God op het Web Kerk Samenleving Priesi Rotterdamse kerken geven voedselhulp be^e misbrf jjjö Kj do DINSDAG 10 AUGUSTUS 1999 VANDAAG 10 Drie dagen geleden, op 7 augustus in het jaar 258 vond de heilige paus SLxtus 11 de dood, sa men met zes van zijn diakenen. Net voor de slachting gaf Sixtus aan de zevende diaken de opdracht te vluchten voor de soldaten van de Romeinse keizer Valerius. Dat lukte maar ten dele. Hij werd luttele uren later alsnog gesnapt. Laurentius was zijn naam en hij droeg de titel 'diaken van Rome'. Sixtus II wilde dat hij de organisatie op zich zou nemen van de verkiezing van een nieuwe paus. Na zijn gevangenneming eiste keizer Valerius dat Lauren tius aan hem de kerkschatten overdroeg. Laurentius stem de toe en vroeg drie dagen de tijd om één en ander te rege len. Op de afgesproken tijd, op 10 augustus, verscheen hij voor de keizer met een groot gevolg aan arme mensen. „Zie hier, de schatten van de kerk", sprak Laurentius. De keizer kon dit krasse staaltje van christelijke heroïek niet waarderen en legde Laurentius op een rooster waaronder een vuur werd aangestoken. Laurentius schijnt geen kik te hebben gegeven. Toen eenmaal zijn achterzijde was ver brand schijnt hij te hebben gezegd: „Draai mij nu maar om, want deze zijde is gaar." Laurentius is één van de be roemdste heiligen geworden. Boeddha schoon voor festival nara» Het is een heel werk: het oppoetsen van het vijftien me ter hoge Boeddhabeeld in de Todaijitempel in de Japanse stad Nara. Maar voor het O Bon-festival op 15 augustus, het feest waarop boeddhisten hun voorouders gedenken, moet het schoon zijn. Dus gaven de monniken in de twaalf eeuwen oude tempel het beeld de afgelopen dagen zijn halfjaarlijkse poets beun. FOTO REUTERS Iraniërs bidden bij zonsverduistering teheran Een zonsverduistering is een 'teken van God' en een goede moslim moet daarom morgen bij het aanschouwen van het natuurverschijnsel in gebed verzinken. Die oproep doet de Iraanse sjiïetische geestelijkheid aan de tien miljoen Iraniërs die de totale zonsverduistering zullen kunnen waarnemen. Het be langrijkste propagandaorgaan van het sjiïetische regime en de centrale directie van de ongeveer 40.000 moskeeën in het land wijzen de bevolking op speciale gebedsbijeenkomsten. De sjiïe tische islam kent bijzondere gebeden bij natuurverschijnselen als zons- en maansverduisteringen. De totale zonsverduistering is woensdag in Iran in een strook van ongeveer 100 kilometer breedte waar te nemen. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Dwingeloo, E.A. van Gulik te Appmgedam en mw. R. van Gulik-Renooij. kandidaat uit Appingedam, die samen (beiden parttime) dit beroep hebben aangenomen. redactie aad rietveli Eigen cao voor Limburgse abdij kerkrade gpd Het Bisschoppelijk Centrum Rolduc in Limburg heeft sinds gisteren een eigen cao. De directie en de vakbond Abva/Kabo hebben elkaar na een jaar van overleg gevon den in een overeenkomst, die gisteren in de abdij in Kerkrade is ondertekend. Volgens bisdom en bond is het vermoedelijk voor het eerst dat voor een kerkelijke instelling een eigen cao is af gesloten. Tot nog toe gold voor de bijna honderd medewerkers de rechtspositieregeling van het bisdom Roermond, maar die speelde onvoldoende in op de bijzondere praktijk van Rolduc. De hoofdtaak is het in stand houden van het monumentale complex door middel van kerkelijke en profane activiteiten, zoals het exploiteren van een con grescentrum. Het werk bij de abdij is heel wisselend. An dere cao's, zoals bijvoor beeld voor de horeca, boden geen soelaas. Vandaar dat werd besloten tot een eigen cao. „Vermoedelijk is de cao een van de kleinste in het land", aldus een bisdom- voorlichter. Hij kent geen ander bedrijf met minder dan honderd werknemers dat toch een eigen cao heeft. 'Wij kennen helaas niet alle noodgevallen zaak e£Li D' de bi ;est, vc en dat token. 1 eg naai rotterdam peter de lange Het voedselpakket is voor Han- neke en haar twee kinderen een welkome aanvulling op het me nu. Als het wordt bezorgd springen de kinderen er meteen op af. Naast gewone levensmid delen, een pak macaroni, een pot jam, zitten er altijd ook wat extra lekkere dingen in. „De laatste keer kregen we verse groenten en fruit", vertelt Han- neke opgetogen. Hanneke en haar kinderen vormen een van de veertig ge zinnen die eens in de twee maanden een voedselpakket ontvangen van de kerken in Ommoord. Hanneke is er blij mee, want in het pakket zit ook altijd een envelop met een klein geldbedrag. Daarvan kan ze de kinderen eens naar McDonald's sturen. „Ze hebben al zo wei nig, ik kan ze nooit meenemen naar de film of zo." Vers fruit is een lekkernij. Zo iets komt bijna nooit op tafel. Hanneke (46), Frederique (16) en Joost (14) leven al ruim tien jaar van een weduwen- en we zenpensioen. Dat is geen vet pot. De helft van de 1450 gul den waarvan ze moeten rond komen gaat op aan huur en gas en licht. „We zijn heel zuinig met energie," legt Hanneke uit. „In de winter zit ik met een de ken om en drie paar sokken aan op de bank." Van de resterende zevenhon derd gulden moet het dagelijkse levensonderhoud worden be kostigd. Eten, de kapper, tele foonkosten, incidentele aanko pen. Een strippenkaart voor Frederique als ze naar een feestje gaat. Die nieuwe fiets voor Joost. „Je kan wel een tweedehandsje aanschaffen, maar mijn jongen heeft net als ieder kind recht op een goede fiets." Een auto hebben ze niet en van het openbaar vervoer ma ken ze zo weinig moge- lijk gebruik. Lopen of fiet sen is goed koper. On danks alle zuinigheid blijft er niet bar veel geld over om van te eten. De vraag welke winkel wat in de aanbieding heeft, is bepa lend voor het menu. Van zulke aanbiedingen wordt vaak extra veel ingeslagen, vertelt Hanne ke. „Dat vriezen we in, dan hebben we er lang profijt van." Vlees koopt ze alleen voor de kinderen, de groenten komen meestal uit blik of uit de diep vries. Gelukkig hebben de kinderen een bijverdienste. Joost bezorgt kranten, Frederique helpt na schooltijd in een winkel. Zo 'Lieve hemel! Hoe is het mogelijk? Daar kan je toch niet van leven?' kunnen ze af en toe iets lekkers kopen voor zichzelf. Of sparen voor iets moois. Hanneke zou ook wel willen werken, maar geen werkgever die een vrouw van haar leeftijd hebben wil. „Ik zou trouwens heel goed moe ten uitkijken met bijverdienen, want je bent zo je huursubsidie kwijt. Zo stom zitten de regels in elkaar." Bijna niemand weet dat ze af en toe een voedselpakket van de kerk ontvangen. „Het is toch beschamend dat je niet eens je eigen eten kan kopen?" Een uitweg uit de misère ziet Hanneke niet zo snel. „Of ze zouden de uit kering moeten verhogen. Met duizend gul den extra zou den we leven als God in Frankrijk. Hoewel, duizend gulden is wel erg veel. Honderd gulden in de vakantie- tijd erbij, dat zou al helpen." Pastoor G. Toussaint van de Open Hof kerk in Ommoord schat dat veel meer gezinnen voor voedselhulp in aanmer king komen dan de veertig die nu op de lijst staan van de Groep Zonder Naam - de vrij willigersorganisatie van de ker ken die de pakketten verdeelt. „Wij kennen helaas niet alle noodgevallen," zegt Toussaint. „Veel mensen schamen zich voor hun armoede, ze praten er niet over." De hulp aan arme gezinnen in dit deel van Rotterdam be gon twee jaar geleden, toen de kerken opriepen kerstpakketten te verdelen onder de minima. Dankzij giften in geld en natura kon deze eenmalige actie later worden omgezet in geregelde hulp. En nog steeds staat de pastoor ervan te kijken, dat er telkens weer duizenden gul dens worden gestort op het gi ronummer van de Groep Zon der Naam (7609494). „Een mo dem wonder," noemt hij dat. Kerken elders in de stad zijn bezig eenzelfde vorm van hulp op te zetten. Want de Neder landse economie mag dan hoo rnen, de armoede groeit. Na tuurlijk is het niet in de eerste plaats aan de kerken en vrijge vige burgers om die armoede te verhelpen, beseft pastoor Tous saint. Het is een kwestie van be trokkenheid, denkt hij. „Wie beseft er nu werkelijk wat het is om zonder geld te zitten? Alleen de mensen die de armoede be leven, weten dat. Ik heb laatst cijfers gezien van de samenwer kende ouderenbonden. Het wa ren de schamele bedragen waarvan oude mensen moeten rondkomen. Toen ik die cijfers zag, dacht ik: lieve hemel, hoe is het mogelijk, daar kan je toch niet van leven?" wenen anp/dpa Een Oostenrijkse heeft tegenover bekend twaalf jon tussen de 10 en sueel te hebben De 33-jarige man bezit en versprei li kinderporno gearre in Het misbruik vonij de politie priester leraar was internaat Dachs Prambachkirchen. psychologen ond< komende dagen )leerlingen van het die de afgelopen de priester in conta weest. De geestelijke bekend jongens pe tot seksuele handf hebben aangezet, via chatrooms aan de telefoon van de Het verantwoord dom Linz is 'ontste toe waren er geen gen voor de 'abno gingen' van de slachtoffers van zi gewoon verwerpe delingen' kunnen van de kerk rekenei (OUPE-C een fie tmann Ipad, is delijke 15 m v« E( lorp h€ beve troffe te bel op ijlSSi -jarige ideld i !erk in ongen kerk [ezelsc ;n em en grc die n •t adre SS( Morgen is het eindelijk zover. Het internet gonst er nu al maanden van - en niet al leen op de wetenschappelijke en astronomi sche sites. De zonsverduistering houdt ook in spirituele kringen de gemoederen bezig op het internet. Voor wie het kortstondige donker van de elf de augustus wil laden met diepe en onheil spellende betekenissen is het internet een onuitputtelijke bron van onthullingen. As trologische constellaties, de piramide van Cheops, Stonehenge, graancirkels, de terug keer van Christus, de terugkeer van Koning Arthur in Cornwall, het verzonken continent Atlantis, de graal; alles heeft met alles te ma ken - vooral tijdens die paar minuten mor gen, zo lijkt het. Dat een verduistering astrologische gezien een zwaarwichtig gebeuren is moge duide lijk zijn. Een zonsverduistering is de enige omstandigheid waarbij de nieuwe maan, normaal een onzichtbare maanfase, wel aan het licht komt. Omdat de zon er recht achter staat wordt de maan een gitzwarte bol in de lucht. Die Nieuwe maan staat symbool voor de duistere, verdrukte en gevaarlijke aspecten van de menselijke geest die manifest wor den. Maar er is meer aan de hand. Want op 11 augustus is er tot overmaat van ramp sprake van een zogenaamd Groot Kruis, in de astrologie een ingewikkelde constellatie waarbij behalve aarde, maan en zon ook Mars, Uranus en Satumus figureren. Dat een dergelijk samenspannen van hemelli chamen een groot potentieel aan energie oplevert behoeft geen betoog. Op www.freenetpages.co.uk/risingearth /world_earth_healing_day_2 staat een op roep om die energie voor het goede aan te wenden. De elfde is uitgeroepen tot world healing day, een dag waarop iedereen (bin nen én buiten de verduisteringszone) elkaar 'God' is het meest voorkomende woord op het Inter- X| net. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een I—" half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan op steken over religieuze zeiken. Zowel kerkelijke organisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Van de Evangelische beweging tot de TaHban, van voodoo tot vaticaan. Deze week: morgen ktumen we maar beter binnen blijven. lurtve tuur ei dat d de bij de hand moet nemen voor een collectie- 'energieknooppunten' bevinden, zoals de ve meditatie. Doel is om het energiepatroon grote piramide, Stonehenge, Machu Picchu van de aarde te genezen op plekken waar dit in Peru of Mount Kailash in Tibet. Nadeel is raster beschadigd of verstopt is. Het beste wel dat je vanaf deze kruispunten van ener- kan je hiervoor naar plaatsen gaan waar zich gie de eclips niet ziet. Nee, wil je dat ver schijnsel zien op een energieknooppu|eente moet je naar de Teufelstein in Oosten door ook wel Lucifer's Rots genoemd. Deze nnen was in de steentijd in gebruik als gewi ïoude plaats en kalender. Volgens de betreffi iter website vormde Lucifer's Rots in de oi enigir het decor voor erediensten aan Venus iur va legende wil dat Lucifer Teufelstein bofereek om na zijn val terug te klimmen naar 1 ik bez radijs. De centrale lijn van de verduist gen di loopt recht over deze spookachtige ro u punt. Op greatdreams.com wordt erop gewe dat de verduistering van 11 augustus ven is door allerlei toevallen. Zo is eenhieuw tal graancirkels opgedoken in Engelan idat de verduistering als onderwerp. De ec ingrij kén het moment zijn waarop het visse 1 voor perk overgaat in het watermantijdperl neem new age. Greatdreams.com speculeer!van over de mogelijke wederkomst van Ch i, er a die morgen zou kunnen plaatsvinden en Er is nog meer reden om de elfde te vi Want met die van de maan valt ook d< bere slagschaduw van de onheilspelle profeet Nostradamus over ons heen. I Centuries voorspelt hij: In het jaar 19S zeven maanden/ zal er uit de hemel eei angstwekkende koning neerdalenhij grote koningANGELMOIS tot leven br Ervoor, en erna, regeert Mars gelukkig verschillende sites die zich met de spil kanten van de eclips bezighouden zijr - niet over eens hoe we deze tekst preci C moeten interpreteren, maar erg vrolijl de voorspelling in ieder geval niet. En straks, woensdagmiddag, is het allfl voorbij. En dan stapt iedereen weer iri[| auto. Blij of teleurgesteld, omdat kon thur niet is teruggekeerd en de aarde altijd is. plies fijn ba silvan schoonhoven k bees jas ilde Dj WEEROVERZICHT BUITENLAND emoi jen wi ■opto e (61) Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Finland: In het noorden dinsdag eerst nog zon, verder half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen. Maxima tussen 17 en 22 graden. Noorwegen: Af en toe zon maar ook een paar bui en. Maxima uiteenlopend van onge veer 12 graden in het noorden tot 20 plaatselijk in het zuiden. Zweden: Af en toe wat zon en kans op een bui. In het noorden veel wolken en vooral donderdag flink wat regen, ook tame lijk veel wind. Maxima van 15 graden in het noorden tot 22 in het zuiden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en vooral dins dag kans op een paar buien. Aantrek kende westenwind. Middagtempera- tuur omstreeks 19 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Rustig en vrijwel overal droog weer met wolkenvelden en wat zon. Woens dag in het zuidwesten van Ierland en Engeland bewolkt en enige regen. Maxima uiteenlopend van een graad of 15 in het noorden tot 20 in het zui den. België en Luxemburg: Dinsdag regenachtig. Woensdag af wisselend zon en stapelwolken en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur omstreeks 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Dinsdag tamelijk bewolkt en op veel plaatsen regen. Woensdag af en toe zon en vrijwel overal droog, maar in Bretagne toenemende bewolking ge volgd door regen. Middagtemperatuur van 20 graden in het westen en noor den tot 24 in het zuidoosten. Portugal: Droog en vooral woensdag veel zon. Maxima oplopend naar 23 graden in het noordwesten en 33 in het zuid oosten. Madeira: Zonnige perioden en droog. Maxima ongeveer 27 graden. Spanje: Droog en flink wat zon. maar langs de Golf van Biskaje meer wolkenvelden en vooral woensdagmiddag kans op regen. Maxima aan de stranden rond 30 graden, landinwaarts iets hoger. Langs de Golf van Biskaje maxima rond 22 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, maar aan de noordkant van de eilanden ook enkele wolkenvelden. Aantrekkende noordenwind. Middag- temperatuur tussen 27 en 32 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig maar plaatselijk ook hardnekkige wolkenvelden. Maxi ma aan zee tussen 24 en 30 graden. Tunesië: Zonnig en bijzonder warm met maxi ma van 38 aan het strand tot bijna 50 in het binnenland. Woensdag aan de noordkust iets minder heet Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en enkele buien, maar langs de Middellandse Zeekust en in het zuidelijk Rhonedal droog en zon nige perioden. Woensdag ook elders wat meer zon en bijna overal droog. Maxima van 22 graden op het Cen traal Massief tot 30 plaatselijk in het zuidoosten. Mallorca en Ibiza: Dinsdagnacht kans op onweer Verder droog en flink wat zon. Maxima rond 32 graden. Italië: In het noorden perioden met zon en enkele regen- of onweersbuien bij maxima van ongeveer 28 graden. In het zuiden zonnig en middagtempera tuur tussen 35 aan zee en 40 in het binnenland, woensdag iets minder warm. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden maar dins dag vooral op Corsica ook kans op een onweersbui. Middagtemperatuur da lend tot ongeveer 30 graden. Malta: Zonnig en zeer warm met maxima rond 38 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en zeer warm. Op de meeste stranden maxima tussen 30 en 35 graden, landinwaarts 40. Turkije en Cyprus: LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE 8.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 5( Familieberichten: 023- 531^ 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315® ADVERTENTIE^" Maandag t/m vrijdag v< 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTE Maandag t/m vrijdag v< 071- 5143 545 ABONNEMEN1 bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen f1 VERZENDING PER Pl Voor abonnementen die per p< worden verzonden geldt ei aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP G Voor mensen die moeilijk lezer! hebben of blind zijn (of ee leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws i Dagblad op geluidscassette b( informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Led INTERNET: Dag w.leidschdagblad.nl MAIL* redactie.ld@damiate.hdc.nl Dover fgeluc Jgenl ptoor Zonnig maar in het binnenland ook enkele stapelwolken. Maxima langs de kust rond 34 graden. Duitsland: Dinsdag in het zuidoosten af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Elders half tot zwaar bewolkt en enke le buien, mogelijk met onweer. Woensdag in het noorden tamelijk winderig. Verder af en toe zon en in de heuvels en bergen nog een enkele bui. Tegen de Alpen bewolkt en plaat selijk regen. Maxima dalend naar 18 tot 22 graden. Zwitserland: Dinsdag tamelijk bewolkt en op veel plaatsen regen, mogelijk ook onweer. Woensdag vooral in het noorden nog wolkenvelden en kans op wat regen, in het zuiden droog en zonnige perio den. Maxima dalend naar 21 graden, in het zuiden middagtemperatuur rond 25 graden. Oostenrijk: In het algemeen veel bewolking en vooral dinsdag enkele regen- en on weersbuien. Maxima dalend naar 21 graden in het noordwesten en 25 in het oosten. Polen: Wisselvallig met wat zon en enkele re gen- en onweersbuien. Woensdag aan trekkende westenwind. Middagtem peratuur rond 27 graden, woensdag vooral in het westen minder warm. Tsjechië en Slowakije: Afwisselend wat zon en regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur op dinsdag tegen de 30 graden, woens dagvooral in Tsjechie minder warm. Hongarije: Dinsdag toenemende bewolking ge volgd door enkele lokale regen- of on weersbuien. Woensdag bijna overal droog, perioden met zon en tamelijk veel wind. Maxima dalend van 33 gra den op dinsdag naar 28 op woensdag. K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis/vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondj feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair MeH:sch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14