.eiden Regio 'Noodbarakken voor studenten deugen niet' 'Ik wilde haar geen pijn doen' -OrtUS Op s emeente Leiden heeft geen poot om op te staan' duinreU dstraffen geëist na stelen drugsdealer Te schop Aangifte doen is alleen maar interessant voor de statistiek' imvrnv SDAG 11 AUGUSTUS 1999 J,' set in bovenleiding Door een defect in de bovenleiding van het spoortraject ,-Hoofddorp is het treinverkeer naar Schiphol gistermid- Zo« ikele uren gehinderd. Passagiers die vanuit Leiden naar l ithaven wilden, moesten omrijden via Haarlem en Am- m Sloterdijk. Dat bezorgde hen een vertraging van een jr. De leiding brak even na drie uur. Vrijwel tegelijkertijd tie pici:en b'jna botsing plaats tussen een trein en een voetgan- s Leid:langs de rails liep. Wat de oorzaak was van de leiding kon de verkeersleiding van NS vanmorgen nog niet zeg- anaf half acht liepen de treinen naar Schiphol weer nor- Bij een aanrijding tussen twee vrachtwagens op de A4 een 45-jarige chauffeur uit Uithoorn gisterochtend ge- Hij moest door de brandweer uit zijn cabine worden ge- De man is opgenomen in het Rijnland-ziekenhuis. Het kunstefcik ontstond toen de combinatie voor hem, bestuurd door :-jarige man uit Zoetermeer, vaart minderde. De chauf- it Uithoorn had dat te laat door en boorde zich met zijn wagen in de aanhanger. Door de ravage moest het ver- edurende anderhalf uur over één rijbaan worden geleid, idde tot een lange file bij Leidschendam. chten' leidt tot diefstal Het 'luchten' van zijn woning aan de Breestraat is een ige Leidenaar gisteren duur komen te staan. Terwijl hij jordeur openzette om de zomerwarmte te laten ontsnap- tie var |oeg een jjef zjjn sjag uit de gang ontvreemdde de onbe- een aantal goederen waaronder een rugzak met daarin apieren alsmede een een zaktelefoon en een rekenmachi- eepskok loopt brandwonden op derkui Vakantiegangers uit Luxemburg lagen gisteravond met oot bij de Lammebrug tussen Lammenschansplein en Eu- reg. Eén van hen was in de kombuis de maaltijd aan het naken. Daarbij kreeg de onfortuinlijke kok een pan ko ert Fa vater over z'c^1 heen- Met brandwonden over het hele li- en kra i is de toerist naar het LUMC vervoerd. 5731 g. 12 !l wegman, 071-5356414. plv.-chef herman joustra. 071-5356430 luffeur raakt bekneld Drie jaar geëist tegen messtekende echtgenoot den haag/leiden* Buitenlandse studenten m voelen zich 's |59 nachts niet op tig hun gemak in - de afgelegen en slecht be- veiligde nood- barakken van de Leidse uni versiteit op het Boerhaaveter- rein. FOTO HIELCO KUIPERS vollers beschuldigen elkaar De Universiteit Leiden faalt bij de huisvesting van bui tenlandse studenten. De noodbarakken op het Boerhaa- veterrein aan de Wassenaarseweg deugen niet. Ze zijn te duur, onveilig en niet goed ingericht. Bovendien zijn er te weinig kamers, waardoor een wachtlijst ontstaat. De studentengroepering Bep stelt dit in een brief aan het college van bestuur van de universiteit. Ze wil er over twee weken in de universiteitsraad over debatteren. 21 uleau cerberus ,eidenaars die in een wo- n de Trompstraat in Lei den v!n cocaïnedealer hadden 15-17 len, gaven gisteren bij de rechtbank de schuld aar. Volgens de 30-jarige lar had zijn 21-jarige enoot de klappen en aan het slachtoffer uit en andersom. -jarige had in een disco dat hij nog wel een wist waar hij cocaïne offen'. Eenmaal op het angekomen bleek dat de >e gratis cocaïne wilde hij een keer eerder i De herinrichting van de Botanicus krijgt mo- ïel gestalte, hoewel het nog de sloopwerkzaam- zijn die in het oog sprin- 'e halfronde muur die de anaf de stadskant goed- aan het oog onttrok, is j i9 i dels verdwenen en ook bomen en struiken zijn id. Binnenkort wordt een gemaakt met de bouw :n veertig meter lange en n meter hoge winterkas. plaats voor een groot unieke planten is daarin limte gereserveerd voor afé, een winkeltje en een itieruimte. Bij de herin- )g van de Hortus, één der e botanische tuinen van 30, S a, is teruggegrepen op lattegrond uit 1739. De Jó j uwing is in november ge- sn kost vier miljoen gul- Als het allemaal klaar is, 2l Ie Hortus op 125.000 be- n|rs per jaar. FOTO HIELCO KUIPERS slechte drugs had gekregen. De dealer werd zijn cocaïne afge nomen, een zaktelefoon en een bescheiden geldbedrag. Het verzoek van de raads vrouwe van de 21-jarige om on middellijk af te kicken, werd gisteren door de rechtbank af gewezen. De 31-jarige mede verdachte, die een strafblad van negen pagina's heeft, beweert nu niet meer verslaafd te zijn. De vader van drie kinderen zegt nu op het rechte pad te zijn. Officier- van justitie mr. M. Plasman eiste tegen beide man nen een gevangenisstraf van anderhalf jaar. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. leiden onno havermans „We constateerden al een paar maanden geleden dat de huis vesting te wensen overlaat", legt Gebke van Gaal van Bep (Brutaal, eigenwijs en progres sief) uit. „Omdat er nog steeds niks mee is gedaan, hebben we nu vragen gesteld aan het colle ge. De Leidse universiteit wil in ternationaal graag meetellen. Maar dit is geen reclame voor de universiteit." De tijdelijke barakken van het Boerhaavecomplex zijn in het voorjaar neergezet. Ze vervan gen de flat Nieuweroord, die vorige maand leeg aan de ge meente Leiden is overgedragen. De gemeente wil hier asielzoe kers onderbrengen. De univer siteit wil zijn buitenlandse stu denten maximaal drie jaar in de noodvoorziening onderbren gen. „Dat is veel te lang", meent Gebke van Gaal. Ofschoon het vakantie is, wo nen er nu al tientallen studen ten in het Boerhaavecomplex. Zij doen onderzoek en hebben dus niets te maken met de aca demische zomervakantie. De eerste bewoners kregen echter te maken met typische aan- vangsproblemen: de eerste da gen was er nog geen stromend water en ook pannen en keu kengerei ontbraken. Nog steeds hebben de barakken geen tele foonaansluiting of een openba re telefooncel. De huur van de kamers be draagt 560 gulden per maand. 'Onredelijk hoog' gezien de voorzieningen en in vergelijking met andere kamers in Leiden, zo oordeelt Bep in haar brief. Daar komt bij dat de veiligheid te wensen overlaat. Het terrein ligt ver van de bewoonde we reld, waardoor de bewoners zich 's nachts niet op hun ge mak voelen. 'Onlangs schijnen er zelfs in grote getale 's nachts junks hun onderkomen in de fietsenstalling te hebben ge zocht', schrijft Bep. Dat wekt vooral weinig vertrouwen, om dat het complex inbraakgevoe- lig is. De ramen zijn eenvoudig van buitenaf te openen en een dubbele tochtdeur bij de in gang ontbreekt. 'De gang of keuken eens even laten door luchten, moet dus in feite on der constante bewaking plaats vinden.' De studentengroepering wil weten wat het college gaat doen om 'de belabberde huisvesting van internationale studenten' op korte termijn te verbeteren. Ze wijst er daarbij op dat het promotiemateriaal waarmee buitenlandse studenten naar Leiden worden gelokt huisves ting aanbiedt, terwijl momen teel onvoldoende kamers be schikbaar zijn. De drie leden van het college zijn nog op va kantie, waardoor ze vanmorgen geen commentaar op de brief konden geven. Bep wijst er in de brief op dat de universiteit druk doende is haar imago in binnen- en bui tenland te verbeteren. 'De posi tie van de universiteit zal er niet beter van worden wanneer de huisvesting van de studenten zo beneden peil is, dat hun thuisuniversiteiten minder en thousiast zullen raken over de Leidse universiteit, hoe goed het onderwijs ook moge zijn. Zijn liefde voor zijn vrouw was zó groot dat hij lange tijd verne dering op vernedering voor lief nam. Dat ze vijf jaar lang het bed deelde met zijn buurman, dat ze de hoofdrol in een por novideo speelde, dat ze met an deren parenclubs bezocht en dat ze in weinig tot niets ver hullende kledij voor fotografen poseerde. Maar op 2 mei van dit jaar werd het de 45-jarige Leidenaar toch allemaal te veel toen zijn echtgenote nu weer met een man uit Terneuzen in bed lag. Helemaal toen ze opbiechte dat het niet de eerste keer was dat de Zeeuw bij haar voor een vrijpartijtje op visite kwam. Hij pakte een mes en stak tot vijf keer toe op zijn 39-jarige \touw in. „Poging tot dood slag", vond officier van justitie M. van der Plas gisteren voor de Haagse rechtbank. Zij eiste te gen de bedrogen echtgenoot drie jaar gevangenisstraf, waar van één jaar voorwaardelijk. Bovendien moet hij zich van de openbare aanklager verplicht onder reclasseringstoezicht stellen. De Leidenaar vertelde giste ren dat het nooit zijn intentie is geweest om zijn vrouw te do den, zelfs niet om haar te ver wonden. „Ik hou van haar en zij diep in haar hart ook van mij. Dat weet ik zeker. Ik wil en kan haar geen pijn doen." Toch ging hij dit voorjaar in de Van Hogendorpstraat (in het huis van zijn schoonouders, waar zijn vrouw tijdelijk woon de), over de schreef. Met vijf messteken takelde hij zijn vrouw in haar rug, borst en arm toe. En alleen omdat haar nieuwste vlam uit Terneuzen hem in de houdgreep wist te nemen, kon volgens rechter J. van Daal 'erger worden voorko men'. ,,U had haar kunnen do den." De advocate van de Leide naar, W. van Ophuizen, noem de die beschuldiging 'overdre ven'. Ze vroeg dan ook om vrij spraak. „Hij heeft een piep klein, fragiel en allesbehalve scherp mes gebruikt. Daarmee was het onmogelijk om iemand te vermoorden. Moord en doodslag en pogingen daartoe zijn voor mij dan ook uitgeslo ten." Van Ophuizen hamerde in haar pleidooi op de psychische toestand van de man op het moment dat hij zijn vrouw met de messteken bewerkte. „Hij moest in zijn huwelijk voor de zoveelste keer een enorme te leurstelling verwerken. Ik kan me goed voorstellen dat na de zoveelste nare aanvaring vroeg of laat toch een keer de stoppen doorslaan." De rechtbank doet in deze zaak over twee weken uitspraak. Pechtolds naam wordt genoemd Wordt D66-wethouder Alexander Pechtold de nieu we burgemeester van Vught? Volgens een e-mail van de zich B(urgemeester)watch Vught noemende club zou dat best wel eens kunnen. Onder de 29 sollicitanten zit tenmin ste één D66'er. En in de pro fielschets vroeg de gemeente om een redelijk jonge be stuurder met ervaring in het openbaar bestuur. Waarmee de functie de wethouder zo ongeveer op het lijf geschre ven is. Pechtold zegt zich gevleid te voelen door het gerucht. .Altijd leuk natuurlijk, als je naam wordt genoemd." Een krachtige ontkenning wil hij trouwens niet laten horen. „Over burgemeestersbenoe mingen praat je nou eenmaal niet. Maar ik heb wel een mandaat gekregen van de kie zers voor vier jaar. Vijf jaar zelfs, als de plannen van het kabinet doorgaan. En ik heb het heel erg naar mijn zin in Leiden. Ik ga niet weg, tenzij zich iets heel groots aan dient." Of het burgemeesterschap van Vught daaronder valt, wil Pechtold niet kwijt. De vacature in Vught is ont staan na het vertrek van F. de Graaf, die eind vorig jaar gere geld genoemd werd voor de toen nog openstaande burge meesterspost in Leiden. 'Watervandalisme' ergernis Schuitje Vaart-schipper Parmentier suzanne barbier Ergernissen over vandalisme en asociaal gedrag van andere grachtenvaarders zijn schipper Koen Parmentier van Schuitje Vaart niet vreemd. Hij zit be roepshalve op het water en loopt elk jaar vaker aan tegen de onbezonnen vaarstijl van vooral jongeren. Maar ook de, wat hij noemt, 'status-schipper' die met onacceptabele snelheid door de Leidse grachten koerst, wekt zijn irritatie. „Die vaart alsof 'ie het er even bijdoet. Je zou denken dat zo'n type juist een langzaam tempo aanhoudt om op te scheppen." Pas nog kwamen de passa giers van de rondvaartboot met de schrik vrij bij een botsing onder 't Gangetje. Een bootje met een simpele buitenboord motor klapte op de punt van Parmentiers schuit. „De inzit tenden schrokken zich te plet- iogemeenten denken sterk te staan met claim op winst EZH-aandelen ur 21.1 token is afgesproken. Er ligt zelfs een Wil elijke overeenkomst uit de tijd dat de EWR 10 4 Jpgericht, een jaar of tien geleden. Burge er Boele van Rijnwoude kan het niet anders wanneer de EZH-aandelen van de EWR n verkocht aan het Duitse Preussen Elek- oet de 'winst' worden verdeeld, over alle edyia aandeelhouders van de EWR. Buiten Lei- dat nog een handvol gemeenten. Maar mbei- sinds een aantal jaar in naam eigenaar 20-®| aandelen omdat de EWR als distributiebe- 1g Teen aandelen van productiebedrijf EZH 5. llfebben - wil als enige incasseren. „Dat klopt I zegt Boele. „Leiden heeft niet als enige Indeln. En let wel: Leiden heeft geen poot om op te staan." Boele, zelf oud-commissaris van de EWR, heeft zijn standpunt in een brief kenbaar gemaakt aan burgemeester Postma van Leiden. Inmiddels heeft hij steunbetuigingen gekregen van alle ge meenten in de Duin- en Bollenstreek, de Rijn- en Veenstreek en de Leidse regio en van Zevenhui zen en Moerkapelle. „De winst moet worden verdeeld", zegt Boele. „Overigens gaat het niet om geld maar om aan delen." De meerwaarde waartegen de aandelen afgezet tegen de boekwaarde worden verkocht, wordt uitgekeerd in aandelen NUON-ENW, het elektriciteitsbedrijf dat de EWR heeft overgeno men. „Zo is dat indertijd afgesproken en vastge legd", zegt Boele. „Het is onduidelijk om hoeveel winst het nu eigenlijk gaat. Het EWR-aandeel in de EZH is 12,6 procent. De EZH is voor 2,35 mil jard gulden aan Preussen Elektra verkocht. Maar het ministerie van economische zaken eist ook een deel van de winst op." Dat kan de rijksover heid vanwege de zogeheten 'bakstenen', oude contracten waarop het Rijk indertijd subsidie heeft verleend. Boele wijst erop dat Leiden niet de economi sche maar slechts de juridische eigenaar is van het EWR-aandeel in de EZH. „Vanwege de statu taire belemering voor de EWR dat ze als distribu tiebedrijf geen aandelen in het productiebedrijf EZH kan hebben. Maar de EWR heeft al die tijd al het vruchtgebruik van deze aandelen." Huib Kruijt, de Leidse wethouder financiën, claimt het EWR-aandeel in EZH voor Leiden van uit de historie. Hij zegt dat Leiden van oudsher enorme bedragen in de nutsvoorzieningen heeft gepompt, in tijden dat die als een maatschappe lijk belang werden gezien en niet als een econo misch interessante en winstgevende markt. Vol gens Kruijt heeft Leiden vanwege die inspannin gen nu als enige recht op de winst op de aande len. Boele is het absoluut niet met hem eens. „Het is best aardig om je te beroepen op allerlei emo tionele argumenten, maar dat gaat hier niet op. Dan had Leiden het anders moeten regelen toen we bij de oprichting van de EWR de schriftelijke afspraken maakten." De EWR houdt zich op dit moment op de vlak te. „We doen er geen uitspraken over want het is een uiterst gevoelige zaak", zegt woordvoerder H. Meliesie. „De EWR zit een beetje tussen twee vuren in. Het is nu eerst zaak om alle aandeel houders bij elkaar te krijgen." ter. 't Gangetje is een beetje een spannende plek op de route, met zijn lange tunnel waar wei nig daglicht komt. Het voertuig dook uit het niets met luid ge brul op en voer recht op de boot af. Gelukkig had het bootje een polyesterrand, waardoor de schade meeviel, maar de schrik op dat moment was groot." Aan de politie heeft de schip per het incident niet gemeld: „Dat zou hooguit interessant zijn voor de statistiek." Par mentier geeft daar verschillen de redenen voor. „Die gasten zijn zo verdwenen. Die spoort de politie echt niet op met één patrouilleboot." En als de da ders in de kraag worden gegre pen, is de aangever misschien nog verder van huis, denkt hij. „Een van mijn collega-wateron dernemers werd laatst ter plek ke geconfronteerd met de over treder. Ik vind dat niet zonder gevaar voor represailles. Op die aanpak van de politie zit ik dus niet te wachten." Toch vindt Parmentier het ei genlijk niet kunnen dat de doorsnee-vaarder 'van niks weet'. „Zo gauw je je op het wa ter begeeft, moet je weet heb ben van belangrijke gedragsre gels. Noem het goed zeeman schap. Dat betekent dus dat de schipper niet puur voor zichzelf bezig is, maar terdege rekening houdt met de 'weggebruikers' om zich heen. Vaar niet conse quent in het midden van de vaargeul waardoor je anderen belemmert." De gemeente kan volgens Parmentier nog veel doen om de overlast te beperken. Zo vindt hij de borden die de toe gestane snelheid aangeven op de hoek van de Herengracht en Oude Rijn en in de Haven bij voorbeeld 'niet overdreven dui delijk'. „De zon heeft dusdanig op de oude plakletters gesche nen dat de borden behoorlijk onleesbaar zijn geworden." Parmentier is van mening dat de beroepspleziervaart boven dien veel last ondervindt van de vaarders die hun bootje in het wilde weg aanleggen en hele middagen laten liggen. Tever geefs vraagt hij de gemeente al jaren om een bord bij het Trouwstraatje dat een tijdsli miet aangeeft. Positief vindt hij dat de gemeente dit seizoen voor het eerst met zijn wateron dernemers is gaan praten over hun klachten. „Er zit duidelijk beweging in, de gemeentelijke aandacht voor de Leidse grach ten groeit. En dat is maar goed ook want als we samen plezier van het water willen hebben, zullen we er samen de verant woordelijkheid voor moeten nemen." AMERICAN MAGICTOP DOGS IN DUINRELL! User Light Show en het tropische Tikibad staan 1 onvergetelijke dag. Deze zomer is er als extra al per dag de American Magic Top Dog Show. Een Duinrell. Dumrell I 2242 JP Wassenaar Tel (070) SI SS ISS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11