Veel kritiek op besluit Kremlin 4 Oud-spion Poetin is een grijze muis Actievoerders Suriname zoeken steun Nederland Burger King in bezet gebied onverteerbaar voor moslims Buitenland België deinst terug voor dioxine-oorlog met EU Onrust in Indonesië houdt aan 10 AUGUSTUS 1999 nijnj lier rijdt in op Israëlische soldaten Lk_! Israëlische agenten hebben de bestuurder van een pdgeschoten, die vanmorgen bij een bushalte bij Jeruza- |en groep liftende Israëlische soldaten was ingereden, js mensen zouden gewond zijn geraakt. Volgens autori- las het een Arabische terroristische aanslag. Nadat de tier van de auto voor de eerste keer op de groep mensen Ite was ingereden, reed hij met hoge snelheid weg. Tien later keerde hij terug en reed toen volgens een getuige 'n 1 te gewonde vrouwen en een jongen die eerste hulp ver- je auto kwam daarna vast te zitten onder het onderstel irachtwagen. Agenten schoten de bestuurder dood. nde zon officiële vlag van Japan ie vlag met de rijzende zon is vanaf vrijdag de officiële Japan. De inwoners van het land kunnen dan ook of- t lied Kimigayo aanheffen, waarin zij de keizer bejube- luizenden jaren van gelukkige regering' die hij hun ichonken. De senaat heeft gisteren met ruime meerder- ingestemd dat de Hinomaru-vlag en het Kimigayo ovjin de wet als vlag en volkslied worden verankerd. Eer- nzede Japanse Tweede Kamer hetzelfde gedaan. Zowel de volkslied is omstreden, omdat zij veel Japanners aan iristische en imperialistische Japan van de eerste helft eeuw herinneren. ïinovic in handen van tribunaal De Bosnische Kroaat Vinko Martinovic is gis- rgedragen aan het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag. jesloten in één van de speciale cellen van het tribunaal •ningen. De 35-jarige Martinovic, bijgenaamd Stela, is, fijn kompaan Mladen Naletilic (alias Tuta), 21 decem- jaar aangeklaagd wegens misdaden tegen de mense- ijdens de belegering van het moslimgedeelte van de ANjstar. Hij wordt er onder meer van beschuldigd dat hij jevangenen heeft laten martelen en hen dwangarbeid :n verrichten. Stela en Tuta worden in de oppositionele Kroatië geregeld afgeschilderd als bedreiging van de ibbers in Zagreb. Zij zouden uit de doeken kunnen A, (e de Kroatische leiding betrokken is geweest bij bloedi- IN@den van Bosnische Kroaten tegen Bosnische moslims. ledy leider Liberaal-Democraten De Liberaal-Democraten, de derde partij van Groot- hebben gisteren Charles Kennedy als nieuwe leider De 39-jarige Kennedy is de opvolger van de populaire khdown. De nieuwe leider werd gekozen in een stem pel- de 90.000 partijleden. Tweede in de uitslag was Si- (ghes. De Schot Kennedy heeft gezegd een open, even- i en pragmatische leider te willen zijn. Hij zal Ashdowns j op vele punten voortzetten. De 'LibDems' werken imen met de regerende Labourpartij in de hervorming jrondwet. In de toespraak na zijn benoeming zei hij te vachten voor sociale rechtvaardigheid, het milieu en pro- CD us Groot-Brittannië. De liberaal-democraten hebben 46 errJ59 zetels in de Britse volksvertegenwoordiging. i licht voor Noord-Ierse parade Unionistische protestanten hebben gisteren van de pa- imissie in Noord-Ierland toestemming gekregen door lolieke wijk in Belfast te marcheren. De mars van de Ap- Boys, leerjongens, gaat zaterdag over de Lower Orme- één van de meest omstreden straten in Belfast. Zij her- laarmee de leerjongens in de stad Derry, die in 1690 de irten sloten voor de katholieke koning Jacobus II. De ;e omwonenden van de straat zijn teleurgesteld over lit. Een woordvoerder zei dat de bewoners zaterdag zullen protesteren tegen de mars, die zij als bedrei- :en. Eerder dit marsseizoen kregen unionisten nog rekest toen ze over de Lower Ormeau Road wijden jen. nenië veilt bezittingen Ceaucescu [Jlï Roemenië is gisteren begonnen met een veiling van lonlijke bezittingen van wijlen dictator Ceaucescu en Qw Elena. Die werden in 1989 na de volksopstand geëxe- i De veiling in de vroegere eetkamer van de villa Prima- )lieen week in beslag nemen. Het gaat om in totaal 650 waaronder auto's, bontjassen en kunstwerken. De op- Eaat naar de regering. Een door Nixon geschonken JS5uick die gisteren voor de villa stond ging vlot van de ior 15.000 dollar. crikaanse helikopters aan de grond Ton» Het Amerikaanse leger heeft gisteren aangekon- t het al zijn 466 CH-47 Chinook-helikopters om veilig- flenen aan de grond houdt. In Groot-Britannië werd in ir van een door Boeing gemaakte CH-47 legertransport- _l Jer een defect gevonden in de versnellingsbak. Het Ame-' i leger zei dat het vliegverbod voor de Chinooks vrijdag- ingesteld. Legers van andere landen die Chinook-heli- ihebben, is geadviseerd hun Chinooks ook aan de grond ;n tot experts van Boeing er naar kunnen kijken. Proble- |t de versnellingsbak kunnen een fatale afloop van een itekenen. Nederland beschikt over dertien Chinooks. gijzelaars in Sierra Leone vrij tL: Rebellen in het West-Afrikaanse Sierra Leone heb- jeravond opnieuw vier gijzelaars vrijgelaten. Dat meldt e Sierraleoonse regeringsfunctionaris. Geschat wordt g zestien van de ongeveer veertig mensen vastzitten week door de opstandelingen werden gegijzeld. Zon- |n de opstandelingen, naar verluidt leden van de rebel- fisatie AFRC, al negentien gijzelaars gaan. De gegijzelde ïïewerkers, journalisten en hulpverleners wilden op 60 ïrvan Freetown tweehonderd kinderen ophalen die tij- J burgeroorlog gevangen waren genomen. hirleg Korea zonder resultaat ■1 De vredesbesprekingen over Korea zijn gisteravond na 'en onderhandelen zonder concreet resultaat beëindigd, èrhandelingen tussen Noord- en Zuid-Korea, waaraan Verenigde Staten en China deelnemen, hebben tot doel ping op het schiereiland te vernjinderen. Ook willen de het staakt-het-vuren van het einde van de Koreaanse pmzetten in een duurzame vrede. In een slottekst was Van 'nuttige en vruchtbare gesprekken die een ernstige [ge sfeer' verliepen. Na de besprekingen herhaalde Korea echter zijn twijfels over het nut van het voortzet- het proces dat in december 1997 werd gestart. ny Carter krijgt Vrijhéidsmedaille Jimmy Carter en zijn echtgenote Rosalyn hebben gis- d uit handen van de Amerikaanse president Clinton de a smedaille gekregen. De medaille is de hoogste Ameri- onderscheiding die een burger kan krijgen. Het voorma- k erikaanse staatshoofd en zijn vrouw worden onder- n voor hun verdiensten op het gebied van de mensen- vrede in het Midden-Oosten, geestelijke gezondheid en ïumanitaire projecten. Tijdens zijn presidentschap, tus- 6 en 1980, had Carter een beslissende invloed op het wan de Camp David vredesakkoorden tussen Israël en De nu 77-jarige Carter was de laatste Democratische jnt voor Clinton. ei krijgt niet het hoogste gebouw Taipei krijgt het hoogste gebouw van de wereld toch den is dat het een gevaar zou vormen voor het vliegver- •t nieuwe internationaal financieel centrum in de stad meter hoog moeten worden, maar nu wordt het niet an 391,8 meter. Het financieel centrum dat in Shanghai wordt 460 meter hoog en zal dan de twee Petronas-to- de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur van elk 451,9 vertreffen. Die vormen nu nog het hoogste gebouw in Poetin moet Boris Jeltsin opvolgen Zelfs politieke vrienden van de Russische president Boris Jeltsin hebben gisteren met vernietigende kritiek gerea geerd op het ontslag van premier Stepasjin en de nomi natie van de 47-jarige oud-spion Vladimir Poetin. „Vol strekt krankzinnig", zei ex-vice-premier Boris Nemtsov, eens de kroonprins van Jeltsin. „Een man die in een jaar vier minister-presidenten ontslaat, kan niet helemaal goed bij zijn hoofd zijn", constateerde de Kremlin-pre- tendent generaal Lebed. MOSKOUHANS HOOGENPUK CORRESPONDENT Communistenleider Zjoeganov verdenkt Jeltsin ervan dat hij binnenkort de noodtoestand zal uitroepen om de voor 19 de cember aangekondigde parle mentsverkiezingen te kunnen annuleren. Vrijwel alle waarne mers stelden dat de nominatie van Poetin niets met het lands belang te maken heeft, maar uitsluitend dient om de belan gen van Jeltsin en de 'familie' (de groep rond het staatshoofd) veilig te stellen. Een reden voor het ontslag van Stepasjin, die slechts drie maanden premier is geweest, gaf Jeltsin niet. Wel hield hij een lofrede op de tamelijk onbeken de Poetin. ,,Ik heb vertrouwen in hem en ik wil dat diegenen die volgend jaar naar de stem bus gaan ook vertrouwen in hem zullen hebben", verklaar de de president langzaam, maar duidelijk sprekend. Het was voor het eerst dat hij zich zo nadrukkelijk over zijn opvol ging uitsprak. Bekend is dat Jel tsin wil dat iemand uit zijn ver trouwde omgeving volgend jaar zijn intrek in het Kremlin neemt. Hij meent dat op die manier zijn veiligheid en die van de kring rond hem - fysiek en juridisch- veilig wordt ge steld. Het door de communisten gedomineerde parlement, de Doema, moet nog akkoord gaan met de nominatie van Po etin. Het heeft een week de tijd. De Doema is op reces, maar voorzitter Selezjnov zei gisteren dat het presidium zich vrijdag over de kandidatuur zal buigen. Hoewel bekend is dat de com munisten niets voelen voor Po etin, is het niet uitgesloten dat hij toch een meerderheid zal krijgen. Wordt hij namelijk drie keer weggestemd, dan zal Jel tsin de Doema ontbinden. Voor de partijen zou het rampzalig zijn de verkiezingscampagne in te moeten gaan zonder alle fa ciliteiten waarover zij nu be schikken. MOSKOU HANS HOOGENPUK CORRESPONDENT De Russische president Boris Jeltsin kwam gisteren bijna woorden tekort om Vladimir Poetin aan te prijzen. Hij prees zijn nieuwe premier bij na de hemel in. Maar voor vrijwel alle Russen is de 47- jaar oude jurist een volstrekt onbeschreven blad. Hij ver schijnt zelden of nooit op de tv en als hij al eens iets zegt in het openbaar, dan heeft dat heel weinig om het lijf. Een begenadigd spreker kan Poetin met de beste wil van de wereld niet worden genoemd. Maar hij is altijd volstrekt loy aal geweest aan zijn bazen en geniet de reputatie een uitste kend manager te zijn. Poetin is, net als zijn voor-voorgan ger Primakov, een oud spion. In het midden van de jaren '90 onthulde hij vele jaren voor de buitenlandse inlichtingen dienst, toen onderdeel van de KGB, te hebben gewerkt. Duitsland was zijn operatiege bied. Nadien heeft hij er nooit meer iets over gezegd. Poetin werd begin jaren '90 politiek actief als assistent van de toenmalige burgemeester van Sint Petersburg, de libe raal Sobtsjak. Poetin bleef op de achtergrond, maar verwierf snel de faam zijn zaakjes per fect voor elkaar te hebben. In 1994 werd hij plaatsvervan gend burgemeester. De krant Kommersant Daily citeerde een collega uit die tijd met de profetische woorden: „Poetin zou een perfecte premier zijn". Maar zo ver was het nog lang niet. Wel bouwde Poetin in die periode nauwe contacten op met Petersburgse radicale liberale hervormers, zoals Anatoli Tsjoebais. Toen Sobts jak in 1996 bij de verkiezingen in Ruslands tweede stad werd verslagen, zorgde Tsjoebais ervoor dat Poetin in Moskou aan de slag kon. Hij werd as sistent van Pavel Borodin, die het enorme presidentiële be zit, bestaande uit het Kremlin, tientallen buitenhuizen in binnen- en buitenland, hotels en sanatoria, bestuurt. Daarna ging het snel met de foto reuters carrière van deze grijze muis. Nog geen jaar later werd hij door Jeltsin op een vitale post in de presidentiële admini stratie benoemd. Hij moest de contacten tussen het Kremlin en de 89 regio's coördineren. Een jaar geleden volgde een nieuwe promotie: Poetin werd - met de rang van minister - directeur van de geheime dienst FSB, de opvolger van de KGB. Dit voorjaar volgde nog meer eer toen Poetin door Jeltsin werd benoemd tot se cretaris van de machtige Na tionale Veiligheidsraad. Voor insiders was dit het bewijs dat de altijd achterdochtige Jeltsin Poetin absoluut vertrouwde. Gisteren volgde de voorlopige bekroning met de benoeming tot kandidaat-premier en de mededeling van Jeltsin dat hij Poetin als opvolger wil heb ben. Moslimraad roept onafhankelijkheid van Dagestan uit GROZNY Rtr lhokseumawe Een gewonde man wordt omringd door zijn familie nadat hij het afgelopen weekeinde door de Indonesische politie in Aceh werd neergeschoten. De onrusten in Indo nesië blijven aanhouden. In Ambon kwamen vandaag twaalf mensen om het leven na een geweldsuitbarsting tussen moslims en christenen. foto reuters PARAMARIBO ARMAND SNIJDERS CORRESPONDENT Enkele honderden betogers hebben bij de Nederlandse am bassade in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo aan dacht gevraagd voor de toene mende problemen in de voor malige kolonie. Tijdens een ontmoeting met de Nederland se ambassadeur Ruud Treffers liet vakbondsleider Ronald Hooghart echter weten dat er niet om een interventie door Nederland wordt gevraagd. „Wel willen we dat Nederland ondersteuning biedt als de situ atie hier uit de hand loopt. De grote westerse landen treden ook op als er problemen in an dere landen zijn, zoals in Koso vo." De vakbondsleiders uitten ook kritiek op de Nederlandse houding ten aanzien van de zo genoemde Verdragsmiddelen, de gelden die door politiek Den Haag sinds 1997 worden vast gehouden. De bonden pleiten ervoor dat de Verdragsmiddelen via ande re dan de overheidskanalen naar Suriname worden ge sluisd. Treffers liet weten dat daar geen sprake van kan zijn. Hij zei eigenlijk weinig te kun nen doen. „We volgen de ont wikkelingen nauwgezet, maar Suriname is een soeverein land, waar zich een democratisch proces voltrekt. Daarin kan Ne derland geen partij zijn." Volgens Hooghart hebben de bonden met het bezoek aan de Nederlandse ambassade vooral een signaal naar het volk willen doen uitgaan. „Vorige week hebben we bij overheidsinstan ties op de stoep gestaan, waar de verantwoordelijken ons niet te woord wilden staan. Een vreemde mogendheid ontvangt ons nu wel, zoals het hoort." BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Het Belgische kabinet is te elf der ure teruggedeinsd voor een harde confrontatie met Europa over de aanpak van de dioxine crisis. Minister van volksge zondheid Aelvoet zei gisteren dat België zich 'op korte ter mijn' neerlegt bij de Europese eis dat voedingswaren met meer dan twee procent dierlijk vet getest moeten worden, vóórdat zij kunnen worden ge ëxporteerd. Het eenzijdig versoepelen van deze norm, zoals zaterdag nog werd aangekondigd, is vol gens Aelvoet geen goed idee omdat het een exportboycot tot gevolg zou hebben. Een delega tie van de Belgische voedings sector wist de minister er eer der op de dag van te overtuigen dat de Europese regels strikt moeten worden nageleefd. De Europese Commissie eiste vorige week woensdag 'repre sentatieve tests' voor vrijwel al le te exporteren voedingspro- dukten, nadat twijfels waren gerezen over de Belgische con troles. Het kabinet wilde aan vankelijk alleen tests uitvoeren op vlees met meer dan twintig procent vet. De Europese be schikking zal wel worden aan gevochten voor het Europese Hof. De Sjoera, de islamitische raad van Dagestan, heeft vandaag de onafhankelijkheid van de Russi sche republiek in de Kaukasus uitgeroepen. De verklaring van de raad is uitgegeven in Groz ny, de hoofdstad van de nabu rige republiek Tsjetsjenië. De Sjoera roept alle islamisti- sche organisaties in Tsjetsjenië op de moslims in Dagestan 'te steunen in hun strijd tegen on gelovigen voor de bevrijding van de islamitische staat Dage stan van zijn bezetters'. Islamitische guerrillastrijders vielen in de nacht van vrijdag op zaterdag vanuit Tsjetsjenië Dagestan binnen. Zij hebben inmiddels een aantal dorpen in handen. Een woordvoerster van de Dagestaanse politie zei dat de autoriteiten in de Kaukasi- sche republiek de Sjoera niet als wettig orgaan erkennen. 'UQK was niet bij rellen betrokken' PRISTINA AFP-DPA-Rtr Hashim Tha?i, de leider van het Kosovo Bevrijdingsleger UQK, heeft gisteren ontkend dat zijn beweging betrokken is bij de rellen in de stad Kosovska Mi- trovica. Hij noemde de Franse militairen die een botsing tus sen Albanezen en Serviërs wil den voorkomen 'anti-democra tisch en arrogant'. „De menigte is uit eigen beweging samenge komen," zei Tha^i over de groep Albanezen die zaterdag over een brug de Servische wijk in het noorden van de stad bin nen wilde trekken. Franse KFOR-militairen hielden hen tegen, waarop het tot rellen kwam. De Albanezen zeggen dat Ser viërs tijdens de Kosovo-oorlog hun huizen hebben ingepikt. Zij demonstreren dagelijks voor de brug tegen de Fransen, die zij van een pro-Servische hou ding beschuldigen. Een Franse KFOR-woordvoerder zei zon dag het dat het UQK de Albane zen had opgehitst op te hitsen. In Joegoslavië hebben de twee belangrijkste oppositielei ders, Zoran Djindjic en Vuk Draskovic, gisteren aangekon digd samen te werken in een demonstratie tegen president Milosevic, later deze maand. Het is de eerste keer sinds de Kosovo-oorlog dat de twee de handen ineen slaan. De afgelo pen maanden bestreden ze el kaar. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Alsof het Israëlisch-Palestijnse conflict al niet ingewikkeld genoeg is, is nu ook de hamburger tot inzet van de strijd verklaard. Palestijnse en islamitische groepen hebben een wereldwijde boy cot afgekondigd vali restaurantketen Burger King, nu het bedrijf een filiaal heeft geopend in een Israëlische ne derzetting in bezet gebied. Sinds een paar weken kunnen inwo ners van Ma'aleh Adumim op de Wes telijke Jordaanoever hun honger stillen met de Amerikaanse burgers. Maar waarschijnlijk heeft het restaurant in de nederzetting zijn langste tijd gehad. Gisteren werd bekend dat de Arabi sche Liga de Burger King-affaire op de agenda heeft gezet. Dat zou de sluiting kunnen inluiden van filialen van Bur ger King in landen als Saudi-Arabië, Koeweit, de Verenigde Arabische Emi raten en Qatar. Het is de vraag of de in Miami zetelen de directie het zo ver wil laten komen. Het initiatief voor de boycotactie is niet afkomstig van Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever, maar van is lamitische en arabische groepen in de Verenigde Staten. Ze begonnen hun verzet eind vorige week, met een beto ging voor een filiaal van de hambur gerketen in Washington. Volgens de organisatie 'Amerikaanse Moslims voor Jeruzalem' (AMJ) was de respons overweldigend. „De berg re acties die we hebben ontvangen, laat zien hoezeer moslims, arabieren en andere gewetensvolle mensen zich be trokken voelen bij de gebeurtenissen in en rondom Jeruzalem", meldt de groep op haar internet-site. 4 Ma'aleh Adumim, tien kilometer ten oosten van Jeruzalem, is de grootste Israëlische nederzetting in bezet ge bied. Het is gebouwd als onderdeel van een ring van nederzettingen rond om de stad, die moet verhinderen dat de Palestijnen zeggenschap krijgen over Oost-Jeruzalem. De actievoerders wijzen erop dat de Vierde Geneefse Conventie het een bezettende macht niet toestaat bevolking over te brengen naar bezet gebied. Burger King zou in Ma'aleh Adumim dus meewerken aan een illegale bezettingsoperatie. Wat Burger King betreft is er niets aan de hand. „We proberen eerbied te to nen voor alle godsdiensten en cultu ren", zegt woordvoerder Charles Nico las in de Washington Post. Waarschijn lijk tot ongenoegen van de hambur gerkoning - die politiek en fast food gescheiden wil houden - trok het om streden filiaal gisteren hoog bezoek. Burgemeester Katzriel van Ma'aleh Adumim bestelde er demonstratief een hamburger met frieten. Na de maaltijd noemde hij de boycotdreiging 'een grote vergissing', die 'de vreedza me relaties tussen Israëli's en Palestij nen' in gevaar zou brengen. AMJ-woordvoerder Fahim Abdulhadi wijst erop dat in de nederzettingen in bezet gebied alleen joden mogen wo nen. „Dus hoe kan Burger King bewe ren dat iedereen zich in het restaurant zal amuseren?" Het kan ook anders, zegt zijn organisatie, kijkend naar be drijven als McDonalds en Ben Jer ry's. De bekende ijsmakers betrokken korte tijd bronwater voor hun produc ten van een Israëlisch bedrijf op de be zette Golan-hoogte. Zodra de eerste consumentenprotesten opklonken, verbraken ze het contract. McDonalds, de grote concurrent van Burger King, heeft als verklaarde poli tiek dat het niet investeert in bezet ge bied. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan de persoonlijke overtui ging van Omri Padan, de directeur van de Israëlische vestigingen. Padan is al jaren actief in de vredesbeweging Vre de Nu'. McDonalds opent binnenkort in Ramallah zijn eerste filiaal in de Pa lestijnse gebieden, onder Palestijnse directie. Het lijkt niet waarschijnlijk dat Burger King daar een kans maakt. Voor een bedrijf dat wil uitbreiden op de internationale markt, is het besluit een vestiging te openen in een Israëli sche nederzetting 'verwarrend', zeg gen de boycotters. „Burger King-filia- len in alle landen waar moslims of ara bieren de overweldigende meerder heid van de klandizie vormen, zullen alleen maar slechter lopen als het tot de gemeenschappen daar doordringt hoe gevoelloos het bedrijf is." Op verzoek van de actiegroepen zal de Arabische Liga zich begin september uitspreken over een boycotresolutie. Als die wordt aanvaard, dan zal Burger King moeten kiezen tussen het ene nieuwe filiaal in Ma'aleh Adumim en de vele bestaande vestigingen in de arabische wereld.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5