d Het Wedde moet op zoek naar nieuwe pompen Geklapwiek in de mist cL Jjl cLxfj- cLoosc d^CcruLccüJj-, W lamp drukt ons met de neus op de feiten Casba mag geen reclame ophangen langs snelweg Regio HDAG 9 AUGUSTUS 1999 1 Oinken in de auto ^jaar Een 46-jarige Wassenaarse automobiliste met een slok op was er zaterdag gloeiend bij. De politie zag de rijden en vervolgens uitstappen op het Plein. Ze bleek ilijks op haar benen te kunnen staan. Nadat het afleggen blaastest kreeg ze een rijverbod van zes uur en een pro- /oor >eton ïr, als ekt, voor hana it te v 'ndwonden door frituurvet iEESTTweedegraads brandwonden liep een 34-jarige be lter van de M. H. Tromplaan in Oegstgeest zaterdag op, ze met haar handen in kokend heet frituurvet terecht was ïen. Kort daarvoor was de vlam in de frituurpan geslagen, de brand was geblust, gleed de vrouw uit in het vet dat grond was gelopen. apauto op snelweg in brand mmermeer De laatste kilometers van haar auto hebben jarige vrouw uit Leimuiden lelijk opgebroken. De vrouw iterdagochtend met haar wagen op weg naar de sloop, liet barrel begaf het vóór ze daar arriveerde. Op de A 44 ter e van de brug over de Ringvaart bij Sassenheim sloeg de af. Toen de vrouw probeerde de auto opnieuw te starten, e ze een knal en ontstond er brand onder de motorkap. iuw verliet de auto snel. De brandweer bluste de brand. >rmatie-avond over spijsvertering orp Het spijsverteringsstelsel staat donderdag 9 septem- ntraal tijdens een voorlichtingsavond in de kapel van de pingskerk in Leiderdorp. De bijeenkomst wordt georgani- door de stichting Aktieve Gezondheidszorg Rijnstreek in ïwerking met de Maag Lever Darm Stichting. De avond om 20.00 uur met een korte inleiding over de Maag Lever Stichting. Vervolgens is een film te zien over mensen met jijsverteringsziekte. Tijdens het tweede deel van de avond n veel voorkomende klachten besproken zoals verstop brandend maagzuur en aambeien. Ook wordt er ingegaan zonde voeding. Dan is er ook gelegenheid tot het stellen agen. pi -sus beter omgaan met geheugen )qrp In het gezondheidscentrum aan de Florijn 10 in Lei- rp geeft Thuiszorg Groot Rijnland de cursus 'Beter om- net het geheugen'. De cursus bestaat uit een introductie Dorlichting op vrijdag 24 september van 14.30 tot 16.30 -JÉfj evolgd door tien lessen van twee uur van 1 oktober tot en MlSo december, eveneens van half drie tot half vijf. Op vrijdag Itember wordt uitleg gegeven over het doel van de cursus, rking van het geheugen en de invloed van medicijnen op heugen. Informatie is te verkrijgen bij C. Reinders Folmer, in 5895382. Aanmelden kan op 5161404, het nummer van ujjtMi Slavinken Heerlijk gekruid gehakt opgerold in plakjes mager spek. Vers bij onze slager. Per 10 stuks. Met Klantenk 50% korting 16S& ande leen-i- ist ni voor ng c« n huij— ïn ofj De reddingsdemonstratie ging zaterdag gehuld in een dikke jas van mist. Slechts boven het strand was de helikopter goed zichtbaar. foto loek zuyderduin vervolg van voorpagina Het meeste te lijden van de weersomstandighe den tijdens de Dag van de Nederlandse Zeevisse rij in Katwijk hadden de deelnemers aan de groots opgezette reddingsdemonstratie in zee, tegenoTer de met haringen beschilderde Vuur baak. De Koninklijke Marine, het Korps Mari niers, ce Katwijkse reddingsbrigade en de Ko ninklijke Nederlandse Reddingmaatschappij hadden groot materieel uit de kast gehaald, om reddingacties voor drenkelingen en een bran dende Katwijkse kotter te simuleren. Maar de Orion bleef vanwege het slechte zicht achter slot en grendel in de hangars van Vliegkamp Valken burg. En van de helikopter die de drenkelingen uit zee riste, was vaak ook niet meer waarneem baar dar klapwiekende rotorbladen, 'daar er gens' in de mist. Ook de visserij-VIP's die zich per hovercraft naar de trawler 'Dirk Dirk' lieten varen, verdwe nen al aiel uit het zicht. Het kortgeleden naar Rostock omgevlagde schip van Parlevliet en Van der Plas, geen kleine jongen toch, was geheel aan het zicht onttrokken, net als de meer dan hon derdtwintig meter lange vriescoaster die zich er naast had genesteld. Wél goed zichtbaar waren de grote Katwijkse visverwerkende bedrijven die op de Boulevard hun modernste apparatuur presenteerden. Langs de hele weg stonden kraampjes met aan de visse rij verbonden producten, van schelpenkunst tot modelschepen en van antieke haringtonnen tot splinternieuwe visverwerkende machines. Teun Hoek en Piet Kralt, verantwoordelijk voor respectievelijk de vistafel en het corso, bekijken het wolkendek van de zonnige kant. De vis en de bloemen blijven lekker lang vers zo. En het gros van de bezoekers deelt het optimisme van Hoek en Kralt: de haring, de mosselen, het bier en de frisdrankjes smaken net zo lekker als het regent. Toch kostte het weer Katwijk zo'n 30.000 be zoekers. Vrijdag baadden de feestvierders tot laat in de avond in een warme zomerzon en toen trokken de festiviteiten 60.000 mensen, twee keer zoveel als een dag later. A. Glasbergen, woord voerder namens de organisatie, is desondanks tevreden. „Aan het weer kun je niets doen. En het was desondanks erg druk zaterdag. Minder dan vrijdag, ja, maar beter dan het weer die avond was, kun je je niet wensen." ofidweercommandant Vons in de weer voor veilige HSL-tunnel :e tunnelramp in de we ert Aad Vons op. De Lei- jse brandweercomman- Ikickt niet op rampen, verslindt alle informatie f de verte iets te maken biet de HSL-tunnel die in onder het Groene Hart ig liggen. De veiligheid in 7 337 |g te boren tunnel - of die Ig of kort wordt - is mede )21 Bkkie-an. En hoe gek dat klinkt, elk tunnelongeluk itotnlsteunt Vons' pleidooi i ondergrondse dwarsver- igen, vluchtroutes en itiesystemen. ipenbestrijding is al zo 'is de brandweer. Vons, brandweercomman- zijn woonplaats, genoot ijn officiersopleiding ook ichnische opleiding. Een iroject zoals de plaatselij- lertunneling van de hoge- lijn HSL in combinatie lag van Je verbreding van rijksweg chouwt hij als een uitda- iETTEai ma8 met razend- siecht# flitstrein onder de grond [misgaan, maar als er iets ;t dan wil de brandweer hikbai,ia^e beperken. Namens leiderdorpse brandweer Grak Vons garanties. Zijn ge- Jspartners in verschillende niafp»gorganen bisteren vol- tem serieus naar zijn plei- yoor een zo veilig mogelij- inel. ig vergelijkt Vons de te tunnel met een onder flatgebouw. Om daaruit 'al van nood te ontsnap- :omen er op Leiderdorps Igebied twee (van de vijf) :lschachten. HSL-reizigers ook hulpverleners kun- pie bij een tunnelincident ld bereiken als de alarme- Jtverkt, de ventilatie deugt, fluchtroute-aanduiding in i is, de vluchtstroken op pis en de trappen breed Aad Vons buigt zich over tekeningen van de HSL-tunnel: „Met het HSL- en, dat moet in één keer lukken." genoeg zijn en er voldoende vluchtschachten zijn. Als de brandweer op deze hoofdpun ten garanties krijgt, kan zij een vergunning afgeven. „Zo toetsen wij bij boven grondse gebouwen ook", zegt Vons op een snikhete middag in de Leiderdorpse kazerne. Na een slok koffie geeft de brand weercommandant toe dat de vergelijking op bepaalde pun ten mank gaat. „Met het HSL- -project kunnen wij niet proef draaien, dat moet in één keer lukken. TNO onderzoekt nu of de ventilatie bij brand goed werkt. Uit een proefopstelling op schaal moet blijken of het tunnelgedeelte achter de trein rookvrij blijft. De rook moet naar de andere kant waaien. De brandweer streeft ernaar om de veiligheid voor onszelf en voor dé reiziger zo groot mogelijk te maken." Namens de brandweer vuur den Vons tn zijn collega's tien tallen vragm af op het project bureau HSL-Zuid. De brand weer laat liets aan het toeval over. Daanm is Vons ook blij met de twee werkgroepen die zich al maanden op de komst van de tunnel voorbereiden. Enerzijds rep de gemeente Lei derdorp een werkgroep be staande ui: een projectbureau en leden van gemeentelijke diensten er andere instanties in het leven. Ook maakt Vons deel uit van de verkgroep veiligheid HSL. Daarri vergaderen hulp diensten ui alle betrokken ge meenten net de regionale brandweer Rijnland, het minis terie, rijkswaterstaat, het pro jectbureau HSL-Zuid en Rail- ned. „Bij alle aanwezigen be staat het be;ef dat er in de tun nel iets kar. misgaan. Rampen drukken ons met de neus op de feiten. De Mont-Blanctunnel was weliswaar niet één van de project kunnen wij niet proefdraai- foto mark lamers modernste, maar ook bij de veel nieuwere Kanaaltunnel heeft de techniek gefaald." Volgens Vons hangt ook veel af van een deugdelijk commu nicatiesysteem in een tunnel van dertig meter onder de grond. Op meterslange tekenin gen wijst hij aan hoe goed een dwarsverbinding om de 300 meter tussen de twee tunnel buizen in geval van nood zou kunnen werken. Maar dan moeten de hulpdiensten wel uit de voeten kunnen met vijftien brandweereenheden, vrachtwa gens, ambulances eri politiewa gens. Op 29 vragen moet de werkgroep veiligheid HSL - on der leiding van de Alphense brandweercommandant Jaap Molenaar - nog antwoord krij gen. „Daarbij vind ik het prijs kaartje voor een veilige HSL- tunnel van ondergeschikt be lang. Wel verwacht ik dat aan nemers gaan beknibbelen om CHEF ERNA STRAATSAAA. 071-5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 zoeterwoupe jan preenen Casba Wonen in Zoeterwoude mag geen spandoek meer op hangen langs rijksweg A4. Ge deputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie, heb ben dat het bedrijf aan de Rij- neke Boulevard laten weten. De provincie vindt dat dergelijke reclame het landschap aantast. Bij speciale gelegenheden heeft Casba enkele jaren een doek véin 8.10 meter lang en 83 centimeter breed opgehangen met de tekst 'Geopend'. Dat ge beurde vier keer per jaar, onder meer op tweede paasdag. „Het ziet er netjes uit. We hebben het doek steeds aangebracht op een schuur langs de snelweg. Lange tijd werd het oogluikend toegestaan. Nu is er kennelijk controle geweest en zijn we op de vingers getikt. Zelf waren we ons van geen kwaad bewust", aldus N. Beverwijk, directeur/eigenaar van Casba. Het wooninrichtingsbedrijf heeft inmiddels officieel een aanvraag voor ontheffing inge diend, maar dat verzoek is door de provincie afgewezen. Casba hoopt echter alsnog toestem ming te krijgen en heeft tegen de uitspraak bezwaar gemaakt. Beverwijk: „We zijn in gesprek met de provincie. Wellicht kun nen we elkaar vinden in een kleiner doek, dat in de ogen van de provincie minder storend werkt." Extra tegenvaller Voorschotens zwembad Er wordt naarstig gezocht naar nieuwe pompen voor het Voorschotense zwembad Het Wedde. Onderzoek van het Zoetermeerse bedrijf Relectonic Renech, een onder deel van Siemens, wijst uit dat de veertien motoren vrij wel zeker niet meer kunnen worden gebruikt. Dat bete kent een extra tegenvaller voor het Sportfondsenbad van zo'n dertigduizend gulden. De totale schade wordt nu geschat op ruim twee ton. Manager G. van Hal gaat er nog steeds vanuit dat het bad maandag 16 augustus weer kan worden geopend. wordt overal gezocht. In Neder land, en als ze hier niet op zo'n korte termijn te krijgen zijn, ook in Duitsland." Van Hal hoopt dat de pom pen er in de loop van deze week zijn, waarna binnen- en buiten bad weer kunnen worden ge vuld. In het binnenbad gaat 960.000 liter water, in het bui tenbad 350.000 liter. Het Wed de wil uiterlijk zaterdag en zon dag proefdraaien en een dag la ter weer openen. De hitte van de afgelopen we ken maakt de sluiting van het Wedde voor manager Van Hal extra wrang. „Normaal zouden voorschoten «jan preenen Vrijdagmiddag 23 juli kwam de kelder van Het Wedde, waar al le machines stonden, onder water te staan, nadat een pvc- buis van de sokkel was gescho ven en een lek ontstond. Alle apparatuur is afgevoerd naar Relectronic-Renech. Daar is al les gedroogd en onderzocht. Van Hal: „Dat de meterkast niet meer zou kunnen worden ge bruikt, daar waren we wel van uit gegaan, maar dat de pom pen zo goed als zeker moeten worden vernieuwd, was be paald niet ingecalculeerd. Er we op die dagen 1400 bezoe kers hebben gehad. Gemiddeld hebben we er zeven a achthon derd. Van dat gemiddelde gaat de verzekeringsmaatschappij waarschijnlijk ook uit, dus het is duidelijk dat sluiting ons aan inkomsten veel scheelt." Het Wedde heeft gedupeerde abonnementhouders de moge lijkheid geboden om uit te wij ken naar De Does in Leiderdorp en het Sterrenbad in Wasse naar. Beide complexen worden evenals de accommodatie in Voorschoten beheerd door Sportfondsen. Als extra service kunnen vaste bezoekers een deel van hun geld terugkrijgen. Ze moeten dan wel hun abon nement tonen. Van Hal: „Som migen zullen ongetwijfeld én in Leiderdorp of Wassenaar gaan zwemmen én geld bij ons te rughalen, maar dat moeten we dan maar voor lief nemen. Be ter dan dat achteraf wordt ge zegd dat we niets voor deze mensen hebben gedaan. Het is toch belangrijk dat we hen als klant houden." de scherpste offerte te kunnen aanbieden. Maar alle kandi daat-aannemers kennen onze eisen." Hoe lang de HSL-tunnel wordt maakt Vons uit veilig heidsoverwegingen weinig uit. „Belangrijker vind ik het of de hulpdiensten vanaf de kazerne aan de Simon Smitweg snel ter plaatse moeten zijn. Het mooi ste zou zijn als er een signale ring komt die uitsluit dat een trein in de tunnel tot stilstand komt. Dan rekent de computer uit of de trein in geval van pech vlak voor of net na de tunnel stilstaat." Om bedrijfsblindheid en een zijdigheid te vermijden laat de werkgroep veiligheid HSL het brandpreventieve bureau Van Dijke de aannames van het ei gen aanvalsplan nog eens on der de loep nemen. „Zitten wij daarmee op het goede spoor?", is de hamvraag die Vons en commandanten van onder meer Jacobswoude, Rijnwoude en Alkemade voor het hete na jaar beantwoord willen zien. Want vanaf september wordt het menens. Dan rolt de win nende tunneloptie eruit en moet blijken hoe veel ruimte die laat voor veiligheid. Daarna kunnen Vons en consorten nog vijf jaar punten op de i zetten. Want hoewel de brandweer tij dig is begonnen („We lopen nog voor op het schema") weet hij niet hoe de stand van de techniek in 2005 is gevorderd. „Misschien", filosofeert de vijftigjarige Leiderdorper, „kun nen onze brandweervoertuigen dan ook wel over de rails rijden. Maar los daarvan moeten de loopafstanden altijd kort zijn. En rookbestrijding geniet de hoogste prioriteit. Laatst zat ik in Parijs in de metro. Daarbij lette ik extra op de vluchtroute- -aanduiding en de noodver lichting. Toen besefte ik nog eens dat bij rookvorming alles is afgelopen. Dan zie je geen enkele aanduiding meer." s Leidsch Dagblad ARCHIEVEN ANNO 1899 Woensdag 9 Augustus LEIDEN - De Leidsche wielrijders-vereeniging 'All Right' hield ter gelegenheid van haar zesjarig be staan, de aangekondigde wedstrijden over 1 en 5 ki lometer en een wedstrijd in het langzaam rijden op het jaagpad langs de Haarlemmervaart tusschen het Leidsche tol (nabij het Warmonderhek) en voorbij Postbrug tot Voorhout bij het Seminarium. Deze plaats was gekozen omdat de burgemeester van Zoeterwoude, tevens lid van het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond is, welke het renwezen heeft afgeschaft, geen toestem ming had verleend om den wedstrijd door zijn ge meente te houden op den weg van Leiden naar Woerden. In weerwil van de meer dan tropische hitte waren toch nog veel Leidenaars naar het verre ter rein van den wedstrijd gewandeld, zoo zelfs, dat het rijden meermalen werd bemoeilijkt, vooral het lang zaam rijden op den straatweg naar Warmond, zoodat dit gedeelte in het zaaltje van het café 'Het Warmon derhek' moest worden voortgezet. ANNO 1974 Vrijdag 9 augustus WASSENAAR - De kinderboerderij in Dierenpark Wassenaar waarvoor veel belangstelling bestaat, on danks dat de boerderij nog niet compleet is. foto archief leidsch dagblad WASHINGTON - Het bezoedelde presidentschap van Richard Nixon loopt vanmiddag op het middag uur (17.00 uur onze tijd) teneinde en de Amerika nen verwachten van zijn opvolger Gerald Ford dat hij het land uit het moeras van Watergate zal halen. In de steek gelaten door zijn meeste aanhangers maak te Nixon gisteravond in een historische televisietoe spraak zijn aftreden bekend. Hij boog tenslotte voor de steeds groter wordende druk en gaf toe niet lan ger over een voldoende basis in het Congres te be schikken om te kunnen voortregeren. Nixon gaf het presidentschap over aan vice-president Gerald Ford, een man van onbesmette achtergrond die de naam heeft meer betrouwbaar te zijn dan briljant. Ford zal de eed afleggen in dezelfde ovale kamer in het Witte Huis, waar de bandopname-apparatuur was beves tigd waarop de gesprekken van Nixon werden vastge legd die tenslotte tot zijn val leidden, DEN HAAG/RIJSWIJK - De Nederlandse politie dreigt opnieuw ernstig in opspraak te komen nu uit gelekt is, dat dinsdag jl. vrijwel gelijktijdig met de arrestatie van de Haagse meesterkraker Aage M. (32) ook een agente van het politiekorps in Rijswijk is aangehouden. De vrouw maakt deel uit van het Rijswijkse rechercheteam. Zij wordt ervan verdacht Aage M. een of meer dagen in haar woning in Rijs wijk onderdak te hebben verschaft. De Haagse justi tie heeft haar arrestatie geheim gehouden, maar de aanhouding is vandaag op vragen van onze krant wel bevestigd. Volgens de Haagse officier van Justitie mr. C. van Steenderen wordt nog onderzocht of de agente zich eventueel ook heeft schuldig gemaakt aan het doorgeven van inlichtingen aan Aage M. en het aannemen van beloningen daarvoor. De vrouw is in verzekerde bewaring gesteld. Van Steenderen zei dat er vooralsnog niet word gedacht aan een verband tussen deze arrestatie en de aanhouding enkele maanden geleden van de Zoetermeerse rechercheur Piet Z. Hij werd ervan beschuldigd Aage M. zodanige inlichtingen te hebben verstrekt, dat hij daardoor lange tijd uit handen van de politie kon blijven. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dat overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van t3 bij 18 bi zwart wil) op U Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie v Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11