De tijd van halsbrekende toeren is voorbij UI 0 'Mijn jasje was werkelijk helemaal Sport SLOOS sport MAANDAG 9 AUGUSTUS 1999 \G 1 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJ. J J GESPRQ Tussen de Ruishornlaan en de Meeuwenlaan in Lis- se ligt een trappetje. Elf treden telt het, met aan het einde een hek, om te voor komen dat je meteen op straat staat als je de laatste trede achter je hebt gela ten. Vroeger kon je er nog wel eens een vrijend stelle tje betrappen. Lachen was dat. Een doodgewoon trappetje dus, dat er al ja ren ligt en zijn functie al tijd prima heeft vervuld. Daar, op die paar treden, ligt de oorsprong van de Skateclub Lisse. Zo'n drie jaar geleden is het nu dat een klein groepje skaters halsbrekende toeren be gon uit te halen. En dat viel een bezorgde vader aan de overkant op. Dat kon en móest anders. Ze willen liever niet met hun naam in de krant, de twee van de vier bestuursleden van de Skateclub Lisse die zijn aange schoven in het clubkantoortje, een ruimte in jongerencentrum Magnifiosi. Het zijn die bezorg de vader van toen, de eigenlijke initiatiefnemer dus, en de voor zitter. „Want we doen het met z'n allen", verduidelijkt de laat ste de ietwat ongebruikelijke wens. „Om dat gezamenlijke te benadrukken hoeven er geen namen bij te staan. Iedereen zet zich even hard voor deze club in." Een club met haar oorsprong op een steenworpafstand van de huidige locatie. „Dat kan niet goed blijven gaan", dacht de vader toen-ie de capriolen op het trappetje vanuit zijn wo ning gadesloeg. „Want ze heb ben daar toch een stunts uitge haald. Gingen ze op zes treden liggen zodat een ander er met een noodgang overheen kon springen. En vanwege dat hekje aan het eind, moesten ze dus in volle vaart een kwartslag naar links draaien om daar niet te gen aan te vliegen. Toen ik dat zag, ben ik me ermee gaan be moeien." Hij zorgde ervoor dat aan beide opgangen van de trap een 'uit- kijkje' stond, een skater die de weg in de gaten hield. „En om wat goodwill te kweken in de buurt, want we waren de om wonenden natuurlijk best wel een beetje tot last, heb ik ze ge zegd dat ze voor voetgangers al tijd opzij moesten gaan. En bij voorbeeld fietsen van wat ou dere mensen naar boven of be neden helpen brengen." Toen de gedreven initiatiefnemer 's avonds bouwlampen neer ging Veel bekijks op de skatebaan. CLUB van de WEEK Skateclub Lisse zetten om de boel goed verlicht te houden, ging het ook de ge meente opvallen dat er iets nieuws aan de hand was in het bollendorp. „Op een gegeven moment kwam er iemand langs van Openbare Werken die zich afvroeg wat we daar aan het doen waren." Toen wa s de op richting van de Skateclub Lisse nog slechts een kwestie van tijd. Want een van de skaters vroeg: „Kunnen we geen skatebaan krijgen." Maar daar had de ambtenaar helemaal geen ver stand van. De vader ook niet. Hij was slechts een ouder die ongeluk- archieffoto mark lamers ken wilde vermijden. Hij kan niet eens skaten. „Kom zater dagochtend om negen uur maar naar het terras van Magnifiosi, dan zien we wel verder", zei hij tegen drie ska- tertjes, nietsvermoedend van de consequenties van die uitnodi ging. „Zaten daar veertig kinde ren in alle vroegte. Ik wist niet wat ik doen moest. Zenuwach tig liep ik door het gebouw. Totdat m'n oog viel op een flip- over in de garderobe. Zij heb ben mij aan het werk gezet, maar ik zal de bal eens terug kaatsen, dacht ik." Tien willekeurige vragen schreef hij op. Waarom willen we een skatebaan, wat willen we erop en hoe gaan we ons ge dragen, zo zag het er ongeveer uit. „Eén kon er nog niet eens schrijven. Die mocht het teke nen", herinnert hij zich met een lach. Het duurde even, maar na zeven maanden kwa men de plannen toch in een stroomversnelling terecht. De politiek raakte langzaam over tuigd van het nut van een ska tebaan en een massale optocht naar het gemeentehuis - „vol gens mij is het daar nog nooit zo druk geweest" - bleef dan ook niet zonder gevolgen: op 2 mei 1998 werden de half-pipe, de fanbox en de grind-bulzen voor het eerst door wieltjes aangeraakt. Door goed be schermde skaters overigens. „Want veiligheid staat bij ons bovenaan." Vanaf de opening is de baan een groot succes waardoor de Skateclub Lisse naar meer dan tweehonderd leden kon groei en. „Ja, we hebben een hoop bereikt", zegt de voorzitter. „In de hele Bollenstreek is de skate baan bekend en volgens de bouwer is het zelfs één van de drukst bezochte van Nederland. Kleintjes en ouderen, ex-pun kers en ex-gabbers, iedereen kom je hier tegen. Want wie het ook zijn, het skaten hebben ze allemaal gemeen." Terwijl de kinderen hebben leren skaten, hebben ook de bestuurders het één en ander opgestoken: „Het organiseren van activiteiten, het presenteren van je club en het omgaan met kinderen bij voorbeeld. Maar we zitten nog steeds in een leerproces. En dat weten die kinderen ook. Want ook wij maken wel eens fout jes." Moeilijk te zeggen of de skate- sport een trend is of een blijver tje. Vooralsnog lijkt het einde van haar populariteit nog niet in zicht. Bij deze skateclub zul len ze in ieder geval al het mo gelijke doen om de kinderen enthousiast te houden. Maar tè - enthousiast kan natuurlijk ook. De preses: „We zijn eens een keer met een groep naar een skate-manifestatie in Amster dam geweest. Toen we weer te ruggingen, stapten we op Schiphol uit om wat te eten. Je hebt daar van die lange roltrap pen die vlak lopen, dus ik zei dat het wel leuk zou zijn om daar tegenop te skaten. Maar wat gebeurde er? Gingen ze bo venaan staan om vervolgens met een enorme vaart naar be neden te skaten. Lagen ze daar, aan het eind van het perron. En een lol dat ze hadden..." TEKST RAYMOND GRIMBERGEN SKATERS van de WEEK Patrick. Martine en Linda Sinds de opening van de baan komt Patrick al skaten bij de Skateclub Lisse. Daarvoor was hij voornamelijk aan de over kant te vinden. „Valt best mee hoe gevaarlijk het op dat trap petje was", zegt hij. „Maar daar rij ik alleen nog vanaf als ik naar huis ga." De half-pipe is een stuk leuker. Maai of-ie echt goed gaat worden, kan Patrick niet met zekerheid zeggen: „Misschien." Ook Linda is vaak op de skatebaan te vinden, zeker nu het vakan tie is. „Ik kom hier nu een on geveer een jaar, maar echt goed kan ik het nog niet", zegt ze. „Maar ik heb m'n vriendin beloofd dat ik nog deze zomer bovenaan de half-pipe kan ko men. Het is me één keer ge lukt, maar dat was met hulp van iemand anders." Ze wordt onderbroken door Martine met de woorden: „Ik weet ze ker dat het je gaat lukken." Martine is fid van de zogehe ten kemgroep-skaters, die zich inzet voor de anderen en allerlei verschillende activitei ten organiseert. „In het begin Naam: Skateclub lisse Oprichtingsdatum: 2 mei 1998 Ledenaantal: 201 Contributie: gratis Aanmelden: op de skate baan aan de Ruishorn laan Hoogtepunt: de bustrip naar het Belgische Ander- lecht, met 57 skaters Dieptepunt: elke regen achtige dag dat de baan niet gebruikt kan worden DE CLUB VAN! krijgt sportmateriaaI aangeboden door: Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 kon ik nog helemaal niks, maar het gaat steeds beter nu", vertelt ze enthousiast. „De kerngroep waar ik in zit, bestaat uit vijftien personen. Eén keer per maand vergade ren we en bekijken we met z'n allen wat we gedaan hebben en wat we de komende maan den gaan doen. We zijn bij voorbeeld een keer naar Bel gië geweest met meer dan vijf tig skaters. Twee dagen daar voor had ik m'n pols gebroken dus helaas kon ik daar zelf niet skaten. Maar leuk was het wel." Patrick en Linda zijn zo thuis, maar Martine moet nog terug naar Noordwijkerhout. „Daar heb je alleen maar een hele kleine half-pipe. Daarom ga ik liever hier heen, het is toch maar een klein stukje fietsen." Terwijl de regen druppels in steeds kleinere hoeveelheden naar beneden komen, zorgt de baanbeheer- der ervoor dat de half-pipe zo snel mogelijk helemaal dïroog wordt. Spoedig zullen de ska ters er bezit van nemen. Op de achtergrond kijken Martine (midden) en Linda toe terwijl Pa trick zijn evenwicht op de grind-buis probeert te bewaren, foto mark lamers Sam Anes was scheidsrechter op WK tafeltennis Leidenaar Sam Anes (49) was deze week op de WK tafeltennis aanwezig als scheidsrechter. De gemeente-amb tenaar, zelf lid van tafeltennisvereni ging Docos, heeft zijn diploma nog maar een jaar op zak. Omdat hij nog geen internationaal scheidsrechter is, moest hij vrijdag weer naar huis. Zondag Nadat Nederland zich beschikbaar had gesteld voor de organisatie van de WK is aan alle Nederlandse scheidsrechters - er zijn er ongeveer 45 - gevraagd of ze mee wilden werken. Ik had er wel zin in, er is maar een keer in de -tig jaar een WK in Nederland. Vanavond was er een scheidsrechtersbijeenkomst om ervoor te zorgen dat we in het toernooi allemaal dezelfde beslissingen nemen. We doen hier een wedstrijd met z'n tweeën, net als in de normale competitie, dan heb je ook een hoofdscheidsrechter en een me dewerker die de bordjes omdraait. Een verschil met de competitie is dat je hier een punt aangeeft door een van je vuis ten omhoog te doen, tot schouderhoog te. Normaal wijs je een speler aan, dat is toch heel anders. Nieuw is ook dat er sinds 1 juli veel soorten rubbers op de batjes verboden zijn. De controle daarop zal tijd in beslag nemen. Wij zitten hier in een congrescentrum in Veldhoven. Er rijden pendelbusjes naar de ijshal en het Indoorcentrum. In de ijshal worden de voorrondes gespeeld. Maandag Van de negen wedstrijden die ik moest leiden zijn er maar drie doorgegaan. Veel spelers uit Afrikaanse en Aziatische landen zijn gewoon niet gekomen. An dere collega's hadden dezelfde ervaring. Bij een wedstrijd heb ik een Italiaanse coach moeten wegsturen, die aanwijzin gen gaf. Er is afgesproken dat zo iemand gelijk geel krijgt en dan rood. In de com petitie krijgt een coach eerst een monde linge waarschuwing, maar hier dus niet. De man weigerde op de tribune te gaan zitten en in zo'n geval moeten we de hoofdscheidsrechter van het toernooi er bij roepen. Er is toen gezegd: pas als u de tribune op gaat, spelen we verder. Ik ging vanochtend om half tien weg en ik was tegen elven vanavond weer in het hotel terug. Dinsdag Er waren weer veel voorrondes, die gaan om de 'best of three'. Het was erg warm, maar vandaag en gisteren mochten we zonder colbertje werken. Morgen moe ten we het colbertje aan, want dan wor den er tv-opnamen gemaakt. Het toer nooi verloopt prima. Gisteren waren ze wel de scheidsrechters vergeten met eten en drinken, maar nu was ook dat goed geregeld. En het is best gezellig, hoor. Woensdag We moesten ons colbert aan, vanwege de televisie. Mijn jasje was werkelijk he lemaal doorweekt. Vanavond was er een feest voor alle scheidsrechters. Iedereen kreeg een sporttas, dat is altijd meege nomen, en een oorkonde. De tent ging om een uur dicht. Donderdag Vandaag waren de verliezersronden. Ie dereen die uitgeschakeld was, mocht nog een partij spelen om punten te ha len voor de wereldranglijst. Nederlan ders zag je er niet, die staan waarschijn lijk hoog genoeg. De organisatie had wel verwacht dat Gerdie Keen zou spelen, maar die had kennelijk ook geen zin in zo'n troostfinale. Ik had vijf wedstrijden en heb 's avonds nog geassisteerd bij een andere wedstrijd. Overdag was ik in de ijshal, waar het een stuk koeler was dan in het Indoorcentrum. In de ijshal hadden ze inmiddels de airco aangezet. In het Indoorcentrum was het nog even warm, daar mocht de airco niet aan om dat ze bang zijn dat het balletje weg waait. Ik heb vandaag opnieuw een coach moeten wegsturen die te nadruk kelijk adviezen gaf aan zijn speler. Vrijdag Ik heb nog een paar wedstrijdjes gezien, en daarna ben ik richting huis gegaan. Nu ga ik zelf op vakantie. Praag is de be doeling, maar we zien wel hoe ver we komen. Ik had drie weken vakantie ge nomen en de WK viel toevallig precies in de eerste week. Het was mooi om mee te maken, zeker voor een beginner. En je leert er altijd van. TEKST JANET VAN DUK FOTO HIELCO KUIPERS Jimmy' l 'NE van Leeds T. tico Madr Telegraaf ,Er is de afgelopen di v modder naar mij geg KJ hebben jullie geen wa doet pijn. Ik werd ver> met Pierre van Hooiji Nicolas Anelka. Maak geen werk geweigerd! -m nooit gedreigd om /zof» i/ voor Leeds te spelen, X f I beweerd. Het bestuurl deze verhalen probemmei zicht te redden. Over j |mai Bert Konterman in Ijescl graaf: rant Misschien heb ik mael. schat. 'MisterZwolle'len, er volgens mij niet in,n zvi geleden. En daar zzwrwet heel gelukig mee.Jcht n.iS t, Idem over de status oord: „Co Adriaanse kwam II, ging een nieuw s}'s len, verloor vijf duels bleef gewoon zitten ei uiteindelijk Europeesl Verliest Beenhakker ij met Feyenoord dan n\ vluchten en breken ze on af. Leo Beenhakker in Sj „Topvoetbal isgevenX. wil je halen, jij wilt gz) Feyenoord, je wordt zf betaald en wat moet j A teruggeven? Jouw tala behoud van je persooli karakter en type voetlj je bent, stel je dat tala dienst van het elftal. "1 Idenu t bi „Er is een open deal zzhr C den Herik. Zolang hij vindt, gaan we lekker kaar door. En mocht f overeen half jaar zegt gaan niet verder met j k/(j ker als hoofdtrainer, i mijn intentie om in el fiinctie aan Feyenoord, den te blijven. Ik weet Feyenoord daarover d maar ik heb in wezen dit is mijn laatste etap zou graag mijn carrièi Feyenoord afsluiten. dd Kees Jansma in NRC blad „Ajax heeft met Mach heel goede speler in In tje die de competitie a maakt. Maar de defen Amsterdammers is zia Frank Verlaat al met geleken, zo traag is hij VI-hoofdredacteur Jo Derksen in NRC Hantj „We raken steeds meei voetballers kwijt aan landse clubs die meer Het is sowieso maatscl onverantwoord dat de president 250.000 guh dient en de linksback vijf miljoen." l!rj er De 32-jarige recording nol Jacques Brinkman Hockeylcrant: „Als vader van tivee Arzi heb ik natuurlijk andi resses dan bijvoorbeeh Kramer, de keeper van Zwart. Hij is een 'skatt begrepen. Skaters, gab vi jaar geleden wist ik nil J\ dit soort mensen besto heeft wel wat. Ruud van Nistelrooy week „Ik heb me verbaasd o snelheid waarmee de zf^1- kaar opvolgen. Speler jaar, topscorer van Nei vei en de nummer twee vt pa. En dan nog het Ne elftal. Het hield niet op aai kreeg ik weer het doelp het jaar toebedeeld: al tegelijk. Soms lijkt het het niet om mij gaat. t ae' eens denk ik: shit, dit ifü man. n< Oud-Volendamtrainef t Boer in de Volkskrant ae< „Bij Volendam hebben langzamerhand van li leefstijl gemaakt. Idem „Ik kreeg overal de sch Als de bus vergat de B5 len, werd dat mij veria Idem: „We verloren tivee keet '01 Toen PSV in de volgent 'V{ strijd 6-0 maakte, zei d lsi per: gelukkig, niet weet delijk 6-0. Zó was de sj Tafeltennis-bondscoa Engel in de Volkskran „Overal elders in de uk jonge talenten bereid i !r per dag te trainen. In b D niet. In dit land wil ieó eerst de school afinaket W dan zijn ze bereid te tri 111 maar dan is het al te la is de ach terstand zo groot dat dat alleen door een begenadigd talent is goed te ma ken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22