KFOR: UC'K-leiding heeft fanatici niet meer in hand GOED KOOP 'In Montenegro heeft Milosevic niets te vertellen' Buitenland Vervolging Pinochet kan ook in Groot-Brittannië Dag der martelaren Bouterse tart vakbonden Belgische regering blundert weer bij aanpak dioxinezaak CU DAC 9 AUGUSTUS 1999 „„tie Bangladesh sloopt krottenwijk De politie van Bangladesh heeft gisteren in de hoofd- ihaka duizenden krotten met de grond gelijk gemaakt. Ze erde zo de daders te vinden van de moord op een agent, pen vrijdag. Door de actie zijn van het ene moment op dere 10.000 mensen op straat komen te staan. Ze zijn nu ier v!n8en elders onderdak te vinden. De regering heeft be- edaarbij te helpen. De politie probeerde een bende op te rol die zich volgens haar in de wijk schuilhield. Die speur- de aanleiding zijn geweest voor de moord op de 58. Bij de ontruiming zijn wapens en munitie gevonden. foto ap pavel rahman IdQ JLgtuigcrash Kaapverdië: 18 doden Q iN_t Een vliegtuigongeluk in Kaapverdië heeft zaterdag Ie 18 inzittenden van het toestel het leven gekost. Onder v°bassagiers waren twee Fransen en een Oostenrijks gezin Hiaiïe personen. Vijf passagiers waren kinderen, zo meldt het je se persbureau Lusa. De Dornier-228 vloog volgens de erdische maatschappij TACV tegen een klif op het eiland Antao, kort nadat de piloot wegens regen en mist had af- an van een poging te landen, koop Srea accepteert vredesplan OAE Eritrea gaat volledig akkoord met een plan van de Or- van Afrikaanse Eenheid (OAE) voor beëindiging van maanden oude grensoorlog met Ethiopië. De Eritrese heeft dit zondag bekendgemaakt. De Eritrese president ««lAfwerki accepteerde het aanbod toen hij zaterdag een 5de vertegenwoordiger van de huidige OAE-voorzitter Ab- Bouteflika ontmoette. Ethiopië heeft nog niet gerea- 00r^°8 bra^ mei 1998, toen Eritrese militairen land langs de gemeenschappelijk grens bezetten, „tuZenden in VS radioactief besmet 241 aaiiCTONIn de Amerikaanse staat Kentucky zijn vanaf de ja- duizenden werknemers van een uraniumverrijkings- 544,k besmet geraakt met radioactief materiaal. Volgens de 1ington Post werden ze zonder dat ze dat zelf wisten bloot- ■^d aan plutonium en andere radioactieve metalen. De nniemers waren betrokken bij een experiment om brandstof Jris gebruikt in een kernreactor te recyclen. Ze hadden geen 2Cifrat de .risico's waren. Een aantal werknemers heeft in de ^—tachtig kanker gekregen. Volgens de krant zijn er aanwij- n dat besmetting tot in de jaren negentig een probleem ;n 0e fabriek in Paducah draait nog steeds. Verf p tban lijden zware nederlaag ~|Bad Het offensief van de fundamentalistische macht- van de Taliban tegen het verzet in het noorden van Af- endstan is voor de religieuze beweging desastreus verlopen. hebben de Taliban zaterdag uit twee strate- uelangrijke regio's verdreven. Daarmee heeft het verzet de vanuit Tadjikistan weer vrijgemaakt. Eerder deze q» Jieroverde de oppositie de provincies Parwan en Kapisa, u ten noorden van de hoofdstad Kabul. De Taliban begon- offensief eind vorige maand, en boekten in eerste in- aanzienlijke successen. '8 vinden gekaapt vliegtuig Een Venezolaans vliegtuig dat eind vorige maand ver- terecht. Strijders van de Gewapende Revolutionaire ■■brachten van Colombia (FARC) zeggen het toestel te heb- oneirevonden. Volgens hen was het vliegtuig gekaapt door te- ianders van de Venezolaanse president Chavez. De marxis- ;weg» rebellen vonden het toestel in het noordoosten van Co- ssKiia, bij de grens met Venezuela. De kapers waren gevlucht, bellen lieten het vliegtuig met bemanning en de veertien igiers gisteren terugvliegen naar Venezuela. De Colombi- rebellen waren eerder zelf van de kaping beschuldigd. en iiiw-Zeelander runde kinderbordeel PafMGTONEen zestigjarige Nieuw-Zeelander wordt ervan ver- 1 samen met een aantal andere mannen elf jaar lang een 37ïrbordeel in de Indiase deelstaat Goa te hebben gerund. In ordeel zaten ongeveer 150 kinderen opgesloten. De ver ten deden het voorkomen alsof het sekshuis een kinderte- was. Volgens de krant New Zealand Herald wordt de in Ier- geboren man, die vorige week is gearresteerd, binnenkort Aiord. Daarna wordt hij waarschijnlijk uitgeleverd aan India. 1-jarige man die ook met de zaak in verband is gebracht, India een levenslange celstraf uit voor kindermisbruik. Tiiael gijzelaars in Sierra Leone vrij dpWNRebellen in de West-Afrikaanse staat Sierra Leone ver»en gisteren zeventien van de ongeveer veertig mensen vrij- en die ze vorige week in gijzeling namen. De anderen ko- waarschijnlijk vandaag vrij. De leider van de rebellenbewe- AFRC, Johnny Paul Koroma, had gisteren opdracht gege- ot de vrijlating. De gijzelaars zijn medewerkers van de VN, pzialisten en hulpverleners. Onder hen zijn vijf Britten. De wilde tweehonderd kinderen ophalen die tijdens de bur- surorlog gevangen waren genomen. De rebellen namen hen in 91 tong omdat ze zich gepasseerd voelen bij een vredesover- ;omst die in juli werd gesloten door de regering en een an- groep opstandelingen, het Revolutionair Verenigd Front. Dl ati' stanley Een aantal bewoners van de Falkland-eilanden MEI gisteren fel geprotesteerd tegen het bezoek van Argentijn- aan de eilandengroep. Voor het eerst sinds de oorlog ^ïet gebied in 1982 vlogen zaterdag zestig mensen naar de ie eilanden, die voor de Argentijnse kust liggen. Daarmee 1 uitvoering gegeven aan een akkoord dat Groot-Brittannië ■Argentinië vorige maand sloten. Onder de zestig passagiers ïn Argentijnse journalisten en een Argentijn die destijds meegevochten. Voor zover bekend is hij de eerste veteraan >6-0a de oorlog een bezoek brengt aan de eilanden. De Falk- J zijn een Britse kolonie. Groot-Brittannië en Argentinië len in 1982 een tien weken durende bloedige oorlog om Libezit van de eilandengroep. gillisten Aceh eisen twintig levens trffita Bij onlusten in de opstandige Indonesische provincie —to zijn dit weekeinde minstens twintig mensen omgekomen. E^melden rebellen en vertegenwoordigers van mensenrech- 3,°|rganisaties. Volgens hen bevinden zich onder de slachtof- Ig.-veertien burgers die door granaten werden gedood. Indo- ische militairen hielden hen voor leden van gewapende se- aciUistische groepen. Het geweld in Aceh escaleerde in mei, *7| militairen het vuur openden op een groep ongewapende pagers en 42 van hen doodden. Sindsdien zijn meer dan twee voud mensen vermoorden ongeveer 100.000 burgers uit 'öt huizen gevlucht. Het gebied in Noord-Sumatra k,ent een 1 9?e geschiedenis van verzet tegen het centrale gezag. [Ilklands boos over Argentijns bezoek Commandant Michael Jackson van KFOR, de internatio nale vredesmacht voor Kosovo, vreest dat de leiding van het Kosovo Bevrijdingsleger UQK de fanatici binnen de beweging niet meer in de hand heeft. Daardoor neemt de agressie tegen de Servische Kosovaren toe. Jackson uit zijn bezorgdheid in de Schotse krant The Scotsman na een weekeinde vol incidenten in Kosovo. EPINBURGH-PRISTINA Rtr-DPA-ANP Meer dan tien mensen raakten bij granaataanvallen op Serviërs gewond. Bovendien waren er in Kosovska Mitrovica vechtpartij en tussen Franse KFOR-militai- ren en Albanezen, die de Servi sche wijk in de derde stad van Kosovo wilden binnendringen. In het oosten van Kosovo ont dekten KFOR-militairen een ge heim kamp van het bevrijdings leger, waar geüniformeerde mannen met wapens rondlie pen. Dat is op grond van af spraken met KFOR verboden. Soldaten van de vredesmacht hebben bovendien wapens, val se papieren en een grote hoe veelheid geld in beslag geno men die waarschijnlijk eigen dom zijn van Rexhep Selimi, de zelfbenoemde U^K-minister voor binnenlandse zaken. De papieren geven de eigenaar er van het recht wapens te dragen en te gebruiken, goederen in beslag te nemen en mensen te arresteren. Ze zouden door Selimi zijn ondertekend. De 'minister' zelf werd enige tijd vastgehouden. Sinds het einde van de NAVO-bombardementen in ju ni zijn ongeveer 80.000 Serviërs uit Kosovo gevlucht. Anderen zijn in enclaves in Kosovo blij ven zitten, waaronder het noor delijk deel van Kosovska Mitro vica. Daar wonen ongeveer 20.000 Serviërs, meer dan waar ook in de Servische provincie. De Albanezen zeggen dat de Serviërs hen tijdens de NAVO- bombardementen uit hun huis hebben gezet, en eisen hun wo ning terug. De Albanezen hebben de Fransen ervan beschuldigd met de Serviërs samen te werken. De Fransen spreken dat met klem tegen. Een Franse KFOR- woordvoerder beschuldigde het U£K ervan dat het de Albane zen in Kosovska Mitrovica op hitst. De Joegoslavische rege ring op haar beurt heeft KFOR ervan beschuldigd juist de Al banezen tegen de Serviërs op te zetten. Ze zegt dat ze 'de ter reur' tegen de Serviërs niet lan ger kan tolereren. Als Spanje geen uitlevering vraagt londen anp Als Spanje zijn verzoek om uitlevering van de voormalige Chileense dictator Augusto Pinochet intrekt, kan de ge neraal ook in Groot-Brittan nië worden vervolgd. Dat meldde The Sunday Tele graph gisteren. Het Britse openbaar ministerie is name lijk wettelijk verplicht onder zoek te doen naar de be- schuldingen die in het uitle veringsverzoek zijn gedaan als Spanje het verzoek intrekt. De 83-jarige Pinochet wordt door de Spaanse on derzoeksrechter Garzon be schuldigd van martelingen en mensenrechtenschendingen tijdens zijn bewind. Het Spaanse Nationale Gerechts hof heeft vrijdag gevraagd om de vrijlating van de ex-dicta- tor. Dat gebeurde zeer tegen de zin van Garzon, op wiens verzoek Pinochet vorig jaar in Londen werd aangehouden. Een functionaris van het Britse ministerie van binnen landse zaken erkent dat Lon den verplicht is een onder zoek in te stellen naar de be schuldigingen als het Spaan se verzoek wordt ingetrokken. ,,We moeten óf uitleveren, óf vervolgen." Bij de Britten lig gen overigens ook nog uitle veringsverzoeken van Frank rijk en Zwitserland. Die moe ten eveneens in behandeling worden genomen als Madrid de ex-dictator niet meer wil hebben. bagdad Een Iraakse erewacht paradeert in Bagdad langs het 'monument der martelaren'. Op 8 augustus herdenkt Irak jaarlijks de doden die in de jaren tachtig vielen in de oorlog met Iran. President Saddam Hussein beschuldigde het buurland er gisteren van nog altijd duizenden krijgsgevangenen uit die strijd vast te houden. Bovendien weigert Teheran vol gens Saddam Iraakse gevechtsvliegtuigen terug te geven die bij het begin van de Golfoor log in 1 991 over de grens werden 'geparkeerd'. foto reuters faleh keiber Kroatië levert Martinovic uit aan tribunaal zagreb-den haag anp-afp Kroatië heeft besloten de we gens misdaden tegen de men selijkheid aangeklaagde Bosni sche Kroaat Vinko Martinovic toch uit te leveren aan het Joe- goslavië-tribunaal in Den Haag. De Kroatische minister van jus titie Separovic zei zaterdag dat Martinovic deze week naar Ne derland wordt overgebracht. Zijn medeverdachte Mladen Naletilic komt echter niet mee. De 35-jarige Martinovic, bij genaamd Stela, zit wegens moord in een Kroatische ge vangenis. Hij wordt verant woordelijk gehouden voor de etnische zuiveringen in de regio Mostar tijdens de oorlog in Bosnië. Hij werkte nauw samen met de 52 jarige Naletilic, alias Tuta. Die is volgens Separovic echter zo ziek dat hij niet kan worden berecht. Tot nu toe stelde Zagreb zich op het standpunt dat Martino vic zijn straf in Kroatië moest uitzitten, voor hij aan het tribu naal kon worden overgedragen. Als Martinovic daadwerkelijk wordt uitgeleverd, zal dat een positieve noot betekenen in het kritische rapport over Kroatië, dat de president van het tribu naal binnenkort wegens gebrek aan medewerking van Zagreb aan de Veiligheidsraad presen teert. BAVARIA BIER krat 12 flesjes 715 a 0,30 liter I' nieuw-nickerie armand snuders correspondent De Surinaamse ex-dictator Desi Bouterse lijkt aan te sturen op een harde confrontatie met de vakbonden. Volgens de voorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP) zijn de huidige sta kingsacties en demonstraties slechts bedoeld om de vakbon den zelf aan de macht te krijgen. „Ze willen helemaal geen verkie zingen, want ze zijn bang voor de uitslag", aldus Bouterse. De bonden hebben voor deze week opnieuw massale demon straties en stakingen aangekon digd. Ze willen dat president Wij- denbosch met onmiddellijke in gang opstapt, en dat de verkie zingen eerder plaatsvinden dan op 25 mei 2000. „De mensen die nu hard roepen dat ze dat willen, willen eigenlijk helemaal geen verkiezingen", meent Bouterse. Hij noemt het te gek voor woorden dat er inmiddels 23 par tijen zijn die aan de verkiezingen willên deelnemen. „In de Ver enigde Staten wonen 280 miljoen mensen en daar zijn slechts twee partijen. Suriname telt 400.000 inwoners en heeft 23 partijen", zo verwoordt Bouterse zijn ver bazing. „Een heleboel van die kleine partijen zullen na de verkiezin gen niet meer bestaan", voor spelt hij. „Er blijven slechts twee of drie blokken over." Dat zijn NDP daartoe behoort, is voor hem vanzelfsprekend. Dat veel oppositiepartijen en vakbonden weigeren om met de onlangs in Nederland tot 16 jaar gevangenisstraf veroordeelde NDP-voorzitter aan tafel te gaan zitten, laat Bouterse koud. ,,Ach, ik hoor zo vaak dat men niet met mij wil praten. We zullen na 25 mei volgend jaar wel zien wie al lemaal met wie gaat praten." brussel paul koopman correspondent Er rust geen zegen op de Bel gische aanpak van de dioxi necrisis. Voor de tweede maal in nog geen maand is grote verwarring ontstaan over het regeringsbeleid. Vrijdag werd een wet van kracht die PCB- controles verplicht voor de uitvoer van alle producten met meer dan twee procent dierlijk vet. Minister Aelvoet van volksgezondheid kondig de echter aan dat zij die norm weer wil versoepelen. Dat laatste werd vervolgens weer ontkend door vice-premier Vande Lanotte. Zaterdag zei Aelvoet dat zij de tests, die zijn opgelegd door de Europese Unie, al leen wil toepassen op voe dingswaren met meer dan twintig procent vet. Premier Verhofstadt zou daar vanaf zijn vakantieadres op hebben aangedrongen. De eerste mi nister heeft al eerder gezegd de Europese eisen overdreven en onuitvoerbaar te vinden. Vanochtend zag het er echter naar uit dat Aelvoet opnieuw terugkomt op haar voorne men. De voedingssector, waarmee zij vandaag overleg voert, wil dat de Europese re gels naar de letter worden na geleefd. De confrontatie zoe ken met Europa is nutteloos, omdat dan opnieuw Belgisch voedsel aan de grens wordt tegengehouden, aldus de sec tor. Vande Lanotte schreef de dioxine-operette vergoelij kend toe aan een 'misver stand'. België zal de twee- procentsnorm naleven, maar deze intussen wel trachten aan te vechten, aldus Vande Lanotte. Een uitzondering wordt gemaakt voor vlees dat voor de binnenlandse markt bestemd is. Dat zal alleen op PCB's worden gecontroleerd als het meer dan twintig pro cent vet bevat of afkomstig is van een voormalig verdacht bedrijf. De aanwezigheid van PCB's is een verklikker voor besmet ting met dioxine. Die hoeft overigens niet te zijn veroor zaakt door het eten van be smet veevoer of vlees. Ook af valverbrandingsovens bren gen PCB's en dioxines in de atmosfeer, die zo in de voed selketen belanden. fVANAFl KOOLEN fki* POTGROENTEN V| diverse soorten pot 720 ml. Aanbiedingen geldig v. A&P Services BV tel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS podgorica harald doornbos correspondent Met 38 graden Celcius vallen ook in Montenegro de mussen van het dak. Een douanier zit op een stoeltje in de schaduw naast de houten grens post. „Oh, man, wat is het heet", zucht hij. Met veel moeite kijkt hij door het paspoort, zet er een stempel in en vraagt hoe veel auto's in Nederland kosten.-Hij reageert op de vraag of het Joegoslavi sche leger in Montenegro nog wegblokkades be mant. „Maak je geen zorgen. Het leger van Milo- sovic heeft hier niets te vertellen." De situatie in het bloedhete Montenegro is nogal schizofreen. Samen met Servië vormt het staatje Joegoslavië. Maar in de praktijk stelt Montenegro zich volledig anders op dan Servië en is er nau welijks iets van te merken dat beide republieken één land vormen. Vorige week deed Montenegro verregaande voorstellen, die in de buurt komen van onafhankelijkheid. Zo wil Montenegro Joe goslavië definitief opheffen, en een eigen politiek voeren op buitenlands, defensie en economisch beleid. „De Serviërs haten alles wat niet-Servisch is", al dus een Monteneeriin in de hoofdstad Podgori ca. „Wij zijn niet zo opgefokt, wij houden van het leven." Ondanks de beperkte NAVO-luchtaanval- len op Montenegro zijn hier dan ook geen anti westerse agressievelingen die iedere buitenlan der willen vermoorden. Montengrijnen zijn voor komend en aardig, en politiemannen bij contro leposten vragen zelfs bezorgd of je wel genoeg uitgerust bent. „Geniet er een beetje van, stop gewoon bij elk restaurant dat je tegen komt", luid het advies van een agent. De verschillen met Servië zijn heel groot. Neem het visum bijvoorbeeld om Joegoslavië binnen te komen. Wil je naar Servië, dan heb je een visum nodig van de Joegoslavische ambassade in Den Haag, dat maar heel mondjesmaat en na lang wachten wordt afgegeven. Wil je naar Mon tenegro, dan heb je geen visum nodig; een pas poort is genoeg. De federale Joegoslavische auto riteiten hebben vanuit Belgrado nog wel gepro beerd om dat tegen te gaan, maar de Mon- tenegrijnen hielden voet bij stuk. Wat illegaal voor Belgrado is, is volledig legaal voor Podgori ca. „Ja, ja, Joegoslavië", verzucht Rade, een 23-jarige student. „Mijn vader vertelde me altijd dat Joego slavië prachtig was, toen Tito nog aan de macht was. Nu stelt het allemaal niets meer voor. Milo- sovic heeft alles verpest." Daarom draagt Rade een t-shirt met daarop de tekst: 'Montenegro on afhankelijk'. Op de achterkant staat een hand met twee vingers omhoog, de duim en de wijs vinger. „Dat is ons teken", vertelt Rade, die lid is van de Montenegrijnse liberale partij, die openlijk streeft naar afscheiding van Servië. „We hebben genoeg van die klootzakken uit Belgrado", vertelt hij. „Montenegro kan best op eigen benen staan. We hebben een prachtige kust en mooie bergen, dus genoeg te bieden voor toeristen. Die komen nu echter niet, want Servië zorgt voor al die proble men en dat leidt ertoe dat we altijd in armoede en onzekerheid moeten leven." Rade zegt niet echt bang te zijn voor het uitbre ken van een oorlog met de Serviërs. „Onze presi dent Djukanovic heeft de steun van het Westen en van de NAVO", verzekert hij. „En wij hebben geen grote haast. Twee, drie jaar, wat maakt het uit. Als we uiteindelijk maar onze onafhankelijk heid krijgen." De voorbereiding in heel Montenegro voor een grotere vorm van zelfstandigheid gaat door. Nie mand lijkt zich nog iets van Belgrado aan te trek ken. In steeds meer openbare gebouwen prijken de Montenegrijnse vlag en de tweekoppige Mon tenegrijnse adelaar. Ook heeft Montenegro de grenzen met buurlanden Kroatië, Albanië en zelfs Kosovo opengegooid. Dit zeer tegen de zin van Servië, dat erg bang is om na Slovenië, Kroa tië, Bosnië, Macedonië en Kosovo ook nog eens Montenegro kwijt te raken. Gisteren sloten de Montenegrijnse en de Bosni sche televisie een akkoord over een nauwe sa menwerking in de uitwisseling van programma's. Op de Montenegrijnse staatstelevisie wordt al da gelijks het Kroatische en Bosnische televisiejour naal uitgezonden, een unicum op de Balkan en zeker onmogelijk in het ultra-nationalistische Servië. Volgens steeds sterker wordende geruchten zou inmiddels al een Montenegrins bevrijdingsleger zijn opgericht dat bestaat uit enkele duizenden gewapende mannen. Geconcentreerd in de oude hoofdstad van Montenegro, de stad Cetinje, zou den zij pas in actie komen als Servië de onafhan kelijkheid met geweld de kop zou willen indruk ken. Het bevrijdingsfront wordt min of meer ge tolereerd door de Montenegrijnse regering, die het beschouwt als een steun in de rug.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5