoonnummer van de huis- staan erop. Wel zeggen dat Bde EL-CIDweek loopt, dan rd je zo geholpen." !e rust weer snel terugge- aviati#^ in epicentrum van de Heip? CIDweek. In de hoek zit nog - our 1 blond meisje zachtjes in de Pj efoon te praten. „Haar vader in het ziekenhuis voor een pj rtoperatie, ze wilde even rus- I,. naar huis bellen", vertelt ar vriendin. Tranen en ern- leed zijn er nog niet ge lest op de crisisbalie aan de euwstraat. „Er komen vooral ensen die hun groepje kwijt n. Die wijzen we dan de weg 'ar hun mentor of we geven een nieuw groepje. Ik denk er aan het einde van de Verder wordt de balie druk gebruikt voor onderlinge be richtjes op het mededelingen bord. „Gaat het bloemkool?" luidt een krabbel. „Voor lieve Danny. I I I I I Tuuilijk doe ik het nog. Maar de grote vraag, doe jij het nog? Uit de be richtjes blijkt dat ergens tussen maan dag en dinsdagmiddag de ver broedering heeft toegeslagen. De aanblik bij het warme, klamme Quintus bevestigt dat. Het geroezemoes en gelach van de nieuw verworven vrienden overstemt haast het geluid van de studentencaberetgroep. De nieuwe studenten staan en masse dicht op elkaar en niet alleen vanwege de drukte. „Waarom wilde je nou gister avond niet?" Vraagt een klein donkét meisje een gezette jon gen. Niet veel later staan ze hand in hand te zoenen op de trap. Niet overal hangt er liefde in de lucht. Bij spelletjesvereni- ging Duivelsei hangt er eerder een zweetlucht. Er wordt dan ook druk gespeelcL Onder de dertig aanwezigen blijkt bijna •ovincie: toeslag op nieuwbouwhuis tor aanleg goed openbaar vervoer haag/leiden id sep jers van huizen in grote uwbouwwijken moeten des- ods een toeslag gaan betalen hun huis om met de op- ngst van die toeslagen snel de openbaar-vervoersver- dingen te kunnen maken ir de nieuwe wijk. Dat stellen leputeerde Staten van Zuid- Uand in een brief aan minis- Pronk van ruimtelijke orde- ig. GS denken daarbij met ne aan de bouwplannen ir vliegveld Valkenburg. „Die atie is wat ons betreft nauw bonden met de tijdige reali- ing van de Rijn-Gouwelijn", gedeputeerde Vissers giste ren weten. Vissers herhaalde gisteren het collegestandpunt dat de Leidse regio in de toekomst in haar ei gen woningbehoefte moet voorzien door bebouwing van het marine-vliegkamp. Hij voegde daarbij zijn zorg dat bij veel grote woningbouwlocaties de openbaar-vervoersvoorzie ningen tot nu toe erg slecht ge regeld zijn. „Daarom vinden wij het erg belangrijk dat de Rijn- Gouwelijn tijdig wordt aange legd zodat de bouwlocatie Val kenburg van het begin af aan goed wordt ontsloten", aldus de gedeputeerde. „We willen met de minister bespreken of hiertoe eventueel een opslag op de woningen moet komen." AMERICAN MAGIC TOP DOGS IN DUINRELL!

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11