Verslaving op doktersrecept Gezondheid Beetje zout mag bij hoge bloeddruk Pijnbeleving zit 'm in de genen I REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA *(j Goed dat ze erbij horen Op een terrasje in Zuid-Frankrijk geniet ik van een heerlijk kopje espresso. De zon schijnt, mensen rijden af en aan. Het is gezellig druk in de winkelstraat waar we op uitkijken. Er stopt een auto. Er stappen drie vrouwen uit met een baby. Kennelijk vier genera ties uit een familie: een jonge vrouw helpt een oudere dame uit de auto, voorzichtig. Ze leunt wat op de arm van haar jongere begeleidster. Mijn oog valt op de ingezwachtelde benen. Dat moet geen pretje zijn in deze hitte. De zwachtels zakken wat af, ze zijn slecht aangebracht, tot aan de kuiten. Kennelijk was het de bedoeling haar dikke enkels te omwikkelen. Ik bedenk dat we in Nederland minimaal tot aan de knie zwachtelen, of nog liever steunkousen zouden voorschrijven. Terwijl de jongste wouw haar grootmoeder voorzichtig naar de stoep begeleidt, haalt haar moeder de baby uit het autostoeltje. Gezellig babbelend loopt ze de twee andere wouwen achterna. Dit familietafereel doet me goed. Hoe belangrijk is het toch dat we als familie aandacht besteden aan onze ouderen. Het gevoel erbij te horen, nog een taak in het leven te hebben, geeft zin aan het bestaan. De dame met de gezwachtelde benen is al op hogere leeftijd. Ze heeft moeite haar evenwicht te bewaren. Als zij in mijn praktijk zou zijn ingeschreven, zou ik haar graag een rollator voorschrij ven. Dat is een soort boodschappenwagentje, waaraan ze zich in evenwicht kan houden, en dat haar ook nog in de gelegenheid stelt in een winkel op een speciaal daarvoor aangebracht plankje te gaan zitten. Het mandje bergt de boodschappen, zodat de handen vrij blijven. Ik heb ze hier nog niet gezien, het schijnt een Nederlandse vinding te zijn. Wij geven ze in bruikleen, met een summier statiegeld. Ik heb er al veel mensen blij mee gemaakt. Mijmerend laat ik de andere vakantiegangers en bewoners van het stadje aan me voorbij gaan. Opeens valt me op hoeveel men sen er krom lopen. We spreken in Nederland van osteoporose, maar daar hebben we nauwelijks een goede voorstelling van. Als ik mijn patiënten tracht uit te leggen hoe ze daar zelf op kunnen letten, vertel ik hen hun lichaamslengte in de gaten te houden. Meten is weten. Elk jaar krimpt een mens, maar vooral wouwen merken dat het na de overgang hard gaat. „Vroeger was ik een meter vijf en zeventig, maar nu weet ik het niet meer precies", zei laatst een patiënte. Toen ik haar ging me ten, was ze drie centimeter gekrompen. Mewouw was vijfenze ventig. Ze liep nog niet eens zo krom. Maar het is een teken aan de wand, en het duidt op het inzakken van de rugwervels. Die avond komt er in het restaurantje waar we eten, een jong ge zin binnen, met een oudere dame. Deze dame is goed gekleed, maar ze beweegt schuifelend, met haar neus bijna op de knieën. Met moeite kan de ober er een bord onder dekken. „Zo krom zien we bijna niemand meer in Nederland", zeggen we tegen el kaar. Ik bewonder deze dame om haar doorzettingsvermogen. Het is aan haar af te zien dat het bezoek aan het restaurant haar moeite kost. Maar ze presteert het toch maar. De liefdevolle fa milie geniet van haar aanwezigheid, en zij van hen. Door te kijken naar de mensen om me heen, besef ik weer waar het in het leven echt om gaat. Samen met de mensen, van wie we houden, genieten van elke dag die ons gegeven is. Na thuiskomst ervaar ik des te scherper hoeveel consequenties een vakantieperiode kan hebben voor oudere achterblijvers. Bij huisbezoek zie ik soms op tafel een atlas of kaart liggen, waarop de reis van de zoon of dochter des huizes van dag tot dag wordt bijgehouden. „Mijn zoon belt telkens als hij weer op een ander plekje aange komen is", vertelt mewouw De Haas. „Dat is zo heerlijk van die mobiele telefoon. Mijn kinderen zijn alle drie tegelijk weg, dat kan niet anders, vanwege de schoolvakantie van de kleinkinde ren. Maar ik mis wel heel erg de etentjes in het weekend. Nor maal ga ik op zondag bij een van de kinderen eten. Nu zijn de dagen eindeloos. Op doordeweekse dagen eet ik bij de eettafel, maar daar ga ik op zaterdag en zondag niet naar toe. Liever warm ik dan een hapje op. Sinds kort is er wel een mogelijkheid om ook in het weekend daar te eten, maar daar maak ik geen ge bruik van. Ik tel de dagen af, nog negen dagen, dan komt de eer ste weer thuis!" Haar bloeddruk is wat hoger dan normaal, en ook slaapt ze slecht. „Komt het door de warmte, of maakt u zich toch zorgen? waag ik. Ze komt al snel met haar eigen oplossing. „Ik ben nooit gerust als ze weg zijn", zegt ze. „Het lijkt wel of ik volledig uit het lood sla, zelfs al zie ik normaal gesproken mijn kinderen ook niet dagelijks. Gek hè, ik heb ge woon nodig, dat ik weet dat ze snel bij me kunnen zijn. Nou ja, ze zijn de we reld niet uit, nog eventjes...." Het klinkt overtuigender dan het is. Mewouw De Haas is een van de vele ouderen die thuisblijven, wachtend op een boodschap uit al die verre oorden waar hun naasten naar toe trekken. Een kaartje of telefoontje doet dan wonderen, en geeft weer dat gevoel van verbondenheid. Ook dat is een as pect van de vakantie. MARIEKE VAN SCHIE HUISARTS MAANDAG 9 AUGUSTUS 1999 ïeo ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■Mi Bumout specialisten ÏDER Geneesmiddelen worden ze ge noemd. Maar vaak dienen me dicijnen alleen om symptomen te bestrijden, de ziekte zelf wordt niet genezen. En soms maken geneesmiddelen men sen nog zieker dan ze al waren, wanneer ze verslaafd raken. In Nederland zijn naar schatting een half miljoen mensen (voor al wouwen) verslaafd aan kal merende middelen en slaappil len. Dit constateert de stichting Korrelatie uit de telefoontjes die bij de hulporganisatie binnen komen. De meeste medicijnverslaafden gebruiken slaap- of kalmerings tabletten. Vrouwen gebruiken twee keer zo veel als mannen. Vaak beginnen ze ermee als ze onder spanning staan. Mensen voelen zich nerveus, somber en slapen slecht, waardoor ze zich steeds vervelender gaan voelen. Medicijnen moeten helpen om de vicieuze cirkel van onrust en oververmoeidheid te doorbre ken. Ideaal gesproken worden de middelen tijdelijk gebruikt om orde op zaken te stellen. Daarna moet iemand zonder medicijnen weer verder kun nen, maar dat laatste gebeurt lang niet altijd. Vaak blijft de behoefte aan slaap- of kalme ringstabletten bestaan. „Ik voelde me een stuk prettiger toen ik oxazepam ging gebrui ken", vertelde een wouw aan Korrelatie. „Verder bleef alles hetzelfde in mijn leven. De stress en de onwede gingen niet weg. Ik dacht: als ik die ta bletjes slik kan ik het wel aan." Het gebruik van slaap- en kal meringstabletten kan bijver schijnselen geven, zoals con centratie- en geheugenproble men, nervositeit en depressieve gevoelens. Iemand kan ook langzaam veranderen. „Ik voel me een soort zombie, een le vende dode. En eigenlijk ben ik alleen maar nerveuzer gewor den", vertelde een beller. Er moet steeds meer worden inge nomen om het gewenste effect te krijgen. Als iemand stopt ontstaan ontwenningsver schijnselen, zoals hoofdpijn, misselijkheid, benauwdheid, prikkelbaarheid en depressie. Het vervelende is dat de ont wenningsverschijnselen heel erg lijken op de verschijnselen waarvoor de middelen juist zijn voorgeschreven. Vaak krijgen mensen alleen me dicijnen voorgeschreven, stelt Korrelatie, zonder dat verder aandacht wordt besteed aan hun situatie. Ook gebeurt het regelmatig dat mensen het slik ken van medicijnen zien als enige oplossing. Een wouw met een groot gezin en een man met psychiatrische problemen vertelde het alleen vol te hou den, omdat ze al twintig jaar lang valiumtabletten slikte. In al die jaren was nooit serieus met haar gesproken over haar situa tie, om na te gaan of er mis schien andere manieren waren om het vol te houden. Meestal wordt ervan uitgegaan dat slaap- en kalmeringstablet ten niet langer dan twee tot zes weken achtereen gebruikt wor den. In praktijk gaat het gebruik vaak gewoon door. Volgens Korrelatie zouden artsen en pa tiënten veel alerter moeten zijn op medicijnverslaving. (Voor meer informatie: Korrela tie, elke werkdag van 09.00 tot 22.00 uur, tel. 0900 - 1450) Burnout onder medisch specialisten ontstaat vooral doo£ brek aan steun en waardering vanuit de organisatie waaf ,nCjt werkt. Hoewel contacten met patiënten vaak emotionerim en daardoor stress kunnen veroorzaken is him invloed oT.'PP' G, wel of niet opgebrand raken gering. Dit blijkt uit een lam! onderzoek van de afdeling medische psychologie van hec'n onder 2400 medisch specialisten. De wetenschappers kt 0 tot de conclusie dat burnout meer een ziekte is van de o tie dan van het individu. Ongeveer de helft van de specieie' meldt redelijk tot veel stress te ervaren, maar de meerde ®es 1 (80 procent) is teweden met het werk. Stress en voldoen het werk gaan dus vaak hand in hand. Achterliggende ge van het onderzoek was dat burnout vooral het gevolg is voortdurende beroep van patiënten op specialisten. Ma vooral de slechte verhouding met de organisatie en de le gevenden - zich uitend in zaken als gebrek aan steun en dering - die specialisten doet opbranden. .lays. H' Goedkope verzékering diabet: De Diabetesvereniging Nederland (DVN) biedt haar lede mogelijkheid om zich tegen een lagere premie en zondei 0 sluitingen te verzekeren van gedegen juridische bijstand ngelse Villem ierie pr locherr ;indere aar an ;e vrag< iocherr vade pelprc mee is DVN de eerste patiëntenvereniging in Nederland 'aaS: haar leden een dergelijke service biedt. Nu is het zo dat ringsmaatschappijen vinden dat bij mensen met suikerzi Wieteki IOS-JOI sprake is van een verhoogd risico. Dat betekent dat soms je*we'' worden uitgesloten van de verzekering omdat iemand di heeft. Wie nooit juridische bijstand nodig heeft gehad staat nie de waag hoeveel tijd, geld en energie zijn gemoeid met h (ctuali illa Fe 'rograr elder! ganiseren van rechtsbijstand. Maar iedereen kan in een s a^ers komen dat het nodig is om een juridisch adviseur in de a j0™6;1? nemen; bijvoorbeeld bij het afhandelen van schade, bij le c°t€ men met een hypotheek of bij dreigende arbeidsongesch ac°P" heid. Voor leden vein DVN kost de verzekering voor het h ai?H j zin 260 gulden per jaar; bij andere maatschappijen is dat elc,er' gauw 300 gulden of meer. Wie wagen heeft over het aan! op maandag en woensdag van 10.00 tot 12.30 uur en van tot 14:00 uur terecht bij de VAK Informatielijn van DVN, 4630566. (unstr 'atie: C lerh. MCRV-I tt andsti Risico s van sterilisatie bil ma>nthu' J lie schi ;elaars Een op de vijf gezinnen heeft de geboortebeperking gereplantei met sterilisatie. Vaak is het de man die de ingreep ondeq ieffing „Nederland loopt daarmee voorop", zegt uroloog Mart inPheers Franciscus van Driel. De specialist van het Academisch Z \meri) huis in Groningen vindt vasectomie een betrouwbare bel ding voor zwangerschap. „Maar de ingreep is zeker geen nigheid." De Nederlandse Vereniging voor Urologie heeft niet voor recent een richtlijn uitgevaardigd over goede voorlichtinj >m Sai sterilisatie.„Het is een serieuze ingreep, waarvan de risicc UI.: D goed met de patiënt doorgesproken moeten worden", m Van Driel. Mij krijgt veel mannen op zijn spreekuur met {i klachten na een sterilisatie. In totaal gaat het om ongevei dein 5 procent van de patiënten. Bloeduitstortingen, nabloedingen, knobbels in de bijbal wingspijn zijn de bekende complicaties. Soms dwingen een tweede operatie. Een ander nadeel is dat sommige mannen tot hun verrasflacht toch weer vruchtbaar worden. Het gaat daarbij echter onfen. der dan 1 procent. Verder zijn er spijtoptanten die een he linde, steloperatie wensen omdat ze toch weer vruchtbaar wille den. De voorlichtingsfolders waarschuwen dat wat dit be kans op succes niet groot is, maar volgens Van Driel valt mee. „Ervaren handen slagen er in meer dan vier op de v vallen in de sterilisatie ongedaan te maken." Van Driel Informeert zijn patiënten altijd uitvoerig over dj^/ en nadelen van vasectomie. „Het is belangrijk dat het bes weloverwogen wordt genomen. Mannen die nog jong ziji kinderen hebben of een nog onvoltooid gezin kunnen er niet aan beginnen." Gen voor 'goed' cholesterol ie. Wé nhet; aakt IVoody he ps; pMiniati nand iron v. jaag: >eut. I nemen, niet te roken en op tijd te ontspannen. Bij een te hoog lichaamsgewicht is het raad zaam om af te vallen. Toch blijft matig zoutgebruik verstandig. Dit kan door bij de bereiding van de maaltijd geen zout toe te voegen en de ge rechten bijvoorbeeld op smaak te brengen met kruiden. Ver mijd ook het gebruik van pro ducten die van zichzelf erg zout zijn, zoals de smaakmakers maggi, mosterd, ketjap, bouil lonblokjes, sambal en tomaten ketchup. De brochure van het Voedingscentrum geeft prakti sche informatie over een goede keuze van voedingsmiddelen en bevat veel tips om het eten lekker te maken met andere smaakmakers dan keukenzout. Veel en regelmatig drop eten, kan de bloeddruk verhogen. Dat komt niet door het zout in drop, maar door de stof glycyr- ■■■■■■■MMHI HEINZ rizine uit zoethout, waarvan drop wordt gemaakt. Deze stof zit in alle soorten drop: zoete, zoute, Engelse en laurierdrop. In Nederland heeft 17 procent van de 55- tot 60-jarigen een verhoogde bloeddruk. Mensen die te zwaar zijn, weinig li chaamsbeweging hebben, ro ken, te veel alcohol gebruiken en onder veel spanning leven, hebben meer kans op een ver hoogde bloeddruk. Dit vergroot het risico van het krijgen van hart- en vaatziekten. (De brochure 'Dieet bij ver hoogde bloeddruk' is te bestel len bij het Voedingscentrum door overmaking van f 7,50 op gironummer 4323700, ten na me van Voedingscentrum te Den Haag, onder vermelding van: bestelnummer 851) De ontdekking van een gen dat verantwoordelijk is voor de van 'goed' cholesterol leidt mogelijk tot nieuwe geneesmidde de strijd tegen hart- en vaatrziekten. archieffotc jjjk Onderzoekers van het Academisch Medisch Centrum Amsterdam hebben een gen ontdekt dat voor de vorming van 'goed' cholesterol. Mensen met een gehalte van dit cholesterol HDL lopen een grotere kans en vaatziekten. De identificatie van het zogeheten abel leiden tot de ontwikkeling van nieuwe geneesmiddelen hart- en vaatziekten te voorkomen. De onderzoekers de belangrijke rol van het bewuste gen aan het licht door zoek op patiënten uit een grote Nederlandse familie met ziekte van Tangier. Wereldwijd zijn er ongeveer veertig mdOSRa met deze aandoening. Allemaal hebben ze extreem lage veelheden HDL in het bloed, waardoor ze op jonge hart- en vaatziekten lijden. Zij bleken een slecht wwruiu gen gemeen te hebben. Dit gen regelt de aanmaak van tra portine, dat een belangrijke rol speelt bij de vorming van Hoe meer HDL iemand heeft, des te beter. „De ziekte van gier, of erfelijk HDL-tekort, was een van de laatste geheim 101 van de cholesterolstofwisseling", stelt onderzoeker dr. K lein. „Als de farmaceutische industrie er in slaagt stoffen t wikkelen die de aanmaak van HDL kunnen stimuleren, is van vitaal belang voor iedereen met hart- en vaatziekten.' Uit Amerikaans onderzoek blijkt dat pijn genetisch wordt bepaald door het aantal zoge naamde 'opiaatreceptoren', een door genen geproduceerd pro teïne. Opiaatreceptoren ont vangen en verwerken de werk zame stof in aspirines en opia ten als morfine. Daardoor neemt de pijn af. Mensen met weinig van deze 'vangnetjes' in de hersenen voelen sneller pijn. Angst en kleinzerigheid komen dan al snel om de hoek kijken. Ze hebben ook meer pijnbe- strijders nodig. Alleen al bij het zien van een in jectienaald strijken bosjes men sen de vlag. Ook het verbinden en spalken van gekneusde of gebroken ledematen levert ner veus gepiep van de patiënt op. De ruggenprik in ziekenhuizen staat hoog op de zwarte lijst, als het even kan gaan mensen lie ver volledig onder zeil. Kaakchirurgen kampen met een vergelijkbaar probleem. Hun patiënten krijgen liever twee naalden in het tandvlees dan één prik in het gehemelte bovenin de mond. Het tand vlees zit daar zo strak om de kaak gespannen dat de druk van de vloeistof achter het vlees sneller zeer doet. Hoewel boren zonder verdoving tegenwoordig haast geen pijn meer doet, laat de meeste mensen zich ver doven. „Van mijn 1500 patiën ten schat ik dat ongeveer tien procent angst heeft, het hoort ook een beetje bij het vak. Ang stige mensen zitten niet ont spannen in de stoel, dat is las tig. Sommige vrouwelijke pati ënten zeggen zelfs dat ze liever een bevalling hebben dan ge- sleutel in hun mond", vertelt een tandarts. Vooral mannen doen laconiek over een medische ingreep. Stoer doen dus, maar in werke lijkheid hollen ze bij elk pijntje naar de huisarts. „Mannen ko men sneller een kuurtje halen voor een verkoudheid of griep- beter reageren op natuurlijke en kunstmatige pijnstillers. De patiënt kan zelf uitvogelen of hij veel of weinig opiaatrecep toren heeft. Wanneer de tand arts iemand niet 'plat krijgt' is de kans groot dat de patiënt over een klein aantal beschikt. Iemand die snel onder zeil is heeft er meer dan voldoende. Het lichaam is zelf in staat om tijdelijk meer receptoren en en- dorfine aan te maken. R. van der Most van het recent opge richte Pijn Informatie Centrum in Hilversum: „Het aanmaken van de opiaatproteïnen valt on der stresssignalen. Dat wil zeg gen dat het lichaam meer re ceptoren aanmaakt in de perio de dat iemand zich zorgen maakt over pijn. Dat geldt ook voor endorfine dat ook op grote schaal in de bloedbaan wordt gebracht bij zwangerschap pen." Het lichaam is zelf ook een apotheek met eigen opiaten als endorfine. Dit hormoon zorgt er bijvoorbeeld voor dat mara thonlopers geen pijn voelen of instorten als de kilometers zich opstapelen. Bij bevallingen ver vult het hormoon een glansrol. Marjan van Huis van de Neder landse Vereniging van Verlos kundigen: „De pijn is niet echt groter of kleiner, ze wordt door het hormoon dermate op de achtergrond gedrongen dat de vrouw in een roes van bevallen geraakt waardoor ze de pijn niet langer voelt." R. van Kessel, arts bij de GGD Utrecht, ziet een kleine minder heid die zenuwachtig wordt bij het prikken voor een reis naar populaire vakantielanden als Kenia. „Daarvoor heb je prik ken voor gele koorts, DTP, He- patitus A en malariatabletten nodig. Ik kom met enige regel maat mensen tegen die het daar niet zo op hebben. Eén oplossing is simpelweg te gaan liggen. Dan ontspant het li chaam waardoor iemand rustig is en het prikt een stuk makke lijker." Mensen met hoge bloeddruk hoeven niet meer strikt zout loos te eten, zo blijkt uit recente onderzoeken. In de nieuwe brochure 'Dieet bij verhoogde bloeddruk' van het Voedings centrum wordt meer de nadruk gelegd op een gezonde leefstijl, al blijft matigheid met zout be langrijk. In het verleden kregen mensen met verhoogde bloeddruk altijd een zoutbeperkt dieet voorge schreven. Wetenschappelijk onderzoek heeft echter aange toond dat dit niet altijd werkt. Sommige mensen zijn niet ge voelig voor zout en hun bloed druk daalt dan ook niet of nau welijks door minder zout te eten. Bovendien is een streng of matig zoutbeperkt dieet in de praktijk moeilijk vol te houden. Het is ook niet altijd nodig een verhoogde bloeddruk met me dicijnen omlaag te brengen. De beste resultaten worden bereikt door het opvolgen van een combinatie van voedingsadvie zen en leefstijladviezen. Voor een gezonde voeding is het belangrijk om gevarieerd te eten. Gebruik een ruime hoe veelheid groente en fruit, onge veer 200 gram groente en twee porties frnit (ca. 200 gram) per dag. Beperk de hoeveelheid ver zadigd vet door te kiezen voor magere of halfvolle zuivelpro ducten, 20+kaas en mager vlees en magere vleeswaren. Over matig alcoholgebruik verhoogt de bloeddruk en levert veel ex tra calorieën. Daarom is het verstandig om per dag niet meer dan twee alcoholische dranken te gebruiken en liefst niet elke dag 'te drinken. Daar naast is het belangrijk om vol doende lichaamsbeweging te PUZZEL Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Mannetjesgans; 5. lichaamsdeel; 7. overeenkomst; 8. wand; 9. graanstengel; 11 snel verslijtend; 14. haal met de tong, 16 rondedans; 17 keten; 18. draaikolk; 19. met aftrek van; 20. energie; 22. arbeider; 25. huis; 27. titel; 29 zoldertje onder de pannen; 30. babybedje; 31. mooi. Verticaal: 2. Ontvangstbewijs; 3. vreemde taal; 4 handvat; 5. handvat v.e. mes; 6 vulkaan in Italië; 8 bosje bloemen; 10 ondeskundige. 12. deel v.e. bruidsjapon, 13 horizon; 15. schaakstuk, 16. geur; 19. kanaal, 21 vervoermiddel, 22. zeer buigzaam, 23. rijglijf; 24. geneesmiddel; 26 bezit; 28. brilslang Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Vat; 5 ach, 7. lafaard; 10. ar, 12. sla; 14. pa; 15. kaap, 17. pact, 19. ma; 20. ah; 21. aval; 23 raam; 25. na; 26. kat, 28. fa; 31. baaidag; 33. vak; 34 ral. Verticaal: 2 Al; 3 tam. 4 vaal; 5 arm, 6. cd, 8. dakrand; 9 batsman, 11. ra; 12 spalk, 13. apart; 14 pc; 16. ama; 18. aha; 22 va, 24. af; 27. asla, 29. dak; 30. var; 31. ba; 32. ga. je, terwijl veel vrouwen thuis uitzieken. Vrouwen herkennen over het algemeen ook sneller de symptomen", aldus een as sistente. Vrouwen hebben over het alge meen vaker en zwaardere pijn dan mannen. Daar staat tegen over dat mannen uit laksheid en een houding van 'het zal wel overgaan' langer wachten voor dat ze een dokter opzoeken. Vrouwen stellen zich nuchter der op en zien pijn juist als een signaal om afleiding en steun te zoeken bij vrienden of familie. Voor de hersenen is pijn hét alarmsignaal van het lichaam dat iets verkeerd zit. Sommige mensen zijn gezegend met een dubbele voorraad opiaatrecep- toren waardoor ze sneller en Sommige mensen worden al zenuwachtig van een prik. Door te gaan liggen wordt het lichaam rustig en is het geven van een injectie gemak kelijker. archieffoto AIS JE H£T WET E&2, v/M (BA IK /TFJSV A\'N 0GS WANPéUMB AFMAKStf.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14