Alleenstaanden benadeeld voor tienduizenden guldens Economie sn Buzzer door mobiele telefoon ingehaald Strijd nog niet gesteden Hnkels Oost-Duitsland gaal open op zondag 'Ouderen zijn trouwer' Bus staat steeds vaker in de file JAC 9 AUGUSTUS 1999 (ine vandaag cent omhoog Een liter benzine wordt vandaag een cent duurder, jaat 1.4 cent in prijs omhoog. Shell Nederland heeft de frijs voor euro loodvrij vastgesteld op 2,29. Super met ganger gaat 2,41 kosten, terwijl super loodvrij op 2,35 "jiesel kost met ingang van maandag 1,552 per liter. ï£OpJtuinbouw rukt op in Limburg n QifiDDe glastuinbouw rukt op in Limburg. Het totale are- üatüssen april 1998 en april 1999 met vijftig hectare toe, 2 3i hectare tot 820 hectare. Een stijging van 6,5 procent. 3;93ct uit de voorlopige uitkomsten van de Landbouwtelling 2.6cjï het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Met dit is Limburg de vierde glastuinbouwprovincie van Ne- üj vlak achter Noord-Brabant en Noord-Holland met bei- 4 73) hectare glas. Zuid-Holland is nog steeds nummer één 8 hectare. In heel Nederland nam het totale tuinbouw- 4!6cpnder glas toe met bijna 5 procent (470 hectare) tot L^Jectare. :n DaimlerChrysler in charters Het Amerikaanse autoconcern General Motors (GM) merikaans-Duitse branchegenoot DaimlerChrysler wil- nenlijk een chartermaatschappij oprichten. Ze hebben aar twintig vliegtuigen, die nu nog alleen voor bedrijfs- i worden ingezet. Volgens directeur K. Emerick van GM _tw n gezamenlijk vliegbedrijf de twee concerns de moge- 4ÜÖI hun toestellen efficiënter te gebruiken dan alleen voor g ^jdoeleinden. Er is nog geen naam voor de maatschappij, e bedoeling dat die eind september gaat draaien. Britse pond tien procent te hoog i6,2oL Door de hoge koers van het pond sterling en het belas- [fleid van de Britse regering kunnen er de komende ander- .sor 160.000 banen verdwijnen in de Britse industrie. De ^'gHin het pond ten opzichte van de euro moet zeker tien n^of omlaag om de concurrentiekracht van het Britse be oosten weer op peil te krijgen, zo staat in een studie van het 5 l?ale Instituut voor Economisch en Sociaal Onderzoek in «fng op Canarische vliegvelden |-|°fcASHet vliegverkeer op de luchthavens van de drie Ca- i'gole Eilanden is gisteren verstoord door een staking onder 5.30fconeel van de bagagevervoerder Eurohandling. Vliegtui- 4 6° [de hoofdstad Las Palmas liepen tweeënhalf uur vertra- L6o|. Drieduizend koffers bleven op de grond achter. Ook op 3,oolgveld van Lanzarote heerste grote chaos. Op Fuerteven- foH de schade mee: een half uur vertaging gemiddeld. Looën op de drie vluchten ondervond hinder van de staking. j^Obarst getroffen zijn reizigers uit Duitsland en Groot-Brit- aeoinan weg bij Rabo International Q.9Q|.lqnden Topmanager B. Cuthbert van Rabobank Inter- olfskl is met onmiddellijke ingang opgestapt bij de zaken- 3^401 Londen. Cuthbert, hoofd Global Financial Markets, was Iftis januari in dienst. Rabobank International, dat ruim 3.40 P" geleden werd opgericht, ondergaat momenteel een re- 2,70 (atie. De zakenbank presteerde tot dusver onder de maat. 2' j 5 ink International wil de activiteiten toespitsen op de o!i 5 pw en voedingsmiddelenindustrie. Het effectenbedrijf in o.i51 wordt gesloten, waardoor 105 banen vervallen. Cuth- o 40 frdt opgevolgd door het tweemanschap J. Laredo en J. oi20 In, zo heeft Rabobank Nederland vrijdag bekendge- jO.15 jDe twee Britten moeten rechtstreeks rapporteren aan di- liioo oorzitter M. Hulshoff die eind januari overstapte van kre- 1370 pekeraar NCM naar Rabo International. f |g (ing verdient aan Scania-deal i'lo PLMKoning Carl Gustaf van Zweden heeft eeri aardige 7i50 liver vediend aan de gedeeltelijke overname van het iragenconcern Scania door Volvo. Afgelopen vrijdag, toen neming bekend werd, steeg het aandeel Scania met procent tot 305 kroon (76,25). Dat leverde de Zweedse 142.000 kroon (35.500 gulden) op, zo meldde het »e persbureau TT zaterdag. Voormalig tennisser Stefan werd dank zij zijn aandelen Scania 355.000 kroon rijker. Scania-topman L. Oestling zag zijn vermogen i met omgerekend bijna 900.000 gulden. De rijkste man eden, F. Lundberg, kreeg 2,2 miljoen gulden in de schoot «■°2 ïte zwarte vice-president van Fed 37,'56 33 94 ptON President Clinton heeft R. Ferguson voorgedragen 35.20 ï-president van het Amerikaanse centralebankenbestuur. 22 50 i 'Cwam vacant door het onverwachte terugtreden van Av 3070 |n juni. Als de Senaat de voordracht overneemt, wordt 37.50 |on de eerste zwarte vice-president van het stelsel van 32 64 le ^,an^en (Fed) van de VS. Ferguson zit al sinds 1997 in io!oo ptuur. 10,90 Igraphics koopt Boom Interactive )i is r1 ^et Utrechtse automatiseringsbedrijf Nedgraphics )3;2o jen meerderheidsbelang genomen in het Duitse bedrijfje 8.io Interactive. Het softwarehuis maakt toepassingen voor J/™ en intranet. Vorig jaar boekte Boom een omzet van zo'n 2 in gulden. Nedgraphics is een stukje groter met een omzet van 31 miljoen en een nettowinst van 3,1 miljoen. Een leprijs maakte het bedrijf niet bekend. ichttarieven van KLM fors omhoog DL: KLM gaat later dit jaar de vrachttarieven verhogen j Cht tot tien procent. De luchtvaartmaatschappij loopt lee vooruit op de verwachte groei van de vraag naar trans- rooral op de routes van Europa naar de VS en het Verre n, alsmede van het Verre Oosten naar Europa. i 6 vai 11111 dijk 3 an honderd winkels in Jormalige Oost-Duitse rotseerden gisteren de ite winkelsluiting en hun deuren open voor 3liek. De winkeleigena- hten voor het recht om lagen per week zaken te doen. 'Ie zomer hebben ze ge- vooral in het economi- vakke oosten, rechtban- bewegen soepel om te iet de ingewikkelde en Duitse winkelsluitings- Vooral omdat dit goed voor de werkgelegen- >nden, kerkelijk leiders fs de Duitse president tegen. Volgens hen zijn lag en religieuze feest- 'oor het gezin, de familie overpeinzing. In elk ge- pt voor het doen van riiappen. i6.5g weekeinde waren de B in Halle en Dessau al Stichting Cisa op de barricade na financieel onderzoek Alleenstaanden schieten er jaarlijks tienduizenden guldens bij in. De belas tingdienst behandelt hen als tweeverdiener en de al leenstaande is tientallen procenten meer kwijt aan successierechten. Ook be talen ze mee aan nabe staandenpensioenen zon der dat ze daar iets aan hebben en is ziekenfonds premie voor hen net zo hoog als voor een heel ge zin. Bovendien krijgen ze veel minder huursubsidie dan samenwonenden of gehuwden. den haag sylvia marmelstein „We worden aan alle kanten fi nancieel uitgekleed", zegt voor zitter L. de Zwaan (65) van het Centrum voor Individu en Sa menleving (Cisa). Als het aan De Zwaan ligt, is het binnen kort afgelopen met 'het uitbui ten van singles'. In het Cisa probeert ze alleenstaanden bij elkaar te brengen. Ze organi seert studiemiddagen en ver spreidt een tijdschrift met de laatste nieuwtjes die voor deze groep van belang zijn. „Op die manier breng ik al leenstaanden dichter bij elkaar zodat ze een duidelijke groep gaan vormen", zegt De Zwaan strijdvaardig. „Dan kunnen we straks met zijn allen de barrica des op. Want in je eentje bereik je niks." Uit cijfers van het Centraal Planbureau (CPB) blijkt dat het aantal singles (2,2 miljoen) in Nederland nog nooit zo groot is geweest. Inmiddels telt een der de deel van alle huishoudens slechts één persoon. Vaak on vrijwillig, bijvoorbeeld na een scheiding of door het overlijden van de partner. Maar steeds meer mensen kiezen er bewust voor om alleen door het leven te gaan. Belastingsystemen, financiële instellingen en vakbonden zijn daar (nog) niet op ingesteld. .Alle regels en CAO's stemmen ze af op gezinnen. Daardoor worden alleenstaanden keer op Voorzitter L. de Zwaan van het Centrum voor het Cisa: „Alleenstaanden worden keer op keer gediscrimi neerd". FOTO GPD ROB KEERIS keer gediscrimineerd ten op zichte van gehuwden en sa menwoners." Alleen al door allerlei over heidsmaatregelen moeten ze per maand honderden guldens meer betalen. „We worden be schouwd als tweeverdieners en betalen dus meer inkomstenbe lasting dan gehuwden en sa menwonenden met een niet- verdienende partner. Afhanke lijk van de hoogte van het inko men loopt het verschil op van 250 tot marimaal 420 gulden per maand. Per jaar kan dat dus oplopen tot 5.040 gulden. Een regelrechte schande", fulmi neert De Zwaan. Ook worden de alleenstaan den fiscale voordeeltjes ont houden zoals het goedkope be lastingtarief op erfenissen (suc cessierechten). „Als bij samen woners één van de partners overlijdt, betaalt de achterblij ver weinig of geen belasting over de erfenis. Alles onder de 565.868 gulden is sowieso vrij gesteld. Bij alleenstaanden komt de belastingdienst met een 41 tot 68 procent incasse ren. Singles hebben dan wel geen partner, maar vaak wel een goede vriend of vriendin aan wie ze hun spulletjes willen nalaten." Pensioenfondsen sparen de singles ook niet. Ze verplichten alleenstaanden mee te betalen aan nabestaandenpensioenen. Die pensioenen zijn bedoeld voor de partners van werkne mers die voor hun 65'ste over lijden. Hoeveel dat kost, rekent De Zwaan graag voor. „Neem de stichting ABP. Daar gaat de helft van de opgebouwde pen sioenen op aan het uitbetalen van nabestaandenpensioenen. In 1996 kostte dat het fonds 2,2 miljard gulden, tegen 4,9 mil jard aan ouderdomspensioe nen. Dat betekent dat 45 pro cent van het totale pensioen geld opgaat aan nabestaanden pensioenen. Dat geld wordt in direct afgetrokken van het aan vullend pensioen van alleen staanden. Gemiddeld kost het hen 12.000 gulden per jaar." Singles die verzorging nodig hebben worden volgens De Zwaan 'zwaar gediscrimineerd'. ,Als ze moeten worden opge nomen voor langdurige zorg betalen ze de hoge inkomensaf hankelijke bijdrage. Die is maximaal 3.215 gulden voor een verpleeghuis en 3.520 voor een verzorgingshuis. Gehuw den en samenwonenden beta len maximaal 1.105 gulden per maand. Een verschil dat kan oplopen tot bijna 30.000 gulden per jaar", verzucht De Zwaan. den haag frank hendrickx De club van kortstondige rages heeft er een nieuw lid bij: de buzzer. Terwijl de mobiele tele foons dagelijks met duizenden uit de winkels vliegen, nestelt zich op de semafoon een dikke laag stof. De buzzer verdwijnt weer net zo snel als hij kwam. De kranten stonden er twee jaar geleden nog bol van. Scho lieren hadden gefraudeerd tij dens hun examen door elkaar antwoorden te buzzen. Inmid dels is het een manier van spie ken die net zo hopeloos uit de mode is als het ouderwetse briefje in de mouw. Een beetje fraudeur doet het nu via de dis play van zijn mobieltje. En zo heeft de mobiele tele foon op alle fronten de ooit ra zend populaire pieper of sema foon ingehaald. „We hebben ze niet eens meer in ons assorti ment", zegt verkoper F. Trijsse- naar van The Phone House. „De tijd van de buzzer is voor bij. Ik zie ze bijna nergens meer." Dat is wel eens anders ge weest. In de midden jaren ne gentig was de buzzer het goed kope alternatief voor de draag bare telefoon, die door de prijs van tweeduizend gulden en meer nog exclusief voorbehou den was aan de rijke zakenman. Naast artsen, ambtenaren en journalisten gingen ook de jon geren bij tienduizenden mas saal aan de buzzer. „Maar de rage is er nu wel een beetje van af', moet de woordvoerder van KPN Telecom bekennen. „We verkopen die dingen nauwelijks nog", zegt H.J. Lighthart Schenk van Prima- foon in Den Haag. „Tot een dik jaar geleden gingen er zo'n 25 per week over de toonbank, nu misschien één per maand." De oorzaak is met één vingerwij zing duidelijk gemaakt. „Kijk, daar heb ik een telefoontje staan voor 177 gulden, inclusief een beltegoed van 45 gulden. Daar is het moeilijk mee con curreren." De goedkoopste buzzer kost 98 gulden, maar dan krijg je al leen het nummer te zien van degene die je wil bereiken. Om ook nog tekst te ontvangen moet je minimaal 149 gulden neerleggen. Daarnaast kost één keer oppiepen telkens één gul den. open nadat een rechtbank had besloten dat die zondag als een testdag kon worden be schouwd. Vervolgens besloten de rechters dat gisteren in Halle vijf winkels open mochten. Het stadsbestuur verwierp dit om dat het absurd is om maar vijf winkels toe te staan hun deuren te openen en besloot tegen de zin van de rechtbank toestem ming voor een algehele koop zondag te geven. De problemen zijn ontstaan door mazen in de wetgeving. Benzinestations in voormalig Oost-Duitsland herbergen te genwoordig een kleine super markt en in spoorwegstations worden complete winkelcentra geopend. Deze mogen langer open blijven dan normale win kels, wat in het centrum van Leipzig leidde tot verruiming van de openingstijden voor alle zaken. De winkeliers in Halle ondernamen daarop stappen om ook van zondagse consu menten te kunnen profiteren. parus De logo's van de Banque Nationale de Paris (BNP) en Société Generale (SG) hangen aan de zelf de muur in Parijs. Toch is de strijd nog niet gestre den. Aan wat het grootste bankengevecht in Frank rijk wordt genoemd, is afgelopen vrijdag om mid dernacht een einde gekomen. Beide kampen hebben al de overwinning geclaimd, maar het zal nog wel ruim een week duren voordat de echte winnaar be kend is. De twee kampen bestaan uit BNP aan de ene kant en aan de andere kant SG en Paribas. Begin februari liet SG weten Paribas te willen overnemen. Daardoor zou de grootste bank van Frankrijk ont staan. Begin maart overdonderde BNP de banken- „Om over de ziekenfondsen maar helemaal te zwijgen. Die laten singles een net zo hoge premie betalen ais een heel ge- Veertigplussers weer gemakkelijk aan de bak Cisa is net klaar met een groot onderzoek naar huursub sidie. „De uitkomsten zijn schokkend", vertelt De Zwaan. „Alleenstaanden krijgen veel minder subsidie dan samenwo nenden of gehuwden. Het ver schil kan oplopen tot 200 gul den per maand. De politiek gaat er bovendien van uit dat alleenstaanden minimaal een kwart van hun inkomen aan huur moeten besteden om in aanmerking te komen voor subsidie. Bij samenwoners is dat zeventien procent." Verder verplichten hypo theekbanken de single een overlijdensverzekering af te sluiten. De premies zijn fors. „Maar wat heeft een alleen staande eraan dat de bank na zijn dood geld uitkeert? Je kunt het niet meenemen in je graf." Al met al schieten alleenstaan den er jaarlijks soms wel tien duizenden guldens bij in. „En dan nog zeggen sommige ver zekeraars en politici dat we niet zo moeten zeuren. Laatst was er één die zei: Ach mevrouw, al leenstaand is toch altijd maar een tijdelijke situatie." bussum jos haagmans „Mensen die zeggen dat oude ren niet meer te plaatsen zijn, praten onzin", zegt mede-op richter R. van der Net van het Senioren Uitzendbureau in Bussum. Van der Net reageert op de nieuwste cijfers van Ar beidsvoorziening Nederland. Daaruit blijkt dat in het tweede kwartaal van dit jaar de ar beidsbureaus 19.000 40-plus- sers aan het werk hebben ge holpen: tweeduizend meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Van der Net beaamt dat er een ontwikkeling gaande is waardoor werkloze ouderen ge makkelijker aan een baan ko men. Volgens hem zitten we nu in de periode van economische groei, van veranderingen en nieuwe filosofieën, in tegenstel ling tot enkele jaren geleden toen ouderen juist overbodig leken. De nieuwe kansen voor ou deren hebben volgens Van der Net te maken met de behoefte van bedrijven aan medewer kers, die uit een conservatiever arbeidsverleden komen. Daar bij denkt hij aan mensen die gewend waren lang bij één baas te blijven en die een sterke bin ding hadden met hun vak of bedrijf. „Het gaat om een gene ratie die intern opleidingen volgde, daardoor opklom en een brede ervaring opbouwde. Bovendien gaat het om mensen die zeer gemotiveerd en trouw zijn en die niet meer zo nodig carrière hoeven te maken", zegt hij. „Ze stellen zelfs minder ho ge looneisen." Volgens hem zijn ouderen niet minder of duurder, maar anders. „Natuurlijk zijn ze niet zo geschikt om te werken in de informatietechnologie. Aan de andere kant: We hebben ook ouderen aan werk geholpen om millenniumproblemen te voor komen. Omdat zij dertig jaar geleden de programma's schre ven, die nu niet meer bestaan." wereld met een overnamebod op beide fusiekandi daten. Als dat bod van omgerekend 75 miljard zou slagen, resulteert dat in de grootste bank ter wereld. SG en Paribas voelden niets voor overneming door BNP en hielden aan hun eigen plannen vast. Ze vroegen hun aandeelhouders hun stukken aan te bieden aan de partij die ze het meest aantrekkelijk vonden. Afgelopen vrijdag om 24.00 uur liep de ter mijn daarvoor af. Aangezien het gaat om meer dan 200 miljoen aandelen neemt het tellen daarvan de nodige tijd in beslag. FOTO ANP FRANCOIS MORI 'Nauwelijks beleid om autogebruik te beperken Het rommelt in het openbaar vervoer. Oude vertrouwde namen verdwijnen en nieuwe busvervoerders komen op de markt. Ook op het spoor hebben de NS niet langer het alleenrecht. Vandaag deel 4 in een serie over de toekomst van het openbaar vervoer. amersfoort boris peters Een gesprek met vice-voorzit- ter K. Rotteveel van Rover, de vereniging van reizigers in het openbaar vervoer, gaat al snel over auto's. Vreemd is dat niet, want, zo betoogt Rotteveel, de toename van het autoverkeer gaat sneller dan de verbetering van het openbaar vervoer. De vice-voorzitter vindt dat voor het instandhouden van een goed openbaar vervoer een brede visie op de totale mobiliteit noodzakelijk is. „Ik ben niet optimistisch. De afge lopen jaren is er nauwelijks beleid uitgevoerd om het auto verkeer te beperken. Het reke ningrijden is op de lange baan geschoven en ook op het par keerbeleid is heel wat aan te merken", stelt Rotteveel. Gevolg van het zijns inziens fa lende overheidsbeleid zijn lan gere reistijden. Ook voor de bus, want aangezien het aantal vrije busbanen nog altijd zeer beperkt is, staat ook die steeds vaker vast in het verkeer. Veel kans op verbetering van de in frastructuur voor het openbaar vervoer is er volgens Rotteveel niet. „Lagere overheden worstelen met de afweging van belangen van het openbaar vervoer en het autoverkeer. Waar ruimte schaars is, maakt men niet ge makkelijk een keuze ten nade le van de auto. Bovendien is een busbaan niet genoeg. Je hebt oók een bus met chauf feurs, nodig. De rijksoverheid wil echter meer vervoer voor hetzelfde geld." De vice-voorzitter zou graag zien dat opbrengsten van reke ningrijden gebruikt worden voor verbetering van het open baar vervoer. Bijvoorbeeld voor de aanleg van vrije bus banen. „Zeker op routes in ste delijke gebieden, waar per uur veertig tot zestig bussen rijden, is dat lonend." Hoewel de 6.500 leden van Ro ver procentueel in het niet val len bij de miljoenen mensen die dagelijks van het openbaar vervoer gebruik maken, wordt er wel degelijk naar Rover ge luisterd. Niet alleen door het reizende publiek, maar ook door de openbaar-vervoersbe drijven. Dat neemt niet weg dat Rover vindt dat er nog te weinig met de kritiek en idee- en van de vereniging wordt ge daan. Daarom is de vereniging een actie begonnen om het aantal leden de komende jaren tot meer dan 10.000 te laten stijgen. De overheid wil geleidelijk een systeem van aanbesteding in voeren. Daarbij krijgt het ver voersbedrijf dat het aanlokke- lijkste aanbod indient het recht om voor een bepaalde periode het openbaar vervoer in een gebied te verzorgen. Rotteveel is er 'nog niet volle dig van overtuigd' dat de pas sagier straks beter af zal zijn als de door de overheid ge wenste vorm van concurrentie vorm krijgt. In de eigen folder schrijft Rover dat het openbaar vervoer 'niet te veel overgele verd moet zijn aan de markt'. „Wij willen geen Engelse toe standen", aldus Rotteveel. „Op drukke lijnen rijden de bussen van verschillende vervoers maatschappijen elkaar daar bijna van de weg, terwijl er in rustige gebieden helemaal geen openbaar vervoer meer Rover is overigens niet tegen aanbestedingen. „Ik zie alleen nog te weinig zekerheden", zegt de vice-voorzitter. Zijn vereniging wil dat er strikte voorwaarden worden gesteld aan de vervoersbedrijven. Daarbij gaat het om zaken als frequentie, snelheid, comfort en medezeggenschap van de klanten. Omdat de overheid geen lan delijk eisenpakket op zal leg gen, verwacht Rotteveel dat er per regio grote verschillen gaan optreden in het open baar-vervoersaanbod. „Een provincie kan er straks bijvoor beeld voor kiezen om het be schikbare geld aan te wenden voor een herverdeling van de ruimte ten gunste van busba nen. Op een andere plek kiest men er wellicht juist voor om vooral te investeren in het woon-werkverkeer en minder belang te leggen bij het open baar vervoer in het weekend". Wat betreft het treinverkeer op de hoofdroutes is de overheid volgens Rotteveel overgeleverd aan de NS. Voorwaarde bij het recht dat de NS heeft gekregen om de komende tien jaar de belangrijkste spoorverbindin gen te blijven verzorgen, is dat er een 'prestatiecontract' wordt afgesloten met harde af spraken over frequenties, op tijd rijden en reizigersgroei in de spits. „Ik ben being dat dit een slap compromis zal wordenzegt Rotteveel. „De overheid heeft namelijk geen goed alternatief voor de NS en kan dus ook geen al te harde eisen stellen." Rover vreest dat de NS de ko mende jaren meer service zul len gaan bieden op tijden en plekken waar veel geld ver diend kan worden, zoals op de route naar Schiphol, maar dat elders de dienstverlening ach teruit zal gaan. Wat zich onder meer zal vertalen in meer staanplaatsen en minder fre quente diensten. Dat er nog steeds geen elektro nisch betaalsysteem is, ligt vol gens de vice-voorzitter aan de weigering van Verkeer en Wa terstaat om met de voor invoe ring van zo'n systeem beno digde twintig miljoen gulden per jaar over de brug te ko men. Dat Rover voorstander van één vervoersbewijs is, betekent niet dat de vereniging vindt dat er geen prijsvariatie mag zijn. „Wij vinden dat er een landelijk maximum basistarief en landelijke algemene kor tingsregelingen moeten ko men. Daarnaast kunnen er dan mogelijkheden komen om per lijn of gebied te variëren."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7