Leidsch Dagblad Jeltsin ontslaat opnieuw premier DASA-ingenieur en zakenman spioneerden voor Moskou Rottweilers bijten hun baas dood BEL: 071-5128030 'eyenoord verder dan Ajax alencia verslaat Barcelona Verrijking top zorgt oor hogere looneis' Man komt om bij brand Cronesteyn Eclips veroorzaakt grote verkeerschaos TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Katwijk vol van water en vis Katja Marchais Ik kan alles, maar moet het alleen nog leren. bewolkt en regenachtig Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Gesprek van de Dag2 Gezondheid/Strips14 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,12 RTV/programma's15 Sport17t/m 22 Op de pagina Uitgaan een kortingsbon voor eclips-ma nifestatie met ligconcert in Space Expo te Noordwijk. 3e Duitse politie heeft twee mannen gearresteerd die ervan worden ver lacht dat zij militaire geheimen heb ben verraden aan Rusland. Een van hen was ingenieur bij vliegtuigfabrikant DASA. De ander is een zakenman. Hij verd op de luchthaven van Hannover ngerekend op het moment dat hij op het vliegtuig naar Moskou wilde stap pen. De mannen worden ervan beschul digd dat zij geheimen over door DASA ontwikkelde anti-tankraketten hebben verkocht aan Moskou. Aanvankelijk werd gevreesd dat zij ook gevoelige in formatie hadden verraden over de Eu- rofighter, het Europese jachtvliegtuig dat mede wordt ontwikkeld door DA- SA. Dat werd gisteren tegengesproken door het bedrijf. De ingenieur zou niet betrokken zijn geweest bij de bouw van dit hypermoderne toestel. De politie heeft de gouden tip over de spionage volgens het weekblad Fo cus gekregen van een ex-geheim agent van de Stasi, de geheime dienst van de voormalige DDR. Het tweetal is eind vorige maand al opgepakt, maar de ar restatie werd pas gisteren bekendge maakt De twee hebben inmiddels een bekentenis afgelegd. De affaire dreigt ook een politiek staartje te krijgen. De voorzitter van de Bondsdagcommissie voor binnenland se zaken, de sociaal-democraat Penner, heeft de regering opgeroepen Rusland desnoods met economische sancties te straffen. „Het gaat niet aan dat wij mil jarden in het land pompen, en in ruil daarvoor worden bedankt met spiona ge", aldus Penner. Hij vreest dat het nu ontdekte geval nog maar 'het topje van de ijsberg' is. Duitsland is een favoriet doelwit van industriële spionnen. In een recente studie wordt de schade voor het be drijfsleven op ruim 45 miljard gulden per jaar geschat. CENDT GPD Een 36-jarige inwoner van de buurtschap Huihuizen bij Gendt (Gelderland) is gistermiddag door zijn twee rottweilers doodgebe ten. De man werd leven loos en hevig bloedend op zijn erf aangetroffen. De politie heeft de twee hon den afgemaakt. De man woonde alleen. Het erf was afgeschermd met grote hekken, waar achter de honden dagelijks rondliepen. De politie trof gistermiddag de honden springend tegen het hek aan. Politiewoordvoerder A. Elsendoorn: „Het bloed kwam uit hun bek. We heb ben ze meteen de kogel ge geven. De man lag op de grond, zijn onderarm en hoofd waren aangevreten. Het was een compleet dra ma. We vermoeden dat de man twee keer is aangeval len." Vier weken geleden heeft één van de rottweilers een kennis van het slachtoffer gebeten. De man heeft daar toen aangifte van gedaan. „Toch hebben we dit niet kunnen vermoeden", aldus de politiewoordvoerder. jgus!ndac 9 augustus1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 jlnnenland Buitenland Kerk en Samenleving Satelliet kan gestolen auto's opsporen Montenegro wil eigenlijk alles zelf doen Cultuur en Kunst Norbert Schnell nieuwe rector priesteropleiding Bontgekleurde festivalgangers trotseren regen LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Nog geen abonnee ABONNEE SERVICE Feyenoord-spelers poseren met de Johan Cruijff Schaal. yenoord is klaar voor de juwe competitie. In het el om de Johan Cruijff naai, ofwel de Supercup, agde de landskampioen er ids vier jaar in Ajax in Am- •rdam te verslaan. In de itfase bezorgde Paauwe t een prachtige vrije trap n ploeg de zege, 3-2. wel Feyenoord-trainer enhakker als zijn collega n Ajax Wouters wilde geen nclusies verbinden aan de ■dstrijd. De gelukkigste >eg had gewonnen, zo stel- n zij. „Het is zuur dat we rliezen, maar een ramp is t niet", sprak Wouters. In n ogen was de wedstrijd de itste testcase voor de com- •titie. Zo dacht Beenhakker ook over. Maar het deed •m goed dat zijn ploeg sinds 8 maart 1995 eindelijk weer eens in Ansterdam had ge wonnen. Feyenoord begint vol zelfvertrouwen aan het nieuwe seizoen. Vooral in de eerste helft speelde de ploeg volgens Beenhakker 'sterk'. Feyenoord begon inderdaad goed aan de wedstrijd. De landskampioen overrompel de de Amsterdammers. De Rotterdammers speelden aanvallend en kregen in de eerste helft legio kansen. Feyenoord kreeg vorig sei zoen de kritiek dat het te be houdend speelde en altijd koos voor veiligheid. Trainer Beenhakker wil zijn ploeg dit jaar aanvallender laten spe len, omdat het elftal nu op el kaar is ingespeeld. Pagina 17: Feyenoord ver lost van complex LENCIA ANP ircelona heeft gisteravond eerste wedstrijd om de laanse Super Cup verloren, en tegen Valencia werd het 0. De Argentijn Lopez aakte vier minuten voor tijd :t enige doelpunt, na voor leidend werk van Oscar, :n van de spelers die door m Gaal in de uitverkoop erden gedaan. Van Gaal stelde zondagavond zes landgenoten op. Hesp, Reiziger, Cocu, Kluivert, Frank de Boer en Zenden. Ook oud-Ajacied Litmanen speelde mee. Barcelona kon niet overtuigen. Kluivert werd vrijwel nooit bereikt. Cocu werd in de 76ste minuut ver vangen door Gabri; Zenden had daarvoor al plaats ge maakt voor de Portugees Sïraao. h'V geeft waarschuwing af I looneisen gaan tijdens de mende CAO-onderhandelin- p waarschijnlijk omhoog. Dat |lt CAO-coördinator W. Wale- i van FNV Bondgenoten in reactie op de berichten fer de sterk gestegen inko- fcns van topbestuurders. Eaterdag bleek uit een onder- pk van De Volkskrant dat de jniddelde bezoldiging van de bgste mensen in de bedrij- h in 1998 met ongeveer acht pcent is gestegen. De meeste jvone werknemers zagen hun pn met minder dan drie pro pt omhoog gaan. Het wordt volgens Waleson leds moeilijker om de leden [overreden de looneisen te ptigen. De FNV-bonden heb- p voor de zomer afgesproken P bij de komende onderhan- pingen een half tot een heel beent bovenop de prijscom- pisatie te eisen. Bij de huidige Batie resulteert dat in een bneis van drie procent. Eind [ze maand beginnen bij FNV Bondgenoten de discussies met de kaderleden om de werkelijke eis vast te stellen. Waleson vraagt zich af of de kaderleden deze looneis, die driekwart pro cent lager ligt dan vorig jaar, zullen accepteren. Werkgeversorganisatie VNO- NCW vindt het niet verstandig als de bonden afstand nemen van het huidige loonmatigings- beleid. Er zijn nog te veel men sen werkloos in Nederland. „De loonmatiging was in de afgelo pen jaren een succesvol be leid", aldus VNO-NCW-woord voerder R. van der Kooij. Van der Kooij vindt de hogere lonen bij de directies verklaar baar. Er zijn te weinig topma nagers, waardoor er schaarste op de arbeidsmarkt ontstaat. Bovendien wordt het Neder landse bedrijfsleven internatio- naler. Dat zorgt eveneens voor een versterkend effect op de stijgingen van de salarissen. „Je krijgt een beloning die past bij de verhoudingen." Pagina 2: Commentaar Omgevallen kaars oorzaak van afbranden tuinhuisje Bij een brand in een huisje op het volkstuincomplex Cro nesteyn is in de nacht van vrij dag op zaterdag een 48-jarige Leidenaar omgekomen. Buren van de man op het tuincomplex ontdekten rond twee uur 's nachts dat zijn tuinhuisje in brand stond. Zij waarschuwden de brandweer die het vuur snel onder controle had. Na de blus werkzaamheden ontdekten brandweerlieden dat de brand een dodelijk slachtoffer had ge maakt. De Leidenaar bracht regel matig de nacht door in zijn tuinhuis, dat hij door middel van kaarsen verlichtte. Zo ook deze nacht. Onderzoek wees uit dat een omgevallen kaars de brand heeft veroorzaakt. Het slachtoffer, op het moment dat de brand uitbrak vast in slaap, is door verstikking om het leven gekomen. Het tuinhuisje stond volgens de secretaris van Volkstuinvere- ning Cronesteyn, A. Mesdag, op een gedeelte van het complex waar niet overnacht mag wor den. „Maar het slachtoffer deed het wel." De dodelijke afloop van de brand heeft de leden van de vereniging diep ge schokt. „Wij kenden deze man goed, een speciaal iemand. Voor onze vereniging verzette hij veel werk." Volgens Mesdag is verlichting met kaarsen en petroleumlam pen op het volkstuincomplex gebruikelijk. .Alleen het club gebouw heeft elektriciteit. Mis schien zou de veiligheid ver groot worden als op het hele complex stroom wordt aange legd, maar dat is geen optie. Dat zou minstens een half mil joen gulden kosten en daar heeft de vereniging geen geld voor. De gemeente evenmin." DEN HAAG GPD De zonsverduistering van woensdag zal tot een grote ver keerschaos leiden. Miljoenen mensen gaan de komende da gen op weg naar Noord-Frank rijk en Zuid-Duitsland om daar de zonsverduistering te bekij ken. Alle hotels en campings zijn volgeboekt. In Engeland stonden dit weekeinde al lange files, op weg naar Cornwall; dat is de enige plek in Groot-Brit- tannië waar de zonsverduiste ring totaal is. De ANWB en het Korps Lan delijke Politiediensten waar schuwen automobilisten om niet rijdend naar de zonsver duistering te kijken. Maar zij zeggen ook dat het niet toege staan is auto's in de bermen of op de vluchtstroken te parkeren om naar de eclips te kijken. Overtreders lopen het risico van een boete van 180 gulden. De ANWB raadt mensen die naar Frankrijk willen rijden aan om uiterlijk dinsdag te vertrekken, om de files voor te zijn. De Franse en Luxemburgse overheden hebben een rijver bod voor vrachtwagens inge steld van ongeveer tien tot twee uur. Dan gaan de Belgisch- Franse en Luxemburgs-Franse grens tijdelijk dicht voor vracht wagens. Ook dat kan tot ernsti ge opstoppingen aan de grens overgangen leiden. Ook in Hongarije worden de vrachtwa gens van de weg geweerd. Overigens dreigen velen voor niets af te reizen. Vooral voor het noordoosten van Frankrijk zijn de weersverwachtingen voor woensdag niet gunstig. In Nederland voorspelt het KNMI veertig procent kans op opkla ringen. Naam: 1 Adres: Postcode: - Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (I v.m. controle bezorging) 1 Tel: Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomaiisch (f. 96.90) i i automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) V 1 cAT i Nr. bank/giro: Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28030 Stepasjin moet het veld ruimen na terugkeer uit onrustig Dagestan De Russen moeten opnieuw wennen aan een nieuwe premier. President Jeltsin ontsloeg vanmorgen Sergej Stepasjin en benoemde Vladimir Poetin, het hoofd van de binnenlandse veiligheidsdienst (FSB) en secretaris van de invloedrijke veiligheidsraad, tot waarnemend premier. Als de Doema (de Russische Tweede Kamer) er mee instemt, wordt Poetin de vijfde regeringsleider in nog geen anderhalf jaar. Jeltsin heeft geen reden gege ven voor het ontslag van Ste pasjin, die de regering slechts drie maanden heeft geleid. Ste pasjin zei dat hij gisteren tij dens een onderhoud met de president te horen kreeg dat hij was ontslagen. Hij had Jeltsin onomwonden te verstaan gege ven dat hij het besluit niet juist vond. „Maar de president heeft het recht dit te doen." De premier was juist terugge keerd uit de Kaukasische repu bliek Dagestan, waar honder den islamitische guerrillastrij ders zaterdag vanuit Tsjetsjenië binnenvielen. Zij willen van Tsjetsjenië en Dagestan één is- lamistische staat maken. De strijd heeft aan vier Dagestaan- se militairen het leven gekost. Zeventien anderen zijn gewond geraakt. Stepasjin noemde de situatie in Dagestan 'zeer moei lijk'. Volgens hem dreigt Rus land het gebied te verliezen. Zijn waarschijnlijke opvolger Poetin (46) heeft jaren gewerkt bij de KGB, de beruchte gehei me dienst van de vroegere Sov jetunie. Hij was onder meer als spion in Duitsland actief. In de jaren negentig ging hij naar St. Petersburg, waar hij ging werken onder de hervormings gezinde burgemeester Anatoli Sobtsjak. Vorig jaar werd hij hoofd van de FSB. Deze functie behield hij toen hij in maart se cretaris van de veiligheidsraad werd. In dit invloedrijke orgaan, onder voorzitterschap van Jeltsin, zit een aantal belangrij ke ministers en functionarissen. Jeltsin heeft vandaag ook een einde gemaakt aan de onzeker heid over de datum van de par lementsverkiezingen. De Rus sen kunnen op 19 december een nieuwe Doema kiezen. Met het decreet van de president is de verkiezingscampagne offici eel begonnen. De koers van de euro is van morgen behoorlijk gedaald, mede door de onrust in Rus land. Op de valutamarkt in Moskou veroorzaakte de poli tieke crisis een flinke waarde vermindering van de roebel. katwijk Dat zich zaterdag in het centrum van Katwijk aan Zee de festiviteiten rond de Dag van de Zeevisserij afspeelden, kon niemand ontgaan. In de neusgaten van alle bezoe kers nestelde zich een gezonde vislucht. Die was afkomstig van de bijna oneindige visva- riatafel van Teun Hoek (foto), van de haring en kibbeling uit de vele kramen of van de schelpdieren van de tot 'Mosselplein' omgedoopte Taatedam. Dat het hier om de Dag van de Nederlandse Zeevisserij ging, was ook onmiskenbaar de regen viel met bakken uit de hemel en de zee zat potdicht met vette mist. Toch trotseerden meer dan 30.000 mensen de nattighéid om zich in de Katwijkse feestvreugde te storten. Een dag eerder, tijdens de Vlootschouw, waren dat er volgens schattingen van de politie 60.000. Nog vóór de praal- wagens van het Rijnsburgse bloemencorso op de Boulevard arriveerden, bood het lange terras aan zee al een kleurige aanblik. De grijze lucht deed dan wel zijn best om het feest je te verstoren, een beetje Hollander liet zich daar niet door uit het veld slaan: een zee van kleurige paraplu's bedekte de Boulevard, het Andreasplein, de Princestraat, de Voorstraat en de Badstraat. „Toch zonde van het weer", was de meest gemompelde vaststelling in het dorp. Maar met de vele shantykoren en muziekverenigingen (die de regen voor lief namen en zonder enige reserve hun voorstellingen speelden) als voorbeeld liepen de be zoekers zaterdag monter alle attracties af. Pagina 11: Geklapwiek in de mist. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1