Houterige tennisser wint in Amsterdam Dubbel Haarhuis - Schalken nieuwe optie voor Davis Cup JJoud in Sydney roept arme herinneringen op Sport 'Ik moest ze die hutten uitschoppen' Oranje deelt Italië tik uit Bijltjesdag voor Nederlandse atleten ANDAG 9 AUGUSTUS 1999 chef willem spierdijk. 071-5356464, plv -chef janet van dijk. 071-5356463 m Timman uitgeschakeld yEGASJan Timman is er niet in geslaagd de vierde ronde f het wereldkampioenschap schaken te bereiken. De Neder- Jber kwam in zijn tweede partij tegen Fedorov niet verder dan Ipise. De Wit-Rus had zaterdag de eerste wedstrijd gewonnen, [strijdt komende week met vijftien schakers om de wereldti- i de internationale schaakbond FIDE. jer winnaars in Antwerpen 'erpen Het zevende Lost Boys-schaaktoernooi in Antwer- heeft vier winnaars opgeleverd: de Israëliërs Boris Avrukh. tor Mikhalevsky, Alexandre Dgebuadze uit Georgië en de 2 Mikhail Goerevitsj. Het kwartet veroverde zeven punten uit en partijen. Avrukh werd officieel als eerste geklasseerd. De [erlandse deelnemers speelden in Antwerpen geen rol van ;kenis. Leidenaars John van der Wiel en Erik van den Doel ligden op de gedeelde vijfde tot en met dertiende plaats. Loek van Wely verliep het toernooi desastreus. Hij maakte - vermoeide indruk en finishte op een score van slechts vijf veede operatie voor Schumacher Michael Schumacher heeft zaterdag in een kliniek in :ve een tweede operatie aan het rechterbeen ondergaan, ischroeven werden bij deze ingreep uit het been verwijderd, tens de artsen versnelt dit het genezingsproces. De Duitse bcoureur, die door een crash tijdens de Grote Prijs van 6ot-Brittannië zijn been brak, zal vandaag in zijn huis in jtserland de revalidatie hervatten. Zijn renstal Ferrari gaat er- t uit dat Schumacher half september bij de Grote Prijs van Së zijn rentree kan maken. etballers reanimeren zwemster borg De Zweedse zwemster Louise Karlsson heeft giste- bij een gala in Malmö een hartaanval gekregen. Volgens het 3 8 Tsbureau TT hebben de voetballers Thomas Ravelli en Tho- Brolin met hun alerte optreden haar leven gered. Zij haal- haar uit het water en pasten reanimatie toe. Karlsson is 3-^l|voudig Europees kampioene op de kortebaan. Ze is naar het «enhuis gebracht. De artsen noemen haar toestand stabiel. afeber tweede in Chippenham 'enham Golfer Maarten Lafeber is tijdens het Challenge Championship als tweede geëindigd. De Nederlander had slagen meer nodig dan de Spanjaard Carl Suneson. Beide Iers waren de laatste ronde op de par-72 baan van de jyood Golf Country Club in het Engelse Chippenham op 10 !n32 ler Par begonnen. Suneson ging de 18 holes in 66 slagen 1, Lafeber in 74. Hij moest de tweede plaats delen met de ^gJshman Dredge en de Fransman Teillera. Lafeber verdiende Jj^35 gulden en kwam daarmee op een totaal van 66.980. Hij ft nog circa 25.000 gulden nodig om naar de Europese Tour volgend jaar te promoveren. ckeyvrouwen winnen toernooi Ion keynes De Nederlandse vrouwenhockeyploeg heeft het Jpj^landentoernooi in de Engelse plaats Milton Keynes gewon- In de finale won het team van coach Tom van 't Hek met van wereldkampioen Australië. De beslissende treffer was 'golden goal' van Dilian van de Boogaard uit een strafcor- Nederland is zich aan het voorbereiden op het toernooi om iuropese titel dat later deze maand in Keulen wordt gehou- mgi. „Dit is heel goed voor het zelfvertrouwen", aldus Carel van Staak, assistent van Van 't Hek. fed Hemmes jr uit selectie gezet 'erdam Fred Hemmes jr moet het bij het jeugdtoernooi de US Open doen zonder bondsbegeleiding. Bondscoach :hiel Schapers heeft de zoon van Fred Hemmes senior, de choe egere kampioen van Nederland, met onmiddellijke ingang ;er g het selectieteam tot en met 18 jaar gezet. Volgens Lodewijk *2-3! lenberg, de nieuwe voorzitter van de sefctie toptennis, heeft nmes (nationaal kampioen t/m 18 jaar) kritiek op de wijze 1^ trop hij het afgelopen half jaar bij buitenlandse trips door apers en Joost Wijnhoud is begeleid. Hij benadrukt dat er Jn sprake is van wangedrag. De sectie heeft de voorlopige in- ^jrijving van Hemmes jr bij de jeugdtoernooien van de Open nadese kampioenschappen en de US Open gehandhaafd en nSaalt ook zijn vliegtickets. amsterdam gertjan van geen Zonder het- toeziend oog van de bondscoach Michiel Schapers presen teerden Paul Haarhuis en Sjeng Schal ken zich tijdens de open Nederlandse kampioenschappen als nieuwe optie voor het dubbelspel in de Davis Cup wedstrijd tegen Ecuador. Het duo won de titel in Amsterdam. Voor Haarhuis was dat geen noviteit. Hij nam al voor de 47ste keer een hoofd prijs in ontvangst. Voor Schalken was het pas de tweede keer. Haarhuis kan met iedereen aan zijn zijde overweg, lijkt het wel. Na de suc cesvolle periode met Jacco Eltingh - het duo won alle Grand Slam-toer- nooien minimaal een keer - won hij met Yevgeni Kafelnikov dit jaar in Bar celona. Met zijn nieuwe vaste partner Jared Palmer haalde hij de finale op Wimbledon. Met gelegenheidspartner Schalken - Haarhuis kreeg alleen een wildcard voor het enkelspel als hij ook zou dubbelen - bleek hij ook een goede combinatie te vormen. Het Ameri kaans/Israëlische koppel Devin Bo- wen/Eyal Ran kwam er in de eind strijd niet aan te pas: 6-3, 6-2. Hoewel ze tijdens de Duitse compe titie voor Halle al vier partijen samen wonnen, is er nog nauwelijks sprake van een ingespeeld dubbel. Maar het klikt wel op de baan, beaamden bei den. „Buiten de baan ging het al goed", zei Haarhuis. „We zijn altijd met elkaar op reis." Drie jaar geleden speelden ze ook al eens samen. Toen waren ze te sterk voor de niet misselij ke dubbels Becker/Philippoussis en Edberg/Korda. Voor de dubbel tegen Ecuador zijn ze een serieuze optie, hoewel Haar-, huis met Jan Siemerink in het verle den ook goede resultaten boekte. „Maar met Jan heb ik nog nooit een toernooi gewonnen", aldus Haarhuis. Het had hem niet gestoord dat bondscoach Michiel Schapers zich de gehele week niet heeft laten zien om enerzijds het spel van Davis Cup-te genstander Lapentti te analyseren en anderzijds het nieuwe dubbel aan het werk te zien. Schapers prefereerde een uitje met de International Club naar Wimbledon voor een 'interland' met de voormalige Engelse internatio nals. Haarhuis: „Ik heb er geen moeite mee dat Schapers er niet is. Ik wil zelf zien hoe Lapentti speelt. Bovendien is de Davis Cup pas over zes weken. Ik bekijk liever alles op korte termijn." El Aynaoui heer en meester Het koddige sprongetje om zijn overwinning te vieren kwam een klap te vroeg. Maar toen Younes El Aynaoui de eenzijdige finale van de Grolsch Open tegen Mariano Zabaleta (6-0 6-3) na precies een uur besliste met een ace, volgde er een herhaling. Het onhandige hupje paste in het beeld van de houterige tennisser die op 27-jarige leeftijd, ondanks zijn gebreken en blessureleed, zijn eer ste Grand Prix-toernooi won. amsterdam gertjan van geen Het was een terechte zege van de man die zich als een koning behandeld voelt op de ATP- tour. De Marokkaan was tijdens de internationale tenniskampi oenschappen van Nederland simpel de beste. Hij regeerde over het complete deelnemers veld. Op weg naar de eindstrijd verloor hij slechts één set van landgenoot Karim Alami. Za baleta op zijn beurt was al twee keer aan uitschakeling ont snapt; in de eerste ronde tegen Raemon Sluiter, toen hij een break achterstond in de derde set, en in de halve finales tegen Nicolas Lapentti. De Ecuadori- aan had zaterdag bij 6-3 5-3 de finaleplaats voor het grijpen, maar de mogelijke nachtmerrie van het Nederlandse Davis Cup-team leverde vier games in en - vanwege de invallende duisternis - de volgende dag ook de derde set. Omdat Zabaleta zondagmor gen vroeg nog de derde set moest afwerken, werd de eind strijd niet om de geplande best- of-five gespeeld. De reglemen ten schrijven voor dat er in de eindstrijd drie sets moeten wor den gewonnen als er een open titel van een land op het spel staat, behalve als er op de laat ste dag nog een 'oude' partij wordt uitgespeeld, die langer dan een uur duurt. Gisteren maakte het weinig uit. El Ay naoui was heer en meester en Zabaleta zwaaide hem alle lof henk stouwdam londen daar toch maar op hoogste schavot in de olym- jl"yne volleybalhal. En ze luis- n een jaar voor de Spelen 'dney toch maar naar het :lmus. Gestimuleerd door itgeestenaar Peter Blangé ten de volleyballers giste- ip overtuigende wijze het lympisch toernooi. De :rs ervoeren dat na een jaar luffe ellende als een opste- jewelste. jna als vertrouwd ging er in Sydney veel mis met het ;n mjerlandse volleybalteam. P/2, verschil met de achterlig- ggj le donkere periode was, dat ^Spelers 'down under' beter de tegenslagen omgingen, leginnen in het veld, waar matige potjes werden ge en en op psychologisch igrijke momenten, in te- itelling tot de World Lea- ?l lerïnu eens n'et wercf gefaald. DAsfterdagavond werd bijvoor op het nippertje een af tegen volleybaldwerg Au- ië voorkomen, door in de Ie set een 11-7 achterstand te buigen in een 15-12 over ling. En de klinkende 3-0 in de finale op het pittige inigde Staten staken de spe- als een flinke mentale bo- n hun zak. [et de komst van Blangé is Meer in de selectie behoor- 'Pgeklaard. Niet zozeer om- de spelverdeler de nieuwe taker is, maar vooral van- Je het vertrouwen dat hij uit- lt. Dat gold vooral in het waar de spelers weer kon- terugvallen op oude waar- ook al gaf Blangé nog niet set-up op maat en moest ia Latuhihin nog een aantal n opdraven als de oude «ter weer eens 'stijf stond de spierpijn'. De gedachte met Blangé alles weer goed omen, werkte heilzaam. ;n weekje Sydney bracht eens nieuwe gezagsver houdingen aan het licht. Toon .Gerbrands heeft aan autoriteit moeten inboeten. Blangé be paalde onder andere zelf hoe lang hij speelde en in het veld maakte hij onmiskenbaar de dienst uit. Gerbrands noch Blangé wil de kern van alle voorwaarden waaronder de spelverdeler is teruggekeerd openbaar maken, maar het werd in Australië zonneklaar dat de speler niet bepaald aan de leiband van de bondscoach loopt. Met name in technische zaken weegt de stem van Blan gé zwaar, zo niet het zwaarst. Gerbrands ontkent vanzelf sprekend dat hij zijn oren naar Blangé laat hangen. „Hij is on voorwaardelijk teruggekomen", voert hij ter verdediging aan. „We gaan als volwassen men sen met elkaar om. Vergeet niet dat we voorafgaande aan zijn rentree samen de nodige ge sprekken hebben gevoerd. En daarin zijn de gezagsverhou dingen goed doorgesproken." Blangé bepaalde gisteren dat hij zich niet na twee sets zou la ten wisselen. Hij was er name lijk zeer op gebrand om de Amerikanen in drie sets het Sydney Entertainment Centre uit te meppen. Voor hemzelf, omdat drie sets een maximale belasting zou betekenen en voor het team om het zelfver trouwen een nieuwe impuls te geven. Hij wilde de bijna-blamage tegen Australië rechtzetten en de tijd was aangebroken om het blazoen op te poetsen. Daar voor was maar één remedie: de Verenigde Staten overtuigend verslaan en de toernooiwinst binnenhalen. En dat gebeurde, zodat de volleyballers morgen in jubelstemming kunnen afrei zen naar de hoofdstad Canber ra, waar hen nog drie oefenpo tjes tegen Australië en een aan tal zware trainingen wachten. In Canberra kan bovendien worden gesleuteld aan finesses, want in Sydney werd eveneens toe. „Het enige nadeel was dat ik om half acht op moest staan", zei de 21-jarige Argen tijn. „Na de derde set tegen La pentti kreeg ik een beetje slaap, maar ik geef alle credits aan de winnaar. Hij speelde de wed strijd van zijn leven", aldus Za baleta, die zelf ook een topweek beleefde na vier keer op rij in de eerste ronde te zijn uitgescha keld. El Aynaoui kon zijn geluk niet op. De Marokkaan speelde zijn zesde grote finale, maar schreef pas zijn eerste titel op zijn naam. Vorig jaar was hij de sterkste in zes Challenger-toer nooien, waaronder Schevenin- gen. Het was het jaar van zijn comeback. Vanwege twee en keloperaties zat hij vijftien maanden langs de kant, waar door hij van de 70ste naar de 444ste plaats op de wereldrang lijst zakte. Eind 1998 was hij alweer 49ste en na zijn winst in de Grolsch Open schaart hij zich bij de beste 25. Aan Amsterdam bewaarde hij toch al prettige herinneringen. In 1996 speelde hij er zijn eerste Grand Prix-fi- nale. Belangrijker nog was dat hij toen voor het eerst zijn echt genote bij zich had. Sindsdien zijn de twee onafscheidelijk op de tour, waarin de laatste twee jaar ook hun zoontje meehup- pelt. Het is voor El Aynaoui een levenswijze geworden. „Anders zie ik hen driekwart jaar niet. Nu kan ik mijn zoon zien op groeien. Het werkt kalmerend. Als ik de baan afstap, ben ik geen tennisser meer maar pap pa." De bezorgde pappa is op de baan een meedogenloze tennis ser. Zabaleta werd in de eenzij dige finale gedegradeerd tot fi gurant. In iets meer dan twintig minuten was de eerste set voor bij, zonder dat de Argentijn een game scoorde. Een korte bles surebehandeling voor El Ay naoui aan zijn hamstring (Za baleta: „Younes moet een been breken, wil hij opgeven") leek het tij even te keren, maar de Marokkaan bleef bij de les. Steunend op zijn machtige fo rehand dreef hij zijn opponent tot wanhoop. Die forehand is overigens uit nood geboren. Doordat El Ay naoui in zijn jeugdjaren slecht werd begeleid, is de onwikke- ling van zijn backhand altijd achtergebleven. De lengte (1.93 meter) van de autodidact draagt er nu mede aan bij dat zijn forehand vanuit de back handhoek - de zogenaamde 'in- side-out-forehand' - een ge ducht wapen is. Hij maakt er regelmatig onwaarschijnlijke hoeken mee. Zijn huidige vorm schenkt hem vertrouwen voor het hard- court-seizoen en een verdere verbetering van zijn ranking. „Op gravel kan ik iedereen aan en op hardcourt heb ik al eens twee keer in de finale (Doha en Jakarta in '96) gestaan. Drie jaar geleden had ik nooit gedacht dat ik de top twintig kon halen, maar nu wel", aldus El Ay naoui. Het Amsterdamse gravel be valt hem zo goed, dat een te rugkeer - ijs en weder dienende - vaststaat. Wat El Aynaoui be treft hoeft er niet te worden on derhandeld over startgelden, ook al staat hij komend jaar in de top tien. „Ik speel hier puin- voor mijn plezier." Younes El Aynaoui kan zijn geluk niet op. duidelijk dat een aantal nieuwe spelers nog moet leren samen spelen met Blangé. Dat geldt met name voor Sander Olst- hoorn en in iets mindere mate voor Mike van de Goor. Die trainingssessies plus de daarop volgende drie weken oefenen in Nederland, zullen dan toerei kend moeten zijn om de ploeg klaar te stomen voor het Euro pees kampioenschap, eind sep tember in Wenen. Volgens Ger brands gaat dat lukken, ,,'t Is namelijk echt een kwestie van trainen", maakt hij zich aller minst zorgen. „We zullen net zo lang oefenen tot de patronen er inzitten." Het was in Sydney Blangé voor en Blangé na. Over Misha Latuhihin vrijwel geen woord. En als diens naam al viel, was dat zelden positief. Latuhihin heeft vrijwel alle vertrouwen van zijn medespelers verloren. Aanvoerder Bas van de Goor bijvoorbeeld stak niet onder stoelen of' banken dat hij liever niet met Latuhihin samen speelt. „Omdat het niet klikt", is zijn simpele verklaring. „Bekijk mijn percentages van de World Lea gue maar. Peter is langer, pakt de ballen dus hoger en geeft ze als een 'streep'. Bij zijn set-ups ligt de bal ook langer op hoogte dan bij de set-ups van Misha. Die geeft de bal met een curve. Dat scheelt enorrn, omdat je bij Peter lang dp gelegenheid hebt om de bal te raken. Bij Misha moet je snel reageren." De volleyballers waren in Sydney wel zo wijs het hosanna ook de relativeren. „We zijn op de goede weg, maar er is nog een ruime marge om te verbe teren", temperde Blangé de verwachtingen. Maar het was lang geleden dat de Nederland se volleyballers weer eens met een goed gevoel een hal verlie ten. Bovendien riep de gouden medaille die zij gisteren kregen omgehangen bij velen warme herinneringen op. Van Eijsden hekelt schransende VIP's amsterdam gertjan van geen Piet van Eijsden, toernooi-di- recteur van de internationale tenniskampioenschappen van Nederland, moest de VIP's de hospitality units uitschoppen. Het was hem een doorn in het oog dat er massaal geschranst en gedronken werd, terwijl de finale tussen Younes El Aynaoui en Mariano Zabaleta bezig was. Het grote aantal open plekken op de tribunes was het gevolg van het feit dat de sponsors hun gasten op een copieuze lunch trakteerden. „Er zaten 600 mensen in die, om het ordi nair te zeggen, 'hutten'. Dat is typisch Nederlands. Ze vinden die ambiance prachtig. Laat ze toch tennis gaan kijken", zei van Eijsden na afloop. Die ervaring en de sof van een bijna verregende zaterdag waren de enige dissonanten van de Grolsch Open volgens de directeur. „Niets is vervelen der dan gaten op de tribune." In totaal passeerden de afge lopen week 36.000 mensen de toegangspoort in Amsterdam. Vierduizend minder dan vorig jaar, maar dat kwam door de extreem hoge temperaturen. „Kaarten die wel verkocht wa ren, werden niet opgehaald", aldus Van Eijsden. Tevreden was hij over zijn deelnemersveld en de superi eure winnaar El Aynaoui. „Ik had het beste deelnemersveld van de laatste tien jaar en het heeft më het minste gekost." Van Eijsden betaalde bijvoor beeld geen stuiver startgeld aan Dominik Hrbaty die er als top favoriet in de eerste ronde werd uitgeslagen. Van gegarandeerde inkomsten voor toppers wil hij niets meer weten. „Als iemand goed presteert, hangen er gelijk managers aan de telefoon. Maar ze krijgen niets." In 2000 prijkt de Grolsch Open (de bierbrouwer heeft het aflopende contract nog niet verlengd) twee weken eerder op de kalender. Het is geen garan tie voor dé deelname van top tien-spelers. „Maar wat moet ik met een Henman of Rusedski hier", vroeg Van Eijsden zich af. „Moya zou ik wel graag willen hebben, net als Kuerten en Cor retja. Maar wie garandeert me dat ze tijdens mijn week nog steeds in de top 10 staan?" Knokkers als Zabaleta ziet hij graag op de lijst. Net zo goed als hij zo veel mogelijk Neder landers aan de start wil zien verschijnen. „Van Lottum, Slui ter, Schalken en Wessels verlie zen hier op het nippertje in de eerste ronde. Moet ik ze dat kwalijk nemen in zo'n sterk veld?" Jettie Fokkens (2) ziet hoe de bal langs het Italiaanse blok gaat. De Ne derlandse volleybalsters wonnen met 3-2 van de Zuid-Europese vrou wen. FOTO AP sydney gpdzware servicedruk en vond te weinig openingen in de hechte De finale van het pre-olym- Chinese verdediging, pisch toernooi in Sydney maak- De zilveren medaille had ech te duidelijk dat er met het Euro- ter een gouden randje, omdat pees kampioenschap voor de de dag ervoor Italië met 3-2 was deur nog een wankel Neder- verslagen. Na een mooi en lands vrouwenvolleybalteam emotioneel gevecht. Nederland staat. China kende geen mede- verliet ten opzicht van de eeu- dogen en deklasseerde Oranje wige rivaal Sydney met een met 3-0 (25-19, 25-13, 25-18). In mentale voorsprong. Beide lan de finale had Nederland werke- den komen elkaar in september lijk geen schijn van kans. De tijdens het EK in Rome op- ploeg stond voortdurend onder nieuw tegen. hechtel anp WK niet op clementie hoeft te rekenen Ook voor de 4x100 meter ploeg viel het doek. Zo eensgezind als de sprintelite vorig seizoen naar de EK toewerkte, zo verdeeld was de aan loop dit jaar naar de WK. Individuele belangen genoten meestal de voorkeur, blessures (Miguel Janssen, Pally de Leuw, Martijn Ungerer) door kruisten de weinige pogingen die de ploeg wilde ondernemen. „We hebben misschien twee keer met elkaar getraind", zei Troy Douglas. Zaterdag was de ultieme poging, maar het was tot vlak voor de start om 22.00 uur niet eens ze ker dat de mannen in de baan kwamen. Ungerer was al naar huis. Trainer Henk Kraaijenhof vond dat zijn pupil Douglas wegens blessuregevaar niet moest starten. Douglas liep de 100 en 200 meter ervoor voluit. In de koude schemering kwam het team (Janssen, Douglas, Patrick van Balkom, Dennis Tilburg) toch nog tot 39,46. Zeker van de WK zijn Lieja Koeman (kogel), Pa trick van Balkom (200 meter), Troy Douglas (100 in), Marko Koers (1500 m), Robin Korving (110 m horden). Pieter van der Kruk (discus), Gert-Jan Liefers (1500 m). Wilbert Pennings (hoog), Ka- miel Maase (10.000 m), Simon Vroemen (3000 m steeple) en Chiel Warners (tienkamp). Maase kwalificeerde zich, net als Luc Krotwaar en Greg van Hest, voor de marathon in Sevilla, maar het drietal ziet vrijwillig af van deelname. Voor de Nederlandse atletiek was het zaterdag bijltjesdag in België. De Nacht van Hechtel, voor de atleten de laatste kans om zich te plaatsen voor de WK, kwam voor de één te vroeg, voor de ander te laat, maar voor niemand op tijd. „Dan is het gewoon Schluss", zei Stella Jongmans. Als eerste vielen de drie mannen met de pols stok af. Oud-Alphenaar Christian Tamminga en Laurens Looije werden in de wedstrijd één en twee, maar hun hoogtes waren bij lange na niet toereikend: 5,31 en 5,21 meter, waar 5,70 was ge boden. Tamminga sprong vorig jaar in Hechtel een Nederlands record (5,76) en ook Looije pres teerde goed (5,70). Beiden plaatsten zich toen wel voor de EK, die erna volgden. Rens Blom kwam niet verder dan 5,01. Op de 800 meter leefde de hoop wel op, toen Stella Jongmans in de baan kwam. De 28-jarige Nootdorpse wist wel vaker op het nippertje de juiste snelheid te tonen. Jongmans haalde het echter bij lange na niet. Ze kwam ruim drie se conden tekort: 2.02,54. Het examen kwam te vroeg, zei ze. Na langdurig blessureleed trainde ze pas de laatste tien dagen op hoog niveau. „Ik kan het allemaal wel mooi vertellen aan jullie, maar het niet laten zien", constateerde ze. Eind verantwoordelijke Bert Paauw vertelde later op de avond dat Jongmans wat hem betreft voor het

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19