Onderzoek naar bom in Zoeterwoude 3rf' is heel belangrijk datje tegen dieren praat' Regio ffessenaarder mishandeld Katwijkse boulevard _jssenaar mag bouwen dom Stadhoudersplein 'Ze dachten dat ik een vlam had ingeslikt' Spoor van vernieling aan auto's in Leiderdorp DAG VAN. chef erna straatsma, 071-5356437,plv.-chef judy nihof, 071-5356416 (oude-dorp De gemeente Zoeterwoude gaat nog deze lf jon 13 m voorkomt inbraak ben man rsprei gearre r ik von ij was igen n het ten ze conta ns pe handi is oj efoon zaak brand nog onbekend est» De technische recherche is nog niet achter de oor- n de brand in een pand aan de Warmonderweg in eest, vorige week dinsdag. Vooralsnog zijn er geen aan- en dat de brand, waarbij de zolder werd verwoest, is token. De brandweer wist te voorkomen dat het vuur eg naar omliggende panden. route krijgt er een stukje bij een fietspad aanleggen tussen de Zuidbuurtseweg en de tmannstraat. Het fietspad, ook wel bekend als het Slin- lpad, is de ontbrekende schakel in een fietsroute vanuit lelijke gebied via Vlietland naar het Groene Hart. Een inbraakalarm bij een bedrijf aan de Lijnbaan in lorp heeft afgelopen nacht voorkomen dat er is ingebro- i beveiligingsbedrijf en de politie waren snel ter plaatse, troffen alleen een ingeslagen ruit aan. Inbrekers waren te bekennen. s. voord >ntst< ;een ibnoij61 de zij men kenei -jarige Wassenaarder is ideld en bestolen bij de |p Cerk in Katwijk. ongen zat in de buurt kerk op een bankje, in -g (ezelschap van twee n en twee vriendinnen, •n groep jongeren pas die nare opmerkingen ;t adres van de meisjes De Wassenaarder op voor de meisjes, maar daardoor verlegde groep de aandacht naar hem. De 16-jarige kreeg enkele trappen en klappen in zijn ge zicht en kwam ten val. Bij de val verloor het slachtoffer geld uit zijn zak. De belagers na men het geld mee. Pas nadat een voorbijganger tussenbeide kwam, gingen de daders er vandoor. De Wasse naarder heeft aangifte gedaan van mishandeling en diefstal. De politie stelt een onderzoek Deze gewi duist g< gelar k De ec visse 1 ;ente Wassenaar kan doorgaan met haar nnen op en rondom ïoudersplein. Dat heeft ïtreffihter bepaald nadat jniging Zijlwetering en lur van de Messiaskerk 'eek voor de Haagse bezwaar hadden ge- jen de plannen, ïurtvereniging en het uur eisten vorige week dat de gemeente Was- de bouwvergunning üi^iieuwbouwplannen in- idat zij de bouwplan ingrijpend vinden en 'voorbereid, ïeente wil de huidige van de Albert Heijn er appartementen op en aan de overzijde van de Zijlwetering een par keerdek van twee verdiepingen en een elf meter hoog apparte mentencomplex aanleggen. Te gen deze laatste twee plannen protesteren kerk en ötnwonen- den al jaren. Zij.vinden het drie meter hoge parkeerterrein en het appartementencomplex te hoog worden en niet in de buurt passen. Het grote bezwaar van de kerk is dat het parkeerdek het uitzicht op de kerk wegneemt. Volgens de gemeente is de kerk nu ook al niet goed zichtbaar door bomen. Ook het bezwaar dat de ko.mst van auto's naar de garage geluidshinder en lucht- vêföritrèiïliging zou veroorza ken verwerpt de gemeente. Uit onderzoek blijkt dat de lucht verontreiniging binnen de nor men blijft. Hans van der Marei voor zijn 'nieuwe' strandpaviljoen. „Eerst had ik de grootste tent van het strand, nu de kleinste." foto dick hogewoning Strandtent De Golfslag twee weken na brand weer open jan preenen Eén nacht hield hij het uit op de intensive care van het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag. Toen de dokter hem vroeg of hij nog een dagje wilde blijven, twijfelde Hans van der Marei even aan de verstandelijke ver mogens van de specialist. „Zoiets is na tuurlijk aan een domme gevraagd. Langer blijven? Bekijk het. Ik ben meteen wegge gaan. Ik moest naar het strand. Kijken wat er van m'n paviljoen was overgebleven." De balans was snel opgemaakt. De felle brand had strandtent De Golfslag aan de Wassenaarse Slag op dinsdagavond 27 juli vrijwel volledig in de as gelegd. De buiten bar was nog intact, evenals enkele wind schermen en tweehonderd van de zeshon derd stoelen. Voor het overige was het een puinhoop. Als de 46-jarige Wassenaar twee weken later terugkijkt op die 'verschrikkelijke er varing' heeft hij het er nog moeilijk mee. „Nee, het is geen nachtmerrie voor me ge weest, maar ik hoop het nooit meer mee te maken. Wat ik in al die jaren had opge bouwd, was binnen het kwartier weg." Zijn armen zitten nog in het verband. Al leen wat vingers steken er uit. Zijn gezicht vertoont ook nog wat sporen van de vlam men die als een vloedgolf over hem heen spoelden. Toch moet er maar niet zoveel meer worden geschreven over de brand, vindt hij. Dat is al genoeg gebeurd. Het is beter om de aandacht te vestigen op de opening van een 'nieuw1 paviljoen morgen. Regelmatig vergeet Van der Marei dat voornemen echter en stookt hij het vuur weer op. „Er was opeens een lek in een slang van een van de gasflessen. Een gas wolk ging door het raam de keuken in en voor ik het wist stond alles in brand. We hebben vijf brandblussers leeggespoten, maar door de harde wind was er geen hou den aan. Plotseling kwamen de vlammen op me af en had ik ze op m'n armen en m'n gezicht. Ik kon ze gelukkig uitslaan, maar ik wist toen ook dat het paviljoen niet meer te redden was." Over zichzelf maakt hij zich totaal geen zorgen. „Van die eerstegraads brandwon den in m'n gezicht zie je al niet veel meer en met de tweedegraads brandwonden op m'n borst en m'n armen komt het ook wel weer goed. Misschien blijft hier en daar een litteken, maar dat beschouw ik maar als schoonheidsfoutjes. Verder is het meege vallen. Ze dachten dat ik een vlam had in geslikt. Daarom lag ik op de intensive care en zijn m'n longen onderzocht, maar er was niets aan de hand." Een 23-jarige Leid- se, die bij hem werkte omdat ze tijdens de schoolvakantie 'een beetje afwisselend werk wilde', werd ter plekke wegens adem halingsproblemen behandeld. „Gelukkig gaat het goed met haar." Alsof hij totaal niet werd gehinderd door de brandwonden ging hij bij terugkeer di rect weer aan de slag. Met zijn vriendin Susan de Haas ('Zij heeft dag en nacht alles geregeld'), zijn kinderen, de andere pavil joenhouders, vrienden, oud-personeel dat spontaan kwam opdagen en tientallen sympathisanten liet hij binnen twee dagen een noodterras uit de puinhopen verrijzen. Inmiddels is van vier a vijf oude keten een 'nieuw' paviljoen getimmerd. Van der Ma- rel: „Eerst had ik de grootste tent van het strand, nu de kleinste. Maar dat geeft niet. Ik ben blij dat ik woensdag weer open kan en hier nog tot eind september kan staan." Hij verwacht dat de brand hem ongeveer anderhalve ton kost. „De verzekering is nog bezig, maar het is duidelijk dat ze alleen de dagwaarde zullen uitkeren. Verder ben ik al m'n privéspullen kwijt. In de zomer woon ik hier namelijk. M'n kleding is grotendeels verbrand. In het ziekenhuis had ik alleen m'n onderbroek nog." Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag een spoor van vernieling ge trokken in Leiderdorp. Van in totaal 36 auto's zijn spiegels, antennes en ruitenwissers afge rukt. Bovendien zijn op een aantal wagens krassen aange bracht. De eigenaren hebben gisteren massaal aangifte ge daan bij de politie. De vandalen hadden het vooral voorzien op auto's die stonden geparkeerd bij de Pluimzeggekreek en aan de Huygensdreef. Verder vormden wagens aan de Laan van Ou derzorg, Korenbloemkamp, Boekweitkamp, Luykendreef, Van Alphenplein, Langendijk- dreef, Splinterlaan en Drost- straat het doelwit. Bij de politie heeft zich één getuige gemeld, een vrouw, die zondagmorgen om half zeven vanuit haar huis twee personen heeft gezien die 'rommelden' aan auto's. Een buurtonder zoek heeft vooralsnog niets op geleverd. De politie heeft in alle straten waar vernielingen zijn aangebracht huis aan huis brie ven bezorgd. De bewoners wor den opgeroepen om zich te melden als zij iets verdachts hebben gezien of alsnog aangif te te doen als dat nog niets is gebeurd. „Uit het overzicht van de straten waar de gedupeer den wonen, valt een duidelijke route af te lezen", aldus een po litiewoordvoerder. Gemeente neemt tip 'uiterst serieus Het Explosieven Opruimingscommando van de Konink lijke Landmacht (EOCKL) in Culemburg onderzoekt of er in de Grote Polder in Zoeterwoude nog een bom uit de Tweede Wereldoorlog ligt. Het projectiel zou moeten lig gen in het weiland bij de Meerburgerwatering tussen de rijksweg A4 en de Laan van Oud Raadwijk. zoeterwoude jan preenen Een Zoeterwoudenaar heeft bij de gemeente aan de bel getrok ken. Vervolgens zijn de politie, het ministerie van defensie en de EOCKL ingeschakeld. Omdat tot nu toe geen andere meldin gen zijn binnengekomen, is be sloten om eerst een vooronder zoek te houden. Afhankelijk van de resultaten daarvan wordt eventueel besloten om tot graafwerk over te gaan. Volgens S. van der Sman, me dewerker rampenbestrijding van de gemeente, is er geen re den voor paniek. „Als er al een bom ligt, dan gaat het in elk ge val om een plek waar geen hui zen in de buurt staan en waar verder ook niemand komt. Ik heb zelf gesproken met de stichting Oud Zoeterwoude en de politie heeft contact gehad met mensen die de oorlog heb ben meegemaakt en de omge ving kennen. Maar niemand heeft het verhaal bevestigd." Desondanks wordt de aangif te 'uiterst serieus' genomen. Van der Sman: „Degene die bij ons is geweest, heeft de plek exact aangewezen en is ervan overtuigd dat er een bom ligt. Daarom houdt de EOCKL eerst een papieren onderzoek. Dat houdt in dat in archieven wordt gekeken of sprake geweest kan zijn van een afzwaaier. Wordt het vermoeden sterker dan wordt er actie ondernomen." Om 'onnodige onrust' te voorkomen, wil de gemeente niet zeggen wie aangifte heeft m bh g spi Huisdierenoppasser Luit Buve uit de Leidsch DagbladA 11CII111VI iV ANNO 1899 Donderdag 10 Augustus INGEZONDEN - Mijnheer de Redacteur! In het verslag van de feestviering der L. Wielrijders- vereen iging 'All Right' wordt gezegd, dat de Burge meester van Zoeterwoude geen toestemming had verleend om den wedstrijd door zijne gemeente te houden en wordt deze weigering in verband gebracht met het loslaten van het renwezen - niet afschaffen, mijnheer de verslaggever, daartoe bezit de Bond de macht niet - door den Algemeene Nederlandschen Wielrijdersbond. Deze voorstelling is niet geheel juist en acht ik het wenschelijk rectificatie te geven. Het niet toestaan der wedstrijden op den weg Lei- den-Woerden, is gegrond op art. 86a der Algem. Po litieverordening van Zoeterwoude, bij de jongste aanvulling dier verordening op 20 Juni 1899 inge voegd en waarbij het in het algemeen verboden is wedstrijden in het hardrijden op de openbare wegen te houden. Ik wensch hierbij echter uitdrukkelijk te verklaren dat het bedoelde verbod op mijn initiatief door den Raad is uitgevaardigd en dat ik tot het doen van dit voorstel ben gekomen door de ervaring opgedaan bij de wegwedstrijden in 1897, en de overtuiging dat de openbare wegen zijn daargesteld voor het veilige verkeer van het publiek en niet dienstbaar mogen gemaakt worden aan de particu liere genoegens van hardrijders op eenig sportge bied. In dit opzicht denk ik homogeen met het Be stuur van den A.N.W.B. Hoogachtend: J.H. Slicher, Burgemeester van Zoe terwoude. ANNO 1974 Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen 11a plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Lekt.sch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. ui konii ikten een keer mee dat irige kater zijn laatste tblies tijdens de vakan- ijn baasje. De oppas beest toen zolang in ïst gelegd, want die wilden hem zelf begra- moet toch weten wat en willen als het dier gggg opt overlijdt, hè." Als e (61) voor haar huis- 0 >pasdienst met nieuwe cennismaakt, passeren nekdotes de revue, week hadden we twee ten. Eczeem. Hun hele 323 scfel uit", vertelt Buve tij- ir intakegesprekje met uwe klant Lina Oomen, 5315 bedenkelijk begint te Iet zal haar toch niet 31 len dat haar kat dat ook [TE issen de verhalen door uve een 'niet-vergeten- r, met daarop medicij- lENTSdieetinstructies, maat- tegen ongedierte, het ispoort en telefoon- s van het vakantie- ïren en de dierenarts, ege de huisregels volgt nde schrik van iedere per pi leden was er een kater ■rPos1 en. Ik heb dat overal Hjnda en' B') de buren, Ami- renambulance, asiel, zondag had ik hem laatst gezien en zater- )S de eigenaar terugko- h: had echt de zenuwen: be men ze thuis en dan is reg. Een buurvrouw zei: Lect i plakje geen briefje op 3rbel brievenbus?'. Dat heb ik Da en godzijdank kwam-ie >oven water", vertelt gelucht. „Bleek dat-ie gen bij een accoun- itoor heeft liggen sla- ia. Maareh... niet om u maken hoor: we waren niet-vergeten- lijst' be- belangrijkst is dat als u nt u eerst de oppas blijven namelijk eten itdat we wat van u ho- te voorkomen dat de Luit Buve: ,,'s Zomers ben ik net een vliegende keep." dieren geen eten krijgen als u vertraging hebt." Het is al weer zeven jaar gele den dat Buve samen met twee kennissen een oppasdienst be gon. Het oppassen op eikaars katten groeide uit tot de Huis dierenoppasdienst voor Leiden, Leiderdorp, Voorschoten en Oegstgeest. Behalve katten, ko nijnen, cavia's, hamsters, vo gels en vissen, verzorgen ze ook planten en de post. Buve heeft nu tien medewerkers. „Die heb ik gerecruteerd tijdens het op- paswerk. Mensen zeggen wel eens dat ze ook willen oppas sen, maar als ik het niks vind zeg ik: 'Ik zet u wel op de reser velijst'. Die ik dus helemaal niet heb!", schatert Buve. Ze rekent tien gulden contribu tie per jaar en zes gulden per keer dat ze langsgaat. Deze week heeft ze zelf in totaal vijf klantjes in Leiden, Voorschoten en Oegstgeest. „In de bouwvak weet ik al hoe laat het is. Dan heb ik nergens tijd voor. Ik ben net een vliegende keep 's zo mers. Maar ik heb nu een scoo ter dus ik vlieg van hot naar her." Zo ook vanavond. Ze gaat on der meer naar vier goudvissen, poes Gismo, aanloopkater Hondje en cavia Tippy in Voor schoten. Bij aankomst, rond een uur of zes, ligt er een ver rassing van de katten op de mat. „O, hebben jullie een ka- dootje voor me meegebracht? Nou die doen we in de afval bak, hoor", zegt Buve met een dode muis in haar hand. Ze geeft Hondje een dikke knuffel. foto hielco kuipers Gismo is echter nergens te be kennen. „Gismoooo, Gismoot- je!" Gismo staat verdekt opge steld achter een struik. Hij lijkt niet gediend van knuffels. Buve legt de post apart en prakt een dot kattenvoer in de eet- bakjes. Een plens heet water als sausje is de 'finishing touch'. „Dan krijgen ze meteen wat epc- tra vocht binnen met dit warme weer." Voor de 7-jarige cavia staan water, knaagdiervoer, een wortel, hooi, een homp sla en dikke knuffels op het menu. „Ik kom hier al voor het vierde jaar en elke keer verwacht ik dat-ie is overleden. Maar nee hoor: Tippy is nog heel levendig. Hè, Tip!" Zelfs tegen de vissen kletst Buve. „Het is heel belang rijk dat je tegen de dieren praat. Dan hebben ze het idee dat ze aandacht krijgen." Na het eten wast ze de eetbakjes, geeft ze de planten een slok water en praat ze de katten naar buiten. Ze krijgen twee bakjes met brokjes mee voor de volgende dag. Tijd voor het volgende adresje: de Plantsoengöng. Vier katten op het Plantsoen in Leiden die bezoekers en mosse begroeten. Pollewop, Binkie, Koscka en Minimaal („Ze blijft klein") wurmen zich snel naar binnen zodra Buve opendoet. Zij krij gen niet buiten, maar in de hal te eten. „Hiernaast woont een zwarte kater die ook wil mee- eten." De Noorse boskat Polle wop neemt vanavond de tijd voor haar diner. „Kijk, ze is van adel", zegt Buve. „Ze eet heel langzaam en netjes." Maar nee, er is wat anders aan de hand met deze langhaar. Ze klotst en schokt wat en spuugt haar half verteerde eten op de vloer. Met haarbal als toegift. Ook braaksel opruimen hoort erbij. De laatste rit, zo rond kwart over acht, gaat naar 'de Van der Brinkjes': de katten Nono en Oddvar. In twee hoeken van de kamer geven memootjes weer, wie waar moet eten. Ze willen halverwege het diner eikaars bakje nogal eens leegeten en dat is juist hier niet de bedoe ling. „Nono heeft een dieet voor blaasgruis. Of eigenlijk té gen blaasgruis. Blaasgruis krij gen we vanzelf wel, hè Nonoot- je? Oddvar krijgt meer, omdat hij jong is." Om een 'wissel' te voorkomen, zet Buve de bakjes tegelijkertijd neer. Maar nee: na de post en de kattendrollen moet Buve ook Nono van de grond pakken. „Nee Nono, je eigen eten opeten!" Als ze even later de deur dichttrekt zegt ze 'haar schatjes' gedag, maar mompelt ze nog even wat in zichzelf. „De schurk. Je zit het eten keurig af te wegen, maar het helpt eigenlijk niks." Zaterdag 10 augustus LEIDERDORP - In het kader van de zomerfeesten - in de regen - had de Oranjevereniging zaterdag diver se evenementen georganiseerd. In de middaguren waren er op het ruige terrein van de Winkelhof specta culaire autoshows. Er werd met buggy's voetbal gespeeld, waarbij vele stofwolken werden opgeworpen. foto archief leidsch dagblad WASHINGTON (DPA) - Richard Nixon zal het moe ten hebben van een amnestieverklaring van zijn op volger, Gerald Ford, wil hij er zeker van zijn dat hij niet wegens het Watergate-schandaal en daarmee verband houdende zaken terecht moet staan. De speciale aanklager in de Watergate-zaak, Leon Ja- worski, heeft verklaard dat er geen afspraak met de- ex-president-of diens vertegenwoordigers is gemaakt in verband met zijn aftreden. Jaworski gaf geen aan wijzing of hij Nixon voor het gerecht zal dagen. Vol gens de Washington Post kan Nixon tot 30 60 jaar gevangenisstraf worden veroordeeld, als hij schuldig wordt bevonden aan de punten van aanklacht die de commissie voor justitie van het huis van afgevaardig den in verband met de rol van de ex-president in het Watergate-schandaal heeft opgesteld. Verscheidene congresleden pleitten gisteren voor clementie voor de oud-president. „Een pond vlees is genoeg. Waarom zouden wij ook nog het bloed ver langen", vroeg Hugh Scott, de leider van de Repu blikeinse minderheid in de senaat zich af. Enige fractiegenoten van hem namen een resolutie aan, waarin zij hun 'sympathie en goede wensen' voor Nixon uitspraken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15