,eiden Regio Regen spelbreker bij terugkeer corso Mogelijk zonwering in atrium stadhuis Ik ben nooit zeeziek geworden' Bussen botsen leiden Een 23-jarige passagie- re van buslijn 16 is gistermiddag lichtgewond geraakt bij een bot sing op de Zijlsingel met de te gemoetkomende bus van Con- nexxion. De laatste bus, die in de richting van de Hoge Rijndijk reed, nam een te ruime bocht en schampte haar zuster in de flank. Van de geraakte bus sneuvelden drie ruiten. Rond vliegend glas trof de 23-jarige passagiere in het gezicht. Zij werd in het Rijnlandziekenhuis behandeld. De overige passa giers en de twee buschauffeurs kwamen met de schrik vrij. De politie sloot de Zijlsingel enige tijd af, totdat de plaats van het ongeluk goed op de foto was gezet en het glas was opge veegd. Volgens omwonenden is het vaak raak op de krappe Zijl singel. „Er wordt hier erg hard gereden. Het gebeurt regelmatig dat auto's hier een spiegeltje verliezen. Of erger: dat ze écht op elkaar knallen", verklaart een bewoonster. foto hielco kuipers -C ,NDAG 9 AUGUSTUS 1999 ijzonder feestje 'Nooit zoveel paraplu 's gezien leiden Het Rijnsburgs Bloemencor so trekt volgend jaar op de derde zaterdag van augustus door Leiden, Rijnsburg, Kat wijk en Noordwijk. Tot vreugde van het corsocomité wordt de Rijnsburgse feest- week verschoven en daarmee ook de traditionele afsluiting met praalwagens. Dat moet goed zijn voor de publieke belangstelling, meent secre taris Niek Hemmes. „Veel mensen hebben dan hun va kantie achter de rug. Dat be tekent dat wij ook gemakke lijker over muziek kunnen beschikken. Bovendien is er een betere spreiding van feestdagen. Nu viel het corso samen met de visserijdagen in Katwijk." Enkele tienduizenden mensen stonden zaterdag morgen langs de kant bij de intocht van het Rijnburgse Bloemencorso in Leiden. Niet echt veel, maar toch is het corsocomité 'dik tevre den'. „De mensen moeten er weer aan wennen", stelt Hemmes vast. „We zijn im mers een paar jaar niet in Leiden geweest. Maar de or ganisatie verliep vlekkeloos. En de belangstelling op de Beestenmarkt was opvallend groot. Het blijkt een goede formule om de wagens daar een poosje stil te zetten." Over het weer wil Hemmes niet klagen. „Toen we de stad binnenreden was het droog. En in Katwijk was het zo mo gelijk nog drukker dan an ders. De mensen pakten het goed op: ik heb nog nooit zo veel paraplu's bij elkaar ge zien. In Noordwijk was het gelukkig weer droog, daar stond het publiek rijen dik. Dan hoor je mensen zeggen dat de bloemen zo mooi open staan als gevolg van de regen. En dat bewijst weer dat de consumenten goed kijken naar wat we maken. kunnen worden bewonderd. En uitgerekend op zo'n dag is de regen spelbreker. Domme pech. Daar doe je niets aan. Toch is er nog wel wat volk op de been. Gewapend met een re genscherm, een jack over de zomerse korte broek en shirt gedrapeerd, slenteren onver valste Leienaars en onmisken bare toeristen tussen de wagens door. Vooral de buitenlanders laten hun camera's veelvuldig klikken. „Zo zie je d'r veel meer van", verzucht de oude heer op het bankje. „Ja, je kunt ook in Noordwijk gaan kijken, op de Wilheminaboulevard. Maar ik vind de dag zelf het mooiste. Die Blumenlander Musikanten uit Roelofarendsveen hebben riante zitplaatsen tussen de bloemen. Alleen heeft geen van de wagenbouwers op zulk weer gerekend. Blazen moet dus uit het hoofd, want bladmuziek wordt vandaag al snel papier- machè. Een toeriste wil weten hoe lang de bus naar Katwijk er over doet. Nu ze eenmaal hier is, wil ze het corso graag nog even zien rijden. Veel dagjesmensen blijken te laat in Leiden aan te komen. In het persbericht dat door diverse regionale kranten in het land is afgedrukt stond per abuis vermeld dat het corso pas 's middags om twee uur Leiden zou binnenrijden. Dat verklaart voor een deel ook de magere opkomst, meent een medewerkster van Leiden pro motie VW. Dat heeft toch nog een voor deel: de kijkers die er wel zijn, lopen elkaar niet voor de voe ten. Iedereen kan vlak langs de wagens lopen en de bloemen even met de hand bevoelen. „Ze zijn allemaal mooi", stelt de vrouw op het bankje vast. „Ik zou niet weten wie ik de prijs zou moeten geven. Maar als ik het zou doen, dan zou ik die witte toch de eerste prijs ge ven. Die is zo mooi." leiden robbert minkhorst Het nieuwe atrium in het Leidse stadhuis krijgt wellicht zonwering. Dat is een van de mogelijk heden die de problemen met de lichtinval kan verhelpen. De ambtenaren van de afdeling bur gerzaken, die hun werk in het atrium doen, heb ben bij goed weer last van de zon. Gemeentese cretaris K. de Vries zegt dat architect T. Hooykaas van het atrium naar een oplossing aan het zoe ken is. Het licht dat door het glazen dak van het atrium naar binnen schijnt, is zo nu en dan zo fel, dat dat fatsoenlijk werken belemmert. Een paar ambtenaren hebben de afgelopen week zelfs enige tijd met een zonnebril op achter de balie gezeten. „Dat zou niet nodig moeten zijn", vindt R. Fase van burgerzaken. Het probleem is aangekaart, zegt hij verder. „We hopen dat er zonwering komt." De nieuwe balies, in de pas overdekte binnen plaats van het stadhuis, zijn vorige maand in ge bruik genomen. Vlekkeloos loopt het allemaal niet, geeft de gemeentesecretaris toe. Zo is de verbouwing elders in het stadhuis nog volop aan de gang. Ambtenaren hebben al dikwijls over la waai geklaagd. Verder liep de temperatuur soms flink op in het atrium. Om te voorkomen dat de ruimte een snelkookpan wordt, is alvast een tijdelijke maat regel genomen. „Er wordt geventileerd", zegt De Vries. „Koudere lucht van buiten wordt naar bin nen geblazen. Dat is tijdelijk. Er komt een instal latie die gekoelde lucht in het atrium en in ande re ruimtes blaast." Ook de ventilatie in de kamers aan de Breestraat werkt niet. Daar wordt het zo mers eveneens (te) warm. Het probleem met het zonlicht is dat dat re flecteert op het tafelblad. Die weerkaatsing ver blindt ambtenaren van de afdeling burgerzaken. Op dat probleem had de gemeente niet gere kend. Volgens De Vries heeft de adviseur van de verbouwing destijds gezegd dat zonwering niet nodig was. „De architect zoekt nu uit wat de bes te manier is om de weerkaatsing te verhelpen." Dat kan het aanbrengen van een coating op het glas in het dak zijn, of een zonwering. Ook het atrium in het stadsbouwhuis heeft een glazen dak. Daar is zonwering aangebracht. eter Ki d, Dan i siera®] n 29/8 foto loek zuyderduin den Een bijzonder feestje. De Leidse Maria Burghouwt - irklaan vierde afgelopen zaterdag haar verjaardag in zorgcen- jm Roomburgh, waar zij sinds 1987 verblijft. Omdat het hier ïar 101ste verjaardag betrof, was dat reden voor de gemeente m wethouder Hans Baaijens af te vaardigen. [ort gekraakt den De voormalige drukkerij van Jansen aan het begin van Aalmarkt, hoek Vrouwensteeg, is gistermiddag enige tijd ge- aakt geweest. Na overleg met de loco-burgemeester A. Pecht- d verlieten de krakers het pand een paar uur later, aan het be- n van de avond. De schade is gering. Bij de kraakactie sneu alleen een paar ruiten. Een glaszetter heeft de kapotte :emplaren inmiddels vervangen. De gemeente is sinds sep- Jmber van het vorig jaar eigenaar van het pand. kJnbrekers belagen tankstation iden» Inbrekers hebben dit weekeinde toegeslagen in twee ■idse tankstations. In de nacht van zaterdag op zondag be lichten ze een benzinestation aan de Plesmanlaan. Bij deze in- 1 aak werd een ruit ingeslagen, waarna de dieven er vandoor ngen met wisselgeld. De afgelopen nacht was een tankstation de Hoge Rijndijk het doelwit. Hier bleef het overigens bij :n poging tot inbraak. Volgens een getuige is verschillende ke rn geprobeerd een ruit in te slaan. Zonder resultaat. )p heterdaad betrapt iden Een 27-jarige, in Leiden verblijvende man is vanochtend oeg aangehouden in het kantoortje van een restaurant aan de reestraatpassage op verdenking van inbraak. Volgens de poli had de man het kantoor en het restaurant doorzocht. Toen politie binnenkwam, had hij geld, een laptop en een zogehe- n organizer klaargezet om mee te nemen. eidenaar mishandeld door 'vrienden' den Een 24-jarige Leidenaar is zaterdagochtend op de Bree- raat in elkaar geslagen door een groep mannen. De man reed zijn fiets toen hij zijn vrienden meende te zien. Die bleken d ;t echter niet te zijn. Integendeel, de groep begon onmiddellijk 3 hem in te slaan. De man raakte even buiten bewustzijn. Hij in het LUMC behandeld voor een lichte hersenschudding. Hij S ad verder nog een bloedneus, een opgezette scheenbeen en ;n gekneusde duim. Ook een metgezel van de de Leidenaar eeg klappen. Hij kwam er rtiet iets lichtere verwondingen van- Hoofdschuddend schuift ■,ze aan op het bankje op de 'Beestenmarkt. Ze kan er ijnog net bij en gelukkig ijblijkt haar buurman best in voor een praatje. „Zo Weinig belangstelling, dat is toch wel ontzettend. |ammer hoor, want het is zo mooi allemaal." Hij inompelt instemmend. Het Rijnsburgs Bloemen corso doet voor het eerst éinds 1996 Leiden weer aan, maar op de intocht van de praalwagens lijkt geen zegen te rusten. Na toeken warmte is uitgere kend op deze zaterdag morgen de hemel openge barsten. legden onno havermans Sommigen houden de moed er- iij. „Een beetje miezeren is niet erg. Voor de bloemen is het goed!" Maar de publieke be langstelling valt natuurlijk te gen. Geen drommen mensen laijgs de Breestraat. Op de Haarlemmerstraat hoeft de mo toragent-met-bloemstuk geen ruimte te maken tussen het winkelend publiek. In de regen blijven de meeste mensen bin nen. Vanonder een hobbelig dan van paraplu's kijken de echte liefhebbers hoe de fleurig versierde wagens over het natte plaveisel glijden. Leiden wilde niet meer voor het corso betalen. De inzet van politie en hekken of hier en daar de weg af te zetten was volgens een meerderheid in de gemeenteraad genoeg als bij drage aan de jaarlijkse bloe- merioptocht. Directeur T. Scheffer van Leiden Promotie VW liet het daar niet bij zitten. Hij zocht en vond sponsors die samlen de benodigde 25.000 gulden bijeenbrachten om de oude traditie te herstellen. Ster ker nog: hij kreeg voor elkaar dat de praalwagens voor het eerst ^)ok een paar uur stil ble ven stjaan op de Beestenmarkt, zodat |ze in alle rust van dichtbij Leidse barkeeper was tien dingen beroepsvisser Gehuld in regenjassen bekeek het winkelend publiek in de Haarlemmerstraat de praalwagens. foto loekzuyderduin Als ze langs komen rijden", babbelt mevrouw. „Die witte is mooi hè. Ja. ik ga elk jaar. Maar vanmorgen was ik te laat, daar om ben ik blij dat ze nou hier nog staan. Ach, als het morgen strandweer is, ga ik nog wel even met mijn dochter naar Noordwijk." De praalwagens beelden de tekens van de dierenriem uit. Ram, boogschutter, kreeft, tweelingen. „Is dat nou de maagd?", vraagt een grijzende dame aan haar in plastic ver pakte vriendin. „Nee, dat is die daar." „Maar wat is dit dan? Hij is wel mooi hoor." De leden van Harmonie Voorschoten en DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Ablis. P.V. De Blauwkras P. Landesbergen 1, 4, 6, 8, 10; comb. Groenendijk/Pikaar 2, 9; P. de Mooy 3, 5, 7. P.V. Leiderdorp W. de Roode 1, 8; W. van Oosten 2, 6; D. van Seggelen 3; W. Tol boom 4, 5; comb. Hartevelt 7, 9; J. Kool moes 10. P.V. Het Oosten P. Mootenl, 10; W. Kop 2, 4, 5; N. de Groot en zn. 3, 7, 8, 9; S. van Iterson 6. P.V. De Rijnklievers G. v/d Poel 1, 2, 5, 9; M. Hogen- boom 3, 6, 10; K. van Leyden 4; T. Kraan 7, 8. P.V. De Vriendenclub F. v/d Nieuwendijk en zn. 1, 3, 4, 5, 6, 9; R. v/d Nieuwendijk 2; H. Blouw 7; H. Bodijn 8; comb. Diersman Kramer 10. LEIDEN -Bij het transferium is zaterdagavond een 39-jarige Leidenaar met zijn auto over de kop geslagen. Hij is met onbe kend letsel naar het LUMC ge bracht. De politie vermoedt dat drank de oorzaak is. nadesf-JAN berendsen teen. ij In ervaringen met water wa- 1 Kep beperkt tot sportvissen en 30-12r schoonmaken van glazen in {spoelbak van het Leidse café (Keizertje aan de Kaiserstraat L ,Be4ar hij werkt. Maar in voor s vT)ntuur is de 50-jarige barkee- !r Wil Rodenburg altijd. Daar- \stridth hoefde hij geen moment na che ik; denken, toen hem werd ge- r- pagd tien dagen mee te varen ichilda botter j^W 45, de Anna r/mSSndrika- u 20, «Bij visclub De Sportvisser m vr 10-Jn woonplaats liep Rodenburg ^twijker Jaap Messemaker te- m Lajn het lijf. De vader van Mes- !s jan|maker, Henk, is schipper van laniëll! KW 45 en had een probleem. enaStwee bemanningsleden waren Irhinderd en 'de ouwe' had l Jingend vervangers nodig. Of chiider n*et 'ets voor Rodenburg Zibirreps en of hij kennissen had die jlderimk wel meewilden? |En zo gebeurde het dat de irkeeper van 't Keizertje een 'es, nïar weken geleden in het ge- teren.flschap van twee vrienden en Er reguliere bemanningsleden b het Katwijkse vissersschip •n Dan daven van Umuiden verliet ;n 9-lP weg naar de visgronden por de kust van Denemarken INoorwegen. „Het was in het toch rustig, dus ik kon wel n weg." )e eerste vaardag verliep irspoedig. Strakblauwe lucht een zee als een spiegel. „Ik 1 al aan de ouwe gevraagd of zonnestoelen het dek op iden", aldus Rodenburg, ar het bleek al snel geen va- Juitiereisje. Eenmaal bij Dene- p*iarken aangekomen wakkerde [SBe wind blijvend aan tot kracht 6 met uitschieters naar 8. „De ;rste uren voelde ik me katte- g herinnert Rodenburg zich. 4aar zeeziek ben ik gelukkig }*r Doit geworden. Wel had ik in I et begin last van communica- ïproblemen. Al die vistermen lapte ik niet en de kapitein •rak met een Katwijks dialect 1 aar ik even aan moest wen- 8,50 en." De afspraak was dat Roden- lonburg voor de inwendige mens ;mtK in de bemanning zou zorgen. k dacht dat ik niet hoefde te ïnen erlcen maar ^flleen een beetje rduis10est koken." Maar al snel Wil Rodenburg (links): „Vissers zijn rauwe gasten maar eerlijke gasten." bleek dat er meer van hem werd verwacht. „De Anna Hen- drika is een zogenaamde bok- kenvisser. Met sleepnetten wordt op platvis gevist. Elke 2,5 uur worden de netten opge haald en dat is zwaar en gevaar lijk werk waarbij iedereen moet helpen. Het schip slingert en stampt, het dek is spekglad en de touwen en kettingen vliegen je om de oren. Je moet goed uitkijken want een vinger ligt er zo af. Als de vangst binnen is, wordt de vis gestript en gaat ie dereen douchen en eten. In die 2,5 uur moet je ook nog sla pen." Koken moest hij dus maar 'tussendoor' doen. Een pansgerechten zoals kip-kerrie, chili con came maar ook het traditionele captain's diner (au gurk, ui, speklap, sla, aardapp- pelen en kapucijners). De dag vangst - schol, kabeljauw en zeewolf - stond ook op het me nu. „Dat smaakte blijkbaar, want ik leef nog." Rodenburg heeft in die tien een grenzeloos respect »r kapitein Messe maker. ;,Hij is al 27 jaar kapitein en heeft weliswaar sonar aan boord Inaar ziet volgens mij aan de 'kleur van het water of ergens vis zit. Vissen is oorlog. Als er een schip als eerste in een bepaald gebied aan het werk is, vaart het desnoods over de netfen van concurrenten heen. Daarnaast zit de ouwe de hele dag te rekenen of hij niet de toegestane hoeveelheid ge vangen vis overschrijdt. Hij moet ook steeds controleren of hij nieti te kleine vis vangt. Daarom luistert het boeten van de netteh ook zo nauw. Zijn er te kleine} mazen dan is het foute boel want de boetes zijn niet mals enl liggen rond de 75.000 gulden, pe schepen en helikop ters van! de Deense en Noorse marine zijn nooit ver weg en controleren dagelijks." Ook de vaste bemanning kan op de bewondering van Roden burg rekenen. „Ze gaan met hun oliepakken aan in de kooi want als het nodig is, moeten ze meteen èan dek. Het is lood zwaar wprk want ze moeten ook nog wachtlopen. Tijdens de reis zaten we een keer met z'n allen in het vooronder toen een van mijn vrienden op een half vol bierflesje blies. Dan krijg je het geluid van een scheeps hoorn. De vaste bemanning vloog naar boven want dacht dat er een ander schip aan kwam en dat een aanvaring dreigde. Ik lag rolllend van het lachen op de grond. Later kop iedereen er ook om lachen. Vis sers zijn rauwe gasten maar eerlijke gasten. Het is een echte mannenwereld. Er wordt veel gescholden maar nooit ge vloekt. Het blijven natuurlijk Katwijkers, hè die ook nog eens bidden voor het eten." Na tien leerzame dagen keer de Rodenburg veilig huiswaarts. „De besomming (waarde van de vangst, red) was zeer goed, de ouwe was tevreden. Ik heb vloeiend Katwijks en vissersla tijn geleerd, liep kaarsrecht op een slingerend schip en heb te rug achter de bar vier dagen last gehad van zeebenen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9