Gratis verzamelband 'Scherpere controle op stadionverbod' Onderen vanaf twaalf mogen ;ïlf beslissen over euthanasie e< Binnenland S3 Asielzoeker verdacht van moord Marianne Vaatstra 100 JAAR DE WERELD OM JE HEEN. Een eeuw voorpaginanieuws uit Leidsch Dagblad. >•§-_ Leidsch^ Dagblad Schedelonderzoek VNO-NCW: geen oproep tot loonmatiging directies Vooral kinderen slachtoffer van rottweiler I nn; i nc g ont rlo :rr, t/woLVEGA/BERGENBij een brand in een woonhuis in Gendt lacht een 25-jarige man omgekomen. Hij riep tegen zijn n die onderaan de trap stonden dat hij niet uit de vuurzee mtsnappen. De 26-jarige hoofdbewoonster van het pand is rloos. In Breda brandde vannacht een sportschool uit. mensen die boven de school woonden konden zich red- loor zich aan lakens naar beneden te laten zakken. De oor van de brand is nog onbekend. In Wolvega is gisteren een striële bakkerij volledig uitgebrand. Het vuur is waarschijn- ntstaan doordat een oven oververhit raakte. De schade in de miljoenen guldëns. Op het industrieterrein in het jurgse Bergen is de afgelopen nacht een garagebedrijf ge- elijk door brand verwoest. Door de brand raakte een dweerman licht gewond. nun r >r df ii ilijfc r< opbTa isse J" pcofo, ita iar. 34: opi 165: t bij 1984!. udi lUg :een e; i: lij .954 istri GPD Geassocieerde Pers Dienster verse branden: één dode tien jaar voor liquidatie jrdam De officier van justitie heeft tien jaar gevangenis- geëist tegen een man uit Castricum voor het medeplegen je moord op de 28-jarige Parminder Singh. Drie dagen na loord in juli vorig jaar werd het lichaam van Singh in het van de Amerikahaven in Amsterdam gevonden, ver- d met een blok beton. Singh was een actieve schakel in 'anuit Nederland opererende heroïnebende, samen met anderen twee neven. Zijn gewelddadige dood zette de ie op het spoor van de bende, die weldra kon worden ont- :eld. Volgens de verdenkingen smokkelde de organisatie lerden kilo's heroïne naar Engeland. Een neef heeft bekend il pdracht tot de moord te hebben gegeven. De uitvoerders - j i betaling - zouden een 44-jarige Beverwijker en de 40-jari- tstricummer zijn geweest. overleeft moordaanslag n op zoom Een 20-jarige inwoner van Bergen op Zoom i zondagavond een moordaanslag overleefd omdat het wa- waarmee op zijn hoofd werd geschoten niet goed werkte, ïan liep op straat en hoorde achter zich met piepende rem- een auto stoppen. Toen hij zich omdraaide, keek hij in de van het pistool. Zonder iets te zeggen schoot de onbeken- ging hij er vandoor. De kogel kwam tegen het voorhoofd iet slachtoffer, maar bleef voor de schedel steken. Hij bleef istzijn en kon snel worden geopereerd. De politie tast in luister over de identiteit van de dader en over zijn motief. 1 vecht uitspraak roofmoord aan l§2 Het Openbaar Ministerie (OM) heeft hoger beroep etekend tegen het vonnis van de rechtbank in Zwolle, bij een man is vrijgesproken van roofmoord. Voor de :d op twee bejaarde vrouwen in Lelystad en Amsterdam v de officier van justitie twintig jaar cel geëist. De rechtbank 1 vorige week donderdag de schuld van de verdachte niet rigend bewezen. Advocaat C. Korvinus noemde het onder- ■an justitie 'amateuristisch' en eiste tijdens de zitting rsing van de voorlopige hechtenis. De rechtbank willigde eis de volgende dag in. toeg svoorstel naar Tweede Kamer ou o els- sla iAG» GPD eenheeslijk zieke kinderen vanaf twaalf Oi innen zelfstandig, in overleg met hun ar o ot euthanasie besluiten. Ze hebben 1 hel inger de instemming van hun ouders e be De arts kan op verzoek van het kind ekijl rituele bezwaren van ouders terzijde Dit staat in het wetsvoorstel voor nasie dat het kabinet gisteren bij de le Kamer heeft ingediend, en der kwam al naar buiten dat het kabi- s( erkte aan een voorstel van deze strek- era Kinderen van zestien jaar en ouder in volgens het voorstel altijd zelfstan- t, wfesluiten hun leven te laten beëindi- nad iet euthanasievoorstel, waaraan lange van politieke debatten zijn voorafge- v( moet de arts bij elk euthanasiegeval -li Politievakbond signaleert veel 'binnenglippers De politievakorganisatie ACP wil dat de naleving van sta dionverboden beter worden gecontroleerd, zeker met het oog op het komende Europese kampioenschappen. De huidige praktijk biedt volgens de ACP onvoldoende garanties dat ongewenste supporters ook werkelijk bui ten het stadion blijven. Rotterdam anptureerde manier waarop men sen met een stadionverbod uit ACP-voorzitter J. Vogel heeft de toeschouwers gepikt moeten zich bij recente werkbezoeken worden. „Er moet maar net een gestoord aan de weinig gestruc- politieagent of suppoost staan leeuwarden» Justitie verdenkt een Irakese asielzoeker van de moord op de 16-jarige Marianne Vaatstra. Twee dagen nadat zij met door gesneden keel in een weiland werd gevonden, vertrok de man uit het asielzoekerscentrum (AZC) de Poelpleats in Kollum. Een landgenoot vergezelde hem. Deze tweede man wordt door justitie niet als verdachte gezien, maar als getuige. Justitie heeft een internationaal opspo ringsverzoek uitgevaardigd. Zo dra de verdachte is aangehou den, zal zijn DNA-profiel wor den vergeleken met het materi aal dat justitie van de dader heeft. Meteen nadat Marianne Vaatstra bij Veenklooster werd gevonden, gingen in Zwaag- westeinde geruchten dat de da der een asielzoeker was. Aanlei ding was de bedreiging van het slachtoffer door een bewoner van het asielcentrum. Hij maakte met zijn hand een snij- en aan zes eisen van zorgvuldigheid, oet er zeker van zijn dat er sprake is itzichtloos en ondraaglijk lijden. De it moet goed zijn voorgelicht en zijn :k tot euthanasie moet 'duurzaam' zijn. De mening van een andere arts dient te worden geraadpleegd en een andere 're delijke' oplossing moet uitgesloten zijn. De euthanasie zelf ten slotte moet medisch zorgvuldig gebeuren. De arts blijft strafbaar als hij deze eisen niet respecteert. De nieuwe wet houdt ook rekening met patiënten, die te ziek zijn om nog een weloverwogen verzoek tot eutha nasie te kunnen doen. Een arts kan dan af gaan op de schriftelijke wilsverklaring die de patiënt eerder heeft laten optekenen. Ook hier geldt een minimumleeftijd van twaalf jaar. De eerste reacties op het kabinetsvoor stel zijn zeer verschillend. De PvdA vindt het een 'afgewogen voorstel'. PvdA-Kamer- lid Swildens hoopt dat de discussie in de Kamer niet alleen zal gaan over de leeftijds groep van 12 tot 16 jaar. „Het voorstel re gelt ook in andere opzichten een aantal dingen op een keurige manier." Swildens vindt het juist-dat de mening van minderja rigen die ernstig lijden serieus wordt geno men. „Deze kinderen zijn eigenlijk al heel Leidsch Dagblad heeft een unieke actie. Dit jaar verschijnen de belangrijkste voorpagina's van de afgelopen eeuw in een tweemaandelijkse special. Verzamel de geschiedenis van de eeuw in de fraaie gratis verzamelband. Abonnees kunnen de verzamelband afhalen bij Vroom Dreesmann, Aalmarkt 22 in Leiden en bij Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 in Leiden. Bon voor gratis verzamelband. i Woonplaats:. n Leidsch Dagblad en is geldig zolang U kunt de verzamelband ajhalen bij: Vroom 8c.Dreesmann (informatiebalie in dc kelder), Aalmarkt 22, Leiden Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82. Leiden DE WERELD OM JE HEEN. die zo'n vandaal toevallig her kent", aldus Vogel. Hij heeft ook niet veel ver trouwen in de waterdichtheid van het systeem in een ultra modem stadion als de Arena. „Iedere vandaal die met de clubcard van zijn oma komt, kan naar binnen", zo consta teerde hij afgelopen zondag tij dens Ajax-Feijenoord. Volgens H. Groenevelt van het Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme (CIV) be schikken veel clubs niet over de kennis en het materiaal om mensen met een stadionverbod te weren. Sommige clubs doen ook niet veel moeite om de ver boden te controleren. Groene velt vermoedt dat hooligans ook wel weten welke clubs dat zijn. De KNVB spreekt de kritiek tegen en stelt dat hooguit een handjevol vandalen er af en toe tussendoor glipt. „Het stadion verbod werkt goed. In 99 van de honderd gevallen schrikt een overtreder ervan en blijft hij weg", aldus een woordvoerder. Betrouwbare schattingen over het aantal mensen met een stadionverbod dat erdoor glipt, zijn er niet. Wel bleken bij recente rellen rond voetbalwed strijden steeds veel mensen te zitten die al een stadionverbod op zak hadden. Vorig jaar werden ongeveer achthonderd verboden uitge deeld, dit jaar valt dat aantal ze ker hoger uit, aldus Groenevelt van het CIV. De KNVB deelt veruit de meeste straffen uit. Een enkele keer spreekt ook de rechter een stadionverbod uit, meestal als onderdeel van een alternatieve straf, gekoppeld aan een meldingsplicht tijdens de wedstrijd. Die informatie wordt dan doorgegeven aan de KNVB. dend gebaar langs zijn keel. Dorpsgenoten van Marianne haalden verhaal in Kollum, waarop de ME werd ingezet om het centrum te bewaken. De politie spoorde de man op die het dreigement had geuit en concludeerde dat hij niets met de moord op Marianne Vaatstra te maken had. Justitie, politie en de gemeen te organiseerden twee perscon ferenties om de verdachtma kingen over de asielzoekers te stoppen. Met weinig resultaat. Toen de politie een verdachte uit Zwaagwesteinde aanhield, wilden veel dorpsgenoten niet geloven dat hij de dader was. „Iemand de keel doorsnijden, dat doen wij niet", was de alge mene reactie. DNA-onderzoek pleitte de man uiteindelijk vrij. Een twee de verdachte die rond het tijd stip van de moord in de buurt van de Keningswei bij Veen- klooster was, werd na eenzelfde onderzoek snel weer vrijgela ten. volwassen, omdat ze door de ziekte die ze hebben geen kind meer zijn." Het GPV is erg geschrokken van het wets voorstel. Partijleider Schutte: „We wisten dat er iets dergelijks zat aan te komen. We hebben in diverse debatten de regering ge vraagd om dat punt van de minderjarigen nog eens heel goed te bekijken. Dit bete kent toch weer een stap in de richting van beëindiging van levensbescherming van een categorie mensen die niet volledig in staat is hun wil te verklaren. De Nederlandse Vereniging voor Vrijwil lige Euthanasie vindt het onvermijdelijk dat ook jongeren tussen 12 en 16 jaar recht krijgen op euthanasie. Woordvoerder Gra ve: „Ook deze groep kan, gelukkig maar heel sporadisch, in een situatie terechtko men die geldt voor euthanasie en zelfdo ding." Grave denkt dan vooral aan kinde ren met jeugdkanker. Volgens hem zullen ook veel ouders inzien dat de wens van hun kind en de situatie waarin het zich be vindt, doorslaggevend moeten zijn. utrecht Tjeerd Pot, restaurateur bij de Utrechtse archeologische dienst, onderzoekt met de grootste voor zichtigheid de schedel van de man die werd gevonden tijdens opgravingen op het terrein van het nieuwe stadsdeel Leidsche Rijn. De man moet omstreeks het jaar 500 vermoord zijn. Hij kreeg vermoedelijk een klap onder zijn oor, waardoor hij zijn nek brak. foto anp jasper juinen Meer korenwolven Dubbelgangers voorAdam en zijn Eva's maastricht GPD Vijftien bewoonde hamster burchten is de voorlopige tussenstand in de speurtocht naar de bedreigde koren wolf. Na twee weken zoeken presenteerde de provincie Limburg gisteren met enige tevredenheid de eerste cij fers. Ze logenstraffen eerdere tellingen en doemscenario's. Maar of er daadwerkelijk weer licht gloort aan het ein de van de hamstertunnel, moet nog blijken. Vijftien hamsterburchten met ieder één korenwolf, met mis schien hier en daar wat na komelingen. Het is niet veel, maar toch. De provincie haalt opgelucht adem. Na een speurtocht van twee we ken zijn op de gemaaide graanakkers in Midden- en Zuid-Limburg tenminste le venstekens gevonden van de bedreigde diersoort. De voorspellingen van de vereniging Das Boom lij ken te somber te zijn ge weest. De club had naar ei gen zeggen in mei de laatste levende exemplaren van Ne derland gevangen. Het drie tal werd liefkozend 'Adam en zijn Eva's' gedoopt. De beestjes moeten middels een fokprogramma de uitster vende populatie veiligstellen. Tot dusver had dat nog geen resultaat. De dagen voor de Limburgse variant op de panda leken geteld. Nu blijkt dat Adam en Eva toch dubbelgangers in de vrije natuur hebben, ontstaat weer een sprankje hoop. L. Wijlaars van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij (LNV) waarschuwt echter voor te veel optimis me. „Zelfs met vierhonderd exemplaren is het twijfelach tig of de populatie zonder hulp overeind blijft. Laat staan met vijftien." In hoeverre het fokpro gramma van Das Boom op losse schroeven komt te staan, wil de provincie niet zeggen. Deputé O. Wolfs: „Het heeft geen nut om die drie diertjes terug te zetten. Of we meer exemplaren gaan vangen voor het fok programma weet ik niet. We ronden eerst de inventarisa tie af. We zullen ons beleid herijken aan de hand van de cijfers." den haag anp De werkgeversorganisatie VNO/NCW zal de bestuurders van de grote bedrijven niet op roepen om de lonen aan de top te matigen. Het is aan de aan deelhouders en de commissa rissen om uit te maken of de lo nen van de directeuren te hoog zijn, aldus de werkgevers. VNO/NCW reageert hiermee op een onderzoek van de Volks krant. Daaruit bleek dat de ma nagers aan de top hun salaris sen vorig jaar met acht procen zagen stijgen, exclusief de aan delenopties. De lonen van de gewone werknemer gingen met slechts drie procent omhoog. De FNV heeft al aangekondigd hogere looneisen te stellen bij de komende CAO-onderhande- lingen. Kamerleden van CDA en D66 vrezen dat het klimaat om in CAO-onderhandelingen tot loonmatiging te komen ernstig is verslechterd, maar voelen niet voor ingrijpen van de over heid. D66-Kamerlid Bakker vindt het „uitermate schijnhei lig om jezelf steeds forse loons verhogingen toe te kennen en tegelijkertijd je belangenorgani satie VNO-NCW steevast te la ten oproepen tot loonmati ging." De argumentatie van de werkgeversorganisatie, dat top managers schaars zijn en dat hoge lonen moeten worden be taald om de juiste mensen te krijgen en vast te houden, kan Bakker niet bepaald overtuigen. „Er zijn wel meer sectoren waar de arbeidsmarkt op dit moment krap is. Toch proberen bonden en werkgevers daar de lonen te matigen, want dat is verstandig beleid." WD-Kamerlid Wilders vindt dat mensen met een hoog sala ris zich moeten matigen, maar wijst het bepaald niet af wan neer hun salaris meer stijgt dan dat van mensen die minder ver dienen. „In vergelijking met het buitenland heeft Nederland een platte loonstructuur." Groen- Links veroordeelt de inkomens stijging van topmanagers en wil dat minister De Vries (Sociale Zaken) een beroep doet op de werkgevers „om het loonmati- gingsbeleid overeind te hou den". arnhem GPD De rottweiler is verantwoordelijk voor één op de vijf incidenten met bijtende honden. Opvallend is dat vooral kinderen slachtoffer lijken van rottweilers. Zo werd een zes weken oude baby eind 1997 in Ze venbergen doodgebeten. Dit voorjaar zijn beperkingen aangekondigd voor het fok ken van vijf hondensoorten die als agres sief te boek staan. Bij het drama in Zevenbergen zat de moe der thuis met de baby op de bank toen de zesjarige rottweiler opeens de baby aanviel en zo zwaar verminkte, dat het aan de ver wondingen overleed. De hond werd afge maakt. Belangrijkste overeenkomst met het incident in Gendt, waar een 36-jarige man zondag werd doodgebeten door rottwei lers, is dat het in beide gevallen om hun ei gen honden ging. In maart 1998 viel een rottweiler in Uithoorn een vijfjarig meisje aan, dat verschillende keren in het gezicht werd gebeten. Zij overleefde de aanval. Ver gelijkbare incidenten met rottweilers ge beurden in februari van dit jaar in het bui tenland. In het Belgische Begijnendijk doodde een roedel van drie stuks een zesja rig meisje in de tuin van haar vader, toen hij even de deur uit was. In het Duitse Str- alsund werd een vijf maanden oude baby in de kinderwagen doodgebeten. De moe der had hem even alleengelaten. Een onderzoek van de Stichting Consu ment en Veiligheid leert.dat dit het topje van de ijsberg is. Tussen 1984 en 1994 moesten jaarlijks twaalfduizend mensen zich aan een hondenbeet laten behandelen in een ziekenhuis. In driekwart van de bijt- incidenten ging het om een eigen hond of om die van een bekende. In de periode van tien jaar overleden elf mensen aan de be ten, onder wie vier kinderen. Uit cijfers van Consument en Veiligheid blijkt dat de rottweiler zeven keer vaker toehapt dan gemiddeld. De Mechelse her der is met acht keer nog gevaarlijker en een goede derde is de bullterriër met zes keer. Overigens scoren zelfs labrador en golden retriever, algemeen beschouwd als 'lieve honden' bovengemiddeld. Ze maken elf procent van de totale hondenpopulatie uit, terwijl ze bij vijftien procent van de bijtinci- denten betrokken zijn. Voormalig minister Apotheker (land bouw) kondigde dit voorjaar beperkingen aan voor het fokken van vijf hondensoorten die als agressief te boek staan: de rottwei ler, de American staffordhire, de fila Bra- sileiro, de dogo Argentino en de mastino Napoletana. Deze honden moeten aan een agressietest worden onderworpen voordat ze nageslacht mogen verwekken. PvdA-kamerlid Swildens wilde voor meer hondensoorten zo'n examen invoeren. De Universiteit van Utrecht heeft een systeem van 36 testen ontwikkeld om te bepalen hoe agressief een hond is. Een woordvoer der van het ministerie deelt mee dat men zich nu beraadt op de 'juridische inkleding' van de test-plannen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3