CVC koopt tientallen bedrijven op Financiers pakken hypotheekfraude aan Economie Jerzekeraar AXA trekt Ifanti-mosselspot' terug FNV-bonden krijgen deel opbrengst Reaal 'Bus' van de toekomst Omzet industrie stijgt in juni met acht procent ISDAG 10 AUGUSTUS 1999 BlJG^istace commissaris KLM '0 UUfomvEEN Dusley Eustace (63), tot voor kort vice-voorzitter n de raad van bestuur van Philips, is toegetreden tot de raad Ti commissarissen van KLM. De raad van commissarissen .eft Eustace aangezocht als lid, vanwege zijn grote expertise (financieel economisch gebied. Bovendien heeft hij in zijn trière veel ervaring opgedaan met het besturen van grote on- g4 rnemingen. Voordat Eustace in 1992 bij Philips kwam, werkte 455 onder andere bij British Aerospace en Alcan Aluminium. 519 i| isco steekt twee miljard in KPMG 278 y york De Amerikaanse netwerkleverancier Cisco wil ruim ^5 ee miljard gulden investeren in de Amerikaanse tak van ac- pntants- en adviesbureau KPMG. De twee willen een joint <nture aanëaan om financiële bedrijfsrapportage en boekhou- 57 ,iig via internet te verbeteren. Dat hebben zij gisteren bekend- 104 ïjnaakt. De twee bedrijven onderhandelen nog over de precie- 'vorm van de samenwerking. KPMG wil met het geld binnen 2i9 Üerhalf jaar vierduizend intemet-ingenieurs en -adviseurs in- 254 ren en zes speciale internettechnologiecentra inrichten. Cis- 8io zal zesduizend mensen inzetten, vooral in de verkoop. 315 uitse bierconsumptie blijft dalen 57 1(lun De bierconsumptie in Duitsland is in de eerste helft van jaar verder afgenomen. Ten opzichte van dezelfde periode 39i p 1998 verminderde het volume met 2,6 procent tot 53,3 mil- 104 |n hectoliter, zo heeft het Duitse bureau voor statistiek bere- hd. De consumptie in Duitsland vertoont al sinds 1994 een 78 lende lijn. 139 [vK's: Opheldering over uitstel A12 tihem» De Kamers van Koophandel in Gelderland en Ütrecht 76 Uen van minister Netelenbos van verkeer opheldering over 126 ar besluit de versnelde aanpak van de snelweg Al2 (Den 140 iag-Oberhausen) uit te stellen. De Kamers hebben hierover 71 teren een brief aan de minister gestuurd. Netelenbos maakte 56 langs bekend dat zij tot 2010 slechts 600 miljoen gulden wil 79 irekken voor verbeteringen langs de drukbereden snelweg. 55 Jgens de Kamers is dit bedrag 'zwaar onvoldoende' voor de j|| hleg van spitsstroken, toeritdoseringen en noodzakelijk on- 57 rhoud. De voorgenomen verbreding naar zes of acht rijstro- 80 n komt helemaal stil te liggen. De Kamers van Koophandel Uen dat de minister haar besluit intrekt en alsnog geld vrij- 51 jakt voor versnelde aanpak van de A12. 70 1 52 IC verkoopt belang in Kantic 58 olle» Het Nederlands InkoopCentrum (NIC), het verzelfstan- 86 jde Rijksinkoopbureau, doet een deel van zijn belang in 128 chterbedrijf Kantic van de hand. De Franse distributeur van 7g jitoorproducten Guilbert neemt een meerderheidsbelang van 68 procent in de onderneming. Kantic is nu nog voor honderd beent in handen van het NIC. De onderneming is naar eigen ,§gen een van de grootste leveranciers van kantoorproducten 87 Nederland, met een omzet van zo'n honderd miljoen gulden. II ieveel Guilbert voor het aandeel neertelt, is niet bekendge- 97 ifakt- 53 j Dstzegelverkoop via internet 52 v*j york De posterijen in de Verenigde Staten hebben twee 5Q 2prijven toestemming gegeven voor de verkoop van postzegels is i internet. Het wordt in de VS de eerste nieuwe vorm van port 77 ids de komst van de frankeermachine tachtig jaar geleden. De 70 jee bedrijven, Stamps.com en E-Stamp, maakten de toestem- oo (ng maandag bekend. Bij Stamps.com kunnen de klanten met Jh normale laser- of inkjetprinter postzegels afdrukken vanaf 83 iemet. De dienst van E-Stamp vergt enkele speciale voorzie- oo ïigen. 04 1 '2 'fngapore stuk optimistischer Wore De regering van Singapore is een stuk optimistischer 2avorden over de economie. Premier G. Chok Tong verklaarde 2Jteren bij de viering van de nationale onafhankelijkheidsdag 56 I jaar een groei te verwachten van vier a vijf procent. Een eer- 30 ire prognose van nul tot twee procent is verhoogd omdat het 32 jito binnenlands product (BBP) in het tweede kwartaal 6,7 ocent groter bleek dan in dezelfde periode van 1998. Vorig verminderde de groei van het BBP als gevolg van de crisis cl'Azië van acht procent tot anderhalf procent. iSfeer ontslagen in goudmijnen dreigen in^TQRiAEr dreigen opnieuw duizenden banen te verdwijnen 106de goudproductie in Zuid-Afrika. De Canadese onderneming onteer Dome en het Zuid-Afrikaanse bedrijf Western Areas heb- ïoSi een reorganisatieplan voor een gezamenlijke goudmijn ge- jo^esenteerd dat 2.700 2.900 arbeidsplaatsen kost. Het aantal 1(Jnen in de goudwinning in Zuid-Afrika is de afgelopen tien ar al gehalveerd tot 300.000, vooral door de daling van de [udprijs. tiilips komt met MP3-speler i Philips neemt een volgende stap in internet. Begin J i%end jaar brengt het concern een MP3-speler op de markt. 12jP3 maakt het mogelijk gratis muziek van internet te downloa- lijn. Het apparaatje wordt aan de computer geplugd en zet de 1,1 ziek rechtstreeks op een soort chipkaart. „Het is een soort kman", legt een woordvoerder van het bedrijf toe. Het appa- i ïcatje is alles in één: het haalt de muziek van het net, neemt op j°| speelt af. Op de uitneembare geheugenkaart past ongeveer ioéjn uur muziek. In Amerika zijn MP3-spelers al op de markt. Ze lojsten daar ongeveer vierhonderd gulden. ekeraar Axa trekt voorlopig 3 fanti-mosselspot' terug van 37 jtelevisie. Het productschap "heeft een kort geding aange- ^inen tegen de verzekeraar 2/79ldat de spot mogelijk financi- schade toebrengt aan de i&che. Totdat de rechter t beslist of dat inderdaad zo het spotje niet meer te zien le beeldbuis. |>e verzekeraar suggereert in reclamespot op de televisie een belangrijke vergadering "ïmaal in het honderd kan en na het eten van één enke- Een mossel wordt ge- gd van de zeebodem via de naar het bord. Achter het |d zitten drie managers de I ategie te bespreken voor een Zoek aan een belangrijke „Daarvoor hebben we l nodig", zegt de één. Waar- ,de ander zegt: „Geef mij één 340 waarom ik er niet zou 940 (i terwijl de camera on- lispellend langzaam de mos- o oo r01# die hij naar zijn mond Pgt- fan mosselen word je niet |k, zegt het Productschap. „In Ier geval is de kans daarop el klein." Ook mosselkwekers vinden de reclame helemaal niet leuk. Ze hebben net miljoe nen guldens geïnvesteerd om ervoor te zorgen dat er geen en kele zieke mossel meer bij de klant in de pan komt. „Een zie ke mossel in een verpakking kan gewoon niet meer", zegt een woordvoeder van het Ne derlands Visbureau waar het Mosselkantoor onder valt. „Er zijn wel mensen die ziek wor den van de mosselen, maar die zijn allergisch voor mosselei witten." De reclame van Axa is het Productschap daarom helemaal in het verkeerde keelgat ge schoten. De rechter moet nu beoordelen of de mosselkwe kers inderdaad lijden onder de 'anti-spot'. Maar D. Langstraat van het Productschap is daar van overtuigd. ,,Als je iedere dag op tv ziet dat je ziek wordt van mosselen, blijft dat beeld nog jaren hangen." De verzekeraar betreurt het dat het productschap de zaak zo hoog opneemt. „We wilden alleen maar laten zien dat het leven wel eens anders loopt dan verwacht", zegt T. Peijster. „Het is een spotje met een hele dikke knipoog." Koper van vezeldivisie Akzo eist dat directie minderheid van eigen aandelen koopt Bakkerijen, industrieën, schoenenwinkels, verzekeraars; de Britse investeringsmaatschappij CVC is alomtegen woordig. Nu treedt het bedrijf op de voorgrond als koper van Acordis, de vezeldochter van Akzo Nobel waarvoor het bijna twee miljard gulden betaalt. amsterdam anp CVC is de afgelopen jaren ra zendsnel gegroeid. Een inves teerder die zijn belangen na vier tot zes jaar weer van de hand doet. Dat CVC nu de ve zeldochter Acordis van Akzo Nobel in handen heeft gekre gen, is voor insiders nauwelijks verrassend. Telkens wanneer de afgelopen jaren dochterbedrij ven verzelfstandigd werden, bleek het mediaschuwe CVC er achter te zitten. Het losweken van Bols (drank) van Wessanen: CVC was erbij. De verzelfstan diging van de herverzekeraar Alhermij, ooit van ING-dochter NRG: CVC deed mee. De Brit ten zorgden ook voor het uittre den van Veen Uitgevers (onder meer de Van Dale) uit Wolters Kluwer. Zo zijn er nog tientallen voorbeelden. De strategie is altijd dezelfde. CVC neemt alleen de meerder heid van de aandelen, als de zittende directieleden persoon lijk ook een deel van de stukken kopen. 'Een getalenteerd, erva ren en betrokken management team dat gemotiveerd wordt door prikkels van aandelen' is de eerste voorwaarde die CVC stelt, blijkens de eigen internet pagina. Al meer dan tweehon derd 'management-buy-outs' heeft CVC in Europa op zijn naam staan. CVC Capital Partners is in 1993 ontstaan uit een verzelf standiging - via een manage- ment-buy-out - van Citicorp Venture Capital, de dochter met durfkapitaal van de Ameri kaanse bank Citicorp. Vakbonden die met CVC te maken krijgen, zijn overwegend positief. Bij Kappa Packaging, dat werd afgesplitst van KNB BT, heeft de komst van de Brit ten niet geleid tot extra sanerin gen. „De normen zijn gesteld en verder horen we niets meer van ze. CVC gedraagt zich al een normale aandeelhouder", zegt B. Addink, bestuurder van FNV Bondgenoten. Hij stelt dat ze zich aan hun afspraken hou den. Eén daarvan was dat Kap pa niet gestript zou worden in hapklare goed te verkopen brokken. Ook bij Meneba overheerst tevredenheid. „Ze zijn zeker niet zachtzinning, maar gaan niet overdreven tekeer in het bedrijf', aldus E. Schellenberg van FNV Bondgenoten. Twee jaar na de overname loopt er nu wel een grote reorganisatie bij QualityBakers. Schellenberg verwacht nog een reorganisatie bij de meelbedrijven, omdat ook daar de rendementsgroei niet naar verwachting loopt. Niettemin zijn de bonden bij Akzo in eerste instantie achter dochtig over de bedoelingen van CVC. Bestuurders van FNV en CNV willen dat de koper de vezeldivisie zich houdt aan eer dere afspraken om Acordis als geheel bij elkaar te houden. Zij vinden dat CVC niet de slecht renderende onderdelen mag af stoten om daarna de betere winstmakers goed te verkopen. „Dat betekent dat er ook een goed investeringsbeleid voor de textielvezels moet komen. Er is ons wel meegedeeld dat CVC zich aan het convenant houdt, amsterdam anp De FNV-bonden hoeven de ko mende zestien jaar ruim 130 miljoen gulden minder af te dragen aan de vakcentrale. De bonden profiteren zo van de verkoop van verzekeraar Reaal door de FNV. De verkoop van Reaal aan de SNS Bank twee jaar geleden le verde de vakcentrale 450 mil joen gulden op. Het bedrag wordt in zestien jaar tijd ver spreid betaald. In 2000 wordt het eerste bedrag gestort. Iets minder dan de helft van het bedrag gaat rechtstreeks naar de bonden. Omdat de in flatie de komende jaren niet zal worden doorberekend, komt dit uit op rond de tweehonderd miljoen gulden. Het resterende bedrag vloeit naar de stakings kas van de FNV. De grootste FNV-bonden, Abvakabo en FNV Bondgeno ten, besparen volgend jaar res pectievelijk 450.000 en ruim 300.000 gulden. Dit bedrag loopt in de loop der jaren op tot vijf a zes miljoen gulden per jaar. In zestien jaar tijd wordt de maandelijkse afdracht in fa sen gehalveerd. De FNV zou het plezierig vin den als de bonden het geld ge bruiken om de contributie te verlagen, waardoor ze meer le den kunnen krijgen. De vakcen trale kan de aangesloten bon den echter niets opleggen. Die mogen zelf bepalen wat zij met het extraatje gaan doen. den haag gpd De omzet van de Nederlandse industrie is in juni met zes pro cent gestegen ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar. De ze robuuste verbetering wordt echter voor een belangrijk deel (vijf procent) veroorzaakt door het feit dat juni 1999 een werk dag meer had. De binnenlandse omzet steeg met tien procent; de buitenlandse omzet met twee procent. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Het tweede kwartaal was voor de industrie beter dan het eer ste, toen de omzet nog met vijf procent daalde. De omzet steeg met drie procent, net als in het eerste kwartaal van 1998. In de eerste drie maanden van dit jaar lieten de binnenlandse ver kopen nog een daling zien van vier procent, maar in de vol gende drie is dit omgeslagen in een groei van twee procent. Het feit dat de afzetprijzen sinds maart weer stijgen, is er volgens het CBS de oorzaak van dat buitenlandse verkopen in het tweede kwartaal met 'slechts' twee procent daalden, tegen over zes procent in het eerste kwartaal. Gemeten over het eerste half jaar blijkt de omzet twee pro cent lager te zijn dan dezelfde periode vorig jaar. Volgens het CBS is dit vooral te wijten aan het prijsniveau van industriële producten, dat gemiddeld 3,6 procent lager is komen te lig gen. De industriële export is met vier procent teruggelopen terwijl de afzetprijs 4,5 procent lager ligt. De binnenlandse ver kopen zijn met één procent af genomen bij een prijsdaling van 2,2 procent. Een positief effect voor de in dustrie was verder dat de prij zen van grond- en hulpstoffen in de eerste helft van dit jaar ge middeld 5,5 procent lager Eg gen dan in de eerste helft van 1998. arnhem Project-directeur A. Verleg voert een laatste inspectie uit aan het model van de 'Phileas', een ont werp voor een 'bus' van de toekomst. In de Phileas zijn de voordelen van bus en tram met elkaar gecombi neerd. Het voertuig biedt de capaciteit van een tram en de wendbaarheid en comfort van een bus. Deze 'trambus' wordt ontwikkeld bij de Nederlandse autofabriek Nedcar. Eind januari 2000 gaat hij bij wijze van proef rijden op een vrije busbaan in Eindhoven. Het schaalmodel is sinds gisteren te zien op een expositie in het Arnhemse Sonsbeekhuis. foto anp buro vidiphoto den haag gpd Financiers doen er alles aan om hypotheekfraude uit te bannen. Die fraude liep de af gelopen jaren in de miljoenen en zette de branche in een kwaad daglicht. Samen bren gen de financiers nu fraude (pogingen) in kaart en geven ze oplichters aan bij de politie. Hypotheekfraudeurs rommelen altijd met officiële stukken en gegevens over de toekomstige bewoners van het pand. De le ner doet bijvoorbeeld net alsof hij een huis koopt waarin hij zelf gaat wonen. Hij kan dan maximaal 125 procent van de executiewaarde lenen. Als hij dat huis echter verhuurt kan hij maximaal 75 procent lenen. De huiseigenaar laat zijn zakefijke beslommeringen dan door een derde financieren. En dat mag niet, zeggen de gezamelijke fi nanciers verenigd in het Con tactorgaan Hypothecaire Fi nanciers (CHF). Vervelender wordt de fraude als de leners met valse taxatie rapporten de waarde van de woning verhogen. De leners krijgen dai) een hoger bedrag. Met dit extra geld kunnen ze dan een tweede huis kopen, ook weer verhuren en de meer opbrengsten in hun zak steken. Zolang de maandefijkse aflos sing maar blijft lopen zullen de financiers niets merken. Als het fout gaat en de aflossing stokt dan heeft de financier een pro bleem. Het huis levert ineens minder op waardoor de finan cier met een strop zit. Dit laatste kwam vorig jaar bij een geruchtmakende zaak in Amsterdam aan het Echt. Een S. Massier (links) van het 'fraudeloket' en B. de Nie van het Contactorgaan Hypothecaire Financiers: „Je ziet dat het aantal opgeloste hypotheekfraudezaken nu toeneemt." foto gpd roland de bruin makelaarsfamiEe en een aantal stromannen fraudeerden met valse werkgeversverklaringen en valse taxatierapporten en kwamen zo aan hoge leningen voor vervaEen huizen en een vervaUen pakhuis. Zij verhuur den de ruimtes en er kwam ge noeg binnen voor de aflossing. Toen één van de verdachten zijn vermogen verspeelde op de optiebeurs en faiüiet ging, hiel den de betalingen plotseling op. De financiers die de panden daarop verkochten kregen nog maar de helft terug van het uit geleende bedrag. Een strop van enkele miljoenen. Voor de financiers werd het met deze zaak echt menens. Eind 1998 richtten zij het Frau deloket Hypotheken met als co ordinator S. Massier. Het geeft de leden voorlichting over de bestrijding van fraude en verza melt gegevens over gepleegde fraude en pogingen daartoe. Als genoeg belastende gegevens ge vonden zijn schakelt het loket de Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) in. Volgens Massier zetten de fi nanciers aEeen een gezamenlij ke actie op als zij grootscheepse fraude op het spoor is. In indi viduele gevaEen waarbij één koper zijn gegevens vervalst omdat hij per se een bepaald huis wü hebben waarvoor hij eigenlijk geen lening kan krij gen, moet de financier het zeE oplossen. Het kan ook voorkomen dat de financiers schikken met de eigenaren van de panden. Dit kan zelfs als huisjesmehcers fraude hebben gepleegd en te gen de lamp zijn gelopen. Om ervoor te zorgen dat het pand niet in de verkoop hoeft probe ren de financiers een nieuwe hypotheek af te sluiten met de eigenaren. Dat kan bijvoor beeld via oversluiten. Volgens secretaris B. de Nie van het Contactorgaan Hypo thecaire Financiers, zouden de financiers ook tot schikken kunnen besluiten bij een grote fraudezaak. Hij denla dan aan Den Haag. Daar is fraude ge constateerd met tweehonderd woningen. „Als je al die wonin gen tegelijk zou verkopen ver ziek je misschien de markt", zegt De Nie. „Dat is niet in het belang van de financiers. Zij gaan dan het schip in omdat ze minder geld ontvangen dan zij uitgeleend hebben." De inspanningen van de fi nanciers hebben volgens De Nie ertoe geleid dat fraude meer aandacht krijgt van justi tie. „Een paar jaar geleden had den ze bij het Openbaar Minis terie geen kennis van financiële fraude. Daarom werden ook niet zoveel zaken aangepakt. We hebben het justitieel appa raat daarom veel voorlichting gegeven. Je ziet dat het aantal opgeloste hypotheekfraudeza ken nu toeneemt. Wij merken dat de onderzoekers het leuk vinden en zelf flink speuren." Volgens Massier zijn ook de straffen strenger dan een paar jaar geleden. „In 1994 was er een mEjoenenzaak in Leiden. Wij waren stomverbaasd toen de hoogste straf in deze zaak 150 uur dienstverlening was. Dat is veranderd, in een recente zaak in Amsterdam werd 2,5 jaar celstraf geëist." maar er wordt ons wel vaker wat verteld",aldus CNV-er J. Loosman. B. Roodhuizen van FNV Bondgenoten stelt dat Akzo No bel altijd de verantwoordelijk heid heeft genomen voor de verliesgevende viscose-activi teiten. „Ik hoop dat CVC dat ook doet. Zo'n investerings maatschappij is altijd een wat vaag geheel. Een ander vezelbe- drijf kun je op eerdere presta ties beoordelen." De bonden zijn wel tevreden dat er nu dui delijkheid komt over de toe komst van de vezeldivisie. Toen Akzo Nobel vorig jaar het Britse Courtaulds kocht, maakte het concern meteen duideEjk van de vezels af te wiEen. Giganten in aluminium willen fuseren londen anp Ook de aluminiumproducenten zijn in de ban van fusies. De Canadese Alcan Aluminium, het Franse Pechiney en Alu- Suisse uit Zwitserland willen fu seren. De drie vormen dan sa men de grootste aluminium- groep ter wereld. Dit meldde de Amerikaanse zakenkrant WaE Street Journal vandaag. Als de fusie doorgaat, zou dat enorme gevolgen hebben voor de andere aluminiumprodu centen, zoals Hoogovens. Dat concern, dat samengaat met British Steel, heeft eveneens een grote aluminiumdivisie. Volgens deskundigen komt er door de vorming van de nieuwe gigant ongetwijfeld een consoli- datieronde binnen de alumini- umwereld. Andere partijen worden gedwongen eveneens samen te gaan of aluminiumdi- visies af te stoten, vermoeden zij. De onderhandelingen tussen het drietal zijn gestimuleerd door de slechte marktsituatie op de aluminium markt. De economische moeilijkheden En Azië en Latijns-Amerika zetten de afzet van het metaal onder druk. De prijs van aluminium op de Londense metaalmarkt is gedaald naar het laagste niveau van dit jaar. Verzekeraars boos over service van Air Holland amsterdam anp De verkoop van Elvia-reisverze- keringen door stewardessen van Air Holland is assurantie- personen in het verkeerde keel gat gesloten. Ook de Economi sche Controledienst (ECD) maakt het verzekeraar Elvia moeilijk, omdat het cabineper soneel van Air Holland niet be voegd zou zijn de verzekerings producten te verkopen. Volgens een woordvoerder van de luchtvaartmaatschapij heeft partner Elvia geen reke ning gehouden met 'de over spannen reactie' van haar inter- mediar. „Wij hebben in de eer ste drie maanden slechts vijftig verzekeringen afgesloten. Van de reactie van de agenten moet Uc dan ook overgeven", stelt de zegsman onomwonden. De luchtvaartmaatschappij verkoopt sinds mei 'hele simpe le' reisverzekeringen van Elvia. Air HoEand ziet dit als service voor reizigers die hebben nage laten een verzekering af te slui ten. Het knelpunt is dat deze reispolissen aEeen afgegeven mogen worden door reisbu reaus en SER-ingeschrevenen. Om de 'overtreding' uit de wereld te helpen zal Air Hol land een medewerker met een assurantiediploma inschrijven bij de SER. „De stewardessen mogen dan weer reisverzeke ringen verkopen", aldus een woordvoerder van het ministe rie van Economische Zaken. El via was onbereikbaar voor commentaar. Internet biedt kleine bedrijven wereldmarkt den haag gpd Veel kleine bedrijven gebruiken het World Wide Web om toe gang te krijgen tot een wereld wijde afzetmarkt. Ongeveer dertig procent verwacht begin volgend jaar een eigen website te hebben met informatie over het bedrijf en de producten. Dit blijkt uit een onderzoek van fa culteit der Economische We tenschappen en Bedrijfskunde van de Universiteit Maastricht Verwacht wordt dat begin vol gend jaar zestig procent van de kleine bedrijven een eigen web site heeft.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7