'Priester is allereerst een man van gebed Vrijwilligers in touw voor medische post in Ghana*' Kerk Samenleving MAANDAG 9 AUGUSTUS 1999 VANDAAG Eén van de koningen van Northumbria in de ze vende eeuw na Christus heette Oswald. Met WG bloedige veldslagen loste de ene koning de ande re af. Maar omdat Oswald het christendom in voerde werd hij na zijn dood heilig verklaard, en kreeg als feestdag 9 augustus. Oswald werd geboren in 605 als zoon van koning Ethelfrith, die in 617 na een langdurige veld slag het veld moest ruimen voor de later ook heilig ver klaarde Edwin. In 633 werd hij op zijn beurt verslagen door twee heidense koningen, Penta en Caedwella. Gelijk de Romeinse keizer Constantijn voerde Oswald de strijd aan onder het teken van een christelijk kruis, en hakte ver volgens weer de legers van Caedwella in de pan. Mede door deze zege kreeg het christendom tamelijk vaste voet aan de grond in Northumbria. Maar de legers van Penta trokken wederom ten strijde tegen Oswald. Dit keer moest hij het loodje leggen. Zijn ledematen werden door Penta allemaal apart op houten spiezen gestoken. Het volk bleef hem echter trouw, verzamelde zijn beenderen en verborg ze in het klooster Bardney. Daar liggen ze nu nog. China verbiedt pausbezoek Hong Kong honc kong De Chinese regering verbiedt paus Johannes Pau- lus II om Hong Kong te bezoeken. Dat zegt de bisschop van Hong Kong, Joseph Zen. De paus wilde de voormalige Britse kroonkolonie aandoen tijdens zijn toer door Azië in het najaar. China vindt de visite niet gepast, omdat het Vaticaan nauwe banden onderhoudt met aartsrivaal Taiwan. Het Vaticaan had gehoopt dat China de paus zou toestaan de mis te lezen voor de 250.000 Chinese en de ongeveer 120.000 Filipijnse katholieken in het gebied. Hong Kong werd in 1997 weer onderdeel van Chi na na 156 jaar een Britse kolonie te zijn geweest. Sinds de socia listische Chinese revolutie van 1949 heeft het Vaticaan geen banden meer met Peking. Boerenprotest in het Vaticaan castel gandolfoProtesterende boeren zwaaien met vlaggen voor de onbewogen Zwitserse garde van het Vaticaan. De 'Milk Warriors', zoals de boeren zich noemen, maken zich boos over de boetes die de Europese Unie oplegt aan collega's die de melkquota overschrijden. Zij trokken zondag naar het zomer verblijf van paus Johannes Paulus II in Castel Gandolfo. De paus toonde s middags in zijn Angelus-gebed zijn solidariteit met de boeren. foto ap Kinderbedevaart naar Lourdes s hertogenbosch Speciaal voor kinderen tot 16 jaar en verstan delijk gehandicapten tot 30 jaar houdt de Nationale Bedevaar ten van 16 tot en met 23 oktober een kinderbedevaart naar Lourdes. Het thema van de bedevaart is 'samen op reis'. Dat motto wordt in Lourdes voor de kinderen op een eenvoudige manier gepresenteerd. Ouders en kinderen kunnen tijdens de reis een beroep doen op pastorale én medische begeleiding. Voor de ouders en begeleiders zijn er speciale thema-bijeen komsten onder leiding van pastores. Inlichtingen over de reis zijn verkrijgbaar bij Nationale Bedevaarten, postbus 273, 5201 AG 's Hertogenbosch of telefonisch onder nummer 073- 612.42.33. Grote Opdracht School in Leiden leiden Wat houdt het christelijk geloof in en hoe kun je dat aan anderen doorgeven? Dat zijn de vragen waarop de Grote Op dracht School een antwoord probeert te geven. De cursus onder die naam, georganiseerd door de interkerkelijke stichting Ag- apè, gaat in september in Leiden van start. Onderwerpen die worden behandeld zijn het persoonlijke geloofsleven, evangeli satie, gebed en gemeente-opbouw. Informatie over de cursus is te krijgen op een bijeenkomst die 31 augustus vanaf 20.00 uur wordt gehouden in het wijkgebouw van de Goede Herderkerk aan de Oude Vest 134 in Leiden. Er wordt die avond een proef les gegeven, cursusmateriaal ligt ter inzage en er is gelegenheid om vragen te stellen. HDAG REDACTIE AAD RIETVELD, 071 hoofddorp/voorschoten Vrijwilligers van de werkgroep Ghana zijn op de boerderij van de familie van Nieuwen- huijzen aan de Hoofdvaart in Hoofddorp drie zaterdagen in de weer geweest met een pro ject voor Ghana. De werk groep Ghana is een samen- werldngsverband van het Le ger des Heils Amsterdam- West en de Gereformeerde Kerk Bennebroek. Het project omvat renovatie van een me dische post (geleid door Inge Mol uit Bennebroek) in de plaats Begoro. Ook worden sanitaire voorzieningen, wa terreservoirs en wildroosters aangelegd in Wiamoase. De afgelopen weken hielden vrijwilligers zich bezig met het opknappen van lantaarnpa len, het ontroesten van wild roosters en het schilderen van dakconstructies voor de wa terreservoirs. De lantaarnpa len waren een geschenk van de gemeente Voorschoten. In 1996 hield de werkgroep zich al bezig met waterreser voirs in Begoro. De geïmpreg neerde houten delen zijn in middels weggevreten door ter mieten. Daarom worden nu kunststof elementen als ver vanging aangeboden. Afgelo pen zaterdag werden de be werkte onderdelen in een container gepakt. Voor vervoer zorgt Interbeton Rijswijk. Eind oktober, als droge periode aanbreekt, g; veertien vrijwilligers voor tweetal weken naar Ghana de werkzaamheden uit te ren. JMR1 slok c rijde lijks blaa nd' EEST iter v Norbert Schnell nieuwe rector priesteropleiding aartsbisdom de b gron Hij is relatief jong, goedgehumeurd, zelfbewust, maar toch een tikkeltje bescheiden. Vier jaar werkte de Dene- kampse pastor Norbert Schnell als priester voor de vier parochies in het Twentse Denekamp, Noord-Deurnin- gen, Beuningen en De Lutte. Zijn witte priesterboord, zwart overhemd en zwart pak draagt hij met overtuiging. Over enige tijd vertrekt Sch nell uit Twente. Vanaf 1 november wordt hij rector van de priesteropleiding Ariënskonvikt van het aartsbisdom Utrecht. „Van een priester wordt verwacht dat hij een duizendpoot is. Hij moet alles kunnen." denekamp theo krabbe Bewust draagt Norbert Schnell (36) zijn witte priesterboord en zijn zwarte overhemd, broek en colbertje. Dat valt onmiddellijk op. Immers, veel van zijn oude re collega's zijn als priester slechts te herkennen door een minuscuul kruisje op de revers. Maar de vriendelijke pastor be hoort tot een andere, jongere generatie priesters. Schnell is niet belast met het verleden, met de roerige jaren zestig, ze ventig en tachtig, waarin in ka tholiek Nederland bijna alles op de helling moest. „Omwille van de herkenbaarheid", licht hij zijn kledingkeuze toe. „Mensen die zich eraan irriteren zullen er mooi dat ik priesterkleding draag. Dat doet ze wat." En het is ook handig, voegt de Denekampse pastor er ont wapenend aan toe. Vóór zijn wijding mocht Norbert Schnell zijn zwarte kledij nog niet dra gen. Als hij dan tijdens zijn sta ge in het ziekenhuis kwam voor het bezoeken van een parochi aan, vroeg het personeel hem wat hij kwam doen. Hij glim lacht: „Die vraag krijg ik nu nooit meer. Integendeel, ze vra gen me nu wie ik zoek" De benoeming tot rector van de priesteropleiding het Ariëns konvikt van het aartsbisdom Utrecht en het bisdom Gronin gen kwam ook voor hem als een verrassing. De beslissing van kardinaal Simonis riep ook bij Norbert Schnell zelf vragen op. „Ben ik niet te jong? Heb ik wel voldoende ervaring? Heb ik wel de capaciteiten om jonge mensen te begeleiden en om mee te beslissen over hun ge luk?" Maar die aarzelingen bij Schnell werden door kardinaal Simonis zelf uiterstresoluut weggenomen. „Hij zei tegen me: Je bent wel jong, maar ook geen groentje meer. Het bis dom heeft bewust naar een jon ge priester gezocht, die jonge mensen moet gaan begelei den." Als rector krijgt Schnell straks de eindverantwoordelijk heid voor de aanmelding, bege leiding, en beoordeling van kandidaten voor het priester schap. Schnell heeft zelf ervaren wat het betekent om als jong pries ter voor het eerst in een paro chie te gaan werken. „Een priester is een duizendpoot. Er wordt door de mensen van alles van je verwacht. Je moet goed met kinderen om kunnen gaan. Je moet met zieken kunnen omgaan, stervenden begelei den, vrijwilligers stimuleren. En je moet goed kunnen preken. Aan al die verwachtingen kun je nauwelijks voldoen. Vroeger deed een kapelaan de eerste vijf jaar niet meer dan dopen, cate cheselessen en huisbezoeken. De huwelijken en uitvaarten deed de pastoor. Drie weken na mijn wijding had ik al mijn eer ste uitvaart." Maar priester-zijn is voor Norbert Schnell meer dan sa cramentenbediening, geloofs verkondiging en pastorale zorg. Het zielzorgelijke werk van een priester heeft vooral een spiri tuele dimensie: God aanwezig laten zijn. God aanwezig laten zijn door zich in zijn persoonlij ke en pastorale leven te richten op Jezus Christus. Norbert Sch nell: „Hoe leefde Jezus Chris tus? De bijbel is daar heel dui delijk in. Hij was een man van gebed. Jezus Christus nam geen enkele beslissing zonder zich eerst af te zonderen om te gaan bidden. Een priester is aller eerst een man van gebed. Le vend vanuit het gebed werkt hij in de parochie." Twintig jaar geleden werd het Ariënskonvikt opgericht door de toenmalige aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Wille- brands. Inmiddels heeft dit konvikt ongeveer vijftig pries ters afgeleverd voor het aarts bisdom en het bisdom Gronin gen. Anders dan het klassieke priesterseminarie, waarin zowel de opleiding als de huisvesting van de jonge priesterkandida ten in een van de buitenwereld afgezonderd gebouw onderge- Norbert Schnell, de nieuwe rector van het Ariënskonvikt in Utrecht „Ik heb ontdekt dat de celibataire levensstaat een manier van leven is w« je ook gelukkig kunt worden. foto fransi bracht zijn, isr het konvikt een leefgemeenschap van de pries terkandidaten, verspreid over drie panden in de Utrechtse binnenstad. De aankomende priesters wonen daar, krijgen er hun spi rituele vorming, nemen ge woon deel aan het stadsleven en volgen hun studie aan de el ders gelegen Katholieke Theo logische Universiteit Utrecht, waar ze ook in contact komen met andere theologiestudenten, die niet kiezen voor het pries terschap. Het twintigjarig jubi leum viert het Ariënskonvikt in het komende cursusjaar. Stu denten, staf en een aantal jonge priesters reizen in oktober naar Rome, waar paus Johannes Paulus II hen zal ontvangen. Leek het er in de jaren zeven tig nog even op dat de koppe ling tussen celibaatsverplich ting en priesterschap doorbro ken zou worden, die discussie is tijdens het pontificaat van paus Johannes Paulus II vrijwel geheel stil gevallen. Bovendien werd aan de discussie over toe lating van vrouwen tot het priesterschap door de paus zelf een einde gemaakt. Wie priester wil worden in de rooms-katho- lieke Kerk zal dus man moeten zijn en het celibaat op zich moeten nemen. De keuze voor het celibaat is er een die een priester-kandi daat zal moeten onderzoeken tijdens zijn opleiding, aldus de nieuwe rector. ,,Als jongen was bij mij vroeger de wens om la ter te trouwen en kinderen te krijgen even sterk als het pries terschap. Ik heb ontdekt dat de celibataire levensstaat een ma nier van leven is waarin je ook gelukkig kunt worden. Ik kan goed alleen zijn en ik heb een fijne vriendenkring." Maar een voorstandei eenzaamheid en alleen-i Norbert Schnell beslist ni vindt het belangrijk voor| ters dat ze onderling cc onderhouden, ook in hui}— tijd samen optrekken of j mogelijk gezamenlijk op**-** pastorie gaan wonen. Dat-^ ste doen zijn opvolge^F priesters Bruggink en PaMj lil. „Dat zij bij elkaar o| pastorie gaan wonen er verspreid op twee, begrijp Dan kun je ook op het sprj^ le vlak het een en ander da WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Finland: Van tijd tot tijd zon. Dinsdag in het zuiden enkele buien. Maxima meest tussen 15 en 20 graden. Noorwegen: Wisselend bewolkt en enkele ste vige regen- en onweersbuien. In Midden-Noorwegen de meeste kans op wat zon. Maxima uiteen lopend van ongeveer 12 graden in het noorden tot 22 plaatselijk in het zuiden. Zweden: Wolkenvelden en in het midden en zuiden kans op stevige buien, ook met onweer. In het noorden iets droger. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 22 in het zuiden. Denemarken: Meest bewolkt en perioden met regen. Middagtemperatuur om streeks 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: In het zuiden en oosten meest bewolkt en van tijd tot tijd regen. In het noorden en westen droger en geregeld zon. Maxima uiteen lopend van een graad of 15 in het noorden tot 20 in het zuiden. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en buien, mogelijk met onweer en windsto ten. Middagtemperatuur om streeks 23 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en een aantal stevi ge regen- en onweersbuien. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 20 graden in het westen van Bretagne tot 27 hier en daar in de oostelijke departementen. Portugal: Vrij zonnig. In het noorden nog kleine kans op een bui. Maxima van 23 graden in het noordwes ten tot 33 in het zuidoosten. Madeira: Afwisselend zon en wolkenvel den. Maxima ongeveer 28 gra den. Spanje: Flink wat zon, maar ook een paar wolkenvelden. Maxima veelal rond 30 graden, in het noordwes ten 23. Canarische Eilanden: Zonnig, maar aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvel den en soms veel wind. Droog. Middagtemperatuur tussen 26 en 32 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig met soms wat wolken. Maxima tussen 26 en 32 graden. Tunesië: Vrij zonnig, maar dinsdag vanuit het westen mogelijk enkele wol kenvelden. Erg warm met maxi ma van 38 tot bijna 50 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, maar elke dag ook kans op regen of onweer. Maxima van 25 tot 33 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden en kans op een (onweers)bui. Maxima rond 32 graden. Italië: In het noorden enkele stevige re gen- of onweersbuien. Verder droog, veel zon en zeer warm met maxima van 32 tot 40 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig en zeer warm. Vooral op Corsica wel kans op een bui. Mid dagtemperatuur rond 35 graden. Malta: Zonnig en zeer warm met een middagtemperatuur van meer dan 35 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, droog en zeer warm. Op de meeste stranden 's middags SS» bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront adk opklaringen JL. hagel lagedruk mist windrichting ft hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in 1000 hecto pascal tussen 30 tot 35 graden, landin waarts richting de 40. Op de Egeische Zee waait soms een ste vige noordenwind. Turkije en Cyprus: Veel zon en warm. Maxima langs de kust tussen 30 en 36 graden. Duitsland: Afwisselend zon en stevige regen- DINSDAG 10 AUGUSTUS 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.16 Zon onder 21.14 Maan op 04.47 Maan onder20.45 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.15 15.49 02.48 15.22 Laag 11.24 23.46 11.05 23.27 Weerrapporten 09 augustus 08 u en onweersbuien, met name in het westen,zuidwesten en noor den. Maxima van 22 graden in het noorden tot 28 in het zuiden. Zwitserland: Vooral maandag nog stevige re- gen- en onweersbuien. Dinsdag meer zon en minder buien. Mid dagtemperatuur tussen 25 tot 30 21 16 0.7 21 14 2.0 21 14 0.1 24 15 0.6 24 13 6.0 22 15 9.0 21 16 20 24 15 0.0 21 16 15.0 26 15 0.2 15 10 0.2 34 25 0.0 32 23 0.0 22 17 0.3 29 20 0.0 26 16 4.0 25 14 4.0 31 26 0.0 16 12 2.0 27 17 1.0 27 17 100 17 7 0.0 27 15 00 graden. Oostenrijk: Zonnige perioden maar ook kans op regen- of onweersbuien, vooral in het westen. Maxima rond 30 graden. Polen: Zonnige perioden, afgewisseld door stevige onweersbuien. Maxi- Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca onbewolkt licht bew onbewolkt Split c Stockholm r Warschau I Zurich I Bangkok t Buenos Aires c Casablanca i Johannesburg c Los Angeles I New Orleans 2 New York I TelAviv I ma omstreeks 28 graden. Tsjechië en Slowakije: Soms zon, soms regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur tegen de 30 graden. Hongarije: Flink wat zon, maar soms ook een onweersbui, 's Middags ongeveer 32 tot 36 graden. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart I860) 31 21 0.0 28 15 0.1 19 17 3.0 31 22 2.0 25 18 0.0 26 21 48.0 23 16 29.0 26 14 0.2 26 18 0 0 33 23 0.0 35 22 0.0 38 26 0.0 22 9 1.0 25 17 0.1 26 21 0.0 20 14 2.0 22 15 0.0 30 16 0.1 32, 21 0.0 33 22 0.0 17 9 00 24 17 0.2 w7 14 3 0.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M Essenberg, W.M J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.f. Klein Schiphorst (adjunct) W. F REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX tï- Advertenties: 071- 5323 508 ü8f Familieberichten: 023- 5317 337 }g t< 023- 5320 216 b O Redactie: 071-5321 921 EU Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES 111111 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17ptei 071- 5356230 on< RUBRIEKSADVERTENTIES npe] Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17Lt- 071- 5143 545 fue ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging v< het automatisch afschrijven van het ech abonnements- geld, ontvangen 1,- kor prc dei- betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnen! Ï1Q! worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES Voor mensen die moeilijk lezen, slecht 11 hebben of blind zijn (of een andere m leeshandicap hebben), is een samenva at van het regionale nieuws uit het Leidsc ^a( Dagblad op geluidscassette beschikbai informatie 0486-486486 "ei< (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gra i V ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabetn: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10