Ziekenhuizen geven inzicht in wachtlijst Asbestprobleem kost leger een maand Satellietsysteem kan export gestolen auto's tegengaan Binnenland Politie Italië maakt jacht op Leidenaar Eerst de mens, dan de prestatie Rotterdamse politieagenten bedreigd Regen deert homo's niet j)A iAG 9 AUGUSTUS 1999 r steekt oceaan over f De door het Aviodome fel begeerde Uiver is gister- veilig aangekomen op de Schotse vliegveld Kinloss. Het in 65 jaar geleden ontworpen vliegtuig is op eigen kracht ïtische Oceaan overgestoken. Het toestel wordt zondag ïstus op Schiphol verwacht. Het luchtvaartmuseum et toestel in bruikleen tot de benodigde 1,5 miljoen gul- s om de machine te kopen. Het vliegtuig wordt tentoon- op de expositie over negentig jaar vliegende Hollanders Sjchtvaartmuseum. De 'Douglas DC-2 PH-AJU/Uiver van i' is identiek aan de Uiver, waarmee de KLM in 1934 de •aprace London-Melbourne won. Dit was een zeer speci- Btatie van een lijntoestel met passagiers en postzakken Drd. Omdat de oorspronkelijke Uiver in december 1934 ïdde in de Syrische woestijn, wil Aviodome nu de laatste ,n j ;gende DC-2 voor het Nederlandse nageslacht bewaren. geologen vinden slachtoffer moord ijks i Archeologen van de gemeente Utrecht hebben op de p ^Bouwlocatie Leidsche Rijn een moordslachtoffer gevon- man kreeg ergens tussen het jaar nul en het jaar 500 jorme klap onder zijn rechteroor, waardoor hij zijn nek co e archeologen vonden het skelet van het slachtoffer on- jdens de grootschalige opgravingen die voorafgaan aan w van Leidsche Rijn. Het skelet van de man lag in onge- i/ ijke houding wat erop duidt dat de man niet is begraven, a zijn gewelddadige dood voorover in het water of in een e ondergrond is gevallen. Het skelet is goed geconser- jmdat het door rivierbezinksel werd bedekt. De opmerke- ndst wordt de komende weken nog nader bestudeerd en 1 september tentoongesteld in het nieuwe informatie- n Leidsche Rijn. est tegen berichten over Marokko 13j_ï Op het Westplein in Utrecht hebben gistermiddag ventig Marokkanen het verkeer bijna een uur lamgelegd. J™ :esteerden tegen de berichtgeving in de Nederlandse pers geruchten dat de nieuwe koning van Marokko, Moham- homoseksueel zou zijn. De demonstranten eisten in klaring excuses van de Nederlandse media. Komen die dan komt de groep volgende week terug en zullen de ac- mmiger worden, voorspelde één van de betogers. De actie werd volgens de politie in eerste instantie gevoerd ;n groep van vijftien tot twintig Marokkanen. Ze liepen sr ehdje door de wijk Lombok. Toen een buschauffeur "Tneerde omdat hij zijn weg versperd zag, sloeg een de- rant de man op zijn gezicht. Het protest verliep verder )be,Ugi maar vreedzaam. Machte schietpartij meldt zich tcht-arnhemDe vierde verdachte van een dodelijke jartij in Dordrecht heeft zichzelf zaterdagavond aangege- de nacht van vrijdag op zaterdag werden in Arnhem idere verdachten gearresteerd, allemaal afkomstig uit :cht. Door de schietpartij in Dordrecht kwam op 25 juli -jarige Dordtenaar om het leven. Zijn 29-jarige broer liep lotwond in het been op. Voor en na het incident was het ""J e tijd onrustig in de wijk waar het incidentplaatshad. De ie zich zaterdagavond op het politiebureau aan de Dordt- sauweg meldde, is een 26-jarige Dordtenaar. De andere 'dv%dachten zijn twee mannen van 21 en een van 31 jaar de gvlieger veroorzaakt opschudding 1 e* !Ni Een Russisch Antonov 124-vliegtuig, het grootste vliegtuig ter wereld, heeft zaterdagavond voor opschud- i Nijmegen gezorgd. De politie kreeg in een half uur tijd honderden telefoontjes van mensen die het vliegtuig torfyer de stad zagen en vreesden dat het toestel zou neer- Jeni. Het kolossale toestel had volgens ooggetuigen het lan: aen jestel uit. Volgens sommige Nijmegenaren kwam het toe- i honderd meter hoogte over, maar de Rijksluchtvaart- *an heeft meegedeeld dat de Antonov niet abnormaal laag ?P' jevlogen. Het vrachtvliegtuig wilde landen op de vliegba- "Eindhoven, maar moest wachten op toestemming. Daar- oog de piloot rondjes boven de regio. Volgens een mede- at ter van dit vliegveld was de situatie niet ongebruikelijk. ilosief blijkt tamagotchi :^t( 3QNKSVEEREen tamagotchi heeft in de nacht van vrijdag "'jferdag voor opschudding gezorgd in het opvangcentrum 'osovaren in Raamsdonksveer. Een bewoner hoorde een d geluid uit een huisvuilcontainer komen en vertrouwde :t. Om geen enkel risico te lopen werden politie, brand- in het explosieven opruimingscommando ingeschakeld, irplaatsten de container naar een open ruimte om de in- veilig te kunnen onderzoeken. Daar bleek al snel dat het I niet afkomstig was van een explosief, maar van het com- >pelietje. gisch schip zinkt na aanvaring 'AM Het met grit geladen Belgische binnenschip Axio- gistermiddag na een aanvaring met een ander schip ge- :n in het Hartelkanaal in het havengebied van Rotterdam, -jarige Belgische schipper, zijn vrouw, zoon en hond igen bijtijds overboord. Zij werden door omstanders uit 'Pater geholpen. Niemand raakte gewond door het ongeval, heepvaartinspectie en de rivierpolitie onderzoeken de lak van de aanvaring. De materiële schade is nog niet be- Het binnenschip wordt volgens een woordvoerder van de 'en e waarschijnlijk vandaag geborgen. De scheepvaart onder- nauwelijks hinder van het gezonken schip. Jperlandse vermist in Costa Rica lat >se« De 35- jarige Amsterdamse psychiater,Denise Goed- wordt sinds drie weken vermist in het zuiden van Costa. Goedbloed werd het laatst gezien op 14 juli toen ze afdaal n de berg Chirripo, in een natuurpark dat eveneens Chirri- :et. Volgens de politie was de Amsterdamse in het gezel- e8 van andere toeristen. De Nederlandse consul in Costa Ri- ers eft verklaard dat Goedbloed eerder die dag nog met haar e& rs in Nederland had gesproken. Ze was op 7 juïi in Costa hQ aangekomen om tijdens een trektocht Chirripo en het aan tende park Corcovado te bezo.eken. langrijk bericht voor gebruikers n Prrrikweg roller zorg neemt VSM Geneesmiddelen bv haar product Prrrikweg e V er tijdelijk uit de handel. Prrrikweg roller wordt gebruikt voor de idelingvan insectensteken en kwallenbcten. lij Prrrikweg roller is een probleem met de verpakking geconstateerd, bestaat een kleine kans dat de roller loslaat van de flacon. Hierdoor ten goede dosering van het product niet meer mogelijk, wat ongemak t opleveren bij het gebruik. Het product zelf is absoluut veilig, lacht doet zich uitsluitend voor bij Prrrikweg roller. Prrrikweg gelei, dat ft fde toepassing heeft, wordt geleverd conform de kwaliteit die u van |e( gewend bent. D Heeft u Prrrikweg roller in huis dan kunt u deze terugbrengen naar de Jll apotheek of drogisterij waar u hem gekocht heeft. U ontvangt dan fill Prrrikweg gelei ter vervanging, of u kunt uw geld terugkrijgen. Prrrikweg roller ook terugsturen naar VSM. U ontvangt dan zo snel slijk een tube Prrrikweg gelei of u krijgt uw geld terug, eg U kunt Prrrikweg roller met uw 3IV sturcn naar: VSM Geneesmiddelen b.v. e Antwoordnummer 511, 1800 VB Alkmaar. u nog vragen over Prrrikweg roller, dan kunt u tijdens kantooruren bellen met VSM klantenservice, 0800-876 54 63. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Primeur voor provincie Utrecht utrecht-leiden gpd Tien ziekenhuizen in de provincie Utrecht presenteren vanaf 15 september gezamenlijk hun wachtlijsten voor verschillende specialismen. Huisartsen en patiënten kunnen zo beter beoordelen waar ze het snelst terecht kunnen voor een behandeling. In de Leidse regio zijn de zie kenhuizen "nog niet zover. LUMC, Diaconessenhuis en het Rijnlandziekenhuis voeren wel overleg over de wachtlijsten en de huisartsen krijgen regelma tig een overzicht waarop ze de 'toegangstijden' kunnen zien. „Patiënten hebben die moge lijkheid nog niet, maar de ver wijzingen lopen toch altijd nog via de huisarts", aldus LUMC- woordvoerder Ketting. Dat er aan de informatie over de lengte van de wachtlijsten grote behoefte bestaat, blijkt uit een onderzoek van de Consu mentenbond onder 500 huis artsen en ziekenhuizen in de De gegevens over de wachtlijs-' ten worden onder andere ver spreid via de gemeentelijke ka belkranten in de verzorgingsge bieden van de ziekenhuizen en de Intemet-site van het Utrechts Nieuwsblad. De zie kenhuizen verwachten dat de presentatie van deze gegevens op lange termijn kan leiden tot een afname van de wachttijden voor ziekenhuisbehandelingen omdat huisartsen en patiënten beter zijn geïnformeerd. De ge zamenlijke presentatie is een initiatief van de Amersfoortse ziektekostenverzekeraar Anova. provincie Utrecht, waarvan de eerste resultaten in de Consu mentengids zijn gepresenteerd. Het onderzoek toont onder meer aan dat veel huisartsen hun patiënten doorverwijzen naar ziekenhuizen uit vaste ge woonte. Bijvoorbeeld omdat ze de specialist kennen of omdat het ziekenhuis dichtbij is. Zo komen patiënten vaak op wachtlijsten terecht, terwijl ze in een ander ziekenhuis soms weken eerder kunnen worden geholpen. Huisartsen blijken nu vaak in het geheel niet op de hoogte van de wachttijd voor bepaalde behandelingen. Overigens zijn het afgelopen jaar de wachtlijsten voor zie kenhuizen niet verder gegroeid, blijkt uit gegevens van het on derzoeksinstituut voor de ge zondheidszorg NZi. Dat ligt vooral aan logistieke verbete ringen bij ziekenhuizen. leiden/rome gpd identiteit van de Engelsman en details van de overval. Volgens verklaringen van zijn kompanen en de weduwe van de juwelier loste de man de dodelijke schoten toen hij in paniek raakte. Hij had het idee gekregen dat de juwelier hem pro beerde vast te zetten in de beveiligingssluis bij de winkeldeur. Uit het in de Italiaanse media weergegeven po litierapport blijkt dat de Engelsman en de Itali aanse vriend vóór de overval hadden geprobeerd een partij van 5,5 kg hasjiesj (straatwaarde rond de 35.000 gulden) naar Italië te smokkelen. De Italiaanse politie heeft een internationale jacht geopend op een in Leiden woonachtige En gelsman die wordt gezocht wegens moord op een juwelier in Milaan. De 26-jarige man is sinds 20 juli voortvluchtig. Hij wordt ervan beschul digd dat hij op die dag samen met een Italiaanse vriend een roofoverval pleegde op een juweliers zaak. De vriend en nog drie andere bij de overval betrokken Italianen zijn inmiddels gearresteerd. Afgelopen zaterdag onthulde de politie de Frans Henrichs 1922 - 1999 Er was wel degelijk een middenweg, maar die kenden weinigen. Je was voor hem. of tegen hem. Discussies waren eindeloos. Je kwam er niet uit, omdat je tegenstanders niet van zijn andere zijde kon overtuigen. Frans Henrichs - afgelopen zaterdag overleden aan een hartstil stand - was een man met een grote dosis sar casme en humor, maar de grens was moeilijk te trekken. Een workaholic, die recht voor zijn raap zijn mening gaf en daarbij de grens van het ongenuanceerde vaak bewust benaderde en soms ongewild over schreed. Als jongeling op de sportre dactie van het Utrechts Nieuwsblad leerde ik hem kennen. Zondagavond na het presenteren van het pro gramma Sport in Beeld kwam hij dik geschminkt op de re dactie. Hij gunde zich de tijd niet het potjesbruin van zijn gezicht te schrapen, hij wilde zijn artikelen meteen uit zijn machine ratelen. Het liefst op topsnelheid om tussen de be drijven door op de gang even een balletje te trappen. De conservatieve wijze waar op toen met nieuws werd omgegaan en de manier waarop de regionale clubs en evenementen werden benaderd, ging onmid dellijk op de schop. Het liefst interviewde hij sporters die wat op de lever hadden. Hij liet ze razen op bestuur en trainers. Het shockeerde de Utrechtse sportwereld, maar met het toene men van de commotie, stegen de oplagecijfers van de krant. Frans vocht zich een plaats tus sen de sporters, won hun vertrouwen omdat hij aan den lijve had ondervonden wat sporters beleven. Hij voetbalde, speelde tafeltennis, be dreef cricket, hanteerde de honkbalknuppel, de hockeystick en niet zelden sloegen we 's middags tegen een tennisbal of zochten we de rust van de minigolfgrasbaan in Lage Vuur- sche. En met ieder spelletje wilde hij winnen. Ook in zijn werk wilde hij het optimale. Zijn glimlach als je een aardige primeur binnen bracht, blijft een waardevolle herinnering. Zijn schaterlach als een regiment lezers hem via in gezonden brieven wilde villen of bejubelen om zijn rubriek 'Gehoord en Ongehoord'. Zijn to meloze energie als hij iets per se wilde bereiken en kritikasters op zijn weg vond. Zoals bij de lancering van de plannen voor een kunstijs baan in Utrecht. Hij vroeg via de krant om re acties. Hij smulde van de honderden epistels, maar kon razend worden als de 400 meterbaan ter sprake kwam. 'Die is nooit rendabel te maken' foeterde hij. Een ijshockeybaan met een goede club was zijn doel. Die kwam er. En ook de ver liesgevende buitenbaan. Maar trots was-ie en op zijn vijftigste verjaardag nodigde hij vierduizend vrienden uit in 'zijn' ijshockeyhal. Zijn po pulariteit steeg, mede door zijn introductie van onbeken de sporten, zijn gloedvolle verslagen voor de AVRO-ra- dio en later televisie, tot grote hoogte. Hij haalde de ijshoc- keyprofs Pat Adair en Gary MUlman naar Den Haag, volgde als eerste de unieke marathonzwemraces van de Utrechtse onderwijzer Her man Willemse tussen de Argentijnse piranas, zag Anton Geesink in Parijs wereldkampioen judo worden, kende alle TT-rijders. Maar ik zal me Frans herinneren als de aan vankelijk strenge, kritische chef en buitenge woon zachtaardige collega met de grote mond en het warme kleine hartje. De man die altijd het eerste opbeurende kaartje aan je ziekbed liet bezorgen, die je in Duitsland per Kever kwam ophalen omdat je je werk goed had ge daan. De man die je tijdens een drukke nacht dienst naar huis stuurde als er ook maar de ge ringste aanwijzing was dat je vader zou wor den. Altijd eerst de mens, dan de prestatie. den haag jan boerop adresgegevens en telefoonnummer drs. C. Stam, Melkpoeder blokkeert A28 zwolle anp Zo'n 40 ton melkpoeder heeft vanmorgen grote overlast ver oorzaakt op de snelweg A28 tussen Amersfoort en Zwolle. Het poeder was ter hoogte van de afslag Wezep uit een gekan telde vrachtwagen gestroomd. Het opruimen heeft ruim twee uur geduurd. Waardoor de vrachtwagen is gekanteld, is nog niet duidelijk. De chauffeur van de vrachtwagen raakte lichtgewond. Op diverse plaatsen in Rotter dam zijn politiemensen het af gelopen weekeinde bedreigd. In één geval leidde dat tot verwon dingen bij twee agenten. In een ander geval moest een waar schuwingsschot worden gelost. Het Stadhuisplein in de Rot terdamse binnenstad was zater dagmorgen in alle vroegte het toneel van een grootscheepse vechtpartij. Nadat de politie een groep van 25 uitgaanders, die massaal met elkaar op de vuist gingen, rustig had gekre gen, raakten de gemoederen korte tijd later weer verhit. Tij dens de onenigheid die toen ontstond, raakten twee agenten gewond. De politiemensen moesten voor behandeling naar het ziekenhuis. Twee Rotter dammers van 22 en 28 jaar zijn aangehouden en overgebracht naar het bureau. Elders in de stad ontstond za terdagnacht een vechtpartij tussen een groep cafébezoekers en politiemensen. Aanleiding was de aanhouding van een 22- jarige Rotterdammer die even daarvoor iemand had proberen te beroven. De Rotterdammer verzette zich hevig tegen zijn aanhouding. Twee agenten werden door de man enkele ke ren geschopt waardoor ze licht gewond raakten. Vervolgens bemoeide de groep cafébezoe kers zich met de zaak waarop een vechtpartij ontstond. De agenten riepen daarop assis tentie van collega's in. Amsterdam Hoewel het zaterdag pijpenste len regende, was het jaarlijkse homoweekein- de Amsterdam Pride volgens organisator S. de Haan een succes. Het evenement dat dit jaar in het teken van de gaysport stond, trok onge veer 1000 sporters uit binnen- en buitenland. Voor het hoogtepunt, de bonte botenparade door de grachten stonden volgens de politie zo'n 100.000 mensen uren in de regen te wachten. Het weekeinde werd gisteren afge sloten met een optreden van 10 songfestival zangeressen. De Haan van Stichting Gay Busi ness Amsterdam en directeur sport van de vo rig jaar gehouden Gay Games, J. van Leeu wen, hopen dat het bescheiden sportevene ment met zeven onderdelen in de volgende eeuw uitgroeit tot Europese Gay Games. Be halve Nederlanders, Belgen, Duitsers en De nen, deden ook een Zimbabwaans voetbal team en een lesbisch volleybalteam uit Sint Petersburg mee. De opvarenden van de jaar lijkse botenparade door de Amsterdamse grachten stoorden zich niet aan de regen. De 'queens' en veelal schaarsgeklede stoere man nen moesten in het begin wel een beetje wor den aangemoedigd, aldus organisator De Haan. „Die nichten waren bang dat hun ma- ke-up zou doorlopen". Maar eenmaal onder weg, voerden ze urenlang de vooraf ingestu deerde dansjes en acts op voor de mensen massa die langs de kant stond te wachten." FOTO ANP COR MULDER prizren anp Kolonel Gijsbers van het geniehulpbataljon in Prizren in Kosovo verwacht dat zijn een heid zeker een maand bezig is om de pro blemen met asbest in het kamp op te los sen. Manschappen en materieel moeten uitgebreid worden ontsmet om asbestve zels in het nieuwe kamp uit te sluiten. Hier door blijft er weinig tijd over voor de taak van het bataljon: steun leveren aan huma nitaire hulpverlening. Gijsbers verwacht dat vooral de ontsmet ting van de 450 voertuigen van zijn bataljon veel tijd vergt. Hij hoopt elke dag 250 man 'asbestveilig' te kunnen verklaren, maar het schonen van het materieel en vooral de fil ters in allerlei voertuigen kost weken. Commandant Gijsbers heeft inmiddels een aantal potentiële nieuwe locaties ver kend voor zijn eenheid van bijna 900 man. Op die locaties zijn metingen verricht waarvan de resultaten morgen bekend worden. Tot die tijd zit het geniehulpbatal jon nog op de landingsstrook bij Prizren. Het kamp wordt continu natgehouden en de manschappen lopen verplicht met stof- maskers op. Gijsbers verwacht dat het on mogelijk is zijn grote eenheid op één loca tie te vestigen. Waarschijnlijk wordt geko zen voor twee of drie nieuwe kampen in de omgeving van Prizren. In eerste instantie waren bij de-verken ning van het kamp lage waarden van het minder gevaarlijke witte asbest gemeten, pas de afgelopen dagen bleek dat er in het hele kamp hoge concentraties van het ge vaarlijke, kankerverwekkende blauwe as best aanwezig waren. Haarlemmers op borgtocht vrij De twee Haarlemmers die vori ge maand in Thailand zijn gear resteerd op verdenking van seks met een minderjarige jongen, zijn op borgtocht vrij. Zij kun nen het land echter niet verla ten, omdat hun paspoorten zijn ingenomen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft dat vanmorgen bevestigd. De man nen hangt een celstraf boven het hoofd van maximaal tien jaar. Van Kemenade vreest beperkte vrijheid provincie haarlem anp Commissaris van de koningin in Noord-Holland, J.A. van Ke menade, vreest dat provincies in hun financieel beheer aan banden worden gelegd als ge volg van de Zuid-Hollandse Ce- teco-affaire. Inperking van die vrijheid is onwenselijk, geeft hij zaterdag in een interview met Het Financieele Dagblad aan. Sinds 1994 hoeven provincies geen toestemming meer te vra gen aan de minister van bin nenlandse zaken om zelfstan dig geld te lenen en uit te lenen. Zij kunnen volstaan met een melding achteraf. „Terecht, de oude regeling was betuttelend. Provincies -zijn eigenstandige overheidsorganen. Die moeten niet met de pet in de hand naar ambtelijk Den Haag worden ge stuurd", vindt Van Kemenade. Hij wil ervoor waken dat de klok wordt teruggedraaid en provincies niet langer hun ver antwoordelijkheid kunnen ne men. „De democratie functio neert het beste als je op je eigen blaren moet zitten." Van Kemenade pleit wel voor de instelling van een onafhan kelijke Rekenkamer, speciaal voor de provincies. Die zou het financieel beheer moeten toet sen op recht- en doelmatigheid. De bankierspraktijken van Zuid-Holland kwamen aan het licht toen het handelshuis Cete- co financiële problemen kreeg. De provincie heeft er een lening van 47,5 miljoen gulden uit staan. Bovendien bleek ze voor nog eens 100 miljoen aan fi nancieel zwakkere bedrijven te hebben geleend. In totaal ban kierde de provincie met 1,7 mil jard gulden. den haag gpd-anp „Een verstandige maatregel, waar ik eerder blij dan verontrust om ben." Dat is de reactie van J. Wesselink van de Stichting Aanpak Voertuigen- minaliteit op het besluit van de Moskouse politie om met ingang van volgende maand niet langer gestolen auto's, die op de lijst van Interpol voor komen, automatisch in beslag te nemen. De be stuurder mag erin blijven rijden totdat de oor spronkelijke eigenaar zich meldt. Volgens Wesse link is het terughalen van auto's erg duur en kan alleen een satellietsysteem de export van gesto len auto's tegengaan. Georganiseerde bendes autodieven uit Rusland zijn al sinds jaar en dag actief in West-Europa en hebben het vooral op duurdere modellen ge munt, bestemd voor de criminele export naar het oosten. In Nederland worden jaarlijks rond 24.000 auto's gestolen. Hiervan blijven er acht duizend spoorloos. Gestolen auto's die in Rusland opduiken en in handen van de politie komen, wacht door de bank genomen een bestaan op een opslagterrein. Weinig zinvol, vindt Wesselink, en daarbij leidt het tot corruptie. „Tot nu toe werden die auto's namelijk door de politie opgeslagen. En konden alleen na betaling van steekpenningen worden teruggekregen." Volgens Wesselink is het terughalen van auto's vaak veel te duur en wegen de kosten niet of nau welijks tegen de baten op. „Daarvoor moeten vier agenten ingezet worden." Kosten: tiendui zenden guldens. Bovendien, als gestolen auto's worden doorverkocht, valt er weinig meer te doen als tenminste vaststaat dat de nieuwe eige naar het voertuig te goeder trouw heeft gekocht. „Dat is in Nederland ook zo", zegt Wesselink. „De koper van de auto wordt dan aangemerkt als bewaarder van de wagen." De terughaalproble- men doen zich niet alleen in Rusland of Oost bloklanden, zoals Polen, voor. Vorig jaar doken veertig in Nederland gestolen auto's in Suriname op. „Die zijn ook nooit meer teruggekomen", al dus Wesselink. Hij meent dat het voorkomen van autodiefstal en de daaropvolgende uitvoer be langrijker is dan dure inspanningen om voertui gen terug in Nederland te krijgen. Volgens hem kunnen alleen 'voertuigvolgsyste men' het aantal autodiefstallen drastisch vermin deren, hoewel ook de sinds vorig jaar voor nieu we auto's verplichte startonderbreker al flink heeft geholpen. Voertuigvolgsystemen zenden een signaal uit naar een satelliet waardoor de au to overal is te volgen. „Het grote voordeel hier van is dat vrijwel meteen na de diefstal de auto kan worden getraceerd", aldus Wesselink. Veel duurdere auto's in Nederland worden al met dit systeem uitgerust. Wesselink verwacht dat de prijs van zo'n voer tuigvolgsysteem, nu nog rond de drieduizend gulden, in de toekomst flink zal dalen. „Naarma te er steeds meer van worden ingebouwd, kan de prijs ervan halveren." Ook het prijskaartje voor de satellietverbinding, op dit ogenblik rond een gulden per dag, wordt lager, verwacht hij. Het grootste voordeel van het systeem is dat de gestolen auto al tijdens het transport naar bij voorbeeld Rusland kan worden onderschept. Dan wordt vermeden dat het voertuig pas op de plaats van bestemming wordt opgespoord met alle problemen van dien voor de terugvordering.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3