Leidsch Dagblad salarisdiskettes 1PRU0MING 19 misplant met pretcondoom Or*ote fVilllflG ITIGt nabotsing 'Slecht weer tijdens zonsverduistering' rinst Hoogovens irs teruggevallen Vl/ overleden aliaanse regering geeft inkroet van justitie toe Spoorbrug over Gouwe muurvast Dag van het Paard 0 Hillary Clinton had achttien jaar affaire met oud-collega Leidsch Dagblad ERDAG 5 AUGUSTUS 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42071 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 esprek van de üag 'Echte' Crocodile Dundee gedood bij schietpartij Economie Werknemers cursus-moe a»» door slechte kwaliteit f van opleidingen Cultuur en Kunst Leiden moet het dit jaar doen j J zonder Pleinpop Sport Hitte verlamt tafeltennisser Trinko Keen HET WOORD IS AAN VANDAAG 20 PAGINA'S da onder de plantenzorgt voor nageslacht in Leidse Hortus Twintig verdachten aangehouden BrOIÏlfïCtSCr onno havermans Godfried Bomans Voor vriendschap is de tijd een bondgenoot, voor de liefde een gevaar. jnoord richard mooyman Staal- en aluminiumprij- ebben de winst van Ko ike Hoogovens fors ge- Het concern in de d maakte in de eerste zes den van dit jaar een net- ist van 103,5 miljoen gul- lanzienlijk minder dan de Iwinst van 386 miljoen n over dezelfde periode jaar. De omzet liep terug en kleine 5,7 miljard gul- i» de eerste helft van vorig aar 4,65 miljard. Janks de lagere omzet en de geslonken winst toonde be stuursvoorzitter J. van Duyne zich gistermiddag bij de pre sentatie van de cijfers niet onte vreden. „Dit resultaat toont aan dat Hoogovens sterk genoeg is om ook bij een tegenzittende conjunctuur in de zwarte cijfers te blijven." Beleggers op de Amsterdam se effectenbeurs waardeerden de halfjaarcijfers met een plus van ruim drie procent. Het aan deel steeg 1,80 euro naar 56,70. jaar is op de lange baan gescho ven of omgezet in boetes. De gevangenissen in Italië zijn overvol met gedetineerden die op veroordeling of strafop legging wachten. Justitie be denkt van alles om de gevange nissen niet nog voller te maken. Zo worden veel langgestraften na drie jaar zitten naar huis ge stuurd, ook al zijn het recidivis ten. Verder krijgen veel veroor- deelde misdadigers huisarrest opgelegd, maar wordt niet ge controleerd of ze ook echt thuis blijven. jdiaanse regering geeft toe l justitie in het land bank- 6. Te weinig geld, uitzicht- bureaucratie en het weg- i van motivatie bij de poli- eeft het justitie-apparaat lig ondermijnd. Dat staat n rapport van het ministe- n justitie. jgens het rapport verdwij- veroordeelde criminelen ïl niet meer achter de tra sachtig procent van de dan een miljoen gevange- faffen uit de afgelopen vijf NOS-weernian Kroll verwacht matig zicht Tientallen fraudeurs hebben de afgelopen maanden sa larisdiskettes van ondernemers onderschept en ge kraakt. De criminelen verhoogden vervolgens de overge boekte bedragen ten gunste van zichzelf en stuurden de diskettes daarna alsnog door. De politie heeft inmiddels twintig verdachten aangehouden. utrecht-maastricht anp De diskettes werden onder schept nadat ze waren opge stuurd naar Interpay, de orga nisatie die het betalingsverkeer tussen banken in Nederland re gelt. Dat gebeurde vooral in grote steden. Interpay onder zoekt de zaak ook zelf. De politie wil geen informatie geven over de aangehouden personen. Ook over de werkwij ze van de criminelen wil de po litie verder niets kwijt. Eén van de slachtoffers is ju welier L. Vossen uit Maastricht, die werd geconfronteerd met een onterechte afboeking van 50.000 gulden. Hij dacht per sa larisdiskette 25.000 gulden te hebben overgemaakt aan zijn personeel, maar kwam er daags na verzending achter dat SNS Bank 75.000 gulden van zijn re kening had afgeboekt. Interpay wil niet reageren op de problemen. De betalingsor ganisatie wacht eerst de resul taten van het eigen onderzoek af. Een aantal banken heeft in middels maatregelen getroffen en ondernemers gevraagd de salarisdiskettes rechtstreeks naar het bankfiliaal te sturen en niet naar de betalingsorganisa tie in Utrecht. Volgens midden stander Vossen was dat ook broodnodig. „Het bestaande systeem is zo fraudegevoelig dat iedereen die de diskettes gebruikt gevaar loopt." hazerswoude-runduk Een frontale botsing op de Rijn dijk in Hazerswoude is een bromfietser vanmorgen fataal geworden. Hij reed omstreeks zes uur op de auto van een 31- jarige Leidenaar, waarbij de bromfietser zwaargewond raak te. Nadat hij was overgebracht naar het LUMC in Leiden, over leed hij. Omdat de familie nog niet was ingelicht, gaf de politie de identiteit van het slachtoffer vanmorgen nog niet prijs. Volgens de automobilist reed het slachtoffer niet op het fiets pad, maar op de verkeerde weghelft van de hoofdweg. Bij de botsing raakte de auto zwaar beschadigd. Vanwege de ravage zette de politie na het ongeval de Rijndijk af tussen de Burge meester Smeetsweg en de Ge- meneweg. De afzetting duurde tot ongeveer 8.15 uur en had een verkeerschaos tot gevolg. Economie7 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving12 Regio11,13,15,16,17 RTV/programma's9 Smaak/Strips8 Sport19 Uitgaan14 vre. Het is de eerste halte van de zogeheten totaliteitszone op het Europese vasteland, waarin de verduistering volledig is. „Want zolang het geen honderd procent is, is het niks", weet Kroll. „Het gaat mij om de co rona, de stralenkrans om de zon die je bij een totale verduis tering zo nadrukkelijk ziet." Hij heeft zich voorgenomen op zijn rug volop van die ruim twee minuten totale verduiste ring te genieten. Toch moest hij een vervelende concessie doen. Etratat is een erg aardige loca tie, maar beschikt slechts over een keienstrand. Af en toe zal hij opstaan om televisiekijkers toelichting te geven op het na tuurverschijnsel. Kroll maakte in 1961 zijn eer ste zonsverduistering mee. Hij stond toen met een beroet glas plaatje in Den Haag naar de lucht te staren. De verduiste ring was in Nederland net als nu niet totaal. De laatste 'echte' Nederlandse zonsverduistering dateert van 1715. De eerstvol gende is in 2135. it jaar bloeit de amorp- lus titanum eens niet in Prompt maken interna- i kranten melding van de prmige bloemen van de ironskelk in San Marino, pia. Want dat-ie bloeit, ts bijzonders. Maar zeker ftaculair is de aankondi- it er kleintjes komen. En n Leiden het geval. 'jeiden zijn ze verwend Je amorphophallus. De uit Sumatra zit in een orogramma van de Hor- tanicus en daardoor kon aar nog meermalen een ïde reuze aronskelk wor- twonderd. Met een heu- gevolg, want de penis- leeft gezorgd voor nage- In de vrije natuur is het onder als de plant een »noot bevrucht. De plant jna tien a vijftien jaar aan jrtstondige bloei, waarbij lergie wordt gestoken in uzenbloem met een twee hoge meeldraad. Enkele nadat de bloem zich en een geur van oude i prijsgeeft, sterft de Insecten die op de bloem en, moeten met het stuif- an de pootjes dus precies t juiste moment in het :h regenwoud een bloei- soortgenoot zien te vin- nedewerkers van de Hor- sloten tot een vorm van natige inseminatie. Het eel van een bloeiende ihophallus werd ingevro- bewaard tot een tweede Zaadjes van de amorphophallus titanum in de Leidse Hortus; net zo zeldzaam als de geboorte van een pandabeertje in een dierentuin. FOTO HIELCO KUIPERS plant in bloei stond. Die opzet slaagde en dit jaar staat in de kas een phallus te pronken met de kop vol zaden: noem het maar een penisplant met pret- condoom. Het is een bijzonder heid, roepen ze in de tuin in koor, vergelijkbaar met de ge boorte van een pandabeertje in gevangenschap. De hortus hoopt met het nageslacht goe de sier te maken tijdens de Flo- riade in 2002 in de Haarlem mermeer. Hitte zorgt voor problemen tijdens avondspits Voor de spoorbrug over de Gouwe bij Alphen aan den Rijn heeft de hitte één dag te lang ge duurd. Omdat de rails door de warmte was uit gezet en de elektronica in de war raakte, zat de brug gisteren in de avondspits van vier tot acht uur muurvast. Er konden geen stoptreinen overheen rijden en de brug kon niet worden ge opend voor boten. „Het beveiligingssysteem gaf een bezet-mel ding, alsof er een trein op de brug staat", legt een woordvoerster van de Nederlandse Spoor wegen uit. „Dan ligt alles stil." De brandweer heeft met bluswater de rails af gekoeld, zodat na enkele uren weer treinverkeer mogelijk was. Tot die tijd reden er bussen tus sen Alphen en Bodegraven en konden reizigers rekenen op een half uur vertraging. Ook het scheepsverkeer was tijdelijk gestremd. Mijnen opsporen vanuit de lucht enschede alphons huiskes Het onderzoeks-en onderwijs instituut ITC in Enschede heeft een nieuwe methode ontwik keld om vanuit de lucht land mijnen op te sporen. De detec- tiemethode is veiliger, sneller en goedkoper dan de middelen die tot nu toe worden gebruikt. Er wordt gebruik gemaakt van optische infrarood sensoren vanaf vliegtuigen en satellieten, zodat men het veld niet meer in hoeft. Volgens de onderzoekers kan het systeem complete mij nenvelden en individuele mij nen lokaliseren. Dat laatste maakt de methode ook geschikt voor toepassing in bijvoorbeeld Kosovo. wassenaar Het trompetterkorps Mansour opende gistermiddag in middeleeuws kostuum de 32ste Dag van het Paard op Duindigt. Po ny's, paarden, ruiters en pikeurs presenteerden zich tijdens rennen, draverijen, dressuurproeven en shows aan ongeveer vijfduizend toe schouwers. Hoogtepunt tijdens dit jaarlijkse festijn vormde een india- nenshow van de Belgische groep The Thunderguys. Met hoge snel heid voerden zij een aantal stunts uit. Verder was er onder meer een rassendefilé waarbij alle soorten paarden en pony's te zien waren: van mini-paarden en dwergpony's tot zwaargewichten. Kinderen werden nadrukkelijk bij alle activiteiten betrokken. Daarom wordt ook wel gesproken van de Dag van het Kind. Zij konden ponyrijden, op een sulky zitten en een aantal Tinkers aaien en poetsen. Pagina 13: 'Een ander zweet in de sauna, wij tijdens de show'. De weersvoorspelling voor het noorden van Frankrijk belooft weinig goeds voor diegenen die daar op 11 augustus de zons verduistering willen waarne men. De hele strook boven Pa rijs waar de verduistering goed kan worden gezien, lijkt op de bewuste dag onder een dik wol kendek te zullen liggen. Ook de verwachting voor Ne derland is niet gunstig. Na een lange periode van stabiel zo merweer volgt de komende da gen de overgang naar een ge bied van lage dmk. Dat zal ge paard gaan met storingen, be wolking en regen. NOS-weerman Erwin Kroll houdt een slag om de arm, om dat meteorologen nooit meer dan vijf dagen vooruit kijken. Maar 'op grond van experimen ten' en 'enige logica' komt Kroll tot de slotsom dat de zonsver duistering beter een week eer der had kunnen plaatsvinden. Daarom kiest hij positie in Etratat, een strandje bij Le Ha- Tmax 15722° 14721° 13720» zonn?scht|n 20% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 12 Binnenland3 Buitenland5 Cultuur17 Man pleegde in 1995 zelfmoord temperaturen, lage prijzen! Opruiming dus bij Meubelplein Leiderdorp. Kom snel kijken, de beste koopjes zijn het eerste weg. Met to: A4, afslag Leiderdorp. Parkeren is gratis. natienummer: 071 -5416585. LEIDERDORP EN KUN JE OVERAL, SLAGEN DOE JE BIJ MEUBELPLEIN LEIDERDORP. Rookprobleem in Zuidoost-Azië speelt weer op |ta« arde smook bedekt. In de Straat van Malakka, een r drukke waterweg die Singapore en Maleisië van iranden op het Indonesische eiland Sumatra Indonesië scheidt, ontstonden opstoppingen en >en gisteren een dikke deken van smook over een aantal binnenlandse vluchten moest worden Vjoost-Azië uitgestoten. Lucht- en scheep- omgeleid. In Riau, een provincie ten noordwes- tverkeer werden erdoor gehinderd en de ten van Jakarta die al maanden in de rook van de Vervuiling steeg boven het gevarenniveau. bosbranden ligt, was het zicht in de hoofdstad donesië, Singapore en Maleisië werden door Pekanbaru gisteren minder dan 200 meter. washington anp Hillary Clinton heeft jarenlang een affaire gehad met Vince Fo ster, een vriend v^n de familie en een oud-collega van de First Lady uit de tijd dat zij nog ad vocate was in Arkansas. Deze onthulling staat in het deze week verschenen boek Bill and Hillary: the Marriage van schrij ver Christopher Andersen. Tussen 1977 en 1995 zou Hil lary een liefdesrelatie met Fos ter hebben gehad. Vier jaar ge leden beroofde Foster zichzelf onder mysterieuze omstandig heden van het leven. In het boek haalt Andersen een aantal (deels) anonieme bronnen aan, die in de omgeving van de Clin tons werkten toen Bill Clinton nog gouverneur van de staat Arkansas was. Zo vertelt een beveiligings agent dat 'als Bill weg moest, Vince zo snel mogelijk opdook'. „Hij bleef vaak slapen", aldus de politieagent. De latere First Lady en Vince waren 'ontzet tend verliefd op elkaar'. Ook verhaalt de agent over een gebeurtenis in 1987 toen Hillary en Foster samen in een huisje in de bergen zaten. Zij zou de politieman hebben gezegd dat 'er sommige dingen zijn die je buiten je hu welijk moet halen als je die niet binnen het huwelijk kunt krij gen'. Ook een inmiddels overleden vrjend en zakenpartner van het echtpaar Clinton komt in de publicatie aan het woord. Vol gens Jim McDougal wist ieder een dat Hillary en Foster een relatie hadden. „Bill verkeerde echter niet in een optimale po sitie om daarover te klagen, of wel soms?" controle bezorginui 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: lD Per maand Q Per kwartaal Ö*Uioinatisch (f. 90.90) l automatisch (f. 33,70) OaCceptgiro (f. 97.90) y l Nr. bank/girc - Handtekening: - DE WERELD OM JE HEEN. lop. zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 '712141 "400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1