Gewonden in gewelddadig weekeinde Noord-Ierland Graf Ignatz Bubis direct besmeurd George Bush wint populariteitspeiling in Iowa Buitenland Dalai Lama trekt 40.000 toehoorders Meer geld voor hulp aan gevluchte Serviërs aagdh INDAG 16 AUGUSTUS 1999 3 Wil jstralië liet nazi-wetenschappers toe 1ey Australië heeft na de Tweede Wereldoorlog nazi-weten- - ppers met open armen ontvangen. De wetenschappers ah., len ingeschakeld bij defensieprojecten en wetenschappelijk rï erzoek. Dat meldt vandaag de Sydney Morning Herald. De ding ralische Labor-regering wist tussen 1946 en 1951 127 Duit- etenschappers en technici naar het eigen land te halen, en b >ens 'crant Australië de wetenschappers uitgeno- °P verzoek van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. brochi >eilieerden wilden voorkomen dat ze naar de toenmalige (2< etunie zouden vertrekken. Bij de Amerikanen en de Britten wo de angst groot dat de Sovjets met nieuw ingebrachte we- betaai: chappelijke kennis een nieuwe, tegen het westen gerichte, ochur! zouc*en kunnen voeren. '3°(2< iropese toeristen ontvoerd in Iran 1AN1 Iraanse drugshandelaren hebben drie Spaanse toeris- een Italiaanse vakantieganger en hun Iraanse gids ontvoerd (AE )un hotel in Kerman, 800 kilometer ten zuid-oosten van Te- in. De met automatische pistolen gewapende ontvoerders, e vrouwen en drie mannen, zouden de gijzelaars willen in- in voor mensen die in Iran vastzitten of voor geld, zo zei een ïnns11156 diplomaat gisteren in Teheran. Twee van de gegijzelde njaarden zijn priesters. Iran poogt de afgelopen tijd het toe- iGdölaete bevorderen omdat het dringend behoefte heeft aan le valuta. Sinds de islamitische revolutie van 1979 komen er ivelijks nog toeristen naar het land. en b, rnofilm op vliegveld Bangkok ;kok» De vliegveldautoriteiten van de Thaise hoofdstad ~p gkok hebben een onderzoek ingesteld naar de uitzending pomobeelden op de tv's in het gebouw. Tijdens een pauze kende e live uitgezonden voetbalwedstrijd Thailand-Vietnam kre- ingen de bezoekers gisteren gedurende twintig seconden een man 171 "5l en \touw te zien die in een heftige vrijpartij waren verwik- I. Duizenden passagiers hadden zich rond de televisietoe- len verzameld om te kijken naar de wedstrijd die door Thai- TOUOd met 2 0 werd gewonnen. ratk,en crisis over turbinetransport !zalem Het Israëlische kabinet wijdt woensdag een speciale estrai nS aan controverse over het transport van een groot tur- )6-24[ i-onderdeel. Het transport werd afgelopen vrijdagnacht na ingaan van de sabbat uitgevoerd. Maar het ziet er niet naar dat de religieuze partij Shas haar dreigement het kabinet te aten zal waarmaken. Premier Ehud Barak, die persoonlijk fiat gaf aan het vervoer op de dag des Heren, heeft Shas be- ihil' ^at kij za* onderzoeken of toekomstige transporten door- SUIIc eej.s kunnen worden uitgevoerd. In de komende maanden en nog vijf gigantische turbine-onderdelen over de weg iten worden vervoerd naar een in aanbouw zijnde elektrici- icentrale in de stad Ashkelon. i oord en doodslag in Algerije ers» In Algerije hebben het afgelopen weekeinde zeker 38 isen de dood gevonden bij aanslagen en moordpartijen uit- Derd door extremistische islamieten. Onder de slachtoffers inden zich volgens Algerijnse kranten ten minste zes militai- In de nacht van zaterdag op zondag vond de ergste massa- hting plaats sinds de verkiezing van president Abdelaziz iteflika vijf maanden geleden. Bij de slachting in Beni Ounif, 07 301750 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad, werd 29 nsen de keel afgesneden. Drie mensen raakten volgens op- in van de veiligheidsdiensten gewond. ionen aziliaanse agenten voor gerecht raad r eweg; !!Ja_ï In Brazilië begint vandaag het proces tegen 141 politie- iten, die ervan worden verdacht in 1996 negentien landloze Hen te hebben vermoord. Het proces is een van de grootste de geschiedenis van Brazilië. Zo'n vijfhonderd soldaten be- en de rechtbank in de stad Belém in de noordoostelijke Istaat Para. Een protest van landloze boeren tegen de onge- 1 verdeling van land in Brazilië liep op 17 april 1996 volledig de hand. Twaalfhonderd leden van de Beweging voor Land- 'parc:Boeren (MST) bezetten in Para een herenboerderij. De rheid trommelde tweehonderd agenten op om de landloze 1 gi ren te overtuigen de boerderij te verlaten en wegenblokka- - 376 0p te heffen. De boeren zouden volgens getuigen met ste- en stokken hebben gegooid, waarop de politie traangas ge- ikte en het vuur opende. Er vielen negentien doden en zestig 5 ronden. )den bij gevechten Filipijnen bouw boanga Gevechten tussen christelijke en moslimboeren in Geei zuiden van de Filipijnen hebben zeker negen mensen het in gekost. De autoriteiten van de provincie Lanao del Norte >0^5 ikten vandaag bekend dat meer dan zeshonderd inwoners dorpen in de omgeving voor het geweld op de vlucht zijn lagen. De gevechten braken uit door onenigheid over het be- een stuk grond. De moslims zouden hulp hebben gekre- van leden van het Islamitisch Moro Bevrijdingsfront MILF. thl ïina ontdekt de metro 36.1 De Chinese regering heeft het groene licht gegeven voor juw van metrolijnen in circa dertig steden. De bouw van uwe metrolijnen was vier jaar lang stopgezet in verband met inciële problemen. Grote steden met meer dan een miljoen ert roners mogen voortaan een metro bouwen, zo blijkt uit een Ai ument van de Chinese Staatsraad. Momenteel hebben hts vier grote steden met meer dan een miljoen inwoners metro: Peking, Shanghai, Guangzhou en Tianjin. uil enern niet welkom op Falklands Hos aires De Argentijnse president Carlos Menem is niet kom op de Falkland Eilanden. Hoewel hij het nooit officieel ift laten weten, wil Menem nog graag voor de beëindiging 'Jlo lzijn ambstermijn in december de eilandengroep bezoeken, belli voners en bestuurders van de Falklands zijn niet enthousiast r een visite van de president, waarop de Argentijnse minister wei defensie heeft gezinspeeld. Menem zou 16 oktober hebben Kle jekozen. „Het is grof en onbeleefd een bezoek aan te kondi- 1 zonder dat wij daarover zijn geraadpleegd of wij hem heb- iek 1 uitgenodigd", zei zaterdag Mike Summers, parlementslid ide eilandengroep, tegen Argentijnse journalisten. Ln- abanne: Parijs gaat er toch aan 9°r 1108le Hij heeft zich weliswaar schromelijk vergist, maar de - ijse modeontwerper Paco Rabanne blijft een onheilsprofeet. 1 voorspelling dat het ruimtestation Mir een uur na de zons- (cer duistering van vorige week op Parijs zou storten en de licht- d zou vernietigen kwam niet uit. Het is slechts uitstel van icutie, opperde Rabanne gisteren in een interview met de unei uphiné Libéré. Parijs staat een grote ramp te wachten, zegt Les onheilsvoorspeller. Alleen een datum noemt hij deze keer 73~ t, want Rabanne wil niet opnieuw de fout ingaan. Zijn enige irekening was dat hij een exact tijdstip noemde voor de on- gang van de Franse hoofdstad. )litie voor gemanipuleerde gewassen 141 [den. Groot-Brittannië krijgt een speciaal politiekorps dat 'belden voor genetisch gemanipuleerde gewassen moet be- 'ermen tegen milieu-activisten. De regering vreest dat be- ande veiligheidsmaatregelen niet voldoende zijn om een uwe serie proefvelden te beschermen. De angst bestaat dat ieu-activisten de velden vernietigen. Het Britse dagblad The 'ependent on Sunday meldde gisteren dat de nog geheime unen het gevolg zijn van recente hulpverzoeken van firma's PjJp^iüliseerd in biotechnologie en boeren die deze gewassen 43! bouwen. Plaatselijke politiekorpsen hebben al gezegd dat ze 123 uskracht noch geld hebben om tegen 'ecostrijders' op te tre- Katholieke betogers woedend over protestantse marsen BELFAST AFP-Rtr-OPA De Noord-Ierse politie heeft het zaterdag en gisteren flink aan de stok gekregen met katholieke betogers die protestantse marsen wilden blokkeren. Door de ongere geldheden in Belfast, Londonderry en Lurgan raakten talrijke demonstranten en agenten gewond. De politie werd bekogeld met benzinebommen, auto's gingen in vlammen op en de demonstranten staken met molotov cocktails gebouwen in brand. Het ging om de ernstigste rellen dit jaar in Noord-Ierland. beperkt tot slechts een tiental 'Apprentice Boys', ging uitein delijk onder rustig tromgeroffel door. Katholieke politici zeiden di rect na het gewelddadige optre den van de RUC te vrezen voor ernstige rellen tijdens de mars door Londonderry. Daar gooi den gemaskerde inwoners van een katholieke wijk tot diep in de nacht uiteindelijk zeker 230 molotovcocktails naar de poli tie. Ze staken ook auto's, bank filialen en een fastfoodrestau- rant in brand. In totaal raakten acht agenten en enkele burgers In Belfast werd zaterdag een zitblokkade met geweld uiteen gedreven. Katholieke actievoer ders wilden daarmee een mars van de protestantse 'Apprentice Boys' (leerjongens) door de ka tholieke wijken in Belfast tegen houden. De katholieken zien de marsen als een provocatie. Tij dens de rellen in Belfast vielen bij de Noord-Ierse politie (RUC) negentien lichtgewonden, ter wijl zeker vier betogers verwon dingen opliepen. De kleine pa rade door de katholieke wijk, lichtgewond. In de mars liepen duizenden protestanten mee. In Lurgan werd de politie ook bekogeld met stenen, flessen en benzineblikken. Tot zaterdag verliep het marsseizoen, dat vanouds een bron is van confrontaties tus sen katholieken en protestan ten, redelijk rustig. Maar de plotselinge toestemming die de autoriteiten gaven voor de pro testantse marsen door Lower Ormeau Road in Belfast en in Londonderry wekte grote woe de onder de katholieken. De situatie in Noord-Ierland was al gespannen als gevolg van het geblokkeerde vredes proces. Bovendien werd giste ren de bomaanslag van 15 au gustus vorig jaar herdacht in het stadje Omagh. Door de aan slag van de extremistische 'Real IRA' in een winkelstraat verlo ren 29 mensen het leven. De Real IRA is een afsplitsing van het verboden Ierse Republi keinse Leger IRA. De ceremo- mie verliep rustig. Sinn Fein, de politieke tak van de IRA, omschreef de rellen als 'traumatisch'. De Ameri kaanse president Clinton riep de burgers van Noord-Ierland vanuit Washington op het ge weld af te zweren. De Britse zondagskranten reageerden verdeeld. De con servatieve Sunday Telegraph, toch al kritisch over een even tuele vredesregeling, stelde nuchter vast dat ondanks alle besprekingen over vrede en voortuitgang er eigenlijk tot dusver nauwelijks politieke winst is geboekt in het Noord- Ierse conflict. The Independent on Sunday, die wat meer aan- schurkt tegen de regering-Blair, was optimistischer gestemd. De krant ziet in de algemene en massale veroordeling van de bomaanslag in Omagh reden voor hoop dat de katholieke en protestanten zich uiteindelijk zullen verzoenen. new york Meer dan 40.000 mensen hebben gisteren in het New-Yorkse Central Park geluisterd naar een toespraak van de Dalai Lama. De spiritueel leider van de Tibetaanse boeddhisten riep op tot vrede en tolerantie en kreeg luide bijval van zijn gehoor toen hij de diepe kloof tussen arm en rijk in New York aan de kaak stelde. Volgens de 64-jarige geestelijke zorgen de inkomensverschillen voor 'ergernis, angst en moord'. De Nobel-vredesprijswinnaar had in 1991 ook al eens gesproken in het New-Yorkse park. Toen bracht hij slechts 5.000 belangstel lenden op de been. foto ap suzanne plunkett BELGRADO-PRISTINA ANP-Rtr-AFP De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR zet meer geld en middelen in voor de op vang van de circa 170.000 uit Kosovo ge vluchte Serviërs. Met het oog op de nade rende winter is betere opvang snel noodza kelijk, zei UNHCR-gezant McNamara giste ren. Volgens hem bekommeren zich mo menteel maar weinig internationale hulp organisaties om het lot van de Serviërs. Veel Servische Kosovaren, hun provincie uitgevlucht uit angst voor wraakacties van Albanezen, leven nu in Servië, onder meer in overvolle woningen van familieleden, in kapotte gebouwen, in scholen of zelfs op straat. In Kragujevac is het afgelopen week einde begonnen met de bouw van een ten tenkamp. Servië herbergt overigens al 500.000 vluchtelingen uit Bosnië en Kroa tië. Een belangrijk probleem is nog de veel al vernielde energievoorziening in Servië als gevolg van de bombardementen van de NAVO. De vredesmacht KFOR in Kosovo meldde zaterdag de vondst van een nieuw massa graf. Volgens de Amerikaanse nieuwszen der CNN gaat het om een graf in Donja Stubla, niet ver van de hoofdstad Pristina. Volgens dorpsbewoners liggen er zes door Serviërs gedode personen, onder wie twee kinderen. Een woordvoerder van het Joego- TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Ignatz Bubis, de vrijdag overle den voorman van de Duitse joodse gemeenschap, is giste ren in Tel Aviv begraven omdat hij bang was dat een laatste rustplaats in Duitsland zou worden geschonden door neo- nazis. Maar de begrafenisplech tigheid in Israël was nog niet achter de rug of zijn graf was al met zwarte verf besmeurd. De vandaal was geen neona zi, maar de 52-jarige kunste naar en voormalig kandidaat voor het burgemeesterschap van Tel Aviv, Meir Mendelsohn. Na zijn daad noemde Men delsohn Bubis een misdadiger, die bordelen runde en mede verantwoordelijk was voor de studentenrellen van 1968 in Duitsland. „Ik heb op een theatrale ma nier zwarte verf over Bubis' graf gegoten", zei de grafschenner. „Ik heb een misdaad begaan en de doden onteerd, maar ik heb er geen spijt van. Integendeel. Ik wil mensen aan het denken zetten over de vraag hoe een in tellectueel zoiets kon doen." Volgens Mendelsohn, die zijn wortels in Duitsland heeft, buit te Bubis zijn jood-zijn uit. „Hij was een dief, een bedrieger en een leugenaar en na zijn dood zullen veel zaken uitkomen. Hij vormde een 'joodse raad' in zijn concentratiekamp." De begrafenisplechtigheid in Tel Aviv werd bijgewoond door president Ezer Weizman en diens Duitse ambtgenoot Jo hannes Rau. Volgens Rau maakt Bubis' begrafenis in Tel Aviv duidelijk dat begraafplaat sen in Duitsland beter moeten, worden beschermd. Maar het betekent geen afwijzing van Duitsland, zei hij. Hij noemde Bubis 'een echte Duitse pa triot'. Rau herinnerde eraan dat het graf van Heinz Galinski, Bu bis' voorganger als leider van de Duitse joodse gemeenschap, een paar jaar geleden is opge blazen. „Dat was zeer pijnlijk voor Ignatz Bubis, maar hij bleef in Duitsland wonen." Hoewel Bubis zich zionist noemde, heeft hij uit die over tuiging nooit de consequentie getrokken. Dat maakte hem in Israël tot een omstreden figuur en dat bleek tijdens de begrafe nis niet alleen uit de grafschen nis. Zo zei oud-premier Shimon Peres: „In mijn ogen is Israël geen begraafplaats, maar een thuis voor de levenden. Als Is raëli zou ik liever zien dat men sen in Israël wonen." MOSKOU Rtr-AFP-DPA slavië-Tribunaal in Den Haag verklaarde dat in een ander recent ontdekt massagraf mogelijk circa honderd etnische Albanezen zijn begraven. Het zou gaan om gedeti neerden uit de Servische Dubrava-gevan- genis. De groep zou uit vergelding voor de NAVO-bombardementen zijn gedood. De Joegoslavische minister van justitie Jojic heeft de oppositie gewaarschuwd, die donderdag een massale demonstratie houdt tegen het regime van president Milo sevic. Als zich tijdens deze manifestatie ook maar het geringste incident voordoet, wor den alle noodzakelijke wettelijke maatrege len genomen, zei de minister gisteravond in Pancevo, dichtbij Belgrado. Doema stemt over benoeming Poetin Poetin, die door Jeltsin zelfs al naar voren is geschoven als zijn opvolger, benadrukt dat hij in de nieuwe regering 'geen re volutionaire veranderingen' zal doorvoeren ten opzichte van de vorige. Alleen de communisten wil len hun standpunt pas in de loop van vandaag bekendma ken. Partijleider Zioeganov wil 's ochtends nog een gesprek met Poetin, waarbij hij drie kwesties aan de orde wil stellen: de levensstandaard van de Rus sen, de verhoging van de benzi neprijs en het lot van het gebal semde lichaam van Lenin in het Mausoleum op het Rode Plein. Verscheidene politici, onder wie president Jeltsin, wensen dat Lenin wordt begraven. Het Russische parlement - de Doema - stemt vandaag over de benoeming van Vladimir Poe tin. President Jeltsin had Poetin vorige week aangewezen als op volger van de kort tevoren ont slagen premier Sergej Stepasjin. Het ziet ernaar uit dat een meerderheid de benoeming van Poetin, oud-hoofd van de geheime diensten, zal aanvaar den. De parlementaire leiders reageerden aanvankelijk vijan dig op het besluit van Jeltsin om Stepasjin, die slechts twee maanden aan de macht was, de laan uit te sturen. Maar nadat Poetin tijdens het weekeinde met hen had gesproken, bleek dat hij op weinig verzet stuit. Pentagon biedt homo's meer bescherming WASHINGTON Rtr-EFE Het Amerikaanse ministerie van defensie wil homoseksuele militairen een grotere bescher ming bieden. Richtlijnen óp grond waarvan opgetreden kan worden tegen de discriminatie van homoseksuelen in het leger worden aangescherpt. Alle militairen en mariniers krijgen voortaan vanaf het be gin van hun opleiding speciale trainingen, waardoor het ge weld tegen homoseksuele sol daten moet afnemen. De bestaande praktijk in het Amerikaanse leger was: don't ask don't tell (vraag niet(s), zeg niet(s). Onder die politiek mochten homo's die nadrukke lijk voor hun seksuele identiteit uitkwamen, geen uniform dra gen. Zolang ze hun mond maar dicht hielden, mochten ze wel in het leger dienen. Volgens ho mo-organisaties en organisaties voor de mensenrechten zijn daardoor de misstanden tegen homoseksuele en lesbische mi litairen slechts toegenomen. WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Zoals verwacht heeft de Te- xaanse gouverneur George Bush, zoon van oud-president Bush, dit weekeinde de zogehe ten 'Iowa straw poll' gewonnen. Bij deze eerste peiling onder Republikeinse kiezers in de staat Iowa naar de vraag wie Bill Clinton moet opvolgen als president van de Verenigde Sta ten kreeg Bush jr. 31 procent van de uitgebrachte stemmen. „Ik lig op schema", zei hij in re actie op de uitslag. Algemeen wordt aangenomen .dat Bush begin volgend jaar de Republi keinse nominatie veilig zal stel len. De schatrijke zakenman Steve Forbes eindigde als tweede, met 21 procent van de stem men. Forbes zei zich gesterkt te voelen door het feit dat ruim tweederde van de Republikein se kiezers in Iowa niet op Bush stemde. Er is dus wel degelijk hoop, redeneerde hij. Dit laat ste geldt nauwelijks nog voor voormalig vice-president Dan Quayle. De conservatieve politi cus uit Indiana die vanwege zijn politieke blunders en ver sprekingen in binnen- en bui tenland naam maakte kreeg slechts 916 van de bijna 25.000 uitgebrachte stemmen. Quayle is ervan overtuigd dat hij de enige geschikte kandidaat is voor het presidentschap, maar het is twijfelachtig of hij nog veel langer kan meedoen aan de kostbare race om het Witte Huis. Ook de campagne van kandidaat Lam ar Alexander (1.428 stemmen) hangt aan een zijden draad. Dat Steve Forbes als tweede eindigde, ruim voor de enige vrouwelijke kandidaat Elizabeth Dole (14 procent), gold niet als een grote verrassing. Dole ligt in de nationale peilingen die de onderzoeksbureaus systema tisch verrichten weliswaar" voor op Forbes, maar deze had aan zienlijk meer tijd en geld geïn vesteerd in de 'straw poll' in Io wa. De informele peiling, die op geen enkele manier bindend is voor de Republikeinse partij in Iowa, geldt als een van de meest frauduleuze politieke evenementen in de aanloop naar de presidentsverkiezingen. De stemmen worden min of meer gekocht, in ruil voor gratis eten, drinken en entertainment. Aan de uitslag mag daarom niet te veel waarde worden toege kend. Bij voorgaande gelegenheden werden de kiezers zelfs van bui ten Iowa overgevlogen, of per bus aangevoerd. Sommigen stemden twee keer. Dit keer trachtte de organisatie het tra ditionele geknoei bij de stem bus enigszins in te dammen, onder meer door het aanbren gen van niet afwasbare rode inkt op de duimen van de kie zers. Niettemin kon de verkie zingsuitslag eind vorige week al met grote precisie worden voorspeld toen eenmaal duide lijk was hoeveel geld de kandi daten neertelden voor de loca ties waar zij hun verkiezings tenten mochten opslaan. Bush betaalde het meest, gevolgd door Forbes. Daarna kwam Dole. Over een half jaar beginnen de echte voorverkiezingen in de aanloop naar de presidentsver kiezingen van november 2000. Dan staan er, anders dan dit weekeinde, wel stemmen van gedelegeerden op het spel. De voorverkiezingen aan Republi keinse zijde zijn extra interes sant omdat er in deze partij een felle richtingenstrijd woedt tus sen gematigden en ultra-con servatieven. De laatsten worden gesteund door christelijk rechts - een cluster van pressiegroe pen met bovengemiddelde in vloed in het Republikeinse kamp. Van de ultra-conservatieven die het presidentschap ambië ren eindigde kandidaat Gary Bauer dit weekeinde als eerste. Met 9 procent van de uitge brachte stemmen stond hij in het 'algemeen klassement' op de vierde plaats, achter Eliza beth Dole en voor zijn directe concurrent Pat Buchanan. Buchanan, die internationale bekendheid verwierf als presen tator van het CNN-programma Crossfire, suggereerde dit week einde in een toespraak tot zijn achterban dat hij Bill Clinton zou laten oppakken indien het Amerikaanse volk hem volgend jaar mocht aanwijzen tot presi dent. Onmiddellijk na zijn in auguratie zou Buchanan tegen zijn voorganger Clinton zeggen: „U heeft het recht om te zwij gen..." Dit is de opening van de standaard formulering die poli tieagenten dienen uit te spre ken bij de arrestatie van een verdachte.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5