m&vet r r I 'Ühl IjjÊj'L Bruin zijn: van statussymbool naar vals gezondheidsideaal Trends Zachte leersoorten en voetbedden de trend Hangende badkamer praktisch en hygiënisch DINSDAG 10 AUGUSTUS 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA JDAG 1 THEO KOOPMAN Alles is deze zomer op loopgemak afgestemd. Voeten worden deze zomer in de watten gelegd. Of liever ge zegd, in de leren bedjes. Zacht is namelijk de trend in de schoenmode en dat valt aan de zomerse stappers af te lezen. Geen stugge materialen meer, geen harde voetbedden, maar fluwelige instappers en sanda len van soepele ieerkwaliteiten met vriendelijke polsteringen en lichtgewicht zolen. Een pure verwenning voor de voeten dus. Gemak dient de mens. Meer dan ooit hebben de Nederland se schoenfabrikanten dit spreekwoord als uitgangspunt gehanteerd bij het samenstellen van de zomercollecties. Verge ten zijn de tijden dat vrouwen hun tenen in broeierige spitse neuzen persten, dat venijnig knellende bandjes rode strie men tekenden op de wreven. Passé is ook het balanceren op griezelig hoge naaldhakken. Dit seizoen krijgen de voeten alle ruimte en zijn de schoenen in de eerste plaats praktisch en comfortabel. Uitgevoerd met zacht gepolsterde voetbedden, zowel in de sportieve als de ge klede modellen, en met handi ge klittenbandsluitingen in alle denkbare vormen. Sleutelwoord in de nieuwe schoenmode is luchtig. Geknipt voor een zomer lang slenteren van terras naar terras zijn dan ook de karakteristieke balleri na's, de eigenwijze instappers, geinige sandalen en pittige zo- merboots. Ze bepalen groten deels de nieuwe look. Maar ze ker ook de verfijnde pumps en trotteurs, de dracht voor wie ook in de vakantiemaanden 'gesoigneerd' voor de dag wil komen, leveren hun aandeel in het schoenenbeeld. Voor het modieuze aspect zor gen vooral de ruime leestvor men, variërend van asymme trisch tot (afgerond) carré, als mede de haldcen en de zolen. Actueel zijn vooral de doorlo pende slee(plateau)zolen - doorgaans licht van gewicht en met een geprofileerd loopvlak - die aan de zijkanten geschuurd lijken. De hakken blijven nog een seizoen lang breed en ste vig, terwijl allerlei speels ver werkte banden, verrassende uitsnijdingen en perforaties, sierstiksels, aparte gespen of vlechtwerk van leer met elastiek voor de nodige afwisseling zor gen. Overigens zijn niet alleen de modellen verantwoordelijk voor het schoenenbeeld, ook de materialen spreken een woord je mee. En daarbij draait alles om 'soft'. Hoe zachter en soe peler, hoe meer trendy, geldt deze zomer als stelregel. Naast sportief nubuck (fijn geschuurd leer) en suède, is vooral het 'handschoenenleer' nappa po pulair, evenals chevreaux, ofte wel geitenleer, en geborsteld leer. Samengestelde materialen met een metallic- of paarle moerglans of een fijne print verlenen nog een extra rijke uit straling aan de schoenen. Elastiek en Lycra, voor nog meer loopgemak, zijn inmid dels niet meer uit de schoen mode weg te denken. Deze stretchstoffen worden dan ook veelvuldig, al dan niet in com binatie met leer, toegepast. Voor de echte sportievelingen, die hun schoeisel niet alleen met flaneren, maar ook met een stevige wandeling willen verslij ten, zijn er bovendien allerlei sandalen en boots van gevette of geoliede Ieerkwaliteiten. Zo uiteenlopend als de model len en materialen zijn, zo be perkt is het aantal kleuren die de schoenen deze zomer sieren. Zwart voert onmiskenbaar de boventoon, met in het kielzog allerlei grijstinten. Soms wor den diverse nuances, zoals pa rel-, platina- en antracietgrijs, in een model gecombineerd. Ook de natuurlijke bruinen, zandkleuren, kaki- en bronstin ten zijn actueel, terwijl wit en blauw het plaatje vervolmaken. Dankzij de ton-sur-ton verwer king leveren al deze kleuren vooral een rustig schoenmode beeld op. Een beeld dat uitste kend past in een lome, zoele en vooral lange zomer. Bruin worden, gebronsd terug keren van vakantie is voor de meeste mensen nog altijd een soort heilig moeten. Niemand wil thuis of op de werkvloer ge confronteerd worden met op merkingen als 'jouw vakantie is kennelijk verregend'. Een va kantie of vrije dag in voorjaar en zomer is kennelijk pas ge slaagd als de huid een meta morfose heeft ondergaan. His torisch gezien is dat een merk waardige gedachtengang. Want de jaren dat een bleke huid in aanzien stond, hebben aanmer kelijk langer geduurd dan die van de gebruinde huid. De sprookjesschrijvers gebroe ders Grimm bijvoorbeeld schre ven in het begin van de negen tiende eeuw al dat de moeder van Sneeuwwitje een dochter wilde met een huid zo blank als sneeuw. Een blanke huid had namelijk alles te maken met status, met aanzien. Wie ge bruind door het leven ging, ver sleet zijn werkzame dagen op het land en beoefende een be roep waar de elite de neus voor optrok. Pas in de jaren twintig van deze eeuw kwam de ommekeer. De zonnebadcultus deed haar in trede en dat leidde ertoe dat de rijken en intellectuelen zich niet alleen aan de zonnewarmte mochten laven uit gezond heidsoverweging en, maar ook omdat een bruin uiterlijk mode was geworden. Het was de Franse modeontwerpster Coco Chanel die in het begin van de jaren dertig voor een schokken de revolutie zorgde door ge bruind en wel in het openbaar te verschijnen. Zeker voor een vrouw was dit een hoogst onge paste daad. De actie sloeg ech ter wel aan en de bruine revolu tie van Chanel begon aan een indrukwekkende opmars. De mensen gingen zelfs op zoek naar de zon. Eerst waren het de rijken die in de zomer naar het zuiden afzakten. Daardoor werd het bruin verheven tot een statussymbool. Nadat ook anderen in staat waren de rij ken te volgen, verdween het imago dat bruin-zijn een sta tussymbool was. Een nieuw etiket werd snel ge vonden. Een bruin uiterlijk werd symbool voor een goede gezondheid. Bleekneusjes wer den op doktersadvies naar spe ciale centra gestuurd om 'een gezond bruin kleurtje' te krij gen. Het gezondheidsaspect wordt nog steeds uitbundig gehan teerd volgens Pieternel Dijkstra, sociaalpsychologe aan de uni versiteit van Groningen. Zij doet momenteel onderzoek naar het onderwerp 'Aantrekke lijkheid'. „Dat de mensen bruin willen worden, heeft er alles mee te maken dat de mensen ijdel zijn en mooi willen zijn, want mooi zijn is een kenmerk van een goede gezondheid. Ie mand die pips ziet, wordt niet mooi gevonden. Je vraagt je af of die persoon zich wel goed voelt. Gezond lijken is tegen woordig erg belangrijk voor de mensen. Maar het is natuurlijk erg misleidend, omdat ook mensen die ongezond zijn, bruin worden. In de winter, als de normale huidskleur terug keert, zie je het verschil wel weer. Er zijn mensen die echt overdrijven. Die willen super bruin zijn, maar dat is op de lange termijn juist niet goed, want je krijgt veel eerder een oude huid." Inmiddels weet ie dereen ook wel dat zonnebaden risico's met zich meebrengt. Huidkanker ligt op de loer, een kwaal die jaarlijks 25.000 Ne derlanders oplopen. Jarenlange waarschuwingen van huidspe cialisten, kankerbestrijdingsor- ganisaties, het inzetten van een speciale kankerbus (de inmid dels gestopte sproetenbus) hebben niet kunnen voorko men dat de mensen nog altijd massaal en langdurig zonnen. Volgens dermatoloog dr. P. van Voorst van het Academisch Zie kenhuis Groningen openbaren de gevolgen zich niet onmid dellijk, maar over vijf tot tien jaar. Het is volgens hem ook een onzinnige gedachte dat men alsmaar bruiner wordt naar gelang men langer in de zon ligt. Alleen mensen die toch al een donkere huid hebben, kunnen door steeds maar weer onder de zon te kruipen steeds bruiner worden. Wie moeizaam bruin wordt, kan zich die moei te besparen. Die wordt echt niet bruiner. Preventievoorlichter K. van Koppen van de Nederlandse Kankerbestrijding Koningin Wilhelmina Fonds kookt soms van woede als hij het gebraad aan de stranden ziet.Als ik zie dat ouders hun kleine kinderen naakt op het strand en in het water laten spelen, word ik zo kwaad dat ik wel eens de nei ging heb om naar hen toe te stappen en te vragen of ze in vredesnaam wel beseffen wat ze hun kind aandoen. Want vooral kinderen lopen een zeer groot risico dat ze daardoor la ter huidkanker krijgen." Maar hij gruwt ook van het ge drag van ouderen. Vandaar zijn advies: „Ga nooit tussen twaalf en drie uur 's middags in de zon. Als je toch in de zon wilt, doe het daarvoor en daarna. Hou het liefst de kleren aan of zoek een beschutte plek onder boom of parasol. Volg verder de instructies op die op de anti zonnebrand staan. Die zijn over het algemeen goed. Je moet het spul echt royaal op het lichaam smeren. Daarna moetje de kle ren weer aantrekken en pas na een half uur kun je ze weer uit trekken. Anders werkt het niet. Om de twee uur moet je dat herhalen. Maar weet wel, dat deze spullen uitsluitend be scherming bieden tegen ver branding en absoluut geen ga rantie bieden tegen huidkan ker." Bij de Nederlandse Cosmetica Vereniging weet woordvoerder mevrouw G. de Ranitz dat fabri kanten van anti-zonnebrand- middeltjes jaarlijks voor vijftig miljoen gulden aan spullen af leveren aan de detailhandel. Dit bedrag is al jarenlang redelijk stabiel. Ze heeft de indruk dat de cultus van het bruin worden inmiddels over zijn hoogtepunt heen is. Ook Van Koppen van de Kankerbestrijding consta teert dat. Maar volgens woordvoerder S. Verlaat van het Nederlands Mo de Instituut hebben beiden het bij het verkeerde eind. „Ik zit al dertig jaar in het vak en je hebt altijd mensen die zelf niet wil len of kunnen zonnebaden die zoiets roepen. Maar het is onzin om te stellen dat in de mode wereld de cultus van het bruin worden over zijn hoogtepunt heen is." rÉ; i m - Nijg 'j& THEA WAMELINK Een speciaal montagesysteem waaraan de kastjes en accessoires wor den opgehangen. foto pr Een hangende badkamer. Prak tischer en hygiënischer bestaat niet. De vloer kan tot in alle hoeken worden gedweild of ge zogen. Optisch is een pluspunt dat de badkamer groter oogt. Alles kan tegen de muur. Behal ve de toiletpot ook kasten, rek ken en kleine artikelen. Er zijn ophangsystemen die tussen tijdse wijzigingen mogelijk ma ken. Voor als men pas na een tijdje de ideale indeling be denkt. Er zijn railsystemen waaraan met een eenvoudige handeling toiletrolhouder of handdoeken- stang kunnen worden Opge hangen en afgehaakt, maar bo vendien schappen, spiegels en complete kastjes. Aan sommige voorzetwandsystemen kan zelfs de wastafel worden bevestigd. Een uitkomst voor het opknap pen van een badkamer in een oud huis of een huurpand. Zonder grootscheepse verbou wing toch een aantrekkelijk re sultaat. Verhuisbaar bovendien. Legio wandkasten en rekken kunnen gewoon tegen een vlak ke wand, die is betegeld dan wel bepleisterd of geschilderd. De lange, slanke en vrij ondiepe kast is op het ogenblik favoriet. Gezien het gewicht van zo'n hoge kast in gevulde toestand, moet het bevestigingssysteem wel degelijk zijn. Badkamerkasten zijn er in vele maten, materialen en uitvoerin gen. Translucent (veiligheids - )glas in matwit of een kleurtje, helder kristalglas, houtfineer in onder meer peren, berken of kersen, kunststof in trendy grijs of zwart, echt aluminium of een met aluminiumverf afgewerkte ondergrond zijn de belangrijk ste verschijningsvormen van fronten. Als leggers past men naast veel glas ook kunststof en metaal toe. Roestvrijstaal is in opkomst. We zien dit materiaal al bij kranen en aanverwante accessoires. Glas en kunststof deuren wor den dikwijls gecombineerd met houten kastrompen. Als we in de badkamer spreken over hout is dat meestal fineer op een plaatmateriaal ondergrond. Bij massief hout loopt men name lijk meer kans dat het gaat trek ken in een vochtige omgeving als de badkamer nu eenmaal is. De beste kwaliteiten 'houten' badkamermeubels zijn opge bouwd uit watervast verlij md meubelplaat dat tweezijdig is gefineerd. Dan zal kromtrekken nauwelijks kunnen voorkomen. Bij spaanplaat als basis is een perfecte randafwerking van de panelen van essentieel belang. Als er vocht in het plaatmateri aal kan dringen dan zwelt dat op met alle gevolgen van dien. Als gevolg van samenwerking tussen fabrikanten van meube len, spiegels, verlichting, kra nen en andere accessoires zijn veel componenten voor de in richting qua design, kleur en materiaal mooi op elkaar afge stemd. Men hoeft dat ook niet allemaal zelf bij elkaar te zoe ken. In de meeste showrooms worden alle componenten in combinatie gepresenteerd. Ongewoon bestek Het prijswinnend ontwerp. Als er iets is waarop vormgevers hun tanden kunnen stu ten, is het bestek. Door de eeuwen heen is het nauwelijk vorm veranderd. Zilversmeden en designers werden vor door museum Boijmans Van Beuningen in Rotterdam ui daagd de tradities te doorbreken. Aan de expositie uit pa lier bezit onder de titel 'last supper, 800 jaar eetbestek' w wedstrijd verbonden met de opdracht een zevendelig zil bestek te ontwerpen. Functionaliteit werd als voorwaard steld. Het moesten geen kunst- maar gebruiksvoorwerp! Een deskundige jury heeft acht besteldken beoordeeld. IM Boijmans van Beuningen benaderde Galerie Yksi in Eind om het resultaat van de prijsvraag te exposeren, omdat een geschikte plaats achtte voor het promoten van eigen vormgegeven zilveren voorwerpen. De bestekken zijn er vandaag tot en met 2 oktober 1999 te bewonderen. Winnaar werd Arjen Lucas. Hij is erin geslaagd de vormg van bestek een nieuwe dimensie te geven. Opmerkelijk rechtop staande positie van de messen en de verhoogde van lepels en vorken. Een eervolle vermelding ging naar van Kouswijk en Simon Barreling. Manon van Kouswijk i wierp (samen met Fleur van Dissel) een bestek van een v buust model met een klassieke inslag. En waarin teksten gegraveerd als 'de liefde gaat' (vork), 'over de tong' (lepe 'aan twee kanten' (mes). Leiden ongetwijfeld tot leuke ta sprekken. Het ontwerp van Simon Barreling heeft als tite Boy...' Uitgangspunt is buismateriaal dat aan de uiteinde vormd wordt tot bruikbare lepels, vorken en messen. Op zijn ook het grappige 'dwergbestek' van Marlies Crooijm spelf het antiek aandoende eetgerei van Simon Anderton en h 'vouwbestek' van Wouter van Baaien. Galerie Yksi, Havenstraat 1, Eindhoven, tel. 040-29304 s^r| r\a: n nn it on n it Open: di t/m vrij 10.00-17.30 uur, za 12-17 uur. sprek dat hi heeft. Herh. Hollyc Engel Mark< Vandc Patrio pel in Tegel Get th Kenn Paula NOS-J Netw< Actuc senta Graaf Opspc Progr hulp' gevra van rr tie-. IN en Di Tien t Deuren van rijstpapier Bijna alles wat uit het Verre Oosten komt en voor huis en bedoeld, vindt momenteel gretig aftrek. Boeddhabeelden voorbeeld zijn niet aan te slepen en de Chinese Feng Shu is voor velen richtsnoer om de woning in te richten. Om huiskamer nog meer in Aziatische stijl op te tuigen, komt licht de zogenoemde Shoji-scheidingswanden uit Japan pas. Aan deze wanden zit echter een westers tintje, want het 1 afkomstig van de Canadese populierensoort yellow popi. der bestaat dewand uit handgemaakt rijstpapier, dat ver baar is in de kleuren wit, geel, lila, rood en grijs. De schei wanden zijn te gebruiken als deur, zonwering, kastdeur, scherm of schuifwand. De prijzen zijn zeer verschillend hankelijk van de maten, maar voor een deur van negentij meter breed en 2.30 hoog moet 350 gulden worden beta. Voor meer informatie: K&S Interieur, Amsterdam, tel: 616.7252 Professionele verstekzaag Woo Nacl gen. flits n ti I JAA in Dl oekoi ma's rland )1. H Zelf meubels kunnen maken is een uitdaging voor veel d< zeivers. Tv-programma's over klussen besteden er niet v< niets zo vaak aandacht aan. Doorgaans zijn er profession dvoei paraten voor nodig, maar de laatste tijd verschijnen er ge m eei doe-het-zelfvarianten. De elektrische verstekzaag van Bo hiervan een voorbeeld, want het apparaat is in grote lijne pdrai ij hel gelijkbaar met een model voor vaklieden dat vorig jaar w iet introduceerd. Deze verstekzaag kort onder meer allerlei materialen af. Iemand die pips ziet wordt niet mooi gevonden. Daarom is het zonnebaden populair, maar niet zonder risico's. foto anp marcel antonisse dien zijn dank zij een extra meegeleverde corapactzaag kt Z1)n 11 exacte zaagsneden in hout en kunststof te maken. Nauwl ijze v kunnen werken, is sowieso kenmerkend voor dit gereeds »t pr( omdat de machines een schacht hebben om de zaag in tö'uitei ten. Het apparaat van de Duitse fabrikant, de Bosch PFSbeet heeft daarnaast een draaibaar zaagblad waarmee zowel li -n di rechts is te werken. De machine is inclusief afkorttafel vo T zi; geveer 280 gulden bij kluswinkels te koop. Info: Robert Bosch BV, Hoofddorp, 023-5656600. blijvi wooi mn MMHNHHHMHr Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1 Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1Houtsoort, vuurpijl, vermindering; 2 koorhemd, rechtbank, wankel; 3. deel v h gebit, Italiaanse dichter, tweepersoons fiets; 4 kleur, landhuis, dal; 5. slotwoord, overdreven voorliefde, zeker persoon; 6. betaalmiddel, hitte, agio; 7. bloedvat, gifslang, klimwerktuig; 8. gordel, altijd, toch; 9. zuiver, godin v.d vrede, tooien; 10 wandpilaster, zijn glans verliezen, brandstof ir Oplossing van maandag: Horizontaal: 1 Gen; 5. een; 7. contact; 8. uur; 9. hal; 11. sleet; 14. li; 16 re; 17. oei; 18. nee; 19. in; 20. ut; 22. erker; 25. pan, 27. aam, 29. viering, 30. weg,, 31 kap. Verticaal: 2 Ecu; 3. nors; 4. stee; 5. echt; 6. Eta; 8 uil; 10. lee; 12. luier; 13. einde; 15. ion; 16. reu; 19. iep; 21. tam; 22 enig; 23. kers; 24. rank; 26. avé; 28. aga.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10