Open huis op zwarte zon-dag k\ Recordaantal waarnemers WEER Koningss Tips voor veilig kijken De eclips in het kort Waaks voor de eclips DINSDAG 10 AUGUSTUS 1999 COMMENTAAR Jeltsin maakt er een potje van 'anui iran< ie op :eld. Nog 144 dagen en nieuwe millenniun aan. Reden voor de ud om in een dagelijks terug te kijken op b rijke gebeurtenisse plaatsgrepen op co lerde ponderende data ii pdrai gelopen 1000 jaar. week: 9 aug 1964: J likt wonden na opt n Stones; 10 aug 165:11 Tromp sneuvelt bij Heijde; 11 aug 198'^ Olympische goud Carl Lewis; 12 aug Singer introduceert ste naaimachine; 1 1961: bouw Berlijn^ begint; 14 aug 1954 luiste profvoetbalwedstri Nederland. ïetsl A v svo aj 01 Hi b/1 10 AUGUSTUS 1653 Hij krijgt in de Oude Ki Delft een monument, 1 de of Vondel een grafschrift te vo dicht. 'Hier rust de zee tuige Tromp, de dappere be der zeevaart en der zet rsin§ dienst van 't vrije land' gaat het nog even verc eigenlijk', zegt Tromp Prud'homme van Rein de vlootvoogd te vroeg Hij moest met een stel schepen op pad, terwij r de Ruyter later met eer vloot de strijd mocht Vandaar dat we, 'ten 01 aldus de historicus, M< Harpertszoon Tromp een beetje minderwat schouwen. Zeker omdi^' dens de eerste Engels- landse oorlog in de sla] Heijde sneuvelt, terwij }ag verliezen worden geled 'Maar Tromp heeft een ïeesl dig tactisch inzicht'. Oi naard eigenlijk, maar o ot e 10de augustus 1653 he mgei hem niet. Terwijl de be uit het Westland toekijl intui Tromp getroffen doormen, gel, 'recht in het hart', Prud'homme van Rein le K; boek over Tromp sr. en Ier k 2000 uitkomt. Dat hij s! erkte in het harnas nog gertx Kinc hebben 'Ik heb gedaan :n vc goede moed. O heer, w eslui en dit arme volk genad volgens de historicus mantiek' uit de geschie boekjes. 'Tromp was \t getuigen op slag dood' henk ruul Terwijl alle ogen gerich de zonsverduistering, morgenmiddag rond li ook verschillende stem den plotseling zichtbaa hemel. Zo zal naast de Venus en Mercurius, ni van de eclips Regulus Leonis) te zien zijn. De de voorpoten van de L« heeft, volgens de Leids/Italiaanse amatei noom Zattini, altijd al verbeelding gesproken koningsster' van het fir In het oude Egypte stoi lus symbool voor het hi de koning en god Osiris Griekse astronoom Cla; Ptolemeus betitelde de de tweede eeuw evenec koning (Basiliskos). In deleeuwen werd Reguli geduid als het hart vai Leeuw en het hart van ning'. MENSELl) Slordige en ongewassen mers van Britse bedrijve nen voortaan maar beter verzorging letten. Een jo bij de Britse regionale k' KIDDERMINSTER SHU ontslagen wegens zijn 01 name lichaamsgeur en nische uiterlijk. De zaak gerechtelijk precedent o voor andere bedrijven dn ongewassen werknemer* zijn. De Britse zondagsk' Sunday Telegraph bericl 36-jarige man al verschi keren door zijn werkgeve lega's was geattendeerd onverzorgde uiterlijk en kelijke lichaamsgeuren, nalist tekende bezwaara gen zijn ontslag bij een delingsraad voor arbeids len, maar die gaf zijn we gelijk. iet ei In sterrenwachten, planetaria en dierentuinen In binnen- en buitenland worden morgen tal van evenementen georganiseerd rond de zonsver duistering. Een tiental Nederlandse sterrenwachten en planetaria houdt open huis. Dierentuinen houden speciale bijeenkomsten om het gedrag van dieren tijdens de zonsverduistering te bestu deren. En op vele plaatsen in Nederland en Europa vinden zonsverduisteringsfestivals plaats. Zo is de zonsverduistering in deze regio te zien. Zo geeft de Italiaanse tenor Lu ciano Pavarotti tijdens de zons verduistering een groot concert in Boekarest. En de Amerikaan se sopraan Jessye Norman doet op dat moment hetzelfde in de Franse stad Reims. In Cornwall geven de Pet Shop Boys een eclipsconcert, terwijl in Amasya in Noord-Turkije de Wiener Symphoniker een concert ge ven onder een verduisterde zon. In Nederland vindt een zons verduisteringsfestijn plaats op de Waalkade in Nijmegen, wordt in De Efteling een specia le 'Zon'dag gehouden, en orga niseert safaripark De Beekse Bergen in Hilvarenbeek een wandelsafari voor bestudering van het gedrag van de dieren. Wie meer over de geschiedenis van zonsverduisteringen wil weten, kan terecht in het Tey- lers Museum in Haarlem, waar tot 21 november de tentoon stelling 'De Zonsverduistering loopt. En in het Eise Eisenga Planetarium in Franeker loopt tot eind augustus de expositie 'De Zon als Stralend Middel punt'. Bijna elke stad of dorp in de 'to- taliteitszone' organiseert wel een of andere activiteit. Zo heeft Virion in de Belgische Ar dennen een 'World Village', waar 20.000 mensen naar de eclips zullen kijken. In Soissons in Frankrijk vindt een groot volksfeest plaats, in Straatsburg een Franse kermis, in Stuttgart het 'Sonnenfest', terwijl in het Franse Villeneuve-sur-Fère het openluchtspel 'Kuifje en de Zonnetempel' wordt opge voerd, naar het album van Her- gé waarin een van de bekendste zonsverduisteringen uit de lite ratuur voorkomt. De sterrenwachten en planeta ria in Nederland die open huis houden zijn: Sterrenwacht in Bergum (0511- 465544). Planetarium Eise Eisenga in Franeker (0517-393070). Nutssterrenwacht in Ommen (0528-269880). Sterrenwacht Saturnus in Nij megen (024-3565283). Sterrenwacht Phoenix in Lo- chem (0573-254310). Quasar Centrum in Hoeven (0165-502439). Sterrenwacht Saturnus in Heer- hugowaard (072-5745323). Sterrenwacht Sonnenborgh in Utrecht (030-2311360). Space Expo in Noordwijk (071- 3646446). Artis Planetarium in Amster dam. (020-5233452). gpd Het noodlot op een ontvankelijk moment herinnert aan al diege nen die het zoveel minder hebben dan wij. Ja. sorry, maar zo werkt het nou eenmaal. Me dunkt dat we eindelijk eens recht hebben op iets anders dan die obligare goede-doel-affiches met woordspelingen la 'Heb Hart voorde Hartstichting: een vakman zou hier spreken van meervoudig gehandicapte marke- ting-communicatie. Dat moet beter kunnen. Dus, nogmaals, waarom zou een Goed Doel niet aan sportsponsoring mogen doen? Nee, in Nederland zal zoiets niet snel gebeuren. Het doorsluizen van rheuma-guldens naar topsporters zou een telefoonboek aan kamervragen opleveren, plus een ouderwetse insinuerende hetze in de Tele graaf én in de Trouw. Publiek en collectanten zou den en masse afhaken. Einde Rheumafonds. Maar nu is het opvallende: in andere landen hebben ze he lemaal geen last van dat soort charitatieve ethiek. Eén van de wielerploegen die dit jaar aan de Tour mocht meedoen - bestaande uit keurige mensen dus - werd gesponsord door een groot Spaans goksyndi- caat, ONCE geheten. Toch staat de afkorting ONCE mor iets heel anders: voor Organisatie Van Spaanse Blinden. En ze zijn ook werkelijk allemaal blind, van de directeur tot de koffiedame, al weet ik dat laatste niet helemaal zeker. Blinden sponsoren wiel renners, inderdaad. Dat kwam zo: in het Spanje van na de burgeroorlog onder het verlammende bewind van generalissimo Franco, hadden de blinden het slecht, en cle gezonde mensen hadden het maar nauwelijks beter. Toen be dacht iemand in Spanje het lumineuze plan om de blinden het monopolie op de lotenverkoop te gun nen. Pure pech voor de lammen en de doven, maar de keus viel op de blinden en zij konden vanaf die dag prima voor zichzelf zorgen: juist in arme landen lopen loterijen als een trein, want gokken troosten hoop doet leven, al is het maar tot de eerstvolgende trekking. Goed plan. Alles klopte. Want wat is ver trouwenwekkender dan een lot van iemand kopen die zelf 't nummer daar niet van kan weten? Met do ven en lammen kan nog eens een fraudezaakje opge zet worden, maar blinden kan je ongezien vertrou wen. Inmiddels is Spanje het land waar de rijkste blinden ter wereld wonen. In Nederland bestaat - eerlijk is eerlijk - een systeem dat op dat van ONCE lijkt: ook onze Postcodeloterij geeft geld aan goede doelen. Maar wij mogen niet zelf kiezen welke doelen en re ken maar dat een fors deel van het geld bijTV-productenten blijft hangen. Dus, nogmaals, wat is er op tegen om de Hartstichting, 't Rheuma fonds en Panfyloom-Goulardie-stichtingen het be delen te verbieden en ze gewoon loten te laten verko pen? En het prijzengeld financieren we moeiteloos met wat we besparen op al die dure TVshows. En dat zijn vele, vele tonnen. Kortom, Nederlandse zieken en zwakken, doe als die slimme blinde Spanjaarden: verzoen u juichend met het lot, en help u zelf zo helpt u God. Kijk NOOIT met onbe schermde ogen naar de niet totaal verduisterde zon. Dat kan ernstige, blijvende scha de aan de ogen en zelfs blindheid veroorzaken, ook als nog maar één procent van de zon zichtbaar is! Denk niet dat je bij zo n klein stukje zon minder risi co loopt. Oogschade ont staat snel, maar je voelt het niet. De gevolgen treden pas enkele uren later op: blinde vlekken in het gezichtsveld, die nooit meer weggaan. Al leen als de zon geheel ver duisterd is (in Nederland dus niet), kunnen de brille tjes af. Het licht van de dan zichtbare 'corona' is onge vaarlijk. Maar zodra de zon weer tevoorschijn komt, moeten de brilletjes weer op. Kijk alleen naar de zon door een goedgekeurd eclipsbrilletje (met het CE- keurmerk) voorzien van een filter van 'gealuminiseerd mylar', of door lasbrillen met zo'n filter (minimaal factor 5). Krasjes, hoe klein ook, maken de brilletjes waardeloos en dus gevaar lijk. Een gewone zonnebril volstaat niet. Kijk NOOIT naar de zon door een verre kijker of de zoeker van een camera, waar geen sterk fil ter op zit. Ook camera's kunnen zonder filter door het zonlicht beschadigd worden. Kijken door cd's of fotonegatieven is over het algemeen niet veilig. Kijk ook met eclipsbrilletje niet langer dan 30 seconden achtereen naar de niet totaal verduisterde zon. Geef de ogen tussendoor even rust. Zet het brilletje op vóórdat u naar de zon kijkt. Elke se conde onbeschermd naar de zon kijken is al gevaarlijk. Leer kinderen het brilletje te gebruiken. Zij hebben de neiging het op en af te zet ten om de zon te vergelijken 'met' en 'zonder'. Marketing werkt en juist goede doelen verdienen de allerbeste marketing. Het Nederlands volleybalteam dat wordt gesponsord door het Rheumafonds. Kuntuzich dat voorstellen? Nee? Maar waarom eigenlijk niet? Sponsoring is goed voor de naamsbekendheid en zou het Rheumafonds gegarandeerd een 'betere breinpositie' opleveren. Wat betekent dat U, gevraagd naar drie bekende goede doelen, eerder dan vroeger het Rheumafonds zult gaan noe men. Iets dat volgens reclame jongens dan doorwerkt tot in de collectebussen, die voller zullen worden dan voorheen, met als netto-resultaat dat de sponsoring van het Neder lands volleybal-team het Rheumafonds per saldo niets kost, maar zelfs extra geld op levert. Kan daar iets op tegen zijn? In het rheumatisch sponsoren van volleybal schuilt bovendien een mooie, impliciete boodschap. Her laat overtuigend zien hoe heerlijk her is om nog géén rheuma te heb ben. Handen en voeten in topcondi tie aan het werk op 7V, wat ons dan - via de sponsornaam op het shirt - JUSTUS VAN OEL Het geschatte aantal mensen dat de totale zonsverduistering gaat waarnemen is nog nooit zo hoog geweest. Ongeveer twee miljard mensen in Europa en het Midden-Oosten zullen mor gen de maan voor de zon zien schuiven. De zonsverduistering begint in Engeland. De Europese totali- teitszone, waar de eclips volle dig is, strekt zich uit van Corn wall, via Noord-Frankrijk, het uiterste zuiden van België en Luxemburg, Zuid-Duitsland, Oostenrijk en Hongarije tot Roemenië. De zone trekt daar na over het noorden van Irak en Iran, Zuid-Pakistan en Mid- den-India. In het zuidwesten van Enge land, in Cornwall, het gebied waar de zon compleet verduis terd is, rekenen campinghou ders op een miljoen bezoekers. De Engelse krant The Guardian meldde gisteren dat de toeloop naar Cornwall nog erg mager tjes is. Pas 82.000 eclips-toeris ten zijn gearriveerd, de organi satie van het eclipsevenement in Cornwall blijft echter hoop vol, ondanks de slechte weers verwachtingen. Ze verwacht dat er op het laatste moment nog verduisteringtoeristen arrive ren. Net zoals Virion in België heeft Stuttgart zich opgeworpen tot de Duitse hoofdstad van de zonsverduistering. Ongeveer een half miljoen mensen wor den in de Duitse f.tad getrak teerd op batterijen telescopen, een tentoonstelling en een we tenschappelijk forum. De bier brouwerij Calwer Eek brengt zelfs een speciaal eclipsbier op de markt, ondanks de gouden regel onder amateurastrono- men dat alcohol het observeren van de hemel vertroebelt. De Stuttgartse klokken zullen een speciaal gemaakte symfonie la ten horen. In Roemenië, dat de langste to tale zonsverduistering gaat ken nen, is de eclips een econo misch geschenk. De toestro mende toeristen met hun dol lars zijn er van harte welkom. Of alle toeristen onderdak heb ben, is nog maar de vraag, want er is een groot gebrek aan acco- modatie en moderne facilitei ten. Wel is de politie van Boeka rest gisteren begonnen met het van de straten wegplukken van straatkinderen en daklozen. Zeer geschikt voor observatie door de goede weersverwach tingen is het oosten en zuid oosten van Turkije. Volgens de toeristische diensten zullen daar waarschijnlijk alleen de grootste eclipsfanatici zijn, ge zien de strijd tussen het rege ringsleger en de PKK. Alle luchtvaartmaatschappijen die op het Iraanse Isfagan vliegen, hebben al maanden geleden verduisteringliefhebbers laten weten dat alle toestellen vol zit ten. Maar niet iedereen is enthousi ast over de zonsverduistering. Zo vreest de Franse modeont werper Paco Rabanne op basis van het doemdenken van Nos tradamus dat het Russische ruimtestation MIR morgen naar beneden valt en Parijs vernie tigt. anp/afp/rtr Opnieuw heeft Boris Jeltsin voor een verrassing gezorgd. Met het ontslag van de vierde premier in anderhalf jaar tijd maakt de Rus sische president van zijn land een lachertje. De Russische beer maakt er een potje van. Louter uit op het behoud van macht en het veilig stellen van zijn positie wanneer hij onherroepelijk het veld moet ruimen. Dat laatste gebeurt bij de presidentsverkiezin gen, volgend jaar juli. Het is er Jeltsin en zijn clan, 'de familie', blijkbaar alles aan gelegen om straks een eigen man in het Kremlin te hebben. Alleen dat is een garantie tegen aantasting van zijn pri vileges of erger, juridische vervolging. Het ontslag van premier Stepasjin, na amper drie maanden, maakt duidelijk dat de democratie in Rusland nog altijd weinig voorstelt. Acht jaar na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie mogen we ook niet veel verwachten. De politieke omschakeling van de 'dictatuur van het proletariaat' naar een meerpariijenstelsel met een gekozen president en een invloedrijke volksvertegenwoordiging kan een voudigweg niet vlekkeloos verlopen. Rusland heeft immers nooit een democratisch bestel gekend, behoudens een korte flirt na de troonsafstand van de laatste tsaar in 1917. Dat Jeltsin er een potje van maakt is dus op zichzelf niet zo vreemd. Zijn huidige positie doet nog het meest denken aan die van Leonid Breznjev, de vierde secretaris-generaal van de commu nistische partij van de Sovjet-Unie, die vanaf de jaren zestig tot be gin jaren tachtig de baas was in Rusland. Onder zijn leiding tierde de corruptie welig. Toen Breznjev fysiek allang niet meer in staat was zinnige beslissingen te nemen, bleef zijn hofhouding het spel in de Sovjet-Unie dicteren. Het belangrijkste verschil tussen toen en nu is dat Rusland geen schim is van de wereldmacht die destijds voor een ijzig evenwicht zorgde met het Westen. Rusland verkeert in grote nood: de econo mische hervormingen zorgen voor armoede en onrust onder grote delen van de bevolking en in de Kaukasus dreigt een nieuwe oor log die het land verder zal destabiliseren. Jeltsin en zijn premier, wie dat ook is, hebben dus de handen vol aan binnenlandse pro blemen. Wat Jeltsin uithaalt, heeft voor ons dan ook geen directe gevolgen. Het gevaar van het Rijk van het Kwaad is vooralsnog bezworen. Maar voor de Russen is het gegoochel van hun president weinig bemoedigend. Juist Boris Nicolajevitsj had hen de weg naar de de mocratie kunnen wijzen, nadat hij zichzelf tot volksheld had ge bombardeerd door bovenop een tank te klimmen en de laatste stuiptrekkingen van het communisme te trotseren. Inmiddels blijkt dat Jeltsin al niet anders is dan de partijleiders die hij zo leek te verafschuwen. Dat is jammer. Ook voor honden zijn speciale brillen ontworpen voor de zonsverduistering. Ze zijn gemaakt in het Engelse Kettering en worden getoond door Ceebee, Max en Dolly, die helemaal klaar zijn voor de eclips. foto epa WAT? Een zonsverduistering ontstaat wanneer de maan zich precies tussen de zon en de aarde schuift. De maan bedekt dan vanaf de aarde gezien de zon. Omdat de zon 400 maal zo groot is als de maan en 400 maal zover van de aarde staat als de maan, gaat de zon enkele minuten lang totaal schuil ach ter de maan. WAAR? De zonsverduistering is 'totaal' in een honderd kilometer brede strook, die begint voor de kust van Canada en via Cornwall in Zuid-Engeland, Noord-Frank rijk, het zuidoosten van België en Luxemburg, Zuid-Duitsland, Oostenrijk, Hongarije, Roeme nië, Turkije en Iran loopt en uiteindelijk eindigt boven India. HOEVEEL? Nederland valt buiten die 'tota- liteitszone'. In Groningen zal de zon 90 procent bedekt zijn, in Zuid-Limburg 97 procent. Ver geleken met de totale eclips is dat letterlijk een verschil tussen dag en nacht. Bij helder weer wordt het hier schemerig, bij bewolkte lucht aardedonker. Maar dan zien we niets van de eclips. WANNEER? Op schepen op de Atlantische Oceaan is de verduistering het eerst te zien. Boven ons land neemt de maan om 11.08 uur de eerste 'hap' uit de zon. Het hoogtepunt voor de gedeeltelij ke en de totale eclips in onze tijdzone (o.a. Nederland, Frankrijk) ligt rond 12.27 uur. Om 13.47 is de zon weer 'heel'. HOE LANG? De verduistering duurt van be gin tot eind ruim tweeëneen half uur, maar de 'totale fase' duurt ruim twee minuten. Zij is het langst op de 'hartlijn' van de verduisteringsstrook (bij Metz in Noord-Frankrijk bij voorbeeld 2.13 minuten), het kortst aan de rand ervan (in Luxemburg slechts tachtig se conden). EFFECTEN? Kijk naar de 'zonbeeldjes' on der het bladerdak van bomen en struiken. Maak een gat in een stuk karton en projecteer het beeld van de kleiner wor dende zon op een vel papier. Vlak voor de totaliteit zijn 'vlie gende schaduwen' te zien. Langs de maanrand zie je het 'parelsnoer', als de laatste zon nestralen door de dalen op de maan schijnen. SPECTACULAIR Alleen wie naar de totaliteitszo- ne reist, kan genieten van de spectaculaire verschijnselen die bij een eclips horen: de corona, de stralende krans van licht rond de maanschijf, en de pro tuberansen, de felle erupties vanaf het zonoppervlak. Die verschijnselen zijn in Neder land niet te zien. HET WEER Tijdens de eclips wordt het, af hankelijk van de bewolking, twee tot vijf graden kouder, aan de grond zelfs tien graden. Klei ne wolken lossen op. Op het hoogtepunt kunnen windvla gen ontstaan. De natuur rea geert ook: dieren denken dat het nacht wordt en gaan sla pen, nachtdieren komen tot le ven en bloemen sluiten. HOE VAAK? Totale verduisteringen komen eens per anderhalf jaar ergens in de wereld voor. De laatste was 26 februari 1998 boven o.a. de Antillen. De eerstvolgende is op 21 juni 2001 boven zuidelijk Afrika. De laatste totale eclips boven ons land was in 1715, de eerstvolgende is in 2135. FOTOGRAFEREN Voor goede foto's en video's moeten ook camera's met fil ters worden uitgerust. Die kun nen alleen tijdens de totale fase worden verwijderd. Zonder fil ters kunnen niet alleen de ca mera's, maar ook de ogen die door de zoekers kijken, worden beschadigd. Kijk nooit met een verrekijker naar de zon. Stapelwolken vertroebelen zicht Morgen, op de dag van de eclips, wordt het weerbeeld bepaald door een zwakke zone van hogedruk boven het oostelijk deel van de Britse eilanden. Het systeem veroorzaakt een noordwestelijke luchtstroming. Daarin komen aanvankelijk wolkenvelden voor. In onze regio lijken ze in de loop van de ochtend te verdwijnen; in het zuiden van het land en in België ziet het er minder gunstig uit. In onze regio moeten we wel rekening houden met het ont staan van stapelwolken. Hoewel deze tijdens de ver duistering grotendeels zullen verdwijnen kunnen ze het zicht op de eclips van tijd tot tijd vertroebe len. De temperaturen komen morgen uit op maxi maal omstreeks 20 graden. Gedurende de zonsver duistering zal het kwik waarschijnlijk 1-2 graden zakken. De noordwestenwind is matig. Donderdag staat het weer nog in het teken van eerder genoemd hogedrukgebiedje. Het wordt een rustige en op de meeste plaatsen droge dag met nu en dan zon en temperaturen omstreeks 21 graden. Tijdens het weekeinde wordt het opnieuw wisselvallig. Een ac tieve depressie trekt van de Oceaan naar de Noordzee. Het la gedrukgebied veroorzaakt niet alleen buien, het gaat ook flink waaien. De zomer lijkt dus voorbij te zijn. jan visser

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2