Leidsch Dagblad 10 Provincies declareren er op los VN: aantal inwoners India passeert miljard 13 san }SV en Ajax in het poor van Feyenoord erman Filippo overleden orlog Dagestan leidt tot tod toestand in Tsjetsjenië Stormachtig straattheater Vroeg dag voor Leidse eerstejaars TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ANDAG 16 AUGUSTUS 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 ■ECR. iide a 150 m sen en en k NR. 42080 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Gesprek van de Dag Liefdesverdriet leidde tot muiterij op de Bounty Economie Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst Nederlandse Munt moet ander werk zoeken Fusie van dekenaten nog dit jaar rond Beestenmarkt zindert tijdens Salsa Festival SWUK ANP hun jacht op eerherstel nkelden Ajax en PSV voor ipectievelijk 70 en 40 mil- in gulden op de transfer- arkt. De ambities van de iditionele concurrenten Feyenoord, dat vrijdag al Bt 4-Ö van Den Bosch won, bben tijdens de eerste idstrijd van het seizoen nog deuk opgelopen. Door erwinningen op Meeren en (3-2) en MW (4-1) lo- n Ajax en PSV voorlopig in met de Rotterdamse dskampioen. van de Amsterdam ss gaf weinig aanleiding or een hosannastemming, erenveen nam in de ArenA jtaal de leiding maar de tweede helft lijd- im toezien hoe Brian Lau- ïp, Nikos Machlas en Sho- Arveladze de thuisclub op zetten. Toen Jesper Ha- nsson de Friezen terug in wedstrijd schoot, werd lidelijk dat trainer Wouters g veel werk wacht. /begon overtuigender dan ix. De Eindhovenaren f enden meteen 4-1 over- nnini "t ig op het povere MW spraken na afloop lovend Knopper en Machlas juichen na de eerste treffer van de Griek voor Ajax. foto anp over het spel van Mark van Bommel en Johann Vogel. Beide centrale middenvelders waren voortdurend aanspeel baar en wisten bovendien Ruud van Nistelrooy goed te vinden. De spits, vorig sei zoen al 31 keer succesvol, bracht in zijn eerste competi tiewedstrijd zijn totaal op drie. Daarmee nestelde hij zich naast Feyenoorder Cruz op de eerste plaats-van de topschutterslijst. DEN AD VAN KAAM 51-jarige leeftijd is zater- lHerman Filippo overle- n. De Leidenaar was als ge- ihtheffer van LKV De Spar- n één van de bekendste idse sportmensen uit de ja- zeventig. Hij werd meer voudig Nederlands kampi oen, zijn club De Spartaan werd in 1970 uitgeroepen tot Leidse sportploeg van het jaar. Filippo was al enige tijd ernstig ziek. Pagina 17: Filippo was een bescheiden topsporter Leidse hoogleraar: 'Nota's niet bij voorbaat verdacht „De grote verschillen in declaratiegedrag van de com missarissen van de koningin zijn vanzelfsprekend niet bij voorbaat verdacht." Dat zegt de Leidse hoogleraar openbare financiën V. Halberstadt. De ene provincie moet nu eenmaal meer uitgeven aan representatie dan de andere. Bovendien kan de boekhouding per provincie verschillen. DEN HAAG/LEIDEN»ANP JANETTE LUICHIES De hoogleraar reageert daar mee op een onderzoek van het televisieprogramma Nova. Daaruit blijkt dat de Drentse commissaris van de koningin Ter Beek (PvdA) de afgelopen vier jaar 160.000 gulden aan re presentatiekosten declareerde. Onder de provinciale bestuur ders is hij daarmee de absolute topper. Zijn collega en partijgenoot Alders in Groningen declareer de kosten (in totaal ongeveer 10.000 gulden) die hij volgens de richtlijnen zelf had moeten betalen. De Noord-Hollandse commissaris van de koningin Van Kemenade declareerde in vier jaar tijd niets. En zijn Zuid- Hollandse collega Leemhuis- Stout van de provincie Zuid- Holland, die onlangs in op spraak raakte door de bankiers kwestie, staat met haar 'be scheiden' 15.000 gulden over de afgelopen vier jaar als derde onderaan de lijst. Commissaris sen van de koningin ontvangen boven hun salaris van ruim 230.000 gulden een belasting vrij bedrag van 31.400 gulden. Van deze toelage moeten zij de onkosten betalen die aan hun ambt zijn verbonden. Hoogleraar Halberstadt vindt dat het begrip representatie verduidelijking behoeft. Uitga ven die de ene provincie boekt op de begroting economische zaken, zet de andere provincie onder het kopje representatie. De financiën worden jaarlijks gecontroleerd op rechtmatig heid en doelmatigheid door in terne- en externe accountants en vervolgens door provinciale staten en het ministerie van binnenlandse zaken. „Uitwass- sen zouden vanzelf moeten blijken uit die onderzoeken", aldus Halberstadt. „Er is dus geen aanleiding tot heksen jacht." De Tweede Kamer wil, naar aanleiding van het onderzoek, een betere controle van Provin ciale Staten. Minister Peper van Binnenlandse Zaken zou scher pere regels moeten stellen voor declaraties van de provinciale besturen. Het Kamerlid Van der Hoeven (CDA) stelt hierover maandag vragen aan Peper. PvdA, WD en D66 zijn even eens voor uniforme declaratie- regels. HtT WOORD IS AAN Otto Weiss Eenvoudig te zijn in de kunst is helemaal niet zo eenvoudig. ^nu en danr ZÓri r f--"' KOU RTR/DPA/AFP tsjenië heeft gisteren als re- op de toenemende strijd Je buurrepubliek Dagestan noodtoestand uitgeroepen, nadat de Russische autori- n een dag eerder hadden reigd de mos.limrebellen zo- ook in Tsjetsjenië aan te en. De islamitische strijders, van Dagestan en Tsjetsjenië moslimstaat willen maken, ngen eerder vanuit Tsjetsje- Dagestan binnen, ussische strijdkrachten heb- afgelopen nacht nieuwe nbardementen uitgevoerd het district Boüikh in het hvesten van Dagestan. Isla- ische opstandelingen heb- die regio vier dorpen be- Volgens het ministerie van nenlandse zaken zijn er uien vluchten uitgevoerd, imaast hebben troepen mij- i geplaatst op een weg tus- Dagestan en buurrepubliek Jlsjenië. De noodtoestand in dat het leger in de staat van paraatheid NOORDWUKAlsof de duivel er mee speelde. Eerst was het zater dagavond opzwepend warm, maar zodra de Zuid-Afrikaanse band Tu Nowke ophield met mu ziek maken, barstte de hel los op het Noordwijks Straattheater Fes tival. Harde windstoten bliezen twintig marktkramen over de boulevard, een tent stortte in en de grote circustent werd uit voor zorg maar weggehaald. „Nie mand raakte gelukkig gewond", vertelt Arno Bos, organisator van het festival. irJe kunt een heleboel plannen, maar op het weer heb je nu eenmaal geen vat." Na de beloofde regenachtige start van het festival, kreeg de zon op zaterdagmiddag de overhand. Bezoekers met regenjassen doel loos om hun middel geknoopt en paraplu's die dienst deden als wandelstok, struinden de Konin gin Wilhelmina Boulevard af op zoek naar cultuur. De slechte weersvooruitzichten leken wel minder mensen op de been te hebben gebracht dan vorig jaar. Arno Bos zag daar meteen het po sitieve van in: „De mensen die hier nu zijn, zijn geen toevallige strandbezoekers, maar komen echt voor het programma." Het straattheaterfestival strekte zich uit van De Grent tot aan het Vuurtorenplein. De cultuur lag hier het afgelopen weekeinde let terlijk op straat. Wie over de Noordwijkse boulevard flaneerde, zag tal van theateruitingen aan zich voorbijtrekken. Argeloze be zoekers werden opgeschrikt door de Potloodvent die de stoom uit de mouwen van zijn regenjas blies. Of door de zeeblauw ge- wordt gebracht. Bovendien wordt alle media, behalve de Russische staatstelevisie, het zwijgen opgelegd en er geldt een avond- en nachtklok. Tsje tsjenië is na de gewonnen oor log met Moskou van 1994 tot 1996 de facto zelfstandig. Een vereniging met Dagestan zou Tsjetsjenië toegang geven tot de olierijke Kaspisch Zee. De strijd tussen Rusland en de geïnfiltreerde moslimfunda mentalisten in de Kaukasische deelrepubliek Dagestan is het afgelopen weekeinde flink ver hevigd. Volgens Russische me dia zijn in ruim een week vol gevechten al zeker 280 rebellen Alle pogingen tot gezinsplan- gedood. Zo'n driehonderd op- ning ten spijt, heeft de bevol- standelingen zouden gewond king van India deze week het «720° 12*/21° «723° ES# 70% 50% 80% 20% 30% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina Q VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 13,14 6,7 2 Gesprek van de Dag Gezondheid/Strips16 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,12 RTV/programma's15 Sport Uitgaan 17t/m 22 schminkte zeemeermeisjes die zich overal sierlijk tussendoor be wogen. Ook een levensechte ma rionet trok voorbij, bestuurd door een achter haar lopende steltloper die de touwtjes stevig in handen hield. Op het Vuurtorenplein be trok LaViolou (foto) het publiek nadrukkelijk bij haar act Pagina 13: Zomerse dag op stormachtige boulevard foto mark lamers GENèVE BOB KROON CORRESPONDENT zijn geraakt. Naar schatting 8.000 burgers zijn uit het oor logsgebied gevlucht, de mees ten naar de Dagestaanse hoofd stad Machatsjkala. Waarnemers vrezen dat de strijd in Dagestan mogelijk aan leiding geeft tot uitbarstingen van nu nog sluimerende etni sche conflicten. miljard overschreden. Dat zegt het Demografisch Fonds van de Verenigde Naties, die de uitdij ende wereldbevolking op de voet volgt. Maar New Delhi maakte gisteren op de 52ste verjaardag van de nationale on afhankelijkheid bekend dat In dia 'slechts' 988.444.000 inwo ners telt en dat de miljardgrens niet voor volgend jaar mei wordt overschreden. Nu maakt twaalf miljoen meer of minder weinig uit in een land waar de bevolkingsex plosie, en daarmee de armoede, niet te stuiten lijkt. Iedere twee seconden krijgt India er een nieuwe staatsburger bij. Dat komt neer op 30 per minuut, 1815 per uur en 15,7 miljoen per jaar - het volume van de he le Nederlandse bevolking. Toen Brits-Indië in 1947 werd opge deeld in Pakistan en India be droeg het inwonertal van het subcontinent 350 miljoen. De Indiase bevolking neemt jaar lijks met 3 procent toe, in plaats van de rond de eeuwwisseling verhoopte 1,3 procent. Boven dien is het sterftecijfer gedaald tot rond de één procent. Als het zo doorgaat, passeert India over dertig jaar China als het meest volkrijke land ter we reld. De Chinese Volksrepubliek voert een dwangpolitiek van één kind per familie. Omdat zo iets wetmatig moeilijk is af te dwingen, heeft dit volgens de mografische deskundigen van de VN geleid tot grootschalige 'infanticide', waarbij vooral ba by's van het vrouwelijk geslacht heimelijk worden omgebracht. In India, 's werelds grootste democratie met een sterk fami liegebonden Hindoe-traditie, heeft vooral Indira Gandhi ge tracht de bevolkingsexplosie met minder drastische midde len binnen de perken te hou den. Maar bijvoorbeeld de ste rilisatiecampagne voor man nen, die hun opoffering be loond zagen met cadeautjes als transistorradio's, was niet meer Met de slaap nog in hun verzamelden vanochtend 31500 aankomende studen- zich op de Leidse Beesten- Na de verdeling in mentor- tyjes, trotseerden zij de regen gezamenlijk naar de Hoog de kerk te wandelen. Daar nden de rector magnificus van diversiteit Leiden, professor W.A. Wagenaar, wethouder cultuur a. Pechtold en de fitter van de EL /Vademecumcommissie Ger- Janson de introductieweek v°l- In de kerk wachtte de stu- kneen imposant schouwspel 'rookmachines, prinsen en Bessen. Het startsein voor de eductieweek, waarvan het ^3 dit jaar 'Wijzer door Lei- luidt, was daarmee gegeven, eerstejaars zullen kennisma- met de elkaar, de universiteit *°oral met het studentenleven «den. Pagina Leiden: De roermakers van de EL-CID- foto mark lamers VNU lijft voor ruim vijf miljard mediaonderzoeker Nielsen in dan een druppel op de gloeien de plaat. De Indiase overheid is rich volledig bewust van de drama tische economische en sociale consequenties van de bevol kingsgroei en gokt nu op voor lichtingsprogramma's en edu catieve campagnes. „Dwang middelen hebben geen effect", zegt staatssecretaris voor wel zijn en volksgezondheid Bajpur Nanda. „Bij onze voorlichting tot in de kleinste dorpen leggen we nu de nadruk op vrijwillige keuze tussen voorbehoedsmid delen, sterilisatie of andere me thoden van gezinsplanning. Educatieve programma's, voor al op vrouwen gericht, spelen hierbij ook een belangrijke rol". Franse 'super' meldt inkoopprijs De supermarkten in Frankrijk vermelden vanaf vandaag op hun groente- en ffuitafdeling behalve de verkoopprijs, ook de prijs die voor die producten aan de boeren is betaald. Minister Glavany (lamdbouw) heeft de concerns opdracht gegeven drie maanden lang ook de in koopprijzen te melden om de boeren tegemoet te komen. Die protesteren al geruime tijd te gen de prijzen die de super markten berekenen. Ze menen dat de grote concerns extra winst maken doordat ze mis bruik te maken van hun markt positie. Stille tocht voor hond wordt protestmars DRACHTEN ANP Na een stroom van negatieve reacties is de stille tocht voor de doodgeschoten hond Boris, die voor vanavond in Drachten op stapel staat, omgezet in een protestmars. Organisatoren van stille tochten voor onder ande ren Marianne Vaatstra en Meindert Tjoelker menen dat de vergelijking veel te ver gaat. Twee politiemensen schoten de hond Boris vrijdag 30 juli dood in een vijver in het Tha- lenpark in Drachten. De hond zat in het water eenden achter na. Hierna riepen de stichtin gen Huisdier Westerkwartier en SOS voor Huisdieren IJsselstein op tot een stille tocht van hon deneigenaren met hun viervoe ter. Met de actie willen zij dui delijk maken dat de rechten van het dier grof zijn geschonden. HAARLEM VNU wil het Amerikaanse marktonderzoeksbureau Niel sen Media Research overne men. Het Haarlemse uitgevers concern is bereid 37,75 dollar per aandeel te betalen, wat neerkomt op een totaalbedrag van 2,5 miljard dollar 5,3 mil jard gulden). De overname moet deze herfst zijn afgerond, zo heeft het bedrijf vanochtend bekendgemaakt. Nielsen doet onderzoek naar kijkcijfers voor televisie- en ka belnetwerken in de Verenigde Staten en Canada. Verder heeft het bedrijf een belang in Niel sen//Net Ratings, dat het ge bruik van internet meet. De on derneming haalde vorig jaar een omzet van ruim 820 mil joen gulden. De winst bedroeg voor belasting 257 miljoen. Er werken 3.300 mensen. VNU wil met de overname zijn positie in de markt voor marketing- en mediainforma- tiediensten uitbreiden. Het Haarlemse concern heeft deze positie de afgelopen vijftien jaar stelselmatig uitgebreid. De overname van Nielsen moet nog worden goedgekeurd door de mededingingsautoritei ten in Nederland en de VS. Het openbare bod start op 20 au gustus met de ontbindende voorwaarde dat VNU ten min ste de helft van de aandelen van Nielsen verwerft. VNU haalt ongeveer 44 pro cent van zijn omzet uit busi ness- en marketinginformatie, 27 procent uit telefoongidsen en informatiediensten en 17 procent uit publiekstijdschrif ten. Voor de divisie waartoe vijf regionale dagbladen en een groot aantal huis-aan-huisbla- den behoren, wordt een strate gisch onderzoek voorbereid, zo meldt VNU vandaag. fa, ik wii een abonnement op het I.eldsch Dagblad. 1 Adres: - M i v I Postcode: - Plaats- (I.v g •Tel:-. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal QautomatLsch (f. 96.90) i automatisch (1. 33,70) *0acceptgiro (f. 97.90) I Nr. bank/giro:Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 'elop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1