Kï Strijd voor hoogbegaafde Jdnd jaren achtercf0 'Zonder Nederland gaat Suriname ten gronde' Meningen ANKBORD Het (voorlopige) gelijk van Henk Westbroek WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1999 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc UITGELICHT Deugdelijke afspraken voor af voorkomen achteraf veel gezeur tussen de journalist en de geïnterviewde. Dat was de conclusie vorige week in een 'Uitgelicht' over de eisen die filmacteur Tom Cruise aan interviews wil stellen. Natuurlijk gaan er in I de praktijk I dan ook nog din- gen mis. De meeste hoofdre dacties hebben een vorm van klacht recht gere geld. Soms behande len ze de klachten zelf. soms hebben ze een om budsman in dienst. Er zijn ook instanties buiten de krant, zoals de rechtswinkels en de Raad voor de Journa listiek waar mensen met klachten over de pers te recht kunnen. En in hel ui terste geval is er de rechter die om een uitspraak ge vraagd kan worden. Twee weken geleden deed de Raad van de Journalistiek een opmerkelijke uitspraak in de zaak die de Utrechtse politicus/zanger Henk West broek had aangespannen te gen het weekblad Vrij Ne derland. Een journalist van Vrij Nederland had West broek volgens de raad ver keerd geciteerd en had hem tegen de afspraak in niet in de gelegenheid gesteld het stuk tevoren in te zien. De VN-journalist volgde West broek gedurende 26 uur en dat is volgens de raad zo'n bijzondere omstandigheid dat de zanger/politicus het recht had moeten hebben meer te doen dan feitelijke onjuistheden te schrappen. De uitspraak is met name vanwege die laatste overwe ging bijzon der, omdat zo'n eis nooit eerder door de Raad voor de Journalis tiek of een rechter is vastgelegd. Er is in vak kringen dan ook met ver bazing op gereageerd. Als het ge woonte wordt dat geïnterview den de defi nitieve zeg genschap krijgen over meer dan ci taten alleen en ook in de eigen waarneming van de journalist mogen schrappen, dan is het grondrecht van de vrijheid van meningsuiting in het geding. Het kan bijna niet anders of de rechter zal binnen afzienbare tijd wor den gevraagd daarover een oordeel uit te spreken en dan is het zeer de vraag of dit onderdeel van de uit spraak van de Raad voor de Journalistiek stand houdt. Als dat wel zo is, dan is er in de Nederland een voor de wereld unieke jurispruden tie ontwikkeld die vergaande gevolgen heeft voor het vak en voor de informatie die wij aan de lezers kunnen door geven. TON VAN BRUSSEL Henk Westbroek. foto anp God ontwierp de men Het interessante artikel 'God op het web' van 27 juli over evolu tie of schepping (door Silvan Schoonhoven), dient nog nader te worden aangevuld met re cente informatie, die God dui delijk laat zien als ontwerper van de mens. De studie van Leonardo da Vinei naar de maten van het menselijk lichaam, leerde al dat de menselijke hoogte en 'breedte' (spanwijdte) gelijk wa ren van afmeting. Dat leverde het bekende plaatje van de mens in het vierkant (symbool voor materie) en begrensd door de cirkel (symbool voor einde loosheid) met de 'passerpunt- middelpunt in de navel! Ik betwijfelde of dit met toe val te verklaren was gierig begon ik verde met als resultaat h van de mens in zuii verhoudingen. Dus 3,15: 5,36: enzovoort]**"'; 5: 10: 12. Het is onfers dat Leonardo niet kwam om de sctyort draaipunten, die hij ning duidelijk aangëgr j vierkant door te tr had dan het hulpras 4 vakken ontdekt, d bruikte voor Zijn oi de Mens. Het lijken als extra bevestiginj heilige getallen die h C.J. van Duif NL99-2282833 is niet Sport... Voor het beoefenen van een sport ben je zelden te jong of te oud. Je kiest gewoon een sport die bij je leeftijd of. instel ling past. En als je je niet licha melijk wilt of kunt inspannen, dan ga je bridgen, dammen of schaken. Wil je een klein beetje beweging, dan kun je gaan sjoelen. Kortom: keus te over! Maar onder het beoefenen van een sport versta ik in elk geval dat dat met geestelijke en/of li chamelijke inspanning gepaard gaat. En dan wel door de per soon die zegt die sport te beoe fenen. Bij duivensport ligt dat klaar blijkelijk anders. De benaming zegt het eigenlijk al: de duif sport en daarbij wordt niet de vraag gesteld of het beestje er wel zin in heeft. Tijdens de hit tegolf van de afgelopen periode was er op de radio iemand van de dierenbescherming aan het woord die vertelde dat men probeerde om het lossen van postduiven onder de huidige (te) warme weersomstandighe den tegen te houden. Daarbij dacht ik nog: als ze ergens in het buitenl warme vrachtauto zitten, kan je ze missi beter wel loslaten, de dierenbescherm geloof ik niet veel gel )en, Stel je voor: je be wor melker, 'duivensport n op een bloedhete z< \en warm dat je zelfs om met je ogen te op zo'n dag dus, de schaduw, koeï p handbereik, zitten w de binnenkomst van Dan is hier toch eei richtje voor één van sporters: duif NL! komt niet meer thui letterlijk stervend, al uit de lucht, bloed uit het lichaam gloeient ons in de voortuin paar keer ademhalf en beestje was dood. maar een pilsje zou it e b nh rk, 1 atei id A lij h ■leg i.M Reünie in Rabat Op 23 juli is Hassan II, koning van Marokko, overleden en be halve zijn 80 concubines zullen daar maar weinig mensen wak ker van hebben gelegen. Wat blijkt nu: nadat deze vorst in 1961 zijn vader was opgevolgd, is hij nogal slordig met de men senrechten omgegaan. Hij had 21 paleizen en vergaarde 3 mil ker jard. Zou het de hel weest, dan verwonde nog over dat de top den naar Rabat kwaï de laatste eer te bew een wereld, wat eei rondom de kist van stammeling van de pi Met pijn in mijn hart las ik onlangs dat de rechter uitspraak heeft gedaan in de zaak 'Frederique', de hoogbe gaafde kleuter. De ouders wilden dat het kind komend schooljaar versneld in groep 3 geplaatst zou worden, de school wilde het OPINIE kind gewoon groep 2 plaatsen. Argument van de school: Frederique zou in leertech- nisch opzicht groep 3 best wel aan kunnen, maar sociaal-emotioneel zou dit te hoog gegrepen zijn. Helaas is de school door de rechter in het gelijk ge steld.... Triest word ik hier van. Het lijkt mij toch, dat het de normaalste zaak van de wereld is dat een kind de kans krijgt zich te ontwikkelen, in zijn eigen tempo, naar zijn eigen kunnen? Ech ter, dat geldt misschien wel voor het 'gemiddelde' kind, maar zodra een kind zich sneller ontwikkelt, soms veel sneller, dan zijn/haar leeftijdgenoot jes, dan kan dat ineens niet meer, dan moet het kind kennelijk aan alle kan ten afgeremd, tegengehouden wor den. Dan is een ononderbroken ont wikkelingsgang ineens niet meer heel belangrijk. Een hoogbegaafd kind maakt vanaf het allereerste moment een andere ontwikkeling door dan een gemiddeld begaafd kind. Vaak loopt het op alle ter reinen 'voor', soms heel ver, óók in soci- Wilma Huigen is secretaris van de stichting Kinder- en Jongeren Academie en oprichter van HINT Zuid-Holland, de vereniging voor belangenbehartiging van hoogbegaafden in onderwijs en ontwikkeling. Zij schreef een opinie over de rechtszaak rond 'Frederique', een hoogbegaafd meisje dat op school geen klas mocht overslaan. aal en/of emotioneel opzicht. Zo hebben hoogbegaafde kleuters bijvoorbeeld hoge vriendschapsver wachtingen, waarbij trouw heel be langrijk is. Zij begrijpen niet waarom klasgenootjes hen zomaar in de steek laten. Daarnaast zijn ze over het alge meen verbaal veel vaardiger, veel ver der dan leeftijdgenootjes, die hen daarom niet kunnen volgen. Dit, gecombineerd met een heel an dere psychologische belevingswereld, zorgt er voor dat er sprake zal zijn van veel misverstanden. Daardoor slaagt de hoogbegaafde kleuter er dan ook meestal niet in om contact te maken met leeftijdgenoten. De oppervlakkige en/of ondeskundige toeschouwer ziet dan alleen maar een kind, dat niet in de groep past, niet of nauwelijks communiceert met leef tijdgenoten, enzovoort. Helaas is dit maar al te vaak een argument om een kind niet te laten versnellen: het kind moet 'oefenen' op sociaal-emotioneel terrein. In feite dus: terug naar een la ger niveau. En: zich door eindeloze dagen vol verveling en onbegrip heen ploeteren... Van dat 'oefenen' komt dan maar bar weinig terecht. Ouders van hoogbegaafde kinderen in Nederland strijden al jaren voor het recht op ontwikkeling van hun kind, passend bij het kind, passend bij het tempo van het kind. Maar al te vaak lopen zij vroeg of laat aan tegen het argument dat het kind in sociaal-emotioneel opzicht niet toe is aan versnelling. Krijgt zo'n ldnd de kans te versnel len in het leerproces, waardoor het in een groep met oudere kinderen (dus meer ontwikkelingsgelijken) terecht komt, dan blijkt maar al te vaak, dat die zogenaamde sociaal-emotionele 'achterstand' als sneeuw voor de zon verdwenen is. Heel langzamerhand lijkt er de laat ste tijd een kentering gekomen te zijn, heel langzamerhand zijn steeds meer scholen bereid wél naar de individue le behoefte van het hoogbegaafde kind te kijken. Men krijgt oog voor het feit, dat le ren in feite is: iets doen, wat net boven Water, licht en gas zijn er een ongekende luxe, huizen rotten weg waar je bij staat en wie wordt opgenomen in het ziekenhuis, is zijn leven niet zeker. Regeringsleider Wijdenbosch is er oostindisch doof voor de roep van het volk om af te treden. De inflatie is er zo hoog dat een brood duizenden guldens kost. Maar de voormalige adviseur van staat Bouterse verstaat onder een heel wit gesneden iets heel anders dan de lokale bevolking. Rest de verpauperde inwoners niets anders dan staken. En de sfeer wordt almaar grimmiger. Afgelopen week werd een vakbondsleider nog met de dood bedreigd. Ex-landgenoten in Nederland maken zich zorgen. Waar moet dat heen met Suriname? Penningmeester S. Premchand van de Stichting Jaï Hind, een Alphense organisatie van en voor Hindoe- staanse Surinamers: ,,Met stakingen en/of verkiezingen alleen, krijgen we Suriname niet op de rails. Nederland moet zich ermee bemoeien. De onaf hankelijkheid van Suriname kwam te vToeg. Zonder Nederland gaat Surina me ten gronde. Het zal, ben ik bang, niet lang meer duren of er vallen do den. Ik hoor steeds meer verhalen over hongersnood. Met Nederlandse be moeienissen bedoel ik geen fregatten, maar hulp van vooral economische aard. Suriname is lang zo rijk niet als dikwijls wordt beweerd. De bauxiet is in handen van de Amerikanen, de ba nanen in die van multinationals, ge bieden die gereed waren gemaakt om rijst te verbouwen, zijn weer bebost en schepen moeten heel ver omvaren omdat een Duitse boot die in de Twee de Wereldoorlog is gezonken nog altijd niet is geborgen. Zelf terugkeren naar Suriname is voor mij op dit moment geen optie. Ik spring niet in de vlam men. Bouterse? Die moet worden ge straft. Vanwege de decembermoor den."' P. Day, SP-gemeenteraadslid in Lei den: ,,De situatie is nu heel gevaarlijk. Toch ben ik niet voor een Nederlandse ingreep. Elk land moet zijn eigen inter- Leden van de gezamenlijke vakbeweging ne problemen zelf oplossen. Hulp van buitenaf is natuurlijk wel welkom maar om nu een smak geld in dat land te gooien, dat staat gelijk aan het voe ren van de aasgieren. Toch ben ik niet pessimistisch. Ik heb wel vaker ver steld gestaan van de creativiteit van mensen en hun veerkracht. Wat er nu moet gebeuren is dat Wijdenbosch en de rest van de regering opstappen. Er moeten zo snel mogelijk verkiezingen komen zodat de bevolking kan uitma ken wie Suriname moet besturen en op welke wijze dat dient te gebeuren. Ik steun de acties van de vakbonden dan ook volledig. De capabele mensen in Suriname moeten met hun neuzen in dezelfde richting gaan wijzen en de wederopbouw ter hand nemen. De ca pabele Surinamers in Nederland? Die moeten niet overhaast terugkeren. door de straten van Paramaribo. Voor hun terugkeer moet een goed re patriëringsprogramma worden ge maakt zodat er een gericht beroep op hen kan worden gedaan. Zelf ben ik ook bereid voor bij voorbeeld vijf jaar terug te keren maar dan wel met be houd van salaris." R. van Sprang, muzikant en techni cus uit Leiden woont al 40 jaar in Ne derland: „Begin jaren tachtig had ons bandje een Surinaamse protestsong naar aanleiding van die december moorden en we traden daarmee op in het LVC. Mensen zeiden: 'Joh dat kan je toch niet maken.' En dan zei ik: 'Tuurlijk wel, we leven hier in een de mocratisch land.' En dat kan je van Suriname niet zeggen. Ik heb er nog familie wonen en mijn ouders gaan er ieder jaar op vakantie. Mijn neef Wins ton Jesseurun is leider van een opposi tie partij. Die jongen loopt met de monstraties voorop dus ze zijn met hun informatieverstrekking heel voor zichtig. En je ziet het, hè? Die angst van de mensen op tv. Bang voor Bou terse en represailles, want geweld zit nu eenmaal in de aard van het beestje. En bovendien, niemand weet aan wel ke kant het leger staat. Ik ben ervan overtuigd dat dit het begin van het ein de is voor Bouterse. Voor het eind van het jaar is de regering Wijdenbosch weg. En ook al zijn volgend jaar de ver vroegde verkiezingen, het hééft zin om te staken. Het is nu al ellendig, veel er ger kan het niet worden. De regering moet liever vandaag nog dan morgen het veld ruimen. En dan pas moet Ne derland weer met financiële hulp ko men" E. Coupair van Esmé Nailstyling in Leiden: ,,In de tweeëndertig jaar dat ik in Nederland woon, ben ik één keer te rug geweest in Suriname. Vorig jaar omdat mijn moeder overleed. En het viel me op dat het nog steeds zo'n mooi land was. Eerlijk waar. Maar er zijn natuurlijk misstanden. Toen ik daar in een taxi stapte zag ik dat de bo dem weg was. Mensen daar zijn die el lendige situatie al helemaal gewend geraakt. Kijk, Wijdenbosch en Boutèr- se zijn allebei grote boeven, maar ik weet niet of stakingen wel zullen hel pen. Volgens mij blijft Wijdenbosch dit hele jaar nog zitten. Als Wijdenbosch weg is, wie komt er dan voor in de plaats? Het zijn toch allemaal zakken vullers. Er moet een jong iemand op staan. Ja, wie? ik zou het niet weten. Ik moet ook eerlijk zeggen, ik ben al zo lang in Nederland, de emotionele band is wat minder geworden." H. Linger, gitarist bij de Leidse for matie Hand me the Key: „Hoewel ik een Surinamer ben, heb ik met de hui dige berichtgeving uit mijn geboorte land hetzelfde probleem als met het nieuws uit bij voorbeeld Kosovo: in het begin weet je precies wat er aan de hand is en volg je alles op de voet. In het ene geval wordt er gebombardeerd en in het andere probeert de oppositie zich te ontdoen van de regering. Maar na verloop van tijd begrijp ik het niet meer en verlies ik mijn interesse. Zo ook met Suriname. Ik betrap me erop dat ik als eerste de sportpagina's van de krant opensla. Ik probeer de ont wikkelingen nog wel te volgen maar hoe minder concreet ze worden, hoe minder ik me een mening kan vormen. De situatie is ernstig, ja, maar ik ben niet pessimistisch. Surinamers zijn over het algemene redelijke mensen. Geen heethoofden. Ze willen het nu gewoon eindelijk eens beter hebben, dat wel. Of dat alleen maar kan als Wijdenbosch en Bouterse het veld rui men weet ik niet. Vooral Bouterse heeft natuurlijk een slechte reputatie maar het is niet zo moeilijk om ie mand een slechte naam te bezorgen. Begrijp me goed, ik ben geen fan van Bouterse maar aan de meeste politici zit wel een luchtje. Bij hem meer dan gemiddeld, zeker. Maar wat mij betreft vanwege die 8 december moorden. Dat weegt voor mij veel zwaarder dan al die heisa over cocaïne." Een hoogbegaafd kind maakt vanaf het allereerste moment een andere ontwikkeling door dan een gemiddeld Vaak loopt het op alle terreinen 'voor', soms heel ver, óók in sociaal en/of emotioneel opzicht. archieffoto united je eigen niveau ligt. Want wat leer je als kind bijvoorbeeld van het einde loos herhalen van rijtjes sommen die je allang beheerst? Van het steeds maar weer luisteren naar de herhaal de uitleg van de leerkracht, terwijl je het zelf allang begrepen hebt? Je wordt daar niet echt door gemoti veerd, eerder gefrustreerd. En je con centratie zal steeds verder te zoeken zijn. Zo zijn er nu scholen, waar versnel len geen taboe meer is, waar het kind daadwerkelijk de kans krijgt iets te le ren, zijn tanden ergens in te zetten. Scholen, waar het kind wèl de kans krijgt om op een andere manier met de lesstof om te gaan. Scholen waar het kind niet wordt zoet gehouden met planten water geven en andere klusjes, waar het kind geen 'bezig heidstherapie' krijgt. De nascholings cursussen over hoogbegaafdheid wor den tegenwoordig goed bezocht, er komen steeds meer studiedagen over hoogbegaafdheid, maar we zijn er nog lang niet. Er zal nog heel veel moeten gebeuren, vóór er echt sprake zal zijn van een onderwijsklimaat waar ALLE kinderen tot hun recht komen, dus OOK het hoogbegaafde kind. Want ie der kind heeft toch RECHT op pas send onderwijs....? En dan nu die uitspraak van de rechter. Ik ben bang, heel bang, dat door deze uitspraak de strijd voor het hoogbegaafde kind jaren achterop is geraakt, dat we jaren teruggeworpen zullen worden, dat nog vaker dan voorheen naar het sociaal-emotionele argument gegrepen zal worden. Ik hoop niet dat dit kenmerkend zal worden/blijven voor de manier waar op er in Nederland wordt omgespron gen met talent. Want echt zuinig gaan we niet om met onze talenten. Je mag nog steeds niet 'met je maaiveld uitsteken' en: woon, dan doe je al gek Wordt het niet eens acceptatie, voor meer hoogbegaafde kinderen dersen dat De ouders van Frederiqi besloten in hoger beroep wil hen heel heel veel succes toewenseiteeni van harte dat zij een rech iger treffen die hun zaak met van kundigheid zal beoordelen. WILMA HUIGEN Voor iedereen die meer ii wil over hoogbegaafdhei ;dev eens een kijkje op www.i gen.demon.nl/thema/them 0| na.htm nat

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14