Famieliedag 'ontaardt' in modderfesti Verdeeldheid over woonboten in Keverhaven op Kaageiland Rijndijkbewoners zijn opspattend water beu Rijn Veenstreek Taallessen voor oudere allochtone vrouwen Asielzoekers niet in lege klaslokalen Hollandse jonger* onder vuur in Rio de Janeiro Ernstig hoofdletsel val op wildrooste MAANDAG 9 AUGUSTUS 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv -chef marieta kroft, Speuren naar vleermuizen alphen aan den rijn Wandelaars kunnen met natuurgidsen van het IVN op zoek naar vleermuizen en nachtvlinders. Op vrijdag 27 augustus houdt de Alphense afdeling van de vereniging voor natuur- en milieueducatie om 21.30 uur een avondwandeling. Met behulp van zogeheten 'batdetectors' en een verlicht scherm hopen de gidsen de nachtdieren op te sporen. Het be gin van de gratis wandeling is bij de ingang van kinderboerderij Bospark aan de Prins Bernhardlaan. Inlichtingen bij Jeannette Teunissen (0172-437018). Sloopauto op snelweg in brand Haarlemmermeer De laatste kilometers van haar auto hebben een 26-jarige vrouw uit Leimuiden lelijk opgebroken. De vrouw was zaterdagochtend met haar wagen op weg naar de sloop, maar het barrel begaf het vóór ze daar aankwam. Op de A 44 ter hoogte van de brug over de Ringvaart bij Sassenheim sloeg de motor af. Toen de vrouw probeerde de auto opnieuw te starten, hoorde ze een knal en ontstond er brand onder de motorkap. De vrouw verliet de auto snel. De brandweer bluste de brand. Drie auto's betrokken bij botsing alphen aan den rijn Drie auto's waren zaterdagochtend betrok ken bij een kop-staartaanrijding op de Goudse Schouw in Al phen aan den Rijn. Daar stonden twee personenauto's bij het verkeerslicht te wachten. Een 24-jarige Alphenaar kon niet op tijd remmen en botste op zijn voorganger, die op zijn beurt op de auto voor hem werd gedrukt. Deze twee automobilisten lie pen nekletsel op. De veroorzaker van de botsing bleef onge deerd. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Auto ramt verkeersbord aarlanderveen Een Alphense automobiliste had gistermiddag ruim 75 meter weg en een verkeersbord nodig om met haar au to tot stilstand te komen. De 25-jarige vrouw reed iets na 16 uur met een drankje te veel op over de Nieuwkoopseweg in de rich ting van Alphen aan den Rijn. Op de rotonde met de Oostka- naalweg trapte zij op de rem waarna zij slipte en een verkeers bord ramde. De politie hield de vrouw aan en testte haar op al coholgebruik. De uitslag was twee keer de toegestane waarde. Tegen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt. Met drank en wapen achter het stuur aarlanderveen De politie haalde zaterdagnacht een 20-jarige inwoner van Woerden van de weg, die te veel had gedronken en een wapen bij zich droeg. Surveillerende agenten op de Nieuw koopseweg in Aarlanderveen raakten gealarmeerd toen de auto mobilist zich met hoge snelheid uit de voeten maakte. Ze kon den de man staande houden en een blaastest afnemen. Daaruit bleek dat hij te veel had gedronken om nog te mogen rijden. Bovendien vonden de agenten in de jaszak van de man een stroomstootwapen. De Woerdenaar kreeg een rijverbod van 5 uur opgelegd en een proces-verbaal voor rijden onder invloed en het onbevoegd bezitten van een wapen. 'Ik vond dit één van de gezelligste Trekkertreks' koudekerk aan den run marun kramp ,,Heb je drie weken een hitte golf en op die ene dag dat je het mooie weer nodig hebt komt het met bakken uit de lucht zet ten." Een Kouderkerker, die rond het middaguur op de bus staat te wachten voor het Trek- kertrekterrein aan de Hoog- ewaard, kan er niet over uit. Hét jaarlijkse evenement waar hij en vele anderen in Koudekerk aan den Rijn en omgeving al maanden naar uitkijken is deels in het water gevallen. De ope ningstunt ging niet door omdat alphen aan den run saskia buitelaar De Alphense taalschool Steva begint een speciale lesgroep voor tien oudere allochtone vrouwen, die niet aan de ge wone gemengde groepen kun nen deelnemen. Zij kunnen zestien weken lang een cursus volgen waarin ze leren hoe ze zich sociaal moeten redden in de Nederlandse samenleving. Een groep van vijftien asiel zoekers uit het Alphense GTC die vorig jaar aan hun inbur- geringstraject zijn begonnen, kan dezelfde cursus volgen. De gemeente geeft ruim 55.000 gulden subsidie voor de lessen. De gemeente en de Steva willen met de extra lessen voorkomen dat de cursisten een maatschappelijke achter stand krijgen of op de wacht lijst komen. De allochtone vrouwen hebben geen of slechts enkele jaren basison derwijs gevolgd. Zij spreken, net als de asielzoekers, nau welijks Nederlands. De na druk ligt in de cursus daarom op taal en aanspreekbaarheid. De Steva, onderdeel van het Regionaal Opleidings Cen trum (ROC) MidWest heeft een beroep gedaan op de ge meente omdat de rijksbijdrage niet genoeg is om alle deelne mers bij de taalschool een cursus te laten volgen. De eerste groep asielzoe kers, die beschikt over tijdelij ke verblijfsvergunningen (zo genoemde wtv-ers), is begin dit jaar al met de cursus be gonnen. Er zijn echter zo veel kandidaten dat er gemakkelijk een tweede groep van vijftien cursisten zou kunnen begin nen. Als de directie van de Steva terug is van vakantie, bekijken de taalschool en de gemeente of dat mogelijk is. Alphen heeft nog 12.000 gul den subsidie in het potje voor volwassenenonderwij s De achtste Trekkertrek in Koudekerk, die voor een deel in het water viel, trok dit weekeinde zo'n achtduizend bezoekers naar het terrein achter Spanbeton. Op het feest, 's avonds, kwamen nog eens een kleine vierdui zend man af. Financieel denkt de organisatie uit de kos ten te springen. de vliegtuigen niet mochten opstijgen, de paarden met acro baten op hun rug hielden het na een rondje voor gezien om dat twee paarden in de modder waren uitgegleden en rond het middaguur werd ook nog eens de wedstrijd afgebroken. Ondanks alle tegenslag viel er geen onvertogen woord op het festivalterrein, waar voor de achtste keer de Trekkertrek fa miliedag werd gehouden. Ie dereen vond het sneu voor ons, vertelt organisator Jack van der Salm een dag later. „Maar wij vonden het vooral vervelend voor de bezoekers." Uiteinde lijk kwam het er op neer dat ie dereen zich ook in de regen en modder prima vermaakte. „Eerlijk waar, ik vond dit één van de gezelligste Trekkertreks. Het had wel wat, al die mensen met blubber op de schoenen en broek. Niemand gaf er om dat hij vies werd. Dat geeft wel een apart sfeertje." Even leek het er 's ochtends nog op dat de openingstunt zou doorgaan. Twee Tecnam-vlieg- tuigen stonden op het vliegveld van Lèlystad klaar om te ver trekken richting Koudekerk. Daar zouden ze met twee mys terieuze prominenten aan boord een 'trek' doen. De orga nisatie had voortdurend radio contact met Lelystad. Aanvan kelijk was het weer in Koude kerk te slecht. Het zicht was door mist en regen waardeloos en de 'landingsbaan' zeer nat. Toen het in Koudekerk voor een paar uur opklaarde, was het weer in Lelystad zo belab berd dat de vliegtuigjes niet mochten opstijgen. Volgend jaar, verzekert Van der Salm, gaat deze openingstunt in de herkansing. „De twee promi nenten hebben hun medewer- Uitslagen Trekkertrek Oldtimers: 0-1.5 ton: Co Qualm I - 2.5 ton: Marloes Hooge- veen 2.5 - 3.5 ton: Ronald Tak Tractoren: 0 - 2.5 ton: Jacoline van Schaik 2.5 - 3.5 ton: Jan van Schie 3.5 - 4.5 ton: Johan van Leeuwen 4.5 - 5.5 ton: Patrick Zwane- burg 5.5-7.0 ton: Mare Heyboer 7.0 - 9.5 ton: Ben Gordijn Super Standard: Van Werven Kinder Trekkertrek: 5 - 6 jaar: Monica Baars 7-8 jaar: Leon Hoogeveen 9-10 jaar: Frederick Lips II -12 jaar Nienke Ranke Pechprijs: Jan de Groot Ondanks de regen zaten de tribunes bij Trekkertrek vol met mensen die het spektakel op de modderige baan niet wilden missen. king ook al toegezegd. We hou den dus geheim wie dat zijn." De paardenshow Future Guy's is eveneens geboekt voor de negende Trekkertrek. De sal to's en andere acrobatische hoogstandjes op de rug van een paard konden zaterdag niet worden uitgevoerd omdat de dieren uitgleden. „We zijn drie jaar bezig geweest om die gas ten naar Koudekerk te krijgen, want het is een topact en ze zijn druk bezet. Maar ja, de veilig heid staat hier voorop. Zij von den het ook erg dat ze moesten stoppen, dus ze hebben toege zegd volgend jaar weer te ko men. De volgende afgelasting be trof de tweede seriè van de wedstrijd. De baan waaorop de tractoren een sleepwagen met betonnengewichten vooruit trekken was veranderd in een grote modderglijbaan. Door gaan met de wedstrijril heeft geen zin, legt een deelnemer in een Ford uit. „Te veel competi- tievervalsing. Sommige tracto ren komen in die blubber niet eens weg. En latere, deellnemers profiteren juist van de pogin gen van hun voorgang ers om dat die al wat water voor hen hebben weggereden." Mij heeft er dan ook alle begrip voor dat de tweede manche wordt afge last. De winnaars van de och tendserie, die onder drogere omstandigheden was afge werkt, gaan zodoende met de prijzen naar huis. Tevreden De bezoekers zijn tevreden met het spektakel dat hen in de och tenduren is geboden en ver plaatsen zich naar de bar of naar de auto. Op het parkeer terrein veroorzaakt de massale uittocht enorme opstoppingen, maar ook dat kan de pret niet drukken. Geduldig sluiten de automobilisten aan naar de uitgang of lad voor wat 'ie is en scl :dam van vi ineen I imbolit men op het parkeervej: wedstrijd te bespreken,^eje c ziekinstallaties in df Jternati gaan aan en er wordt tueen en eten uit één van dr -£euv tenten op het festival# dwa| haald. Een groepje bruf, versc ker 'mooi man' mee efcrasmi op springt een jongf blubber op de maat f en de Munniks 'het ref nestralen'. „Zo is ra net", roept hij uit me! men in de lucht en So Ro de regen, „wat een fee? kaag marun kramp Het gemeentebestuur van Al kemade is verdeeld over het plan voor Keverhaven op Kaag eiland. Twee van de drie colle geleden zijn tegen de komst van ligplaatsen voor woonboten. Zij vinden dat woonboten het landschappelijke karakter van de passantenhaven te veel aan tasten. De ligplaatsen zijn vol gens de ondernemers die het plan hebben uitgewerkt echter noodzakelijk voor de exploitaite van de haven. De ondernemers, verenigd in de Stichting Promotie Kaag, hebben ongeveer honderd lig plaatsen voor kleine en middel grote schepen ingetekend langs de steigers op de oostkant van Kaageiland. De maximale ver blijfsduur voor deze boten is drie dagen. Ook voorziet het plan in eenvoudige trekkershut ten, een kampeerveldje, een st randje, een vogelspotplaats, een snackkar, sanitaire voorzie ningen en een milieuservice punt. Bij de pasantenhaven is tevens plaats voor zo'n twaalf woonboten. Behalve dat de de ligplaatsen voor een vast jaarlijks inkomen zorgen, zijn ze ook ingetekend om het plan aantrekkelijker te maken voor de eigenaar van de haven: de provincie Zuid-Hol land. De provincie is op zoek naar vervangende ligplaatsen voor boten die zij op andere plekken in de regio kwijt wil. Ook denken de ondernemers dat de sociale controle groter wordt door de komst van woonboten en dat er daardoor meer mensen komen buiten het seizoen. Aantasting Volgens een meerderheid in het college wegen deze voordelen niet op tegen de aantasting van het rustieke karakter van het gebied. Tot nu toe is de passan tenhaven alleen via het water bereikbaar. Als het onderne mersplan wordt uitgevoerd komt er waarschijnlijk een pad voor bestemmingsverkeer, voetgangers en fietsers. Een meerderheid van het college staat niet te wachten op deze ontwikkeling. Zij waa nieren het gebied zoals het is ein plaatsen vraagtekens bij de noodzaak van verbetering van d e haven. Tijdens de dorpsraadverga dering in maart van dli t jaar viel dit standpunt ook te beluiste ren. Hoewel een meerderheid van de aanwezigen jgeen pro blemen had met ren ovatie van de haven en uitbre iding met een strandje, snackkcir en trek kershutten, zagen velen lig plaatsen voor woonboten niet zitten. Op 17 augustus buigt de commissie ruimtelijke ordening zich over de zaak, waarna het gemeentebestuur e ;en besluit neemt. roelofarendsveen marun kramp De lege klaslokalen van de Jozefschool in Roelofarends- veen worden niet omge bouwd tot woningen voor asielzoekers. Het gemeente bestuur vindt de kosten van de verbouwing niet in ver houding staan tot de moge lijk korte verblijfsduur van asielzoekers in de school. Alkemade dacht er aan om zes alleenstaande asielzoe kers te huisvesten in drie lo kalen. Maar bij nader inzien blijkt dat de tijdelijke woon ruimte aan alle wettelijke ei sen moet voldoen. Met name de kosten voor geluidsisola tie lopen daardoor op. De gemeente heeft daarom be sloten af te zien van een ver bouwing en reguliere huis vesting voor de groep te zoe ken. Wat er met de drie leeg staande klaslokalen gebeurt is nog niet duidelijk. Volgens J. Smulders van de afdeling welzijn is een aantal mensen geïnteresseerd in de ruimte. Voordat hij met hen onder handelt, gaat wethouder D. Nagtegaal eerst in gesprek met de directeur van Jt Zon nestraaltje, die in de overige klaslokalen aan het Pastoor Onelplein een kinderopvang heeft. Als 't Zonnestraaltje wil uitbreiden, komt de kin deropvang als eerste in aan merking om gebruik te ma ken van de leegstaande klas lokalen. Rijnwoude verbaasd over laksheid rijkswaterstaat hazerswoude-runduk Hevige regenval bezorgt de be woners van Rijndijk 114 tot 122 in Hazerswoude-Rijndijk steeds meer overlast. Niet goed func tionerende afvoerputten belet ten het hemelwater een onbe lemmerde doorgang naar de Oude Rijn, zodat behalve de halve rijbaan van de N 11 ook het voetpad en de inritten van de woningen blank komen te staan. Bewoner Hans Spek (57): Ik woon hier nu 25 jaar, maar de laatste drie jaar is het bij elke regenbui raak. Het water kletst tegen de ramen als er een beet je zware auto langskomt." Doorverwijzen Klagen bij de gemeente helpt de bewoners niet. Zij worden steevast doorverwezen naar rijkswaterstaat, die verantwoor delijk is voor een goede afvoer. Spek heeft wel eens mensen opgemerkt, maar ze nooit doel treffend zien optreden. Zijn hoop is er nu opgevestigd, dat bij de ingebruikneming van de nieuwe N 11, de Rijndijk in handen van de gemeente Rijn woude overgaat. En die voor een probate oplossing zorgt. De gemeente is inderdaad al een tijd op de hoogte van de klachten. „Maar de verant woordelijkheid voor de afvoer putten ligt bij rijkswaterstaat", zegt woordvoerster Carla de Konink. „Wij hebben de klach ten van de bewoners al ver schillende keren doorgegeven. Ook vanmorgen heeft één van onze mensen bij rijkswaterstaat Rijnsburgers verzeild in schietpartij runsburg/rio de janeiro peter van egmond Een groep Nederlanders, op werkvakantie in Brazilië om daar een buurthuis voor zwerfjongeren op te knappen en te helpen bij de bouw van een educatiecentrum, is ver zeild geraakt in een vuurge vecht tussen politie en straat jongeren. Toen de politie van Rio de Janeiro in een goed voorbereide actie de Rua da Gamboa kwam inrijden en daar het vuur opende, bleken de Nederlanders 'in de weg te lopen'. Er vielen geen doden of gewonden. Niettemin leidde de actie tot veel ophef in de Braziliaanse media, waaronder dagbladen en het journaal. Een persfoto graaf was ter plekke toen de politie in actie kwam en legde vast hoe de Nederlandse jon geren hals over kop dekldng zochten. Vuurgevechten zijn aan de orde van de dag in de metropool, maar het feit dat buitenlanders de kogels om de oren vliegen, is onverteer baar voor de Brazilianen. Twee betrokken agenten zijn kort na het incident ontslagen. De groep van veertig Neder landse jongeren nam deel aan een werkvakantie van de christelijke reisorganisatie World Servants. In Rio zouden ze een huis opknappen, elders zouden ze bij de bouw van een huis helpen. Onder de jongeren is ook Janneke Vro lijk (18) uit Rijnsburg. Zij liep toen de eerste schoten klon ken honderd meter verderop en bleef daardoor ongedeerd. „Je hoort in Rio heel veel schoten. De avond ervoor ook, toen dachten we dat het vuur werk was. Na afloop denk je: het zal wel. Iedereen leeft nog, er is niets gebeurd. Je reali seert je niet dat het zo gevaar lijk was. Later hebben we er met de hele groep over ge- laken :d zo Maar Daar ster. 'ja' ze sprek van Leuk Ik I zorg praat, dan ga nadenken." De chef van de politièstig de Janeiro stond de dag op de stoep om aan te bieden en mek de gouverneur van de fende deelstaat ook zftng et gekomen als die niet hirry. Z uit was. Terwijl hij binik en stond buiten een legert ïiveat nalisten te wachten. „Gek", zegt Janneke. pen daar op straat ook anen, maar daar maifork i zich kennelijk mindi om. Omdat het een gre 1 derlanders was, kxe< voorval ineens veel aai De volgende dag kwaristorii op het station weer a :o we journalisten tegen, die gra; men van de betrokken ar m ren al wisten. We ging en k< de trein naar een kerkd van n een andere wijk. Uitei. Da is de spoorwegpolitie imark ven man bij ons gebit de trein. We zijn loptvijt. met bus teruggegaan, v j wai journalisten wisten dat d on terug moesten." met Klaai De jongeren zien oen. Hi positieve kant aan heiroen dent: ook het werk ?el va straatkinderen stond 'ou d klaps in de schijnwerpi jn va: de Braziliaanse media, irgew teur Robert Smit van St hij oi Remer, die het straatkir 1 wat werk verzorgt, hoopt :n aai overheid door alle opliat is wat coulanter opstelt, bhet r beeld bij de verlening vergunningen die nod voor het werk. Onmiskenbaar risicfjewoc Stichting Remer is da i me agenten op straat zijn m st; Een verzoek van de pol :o be tegen hen te getuiger )uits Robert niet ingewilligd. - wei sailles zijn niet ondenkl een een stad waar criminal) s zot corruptie aan orde van mou zijn. at he dat precl _dat I kamt i liddt hazerswoude-dorp Rijndijkbewoner Hans Spek krijgt bij elke regenbui de volle laag. aan de bel getrokken. Ik snap niet waarom zij nog niets heb ben gedaan. Zij moeten iets on dernemen tegen de kolken die bij hevige regenval ontstaan." Een medewerker van de dienstkring Leiden van rijkswa terstaat kent het probleem op de Rijndijk niet. „Ik hoor deze klacht voor het eerst", zegt hij. „Het onderhoud van putten is inderdaad een taak van rijkswa terstaat. Voor de bewoners schiet het ook niet op als ge meente en rijkswaterstaat FOTO ENGEL LAMEIJER steeds naar elkaur verwijzen. Wij zijn niet gewe? nd om zo te werken. Zulke klachten nemen wij serieus. Ik g2i het meteen uitzoeken." Door een val op de wildroosters op de Heerenlaan in Haz« het de-Dorp is een 49-jarige vrouw uit Rotterdam ernstig gewl& s raakt. Zij gleed zaterdagmiddag rond vijf uur met haar fietsf"eerf uit over de natte en daardoor vermoedelijk gladde roostFn v traumahelikopter heeft het slachtoffer, dat ernstig hoofdleiMen liep, naar het ziekenhuis vervoerd. W

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12