Vooruitzichten voor beleggers. Noodschool: geen Leidse leerlingen heb op die bom staan dansen, er gebeurde 'Ik voel me Voorschoten uitgejaagd' Regio /oners van met sloop reigde Schansen Iten vereniging op Hond loop door ^°oor Dronken automobilist veroorzaakt aanrijding ;>ldercross Warmond steeds populairder Postbank. Van 15 miljoen mensen. )AG11 AUGUSTUS 1999 D RIETvJ limo voor 'plan-teams' >s van *eprol Ji vleei bourne en daiJUDYNIHOF ende pi. nn (van de met sloop 'flats aan de Schan- iderdorp zijn druk ,eeenlhet °Prichten van ihooljo f15™16^- "We vprnaMeen n08 naar de Koophandel", der Wilde. Verder lebben bewoners en getale aange- het vormen van TUZ leten 'plan-teams' is gaan met wo- rereniging AWL >r de toekomst van s langs de Engelen- iteeds moeilijker te iuden zijn. geleden onthulde musicjirastische plannen religifop van woonblok- ondeRtinste van nieuw- n jenferhoging van flat- isterinl die blijven staan, rt'. Hden stuitten bij een bw Yojal bewoners op he- Arnieftand. „Wat we ge- awarmlen, is de discussie er. Opjen", zegt AWL-di- ig wil Verdoes. „Naar on- illende 5 hebben de flats i in del°ende toekomst- in de je niets doet." Sa- ieuwe de bewonersteams >al late T nu een concreet onder ïtwikkelen. De wo- le wen /ereniging blijft er hoop1 er méér aan de flats moet gebeuren dan groot onderhoud. „Wij hebben ge zegd: dat zou je zo en zo kun nen doen. Daar gaan we met elkaar flink over stoeien." Het initiatief voor het vor men van planteams is afkom stig van de AWL. Het samen stellen van de teams hebben de bewoners zelf gedaan. „Daar hebben we ons niet mee bemoeid", zegt Verdoes, die het is opgevallen dat de bewoners zich zo spontaan aanmeldden. „Elk team heeft zelfs een aantal reserve-le den." Aan het eind van het jaar moet er meer duidelijkheid zijn. „Dan moeten we weten welke blokken blijven staan en hoe we die dan gaan op knappen", aldus Verdoes. Over de eerste bijeenkomst met de planteams is de direc teur heel tevreden. „Het ging hartstikke goed. Maar het is natuurlijk nog niet echt ge gaan over concrete dingen. In het volgende overleg ook nog niet; dan komen de techniek van vergaderen aan de orde en vragen als: hoe koppelen we terug naar de andere be woners?" Pas daarna wordt het menens. Verdoes is niet bang dat het overleg mislukt en dat er geen plan uitrolt. „Het moet groeien. Maar we komen er altijd uit." ;t een! jamsj Lrio vai erjager inttL de J te" leiderdorp Wil je lekker achter je huis gaan vissen, zit je middenin de hondendrollen. Bewoners van de Hoofdstraat in Leiderdorp waren de besmeurde schoenen en visstoeltjes zo zat, dat ze de hamer en de verfkwast ter hand namen en vier bordjes met de aansprekende tekst 'Hond loop A.U.B. door* langs de wal van de Oude Rijn plaatsten. „Veel mensen begrijpen het niet, die zeggen: die hond kan toch niet lezen", schatert een van de daders, die niet met haar naam in de krant wil 'want officieel mag het natuurlijk niet, en we willen geen last met de gemeente'. De boodschap blijkt hoe dan ook goed aan te komen - bij de baas jes, wel te verstaan. De honden lopen sinds de bordjes langs het Jaagpad staan inderdaad door, in plaats van te gaan 'zitten'. Zozeer zelfs, dat de mensen die een eindje verderop aan de Oude Rijn wonen overwegen om het 'goede' voorbeeld te volgen. „Ik vind het schitte rend", meldt L van der Wal enthousiast. „Het helpt echt, er schijt daar geen ene hond meer! Maar ja, ze zitten nu bij mij voor..." Noch de gemeente Leiderdorp, noch de provincie Zuid-Holland heeft weet van de bordjes langs het Jaagpad. Eén ding is duidelijk: 't mag niet. „In de Wegverordening staat dat je als particulier niet zomaar bordjes mag plaatsen langs de weg", preciseert een woordvoerder van de provincie.Als wij het constateren, gaan ze eruit. Of de daders dan een boete krijgen? Ach, dat denk ik niet. In elk geval niet van ons." foto loek zuyderduin chef erna straatsma. 071-5356437.plv -chef judy nihof. 071-5356416 voorschoten Een 47-jarige dronken automo bilist is gisteravond rond half elf op de Leidseweg in Voorscho ten van achteren op een andere auto gebotst. De bestuurder kon niet op tijd remmen toen een voor hem rijdende auto, bestuurd door een 21-jarige man uit Voor schoten moest afremmen. Door de aanrijding liep de 16-jarige passagiere van de voorste auto letsel aan rug en nek op. Zij werd overgebracht naar het LUMC. Ook ontstond er mate riële schade. De dronken bestuurder werk te niet mee aan de ademtest. Tegen hem wordt proces-ver baal opgemaakt. Poelgeest heeft gebrek aan klasruimte Leidse leerlingen zijn een jaar lang niet welkom op de openbare basisschool in de Oegstgeestse nieuwbouw wijk Poelgeest. Het Oegstgeestste college van burge meester en wethouders heeft hiertoe besloten omdat er nog geen schoolgebouw is. Voorlopig heeft de school, een dependance van de openbare basisschool Ouden- hof-Bokkesprong, slechts de beschikking over twee noodlokalen. De school gaat maandag 16 augustus open. anse I dat ||de :eld z<f stus 19 ver elier Poel weet precies waar de lat dj in Zoeterwoude, waarnaar i van «ieven Opruimingscomman- s hultlde Koninklijke Landmacht xice up zoek is. „Die ligt bij mij op el nofk weet ook wanneer die ge- ïrt ecljn de meidagen van 1940. Ik lischepn nog op staan dansen. Er dere niets." ze pcjiddels 69-jarige Zoeterwou- ïnd njoont aan de Miening. Het hopeirop schapen en paarden lo- van |p driehonderd meter van de creatigsen de Meerburgerwatering van |an van Oud Raadwijk. Een verdrèft aangifte gedaan bij de po- igt". a dooi /olkin Iden en islb^ atste F riium 3t eeilijkse poldercross in Warmond eldcoi eds meer belangstellenden.* John veis i zen van de organiserende War- nisché IJslub verwacht dat vrijdagavond deelnemers aan de start zullen isverd orig jaar deden bijna vierhonderd I weri mee aan de tocht, een combinatie en drrdlopen, zwemmen en slootje ïrde I een 'elzen legt uit waarom dit jaar gseveijerekend op een recordaantal deel- i hel litie Rijnwoude/Zoeterwoude. Zij heeft het verhaal gehoord van Van der Poel en vond het verstandig om er melding van te maken. „Wat ze er verder mee doen, weet ik niét. Dat is mijn zorg ook niet. Ik heb mijn plicht gedaan", aldus de vrouw die tijdens de Tweede We reldoorlog aan de Miening heeft ge woond. Van het maken van een foto op de plek waar de bom ligt, kan geen sprake zijn. Ook haar naam mag niet in de krant. „Het gaat niemand wat aan hoe ik heet." Ook Van der Poel wil niet op de foto. En als iemand anders op zijn land wordt gefotografeerd, moet daarvoor worden betaald. Het is immers zijn grond. „Die bom ligt daar prima. Laat dat ook zo maar. Als er gevaar zou zijn, dan was die destijds wel ontploft. Een paar dagen nadat die bom was ge gooid, is cr een houten hek omheen gezet. Ter bescherming van de beesten die er liepen. In de loop der tijd heb ben de dieren er voor gezorgd dat dat hek langzaam is verdwenen. De bom is intussen gezakt. Ik denk dat die nu op vijf of tien meter diep ligt." Verder doet hij er het zwijgen toe. Hij wil geen ophef. Geconfronteerd met deze informatie voelt S. van der Sman, medewerker rampenbestrijding van de gemeente, zich niet geroepen om alarm te slaan. „Wij ondernemen zelf geen actie. Dat laten we over aan de politie en de EOCKL. Er is nog niets keihard vastge steld. Als er nou bouwactiviteiten op dat land waren gepland, dan hadden we deze gegevens snel nagetrokken, maar daar is geen sprake van. Wij gaan nu alleen af op wat deskundigen zeg gen." De melding van de Zoeterwoudse bom komt W. Fiers, staflid van de EOCKL, gek genoeg niet direct bekend voor. „Wat zegt u? Zoeter...? Dat weet ik niet uit mijn hoofd." Al snel blijkt waarom: „We krijgen hier 2500 mel dingen per jaar!" Volgens Fiers is het in elk geval 'standaard' om bij niet zichtbare bommen eerst een 'papieren onderzoek' te doen. „We hebben toe gang tot de bombardementsgegevens uit de Tweede Wereldoorlog. Als daar uit blijkt dat de bom een reëel gegeven is, gaan we verder onderzoek doen." Volgens Zoeterwoudenaar W. Kort- mann is waarschijnlijk sprake geweest Vein een afzwaaier. De 91-jarige Kort- mann, die tot zijn tachtigste actief was als dokter, zegt dat hij geen bom heeft zien vallen achter de Miening, hoewel hij daar al tijdens de oorlog in de buurt woonde. Op tweehonderd meter af stand, aan de Laan van Oud Raadwijk. „Er is aan het eind van de oorlog veel gebombardeerd rond de spoorbrug over de Meerburgerwatering bij Zoe terwoude Rijndijk. Dus een heel stuk verderop. Treinen die van Leiden via Utrecht naar Duitsland reden met ma terieel en voedsel werden onder vuur genomen. Maar een bom bij de Mie ning zegt me niets." oegstgeest connie van uffelen Volgens schooldirecteur H. Wegter zijn er nu zo'n dertig aanmeldingen voor het nood- schooltje. Het gaat om kinderen die al in Poelgeest wonen of daar in de nabije toekomst gaan wonen. Wegter heeft tot nu toe een stuk of vijf, zes be langstellenden uit Leiden moe ten teleurstellen. „Zolang we in een noodgebouw werken, moe ten we voorzichtig zijn. We wil len een toeloop voorkomen." De directeur heeft gemengde gevoelens over de 'leerlingen stop'. „Vind ik het vervelend? Ja en nee. We zitten pal tegen de Merenwijk aan. Op het moment dat je een grote toeloop 'van buiten' hebt, kom ik in de pro blemen te zitten. Reden om het eerste jaar voorzichtig aan te doen. Aan de andere kant is het vervelend om mensen teleur te stellen. Dat is altijd het dilem ma, maar het is de keus van het college van benw." De gemeente verklaart dat de afspraak 'van begin af aan' is geweest dat er in de noodvoor ziening geen leerlingen uit Lei den zouden worden toegelaten. „In het noodgebouw is het be helpen geblazen, om het maar even zo te zeggen", meldt een woordvoerder. Volgens hem is het in Nederland gebruikelijk dat leerlingen naar een school in hun eigen gemeente gaan en dat er alleen in goed overleg met de buurgemeente van dit gebruik wordt afgeweken. „Er zijn twee redenen waarom leer lingen naar een school in een andere gemeente kunnen gaan: als de school heel dichtbij is, of als een leerling niet op een school past omdat er proble men zijn en het beter is dat hij naar een andere school gaat", aldus de gemeentewoordvoer der. Verantwoordelijk wethou der H. Steens was niet bereik baar voor commentaar. nemers. „De weersvoorspellingen zijn goed. Verder merken we het aan de vele telefoontjes die we krijgen. Zo belde een Noordwijkerhoutse club op die toevallig 25 Amerikanen op bezoek heeft. Die doen ook allemaal mee." De bestuursleden van de IJsclub vragen zich soms wel eens af of de poldercross niet een te groot evenement aan het wor den is. „Belangrijk is dat de mensen op tijd kunnen beginnen en zonder schade door de eerste sloten komen. Want aan het begin is het het .drukst." Om het eve nement ordelijk en veilig te laten verlopen, is er een groot aantal vrijwilligers op de been. Inschrijven voor het evenement kan tot 19.15 uur op het plein van de Ooster geest - •school. Iedereen vanaf 14 jaar kan mee doen. Het inschrijfgeld bedraagt 7,50 gul den. De start van de poldercross is op het weiland tegenover het gemeentehuis. De tocht door weilanden en sloten eindigt op de Warmondse ijsbaan. Daar kunnen de deelnemers onder de douche. De eerste poldercross in Warmond dateert van 1993. Toen deden nog maar enkele tientallen mensen mee. voorschoten judy nihof Informatie over 190 AEX-genoteerde ondernemingen. iteresseerd bent in beleggen op de AEX-effectenbeurs, dan is het Vooruitzichtenboek absoluut een goede investering. M verschenen uitgave 1999/2000 geeft inzicht in de kernactiviteiten, het beleid en een aantal financiële ratio's van ruim 190 dse beursgenoteerde ondernemingen. Het Vooruitzichtenboek kost slechts f 15,- en is verkrijgbaar bij het postkantoor Schipholweg 130, geopend op werkdagen van 7.30 tot 19.00 uur en op zater- 30 tot 13.30 uur. POSTBANK Dago Olde Scheper vindt dat hij Voorscho ten is 'uitgejaagd'. Olde Scheper (39), die slecht ter been is na een aantal operaties, heeft een huis toegewezen gekregen in Lei den, terwijl hij duidelijk te kennen had ge geven in Voorschoten te willen blijven wo nen. Hij mocht het huis - een benedenwo ning in de Stevenshof - niet weigeren, an ders zou zijn urgentieverklaring komen te vervallen. „Mijn vrouw, de kinderen en ik wilden Voorschoten niet uit," zegt Olde Scheper. Hij vermoedt dat men in Voorschoten van hem af wilde, omdat hij nul op het re kest kreeg als hij reageerde op Voorscho- tense woningen in de woonkrant. Zo ging een huis op de Irenelaan aan zijn neus voorbij. „Het zou te duur zijn om dat huis aan te passen. Nu ik gehandicapt ben, ben ik zeker te duur geworden voor Voorscho ten", schampert Olde Scheper. Manager B. Geerink van de Voorschotense woning bouwcorporatie Woonzorg ontkent dat laatste in alle toonaarden. „Olde Scheper is gewoon een klant die we graag willen hel pen. Bij het huis aan de Irenelaan praat je wel over een veertig jaar oud huis. Bij de wc zit een tree van veertig centimeter en in de trap zitten twee bochten. Als je daar een lift wil aanleggen, moet je het halve huis slo pen." Volgens Geerink heeft Woonzorg juist het maximale gedaan voor Olde Scheper. „Naar aanleiding van zijn problemen zijn we onmiddellijk op zoek gegaan naar een woning. Maar in Voorschoten komen per jaar maar een paar geschikte woningen vrij. Vandaar dat we het regionaal breed hebben uitgezet." Volgens Geerink is duidelijk met Olde Scheper afgesproken om niet langer af te wachten tot er in de woonkrant een huis verschijnt, maar om het snelle traject te volgen. Dat betekent dat de woningcorpo ratie op zoek gaat.Als wij dan een aanbod doen dat past binnen wat is afgesproken, kan het niet worden geweigerd." Met zijn huis in de Leidse Stevenshof is Olde Scheper overigens heel blij. Daar gaat het niet om. Hij vindt het een verademing om zo met de rolstoel naar buiten te kun nen rijden. In zijn Voorschotense flat kon Olde Scheper op een gegeven moment geen kant meer op. De enige manier om de deur uit te gaan, was met behulp van de ta kelwagen van de brandweer. Ook is Olde Scheper zeer te spreken over de WBL en de gemeente Leiden. „In Leiden word ik met open armen ontvangen." Toch maakt dat hem niet minder boos. „Ik heb niet de kans gekregen om in Voorschoten te blijven wo nen. Daarom ga ik naar de rechter. Dit gaat een rel geven." Leidsch Dagblad ANNO 1899 Vrijdag 11 Augustus LEIDEN - Om halfzeven ontspoorde gister avond op den Rijnsburger weg tegenover het Terweepark de locomotief van de binnenko mende Katwijksche Stoomtram, vermoedelijk door het niet behoorlijk gangbaar zijn van den aldaar geplaatsten zelfwerkenden wissel. De machine en de daarachter rijdende goederen wagen liepen oogenblikkelijk vast in het zand naast het spoor, terwijl na het breken van de koppelstang de volgende personenwagens nog doorliepen tot de voorste wagen beklemd raak te tegen de locomotief. Als door een wonder kwamen de vele passa giers en zelfs de machinist met den schrik vrij; alleen een dame verloor eenige oogenblikken het bewustzijn. De locomotief en een perso nenwagen werden vrij belangrijk beschadigd. Daar de Haarlemsche tram niet over de rails kon, had deze een paar uur vertraging. De van Hillegom komende trams moesten, om weer te kunnen vertrekken, op den wissel nabij de Pen de locomotief van plaats doen veranderen. ANNO 1974 Zaterdag 10 augustus SASSENHEIM - De Vaartkade in Sassenheim. De winkeliersvereniging wil de vaart dempen, maar het gemeentebestuur is niet erg enthousiast. foto archief leidsch dagblad SASSENHEIM - De Sassenheimse winkeliers vereniging De Oude Haven heeft zich in een schrijven tot het gemeentebestuur gericht met het verzoek alsnog tot overkluizing (demping) van een gedeelte van de Vaartkade/Kastanje laan over te gaan. De winkeliersvereniging ziet in deze maatregel de enige mogelijkheid om tot oplossing van het in haar ogen nijpende parkeerprobleem in dit gedeelte van de ge meente te komen. Het schrijven van de winke liersvereniging zal - zo heeft het college van B. en W. inmiddels laten weten - op korte termijn tot een gesprek tussen gemeente en midden stand leiden. "Er is", zo luidt het van gemeen telijke zijde, „inderdaad geen overdreven gro te parkeerruimte nabij de Oude Haven be schikbaar. Maar het moet bekend zijn dat de gemeente weinig of zeg maar helemaal niets voelt voor overkluizing van dat betrokken stuk je water." DEN HAAG - De wet die omroepuitzendingen van buiten het nationale grondgebied vanaf schepen en vliegtuigen verbiedt treedt op 1 september in werking. Dit heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat vandaag meege deeld. Dat betekent 't einde van onder meer Radio Veronica en Radio Noordzee. Het niet opvolgen van het verbod is volgens de wet een misdrijf. Verboden is ook het verlenen van me dewerking aan dergelijke uitzendingen. Onder medewerking zal worden verstaan onder meer het geven van opdrachten, vervoer van perso nen van en naar het schip of vliegtuig, het be schikbaar stellen van materiaal en het maken van programma's voor uitzending. Op dergelij ke medewerking staat een straf van maximaal zes maanden gevangenisstraf of 'n geldboete van 1000 tot 5000. Het gaat om de wet van 23 januari 1974, een wijziging van de Te legraaf- en Telefoonwet van 1904. Deze was een gevolg van de Europese overeenkomst van 22 januari 1965 gericht tegen 'zendpiraten'. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB lelden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13