Aron Winter wijs en gelouterd terug bij Aja 'Misschien komt nu de grote doorbraak' Aanpak Adriaanse blijft verfrissend DETAALD VOETBAL Deze week iedere dag een extra pagina over het t>etaal|p^(] DINSDAG 10 AUGUSTUS 1999 TILBURG GUSBERT SPIERENBURG GPD-VERSLAGGEVER Ludiek en verfrissend is en blijft de aanpak van Co Adriaanse, de grote man achter de successen van de Tilburgers die dit seizoen dus hun debuut maken in de Champions League. „En daarin moeten we de tweede ronde halen", aldus Adriaanse. De koers van Adriaanse blijft zoals die de afgelopen twee seizoenen bij Willem II was: attractief voetbal en een voortdurend op initiatieven gebaseerde speelwijze. Bij de wedstrijden van de Brabanders zal niemand zich hoe ven te vervelen. De afgelopen twee jaar eindigde Willem II in de nationale competitie respectievelijk als zesde en tweede. Op de plaatsingslijst voor de Champions League staan de Til burgers als zestiende genoteerd. Het houdt vrijwel zeker in dat de Tilburgers worden ondergebracht in een poule met een of twee zogenaamd zware tegenstanders. Willem n verloor op de transfermarkt al leen z'n Finse verdediger Sami Hyypia, voor veel geld aan Liverpool. Het was de enige speler die Adriaanse, vanwege diens kopkracht, liever niet zag vertrekken. De opbrengst (8,6 miljoen gulden) verzachtte het leed voor een deel. Op z'n geheel eigen wijze deed Adriaanse zaken: hij trok Marco Gentile aan, de goed kope en door velen over het hoofd geziene Haagse centrum-verdediger van Volendam. Verder versterkte Willem II zich met Denny Landzaat, Dmitri Shoukov, Guy Veldman en doelman Casper Nelis. Voor Huub Loef- fen (TOP Oss), Istvan Szeker (MTK Boeda pest) en Jukka Koskinen (hel Zuid-Kore- aanse Cheetahs) was in de selectie geen plaats meer. Willem II werkt komend sei zoen met een begroting van 16,5 miljoen gulden, een half miljoen meer dan vorig seizoen. Het voetbalseizoen is weer b 'Het is mijn kracht om met jongens te praten, om ze te helpen Marco Gentile: van eerste divisie naar Champions League met Willem II ^gdr JNj JU\ n de li Mocht een buitenlandse speler bij Ajax de Ne derlandse les veronachtzamen, een van de vele euvels in het vorige seizoen, dan zegt de nieu we aanvoerder er iets van. „Ik zal er zeker op letten dat ze gaan. Een uur per week, dat is toch niet te veel gevraagd?" Aron Winter, een 'jongen van het leven' die respect toonde en ontving in het Italiaanse topvoetbal, over op voeding en karakter. AMSTERDAM HENK HOUTINK GPD-VERSLAGGEVER Zeven jaar geleden, in Amster dam nog, onderwierpen Aron Winter en zijn vriendin zich aan een stoomcursus Italiaans. Vijf dagen lang, van acht tot vijf uur. Dat was de 'basis'. In zijn eerste jaar bij Lazio volgde hij een privé-cursus, en aandachtig luisterde hij naar ploeggenoten en de teammanager. Nu spreekt Winter vloeiend Itali aans. „Zonder je afkomst te verloochenen moet je ervoor zorgen dat je in een ander land de taal kent en iets van de cul tuur opneemt." Hij is 'amicaal en leergierig'. „Ik houd van Italië. Mooi land, met z'n stranden, mode, de keuken. Ik ben een jongen van het le ven." Lange tijd ook was hij (zeker in Nederlandse ogen) een jongen 'voor de achtergrond'. Toch wist hij van zich af te bijten. „In het begin mochten er maar drie buitenlanders spelen en vier onder contract staan. Dat waren alle maal goede voetballers. Bovendien kwam ik in een andere cultuur. In Italië spe len meer egoïsten dan team spelers. Je moest voor jezelf op komen." Mede daardoor acht Winter zich nu rijp voor de aanvoer dersband. „Het is mijn kracht om met jongens te praten, om ze te helpen. Na dertien jaar op het hoogste niveau weet ik wat er gebracht moet worden." In Italië is hij een gereputeerde en gewaardeerde voetballer. Inter- president Moratti noch de nieuwe trainer Lippi wilde Win ter kwijt. Maar zijn moeder bleek ernstig ziek. Winter wilde terug naar Nederland, naar haar, naar zijn drie zusters. Een maand geleden is ze over leden. De zoon wil zich weer vestigen in Lelystad. Daar bracht hij, als vijijarige uit Para maribo overgekomen, een groot deel van zijn jeugd door. *4 C/p* r Aron Winter in een kopduel met Feyenoords Jan de Visser: „Ik ben een jongen van het leven." Daar is het nog rustig voor zijn gezin, zijn vrouw en twee doch ters. En daar is hij in de buurt van zijn twee jongere zussen. Ze zijn 29 en 31 jaar oud, maar altijd zal hij hen zijn 'zusjes' noemen. Karakter Aron Winter is de enige zoon in het gezin. „Dat heeft mijn ka rakter gevormd, ja. Mijn moe der hield me voor dat ik als de man in huis mijn zusjes, het ge zin, moest beschermen." De re latie tussen zijn ouders was on bestendig. Vader was 'zo nu en dan weg'. Winter heeft nog contact met hem, hij valt hem niet af. Maar de opvoeding waaraan hij onder meer zijn standvastigheid en inlevings vermogen (en dus de geslaagde jaren in Italië) dankt - die op voeding is van zijn moeder. Met genegenheid spreekt hij over haar. Ze onttrok zich wel iswaar aan de strenge regels van haar Mohammedaanse fa milie, maar ze bracht haar kin deren groot met gevoel voor normen en waarden. De enige zoon kreeg Bijbelse namen: Aron Mohammed. Hij is er trots op.Aron is van Aaron. Waar om die ene a is weggevallen, weet ik niet. Maar ik vind Aron mooier." „Ik ken de Bijbel een beetje. Ik ken het verhaal van de Ark van Noach, en die beesten. Ik weet dat Aaron met Mozes het volk van Israël uit Egypte heeft ge leid. De Tien Geboden, de film daarover, vind ik prachtig. We gaan niet naar de kerk of naar de moskee, maar ik geloof wel dat er iets is. Ik heb alleen geen zin om er lang over te praten. Iedereen heeft een ander ge loof, met alle tegenstrijdighe den van dien." Hij verwacht oprechtheid. Twee keer voelde Winter zich in de maling genomen door een trai ner, door Zoff bij Lazio en Ho dgson bij Inter. Dan laait plots het vuur in hem op en volgt een gecontroleerde uitbarsting. „Ik heb dat van m'n moeder en m'n zusjes. Wat zij denken, zeg gen ze ook. Ik heb wat meer tact." Bij Lazio keerde.hij wel dra terug in de ploeg. Hodgson werd ontslagen. Werkelijk moeilijk heeft hij het slechts de eerste drie weken in Italië gehad. „Lazio had nog nooit een donkere speler ge had. Ik kwam met mijn Bijbelse namen, in de ogen van een klein groepje mensen, van een joodse club. Hun racisme werd in de pers breed uitgemeten. Na drie weken wendde ik me kwaad tot de pers: 'Mensen die dit vinden, komen waarschijn lijk iets te kort in hun denkwij ze. Ik zal hun ongelijk op het veld bewijzen'. Daama heb ik geen last meer gehad. Ik werd zelfs een publiekslievelingetje. En ik ben blij dat ik het heb meegemaakt. Ik heb de weg vrijgemaakt voor donkere jon gens bij Lazio." Wild-west Wijs en gelouterd klinkt de nieuwe aanvoerder van Ajax. Hij schetst een beeld van 'wild west' in het vorige seizoen bij Inter. Invloedrijke oud-spelers als Mazzola, Facchetti en Corso die allen hun eigen aankopen aandroegen, hun eigen visie opdrongen. Gevolg: een grote selectie van 32 vaardige voet ballers, geen team. Vier trainers in een .jaar en een roemloze ne gende plaats. Maar denk niet dat Winters liefde voor.Inter er door is aangetast. Hij heeft vertrouwen in de nieuwe koers van de club. Hij denkt dat Lippi, die successen vierde met Juventus, nu van president Moratti de ruimte krijgt om zonder al die externe invloeden zijn formule op Inter los te laten. Winter fluit tussen de tanden. „Inter is een insti tuut. Het is een club met warm te. Je hoeft maar met je vingers te knippen en alles wordt voor je geregeld." „Inter heeft voor altijd een plaats in mijn hart. Toen ik pro blemen met Hodgson had, hield de president me de hand boven het hoofd. Hij wilde me niet kwijt. Ik was een grote aan koop van Inter geweest. Moratti had een toekomstplaatje voor de club, en daar paste ik in." Op zijn beurt heeft Winter altijd de Italiaanse speelstijl, de men taliteit en de beleving gerespec teerd. Verdedigend, destructief? „De Italiaanse competitie is veel sterker dan de Nederland se. De spelers zijn tactisch dan wel minder dan Nederlandse voetballers, toch speelt alles zich op een hoger niveau af. Hoog niveau staat niet voor mooi voetbal alleen. Het is ef fectief voetbal. Italianen weten hoe gelijk te spelen, hoe de nul te houden, hoe nipt te winnen. Ze zijn keihard, ze geven niets weg. Kijk hoeveel Italiaanse ploegen de laatste tien jaar in Europa Cup-finales stonden. Er zijn een paar mooie ploegen: Lazio, Fiorentina, Parma. Maar effectief voetbal wordt geaccep teerd door de fans, het past in de cultuur." Ajax-systeem Begrijp hem goed. „Het Ajax- systeem van aanvallend voetbal mag nooit veranderen. Het spel zal altijd Ajax waardig moeten blijven." Maar als trainer Wou ters naar nuances in de speel wijze zoekt, heeft hij de zegen van zijn aanvoerder. „Het is be langrijk dat de verdediging uit gebalanceerd is. Dat is iets an ders dan behoudend spelen. Iets meer realisme, ja. Zo zou je het kunnen noemen." „Het is gezien zijn ervaring niet vreemd dat Wouters daar naar streeft. Kijk naar die andere jongens die hetzelfde constate ren, nu ze trainer zijn gewor den: Rijkaard, Koeman, Gullit. Ze hebben in het buitenland gespeeld, bij grote clubs, in sterke competities. Zij combi neren het goede van het bui tenland, zeg maar het realisme, met het goede van de Neder landse spelopvatting. Je kunt uiteindelijk beter slecht spelen en winnen dan goed spelen en verliezen." In de ogen van zijn aanvoerder moet Ajax 'over twee, drie jaar weer een elftal hebben dat ook internationaal overal voor moet kunnen strijden'. Onderwijl zou Winter graag Nederlands kam pioen worden, al zal het gemis van een Italiaanse titel blijven knagen. „Hèt is heel moeilijk om Italiaans kampioen te wor den. Niet te vergelijken met de Nederlandse situatie. Hier is het veel makkelijker om kampi oen te worden." MAASSLUIS GUSBERT SPIERENBURG GPD-VERSLAGGEVER Een jaar geleden degradeerde Marco Gentile met Volendam nog naar de eerste divisie. In het nieuwe seizoen speelt de Hagenaar met Willem II in de Champions League. Ruud Gul lit voorspelde hem ooit een grote toekomst, in de Italiaan se Serie A en in Oranje. Een in terview, zes jaar later. Betaald voetbal in klein Neder land. Marco Gentile uit Maas sluis, vader van een opgroeien de tweeling en profvoetballer van professie, wacht nog altijd op z'n salaris over de maand ju ni en op z'n vakantie- geld. Dat heeft te maken met FC Vo- jbDK lendam, met jflfc Sparta en met Ajax. Over de stand van zaken is Gentile van- daag geïnfor- meerd door z'n zaakwaarnemer, Ar nold Oosterveer van de spelersvakbond WCS. Het tele foontje heeft de voetballer enigszins gerustgesteld. „Ik begrijp dat Volendam slecht bij kas zit. De club kan mij pas betalen, zodra het z'n geld van Sparta heeft ontvangen voor de verkoop van Silvan Inia. Terwijl Sparta pas over de brug komt als het de miljoenen binnen heeft van de transfer van John Nieuwenburg naar Ajax". Een vakantie naar het buiten land zit er deze zomer voor de familie Gentile niet in. Niet vanwege geldgebrek, maar door de late schoolvakantie van de kinderen en de nieuwe baan van papa, in Tilburg bij Willem II. De transfer van Marco Gentile van Volendam naar Willem II, van de eerste divisie naar de Champions League, is één van de opmerkelijkste transacties geweest deze zomer op de Ne derlandse markt. De voetballer prijst het zakelijk inzicht van z'n zaakwaarnemer. „In mijn contract met Volen dam had ik een clausule dat ik bij niet-promotie naar de eredi visie weg mocht tegen een geli miteerde transfersom van hon derdduizend gulden. Door de financiële nood was Volendam mij liever kwijt dan rijk. Mijn salaris drukte te zwaar op de begroting". „Mijn zaakwaarnemer meldde het bestuur de interesse van een club, zonder overigens die naam te noemen. Hij zei: Als jullie Gentile transfervrij laten gaan, heb ik een club voor hem. Binnen twee uur was de fax van Volendam binnen met de be vestiging dat het die ton liet val len. Volendam dacht dat de ge- interesseerde club niet bij machte zou zijn de transfersom te betalen. Toen men later ver nam dat het Willem II was, voelde men zich behoorlijk te kijk gezet". „Een tonnetje, dacht ik, iedere club in Nederland kan zich zo'n afkoopsom toch wel veroorlo ven. De werkelijkheid bleek an ders. In mei, voordat Willem II zich meldde, had ik een gesprek met ADO Den Haag. Met be stuurslid Karei Jansen senior en Henk de Haas van de business club. Ik had er serieus oren naar. Maar het struikelblok bleek die honderdduizend gul den. ADO Den Haag kon dat niet betalen. Toen dacht ik: als dat al te veel is, waar praten we dan nog over". Haags wereldelftal Een terugkeer naar het Zuider park heeft hij voorlopig uit z'n hoofd gezet. Nog maar vier jaar geleden maakte Gentile deel uit van een 'Haags wereldelftal' - met verder onder anderen Jefrey Talan, Rick Hoogendorp, Marcel Koning, Anton Vriesde, Henny de Romijn en Harry van der Laan - dat via de nacompe- titie op de drempel van de ere divisie bivakkeerde. Het bleek niet het begin, maar het einde van een tijdperk te zijn. „Zeven basisspelers vertrokken. Het bestuur van ADO Den Haag had slagvaardig moeten zijn en moeten handelen. Als ze ons - stuk voor stuk Hagenaars in hart en nieren - een enigszins redelijke aanbieding hadden gedaan, waren we zeker geble ven". Sinds z'n transfer naar Volen dam behartigt Arnold Ooster veer van de spelersvakbond WCS de zaken van Marco Gen tile. En niet langer het make laarsduo Buter De Koning. „Buter De Koning hadden mij in de zomer van 1997 van MW naar Engeland gebracht, naar Bumley in de Second Division. Het was een mooie club met een gigantisch stadion en een beroemde manager, Chris Wad die. Ik tekende een driejarig contract, alleen: ik werd nooit opgesteld. Ik voelde er niks voor om na drie jaar terug te komen en niet meer dan drie wedstrijden te hebben ge speeld. Dus hing ik meteen maar weer bij Buter De Ko ning aan de lijn met de mede deling: wat er ook gebeurt, hier moet ik weg". „Dat was makkelijker gezegd dan gedaan. Buter De Koning bleken nog recht te hebben op het tweede deel van hun provi sie van Bumley. Bij een tussen tijds vertrek zouden ze dat mis lopen. Zeiden ze mij. De trans fer naar Volendam dreigde daarop af te ketsen. Ze eisten dat Volendam die provisie be taalde, maar Volendam weiger de. De WCS heeft mij toen ge holpen. Met Buter De Koning zou mijn transfer naar Volen dam zelfs niet zijn doorge gaan". „Volgens mij hebben Buter De Koning netjes hun geld van Burnley gekregen. Ik heb dat die club tenminste gevraagd. Het antwoord was dat ze het zouden betalen, zoals het hoor de en zoals het ook zwart op wit was vastgelegd. Maar Buter De Koning zeiden mij weer dat ze het waren misgelopen. Wie moet je nou geloven? De WCS suggereerde dat die twee mis schien wel een dubbele slag wilden slaan". Champions league Een jaar geleden degradeerde Marco Gentile nog met Volen dam naar de eerste divisie. Het nieuwe seizoen speelt hij met Willem II in de Champions Lea gue. „Zo vreemd kan het allemaal gaan. Dat Adriaanse een beroep op mij zou doen, had ik ge hoopt, maar eerlijk gezegd nooit verwacht. Hij is een trai ner naar m'n hart. Wie de kant jes eraf loopt, wordt gepas seerd. Wie het ook is. Wie niet goed traint, gaat de tribune op. Ik hou van die aanpak". Lastige jongens, in Tilburg heb ben ze er inmiddels een aardige collectie van. Valk, Abdellaoui, Bombarda en nu Gentile weer. „Met trainers en clubs heb ik nooit problemen. Natuurlijk: in het veld kan ik een moeilijke jongen zijn. Maar binnen de groep ben ik juist een steunpi laar. Iemand die de zaak op de rails houdt. Adriaanse kent mij als mens en als voetballer. Als voetballer ben ik een karakter jongen. Ik denk dat hij mij al leen maar beter kan maken". Marco Gentile: „Door de financiële .Adriaanse heeft mij gehaald, in principe als centraal verdediger, als opvolger van de Fin Hyppia. Ik zal voor mijn plaats moeten knokken. Bij een club als Wil lem II zijn alle posities dubbel bezet. Ik ben een ander type dan Hyppia. In de lucht was hij praktisch onverslaanbaar. Van mij verwacht Adriaanse in de eerste plaats dat ik achterin de coaching leid". „Misschien komt nu eindelijk de grote doorbraak. In '93 vond Gullit mij al een uitstekende verdediger, geschikt voor de Se rie A. Hij tipte me in die tijd nood was Volendam mij liever kwijt dan rijk." FOTO GPD ROLAND DE BRUIN zelfs voor het Nederlands elftal. Ik droomde van een stapje ho gerop, maar het is er om de een of andere reden nooit van geko men". „De clubs in Nederland zochten de afgelopen jaren liever in het buitenland naar verdedigers. Wat uit Uruguay en Argentinië komt, was per definitie beter. Je ziet het: ze keren inmiddels alle maal weer op hun schreden te rug. Het is hetzelfde met al die Nederlanders die naar het bui tenland gaan: hoeveel slagen er nu eigenlijk?"

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18