Ieiden Regio Ruzie Leiden en regio over EZH-gelden Protest tegen gen-proef Mogen met aardappels •edracht busbotsing iden is een raadsel Een opgehoogd rozenperkje zonder slib terrassen Vandaag het vierde deel. ■rif 10 AUGUSTUS 1999 Legman. 071-5356414, plv -chef herman joustra. 071-535&430 KLUieractiviteiten voor kinderen ïrieur at PSö-^P00'33' voor ^n(^eren van 4 tot 12 Jaar de binnen- jtionsgebied, Zeeheldenwijk, Levendaal en Haver en art zijn er op 11, 12 en 13 augustus activiteiten in speel- voor: doorbraak'. Informatie bij buurthuis de Pancrat, Mid- ordijnerfacht 85 (5126243). In buurthuis Cornelis Joppensz, Op- Dnweriripstraat 6a kunnen fans van de Thunderbirds op donder- iminaat^ugustus van 14.00 tot 16.00 uur hun hart ophalen. In een paring pe Linde, Herenstraat 64 wordt woensdag 11 augus- ig stGgpgj geSpeeld voor ridders en prinsessen. Al deze activi- ^lce rorden gehouden van 14.00 tot 16.00 uur en deelname 0n ;e gulden. >12215] KaasVedstrijd 'Leiden zoals het is' Fotografen die willen meedoen aan de Ernst Young dstrijd, kunnen vanaf 19 augustus hun werk inzenden. E opgestuurde werk, kiest de jury 12 foto's voor de Leidse »r 2000. Tevens maken de fotografen kans op een wissel en geldprijzen variërend van 2500 tot 500 gulden. Het jan de fotowedstrijd is 'Leiden, zoals het is'. Het spreekt [dat alleen foto's van Leiden worden beoordeeld. Deel- kunnen hun werk tot en met 10 september inzenden iden Promotie /VW, Postbus 2300 PR Leiden of inleve- de Korevaarstraat 2a. Voor meer informatie: 071- f. inkomst over Waterbeheersplan Het Hoogheemraadschap van Rijnland en énkele wa- houden morgen, woensdag 11 augustus, een infor- gn discussie-avond over het ontwerp-Waterbeheersplan je bijeenkomst heeft plaats in de grote zaal van het hoog- iadschap aan de Breestraat 48 in Leiden. In het plan DITO voorstellen over het peilbeheer in het gebied, droog- inrichting en beheer van de watergangen, het water in het tegengaan van vervuiling en de zorg voor kaden, duinen. Behalve Rijnland, zijn ook de waterschappen .KIJlaarlemmermeer, de Oude Rijnstromen en Wilck en bij het waterbeheersplan betrokken. De bijeenkomst jm 20.15 uur. I ie chauffeurs aangeslagen nisging, zondag rond rer zes op de Zijlsingel lusmaatschappij Con- nog een raadsel. De aan de twee bussen elkaar in botsing kwa- 1 volgens rayonmana- tn Laviere oplopen tot enden guldens. „De s behoorlijk. De ver- Ie bus is licht be- aan de linkervoor de andere bus is in geraakt en zit flink in :els." 13 gleed in de bocht net passerende bus gestelde richting aan. sagiere werd met snij- van gebroken glas Rijnland Ziekenhuis een andere passa ter plekke worden n. De derde reiziger it de bus en ging te der. De politie deed terrein van het voor- CWN technisch onder- n beide bussen, maar len geen mankemen ten geconstateerd. Beide chauffeurs waren aangeslagen, aldus Van Lavie re. „We hebben ze opgevan gen en een proefrit laten ma ken. Ze hoeven niet meteen weer op de dienst, maar het is wel belangrijk dat ze niet thuis gaan zitten om over het ongeluk na te denken." Volgens de chauffeuse die de botsing veroorzaakte, is haar bus gaan schuiven nadat ze even op de rem had ge trapt. „Ze vindt het zelf heel vreemd. Ze is kennelijk ergens van geschrokken: een tak die op het dak tikte waarschijn lijk. En toen kwam net die an dere bus haar tegemoet. Toen is de bus gaan schuiven. Het was ook erg glad door de re- gep." Op zichzelf is de Zijlsingel goed te berijden, meent Van Laviere. „Je kunt elkaar pre cies passeren. Ik zou er niet graag tussenzitten, maar zo kan ik nog wel tien plaatsen in Leiden noemen. De chauf feurs weten dat. Op de Zijlsin gel is het altijd opletten gebla zen." Leiden voert hevige strijd met ruim tien omliggende ge meenten over de verkoop van 12,6 procent EWR-aande- len in het Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH). Wet houder H. Kruijt (financiën) denkt dat Leiden recht heeft op de totale opbrengst. Onder andere Rijnwoude en an dere gemeenten bestrijden dat. leiden nen. Later hebben zich andere gemeenten aangesloten. Nu er een vrije energiemarkt ontstaat, is het niet meer dan normaal dat Leiden haar investeringen krijgt goedgemaakt." Kruijt heeft de gemeenteraad inmiddels een brief geschreven om de zorgen weg te nemen. „Het huidige overleg met de EWR over de opbrengst van de aandelen EZH voor Leiden als juridisch eigenaar zal de ver wachte opbrengst in ieder geval niet negatief beïnvloeden, maar is nog niet afgerond. Wij menen daarom ten opzichte van de laatste discussie met uw raad geen onverwachte feiten of risi co's zijn opgetreden." Alexander Geerstema van de oppositiepartij WD is er zeker niet gerust op. „Ik denk dat Lei den zich nog wel eens te rijk zou kunnen rekenen als de ge meente denkt met de totale op brengst te gaan strijken", voor spelt hij. „Maar het zou nog wel eens zo kunnen zijn dat Kruijt zich ernstig vergist als hij denkt dat Leiden de totale opbrengst in haar zak zou kunnen ste ken." Eerder al waarschuwde de WD-fractie voor een andere grote tegenvaller voor Leiden bij de verkoop van de EZH-aan- delen. De minister van econo mische zaken claimt namelijk een deel van de opbrengst van de verkoop van EZH aan Preus- sen. Geertsema: „Kruijt neemt een enorm risico. Hij heeft de miljoenen al verwerkt in de aanstaande gemeentebegro ting^ Leiden is volgens de regioge meenten slechts juridisch eige naar van het EWR-aandeel in de EZH omdat de EWR volgens de statuten als distrubutiebe- drijf geen aandelen van het productiebedrijf EZH in han den mocht hebben. Maar als de aandelen verkocht worden, moet - zo zeggen zij - de op brengst verdeeld worden. Het aandeel van 12,6 procent zou naar schatting tussen de 170 miljoen en de 300 miljoen gulden waard zijn. De EWR en het Duitse Preussen Elektra maakten ongeveer een maand geleden de overname van de EZH bekend. De Duitsers ho pen uiteindelijk alle aandelen in handen te krijgen. Over de 12,6 procent, waarover nu ruzie is ontstaan, is nog geen over eenkomst met Preussen geslo ten. Wethouder Kruijt: „We heb ben de aandelen nog niet ver kocht, we hebben een maand geleden slechts een verkoopop tie ondertekend. Eerst moet het verschil van mening over de opbrengst uit de wereld zijn. Maar naar mijn mening claimt Leiden met recht de opbrengst van de aandelenverkoop. Het dispuut is eenvoudig, ik ver wacht dat we er uit komen. Lei den heeft van oudsher veel geld in de nutsvoorzieningen gesto ken, in een tijd dat de wereld anders in elkaar zat en elektrici teitsvoorziening een maat schappelijke functie was. Het ging toen niet over geld verdie- Park Kweeklust doet zijn naam eventjes geen eer aan. FOTO HIELCO KUIPERS herman joustra Mooi hoor, zo'n uitzicht op een fris, groen gazonnetje. Met vijf fraaie bomen, vol bla deren, toevluchtsoord voor tal van vogels. En dan dat perkje met die bloeiende rozen, prachtig gewoon. Ja, park Kweeklust is tij dens het voorjaar en de zomermaanden een lust voor het oog. Nou ja, was een lust voor het oog, want van dat fraaie uitzicht is sinds vorig jaar weinig meer over, consta teert J. Mooij bitter. Wanneer hij nu vanuit zijn flat aan de Jan Luykenlaan naar buiten tuurt ziet hij halfdode bomen, wat onkruid en een perk zonder rozen, ook al schijnt de zon dat het een aard heeft. „En dat is alle maal de schuld van de gemeente", zegt hij boos. Een boze brief aan de afdeling plantsoe nen van dienst milieu en beheer is net de deur uit. Net als een kopie van die brief aan wijkbeheer van de gemeente, in stadsdeel west. Want wat gebeurde er ineens in park Kweeklust? 'Vorig jaar werd dit perk dras tisch opgeruimd, de paden er omheen wer den gerenoveerd. In het perk werd er slib- afval of iets dergelijks gedeponeerd en daar ging aarde overheen. Vervolgens gebeurde er niets. Met als resultaat thans een perk begroeid met onkruid. Daar omheen is het kaal, met een mager gazon. Onlangs wer den er door twee medewerkers nog enkele kruiwagens met mestafval van de boerderij opgegooid', schrijft Mooij in zijn brief. Met die boerderij bedoelt hij boerderij De Slaagh, het onderkomen van de gemeente lijke afdeling wijkbeheer in stadsdeel west, aan de Lage Morsweg. Hoe dan ook, hij kreeg een paar dagen geleden keurig netjes een briefje terug van de gemeente. Met de mededeling dat zijn brief was ontvangen en zou worden door gegeven aan de betrokken afdeling. „Vreemd", is de reactie van Mooij. „Want ik heb een kopie van de brief in de bus ge daan bij wijkbeheer in West." En dat is niet het enige: „Toen ik vanmorgen (gisteren, red.) uit mijn raam keek zag ik dat ze een boom aan het omzagen waren. Een van die aangetaste boompjes. Ik begrijp er hele maal niets meer van. Behoud van bomen is toch prioriteit van de gemeente? Dit klopt niet." Dit klopt wel, is de stellige mening van E. van Middelkoop, chef van wijkbeheer, stadsdeel west. Volgens haar is er sprake van een misverstand. „Er is absoluut geen slib gestort in het perkje. Het perkje is op gehoogd. Met goedgekeurde grond. Dat doet de gemeente wel vaker als een stuk grond iets verzakt is, zoals hier ook het ge val was. Maar om het te verhogen moesten de rozen er natuurlijk wel eerst uit. Dat de planten en bomen het vervolgens niet zo goed doen, heeft een andere oorzaak. Het enorm natte weer dat maandenlang aan hield." Goed nieuws heeft van Middelkoop ook nog voor Mooij. „Elke boom die daar dood gaat, wordt vervangen. En het rozenperk komt ook weer terug. Het is zelfs de bedoe ling dat iets verderop ook een rozenperk komt." De gemeente zal dit keer de bewo ners van tevoren wel schriftelijk op de hoogte stellen, belooft Van Middelkoop tot slot. leiden/den haag persbureau cerberus Binnen enkele weken maakt de Raad van State bekend of minister Pronk van VROM terecht ver gunning heeft verleend aan Mogen International uit Leiden om in het Gelderse Eist een veldproef te starten met genetisch gemodificeerde aarda- pelplanten. De vergunning werd gisteren bij de Raad van State aangevochten door enkele ver ontruste burgers onder wie mevrouw L. Eijsten uit Amsterdam. Zij vindt dat een vergunning voor een veld proef pas mag worden verleend nadat eerst een zogenaamde risico-analyse is uitgevoerd en er uitgebreide proeven in de kas zijn verricht. Vol gens Eijsten is het gen dat Mogen wil inbrengen in de aardappels niet onomstreden. Zo zou bij voorbeeld de British Medical Association niet overtuigd zijn van de veiligheid van dit zogehe ten antibioticum-resistentiegen. Eijsten weigert te geloven dat de proeven met de aardappel niet bedoeld zijn om uiteindelijk een resistente, voor de aardappelziekte onkwetsbare, aardappel op de markt te brengen. De gemachtigde namens Pronk, R. van der Graaf, zei het in deze procedure volstrekt irrele vant te vinden of het de bedoeling is van Mogen om de gemodificeerde aardappelplant ooit in de markt te zetten. Er is vergunning aangevraagd en verleend voor een veldproef voor een jaar op een veld van minder dan een hectare. Onder die om standigheden zijn een uitgebreide risico-analyse en proeven in kassen niet vereist aldus Van der Graaf. Hij verzocht de Raad van State de verleen de vergunning in stand te laten. De woordvoer der van Mogen ondersteunde het pleidooi van VROM. Het Leidse bedrijf hield de Raad van State voor dat succes voor de genetisch gemodificeer de aardappelplant kan leiden tot toepassingen bij vele andere planten. Uiteindelijk resultaat zal zijn een sterke afname van het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen, aldus Mogen gisteren tij dens de hoorzitting bij de Raad van State. Theehuis Van der Werf biedt waar voor je geld vrachtwagens botsen «pa4 ifiofn riihaan van hon haao rirhti n bepalen 's zomers, als de zon tenminste een beetje wil ïn, voor een groot deel de sfeer in de stad. Vanwege de isen die er komen, de entourage, de bediening en de lit van de consumpties. Die geven het terras een vrolijk en doen voorbijgangers besluiten aan te schuiven. Of iet. Het Leidsch Dagblad testte de afgelopen weken een irrassen in Leiden. Om een goede vergelijking te kunnen bestelden de verslaggevers - een cappuccino en een glas letten verder op de ambiance en de bediening. Vandaag as van het theehuisje Van der Werf aan de Doezastraat. ïeehuis Van der Werf puccino. Binnen twee minuten oezastraat een drankje staat de bestelling op tafel. De loeft dat niet ter plekke schuimlaag op de koffie is pri ma. Het Naam: Theehuis Van der Werf, Doezastraat Ambiance: fraai Bediening: snel Kwaliteit consumpties: ruim voldoende Verhouding prijs/kwaliteit: goed Twee vrachtwagens zijn van ochtend op de A4 ter hoogte van Zoeterwoude op elkaar gebotst. De beide chauffeurs zijn daarbij gewond geraakt. De botsing vond plaats op de rijbaan van Den Haag richting Amsterdam en veroorzaakte een file tot aan Leidschen- dam. Over de toedracht van het ongeluk was bij het ter perse gaan van deze krant nog niets bekend. Inschrijvingen Groot Rijnland GezondheidsService Thuiszorg Groot Rijnland is weer begon nen met de inschrijvingen voor de cursussen van dit najaar. Dat zijn onder meer babymas sage, assertiviteüstraining, be ter omgaan met het geheugen, beter slapen, EHBO aan kinde ren, leren masseren en zwan- gerschapsyoga. De cursus stop pen met roken wordt alleen ge organiseerd bij voldoende be langstelling. De cursussen wor den door het hele werkgebied van Groot Rijnland gegeven, op verschillende tijden. Alleen le den kunnen meedoen. Voor in formatie: 071-5161404. rasols. Een uitkomst op idag. n nog niet of de bedie- at al bij onze tafei. Een rreemd is dat overigens it het terras is verder 'laten. De serveerder een thee en een cap- der Werfpark is niet de eerste. Een aantal ondernemers ging hem voor en allemaal moesten ze na niet al te lange tijd hun zaak weer sluiten. Alleen mocht de laatste eigenaar, in tegen stelling tot zijn voorgangers, zijn terras van de gemeente uit breiden. Een voorwaarde om op deze plek het hoofd boven water te kunnen houden. Aan de entourage ligt het niet. Het terras biedt een fraai uit zicht op wat sommigen wel de mooiste gracht van Europa vin den, het Rapenburg. Alleen de voormalige instrumentenma- kersschool is een lelijke pukkel in het aangezicht. Verder is er natuurlijk het mooie Van der Werfpark, mits opgeruimd. Een tegenvaller is de hondenuiüaat- plaats. Zien doe je hem niet. ruiken af en toe wel degelijk. We hopen dat het aan de wind richting ligt. De kaart biedt voldoende keus om een korte lunch bij Van der Werf te nuttigen. Het broodje Leidse kaas waar wij om vragen is ovenvers en dus warm. Uiter aard is er verder een keur aan theesmaken. De serveerder meldt dat hij op termijn ook echte Engelse tea wil gaan ser veren. Verder hoopt hij dat het park een muziektent krijgt, zo dat er op zondag muziek is. Bier van de tap heeft theehuis Van der Werf niet. Aan het flesje pils dat is besteld kan de uitba ter dus weinig verknallen. We krijgen geen gewone Heineken, maar een Duits bier: Warstei- ner. Het flesje komt uit de koel kast en het bier smaakt (dus) prima. Van der Werf vraagt er drie gulden voor. Dat is goed koop, zeker als je je realiseert dat een getapt biertje (waarbij het nog maar de vraag is of dat oké is) ongeveer net zo veel kost. Tellen we daar de prijs van de cappuccino (f 2,75) bij op dan beseffen we dat wie naar theehuis Van der Werf gaat, waar voor z'n geld krijgt. robbert minkhorst* jpHL 19 0 0 Vp* Uk /r^' 2000 Een tweemaandelijkse special met alle belangrijke voorpagina's van de afgelopen eeuw. Vandaag deel 4. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch Dagblad 100 JAAR DE WERELD OM JE HEEN.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13